Kronkels in overheidsbeleid voor de tuinbouw „Orgeldag'' te Oude Tonge Spannende campagnestart bij Suiker Unie Visser Garage KNÖPS B.V. I Onze SHOWROOM AUTO PESCH YAMAHA htubreehtse Zendingsmiddag en-avond in Ouddorp Mannenkoor „Groot Rotterdam" zingt 27 oktober in Nieuwe Tonge f (^'j^kcP Inwisselen vakantiebonnen ^e.r./^w visitekaartjes bij Drukkerij ^^\ixz. dc Waal Citroen - Hesselink Verkoop handwerken etc. door zendingskrans A. J. V. Rumpt LP. en muziekcassettes Psalmen Ramoco b.v. l Goeree-Overflakkee No. 5339 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend FORD - TOYOTA Nieuw en Occasions Buitenboordmotoren Energiezuinig f-ltJ-l'^Tï^'*^ ■BOSCH OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Dirksland, 01877-1357 Ook andere produkten RENAULT-dealer voor i Fabrieken Hoge tarra en minder suiker PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS 57 e Jaargang VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De aldoor stijgende gasprijzen ha len een flinke streep door menig gezinsbudget. Voor de tuinders die bij hun produktie aangewezen zijn op gas, komt de energieklap extra hard aan. Pogingen om energie dus ook gas te besparen stranden op een merkwaardige overheids- politiek. Om de stijgende energiekosten in de glastuinbouw een halt toe te roepen startte de overheid in 1981 een campagne onder de naam Sectorbeleid. Waarom zo'n aktie ten behoeve van de glastuinbouw? In die bedrijfstak maken de energiekosten on geveer 20 tot 25% uit van de totale produktiekosten. Een prijsstijging van gas met 1 cent per kubieke meter scheelt de doorsnee tuinder per jaar al gauw 5.000,Het sectorbeleid propageerde energiebesparende investeringen en gaf onder bepaalde voorwaarden premies of subsidies voor deze investeringen. De tuinbouw kreeg met die overheidsaktie weer enige ademruimte, want de aktie kost minstens 270 miljoen gulden. De vergaande regeldrift van de overheid blijkt ook hier weer uit de vele condities waaraan de energiebesparende tuinder moet voldoen. Allereerst moet de energie- besparmg in het tuindersbedrijf minstens 20% zijn van het gasverbruik per jaar. Voorts moet de tuinder de investerings plannen voor een bepaalde tijd aanmelden én uitvoeren. Eigenlijk kan de tuinder met deze regeling wel leven; hij kan zelfs een voorschot op de beloofde subsidie ont vangen. Terwijl de besparingspremie neerkomt op 35 cent per kubieke meter gas bedraagt het voorschot 2^A cent. De overheid heeft erop gemikt dat de bijna 10.000 tuinders, die gezamenlijk in 1980 zo'n 3,5 miljard kubieke meter gas stookten, een energiebesparing van 25 a 30% bereiken. Die opzet is tot nu toe goeddeels geslaagd. Bijna 8.000 tuinders die tezamen 85% van het glasareaal in ons land exploiteren hebben ingespeeld op het sectorbeleid dat in 1981 is gestart en dat volgens de plannen in 1985 afloopt Toch blijft het een merkwaardig over heidsbeleid: ongeveer 2.000 tuinders in vesteren in energiebesparende technieken maar kunnen niet voldoen aan de eis dat zij een besparing van 20% bereiken. Toch hebben die tuinders een voorschot van IVi cent per kubieke meter gas ontvangen. Wanneer de overheid de strikte spelregels volgt, moeten de 2.000 tuinders het voor schot terugbetalen. Deze zure opgave kost ongeveer 50 miljoen gulden. Het zou de overheid sieren wanneer de glastuinbouw die toch al in de wurggreep van de stij gende aardgasprijzen zit met een soepel sectorbeleid wordt tegemoetgetreden. Als het sectorbeleid precies volgens de regels wordt uitgevoerd schieten vele tuinders