De heilige oorlog bij ,,DE ZEEPKRAAM" Tijdens de Feestmarkten in de reklame Tegenover de container Voor al uw groenten en fruit natuurlijk Koedam'S frulthanHel Op al onze artikelen Karsemeyer Ziektekostenverzekeraars Z.H.V. te Goes en Z.H.V. te Brielle vormen samen één ziektekostenverzekeringsmaatschappij Open jeugdwerk „Onder de Wiek" Slecht resultaat Good-Luck 1 September 1984 Deze week speciale aanbiedingen REKLAIVIE van de week Boekbespreking: Informatieve praatochtend Bij inleveren van deze bon /O IaU K I I N U 2 KAAPS VIOOLTJES4,50 1 grote AMARILLESBOL 5,75 PLANTENBAKJE9,95 3 bos DROOGBLOEMEN 10,00 1 bos FREESIA 3,75 en elke week een scherp geprijsd snijbloemen assortiment Poeliersbedrijf elke week op de markt te Sommelsdijk Bladz. 2 „EILANDEN-NIFJJWS" DINSDAG 16 OKTOBER 1984 (I) John Bunyan, de ketellapper van Bedford in Engeland, schrijver van het beroemd geworden „Eens christens reize naar de eeuwigheid" wie heeft nooit van hem gehoord? Dat zullen er maar weinigen zijn. „De christen- reis", in 1678 tijdens een gevangenschap geschreven, is wat je noemt een bestseller geworden. Sindsdien is het vertaald in meer dan tweehonderd talen, in Engeland en daarbuiten talloze malen uitgegeven en al dan niet geïllustreerd bewerkt als kinderboek, op rijm gezet en een paar jaar geleden op het Edinburgh Festival opgevoerd als een soort roek-opera.... Voor de duidelijkheid: over dat boek gaat het hier niet, noch over het ge- en misbruik daarvan. Weet u overigens dat Bunyan wel ongeveer zestig boeken schreef? In één daarvan verhaalde hij zijn eigen levensgeschiedenis. De titel al is veelzeggend: „Genade, over vloeiende voor de voornaamste der zondaren". Genade overvloeiende „Weinigen waren mijns gelijken", zo typeerde hij zijn jeugdjaren, „in vloeken, zweren, liegen en lasteren van de heilige naam Gods". Hoewel de „gedachte aaii de dag des oordeels" hem soms dag en nacht kwelde, was hij tot zijn huwelijk „de leider van al de jongelingen die mijn gezelschap zochten in allerlei ondeugd en goddeloosheid". Het is niet de bedoeling hier BUnyans levens verhaal na te vertellen. Toch is dat de sleutel tot het verstaan van zijn talloze geschriften. Zoals christen de stad Verderf ontvluchtte en veel moest wedervaren op zijn weg naar de hemelse stad zo werd ook Bunyan geleid. Wat hij in „Genade overvloeiende,, over zijn prediking schreef, geldt ook van de inhoud van zijn boeken: „In mijn prediking van het Woord gaf ik vooral acht op deze ene zaak, namelijk dat de Heere mij leidde om te beginnen waar Zijn Woord met zondaren begint, dat is: alle naar de Eeuwigheid. vlees te veroordelen en te verklaren en te bewijzen dat de vloek Gods door de wet op alle mensen rust en vat heeft, zoals zij in de wereld komen, vanwege de zonde". Dit was zijn prediking in woord en ge schrift, dit was zijn leven. Genade niet genade zonder meer; het licht schijnt in het duisteri genade voorde grootste van de zondaren. Zo leerde hij zichzelf kennen; zo leerde hij Christus kennen. Vanuit deze spanning, in deze worsteling schreef hij zijn boeken. Daarom ook zijn ze zo pasto raal en onderwijzend. In Bunyans leven bleven de felle aan vechtingen niet uit. „Maar deze vrucht rijpte door de stormen heen. Telkens werd hij bedreigd, geslagen, gekneusd aan alle kanten. Maar het Woord overwon, steeds weer opnieuw" (C. den Boer). Verovering Over strijd en overwinning, oorlog en overgave gaat met name het boek, waar voor ik nu uw aandacht vraag. „De heilige oorlog", wel minder bekend dan Bunyans klassieke allegorie ,,De christenreis", maar in wezen met eenzelfde inhoud: de verovering van het zondaarshart door Koning Jezus. Gaat (zoals gezegd) in „De christenreis" de christen op reis van de ene stad naar de andere, in dit boek is de beeldspraak tegenovergesteld. Hier wordt de Mensen ziel zelfverbeeld als een stad. om het bezit waarvan wordt gestreden. Een heilige oorlog, zo typeerde Bunyan deze strijd. Niet omdat de middelen en bedoelingen van Mensenziel, nog minder van Dia bolus, de grote tegenspeler van Koning El Shaddai, zo heilig waren. Integendeel; „er is een komplete oorlog uit de hemel voor nodig om het bolwerk van ons verzet tot overgave te dwingen" (A. de Reuver). Wel vanwege de Goddelijke inzet en de heilige uitkomst van deze strijd. De zege is Hem beschoren! Wordt in dit boek nu hét model gegeven van het proces door middel waarvan Gods Geest zondaren inwint en overwint? ZO heeft Bunyan het ten aanzien van de details zeker niet bedoeld. De verscheiden heid van zijn boeken vergelijk bij voor beeld de Christen met de Christinne- reis laat dat duidelijk zien. En dat is voluit schriftuurlijk. De Geest