Eierproduktie verdubbeld tot 10 miljard per jaar Politieberichten Eieren tegen griep Eiken bankstel salontafel HENK STRUIJK B.V. -I-eethoek-I-bergmeubel T.., i i.aUU, D TAALPRAATJE Gediplomeerd doktersassistent(e) Schaak-simultaan Oktoberaanbieding: badkamer esselink bouwmaterialen MELISSANT 1200 m showroom Vakantiebonnen „bouw" Schokdempers houden auto op de weg KERMIS Van Weel-Bethesda Ziekenhuis Dirksiand Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 De produktie van de legpluimvee- houderij verdubbelde in de periode 1976 tot 1983 en bedraagt nu circa 10 miljard eieren per jaar. Hiermee groeide het Nederlandse aandeel in de Europese Gemeenschap van 8 tot 15%. In de slachtpluimveesec- tor is de produktietoename aan zienlijk geringer geweest. Dit con stateert Rabobank Nederland in de vandaag gepubliceerde bedrijfstak studie Pluimvee. De consumptie van eieren in eigen land is sinds 1976 nauwelijks toegenomen, zodat de produktiestijging nagenoeg ge heel moest worden afgezet in het buiten land. De uitvoer naar landen in het Mid den-Oosten is vanwege politieke en finan ciële faktoren wisselend en onzeker en bovendien groeit ook daar de zelfvoor- SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Uitslagen van 15 oktober 1984 van de schaakvereniging „De Zwarte Pion". Groep I J. Dupree - W. MarkwatM-¥i W. Peeman - M. L. v.d. WaalVi - C. J. Smit - G. de Jager'A-¥i J. L. Minnaar - R. Faasseafgebr. T. C. van Prooijen - J. Boeter J4 - '/i Groep U V. Marel - Bernard'/i - Vi F. Nijman - Groenendijk¥i-¥i Bracht - Tieleman1-0 E. Nijman - J. Noordijk1-0 v.d. Wulp - P. Lesuis0-1 zieningsgraad. Mede op grond daarvan wordt in de bedrijfstakstudie van de Rabo bank geconstateerd dat de legpluimvee- sector in ons land thans geen verdere uit breiding verdraagt. Om de legpluimvee- houderij in de huidige omvang te kunnen handhaven, moet de Nederlandse pluim veehouder op een exportmarkt met toe nemende concurrentie blijvend streven naar zo laag mogelijke produktiekosten per ei en naar aanbieding van een continu kwaliteitsprodukt. De slachtpluimveesector in de Europese Gemeenschap zag zich geconfronteerd met een te grote voorraad diepgevroren slachtkuikens. Daarom werd vorig jaar in internationaal verband besloten de pro duktie te beperken. In ons land wordt verhoudingsgewijs meer vers dan diep gevroren pluimveevlees geconsumeerd (in Nederland 80 tot 90% vers tegen bij voorbeeld circa 35% in West-Duitsland). Ter afsluiting van de „schaakmaand ok tober" speelt zaterdag a.s. 27 oktober de schaakkampioen van Goeree-Overflak- kee 1984, M. Verolme uit Sommelsdijk, doorlopend simultaan in de hal van de L.T.S. aan de Schoolstraat in Middel- harnis. Van 13.30 tot 15.30 uur kunt U tegen de kampioen plaatsnemen. Bij (te) grote opkomst wordt de heer Verolme geassisteerd door enkele sterke spelers van „De Zwarte Pion". Inschrijfkosten 2,50 per partij. iftiftiftCftiftiftiftCftCftift^^if» Bejaardenreisje naar Antwerpen Dinsdag 6 november a.s. naar Ant werpen; vertrek 8 uur van Trefpunt Brood maaltijd en diner gratis. Kosten 15, Inlichtingen: J. C. Arensman Vrouwtjesweg 51 Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1617 Oostflakkee - Diefstal van een jack Door een inwoner van Waverveen werd j.l. vrijdag aangifte gedaan van diefstal van een leren motorjack. De jas was opgehangen in de garderobe van hotel Hobbel in Ooltgensplaat en tijdens café bezoek door onbekenden weggenomen. - Vernieling van prunussen Door de gemeente Oostflakkee werd aan gifte gedaan van vernieling van een aantal prunussen in Den Bommel: slechts de stammen van de bomen bleken er nog te Staan. Afgezien van de schade die aan het aanzien van de gemeente werd aangericht, zal vervanging