Pingelen met de witte motor H.O. Arensman Visser r" A.S. woensdag lOO-jarige in „de Vliedberg" te Ouddorp Garage KNÖPS B.V. Citroen-Hesselink ttonimieinaii hutbrecMse Kern Optiek AUTO PESCH r Poging tot diefstal mislukte Onze SHOWROOM Basaltzuiltjes raken op Verandering beveiliging bij brug over de sluizen i.d. Zuiderdiepstraatweg Verkoping Den Bommel YAMAHA I 5 generaties, zonder - kloof! Rookartikelen gestolen Granaat tussen de mosselen Astrid ook gediplomeerd herenkapster A. J. V. Rumpt Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Sip kijkend naar de witte motor die hapert, zegt de melkveehouder dat de vette jaren voorbij zijn en dat nu de magere jaren komen. Tot voor kort zei nog iedereen dat melk moet, maar de tjokvolle boterpak- huizen ontnuchteren. Er is te veel melk, de melkveehouder moet op de rem staan. Eigenlijk hadden de slimme heren van de Europese Gemeenschap al jaren geleden zien aankomen dat het goed fout ging met de melkveehouderij. Er werd driftig ge molken: het koeieras verbeterde ziender ogen, de veehouder moderniseerde het bedrijf en kon meer beesten houden, de zuivelfabrieken draaiden steeds beter en de afzet van melk en melkprodukten leek eindeloos. De Europese melkplas groeide elk jaar opnieuw en bereikte dit jaar het record van 104 miljard liter. In feite deerde het de melkveehouder niet of alle melk ook was te slijten. Hij wist dat het Europees zuivelsysteem hem niet in de steek zou laten. Europees zuivelsysteem Eigenlijk is dat laatste voor de argeloze lezer heel merkwaardig. Volgens de ele mentaire economische regels worden pro- dukten voortgebracht om in een behoefte te voorzien. Als het aanbod van produkten uitgaat boven de vraag, zal de marktprijs dalen. Hoe kan de melkveehouder dan doormelken als Europa zwemt in de melk; sterker nog: als Europa verdrinkt in de melk? En toch beurde de boer zijn melk- geld, en warempel niet weinig. Het merkwaardige zuivelgebeuren heeft te maken met het Europese markt- en prijssysteem dat in de zestiger jaren tot stand kwam. Het was een systeem meteen richt- of streefprijs voor elke liter melk. De EG-bonzen probeerden elk jaar zo te manoeuvreren dat de boer op de markt (of van zijn melkfabriek) de richtprijs kon maken. Uiteindelijk was de opbrengstprijs het resultaat van aanbod en vraag. Maar om de boer wat zekerheid te bieden be loofde de Europese Gemeenschap ga rantieprijzen voor boter en melkpoeder. Als de melk dan onverkoopbaar was kon den de fabrieken nog altijd boter en melk poeder maken en vervolgens aan de over heid aanbieden voor de garantieprijs (de zuivelexport spreekt van interventieprij zen). Door het systeem van garantieprijzen vervreemdden de melkveehouders steeds meer van de markt. In feite kwam het neer op de merkwaardige melkweg waar de boer voor elke liter melk die hij aanreikte een goede prijs ontving. En dat tikte door, de melkplas groeide en Europa zonk steeds verder in de melkput. Ruk aan de noodrem Dit jaar hebben de bonzen van de Euro pese Gemeenschap een stokje gestoken voor dat rare melkverhaal. De overtollige melk werd onverkoopbaar en de pak huizen waren volgestopt met boter en melkpoeder. Het tafereel kostte te veel geld en de politici pikten het niet meer. Toen vond men een middel om de boeren te dwingen tot een afbouw van de melk plas. Elke boer krijgt een bepaalde melk- hoeveelheid toegewezen. Die hoeveelheid is gebaseerd op zijn produktie van 1983. Die produktie is gekort met bijna 9% en als de boer meer melkt, krijgt hij maar twee dubbeltjes voor die meerdere melk (hij betaalt dus een