niets op met alle energiebesparende po gingen. De tuinder is ondernemer en zal precies nagaan of een energiebesparende in vestering rendabel is. Hij moet echter met één nare factor rekening houden: ondanks besparingen blijven de prijzen van het gas met sprongen omhoogschieten. Voor me nig tuinder is het ontmoedigend dat alle besparingstechnieken (die ook geld kos ten) weinig of niets opleveren. De stook- (en dus produktie)kosten blijven in de lift. Zijn investeringen leveren hem dus niets op. Om uit de vicieuze cirkel te komen probeert de tuinder de overheid op een andere energietoer te krijgen., Het gas- prijsbeleid moet een andere koers varen en niet zozeer de „melkkoe-funktie" heb ben voor de overheid. Een tweede moge lijkheid om de tuinder tot energiebespa rende produktie aan te zetten is het soe peler energiebesparings- of sectorbeleid. Als de overheid de strakke regels (de theorie) meer op de praktijk wil afstem men kan veel tuindersongenoegen worden weggenomen. B. Schouwing LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS OOLTGENSPLAAT Het inwisselen van vakantiebonnen, de z.g.n. kerstverzilvering van de Landbouw tot een onbeperkt bedrag, kan plaats vin den op dinsdag 23 oktober a.s. van 7 tot 9 uur nam. bij P. Westdijk, Pr. Hendrik straat 21, Ooitgensplaat. wassen met een machine van originele Westduitse kwaliteit Adviesprijs f 1539, voor aOe lebethad VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 ca E3 Ö^o a C3 ca C3 ei Langeweg 13 SOMMELSDIJK' OOLTGENSPLAAT De zendingskrans „Martha" van de Ge- ref. Gemeente zal op D.V. woensdag 24 oktober haar jaarlijkse verkoopmiddag en -avond houden in „Elthato". Vanaf 2.30 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur nam. bent u hartelijk welkom. Er zijn weer veel zelf gemaakte hand werken, huishoudelijke artikelen, gebak en meer andere goederen aanwezig. Ook kan men gezellig een kop koffie met cake nuttigen en voor de kinderen is er fris drank. Neem even de tijd om daar heen te gaan. De netto-opbrengst is vanzelf sprekend voor de zending. Morgen, zaterdag 20 oktober 1984, kunnen de liefhebbers van kerkorgelmuziek (bijna) de gehele dag genieten van het prachtige Frobenius-orgel van de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. De Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee organiseert dan nl, in samenwerking met de Vereniging van Orgel vrienden, opnieuw een orgelconcours voor amateurs van de eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. ('s morgens van 9.30 uur tot 12.00 uur en 's middags van 14.00 tot 16.00 uur). Naast een verplicht werk, variaties uit de partita „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ" van Buttstedt of twee orgelkoralen uit het Orgelbüchlein van Joh. Seb. Bach spelen de 15 deel nemers vrije werken van J. S. Bach, SweeUnck, Handel, Brahms, Buxtehude, Pachelbel en Boëlmann. Om ongeveer 17.00 uur wordt de uitslag bekend gemaakt door de jury; Bernard Winsemius en Jos van der Kooy. 's Avonds om 20.00 uur wordt het slotconcert gegeven door de juryleden en de drie winnaars van het concours. Er staan dan werken op het programma van Joh. Seb. Bach (Bernard Winsemius) en improvisatie door Jos van der Kooy. De drie winnaars zullen hun vrije werk nogmaals uitvoeren. Na het concert volgt de officiële prijsuitreiking door Burge meester de Vos. De toegangsprijzen bedragen: overdag 1,(incl. deel nemerslijst) en 's avonds: voor volwassenen 4,en voor scholieren, CJP-houders en 654- 2,50. t.^^^.^V^\^^^.^-i^^^t.^l^.^^<^%^.^(.^^(.^^t.