EnivriDEn-iiiEm/5 Tweede helft van de herfst zal minder regenrijk verlopen Nieuwe boeken Herfstspel Een stukje geschiedenis van de witlofteelt S 01877- 1166 Extra Kerkdienst met herdenking 40 jaar bevrijding Bejaarden Een last of een zorg? Tarra bij bietenoogst ongekend hoog Leider nam afscheid van „De Zaaier" Hervormingsherdenking inSt.Jansl(erl(te6ouda Algehele rouwonderneming^^ M. L. KIEVIT Zonen No. 5341 Weerpraatje: Het blad gaat vallen HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 Mogelijkheden tot lidmaatschap en unieke uitvaartverzekering. VERVOER IN BINNEN- EN BUITENLAND DAG EN NACHT OVERAL TE ONTBIEDEN Uitvaartleider: A, J. Kievit, 01877 - 331 O De teelt in Oostflakkee is uit nood geboren w w w 'Jp w w 'X' w w w 'Jb 'Jb w Opnieuw winst Good-Lucl( 2 3e Blad VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 (van onze weerkundige medewerker) De herfst begint meteorologisch gezien op 1 september en vanaf dat tijdstip sloegen, na een zeer droge en zomerse augustus, de depressies toe. Een gevolg hiervan was dat de septembermaand extreem nat verliep. In deze eeuw konden wij wat het land- gemiddelde betreft, dat rond 140 mm bedroeg, tegen normaal 68 mm maar één september vinden, nl. die van 1957, die natter is verlopen. Op enkele plaatsen werd de 200 mm overschreden. De landbouw kwam er, zoals de televisie voor kort nog liet zien, in grote moeilijkheden door. Ook vele veldsporten moesten al worden afgelast, zelfs in de sector betaald voetbal, waarvan de velden toch een goede drainage hebben. Dat alles als gevolg van de stromende regen. Ook de eerste helft van oktober deed daar nog aan mee. Rond 10 oktober was al weer 50 tot 75 mm regen gevallen, maar.... eind vorige week begonnen eindelijk hogedruk- gebieden dichter in onze buurt te komen. Dat gaf inmiddels een periode van overwegend droog weer, zodat de situatie zich deze week wel wat aan het normaliseren is. Het is ook vrij zeker dat deze tweede helft van de herfst een stabieler en minder regenrijk karakter zal krijgen. w, Het blad zit nog overwegend voor meer dan 80% aan de bomen, maar de komende week gaat het rijkelijk vallen. In de periode van half oktober tot half november slaat als regel de herfst toe. Dat met een paar stormpjes die er wel raad mee weten of met koudere nachten met fikse nachtvorst en dan laten de bomen hun blad ook snel vallen. Een enkele keer verrast oktober ons nog met een warme dag, zoals b.v. op 24 oktober 1971, met in Zuid Limburg 22 graden. En op 31 oktober 1975 ook nog 20 graden toen er twee weken vroeger, op 13 oktober al wat sneeuw was gevallen. Wij zijn nu bezig ons op de drempel te bevinden tussen nazomer en eerst koudere herfstdagen die ons op de winter voorbereiden. SINT ANNALAND Zondagmiddag nam leider C. van Win kelen afscheid van de Hervormde Zon dagsschool „De Zaaier". Alle kinderen van de beide groepen waren samenge komen in de Nederlandse Hervormde Kerk Diaken en leider J. Wessels opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wij ze. Hierna vertelde de scheidende leider voor het laatst een gedeelte van de ge schiedenis over Jozef. Na afloop hiervan dankte de heer Wessels de heer Van Win kelen voor zijn 17-jarige arbeid aan de Zondagsschool en bood hem een liturgie aan en een enveloppe met inhoud. De heer Van Winkelen sprak een kort dankwoord tot de leiding en de kinderen en stelde zich beschikbaar als hulp bij eventuele ziekte e.d. Toegezongen werd Psalm 121 4. Mejuffrouw J. de Rooy sloot met dank gebed. Ook leider M. J. Ampt nam af scheid, hoewel niet aanwezig wegens ziekte. De redaktie ontving de volgende boeken ter aankondiging: Dr. JamesDobson, Liefde en disci pline. Basis van verantwoord ouderschap. Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Verba-reeks. 166 pagina's. Prijs f 19,90. De schrijver is hoogleraar kinderpsycho- logie aan de Universiteit van Zuid-C ali- fomië in Los Angeles. In dit boek voert hij een pleidooi voor de daadwerkelijke toe passing van het begrip „discipline" in de opvoeding. Tégen de modieuze anti-auto ritaire pedagogieka in toont hij aan dat de huidige weerzin tegen de discipline on gegrond is; de idee dat liefde en discipline elkaar uitsluiten, is een misverstand. Een boek dat wil leiden tot een „verantwoord ouderschap". Andrew Knowles, Gaan geloven. Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Verbo-plus-reeks. 127 pagina 's. Prijs f 19,90. In dezelfde serie waarin onlangs „Weg wijs in de bijbel" verscheen, kwam nu dit boek uit Het is samengesteld vanuit de zelfde formule: een pakkende tekst, vele tientallen kleurenfoto's en een overzichte lijke indeling. De auteur richt zich met name tot jongeren, die „op zoek zijn naar een persoonlijke ervaring" van het geloof Het boekje moet met onderscheid gelezen worden. Weliswaar wenst het de Heilige Schrift als gezaghebbend te aanvaarden, maar op beslissende punten geeft het een onjuiste koers aan. Curieus is wat ik las over „De vrije keus": „God heeft (om ons te bevrijden en te verlossen) alles gedaan, behalve onze vrije wil vernietigen! En dit houdt in dat de keus aan ons is.".... J. Alexander McKenzie, De Omega-dossiers. Uitgeverij Kok te Kampen. 224 pagina's. Een spannende roman, waarvan de ingre diënten politieke intriges, sinister machts spel en geweld zijn. De computer Daniël voorspelt de afbraak van de Ameri kaanse samenleving in steeds sneller tem po. Door middel van een FBI-infiltrant worden geheime dossiers opgespoord en bemachtigd. Paul Uccusic, De geneeskracht van bijen. Bijenproduktie en hun toepassing. Uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem. 176 pagina 's. Al vele eeuwen wordt de geneeskracht van bijenprodukten erkend. Bijenhars, ho ning, koninginnegelei zijn werkzame mid delen tegen allerhande kwalen. De schrij ver laat in dit boek zien hoe deze pro- dukten naast of in plaats van de gangbare geneesmiddelen effectief kunnen worden toegepast. Een aanbevelend voorwoord schreef de Haarlemse arts R. W. J. Schreuder. De titel van het volgende uitgaafle laat een relatie vermoeden met dit bijenboek. „Honingdroppels", uitgegeven door J.J. Groen te Leiden, is echter de titel van de jaarlijks verschijnende Gereformeerde Scheurkalender. Hij is er weer, nu voor 1985. Samengesteld volgens de bekende opzet: een blaadje per dag, voorop een korte meditatie, aan de achterkant een doorlopend verhaal of een gedicht. Ook „onze" dichteres Lanerta werkte aan deze kalender mee. Er zijn twee edities: in boekvorm én met blok en schild. Beide kosten/75,20. September j.l. schreven wij ons eerste bericht over de samenwerking van de professionele instanties voor zorg, ver pleging en welzijnswerk voor oudere men sen op ons eiland Goeree-Overflakkee. Hierin vertelden wij U over het inventa riseren van al het werk wat momenteel door vrijwillige organis^ies en profes sionele instanties al gedaan wordt. Voor het grootste deel zijn de vragen formulieren binnengekomen van de aan ons bekende organisatie en instanties. Wij zijn nu druk bezig deze inventari satie af te sluiten, gegevens te verzamelen in overzichten om zodoende een rapport te maken van al datgene wat er op het eiland werkzaam is, werkzaam kan wor den. Dit zal verzameld worden per Ge meente. Deze rapportage is ook beschikbaar voor de benaderde instanties en organisaties. Zij kunnen in November een exemplaar toegestuurd krijgen op aanvraag. Wij spreken de hoop uit dat naar aan leiding van het rapport, en de konklusies die daaruit op te maken zijn; de diskussies zal stimuleren bij de betrokken organisa ties, verenigingen en instanties. In ieder geval zal op de „grote vergadering" a.s. 6 november door ons getracht worden de aanzet tot die diskussies te geven. Wij buigen momenteel ons hoofd over de vraag „op welke wijze" wij in gesprek kunnen treden of kunnen onderzoeken met/onder ouderen over welke be hoefte, ideeën, problemen, enz. zij hebben met het huidige aanbod in hulp, zorg, verpleging, huisvesting, kontakt mogelijk heden en ontspanningsaktiviteiten. Mocht U behoefte hebbpn ons met Uw suggestie en ideeën te willen steunen, dan zijn wij daar in eerste instantie erg blij mee. U kunt dan kontakt zoeken met: Oostflakkee: M. Jones, 01871 - 1545. Middelharnis: G. van Middelkoop, 01870- 3366. Dirksland: A. van Zwoll, 01877-1746. Goedereede: R. Kraaijeveld, 01878- 1251. De Ver. Pret Ned. afd. Gouda e.o. belegt op D.V. 31 oktober a.s. een samen komst ter herdenking van de kerkhervor ming in de St Janskerk te Gouda. Spre kers in deze samenkomst zijn: Drs. P. den Butter, Chr. Ger. Pred. te Middelharnis overTerugkeer tot de putten van Abra ham" en drs. M. Verduin, Herv. Pred. te Zeist over,,Z)e maatschappelijke actuali teit van Luther". Muzikale medewerking wordt verleend door het Chr. Residentie mannenkoor te 's-Gravenhage o.l.v. Aad v.d. Hoeven. Aan het orgel Jan van Weelden. Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij. De in de zomer van 1984, door de Suikerfabrieken gevoerde campagne om te komen tot een laag tarra percentage voor de aangevoerde bieten is wel falikant in het honderd gelopen. Dat is natuurlijk niet de schuld van de landbouwers, maar komt geheel voor re kening van het natte weer en de uiterst ongunstige omstandigheden waaronder de bietenoogst momenteel moet plaats vinden. Bieten met een ongekend hoog tarra- percentage van bijna 25% of meer, ze zijn een schrikbeeld voor de mondjesmaat draaiende fabrieksinstallaties. Ook de oogstraming moest worden bij- ■gesteld, door de natte septembermaand. Het wortelgewicht van de suikerbieten nam fors toe, van een toenemend suiker gehalte was evenwel geen sprake. Dit gehalte blijft in veel gevallen onder de 14%, het wortelgewicht bereikt de eenzame hoogte van plm. 60 ton per ha in diverse streken van ons land nog be duidend meer. Was de stand van de bieten in juli en begin augustus in het Zuid Westelijk klei- gebied beter dan in de voormalige Zuider- zeepolders nu de bieten worden geoogst blijkt het nieuwe land toch weer aan de winnende kant. De ondersteunende maatregelen, om een toeslag te geven voor de in september en oktober aangevoerde bieten heeft die aan voer wel gestimuleerd, maar ook hier stelt de vele neerslag zijn grenzen. De boer moet dikwijls zijn keuze maken tussen een verhoogde dus aantrekkelijke bietenprijs, en defecte rooimachines plus een niet onbelangrijk structuurverderf van de grond, dit laatste doet zich dan niet alleen in 1984, maar ook nog enkele jaren daarna gevoelen. Hoe meer echter de winter nadert, hoe groter de vrees openbaar wordt, dat het weer wel eens kon omslaan en dat een natte herfst gevolgd kan worden door een vroeg invallende winter. En natuurlijk blijft het probleem, wat men bij een enigszins langer durende weersverbetering, ook nog de aardappelen moet rooien of de uien van het land halen. SINT ANNALAND Op dinsdag 30 oktober a.s. zal er D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) een extra Kerkdienst worden gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk te Sint Annaland. De consulent van de Hervorm de Gemeente Sint Annaland, ds. B. den Butter uit Stavenisse heeft de leiding. Als spreker is uitgenodigd ds. P. Holst, emeri tus Hervormd predikant te Rijswijk, die juist in de oorlogsjaren(4 oktober 1942 tot 1946) de Hervormde Gemeente van Sint Philipsland diende. Aan deze Herdenkingsdienst zullen de koren „V.Z.O.S." uit Sint Annaland en uit Sint Philipsland hun medewerking ver lenen. De initiatiefnemers hopen dan ook dat er veertigjaar na de bevrijdingsdag van Tholen en Sint Philipsland alle gezindten uit de regio deze Herdenkingsdienst zul len bijwonen, waarin zowel de bevrijding van Sint Annaland als die van Sint Philips land zal worden herdacht. Inwoners van Sint Philipsland en in ieder geval de verzetsmensen uit die gemeente en uit die tijd, weten dat men bij ds. Holst voor raad en daad terecht kon in de bezettingstijd, terwijl hij vanaf de kansel in de voorbede vaak het koninklijk gezin opdroeg. Het kleurig herfstspel is begonnen ze tollen door de lucht, wat dwaas en onbezonnen ze weten niet waarheen nu ze zijn losgeslagen ze vallen willoos neer op tuinen, wegen, hagen. De wind geeft ze geen rust, ze blijven wentelen, keren, het losgeslagen blad, het kan zich niet verweren. Er is geen houvast meer, ze worden opgejaagd totdat ze zijn vergaan en worden weggevaagd. Ik ga een herfstlaan door, ik denk aan 't broze leven als er geen houvast is wat kan een hart dan beven. De bladeren dwarrelen om mij heen, het herfstspel grijpt mij aan als er geen houvast is dan moet men ondergaan.... Ik zie miljoenen om mij heen in alle wereldladen. Zijn mensen niet als bladeren in Uw handen? Houdt vast mijn stervend blad o God van mijn bestaan dan zal ik in het stormgeweld niet eeuwig ondergaan. LANERTA Ter gelegenheid van liet bezoek van de Staatssecretaris van land bouw, dhr. Ploeg j.l. vrijdag aan o.m. enkele witloftelers in Oost flakkee, heeft witloftrekker W. de Bonte uit Ooltgensplaat