boete of „super heffing" van 56 cent per liter). Een aardig systeem, dat wel. Maar in de praktijk pakt het systeem nogal raar uit. De veebe drijven verschillen erg van opzet en om vang, vele boeren hebben zich flink in de schulden gestoken en zien hun bedrijfs plannen plotseling in diggelen vallen, boe ren die het de laatste jaren al wat kalmer aan deden (de zgn. niet-groeiers) worden nog eens zwaar gestraft, enz. Heel veel boeren geven fel af op het systeem van de superheffing omdat de redelijkheid en bil lijkheid bij de uitwerking van die super heffing zoek zijn. Geen botte bijl Nog pijnlijker is dat vele Nederlandse boeren merken dat de operatie „super heffing" elders in Europa met een kor reltje zout wordt genomen. En als de boeren in andere Europese landen moeten inleveren worden ze nagenoeg geheel schadeloos gesteld door hun regeringen. Dat alles werkt frustrerend naar onze melkveehouders. Vandaar het ongenoegen en de afkeer tegen de superheffing vanuit het boeren- kamp. Hoewel de meeste melkveehouders erkennen 'et Europees zuivelsysteem aan een renovatie toe is, verzetten zij zich tegen een oneerlijke aanval op hun in komen of hun beurs. De witte motor hapert; dat er gesleuteld moet worden is juist, maar met een botte bijl kom je niet ver. De melkveehouders willen er ookin in de komende magere jaren het beste van maken. B. Schouwing is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Nieuwe heemraden Waterschap Goeree-Overflakkee In de vorige week woensdag gehouden vergadering van het College van Dijkgraaf en Heemraden zijn door Dijkgraaf van Kampenhout de drie nieuwbenoemde heemraden beëdigd. Het betreft de heren W. Kroon, heemraad voor het gebouwd, die de vacature van Kampenhout vervult, dhr. C. Stehouwer, heemraad voor het on gebouwd die de vacature J. P. Wamaer opvult en dhr. A. de Reus die voor het gebouwd de plaats van dhr. J. Voogd inneemt. De heren M. Verduin, A. van Es K.K.zn. en J. J. Pikaart zijn van plaats vervangend hoofdingeland nu tot hoofd ingeland benoemd. De steengroeven in Duitsland, sinds 1 Vi eeuw leverancier van de bekende grijs blauwe basaltblokken met vier of vijf kantjes, voor de bekleding van de zee dijken in Nederland in gebruik, raken uitgeput. Voor de Nederlandse waterbouw bete kent dat, dat zal moeten worden om gezien naar een ander materiaal, voor dijkversterking. Voor de betonfabrieken komt hiermee een nieuwe kans, want reeds eerder waren verschillende sys temen van betonblokken, waarmee men probeerde het golfbeloop op bepaalde punten van de buitendijkse zeewering te breken. Maar zuilenbasalt bleef tot nu toe een zeer geliefd materiaal, vanwege zijn hardheid. De dijkversterking op Walcheren, waar momenteel 13000 ton volgens het bestek, moet worden geleverd, bij het fort Ramme- kens, zal waarschijnlijk in de problemen komen en gedeeltelijk op ander materiaal moeten overschakelen. In de week van 5 tot 9 november zullen er door Rijkswaterstaat werkzaamheden worden uitgevoerd aan de ophaalbrug over de sluizen in de Zuiderdiepstraat weg te Stellendam. Na deze werkzaam heden zal de beveiliging alsvolgt gaan werken. Wanneer de brug omhoog moet zullen eerst de waarschuwingsUchten in werking treden en enige tijd daarna de verkeers lichten bij de brug. Hierna zullen auto matische, dus niet meer zoals nu met de hand, de afsluitbomen omlaag gaan. Zo dra de waarschuwingsUchten in werking treden zal er gelijktijdig een bel hoorbaar zijn, om de weggebruikers er tijdig op te attenderen, dat de bomen ieder moment omlaag kunnen gaan en dat zij dus voor de brug moeten