De race om het presidentschap Visser Nieuwe Ambulance voor Ouddorps eigen A-team H.O. Arensman Oostflakkee niet te vinden I Garage KNÖPS B.V. Pü/viprswD Zeemijn over boord gezet Informatiebijeenkomst Rabobank Dirksland Citroen-Hesselink Mossels voor Goerees'kust Campagne Suiker Unie een week langer huünretHUe Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee A. J. V. Rumpt AUTO-SCHADE Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De reclame TV-debatten Nu maar wachten Dirksland, 01877 - 1357 Energiezuinig p-|-^'i'^'^'^''^ ■BOSCH tegen zeer scherpe prijzen PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS Diep respekt RENAULT-dealer Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. Eigen „A-team" OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 RUMPTSTAD B.V. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN „Het idee dat men kandidaten voor een hoge funktie op de markt kan brengen als ontbijtkoek, is de grootste belediging, die men het democratisch bestel aan kan doen". Dit is een uitspraak van de heer Adlai Stevenson, de democratische kan didaat voor het presidentschap van Ame rika, in 1956. Een briljant man, maar geen gevoel voor theater. Hij wenste op kwali teit gekozen te worden, hij verloor met grote cijfers. Iets wat voor ons „verborgen" blijft, speelt in de campagne voor de presidentsver kiezingen natuurlijk een grote rol: hoe maak je de ideale kandidaat? De betere reclamebureaus worden daarvoor inge huurd en leveren een gevecht achter de schermen en sinds de vijftiger jaren op het scherm. De televisie speelt een grote rol in de reclame voor, maar ook in de presentatie van de kandidaten. Zó'n televisiedebat wordt al gauw door zo'n tachtig a honderd miljoen mensen gezien. In het boek „De verborgen leiders" van Vance Packard wordt uitvoerig over de presidentsverkiezingen verteld. Er staat onder andere in hoe, na veel onderzoek toen! de ideale president geschetst kon worden. Een man waarvan veel warmte uitgaat. Hij moet meer vertrouwen dan verwondering wekken en ook weer niet zo perfect zijn dat hij ongeloofwaardig wordt. Hij moet iets gepresteerd hebben op ander dan politiek gebied en echt gevoel voor humor bezitten. Zijn standpunt inzake af zonderlijke politieke kwesties is relatief onbelangrijk.... In de vijftiger jaren geschreven, maar eigenlijk nog steeds van kracht. Dat maakt het voor ons Europeanen zo moeilijk om in te schatten wat nu uiteindelijk de doorslag geeft in Amerika. President Reagan voldoet aan deze be schrijving. Hij komt buitengewoon goed over. Nog steeds alle mondigheid ten spijt blijkt dat een belangrijk criterium te zijn. Nog steeds wordt nog zeer emotio neel beoordeeld. Hos zeker cf pnzeker is de kandidaat? Blijft hij tijdens het debat fit of raakt hij vermoeid? Dit laatste schijnt na het eerste T. V. debat tussen Reagan en Mondale hoog gescoord te hebben. De president was moe, mag het? Ineens had men oog voor zijn leeftijd, 73 jaar. Was hij niet te oud? Analyses van de gezondheids toestand van de kandidaten moesten het tegendeel aantonen. Mondale heeft steeds aangedrongen op deze debatten. Het was de enige manier Uit verkeerde zuinigheid is enkele jaren geleden, de beloning voor het aan land brengen van oorlogstuig door Noordzee- kotters, opgeheven. Is het daarom vreemd, dat Noordzee- vissers er voor passen om onverlet dag te gaan maken, omdat men oorlogstuig heeft opgevist. Deze week werd bekend, dat de be manning van een kotter, die een zeemijn in het net had gekregen, die in de Roompot op een veilige diepte van 30 meter, in de Roompot voor de kust van Noord Beve land had gedropt. De Mijnopruimingsdienst zal nu pro beren, de mijn die is gelokaliseerd weer naar boven te brengen en te vernietigen. Direct gevaar levert deze mijn niet op, maar men heeft toch een ankerverbod voor de opgegeven lokatie doen uitgaan. Op donderdag 18 oktober j.l. vond in „De Schakel" te Dirksland een infor matiebijeenkomst plaats met als onder werp „Risico in bedrijf en gezin". Inleiders waren de heren mr. G. E. H. ter Braak en mr. C.N. Schuring, resp. notaris en kandidaat-notaris te Dirksland, en mr. G. J. B. Dietvorst, directeur van het pensioenburo van. de verzekeringsmaat schappij Interpolis. De heren