PI El n ■1 d A f jeugd- hoekje Begrafenisonderneming „VOORZORG" Garagebedrijf P. HESSELINK Garage J. J. BLAAK B.V. De overige garagehouders zijn: VISBEEN B.V. GARAGE V. d. VELDE GARAGE DELTA GARAGE A. C. NOUT mnius GARAGE P. KLINK GARAGE TUNS en Zn. Oktoberraadsel 4 'f kcirels autoservice U Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 -^/C, ^"t*'" /•or"'"»/ Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. RIJ1>€MD€ H€tUG€N In een verhaal las ik een opmerking over rijdende heiligen bij de R.K. kerk. Wat wordt daarmee bedoeld? Antwoord: Dat zijn de heiligen die ge woonlijk te paard worden afgebeeld, zoals Sint Nicolaas, Sint Maarten, Sint Jacob en Sint Joris. Zij komen in veel wapens voor. WELK HOUTVUUR We stoken veel afval in de open haard, maar de buren klagen over de reuk en de vonken. Welk hout is het meest geschikt? Antwoord: Berkehout geeft prachtige vlammen, maar is snel verbrand; coni- ferenhout spat nogal tijdens het branden. De hardere houtsoorten geven langer warmte, maar eikehout en beukehout le veren niet zo'n fraai vlammenspel op. Het is bovendien duurder. Het voordelige, zachte hout van wilgen, populieren en de meeste vruchtbomen geeft echter weinig warmte afin de kamer. Dennen en sparren leveren ook minder calorieën, maar daar staat tegenover dat dit hout wèl een aparte geur meebrengt. Zorg in elk geval voor droog hout en stapel het niet binnen op, want er komen veel houtvretende kevers en larven uit' WAAROM DAALDER? Op de markt is je gulden een daalder waard (zeggen de marktkooplui), maar ze bedoelen geen rijksdaalder. Wat is dan een daalder en hoe kwamen we daar aan? Antwoord: In de middeleeuwen stelde het muntwezen niet veel voor. In een aantal staten werd het met gehalte en muntwaarde niet zo nauw genomen. Maar vanaf 1519 liet een graaf Stephan Schlich in Joachimstal (nu Jachymov in Tsjecho- Slowakijke) munten slaan, omdat daar de benodigde metalen als goud, zilver, tin, kobalt, lood en zink voor het opscheppen lagen. Hij zorgde voor een precies af gemeten goud- en zilvergehalte. Vooral zijn zg. Guldengroschen (Gulden gou den, Groschen was een munt van 10 pfennig of een honderdste shilling) die aan de voorzijde Sankt Joachim en aan de keerzijde de Boheemse leeuw vertoonde, werden in heel Europa gewaardeerd van wege de fraaie uitvoering en het gegaran deerde zilvergehalte. Ze werden overal als betaalmiddel aanvaard en kregen naar het dal waar ze geslagen werden, de naam Joachimstaler, of kortweg taler. Naar dit voorbeeld gingen andere landen dergelijke waardevaste munten uitgeven met namen die erop leken: daalder (Ned.), daler (Zweden), talero (Italië) en niet te ver geten: dollar (U.S.A.) Holland heeft een uniedaalder gekend, en een leeuwen daalder, en een prinsendaalder. De ge wone daalders die in de 17de en 18de eeuw in vele gewesten in omloop kwamen, deden 30 stuiver. Op die waarden van ƒ1,50 slaat de reclamekreet van de markt- venters. In diverse liedjes is vroeger be zongen wat er allemaal een daalder waard was. Hallo, jongelui, we zullen deze week maar met de deur in huis vallen, want er is veel werk aan de winkel. We beginnen dus direkt aan Wie spraken de volgende woorden? 1„Ik ben een Hebreër, en ik vreze den Heere, den God des hemels". 