EIIIVIIDEn-niEUWS Abonneert U op Eilanden-n ieu ws Nieuwe straten in Dirl(sland-Zuid gaan niet „Eigeniieimer" of „Bintje" lieten Rabobank Q zwefven Eerste deel Nieuwe detaüwinkels in de Voorstraat De Rabobank voelt zich sterk betrokken bij de agrarische sector. Vandaar dat wij u een uniek aanbod doen om begin december met ons mee te gaan naar „de landbouw RAI" van Engeland, DE ROYAL SMTTHHELD SHOW. De prijs? Een echte Rabobank-voordeel-prijs! Al vanaf f189-p.p. Wilt u meer infonnatie, kom dan snel even langs, of bel ons op. Uitslag ballonnenwedstrijd Zomerfeest Hernesseroord Bijeenkomst C.P.J. Concourssukses „Apollo" Nieuwe Tonge Tentoonstelling van l(onijnen en cavia's te Melissant Waterpomp Turkana No. 5342 Liever geen hertaxatie Zaterdagsmiddags geen krant te koop Koopgedrag Verbetering kruising HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 30 OKTOBER 1984 Het gemeentebestuur van Dirksland zal de agrarische status van de gemeente niet zover doorvoeren dat de nieuwe straten in het bestemmings plan Dirksland-Zuid naar de aardappelrassen Eigenheimer en Bintje zullen worden genoemd. VVD-vertegenwoordiger J. L. Poortvliet sugge reerde die namen tegenover het voorstel van het College de straten te sieren met de namen Akelei, Bromelia, Magnolia, Clematis en Acacia; „deze benamingen zullen de bevolking, levend in een agrarische streek, goed aanspreken" veronderstelde het College, maar de raad had er, mede getuige de wat ludieke reaktie van dhr. Poortvliet wat moeite mee. Dat mocht ook gezegd worden van dhr. P. Dijkgraaf (SGP) die er zelfs een heuse suggestie tegenover stelde: „klompen maker, hoefsmid, wagenmaker, ketel- lapper", zo suggereerde hij ter ere van de beoefenaars van de oude ambachten. Daarentegen vond dhr. D. A. H. van Dis het voorstel van het College „wel aardig" temeer omdat de overbodige toevoeging „straat" aan de namen zal worden ont houden. Het leek dhr. van Dis een goed idee langs de straten een met de naam corresponderende beplanting aan te bren gen, maar dat lijkt wat moeilijk te worden omdat de voorgestelde namen zowel op struiken, bomen als bloemen en planten betrekking hebben, zoals weth. A. C. van Rossum liet weten. Overigens leek de raad er niet echt zwaar aan te tillen: als er maar namen komen", leek de ondertoon van het commentaar van dhr. de Berg. Hij vond het maar niks dat het hele plan „Molenzicht" met die ene naam getooid is en dhr. de Berg legde voorzichtig de suggestie ter tafel daar nog'es wat aan te doen.... De raadsvoorzitter burg. C. Oversier bleek „uiterst huiverig zelfs nog maar de gedachte uit te spreken om daar, in Molen zicht, verandering in aan te brengen", omdat het heel vervelend is je adres te moeten wijzigen. De raad besloot ten slotte met het voorstel van het College in te stemmen om in een later stadium mis schien nog eens te denken aan een straat die naar de oud gemeentebode en lan taarnopsteker Hof en aan de huidige ge meentebode Van Dijk zal zijn vernoemd. Over de realisering van het bestem mingsplanDirksland Zuid" had de voor zitter overigens weinig positieve berich ten. Gebleken is dat de Prov. Planologi sche Dienst het plan Molenzicht niet wil zien als een inhaalprogramma maar de daar gebouwde woningen in mindering brengt op het kwantum woningen dat tot 1990 aan Dirksland was toegedacht. Het gevolg daarvan is dat de voorraad bouw grond heel veel groter is dan het contin gent. Opnieuw een vertragende faktor die de ontwikkeling en financiering van het bestemmingsplan zal kunnen bemoeilij ken. Niettemin verklaarde de voorzitter goede hoop te hebben op de uitkomst van een gesprek met de betrokken Gedepu teerde, een overleg dat op zo kort moge lijke termijn plaats dient te vinden. De raad bleek er met het steeds sterker wordende gerucht over een slechte begro tingspositie weinig voor te voelen een krediet van 79.373,beschikbaar te stellen om terwille van de berekening van de Onroerend Goed belasting een her taxatie van de onroerende goederen uit te laten voeren. Vanuit de raad werd met name door dhr. Robijn (PvdA) gemeend