toch gauw enige honder den guldens gaan kosten. Te hopen valt dat aan deze ergerlijke vorm van „vertier" snel een einde komt. - Doorrijden na een aanrijding Een 38-jarige inwoner van Ooltgensplaat, A. J. L., reed vrijdagavond omstreeks 21.20 uur op de Boven Oostdijk in Den Bommel tegen een schuur waarbij niet alleen aanzienlijke schade aan de schuur ontstond, maar bovendien de auto van L. aanzienlijke schade bekwam. Na de aan rijding is L. doorgereden maar werd later op de avond toch aangehouden, o.a. om dat er sprake was van alcoholgebruik. Een bloedproef werd door L. geweigerd. De auto werd in beslaggenomen, evenals het rijbewijs van de verdachte. (D Een fabriek van eierbeschuit? Een robot die eieren legt? Geen van beide. Deze foto werd genomen tijdens de produktie van inentingsstof tegen influenza. Om voor één winterseizoen voldoende vaccin te maken zijn miljoenen kippe-eieren nodig. Daarin wordt influenzavirus gekweekt dat later, gedood en gezuiverd, tot injectievloeistof wordt verwerkt. In Nederland-gebeurt dit bij de farmaceutische ondememingDuphar B. V. De eieren zijn afkomstig van gespecialiseerde bedrijven waaraan uiteraard hoge hygiënische eisen worden gesteld. MMHip m0mt mm0Êm mmmmmm Alle bouwvakkers kunnen vakantiebon nen of R,B.S. verzilveren voor de a.s. feestdagen bij de P.V.-ers van S.F.B, te: DIPIKSLAND - bij J. v.d. Groef, Deur- loo 5op vrijdag 2 november van 7 tot 9 uur nam.; MELISSANT - bij J. P. Breen, Pieter straat 29, op dinsdag 30 oktober van 6.30 tot 8.30 uur nam.; OOLTGENSPLAAT- bij C. v.d. Welle, Boomgaardpad 12, op zaterdag 10 no vember van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur, ACHTHUIZEN - bij W. Buijs, Bommel- sedijk 74, op zaterdag 3 november van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur; OUDDORP - bij H. van Splunder, Die- pendorst 11, op vrijdag 2 november van 7.30 tot 9 uur nam.; STELLENDAM - bij P. L. Hoekman, W. de Jagerstraat 6, op donderdag 1 november van 7 tot 9 uur nam.; MIDDELHARNIS - bij A. Tuns, Bea- trixlaan 24, op dinsdag 6 november van 7 tot 9 uur nam.; OUDE TONGE - bij J. Both, Emma- straat 37, op vrijdag 9 november van 7 tot 9 uur nam.; NIEUWE TONGE - bij H. Hoogstrate, Kerkstraat 20, op maandag 5 no vember van 6 tot 9 uur nam. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 28 oktober 1984 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Bergen Braven- boer uit Scherpenisse en 18.00 uur ds. J. G. van Loon uit Sint Maartensdijk; oogstkollekte-Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst- Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Biljarten voor ouderen Ooltgensplaat Na de inwijding van het biljart op de geslaagde „open dag" van het Bejaarden- werk te Ooltgensplaat, bestaat nu de mo gelijkheid voor ouderen (vanaf 40 jaar) te biljarten, 's maandags, in het Centrum, van Weelstraat 10, Ooltgensplaat. Tijden: ledere maandagochtend van 10.00 - 12.00 uur en iedere maandagmiddag van 13.00- 17.00 uur. Start van een proefperiode van 13 weken: maandag 29 oktober a.s. Kosten 1,per 30 minuten (nood zakelijk i.v.m. onderhoudskosten). Deelnemers wordt verzocht wekelijks de presentielijst te tekenen. Plaatselijke Commissie Bejaardenwerk Ooltgensplaat uw nieuwe zierikzee 01110-5551 Tentoonstelling „Woonvormen voor Ouderen" in Oostflakkee De tentoonstelling zal gehouden worden in Oostflakkee in het verzorgingstehuis „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge op 10, 12, 13, 14 en 15 november en is toe gankelijk voor belangstellenden elke mid dag vanaf 14.00 uur tot 17.00 uur. Op donderdagmiddag 15 november is er een Informatiemarkt van een 10-tal in stellingen die zich bezig houden met de dienstverlening in en om de woonom geving van ouderen. 