2. „Zijt Gij mijnheer Elia?" 3. „Neen mijn Heer! ik ben een vrouw, bezwaard van geest". 4. „Wie is die, en waar is dezelve, die zijn hart vervult heeft, om alzo te doen?" 5. „Kan uit Nazareth iets goeds zijn?" 6. „Ga heen, doe al wat in uw hart is, want de Heere is met u". 7. „Zo zegt de Heere; Ik heb dit water gezond gemaakt". 8. „Geeft aan die het levende kind, en doodt het geenszins". 9. „Maak u op, want dit is de dag, in welke de Heere Sisera in uw hand gegeven heeft". 10. „De slang heeft mij bedrogen, en ik heb gegeten". 11. „O, koning, leef in eeuwigheid!" 12. „Is mijn heer niet aangezegd, wat ik gedaan heb als Izebel de profeten des Heeren doodde?" 13. „Maar ik ben ook een burger ge boren!" 14. „Want wij zijn verkocht, ik en mijn volk, dat men het verdelge en om- brenge". 15. „Mijn vader heeft uw juk zwaar ge maakt; maar ik zal nog daarboven toedoen!" De beginletters van de namen geven weer een naam van een heel bekend persoon uit de Bijbel. Het EXTRA RAADSEL is voor de ver andering een kruiswoordraadsel. Er is reeds dikwijls om gevraagd, maar het is voor oom Ko een hele opgaaf Jullie kunnen je hart eraan ophalen. Daar gaan we dan! Prijswinnaars André Aleman------- Kenya Jan Aleman- Kenya Kees Aleman- Kenya Annemarie v/d Veer- Herkingen André Kastelein.- Zeist Een jarige Op 4 november hoopt Jozina Koppenaal haar geboortedag te herdenken. Wij wen sen Jozina een goede en prettige ver jaardag toe en hopen dat ook de puzzel vrienden en vriendinnen haar niet zullen vergeten. Het adres van Jozina is: Boomgaardpad 17, 3257 KA Ooitgensplaat. rOTOS VAN T.V. Ik heb geprobeerd foto's van de televisie te maken, maar heb nog weinig succes geboekt. Ik kan de automaat van mijn toestel uitschakelen en heb verschillende diafragma's gebruikt, maar mijn op namen zijn allemaalversierd" met een horizontale streep. Daarvan is in de camera niets te vinden. Zelfs met statief heb ik geen succes. Antwoord: Gelukkig maar, dat u bij uw automatische camera die automaat kunt uitschakelen, want dat is een eerste ver eiste. Automatische camera's stellen na melijk vaak zelfde tijdsduur in tijdens het maken van een opname en om die juiste tijd gaat het nier. Een tv. beeld staat namelijk nooit stil. Het wordt lijntje voor lijntje opgebouwd uit allemaal lichtpun tjes en als het laatste onderaan rechts van uw scherm is afgeleverd, richt de elektro- nenstraal van de beeldbuis zich alweer op de linkerbovenhoek en krijgt u met een razende vaart nieuwe lichtpunten over uw scherm gestrooid. Systematisch, dat wel, van links naar rechts en van boven naar beneden tot het gehele scherm vol staat met langzaam verflauwende Kchtstipjes. Ons menselijk oog is nogal traag van opnemen en daardoor krijgen onze her sens de indruk, dat zo'n komplete partij lichtpuntjes tegelijk wordt geprojekteerd als een dia. Maar dat is niet het geval. De elektronenstraal flitst reeds zovele malen nieuwe impulsen over het glas, terwijl u nog een deel van de vorige puntjes ziet In Nederland gebruikt men voor de televisie een systeem waarbij welgeteld 625 lijnen worden gebruikt. Dat wil zeggen, dat een beeld bestaat uit 625 regels onder elkaar met op elke regel dan zo'n reeks licht puntjes van links naar rechts. Omdat wij in Europa werken met een frekwentie van het lichtnet van 50 Hz en de elektronen- straal zo is ingesteld, dat hij beurtelings de even en de oneven lijnen leest, wordt het gehele beeld in feite vijftig maal per se- konde afgetast en op uw scherm ge worpen. Fotografeert u nu met een in stelling van 1/50ste of evt 1/25ste se conde, dan zult u een perfekte foto van uw televisiescherm kunnen maken. Die lig gende balk werd namelijk veroorzaakt door een tijdverschil tussen uw opname en de elkaar volgende tv.