dat dat heel wat eenvoudiger zou kunnen door simpelweg het indexcijfer toe te passen. Temeer omdat hij nergens gelezen had dat hertaxatie verplicht zou zijn pleit te dhr. Robijn voor uitvoering van zijn suggestie waarmee de gemeente zich veel geld zou kunnen besparen. ,,Voeg daarbij de nieuw gebouwde woningen en de ge pleegde verbouwingen die bij Gemeente werken zo uit de la kunnen worden ge haald en we staan weer voor 5 jaar ver antwoord gesteld" meende dhr. Robijn. Ook dhr. van Dis kon daarin meedenken en dhr. Koningswoud (SGP) bood zelfs aan het bedoelde indexcijfer gratis ter beschikking te stellen. Zó moest het kun nen, meende de raad, maar de raadsvoor zitter waarschuwde daar ernstig tegen. Om zijn bedenkingen te onderbouwen wees de voorz. op de verschillen in markt- bewegingen in de diversiteit van panden waarom het heel gevaarlijk zou zijn op alle categorieën hetzelfde indexcijfer toe te passen. „Wanneer ook maar iemand de aldus door ons gepleegde waardevast stelling zou aanvechten en hij zou door de rechter in het gelijk worden gesteld zou dat betekenen dat al onze aanslagen onver bindend en onrechtmatig zouden zijn wat voor de gemeente zo goed als een ramp zou betekenen: ,,U kunt de burger deze belasting alleen opleggen op basis van een degelijke waardebepaling" zo waar schuwde de voorzitter de raad heel na drukkelijk. 's Voorzitters repliek bleek voor dhr. Robijn niet overtuigend te zijn geweest en hij wenste duidelijkheid omtrent de lega liteit van het toepassen van het index cijfer. Nu al kon de voorzitter verzekeren dat dat niet het geval zou zijn, het wordt in den lande ook nergens toegepast, maar voor alle duidelijkheid werd het voorstel terug genomen terwille van een nadere informatie. Nu, een klein jaartje na zijn komst in Dirksland herinnerde burg. Oversier zich nog hoe verbijsterd hij was geweest toen hij een van de eerste zaterdagmiddagen in Dirksland een krantje wilde gaan kopen. De boekhandel bleek zoals de meeste andere zaken al gesloten en dat gaf de burgemeester te denken.... Een en ander kwam ter spr<;ks bij de bespreking van de door de PvdA fractie opgeworpen vraag of de Gemeente de helpende hand zou moe ten bieden bij het zich vestigen, c.q. het aantrekken van detailhandel. Van de zijde van het College was daarop geantwoord dat inderdaad alles moet worden gedaan om de leefbaarheid van de dorpen te stimuleren, doch dat de instrumenten die de gemeente in dezen zou kunnen han teren uitermate beperkt zijn. B en W menen dat het aangesneden probleem overigens geen kwestie is van het al dan niet verlenen van geldelijke steun door de gemeente; „het zijn veeleer factoren als winstverwachting en koopgedrag van de omgeving" zo overwoog het College. De praktijk zelf is trouwens al ten dele tegemoet gekomen aan de vraag van de PvdA fractie mee te helpen rond de Voor straat detailhandel aan te trekken. Zonder bemoeienis van de gemeente hebben twee bedrijven besloten zich aldaar te vestigen, een orgelhandel in het voormalig hotel Polderman en een fotograaf op de hoek van de Voorstraat en de Heul. HetCoUege „prees zich gelukkig" van die twee nieuwe vestigingen gewag te kunnen maken. Over het voormalige Odeon gebouw, laatstelijk de Centra winkel en kortelings nog func tionerend als nood-secretarie blijken in de kring van de Ondememersver. ook plan nen te worden gesmeed. Binnenkort zal de Rabobank er zijn tijdelijke intrek in ne men, maar voor de toekomst wordt gefilo sofeerd over een soort verzamelgebouw waarin aan detaillisten ruimte beschik baar zou kunnen worden gesteld. Gewerkt wordt ook aan een bestemming voor het pand Voorstraat-Zomerstraat. Met een eilandelijke makelaar is overleg gaande omtrent de vraag of daar wat kleinere woningen zouden kunnen worden ge bouwd. Inmiddels heeft zich ook een particulier als geïnteresseerde gemeld en iemand die er zijn kantoor in zou willen vestigen. In de discussie werd ook de rol van de zaterdagochtend markt besproken. Meer deren leken daarin de oorzaak te zien van het sluiten van gevestigde zaken, zoals recentelijk de