's Avonds om 19.30 uur is er ter af ronding van de tentoonstelling „Woon vormen voor Ouderen" een forum-dis cussie waaraan deskundigen op het gebied van huisvesting voor ouderen deelnemen. Het thema van de forum-discussie heet „Woonvormen voor Ouderen" nu en straks. De forum-discussie is toeganke lijk voor belangstellenden. Inlichtingen over de tentoonstelling in Oostflakkee kunnen ingewonnen worden bij de Stichting Bejaardenwerk „Oost flakkee". Telefoonnummer: 01871 - 1545. „Vorige week gebeurde er een ernstig verkeersongeluk omdat een personen auto na een remmanoeuvre plotseling als het ware van de weg dwarrelde...." Kan dat zomaar? Ja, zeggen de specialisten van de V ACO, dat kan iedereen gebeuren! Dat weg-dwarrelen vindt meestal zijn oorzaak in het feit dat de schokdempers hun funktie niet meer vervullen. Die funk- tie is het op de weg drukken van de auto. Wanneer de schokdempers hun funktie wél goed vervullen dan is het uitgesloten dat de auto rare bokkesprongen gaat ma ken. De specialisten van de VACO (Vereni ging voor de Bandenbranche in Neder land) wijzen in dit verband op de samen hang tussen autobanden en schokdem pers. Autobanden zorgen voor het kontakt tussen voertuig en wegdek, schokdempers zorgen ervoor dat dat kontakt voortdurend in stand blijft Schokdempers maken deel uit van de wiel-ophanging en maakt ze derhalve prak tisch onzichtbaar. Het is daarom aan te bevelen ze periodiek even te laten testen op een schokdemper-testbank. De door de VACO ERKENDE gespecialiseerde bandenbedrijven beschikken over der gelijke moderne elektronische apparatuur. Nu in dit herfst- en winter-seizoen de autoveiligheid het weer op alle fronten zwaar te verduren krijgt is een schok- demper-inspectietest zeker aan te be velen. Het gaat tenslotte op de weg om ieders eigen én andermans veiligheid. Daarvan dienen wij ons bij voortduring bewust te zijn. Het woord kermis voor de meestal jaar lijks op een vaste dag of vaste dagen te houden dorpsfeest of jaarmarkt met volks- vermakelijkheden kreeg pas in later jaren deze wereldse betekenis. De naam is af komstig van kerkmis. Het kerkelijke cere monieel tot wijding van een nieuwe katho lieke kerk. Door volksetymologie verdween de k uit het woord en ontstond de naam kermis. Naar gelang van de tijd in het jaar sprak men van een vroege of late kermis. Een modem woord voor kermis of lunapark, dat vaak de goede ouderwetse benaming verdringt De naam heeft niets te maken met het inwijdingsfeest van kerken. Elke aanleiding is goed genoeg voor het or ganiseren van een lunapark. Het lunapark is van Amerika overgewaaid naar Engeland en vandaar naar ons land, waar voor het eerst in 1919 een lunapark werd gehouden. Het woord is afgeleid van Luna, de maangodin. Oorspronkelijk een feest in een verlicht park. De gedachte aan maanverlichting is inmiddels wel ver dwenen. Bekend was het lunapark in Vauxhall, een dorp bij Londen (genoemd naar de eige nares Jane Vaux). Daar ontstond later een prachtige tuin, waar in warme zomer nachten bij fraaie illuminatie met muziek en vuurwerk een avondpartij werd ge geven. Het automerk Vauxhall dankt er zijn naam aan. Dat zo'n jaarfeest aanleiding was tot tal rijke spreekwoorden en zegswijzen laat zich horen. De uitdrukking: Kermis komt maar ééns in 't jaar, betekent men moet een goede gelegenheid niet voorbij laten gaan. Soms: men mag toch ook wel eens een keer plezier hebben. 