Ter Braak en Schuring behan delden o.a. de onderwerpen huwelijks- goederenrecht en erfrecht, terwijl de heer Dietvorst een inleiding hield over de fis cale aspecten verbonden aan onderwer pen als fiscale oudedagsreserve (fo.r.), stamrechtvrijstellingen en pensioenen. De aanwezigheid van ca. 75 belang stellenden, welk aantal nog nadelig werd beïnvloed vanwege de afmeldingen van veel landbouwers die er, begrijpelijk, de voorkeur aan gaven te trachten de oogst binnen te halen, wees erop dat het onder werpen waren die zich kennelijk in de interesse van velen mochten verheugen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd in ruime mate gebruik ge maakt, zodat van een geslaagde bijeen komst kan worden gesproken. om met de president te „spreken" zonder dat deze een geprepareerde tekst voor zich had. In het eerste debat heeft hij succes gehad. Reagan werd in het defensief ge drukt en dat nog wel op zijn sterkte terrein: binnenland. Nu is de democraat een er kend deskundige op het gebied van het buitenland, dus lag er winst in het ver schiet. Reagan had echter ook zijn vooroefe ningen gedaan. Een gematigde rede voor het forum van de Verenigde Naties. Daar na een bezoek van de russische minister van buitenlandse zaken. Dat leverde niet veel op, men verwachtte echter niet an ders. Na bijna vier jaar communiceren nou ja via de media dan toch een gesprek. Daarmee werd een verwijt voor komen. Natuurlijk, de president praat wèl, maar op zijn tijd, als er een meer gelijk waardige uitgangspositie is bereikt Het volk gelooft daarin. Het blijft overigens de vraag of Rusland niet een handje heeft willen helpen. Ook naar Israël toe werd het pad geëffend, terwijl de gang van zaken in El Salvador niet onwelkom was. Alleen Europa kwam wat op de achtergrond. De situatie daar is bekend, dus niet interessant? Rusland, Midden Oosten, Midden Ame rika; een fraaie trits om visie op de buiten landse politiek te showen. En dat met de wetenschap dat gelijkspel" voldoende was om de voorsprong op Mondale te behouden. Geen wonder dat de president vol vertrouwen het tweede debat aanging. Zo staan de zaken. Een groot deel van de kiezers heeft volgens de peilingen ver trouwen in de president. Hij maakt waar wat beloofd is. Zijn economische politiek heeft succes. Hij slaat ethisch en moreel meer aan bij de religieus getinte Ameri kaan dan zijn tegenstander. Aan de andere kant dreigen een gigantisch begrotingstekort en een niet zo gunstige betalingsbalans. De oorlogsdreiging is groter. Het verschuiven van oorlogstuig naar het heelal onheilspellend. Op deze zaken hamert Mondale. Het wachten is nu op zes november en wat daarna gaat gebeuren. Eens temeer blijkt hoe de wereld geïnteresseerd is in deze ve^kiezi^ge^. Nog steeds reiken zij veel verder dan de landsgrenzen. Nogmaals, in dat kader zien we soms met verbijstering op wat voor mede-argu menten de groten der aarde gekozen wor den. Dezelfde Stevenson waarmee dit ver haal begon mompelde eens verbitterd zich meer een deelnemer aan een schoonheids wedstrijd te voelen dan aan een ernstig debat. Zo erg is het natuurlijk niet, maar Amerikaanse presidentsverkiezingen zijn ook om dit soort bijverschijnselen zeer interssant. Men koos er overigens de slechtste presidenten nog niet mee. Naast de percelen die men in de Ooste lijke Waddenzee zou willen aanleggen, een plan dat gedwarsboomd wordt door garnalenvissers, het Provinciaal Bestuur van Groningen en de milieu-organisaties heeft de daarvoor in het leven geroepen commissie van Zevibel, ook grond die men geschikt acht voor mosselteelt ont dekt ten zuiden van Hoek van Holland, voordekustvanGoeree(Stellendam).De ontdekking daarvan was niet zo moeilijk want uit de natuur waren hier vorig jaar al mosselbanken ontstaan. De mosselkwekers zoeken momenteel intensief naar percelen die wat dieper liggen en waar stormschade dus minder waarschijnlijk is, nu ze een zo zware tol hebben moeten betalen aan de winter stormen van 1983. Meer Nederlandse mosselen van goede kwaliteit zou de import van Duitse en Deense mosselen kunnen afremmen. Met de import van deze mosselen heeft men voor de kwekers wel het Trojaanse paard binnen gehaald. Als gevolg van de verwachte hogere hectare-opbrengsten en capaciteitsverlies door te geringe bietenlevering in de eerste 3 weken van de campagne, zal de cam pagne ruim een week langer duren dan oorspronkelijk gepland, aldus bericht de Coöp. Vereniging Suiker Unie aan de leden en contractanten. Dit betekent dat er in de week van 17 t/m 22 december nog bieten geleverd moeten worden. De agrarische dienst zal dienten gevolge de leveringsschema's aanpassen. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de regionale afneme-regelaars. wassen met een machine van originele Westduitse kwaliteit Adviesprijs f 1539, voorttOe zefcerfieid VINGEHLIIVG 3-MlODaHARNIS-TEL 01870-2518 Levert u een kompleet professioneel programma gereedschappen en technische toebehoren voor de metaal- en houtbewerking voor de aannemerij, agrarische sector en de particulier: Ook slijpen wij uw verspanende gereedschappen. Kom gerust eens vrijblijvend langs bij Handelsonderneming ARENSMAN Zuiddijk 17, Nieuwe Tonge of bel 01875 - 1609. De ingang vindt u tussen de Geref. Gem. en het oude gymnastieklokaal aan de Zuidelijke Achterweg. Vanuit enkele flakkeese Gemeente besturen wordt geklaagd over de naamonbekendheid van Goeree- Overflakkee en, naar ons vorige week bleek niet ten onrechte. De indruk heerst als zouden velen van elders Goeree Overflakkee nauwe lijks weten te liggen, maar wat deed nu het met deze kennis belaste gemeentebestuur van Oostflakkee eer-vorige week toen uitnodigingen werden verzonden naar ook de lan delijke pers ter bijwoning van het bezoek van Staatssecretaris Ploeg aan Oostflakkee? Het briefhoofd vermeldde slechts dat het schrijven van de gemeente Oostflakkee kwam; zónder vermelding van een nader adres of telefoonnummer. Een redakteur van een tuinbouw- blad, die overigens wel begrepen had dat hij op Overflakkee moest zijn, zocht zich een hoedje naar Oostflakkee waarheen géén ANWB bord hem bleek te ver wijzen. Hij kwam in Nieuwe Tonge terecht maar werd vandaar door gestuurd naar Middelhamis. „Ook daar wist men niet waar ik wezen moest" vertelde hij later toen hij Oostflakkee eindelijk gevonden had.... Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 De nieuwe Mercedes 250 ambu lance die de Stichting Rode Kruis ambulance te Ouddorp woensdag middag in gebruili nam ziet er van bumper tot bumper dermate solide uit dat mevr. Thea van Erkelens-de Koning waarschijnlijk onvoorwaar delijk in de deugdelijkheid van ook de zijdeur heeft geloofd. Dat onder deel spreekt sterk tot haar ver beelding sinds ze, tijdens een rit met de eerste ambulance die ze als help sters meemaakte, bij een noodstop langs de patiënt zoefde en via de zijdeur met een smak op het Rotter damse plaveisel belandde. Dat ge beurde zo'n vijftien jaar geleden toen de Ouddorpse ambulance dienst zich nog bewijzen nioest, maar zie'es wat er woensdagmid dag te wachten stond...! Naast de ingeruilde 7 jaar oude Mer cedes, die er overigens nog puik uitziet, een glanzend nieuwe met de meest mo derne apparatuur uitgerust. Dhr. Smeenk die namens de leverancier Nedam te Roer mond de wagen aan de Stichting over droeg somde het gaarne op: een inge bouwde portable set met vernieuwde ademhalingstechniek, behalve de normale warme lucht kachel een 220 V voor- verwarmingsset waardoor de auto ook na een korte rit al goed verwarmd is, voorts de mogelijkheid voor de begeleider om naast de patiënt achter uit de wagen te stappen en ook dan direct naast de patiënt te blijven, de ruimte voor twee brancards, een technische voorziening die voorkomt dat de wielen bij het remmen blokkeren en de wagen stuurloos zou worden, vier .blauwe zwaailichten en een luid en duide lijke sirene die chauffeur Jaap van Poort- vliet in werking stelde ten teken dat de wagen was overhandigd en nu werkelijk eigendom van de Stichting is, ten dienste van hen die met een snelle rit naar het ziekenhuis gebaat zijn. De praktijk heeft geleerd dat het gebruik van de wagen niet gering is, zo'n driehonderd keer per jaar, bestaand uit zgn. besteld" vervoer en spoedeisend vervoer. Dankzij de daar voor te declareren vergoedingen is de dienst self-supporting en de nieuwe aan schaf kon dan ook vrijwel direct door de Stichting worden betaald: 140.000,— minus de inruilprijs van de oude, zo'n vijftienduizend gulden. Op de gehouden