-beelden. U ziet zo'n balk ook wel eens, als op uw beeld scherm een ander tv.-toestel of een moni tor in de controlekamer van de studio's in LOZE LETTERS Hierbij de initialen waarmee een schilde rijtje, voorstellende een vaas anemonen, gesigneerd is. Kunt u de herkomst vast stellen. Antwoord: Wij hebben al vaker mede gedeeld, dat er duidelijk kleurenfoto's moeten worden ingezonden, als iemand iets van een schilderij of ander kunstvoor werp wil weten. Vazen met bloemen zijn door talloze schilders vereeuwigd, door alle eeuwen heen, en wij kunnen een vraag over zo'n stilleven uitsluitend naar onze kunsthistoricus doorzenden als die goed kan zien over wat voor soort werkstuk het handelt Maak dus een kleurenfoto zonder flits, dus buiten bij daglicht. Zorg dat het schilderij er zo groot mogelijk opkomt, dus dat de lijst juist binnen de randen van de foto valt Fotografeer dan ook die signa tuur en laat deze foto sterk vergroten, of teken de letters precies na in uw brief Schrijf verder wat er voor materialen zijn gebruikt, dus bijv. waterverf op linnen, olieverf op hout, krijt op papier ofkleuren- drukinkt op karton, uit welke tijd het werk stamt of wanneer u het kocht of kreeg, hoe de lijst er precies uitziet en of die bestaat uit verguld gips of een bepaalde houtsoort met of zonder spieraam. Vermeld ook de evt. op de lijst voorkomende letters en cijfers, zoals veilingnummers e.d. en ver strek ons de maten van het schilderij. Aan de hand van de foto's kan een kunst historicus pas vaststellen of het bijv. werk van een beginnend of gevorderd amateur, dan wel van een ervaren beroepskunste naar kan betreffen, en aan de wijze van uitbeelden (genre, school, gebruikte kleu ren en penseelstreek) kan wel eens wor den vastgesteld, wie het wèl of beslist niet kan hebben vervaardigd. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD beeld komt. Het diafragma is dus niet van belang en wordt in uw toestel waarschijn lijk automatisch ingesteld indien u de tijd kunt kiezen. Een statiefis bij een tijd van 1/25 ste seconde wel noodzakelijk. Oplossingen septemberraadsels 1. Erfgenaam. 2. Wie kan keren, de hand des Heeren? 3. „Want Ik, de Heere, wordt niet ver anderd" (Mal. 3 6) 4. „Welgelukzalig is een iegelijk die den Heere vreest, die in Zijn wegen wan delt" (Psalm 128 1) Extra raadsels 1. ,,0, Heere, neem mijn redenen ter ore" (Psalm 5 2a) 2. APELDOORN 3. Lof verdienen en ontvlieden, is het werk van wijze lieden. 