EIIIVIIDEfl-niEüWS Heffing Zuiveringsschap gelijl( In Middelhamis worden twee oude Dodges gekoesterd (d JIKKEMIEN Zang- en orgelavond in Nieuwe Tonge Geen stek voor Zeeverkenners in de Grevelingen Bazar Woord en Daad Oiieboiienaictie intermezzo Kontaktavond voor ambtsdragers Uitslagen Intermezzo Old timers op Flakkee: Ver. „De Christenvrouw" Goede vangsten voor Noordzee Visserij No. 5338 Enkele voorbeelden: Inlevering vak.bonnen v.d. Landbouw TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 EÜS CZ! in de provincie Zuid-Holland afdeling Middelharnis/Sommelsdijk VERVOLGVERHAAL 2e Blad DINSDAG 16 OKTOBER 1984 Het tarief van de verontreinigings heffing van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden zal in 1985 hetzelfde zijn als in 1983 en 1984: 68,40 voor alleen- wonenden (één vervuilingseenheid) en 205,20 voor meerpersoons- huishoudens. Dankzij een tarief egalisatiefonds, dat vorig jaar werd ingesteld, zal de stijging van het tarief in de jaren 1986 tot en met 1990 beneden de 3% per jaar kun nen blijven. Dit besloot de verenigde vergadering (VV) van het zuiveringsschap donderdag 11 oktober bij de behandeling van de begroting 1985 en de meerjarenbegroting 1985-1990. De stijging van het tarief na 1985 is noodzakelijk om de bouw van nieuwe afValwaterzuiveringsinrichtingèn (awzi's), die er op yeel plaatsen nog moe ten komen, te bekostigen. In de meerjarenbegroting, die door de verenigde vergadering als beleidsuitgangs punt werd goedgekeurd, zijn prioriteiten gesteld met betrekking tot de uitvoering van deze awzi's. jaarrekening De W stelde eveneens de jaarrekening 1983 vast. Uit de rekening blijkt dat in 1983 een bedrag van 83 miljoen gulden is uitgegeven, terwijl in de begroting was uit gegaan van een totaal aan uitgaven van 86 miljoen gulden. Verder is er méér veront reinigingsheffing (1,5 miljoen) binnen gekomen dan waarop in de begroting 1983 was gerekend, zodat de rekening over 1983 in totaal een voordelig saldo van bijna 5 miljoen gulden vertoont Dit bedrag zal nagenoeg geheel in het tariefegalisatiefonds worden gestort Het beleid van het zuiveringsschap is erop gericht om schoksgewijze stijgingen van het tarief zoveel mogelijk te voor komen. Daarom wordt gebruik gemaakt van een fonds voor de egalisatie van de tarieven in de opeenvolgende jaren. Vanjaar tot jaar zal het verloop van het egalisatiefonds worden getoetst aan het kostenverloop dat uit de opeenvolgende meerjarenbegro- tingen naar voren komt Eventuele bij stellingen zullen erop gericht zijn tarief stijgingen zo beperkt mogelijk te houden. Een analyse van de verschillen tussen de begroting voor 1983 en de werkelijke uitgaven over dat jaar wijst uit dat er een aantal meevallers is geweest en dat op verschillende uitgaven belangrijk is be zuinigd. - in de begroting werd een bedrag van 1 miljoen gulden geraamd voor onroe- rend-goedbelasting over de zuiverings- technische werken. Wegens wijziging van het wetsontwerp onroerend-goed- belasting hoefde dit bedrag niet te wor den uitgegeven; - de lagere salariskosten worden nage noeg geheel veroorzaakt door de kor ting op de ambtenarensalarissen; - doordat de werkelijke energiekosten van nieuwe zuiveringstechnische wer ken later zijn dan begroot was, en door het treffen van energiebesparende maat regelen konden de energiekosten naar beneden worden gebracht; - tevens werden in voorgaande jaren maatregelen genomen om de onder- houdstoestand van zuiveringstechnische werken te verbeteren, waardoor de kos ten van onderhoud daalden. Een tegenvaller voor de zeeverkenners en andere padvinders, die