bijeenkomst in het Rode Kruisgebouw aan de Molenweg werd nog al wat bewondering uitgesproken en te recht! Bewondering voor het gepleegde onderhoud aan de „oude" wagen die zich nauwelijks van de nieuwe onderscheidde-, maar zeker ook waardering en bewonde ring voor het plichtsbesef van chauffeurs en helpsters. De helpsters hebben om de zeven weken een parate week. Ze zijn alle gediplomeerd, zoals dat wordt verlangd, bezitten een EHBO diploma, een Rode Kruisopleiding, een Snelweg-ambulance opleiding en het diploma ambulancebege leidster. Tegenover al die inspanning staat nauwelijks een vergoeding maar daar is het de dames allerminst om begonnen: „....als iemand onze hulp nodig heeft dan zijn we er...!" is hun deviec. Als voor zitter van de Stichting voegde dhr. W. Koek daaraan de wens toe voortaan, met de nieuwe techniek, de patiënten nóg sneller en beter te kunnen helpen. Burgemeester van Velzen verwoordde hoezeer dat voornemen ook door het Ge meentebestuur op prijs wordt gesteld; met de aankoop waartoe het bestuur als bij hamerstuk besloten had en de aflevering wenste dhr. van Velzen dan ook alle be trokkenen geluk. Het deed dhr. van Vel zen met hen deugd dat de ambulance in Ouddorp gestationeerd is kunnen blijven, dankzij de uitgestrektheid van het eiland en de zomerdrukte in het Ouddorpse, maar strikt naar de regel genomen is Flakkee overbedeeld met ambulances. Dhr. van Velzen zag ook vooruit op de Centrale Alarmeringspost waarover nog steeds gesproken wordt al heeft de Oud dorpse ambulancedienst daar geen be hoefte aan. Ook zonder die centrale alar mering blijkt die uitstekend te functio neren. Tenslotte bood dhr. van Velzen een gift van duizend gulden aan aan Charta- plan b.v., de exploitant van de Kriekel, voor welk bedrag een zgn. ,,schep-bran- card" is aangeschaft Gelukwensen werden uitgesproken door de oud-huisarts dokter Ruizeveld. Hij her innerde zich nog de tijd dat patiënten met een opvouwbare klein model brancard achter in de auto bij Piet van Splunder gingen en zó, soms gedrukt tegen de auto- hemel, werden vervoerd, 's Dokters be wondering gold niet alleen de prachtige nieuwe ambulance, vooral ook maakte hij zijn diepe respect kenbaar voor allen die de ambulance bemannen. voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: J X C. Breen, 01878 - 2496 J <H^)^»^H^JHHHHHHHHHHHf********** 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877-1589 Chauffeurs en begeleidsters flankeren de nieuwe ambulance. Namens de EHBO afdeling werd een ge animeerde gelukwens gesproken door mevr. Tineke Voogd-Koole. Daarom ge animeerd omdat ze met een glimlach terugzag op het begin van de ambulance dienst in Ouddorp. „Je was ervoor en je wilde ermee weg", zo vertaalde ze de hunkering van de bemanning naar een mogelijkheid om uit te rukken. Toen die na enige weken wachten eindelijk kwam was de chauffeur zó fanatiek dat hij in zijn haast de begeleidster vergat. Haar miste hij pas toen hij bij de patiënt arriveerde. De begeleidster had zich toen per fiets na gespoed.... Met trots verklaarde dhr. Koek tenslotte dat Ouddorp een eigen „A-team" bezit, afgeleid van het televisieteam dat uitmunt door snelheid en daadkracht „Wij vech ten niet tegen onrecht en misdaad maar tegen het menselijk leed en pijn" zo onder scheidde hij. De inzet van de bemanning kennend, vertrouwde dhr. Koek er vol strekt op dat er van de nieuwe ambulance, „het nieuwe gereedschap" een goed ge bruik gemaakt zal worden. Zijn dank uitsprekend voor de gekregen schep bran card zei dhr. Koek: „meestal hoopje van een cadeau een veelvuldig en goed gebruik te maken. Laten we van dit cadeau maar hopen dat het gloednieuw kan blijven...!" Aan Jaap Poortvliet, die werd geprezen voor de manier waarop hij het team steeds heeft gestimuleerd, was de eer de over dracht te beklinken met het aanzetten van de sirene en het ontsteken van de blauwe zwaailichten, twee op het dak en twee op de bumper. ca a ca C3 Q ca ca es ca ununi -sazonmaaiers HOnDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltlers L.V. Poldersedijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 LANGEWEG 113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS J

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1