1 KLASSIEKE ORGELS Zélf uw fotoplezier vergroten Geurende hyacinten zijn veelzijdiger dan u denl(t Hobbycentrum PIJL Kinderclub Autoverkoop vrijwel gelijk De WAO in de toekomst Bergmans Brillen in Den Bommel "Dat moet je in laten lijsten!" oTkfcg Graag Een Bril Dragen Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 AANTAL ARBEIDSONGESCHIKTEN STIJGT MINDER SNEL HET aantal arbeidsongeschikten met een WAO- of AWW-uitkering stijgt de komende jaren minder snel dan in de afgelopen jaren het geval was. Deze bemoedigende prognose staat vermeld in een "toekomst verkenning" die de rijksuniversiteit Leiden samen met de Sociale Verzekeringsraad heeft opgesteld als onderdeel van een groot on derzoek naar de oorzaken van arbeidsongeschiktheid. Op het ogenblik zijn er rond 725.000 arbeidsongeschikten in ons land. Het Centraal Planbureau voorspelde eerder dat rond de komende eeuw wisseling dit aantal boven de één miljoen zou uitkomen, maar volgens de Leidse onderzoekers zal in het jaar 2005 het aantal arbeidsonge schikten niet meer dan 900.000 bedragen en daarna geleidelijk dalen tot 750.000 in het jaar 2030. WAO ËÈN VAN DE DUURSTE SOCIALE WETTEN Wat al te gemakkelijk hebben sommigen de afgelopen jaren meegewerkt om werkenemers, die "minder geschikt" waren, via de arbeidsongeschiktheidsverze kering te lozen. Als werkgevers een uiterste inspanning zouden leveren om arbeidsongeschiktheid zoveel mogelijk te voorkomen, zou het aantal WAO-ers nog min der stijgen dan de onderzoekers thans voorzien. Opvallend is dat in bedrijven met een eigen bedrijfs geneeskundige dienst het aantal WAO-toetredingen hoger is dan in bedrijven zonder zo'n dienst. Is zo'n dienst wel aanwezig, dan vloeien werknemers dus eerder af naar de WAO. En dat gegeven moet die bedrijfsgeneeskundige diensten toch te denken geven.... (Nadruk verboden) Mr. A. BRONSBERGEN MUZIEKCENTRUM BRUINISSE Wie een donkere kamer heeft en daar in zwartwit of kleur de eigen foto's vergroot, heeft een fijne en rust gevende hobby; spelen met de mogelijkheden van het licht, steeds nieuwe dingen ontdekken en bezig zijn met je negatieven waarbij alles wat erin zit er ook uit komt. Nu is er een misverstand dat het werken in de doka, en vooral in de kleurendoka, erg moeilijk en tijdrovend is. Dat was vroeger inderdaad het geval, maar de techniek heeft ook het werk in de doka sterk vereenvoudigd. Door nieuwe materialen en apparatuur ligt het accent nu meer dan vroeger op het kreatieve deel: het kiezen van de beste uitsnede en het spelen met de mogelijk heden. Bij het kleurvergroten helpen de chip en nieuwe chemicaliën de dokaman of -vrouw. Na een proefopname kan via een enkele behandeling volgens het éénbadsysteem de definitieve opname gemaakt worden. De temperatuur van het bad, vroeger een erg kritische zaak, geeft nu weinig problemen meer: Dezefoto werd gemaakt door in de donkere kamer het fotopapier tweemaal te belichten. Bij de tweede belichting werd het negatief „gespiegeld", waardoor dit boeiende lijnenspel ontstond. Deze dubbelbelichting is een goed voorbeeld van de kreatieve mogelijk heden die er in een doka zijn. kamertemperatuur kan met een ruime marge worden aangehouden. Als u dat spel van licht en donker in de doka interessant vindt en er best eens wat meer van zou willen weten: er zijn twee mini-cursussen die u wegwijs kunnen maken. De eerste heet „De donkere kamer in!" en gaat over het vergroten in zwartwit De prijs ervan is inclusief porto 5,De tweede heet „Kleur vergroten" en kost 6,U kunt een of beide cursussen bestellen door het verschuldigde bedrag aan postzegels in een gesloten en voldoende gefrankeerde envelop op te sturen naar