't Is niet alle dagen kermis ('t is niet altijd kermis), wil zeggen: een genoegen, een traktatie, een lekkernij moet een uitzonde ring blijven. „Als 't op is, is de kermis uit", zei men aan het eind van een (kinder)feestje. Als het lekkers op was, was het gedaan met de pret het feest was dan afgelopen. Ver gelijk: als 't op is, is het kopen gedaan. Veel plaatsen hebben hun eigen kermis, soms zelfs meer dan één keer per jaar. Vandaar de zegswijze: Het is een arm (slecht) dorp, waar het niet éénmaal ker mis is. Dat leidde tot vele bijzondere benamingen. In Gelderland kende men de ossekermis, waarbij meestal in november een os werd geslacht en aan het spit gebraden. Zo ook de Veluwse schaaps- kermis en de Haagse Boschkermis. Om aan te duiden dat een jaarmarkt niet al te best werd bezocht, bezigde men de zegswijze: Het is net de Tielse kermis, hier en daar een kraam (tent). Een grappige uitdrukking in vroeger dagen was: „Bilder- damsche kermis houden" voor een kind een pak op de billen geven. Dat kermis een geweldig evenement was voor de jeugd, blijkt uit de juichkreten: het is kermis! Over een week is 't kermis. Zo zongen de kinderen in Hasselt het rijmpje: „Vandaag is 't kermisavond. Morgen is 't kermisdag, dat bierken dat gebrouwen is, dat ik wel drinken mag". Tamelijk onbekend is de zegswijze: Ach terom is het kermis. Dat werd gezegd om iemand te kennen te geven dat hij niet vóór een ander heen mocht lopen, maar achter hem om behoorde te lopen. Ook bij het biljartspel, als de stootbal rakelings achter de bal die geraakt moet worden om loopt Schertsend zei men wel van iemand die veel aan zijn mond had of een grote mond opzette: het is kermis tot aan zijn oren. Sommige caféhouders hielden er de typi sche gewoonte op na, tijdens de kermis een vaantje uit te steken om aan te duiden dat de zaak gedurende de feestdagen open was. Daarvan is de grappige zegswijze afkomstig: Het vaantje steekt uit, het zal morgen kennis zijn. Gezegd wanneer er een slip van iemands hemd uit zijn broek hing. In tegenstelling daarmee: „'t Is niet overal kermis, waar het vaantje uitsteekt' voor schijn bedriegt Dam- en Scliaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Uitslagen van 22 oktober 1984: Dammen K. Tanis - J. Visbeen1-1 J. ten Hove - mej. K. Tanis1-1 C. Akershoek - H. Tanis2-0 J. Moerkerk - C. Tanis1-1 A. Meijer - C. Mierop1-1 P. van Dam - G. Tanis1-1 Schaken, afdeling 1: J. Grinwis - J. W. J. BreveVt-Vi J. Soeteman - Kr. v.d. Wende )4 - W M. Breen - C. Wassenaaruitgest E. Santifort- G. L. M. van Alebeek0-1 P. J. Glerum - J. Dijkstra0-1 Afdeling 2: N. A. L. vanDoom-C. Orgers1-0 A. Kastelein - Jac. van Heest1-0 P. J. Breve - A. van Huizen1-0 M. H. van Doom - R. Kickert1-0 Inhaalwedstrijd: A. Kastelein-M. H. van Doorn1-0 De funktie-eisen zijn: (D (D (D een mooie badkamer kan zo luxe zijn als u zelf wilt. met enkele of dubbele wastafel, met gewone kraan of thermostaatkraan; kombineer zelf. mooi sanitair deskundig advies jaren badlcamerl<omfort kom kijken in de showroom molenweg 28 middelharnis 01870-2044 groeneweegje 15 Binnen afzienbare tijd zal er een vakature ontstaan op de POLI-GYNAECOLOGIE voor de funktie van: Het is de bedoeling dat deze vakature vervuld gaat worden door2 doktersassistentesAen, elk met een dienstverband van 50%. Zijn/haar taak zal zijn het verzorgen van de ziekenhuis- administratie en het behulpzaam zijn bij de spreekuren van de specialist. Middelbare opleiding, Diploma doktersassistente/ verpleegkundige A diploma, Goede kontaktuele eigenschappen. Het salaris en overige arbeidsvoorwaarden zijn conform de CAO voor het ziekenhuiswezen. Gelet op de grondslag van ons ziekenhuis is een protestants-christelijke levensovertuiging gewenst. Voor inlichtingen over de inhoud van deze funktie kunt U kontakt opnemen met zr. L. van Prooyen-Kraan, tel.nr. 01877 - 1555. Uw schriftelijke sollicitatie kunt U zenden naar de afdeling Personeels zaken, Stationsweg 22, 3247 BW DIRKSLAND.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 10