4. BOVENKARSPEL Alleen de uitkomsten zijn gegeven. De volledige uitwerkingen te vermelden is een beetje te bewerkelijk! Horizontaal: 2 moeder (Fr.) 5 vlaktemaat 7 lijden 10 klaar 12 slaap gelegenheid 14 bundel 15 uitroep 16 baardje 18 gelijkenis 21 teleurgesteld 22 vogel 24 gesponnen draad 25 edelknaap 26 jong schaap 27 dwaas 28 gevangenis 29 sierdek 32 wiel 34 lid woord 35 hoge berg 36 koning van Israël 37 bolgewas 38 verfrissing 40 stuk bouwland 43 voor 46 kleefstof 47 lastig insect 49 biersoort 51 grondslag 54 verbond 56 wortel 57 zonnescherm 59 boom 60 oude maat— 61 vogel 62 Europeaan 64 zangnoot 65 teek 66 onwetend 67 huisdier. Vertikaal: 1 waar men zijn inkopen betaald 3 getijde 4 klap 6 vreemd 7 stronkje 8 bevroren water 9 vlinder 11 Europeaan 13 deel v.d. week 14 mand 15 jong dier 17 gewicht 19 onheil 20 verzoek 21 vrouw van Abraham 23 hof van Eden 25 regenscherm 28 snavel 29 Belgische badplaats 30 gedeelte van een vaarwater 31 Europeaan 33 zitplaats 39 bijwoord 41 visbergplaats 42 godin 44 cirkelvormig 45 hooihoop 48 huilen 50 niet dik (schraal) 51 zangstem 52 palmmeel 53 zangnoot 55 Europeaan 57 diepte 58 verfsoort 61 pers. vn. woord 63 vader.. Inzenden: De letters die op onderstaande cijfers komen te staan! Welke zin vormen deze letters? 3 fo lé rr ^0 3 JJ U 9i Z? Briefwisseling Jozina Koppenaal - Ooitgensplaat: De tweede vraag van opgave 1 was toch niet zo moeilijk Jozina. In 1 Koningen 10 22 is het te lezen: Tharsis. Bij het extra raadsel is verwezen naar Exodus 39, lees het 14e vers. Het vergt wel wat tijd om alles na te lezen, maar dan kom je er wel. Maar oom Ko, en de zetter, maken ook weleens een slippertje hoor! En dan maar zoeken hé! Maar je hebt keurig werk geleverd, en tevens een pracht rapport! Een tien van oom Ko, en zo maar verder gaan Jozina! We doen het nog maar even met de oude; eventueel doen we het nog eens over! Els Vroegindewey - Ochten: De herfstvakantie zit er weer op Els, jammer dat het zulk nat weer is geweest Het was echt geen weer om nog eens te kunnen genieten van een vrije week. De tijd gaat echter snel, en jullie hebben zo weer Kerstvakantie. Ben blij dat je de raadsels niet moeilijk vond, want voor oom Ko is het wel moeilijk om iedereen zijn zin te geven. Heus waar hoor! Groetjes Els! Nathalie Kamp - Yerseke: Dat is heel fijn Nathalie, zo'n EHBO diploma; leuk zeg datje moeder les geeft Gefeliciteerd hoor! Je bent dus in Duits land geweest in de vakantie? Jammer dat je dat vriendinnetje niet goed kon ver staan. Maar goed je best doen met talen leren, dat is wel wenselijk als je in het buitenland komt Maar je doet je best wel op school, dat wijzen de cijfers wel uit Nathalie! Marc Kamp - Yerseke: Jij kan nu maar raak crossen Mare! Boch ten, putten, poelen en nog meer hinder nissen. Er komt heel wat kijken bij dat crossen, zou niets zijn voor oom Ko hoor. Maar dat doe je toch niet met een nieuwe fiets zeker? Bij ons is het ook steeds maar regen Mare. Het is veel binnen spelen, maar daar kunnen jullie je ook wel ver maken. Heleen Boone - Hoedekenskerke: Ja, de bomen gaan al behoorlijk kaal worden Heleen. Storm en regen, en dan willen de bladeren wel vallen. Het tekent de vergankelijkheid van al wat leeft. De winter staat voor de deur Heleen! Jullie hebben dus hazelnoten; hier zie ik ze niet. Maar bij jullie staan meer soorten bomen dan op Flakkee. Hoe staan de zaken op school Heleen? Monica Murre - Goes: Je bent echt niet de laatste hoor Monica; maar dat zou ook niet zo erg zijn. Een fijne strandwandeling wezen maken? Dat is nu heerlijk hoor, vooral als er