de Stichting Amateurfoto grafie, Singel 32, 1015 AA Amsterdam met ver melding van uw naam en adres en de titel van de gewenste cursus. Hofdijksweg 12 OUDDORP Tel. 01878 - 1249 Door nogal wat tuinliefhebbers worden hyacinten niet helemaal op de juiste tuinwaarde geschat. Weliswaar kent iedereen ze, maar de vele toepassingsmogelijkheden worden niet altijd volledig benut. In dit artikel wil ik alle mogelijkheden en onmogelijkheden in het kort de revue laten passeren, in de hoop dat u er door geïnspireerd raakt en in de komende periode die aandacht aan ze schenkt die ze ongetwijfeld verdienen. op in tuincentra e.d. te koop. Het is Eerst wat achtergrondinformatie, die dui delijk maakt dat ze al een interessante geschiedenis als tuinplant achter de rug hebben. U kunt zich daar zelf van over tuigen o.a. door schilderijen van oude meesters te bewonderen, waarop vaak, veelal gevuld-bloemige hyacinten staan afgebeeld. In de achttiende eeuw is de hyacint modebloem bij uitstek geweest. De oorspronkelijke soort, door botanici Hyacinthus orientalis genoemd, is af komstig uit het oostelijk deel van het Middellandse Zee-gebied en heeft violet- blauwe bloemen. Daarbij moet worden opgemerkt dat deze wilde soort slechts in weinig opzichten herinnert aan de hya cinten die we nu in onze tuinen toepassen. Deze laatste immers bezitten zware bloemtrossen met wel 50 bloemetjes (na gels zegt de bollenkweker) per bloem- stengel. De oorspronkelijke soort heeft er slechts 5 tot 12 per tros. De wilde vorm treffen we, behalve in botanische tuinen, niet meer aan. Reeds meer dan 300 jaar worden hya cinten, aanvankelijk alleen op zeer be scheiden schaal, in ons land geteeld. He den ten dage worden de tuinvormen (de zgn. Hollandse hyacinten) in ons land in zeer grote getale geteeld op speciaal daar voor geschikte grondsoorten in de bollen streek. Ons land neemt daarbij zelfs een monopoliepositie in. Vrijwel alle in de wereld toegepaste hyacinten zijn gegroeid op de grofkorrelige kalkrijke zandgronden, waarop de teelt alleen maar succesrijk is. Daarbij speelt het grote vakmanschap, met name met betrekking tot de vermeer dering, ook een zeer belangrijke rol. Terug nu echter naar de wijze waarop u als bloemen- en plantenliefhebber het bes te omgang met hyacinten kunt hebben. Hyacinten zijn vanaf begin oktober vol- belangrijk om te weten dat op dat moment de bloemtros al kant en klaar in de bol aanwezig is. Behandel de bollen dan ook met zachtheid, want elke beschadiging kan leiden tot het optreden van afwij kingen. Bij aankoop zult u merken dat sommige hyacinten een witachtige, an dere een violet-paarse huid bezitten. Dat heeft te maken met de kleur van de later verschijnende bloemen. Bollen met een witte huid geven witte of gele bloem trossen en die met een donkere huid geven blauwe, paarse, rose of rode bloemetjes. U zult ook ontdekken dat de grootte van de bollen die te koop worden aangeboden kunnen verschillen. Dat heeft niets met kwaliteit te maken. Ook kleinere maten leveren mooie planten. Alleen het aantal bloemetjes per tros is geringer. Dat is vooral voor hyacinten die in borders wor den toegepast eerder een voor- dan een nadeel. De lossere, wat bescheidener plant laat zich beter inpassen in het geheel van de border waarin de vormenrijkdom en het min of meer imiteren van de planten groei in de natuur een zeer belangrijk aspekt is. De bolmaat 14/15 en 15 16 cm in omtrek) is dan ook voor borderbe planting m.i. het meest geschikt. Bij hya cinten betekent een grotere bol, behalve een zwaardere plant ook veel meer bloe men per steel. Deze grotere maten, 16/17 bijvoorbeeld, passen we graag toe in per ken en