op het eiland Dwars in de Weg, een der eilanden in het Grevelingenmeer, dat vroeger een zand plaat was, al min of meer een stekkie hadden om daar te kamperen. Maar de TOG (Technisch Overleg Grevelingen) meende dat daar een stokje voor moest worden gestoken. Geen mogelijkheden voor Verblijfsre creatie, dus ook voor de padvinders niet, zo luidde het advies en de Voorlopige Raad van Bestuur voor de Grevelingen nam het advies over. Wel mogelijkheid om gratis te over nachten met plezierjachten op daarvoor aangewezen plaatsen, ook alweer het ad vies en dat betekende afwijzing van het verzoek van de Gemeente Bruinisse om nu juist dat te beëindigen. De jachthavens hebben er schade van en daarin is heel wat kapitaal geïnvesteerd meende het Brui- nisser gemeentebestuur. Het verzoek van Bruinisse werd onderschreven door Brou wershaven en Midden Schouwen, maar de Raad dacht er anders over. Geen jachthaven in de werkhaven van Bommeneede meent de gemeenteraad van Brouwershaven, de oude niet meer voor de Deltawerken in gebruik zijnde haven met zijn betonnen bodem kan misschien dienstig zijn voor de oestercultuur en de haven deed al eerder dienst voor de over slag van oesters. Maar de Raad van Bestuur voor de Grevelingen dacht nu juist wel aan een haven voor de plezier- vaart STAVENISSE Hoger beroep tegen crossbaan De kerkeraad van de Oud Geref. Gemeente in Nederland en het bestuur van de Reho- bothschool hebben beroep aangetekend bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State tegen het besluit van de ge meente Tholen, waarin een bezwaarschrift tegen de onlangs aangelegd fietscrossbaan aan de Pilotenweg ongegrond werd ver klaard. De crossbaan ligt op enkele meters afstand van de school en betrekkelijk kort bij de kerk van de Oud Geref Gemeente. In verband met de te verwachten overlast hebben kerkeraad en schoolbestuur bij de gemeente Tholen een klacht ingediend. Mr. L. Bolier, raadsman van de kerkeraad en schoolbestuur vindt dat de gemeente Tholen het bezwaarschrift onjuist heeft afgehandeld. Woensdag 17 oktober wordt op Voor straat 44 te Middelhamis een bazar voor Woord en Daad gehouden. Allerlei leuke en mooie dingen zijn te koop voor een zeer lage prijs. SINT ANNALAND Uienveiling van donderdag 11 ok tober 1984 Uien, maat veertig op waarts, klasse twee N.L.: 25,00 Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: vijf en twintig ton. Aanstaande woensdag 17 oktober ver kopen (jeugd) leden van volleybalvereni gingintermezzo in Middelhamis en Som- melsdijk oliebollen. De oliebollen zijn af komstig uit de bakkerij van Van der Spoel uit Middelhamis. Volgens Intermezzo zijn de oliebollen van een uitstekende kwaliteit DIRKSLAND Van 22 tot 27 oktober bij G. Los, Oranje laan 4. THOLEN Belg geboeid ingerekend Maandag middag heeft de rijkspolitie in een woning aan Burg. Van der Hoevenstraat een Belg aangehouden en geboeid naar het bureau gebracht. De Belg wordt er van verdacht in Nederland en België overvallen te heb ben gepleegd. De politie is nog met een ■onderzoek bezig. Opbrengst verkoping De op woens dag 10 oktober in de Wingerd gehouden verkoping van handwerken enz. door de hervormde dameskrans „Martha" heeft in totaal 8.723,60 opgebracht De ver koping door de vrouwenvereniging van de Geref. Gemeente heeft mim 5.000, opgebracht. OpD.V. zaterdag 27 oktober a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk in Nieuwe Tonge een zang- en orgelavond worden gehou den. Op deze avond hoopt het mannen koor „Groot Rotterdam" aanwezig te zijn. Dit Rotterdamse koor staat onder leiding van dirigent Matthijs van