groenten en fruitzaak van dhr. Zoon, maar desniettemin was het 's voorzitters overtuiging dat zo'n negatieve ontwikkeling niet tegen te houden is met het weigeren van ventvergunningen. Dhr. Oversier geloofde daarom niet dat hij gebruik zou maken van de mogelijkheid ventvergunningen te weigeren, zo hem die bevoegdheid al gegeven ware. ,,We heb ben niet alleen met de middenstanders, we hebben ook met de consument te maken", verduidelijkte de voorz. zijn opstelling. De praktijk leert dat de consument voor de meeste van zijn inkopen naar elders gaat naarmate de mobiliteit toeneemt. Het moet z.i. dan ook worden geaccepteerd dat een kern als Middelhamis met voor zieningenniveau van veel meer duizen den. Wanneer dan ook in Herkingen een textielwinkeltje dreigt te verdwijnen zodat straks op Herkingen geen washandje meer te koop is, zoals uit de raad werd op gemerkt, dan wijt de voorz. dat niet aan de koopman die een ochtend per week met zijn textiel in Herkingen komt: ,,deze branche had dan kennelijk geen bestaans mogelijkheid meer", moest de voorz. hoe spijtig hij het ook vindt, vaststellen. Met het signaleren van een veranderend koopgedrag kon dhr. van Dis helemaal meedenken en het animeren van vesti gingen vergeleek hij dan ook met het roeien tegen de stroom omdat er veel meer sprake is van sanering in de middenstand dan van het zich nieuw vestigen. Uit een rapport citeerde dhr. van Dis dat te ver wachten is dat in 1990 nog slechts dertig procent van de gezinsuitgaven bij de detail handel zullen worden besteed, de overige 70% bij de groothandel. Nog meer somberheid voerde dhr. van Nieuwenhuijzen aan. Hij voorzag dat de rondweg die over enige jaren zal worden aangelegd economisch gezien voor de kern Dirksland een zekere verarming zal gaan betekenen. Op het doen uitvoeren van een distri butie-planologisch onderzoek werd door dhr. Rigter aangedrongen, mede om aan de hand daarvan de ventvergunningen te beheersen. Tot het doen uitvoeren van zo'n onderzoek werd overigens niet be sloten. ^7I.j.« I Voor een bedrag van 3300,werd grond aangekocht van de Prins Maurits- school te Dirksland, gelegen op de hoek PhilipshooQesweg-Bosdreef-Hondsgalg- weg. De bedoeling de kruising aldaar te reconstrueren, mede i.v.m. de bouw van het Verzorgingshuis dat verkeersaan- trekkend zal zijn. Tot die verbetering zal om der financieën wille nog niet worden overgegaan, wel zal de hoge beplanting worden ingekort en zal er een hekwerk worden geplaatst. Ook werd tot de aanleg van een 9 tal parkeerplaatsen aan de Bos- dreef besloten. V Het Zomerfeest op Hernesseroord ligt alweer enkele maanden achter ons. Zo ook de traditionele ballonnenwedstrijd als afsluiting van de feestdag. In de tussen- Uggende tijd werden vanuit allerlei plaat sen ballonkaartjes geretourneerd. De kaartjes van bewoners uit Middel- harnis e.o. kunt u aflialen bij de receptie van Hernesseroord. Er zitten weer veel leuke reakties tussen! Voor de volledigheid nog het volgende. De ballon van een bewoonster van pavil joen de Aak kwam het verst, in het oosten van West-Duitsland!! Zij zal binnenkort haar prijs ontvangen. Alle jongeren vanaf 16 jaar zijn vrijdag 2 november van harte welkom op de volks dansavond, georganiseerd door de Chris telijke Plattelands Jongeren. Hans Banis zal deze avond leiden. De toegang is gratis. Aanvang 20.00 uur. Plaats.; „De Bommelstee" te Den Bommel. Op het gehouden concours afgelopen zaterdag te Heijthuizen, behaalde het koor onder leiding van dir. G. Zoon een schitterend sukses. Met 350 punten werd een grote eerste prijs behaald. Voor diri gent en leden een prachtig resultaat wat verkregen werd na een grote inspanning daaraan vooraf gegaan. Maar ondanks dit sukses is het koor nog steeds verlegenoni nieuwe leden. Daarom doet het bestuur een oproep om toe te treden tot het koor en een oproep tot de oud-leden om weer naar het koor te komen want u bent allen van harte welkom. De repetities hebben plaats in de boven zaal van „Ons Dorpshuis" op woensdag avond van 20.00 tot 22.00 uur. STAVENISSE Opbrengst verkoping De door de