bloembakken. Daar namelijk is het niet zozeer de vorm dan wel de kleur (en de geur!) die op de eerste plaats komen. Hyacinten moeten voor tuingebruik ge plant worden in oktober of november. Houdt er rekening mee dat een zonnige, niet te natte standplaats voor een goede ontwikkeling absoluut noodzakelijk is. Voor de plantdiepte hanteert men één stelregel; plant de bollen tweemaal zo diep Een fraai werkstuk, een fijn borduurwerk, een mooie aquarel, of een antieke gravure vragen er toch om op vakkundige wijze te worden ingelijst, zodat u er nog jaren van kunt genieten Vele soorten lijstwerk op maat al of niet gemonteerd. Hofdijksweg 17, OUDDORP, tel. 01878 - 1479 als de hoogte van de bol. Wilt u nog een duidelijke richtlijn, houd dan aan: de on derzijde van de bol (de platte kant) op 20 cm diepte. Afhankelijk van de bolmaat bedraagt de onderlinge afstand 12 tot 16 cm. Voor perken en bloembakken zijn natuurlijk vooral heldere kleuren favoriet. Rode („Amsterdam", „Jan Bos"), rose („Pink Pearl", „Anna Marie", „Lady Derby") en in mindere mate blauwe („Bismarck", „Delfts Blauw", „Ostara") worden dan ook veelvuldig toegepast. Soms zien we de aparte paars-violette hyacint „Amethyst" schitteren of de gele „City of Haarlem". Witte hyacinten („White Pearl", „Carne gie") planten we liever in kombinatie met andere gewassen in de border, omdat een perk of bloembak alleen met wit gekleurde bloemen weinig effekt sorteert. Dat be zwaar verdwijnt echter indien we ze kom- bineren met bijvoorbeeld blauwe violen. Naast deze enkelbloemige hyacinten zijn er ook nog de dubbele variëteiten en natuurlijk de multiflora hyacinten. Uit deze hyacint komen meerdere stelen met zoetgeurende bloemen die niet omwaaien en geschikt zijn voor zowel borderbe planting als baicbeplanting. De multiflora hyacinten zijn er in verschillende kleuren. Hyacinten zijn vorstgevoelig en daarom is een winterdek van blad, riet of stro zeker aan te bevelen. Hyacinten blijven niet vaststaan. Na de bloei worden ze veelal gerooid en weggegooid. Wie van experi menteren houdt kan ze pas eind juli rooien, dan is de bol namelijk geheel volgroeid, mits de uitgebloeide bloemtros tijdig is verwijderd. Indien de bollen droog en luchtig worden bewaard kunnen ze nog een jaar worden uitgeplant. De kwaliteit van de bollen gaat echter wel snel achter uit. We zijn dit seizoen al weer begonnen met de kinderclub. Deze wordt gehouden iedere dinsdagmiddag, na schooltijd 15.15 - 16.45 uur) aan de Buitendijk nr. 4. Alle kinderen tot 12 jaar, nodigen we uit om ook te komen. Ze kunnen er o.a. zingen, naar een bijbelvertelling luisteren en naar aanleiding hiervan iets leuks maken. Neem vriendjes en vriendinnetjes mee en kom gerust eens kijken, ook de ouders zijn van harte welkom. Tot a.s. dinsdagmiddag.! In de periode januari tot en met sepH tember 1984 zijn er in ons land 384.664 nieuwe personen- en combinatie-auto's verkocht, tegen 385.101 in dezelfde maanden van vorig jaar. Aan het begin van het jaar werd als verwachting uitgesproken dat 1984 een stijging van de verkopen met ongeveer 5% te zien zou geven. De verkoopresultaten in de eerste maanden van het jaar wezen ook in deze richting. De thans beschikbare cijfers over de eerste 9 maanden geven echter aanleiding tot een bijstelling van de prognose. Naar het zich thans laat aanzien zullen de verkopen op hetzelfde of een iets lager niveau uitkomen dan in 1983, toen er 460.000 nieuwe auto's op de weg kwamen. IN 1967, toen de Wet op de Arbeids- ■ongeschiktheidsverzekering (WAO) werd ingevoerd, waren er in Neder land bijna 230.000 uitkeringsgevallen. Tegen alle prognoses en verwachtin gen In groeide het