Noort en wordt begeleid door organist Jan van Westen- bmgge. Naast koor- en samenzang zullen enkele orgelsolo's ten gehore worden gebracht Zo is er gezorgd voor een afwisselend programma. De zang- en orgelavond vangt aan om kwart vóór 8 en de toegang is vrij, We krijgen nu de gelegenheid het mannenkoor „Groot Rotterdam" op ons eiland te be luisteren. Dus op D.V. zaterdag 27 oktober, een zang- en orgelavond die U niet mag missen. Jeugdvereniging „Het Kompas" Op D.V. 24 oktober wordt er door het Prov. Centrum van de HGJB in Zuid- Holland Schoonhoven) een kontaktavond voor ambtsdragers georganiseerd. Thema: „Samen gemeente zijn". Aandacht voor zaken als: kontakt met jongeren, het betrekken van jongeren bij de gemeente, jongeren wapenen tegen de zuigkracht van de sekularisatie, de plaats van jongeren in de gemeente, enz. Ingeleid door: ds. C. G. Geluuk, predi- kant-direkteur van de HGJB. Plaats: Schoonhoven, Hervormd Cen trum, Korte Dijk 12. Aanvang: 19.30 uur. Verwacht worden: predikanten, ambts dragers, jeugdambtsdragers. Voor opgave en informatie: Prov. Cen- tmm HGJB in Zuid-Holland, tel. 01823- 3990. SINT ANNALAND Werkgroep „Laat Leven" komt in vergadering bijeen De jaaiyergade- ring van de werkgroep „Laat Leven" hoopt op woensdag 24 oktober a.s. haar algemene jaarvergadering te houden en wel in het dorpshuis „De Wimpel", Een- drachtstraat 52 te Sint Philipsland. Aan vang des avonds om 20.00 uur (acht uur). Het programma ziet er als volgt uit Ope ning. Jaarverslag van de werkgroep. Film over het leven van het kind tot de geboorte. Lezing: ,,De hulpverlening van de V.B.O.K." door mevrouw M. Zomer, maatschappelijk werkster in dienst van de V.B.O.K. Pauze. Gelegenheid tot dis cussie en vragen stellen. MIDDELHARNIS Het afgelopen weekend heeft voor de herenteams van Volleybalvereniging In termezzo geen succes gebracht. Heren 1 moest op bezoek in Poortugaal bij het pas gepromoveerde Yum. De heren verloren kansloos met 3-0. Heren 2 stond de uit wedstrijd bij D.V.O. in Oud-Beijerland te wachten. Heren 2 verloor mede door een slechte veldverdedigingmet3-0. Het vier de herenteam moest het opnemen tegen Yum 3. Ook heren 4 verloor met 3-0. Alle teams die hierboven genoemd zijn wach ten nog op de eerste overwinning. Heren 3 kwam niet in aktie. Zij hebben pas 1 wedstrijd gespeeld en wonnen die ook. Overige uitslagen: R V.C. Libanon - Dames 13-1 CW - Dames 21-3 VC Goeree - Dames 32-2 Yum 4 - Dames 53-1 Spivo 2 - Meisjes Al2-2 SV Kwiek - Meisjes C1-3 VC Goeree - Meisjes D0-3 Sparta - Jongens D1-2 Al enige tijd hadden we het voor nemen in een serie afleveringen het flakkeese bezit aan old-timers en klassiekers te belichten. Gezien de enorme belangstelling die de jaar lijkse old timer presentatie in Mid delhamis telkenjare ondervindt, menen we dat zo'n artikelenserie bij velen in de smaak zal vallen. We willen er graag het enthousiasme-, maar ook de zorg van de bezitters ervan in door laten klinken. De spits wordt afgebeten door tran sport ondernemer Danker Peeman uit Middelhamis. Wie het transportbedrijf J. Peeman Zn. kent zal bevestigen dat het dit bedrijf aan goed en modem materieel niet ontbreekt. Met honderden PK's onder de motorkap voeren ze vrachten af en aan maar al die moderne krachtpatsers hebben op hun thuisbasis aan de Huijgens in Middel- harnis twee heel ouwe broers, elk niet meer dan 80 PK'tjes sterk. Twee Dodges zijn het uit de jaren '42 en '43, door dhr. Peeman enkele jaren geleden in Engeland gekocht. Nu zou hij ze gemakkelijk kun nen verkopen aan een van de leden van de landelijke Ver. van historische