^^t.^^(^^^^^^^^^.^-)^^^t^^(.^^.,^^,^ .Mi>^«; In het „Maandblad Suiker Unie" var september schreef de voorzitter, drs. K. C. van Kempen dat de suikerbietencam pagne een boeiende doch spannende tijd is voor de coöperatie. In „Eilanden- Nieuws" van vrijdag 14 september heb ben wij hieraan ook aandacht besteed. In het juist verschenen maandblad van ok tober geeft drs. Van Kempen zijn com mentaar over de gang van zaken met o.a. deze woorden: „Niemand van ons, ook ik niet, heeft toen (in september) kunnen vermoeden hoe spannend de campagne- start 1984 zou worden. Het is, voor zover mij bekend, nog niet eerder voorgekomen, dat alle fabrieken niet tijdig konden wor den opgestart, omdat onze leden, door de weersomstandigheden gedwongen, niet in staat waren voldoende grondstof te le veren. In 1984 is dit het beeld,aldus de heer Van Kempen. Om onder de gegeven omstandigheden het rooien en verwerken van de bieten zoveel mogelijk te stimuleren heeft het bestuur al een tweetal berichten aan de leden en contractanten doen uitgaan. Ook hieraan heeft ons blad (E.-N.) aandacht besteed. Wanneer de opbrengsttaxatie in kilo grammen bewaarheid wordt, lopen wij het risico dat de campagne tot aan, misschien zelfs tot in, de kerstdagen gaat duren", aldus de voorzitter van Suiker Unie. (De planning was een duur van 12 weken). Overigens denkt de heer Van Kempen niet alleen aan suikerbieten, ook de oogst van de consumptie-aardappelen en uien dient nog grotendeels te worden geborgen en baart op het moment van schrijven de nodige zorg. 01871 - 1553 Vert. C. Balilcer 01877 - 1589 Bij mevrouw Wolfert-van St. Annaland, Onderlangs 30 te Dirksland zijn nog een aantal l.p.'s te koop van Psalmen, ge zongen door het bekende Chr. Gem. Koor „Deo Cantemus". Afgehaald kost deze plaat slechts 21,50 per stuk. Het telefoonnummer van de familie Wol- fert is 01877 - 1774. Van deze Psalmen zijn er ook muziekcassettes verkrijgbaar. Te bestellen via giro no. 39.47.052, tn.v. Alg. Adj. „Deo Cantemus" te Rot terdam. De prijs hiervan is 23,10 in clusief porto en verpakking. Op de giro kaart s.v.p. vermelden „m.c. psalmen". •«I J Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 In een ander artikel in genoemd maand blad wordt de gang van zaken uitvoerig gememoreerd. Na een mooie augustus- maand sloeg het weer radicaal om. De fabrieken hebben allemaal met een groot tekort aan bieten te kampen. De ves tiging te Groningen begon op 20 sep tember. De aanvoer bleef hier ver onder de maat. Op 24 september startte Putters- hoek en de volgende dag gingen Dintel- oord en Roosendaal van start. Met mond jesmaat konden de bieten over deze vier fabrieken worden verdeeld. Zelfs reeds op het gor van Zevenbergen aangevoerde bieten werden weer opgeladen en naar Dinteloord vervoerd. Het kwam gelukkig niet zover (het werd overwogen) om de fabrieken te Puttershoek en Roosendaal te stoppen ten gunste van Dinteloord en Groningen. Op 30 september ging Sas van Gent aan de gang en op 1 oktober als laatste de fabriek te Zevenbergen. Door het begin van deze fabrieken een week op de schuiven werd in ieder geval bereikt dat de vier andere fabrieken nog enigszins van bieten konden worden voorzien. Animo om te rooien en te leveren was er bij de boeren genoeg, aldus nog steeds het Maandblad van oktober. „Ze kunnen een voudig niet op het land komen", vertelde ir. M. Dieleman, hoofd campagnezaken en bietenverwerking van Suiker Unie. Hij becijferde op 5 oktober j.l. dat Suiker Unie bijna vier dagen op het campagneschema achter was