Herv. Vrouwenvereniging gehouden ver koping van breiwerk, huishoudelijke arti kelen, bloemenenz. heeft 6.600, opgebracht, hetwelk bestemd is voor de kerkvoogdij. SINT ANNALAND De Molendyk wordt verbeterd Het straatmakersbedrijf Adr. Goedege- buure uit de F. M. Boogaardweg in Sint Annaland gaat voor een bedrag van 47.300 gulden, exclusief b.t.w. de Molen dijk verbeteren. Kerkelijk Open Jeugdwerk Zater- dag3 november des avonds van 19.30 uur tot 22.15 uur is er in het Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Kerkring in Sint Annaland een geprogrammeerde avond onder leiding van de stafgroep. Jongens en meisjes vanaf veertien jaar zijn daar van harte welkom! Op 2 en 3 november a.s. houd de ko- nijnenfokkersvereniging ,,Nut en Sport" Sommelsdijk weer haar jaarlijkse tentoon stelling van konijnen en cavia's. Ook dit maal weer in gebouw Melishofte Me lissant. Het bestuur nodigt een ieder uit om deze tentoonstelling te komen be zoeken. De openingstijden zijn vrijdag 2 novem ber van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 3 november van 10.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 1,50 OUDDORP Op D. V. zaterdag 3 november hopen wij weer oud papier en lorren op te halen voor bovenstaand projekt. Ook de kleding die u niet meer draagt is van harte welkom. Graag even een kaartje eraan „kleding" of „lorren", zet alles vóór half negen aan de weg. Verpakt het wel goed. Want het is winter. Wie helpt ons weer? Die is wel kom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. Opbrengst deze keer: Oud papier2525,- Lorren en kleding100,- Giften50,- KoUekte zendingsavond1642,55 Verloting451,75 4769,30 Oude standƒ11791,39 Totaalƒ16560,69 Hartelijk dank voor dit mooie bedrag deze maand. Wilt u ons zó blijven helpen? Opbrengst zendingsmiddag en -avond van 24 oktober: Verkoop door schoolkinderen1438,15 Verkoop 's avonds1725,80 Verloting451,20 Kollekte 's avonds1642,55 Totaal5257,70 Ook hiervoor onze hartelijke dank. De zendingscommissie SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Zaterdag 3 november haalt het Mannen koor weer oud papier op in Sommelsdijk. De opbrengst is nog steeds voor het uni formenfonds, wat door de hoge papierprijs aardig aan het groeien is. Vanaf 9 uur komen de mannen langs. Fetmi^ van ricn Oever 1 - Op de dag, toen schipper Arend-Michiel van Roon dacht, dat de hemel een paar uur op aarde was gekomen, ervoer hij tevens, dat het geluk maar broos en onvolkomen is hier. Gisteren viel hij binnen, vandaag zal hij in ondertrouw gaan, morgen kiest hij weer zee. De Volharding, VL 130, lag voor de kant, vól. Zijn stuurmansmaat Gerrit Krab joeg hem van boord met ogen vol goedlachse geheimzinnigheid. Hij begreep het best De vlaggen zouden er op gaan. Arend-Michiel stapte naar d' n heer, de reder zogezegd. Tijd had hij er nauwelijks voor, maar hij wilde toch beslist iets met hem bespreken. Het was waarschijnlijk nog nimmer in enig visserman opgekomen, wat hij hem zeggen wilde. Het was een heerlijke najaarsdag, mild en windstil, de lucht teerblauw met aan de einders een lichte trilling. Boven de dekken der binnenschepen hing wat witte nevel, zacht als een vacht. Achter hem blies een vrachtboot. Gendag, gendag! schreeuwde de sirene. Het schip stoomde zeewaarts. Stellig Vlaardingers aan boord. Och, waar een vlag van stag wappert, zijn die te vinden. Arend-Michiel keek niet om, zoals anders. Hij zag zijn geluk vooruit: Wil, zijn meisje nu, zijn vrouw straks, hun huis, hun toekomst. Ook was hij vol van stoute plannen, die hij nu al zo lang koesterde. En daarvan ging hij d'n heer deelgenoot maken. Het was herfst. De Beijerlandse boot voerde de vruch ten der eilanden aan. De bladerkronen der kastanjes, waar hij onderdoor liep, waren in het brons gehuld. In de tuinen van de voorname redershuizen hingen aan de appelbomen de vruchten, gaaf en rijp, te wachten op de pluk. God, wat was de wereld prachtig op deze dag! Arend-Michiel stond voor d'n heer. Eigenlijk stond d'n heer voor hem. ledere hand van de reder was gevuld; in de ene een kaart, in de andere