legervoer tuigen, vooral nu duidelijk is dat het de twee enige Dodges van dit type in ons land zijn. Inplaats van ze te verkopen zal dhr. Peeman uit de twee ouwetjes één goeie maken die er patent bij zal komen te staan. De monteurs Wim Vroegindeweij en Wim Peeman zullen daar voor gaan zorgen, trouwens.... Eén van de wagens heeft nog pas ge figureerd in een film over de ramp van 1953. Volgeladen met ,,evacué's" heeft hij toen van Oude Tonge naar Nieuwe Tonge gereden. Het bezit van zo'n echte ouwe Dodge is voor dhr. Peeman temeer interessant omdat zo'n 3,5 tons Dodge ook de eerste wagen was van het bedrijf dat zijn vader, wijlen Jan Peeman, in 1937 begon. Eerst nog met paardentractie, maar in 1946 kocht dhr. Peeman zijn eerste auto, een Dodge die al in het geallieerde leger had dienst gedaan. Zo'n Wijlen dhr. J. Peeman, in de veertiger jaren trotse bezitter van een Dodge. twaalf jaar heeft de Dodge stand ge houden. Het was in de jaren direct na de oorlog overigens niet gemakkelijk om aan een auto te komen. Het ministerie paste toen per gebied een toewijzing toe en dhr. Peeman heeft destijds geboft toen hem een Dodge beschikbaar kon worden gesteld. Toen hij hem in Rotterdam ging halen bleek de wagen geen koplampen te hebben Een van de Icleinzoons van de grondlegger van het bedrijf, ooic Jan Peeman, bij de Engelse Dodge uit 1942. BERGEN OP ZOOM Geschiedkundige Kring Op de eerste lezing in het winterseizoen van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land zal Amateur-archeoloog Anton van der Lee (hoofdredakteur van Archeologische berichten) spreken over „De vroegste bewoners van Neerlands bodem". Aan de hand van dia's zal hij dan vertellen over het leven van onze verre voorouders. De lezing is op woensdag 17 oktober te 20.00 uur in de zaal De Ster te Bergen op Zoom. Op D.V. donderdag 18 oktober a.s. hou den wij de gecombineerde vergadering met de afdeling Dirksland. Ds. P. den Butter hoopt voor ons een lezing te houden over het onderwerp: Hoorders en daders van het Woord". Aanvang: 19.45 uur in „De Hoeksteen", Ring 13. maar door een zij spek aan te bieden kon dat snel geregeld worden. Danker Peeman heeft bewust naar zo'n ouwe Dodge gezocht. Via een Engelse chauffeursver. kreeg hij een tweetal adres sen en hij heeft de wagen bij Engelse boeren weg kunnen kopen. Het plaatwerk is hier en daar lelijk aangetast maar in eigen bedrijf is de kennis en de wil aan wezig om tenminste een van de wagens grondig te restaureren en in originele staat temg te brengen, zelfs inclusief de zgn. „kangoeroe-vanger", het stalen frame voor op de bumper. Het ouwetje zal in het bedrijf uiteraard geen funktie meer krij gen, hij hoeft straks alleen maar mooi te zijn en op te draven als daar een feestelijke aanleiding toe is. Het is voor dhr. Peeman en de anderen, gewend aan het moderne gerij met stuur- en rembekrachtiging en het moderne zitcomfort een sensatie in de oude Dodge rond te rijden en de 6 cilinder Chrysler de sporen te geven. Op Neer lands wegen komt men geen Dodges te gen, al worden die in Canada nog wel gemaakt. Ze worden echter niet in ons land geïmporteerd en dat maakt het bezit van dhr. Peeman nog exclusiever....! De Noordzee geeft de laatste weken haar visrijkdom prijs. Er werden en worden goede besommingen gemaakt waarbij ook de gamalenvissers behoorlijke vangsten aan wal brengen. Maar het is vooral de schol, die de boventoon voert. De zee kookt van de schol, wordt er de laatste tijd gezegd. Niet altijd maakt men dan natuurlijk goede prijzen. Er wordt nogal wat kleine schol aangevoerd, die de minimum prijs niet