stoppen. Er wordt met nadruk op gewezen dat vanaf 9 november de beveiliging automa tisch zal werken zodat tijdig stoppen nood zakelijk is. Morgen, zaterdag 3 november hoopt de handwerkkring van de Ned. Herv. Kerk haar jaarlijkse verkoping weer te houden, met veel leuke attrakties waaronder enve- loppentrekken, grabbelen, raden naar ver schillende leuke cadeau's enz. Te koop hebben we mooie truien, kleed jes, allerlei beschilderde spullen, brood deeg, droogbloemen e.a. cadeau-artike- len, teveel om op te noemen, komt u zelf kijken! Het is de moeite waard!!! De opbrengst is bestemd voor het orgel. Plaats: Verenigingsgebouw „Bij de Bron". Tijd: van 10 uur tot 4 uur. Energiezuinig wassen met een machine van originele Westduitse kwaliteit nj-jf^'^-*"*^^ ■BOSCH Adviesprijs f 1539, voardOeiaterhetd! Oogmeting gratis Zandpad 2 - 4 Middelharnis 01870 - 2567 Levert u een kompleet professioneel programma gereedschappen en technische toebehoren voor de metaal- en houtbewerking voor de aannemerij, agrarische sector en de particulier: tegen zeer scherpe prijzen Ook slijpen wij uw verspanende gereedschappen. Kom gerust eens vrijblijvend langs bij Handelsonderneming ARENSMAN Zuiddijk 17, Nieuwe Tonge of bel 01875 - 1609. De ingang vindt u tussen de Geref. Gem. en het oude gymnastieklokaal aan de Zuidelijke Achterweg. FORD - TOYOTA IMieuw en Occasions Buitenboordmotoren SINT ANNALAND Beroep uitgebracht Door de Ge reformeerde Gemeente uit Sint Annaland werd een beroep uitgebracht op Ds. P. Blok, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Capelle aan den IJssel. Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Al de zes jaren die ze in het Verzorgingshuis „de Vliedberg" woont heeft mevr. Dimmetje v.d. Linde-Witte voldoende gehad aan de ruimte van haar knus in gerichte kamer, maar volgende week woensdag zal die verre te kort schieten om alle visite te ontvangen. De hoogbejaarde hoopt dan 100 jaar te worden en zeker op die dag mag ze op veler belangstelling rekenen. Zó vitaal is de bijna jarige dat ze zelf al wel kan vermoeden wie haar die dag de hand komen drukken, ze kent en verwacht ze, haar 4 kinderen, 18 kleinkinderen, 36 achterklein kinderen en zelfs al 4 achter achterkleinkinderen, waaruit volgt dat ze de oudste is in de reeks van 5 generaties.! Ze werd in Ouddorp geboren als doch ter een van de twaalf kinderen van Adriaan Witte die een gamalen- pellerij had. Ontelbaar veel zijn de garnalen die door de kinderen, ook door Dimmetje werden gepeld, „maar" zegt ze, „ik had nergens een hekel 'an", waarmee ze wil zeggen dat ze De vijf generaties bij elkaar: in het midden de eeuwelinge, linies naast haar dochter Adr. Berkenbosch-v.d. Linde (72) uit Rotterdam, rechts Maria Seijner-Berkenbosch (52),J vervolgens Pieteniella van Laaren-Seijner (33) en Mark van Laaren, 13 Jaar haar jeugd zeker niet als een nare periode heeft ervaren. Wat ook mooie jaren waren de negen jaren die ze „diende", in Steenbergen en in Den Haag bij de emeritus predikant ds. Hage. Toen dat voorbij was en Dim metje als 27-jarige weer op Ouddorp terug kwam wachtte haar daar nog steeds haar jeugdliefde, Bram v.d. Linde, die al die jaren had gezegd dat „Dimmetje voor hém in de wieg had gelegen" en dat bleek te kloppen. Ze trouwden en kregen vier dochters die alle nog in leven zijn. Dhr. v.d. Linde verdiende de kost als visserman en woonde op de Molenblok. Hij pro beerde het eens bij de rivierpolitie maar dat bleek niks voor Bram die op meer vrijheid gesteld was dan hij daar zou krijgen. Nadien werkte hij nog jaren op de visdrogerij