een kistje sigaren. Hij gebaarde hem te gaan zitten. Welkom binnen! Ja, natuurlijk was het na zo'n reis: welkom binnen. Grappenmakers langs de kant maakten er van: welkom haring! Arend-Michiel keek d'n heer aan. Hij werd nu toch wel zichtbaar ouder. Maar taai was hij en als hij ooit een tekening van de patroon zou kunnen krijgen, zou hij het zó willen hebben: d'n heer achter zijn schrijftafel, met de zeekaarten onder de armen. Dat was kracht: de schippers zo te ontvangen, de kaart open te rollen, zeker en soiled de grote bril op zijn neus te schuiven en te zeggen: weinou, wijs maar eens aan waar ze in je netjes kropen. Want d'n heer wilde altijd weten waar de haring vandaan kwam. Arend-Michiel zat tegenover d'n heer. Er was voor hem veel veranderd op dit kantoor. Wil Struis, zijn meisje, die hier jaren alles in de boeken had bedisseld, was weg. Maar Wil, handig ding, had Albertien, haar jongste zus er in kunnen werken. Hij zag haar en maakte een grapje. Och, hij was zo jolig als een kleine jongen en hij mocht Albertien graag. Vanmiddag werd hij bruidegom en vanavond was er feest! Ineens verhief d'n heer zich, als wilde hij een toespraak houden. Dat ging hem niet best af Elkeen wist, dat de gave-der- mededeling hem niet was geschonken. Hij begon, hortend, stotend. Arend-Michiel sloeg de ogen neer. ....Waarde,.... veelbelovende.... o, meneer, houd op! dacht hij schipper Van Roon. Heden gaat gij in ondertrouw. Punt Even wachten. Kijkt op een stukje papier. Verder. Gij zijt de jongste schipper van Vlaar- dingen en de meest betekenende, ge zijt, Arend- Michiel voelde een kriebel tot diep onder z'n hemd ge zijt wel eens driest, vermetel, tegen overmoedig aan, maar dat is uw jeugd. Punt Een lade van het bureau wordt opengeschoven. Een doosje wordt voor hem open neergelegd. Hier. Arend-Michiel kijkt verrast: een gouden horloge en een gouden ketting in de watten. Het streelt zijn eergevoel. Zoiets kregen de oude schippers toch pas wanneer ze voorgoed aan de wal gingen? Hij zei minzaam: Dank u wel. En in zijn ogen lag: da's teveel eer, meneer. Maar d'n heer zei hem, dat het wel goed was. Hij scheen immers voor het geluk geboren. Arend- Michiel glimlachte alleen. Wat-een-dag. En d'n heer, dromerig door de vitrage turende naar zijn vloot voor de kant, zei nog: Ik geloof, dat jouw geluk geen grenzen kent, Van Roon. Drie en twintig, driejaar reeds schipper, driejaar de hoogste of bij de hoogsten. Heus, pak het zonder wroeging aan, dat heb je wel verdiend voor het kantoor. Die éne opmerking temperde zijn blije stemming. Hij ging ineens dat glinsterend kleinood in het doosje anders zien en de woorden van d'n heer kregen een andere inhoud. Hij had het verdiend. Dat was d'n heer weer, de eeuwig rekenende, uitkienende reder. Als hij matroos was, zou hij niets ontvangen hebben en wat minder gelukkig misschien een bosje bloemen. Hij liet het doosje bijna achteloos in zijn zak glijden. Zo, dat was dus voorbij. D'n heer ging vaderlijk naast hem staan, bei bogen ze zich over de kaart. En waar kropen ze in je netjes, Van Roon? Arend-Michiel wees hem de visgrond, die hem zijn vangst opleverde. O, o, ja, ja, mooi, mooi. D'n heer sprak, met het ouderworden, steeds meer tweemaal hetzelfde woord. Nog bijzonderheden, Van Roon? Neen, meneer. O, o. Nu, hij zou wel weinig tijd hebben, wat hem betrof kon hij gerust gaan en „veel plezier, veel plezier". Ja, hij had weinig tijd, maar hij wilde graag nog wat bespreken. Dat kon, natuurlijk. Ga je gang, ga je gang, schipper. D'n heer strekte lekker lui z'n benen onder het bureau en zakte in zijn stoel een tikje weg. Zo gingen zijn blikken langs de kade en door het kantoor. Of het heel vertrouwelijk was, dan liet hij de juffrouw weggaan. Arend-Michiel schudde het hoofd en zei alleen: zij brengt geen geheimen overbreed. Albertien kreeg een kleur. Warm heet werd ze er van. Dat was Arend- Michiel, haar zwager. Ze was trots op hem. Hij sprak: Och, 't is, al heb ik er nog zo lang over nagedacht, gauw verteld, meneer. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5