haalt en uit de markt wordt genomen op sommige dagen duizenden kisten tege lijk. De vissers wachten met ongeduld op de vergunning om op de volle haring te mogen gaan vissen, ook wel Breskens haring of Kanaal haring genoemd, die normaal omtrent dez.e tijd zijn trek naar het Kanaal begint en in november voor de Nederlandse kust verschijnt. door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 79 ----------------------------------------- Zonder nog antwoord te geven op Kee's angstige vragen liep ze door de lange gang en het voorhuis het erf op. Josep had de paarden voor een menwagen gespannen. Ik kan mer één voer gliek aele, vrouw Joosse, zei hij spijtig. D'r is een erre- beier op 't land, maer die kan glad nie rie. In de stal stonden de twee vossen voor de mif Ze hinnikten zachtjes en snuften aan haar kleren. Jikkemien keek naar haar handen. Ze waren geen werk meer ge woon. Het tuig schuurde hard langs haar huid. Maar ze keerde de palmen naar boven en spoog er in zoals een man dat doet. Josep bleef verwonderd staan toen ze de paarden voor de tweede menwagen span de. Daarna legde ze eerst haar ene knie op de dissel en zich steunend aan de boom plank, klom ze er op. Alia! De hende lag vast in haar hand. De vossen hieven hun koppen op en zetten aan. Voor het raam sloeg Kee de gordijnen weg en klopte hard tegen de miten. Maar Jikkemien keek niet op of om, ze mende het span de dreef af en de landweg in. Rechtop zat ze en voelde het bloed warm en snel door haar lichaam gaan. De lucht van rijp graan en omgewoelde aarde prik kelde haar. De paarden gingen in draf, ze voelden de sterke hand die hen leidde, en zonder aarzelen draaiden ze de dam in. Jikkemien stond bij de koppen en verjoeg de vliegen met een doomtak terwijl Josep en de arbeider het voer laadden. De scho ven misten en glansden in het licht van de grote dag. Het witte papier, dat de Padde 's ochtends vroeg gebracht had, lag opengevouwen op de tafel, Kee had het daar neergelegd en niemand had het nadien meer aangeraakt. Josep had het gelezen toen hij te negen uren zijn koffie dronk en Jikkemien had er alleen maar vluchtig naar gekeken. Om elf uuren moeten de paeren vor 't gemêente-uus weze, zei Josep bedmkt tegen het kleine knechtje. Gae jie Berthe en Lies is aele, ze loope in de achterste weie. Het knechtje bleef even staan om de boodschap te verwerken en beende dan fluitend met zijn handen in zijn zak achter om het wagenhuis. Schee uut mee je gefluut, snauwde Josep, ouw je mond dicht as de paeren weg moete. Je zie ze nooit meer tmg.... Jikkemien hoorde zijn altijd vrolijke stem, die nu een vreemde verdrietige klank had. Ze zou zelf de vossen halen die in het kalverweitje liepen. Van een eind zag ze Max Wattèl al staan met z'n handen op de heining gesteund. Ze moete weg, ee? zei hij en knikte met z'n hoofd naar de paarden. Ik ebbe in 't durp d'r over g'óore. Jikkemien klapte in haar handen, Inez, de grote vos, die op het Olmenhof geboren en gefokt was, keek dadelijk op en grinsde met zijn kop in de hoogte. Die ouwe ze zeker, voorspelde Max somber. Een geluk dat de boer zelf nie mee z'n dieren weg moet. Wat vor tieden we beleve, weet ik nie. Noe moe jie daar is kieke, dat is ook de moeite, zó ies ad de beron moete neerzette vor de stroopers. Hij wees naar de barricade van balken en zandzakken, die de weg naar het strand versperde. Noe zou ik is een keer gejutte as die groenrokken d'r nie waere. De suuker is van de pap, buurvrouwe. Jikkemien had de paarden buiten de dam gelaten en stond tussen hen in. De kleine vos met de licht blonde manen drukte zijn kop tegen haar arm en snoof een paar keer. Ze klopte op de glanzende nek en greep in het mige haar. Kom.... gaen je mee.... Max streek langs de brede mg van Inez en kuchte. 