geraakt. We leven van dag tot dag. De situatie is niet overal hetzelfde". Het tarragemiddelde tot 1 oktober was ruim 23 procent. Het wortelgewicht is gestegen tot 54 ton per hectare. Daar tegenover staat een tegenvallend suiker gehalte door het uitblijven van de najaars zon. Tot en met 4 oktober bedroeg het gemiddelde suikergehalte 13,72 procent. Vanzelf wordt gehoopt dat het geen we ken achtereen meer blijft regenen nu in september al zo'n 300 mm hemelwater is gevallen, aldus de gegevens uit „Maand blad Suiker Unie" van oktober 1984. D.V. woensdag 24 oktober a.s. zal in Ouddorp, door de GZB een zendings middag en -avond worden gehouden in het verenigingsgebouw „Eben Haëzer", aan de Preekhillaan. De Zendingsmiddag duurt van 2 uur tot 3 uur, voor de kinderen van 4 tot 9 jaar en van 3.30 uur tot 4.30 uur voor jongens en meisjes van 9 tot 13 jaar. De zendingsavond, waarop alle zendings vrienden worden verwacht, begint om 7.30 uur. Mej. Joke Voortman zal deze middag en avond verzorgen, aan de hand van dia' s uit Kenya, waar zij het vorige jaar op va kantie is geweest bij onze dorpsgenoot, de heer M. Aleman. Zij heeft toen een prachtige serie dia's gemaakt over het zendingswerk in Kenya, en ook over de projekten waar wij de laatste jaren oud papier voor spaarden. Het belooft weer een mooie middag en avond te worden. Komt u ook? Verder zullen er twee spreien worden verloot. Een boeken en soevenierstafel is er 's middags en 's avonds aanwezig. Deze is open 's middags van 2 uur tot 5 uur; 's avonds van 7 uur tot 10 uur. De bietenstortplaats aan de Sommelsdijkse haven raakte dankzij het werkbare weer van de laatste dagen weer aardig vol. Zoals reeds eerder aangekondigd zal er D.V. zaterdag 27 oktober a.s. weer een zang- en orgelavond worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. Deze avond wordt evenals andere jaren weer georganiseerd door jeugdvereniging „Het Kompas". De opbrengst van deze avond willen zij dit jaar bestemmen voor de aktie „Kerkewerk" ten bate van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Op deze avond is de bevolking v^n Goeree-Overflakkee voor het eerst in de gelegenheid op ons eiland het mannen koor der Ger. Gem. „Groot Rotterdam" te beluisteren. Onder leiding van hun dirigent Matthijs van Noort zullen zij een aantal liederen ten gehore brengen waaronder Psalm 75, „O Heer' die onze Vader zijt", „Am- brosiaans lofzang" en „Ruwe stormen mogen woeden". Koor- en samenzang zullen begeleid worden door Jan van Westenbrugge wel ke als organist aan dit koor verbonden is. Hij zal ons tevens enkele orgelsolo's ten gehore brengen o.a. een improvisatie op het lied Beveel gerust uw wegen". Ds. J. van den Bom hoopt deze avond te openen met aansluitend een korte medi tatie. De Zang- en Orgelavond vangt aan om kwart voor acht, de kerkdeuren gaan echter reeds om kwart over zeven open. De toegang voor deze a-wond is vrij. Wel zullen er twee koUektes gehouden worden. De eerste tijdens de avond ter bestrijding van de hoge onkosten aan een dergelijke avond verbonden, de tweede aan de uit gang waarin u uw waardering kunt uit spreken voor wat deze avond hebt mogen beluisteren. De opbrengst van deze koUekte is ten bate van de aktie „Kerkewerk". Na afloop zijn er aan de uitgang casset tes te verkrijgen met een eigen opname van het koor van een eerder gehouden zangavond elders voor de prij s van 10, Tot alle belangstellenden zeggen we, tot ziens op D.V. 27 oktober a.s. Jeugdvereniging „Het Kompas" Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1