leger van arbeids ongeschikten in een griezelig snel tempo. In 1971 kwam het aantal arbeidsongeschikten reeds boven de 300.000 uit, in 1975 werd de 400.000 gehaald, in 1978 kwam het aantal uit keringsgevallen boven de 600.000 uit. Nadien groeide het aantal arbeidson geschikten wat minder snel tot circa 725.000 in 1984. Aangenomen mag worden dat deze ietwat verminderde toename van het aantal arbeidsonge schikten ook een gevolg is van de groeiende werkloosheid. Mensen die op een later tijdstip wellicht in de WAO terecht waren gekomen, wer den nu werkloos. Een opvallend feit is dat zelfs in de jongste leeftijdsklasse (15-39 jaar) er al zoveel arbeidsongeschikten zijn. On geveer 23 procent van de arbeids ongeschikten behoort tot deze jeugdi ge categorie. Het overgrote deel van de uitkeringsgerechtigden is voor 80 procent of meer afgekeurd en heeft derhalve recht op een maximale uit kering. In 1983 was slechts 15 procent van de uitkeringsgevallen afgekeurd voor minder dan 80 procent en slechts 7 procent voor minder dan 45 procent. De arbeidsongeschiktheidsverzeke ring behoord tot de "duurste" sociale wetten die we in Nederland hebben. Alleen de AOW kost nog meer geld. In 1982 werd zo'n 16 miljard gulden aan WAO en AWW uitgekeerd, dat is ongeveer 5 procent van ons nationale inkomen, het gaat hier dus om astro nomisch hoge bedragen die de ge meenschap moet opbrengen om de uitkeringen en verstrekkingen in het kader van de arbeidsongeschiktheids verzekering te kunnen- betalen. Een vermindering van het aantal arbeids ongeschikten zou de sociale lasten aanzienlijk doen dalen, maar kunnen we daar voor de toekomst ook op hopen? HOOPGEVEND GELUID DE prognoses van het Centraal Plan bureau waren in dit opzicht niet erg optimistisch. Het planbureau voor spelde een aanzienlijke stijging van het aantal WAO-ers tot circa 1,2 mil joen in het tweede decennium van de volgende eeuw. Men kan zich voor stellen welke consequenties een der gelijke stijging zou hebben voor de ge neratie, die de komende decennia de kost moet verdienen. Een verhoging van de WAO-premie, ofwel een fikse daling van de hoogte van de uitkering zou dan onontkoombaar worden. In de toekomstverkenning, die mede werkers van de Leidse universiteit nu samen met de Sociale Verzekerings raad hebben gemaakt, klinken hoop gevender geluiden door. Deze toe komstverkenning is gebaseerd op de bevolkingsprognose tot het jaar 2030 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De onderzoekers verwach ten een geringere stijging van het aantal WAO-ers dan het Centraal Planbureau voorzag. In de loop van deze eeuw blijft het aantal arbeids ongeschikten in ieder geval onder de 900.000. De top van 900.000 zal In het jaar 2005 worden bereikt en daarna daalt het aantal arbeidsongeschikten in vijfentwintig jaar weer tot het peil van nu. Als deze prognose bewaarheid wordt, zal dat de Nederlandse samenleving goed uitkomen. Want in de komende jaren zal het aantal bejaarden fors toenemen en het (AOW) geld dat daarvoor nodig is moet ook door de premie-betalers worden opgebracht. ECONOMISCH HERSTEL EEN toekomstverkenning Is altijd ge baseerd op prognoses. Die kunnen wel of niet uitkomen. Ten aanzien van de WAO hangt dat van vele factoren af. Als onze economie zich in de loop van de tachtiger jaren uit het dal zal kunnen opwerken, zal de arbeidson geschiktheid minder toenemen dan wanneer de conjunctuur zich niet herstelt. Werkgevers kunnen ook een bijdrage leveren om de arbeidsonge schiktheid op een gunstig niveau te houden. Eigenaar: C Benard Kerkstraat 14, 4311 BC Bruinisse Telefoon 01113-1379

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 14