in Ouddorp. De hoogbejaarde geniet van elke dag die haar gegeven wordt, veelal gezeten in een makkelijke stoel aan tafel. Het lopen en het horen gaat haar wat moeilijk af maar zij is daarentegen heel helder van geest en weet zich uit haar lange leven alles nog heel goed te her inneren waar anderen soms over strui kelen. De helpsters die haar kamer dagelijks komen „beredderen" ver klaren eenstemmig dat de bijna 100- jarige de stofdoek nog graag hanteert en dat ze honderduit kan vertellen over hoe het vroeger was. Haar vader was destijds lid van de bemanning van de reddingsboot waardoor het kwam dat Dimmetje een kast en een Bijbel kreeg. Binnen het reddingswezen was het toen gebruik dat de oudste dochter van het reddingspersoneel bij haar huwe lijk daarmee werd bedacht, mits de bruidegom maar visser was. In haar lange leven heeft de nu be jaarde zeker niet stil gezeten. Ze zorg de ook voor haar schoonvader en moe der en nog immer is ze vol belang stelling voor die velen die haar om ringen. Over de verzorging in „de Vliedberg" is ze zó goed te spreken dat ze al meermalen gezegd heeft dat ze véél eerder haar eigen huis op had moeten geven. „Ik had het jaren eerder moeten doen!" zegt ze, stralend van tevredenheid over de goede zorgen die ze op haar oude dag mag ervaren. Graag ging ze op de foto, samen met de vier overige generaties. OOLTGENSPLAAT In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in de winkel van de fam. Duran aan het Weespad alhier. Er werd voor ca. 20.000,aan rookartikelen gestolen. OUE TONGE Dankzij de verschijning van een politie- surveillance hebben adspirant dieven dinsdagavond snel het hazenpad moeten kiezen. De politie trof de mannen aan bij een geparkeerd staande vrachtwagen, ge laden met alluminium waarvoor ze een meer dan oppervlakkige belangstelling le ken te hebben. Bij de verschijning van de politie gingen ze er in een snelle BMW vandoor. Niet in „hun" BMW want het kenteken leerde dat de wagen vorige week in Dordrecht was gestolen. De politie zette weliswaar de achter volging in maar de Volvo bleek niet op gewassen tegen de snelheid van de dure BMW. De vrachtwagen, eigendom van de fa. Nagtegaal uit Melissant stond langs de Melkweg, in het bestemmingsplan Ca- pelleweg, geparkeerd. Bij de Conservenfabriek LECO (de Leeuw en Coraelisse) te Yerseke werd begin oktober tussen een lading mosselen een granaat uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen, 45 cm lang, met een dia meter van 15 cm. Het projectiel werd op zij gelegd, waar na de Explosieven Opruimingsdienst werd gewaarschuwd. Men hoorde echter niets en waarschijn lijk werd de zaak op de lange baan ge schoven, omdat Yerseke juist op de grens Ugt tussen Vlissingen en Giize-Rijen. Het projektiel bleef drie weken liggen en een nieuw telefoontje naar Vlissingen was nodig om Vlissingen voor het karwei te laten opdraven. DEN BOMMEL Astrid Bakelaar heeft met succes deel genomen aan het in Utrecht gehouden examen voor het herenvak; ze is nu ook gediplomeerd herenkapster. Terwijl moe der en zus Marian de damessalon runnen drijft Astrid al geruime tijd de herensalon die haar vader steeds bemande. Dhr. Ba kelaar heeft zich wat uit het praktiserende vak teruggetrokken, hij is docent aan een school te Goes. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 RENAULT-dealer Verkoop Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: 1662 C. Breen, 01878 - 2496 VINGERUNG3-M1DDELHARMIS-TEL 01870-2518 c3 a a ca ^^ci ca ca ca ♦*-»*****»»*»*»»*-****»JHHH^*.^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1