een terug blik geschreven over de opkomst van de witlofteelt. Interessant ge noeg, dachten we, om het in zijn geheel over te nemen, waarom we het onderstaand laten volgen: De witlofteelt is nog betrekkelijk jong ten opzichte van andere tuinbouwgewassen. Aangenomen wordt, dat de eerste witlof rond 1845 op de Brusselse markt ver scheen, (vandaar de naam; Brussels lof). Botanisch behoort de witlof tot de familie van de samengesteld-bloemigen. (Compo sieten genaamd). De witlofteelt heeft zich ontwikkeld uit de teelt van kofïïe-cichorei. Volgens de legende zouden, door het onverkoopbaar zijn van de cichorei en het blijven liggen aan de hopen, men de scheuten eraf geplukt hebben en ze als onbekende groente naar de markt gebracht en toen nog goed verkocht hebben. In 1873: Op de internationale tuinbouw tentoonstelling te Gent worden 10 wit lofkroppen tentoongesteld. De Frans man Vilmorin ziet deze 10 kroppen en probeert de teelt van witlof in Frank rijk, echter nog met weinig succes. De witlof was toen nog zo los, dat men er een stukje wortel aan liet zitten, daar het anders niet vervoerbaar was. Bekend is dat er vanaf deze tijd door Jef Leken, een teler uit Everle, witlof naar Parijs werd verzonden. In 1879: In Engeland wordt reeds witlof geteeld. (Is echter nooit van de grond gekomen). In 1880: Op de tentoonstelling te Brus sel, ter gelegenheid van de viering 50 jaar onafhankelijkheid van België, worden er 100 kroppen tentoongesteld. In 1890: Gaat de witlofteelt in België zich behoorlijk uitbreiden. In 1894: De heer Vasters stichtte het eerste witlofsyndicaat (wat afzetvere- niging betekent) te Evere en St. Ste vens. De afzet is gericht op de Parijse markthallen. In 1897: Wordt er al 1.500.000 kg. uit gevoerd. 1900: Antoon van Assche uit Evere begint met het forceren van de witlof- kuilen, door middel van rookbuizen of lopend vuur genoemd. In 1905: De eerste witlof wordt naar Amerika verzonden. In 1906: De heer Raeijmaerkers stichtte te Neder-Overheembeek de afzetvere- niging „De Vooruitziende Planters". In 1908: Het eerste witlofketeltje komt ingebruik. (Zoals het inBelgië bij velen nog ingebruik is). In 1910: Er werd doorBelgië al 3.000.000 kg. uitgevoerd, dit loopt op tot de eerste wereldoorlog tot 5.500.000 kg. In 1935: Als eerste tuinbouwprodukt wordt de witlof ingedeeld in welom schreven kwaliteitsvoorschriften en -klassen. Na deze periode volgt de ene techniek de andere op. De elektrische bodem verwarming, zowel in de open lucht als in de schuren kwam ingebruik. Ook de Tijdens zijn bezoek had de Staatssecretaris ook een uitvoerig gesprek met mevr. de Bonte die dagelijks in het bedrijf van haar man meewerkt centrale verwarming komt op gang. De teelt zonder dekgrond werd de voor loper van de containerteelt. Zeer kleine akkerbouwers die niet meer in hun levensonderhoud konden voorzien, zagen in de witiofteelt een oplossing. Men begon primitief in lage bouwsels van stro. Echt investeren was er niet bij. Maar in de winter had men een loon dat elders niet te halen was. Witlof was een onbekend produkt, waar van de afzet stroef verliep. In de jaren vijftig werd witlof meer gewaardeerd en de teelt breidde steeds uit. De bedrijven werden modemer van opzet Het vakmanschap van de kweker en de inzet van de tuinbouw-voorlichtingsdienst leidden tot steeds betere resultaten. De ontwikkeling van de laatste jaren zijn explosief De teelt zonder dekaarde en de hydro cultuur zijn het resultaat van het streven naar vermenselijking van de arbeid en een economischer bedrijfsvoering. Het 1 e team van Good-Luck had een vrij weekend en het 2 e team speelde een inhaalwedstrijd tegen Kievitten 1. Door de harde wind konden in de beginfase beide ploegen moeilijk in hun spel komen. Na een kwartier spelen schoot EUie Ver- straete 1-0 in. Dezelfde speelster kwam voor rust nog een keer geheel vrij en maakte beheerst 2-0. Na de thee een zelfde spelbeeld. Good-Luck had het betere van het spel en Jim Besuyen speelde zijn tegenstander uit en via een doorloper bracht hij de stand op 3-0. Hierna kreeg Kieviten iets meer vat op het spel en verkleinde de achter stand tot 3-1. In de slotfase was het Ria van Antwerpen die met een zuiver schot de eindstand op 4-1 in het voordeel van Good-Luck bepaalde.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 9