't Zal nie meevalle, bromde hij.... 't is vor je dochter een pak om te draegen. Met haar beide handen in de manen vasthoudend stapte Jikkemien tussen de vossen in naar het hof. Bij de rij jonge olmen, die Samel een paar jaar geleden geplant had, bleef ze staan en keek om naar de duinen. De zon stond hoog als andere dagen en de helm blonk op de top van de Blankert. Ze zag Max voor de barricade op en neer drissen. Zijn schouders schokten bij iedere stap naar voren en ze dacht er aan dat zijn gezicht mager was geworden en zijn ogen waren bedroefd en schenen niet meer zo scherp te kunnen zien als vroeger. Hij had een bremtak afgebroken en sloeg er mee tegen de zandzakken. Dan keek hij snel in de rondte, zette zijn ene voet op de onderste stapel en hees zich met beide handen aan de balken op. Even stond hij breed en recht bovenop en stak een hand in de hoogte als groette hij iemand. Jikkemien bleef staan tot zijn schouders weer opdoken aan de andere kant van de barricade. Hij liep snel, zijn figuur werd kleiner en vager en verdween dan hele maal achter de hellingen. Josep had Berthe en Lies al op stal gebracht en voerde hun haver. De vossen grinsden en stampten toen ze voor hun mif stonden. Zwijgend vulde Jikkemien vier zakken voer, die Josep openhield. Ze bond ze zorgzaam aan de nekken van de dieren. Van de dorsvloer haalde ze een grote borstel en een stuk baal. As jie de oeven is afpoest, zei ze tegen Josep en gaf hem de baal, dan zal ik de maenen is opbossele. Het knechtje stond er verbaasd bij te kijken. Waerom doen je dat? vroeg hij, dienk je dat de soldaten d'r kunst mee gerie? Josep sloeg de baal om zijn oren, Oepel op, snotneuze.... Kee kwam in de staldeur staan, maar toen Josep op Berthe zat en met zijn tong klapte om weg te gaan, begon ze te schreeuwen en bleef met de schort voor haar gezicht staan tot ze op de dreef liepen. Noe doe jie de deur op slot, zei Jikke mien, en geef Krien mer an mien. We gaen kieke. Voor het gemeentehuis stonden de boeren met hun knechts en hielden de paarden aan de halsters vast. Aamoud van Hoeve had zijn zes stamboekers op een rij staan en liep telkens om hen heen. Het lichtje in zijn grijze ogen was er niet meer. Nu en dan wisselde hij een paar woorden met zijn knechts en ging dan weer bij zijn vrouw staan, die een zak suikerklontjes in haar hand hield. De Duinvlietboer moest telkens zijn blauwe neusdoek uit zijn zak halen om zijn gezicht af te vegen. Daer gaen ze noe, zei hij hortend tegen Jikkemien toen ze voorbijkwam. Ik eb angebooie om mee, om vor ze te zurgen, maer dat moogde nie. 't Is toch wat te zeggen. Hij leunde zijn arm over een jong zwart paard, dat ongedurig in het zand stond te krabben. Ik ree altied mee Zwartje vor de verewagen. Ie ei nooit anders gedae. Wat moet dat noe óore....? Weer zocht hij zijn zakdoek en wreef zijn gezicht rood en glimmend. Op de hoek van de Steenweg kwam Krijn Wisse. Hij had het wagentje waar Janne in zat geduwd en moest het nu laten staan vanwege de dmkte. Ze riep hem na dat ze verder wilde om beter te kunnen zien, maar hij hoorde niets meer. Vlak voor de deur van het gemeentehuis zag hij de paarden van het Olmenhof Inez kende hem nog en grinsde zachtjes. Hij streelde de manen en de hals en krabde op de neus. Kaerel, Wisse.... bin jie gekomme? Jikkemien kwam nader met de kleine Krijn op haar arm. (slot volgt)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5