een harde wind staat, en de golven rollen tot ver op het strand. In de zomer zie je er alleen maar mensen Monica! Toch lekker gewonnen al had je een zere voet! Dank voor je leuke briefie hoor! Aan allemaal Dit is dus weer het laatste hoekje van de maand en het wordt dus weer inzenden. Graag een briefle erbij, al is het maar kort! Monica Murre wil allen die haar een kaart hebben gestuurd voor haar verjaardag, daarvoor hartelijk danken. Oom Ko gaat er nu een dikke punt achter zetten, en dus tot de volgende keer. Allemaal de groeten. RHUMKOEkJESPUDDIMG Mijn moeder maakte vroeger wel eens heerlijke pudding met koekjes waar ze rhum over goot Weet u dat recept? Antwoord: Dat is bitterkoekjesvla. Breng 3/4 liter melk aan de kook en laat er dan een kwart vanillestokje in trekken. Week 100 gram bitterkoekjes in goede kwaliteit rhum. Roer intussen wit -t- dooier van 1 ei door 40 gram suiker en 30 gram maizena en bind dat met wat melk tot een licht vloeibaar papje. Giet dat terug in de pan en laat het zachtjes doorkoken. Blijf roeren tot de vla gebonden is. Af en toe roeren tot ze afgekoeld is. Giet de koude vla laag om laag met de inmiddels door weekte bitterkoekjes in een schaal en gar neer de bovenlaag met wat stijfgeklopt eiwit, of slagroom, of figuurtjes van rode jam. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 18 ok tober 1984 Uien, maat veertig op waarts. Klasse twee N.L. 24,30. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: veertig ton. Aardappelveiling van donderdag 18 oktober 1984 Bintjes gewone 0,19 - 0,20. Bintjes bonken 0,22. Irene gewone 0,46. Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: twee en twintig ton. ROT BIESLOOK Mijn bieslookplantjes rotten weg. Hoe kan dat? Antwoord: Dan snijdt u zeker juist vóór of tijdens regen blad af voor de keuken. Dat mag niet Bij regenweer rotten de aangesneden delen weg. CITROEN Merk Type Kleur Bouwjr. Km. Event, prijs CITROEN 2 CV 6 transitwit bl. 1984 7000 10500- CITROEN Visa IIrood 1982 26532 10500- CITROEN LNAIIewit 1984 25380 10500- Volkswagen Golf C dieselrood 1982 58973 16950- Merk Type Kleur Bouwjr. Km. Event, prijs MAZDA 929 Legato Sedan beige 1981 48000. MAZDA 626 2.0 Coupébruin 1980 30000 MAZDA 323 HB GT 1.5wit 1981 48000. MAZDA 323 SN 1.3beige 1980 49000. Mitsubishi Lancer 1.4 GLbeige 1980 91000 SUBARU dealer iti rfti iti iti itiltlftlftlltlltlltlftiitlltiitlltnrtlltutlltllttltTltliittjtlirtft 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19^ 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 r 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan.18, Middelharnis Tel. 01870-2996 Bosdreefl DIRKSLAIMD Telefoon 01 B77 - 1 3S7 Beneden Oostdijk ia DEIM BOMMEL Telefoon 01 S71 - 1 31 7 L.angst:raat: 8 ACHTHUIZEIM Telefoon 01 S73 - 1 431 - 1 4B5 Toyotia en Mercedes-Benz dealer Dorpsweg 88-34 SOMMEt-SDUK Telefoon 01 870 - 4466 ia maandan garantie Oost-Voorgors 1 MIODELHARINIIS Telefoon 01 S70 - 2920 - 3703 - 3850 0 Langeweg 30 3344 BH NIEUWE TOIMBE, Telefoon 01 876-3333 Klinkerlandseweg S NiEU\A/E TOMGE Telefoon 01 875 - 1 41 1 Haveneind 13 SOMMEI.SOIJK Telefoon 01870 - 3330/Telefoon 01877 - 330S Julianaetraat 7 OUOE TOIMGE Telefoon 01 874 - 1 371

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6