van Chris tus, de Wind des Heeren, waait waarheen Hij wil; Zijn gangen laten zich niet voor schrijven noch narekenen. Toch is er een gegeven, bijbelse orde. En die is on miskenbaar in Bunyans geschriften, ook in dit, te vinden. Gewilligheid In een volgend artikeltje wil ik enkele aspekten uit dit rijke boek nader belichten. Hier volsta ik met een uitvoerig fragment van een van de vijf laatste bladzijden die overigens tot de mooiste in het hele boek behoren. Toen de stad Mensenziel van zijn vijanden en vredeverstoorders gered was, bepaalde Prins Immanuël een dag waarop hij het verloste volk toesprak, om de Zijnen te vertroosten en te ver manen. Onder meer sprak Hij het volgende: „Daarenboven mijn Mensenziel! gij ziet, wat ik gedaan heb, en hoe ik u heb gered uit de hand uwer vijanden, die u tegen mijn Vader hadden doen rebel leren, die u bezaten en door wie gij u ten verderve wildet laten brengen. Eerst kwam ik tot u door mijn wet, toen door mijn Evangeliën, en ik toonde u mijn heerlijkheid. Gij weet wat gij waart, wat gij zeidet, wat gij deedt, en hoe dikwijls gij tegen mijn Vader en mij opstondt, nochtans verliet ik u niet, gelijk gij heden ziet, maar kwam tot u, verdroeg uw manieren, wachtte op u, en na dat alles omhelsde ik u uit enkele genade en loutere goedertierenheid. Ik wilde niet gedogen, dat gij verloren zoudt gaan, gelijk gij gewillig zoudt gedaan hebben. Ik omsingelde u, aan alle kanten drukte ik u, en bracht uw hart met moeite tot gewilligheid, om uw goed en gelukzalig heid aan te nemen. En toen ik een volkomen overwinning op u verkregen had, wendde ik alles tot uw voordeel". N.a.v. J. Bunyan, De heilige oorlog. Uitgeverij J. J. Groen Zn. b. v. te Leiden. Gebonden. 207 pagina s. Prijs f 19,50. J. K. GOES/BRIELLE De ziektekosten verzekeraars Z.H. V. te Goes en Z.H. V. te Brielle zullen met ingang van 1 januari 1985 samensmelten tot één ziektekosten verzekeringsmaatschappij Zuid en Noord (Z.H.V.) U.A. te Goes. Na de fusie, die heden door de besturen van beide maat schappijen is bekrachtigd, zal Z.H.V. 132.500 verzekerden tellen met een pre- mie-inkomen van ongeveer 130 miljoen gulden. Aan het fusiebesluit liggen met name de grote kostenstijgingen in de gezondheids zorg ten grondslag. Bij beide Z.H.V.'en groeide in de afgelopen jaren het besef dat een fusie een sterkere waarborg voor de toekomst zou betekenen. Door de fusie ontstaat een ziektekostenverzekerings maatschappij met een groot financieel draagvlak. De sterkere marktpositie garandeert ver zekeringspakketten die v^ledig kunnen worden afgestemd op de wensen van de verzekerden onder handhaving van een aanvaardbaar premieniveau. Voor de huidige verzekerden heeft de fusie geen nadelige gevolgen. De verzeke ringspakketten ondergaan geen grote ver anderingen, terwijl het premieniveau niet zal worden gewijzigd. Alleen door de overheid te nemen maatregelen kunnen leiden tot aanpassingen. Na de integratie is Goes de hoofdvesti ging, het kantoor te Brielle wordt een nevenvestiging, terwijl op de bijkantoren te Rotterdam, Spijkenisse en Middel- harnis service wordt geboden op het ge bied van informatie en afsluiten van ver zekeringen. Achtergronden fusie Z.H.V. Goes en Z.H.V. Brielle Zowel Z.H.V. Goes als Z.H.V. Brielle zochten al jaren naar geschikte fusie partners. De vooral in de laatste vijf jaren gegroeide noodzaak om de krach ten door samenwerking te bundelen, moet vooral gezien worden in het licht van de sterke kostenstijgingen in de gezondheids zorg, waardoor de schade-uitkeringen sterk toenamen. Deze ontwikkeling^ ge- kombineerd met het gegeven van de da lende koopkracht, maakt de voortdurende aanpassing van de premies vrijwel onaan vaardbaar. Daarnaast groeide de konkur- rentie tussen de ziektekostenverzekerings maatschappijen. Tegelijkertijd streven de verzekeraars er bij voortduring naar om de verzekerings pakketten zo goed inogelijk af te stemmen op de behoeften van de verzekerden. Tenslotte speelde voor beide maat schappijen ook een rol de wens van de overheid om tot koncentraties onder de partikulieren ziektekostenverzekeraars te komen. De Onderlinge Ziektekostenverzeke ringsmaatschappij Zuid en Noord (Z.H.V.) U.A. is een ziektekostenverze keraar, die kort geleden een ftisie-over- eenkomst heeft gesloten met de Onder linge Waarborgmaatschappij Ziektekos tenverzekering voor de Vervoer- en Ha venbedrijven te Rotterdam. Deze samen smelting vindt eveneens per 1 januari 1985 plaats. Door de samenbundeling van deze drie maatschappijen ontstaat, hoewel landelijk werkzaam, met name in Zuid-West Ne derland (Rijnmond, Zeeland en West- Brabant) een krachtige ziektekostenver zekeraar. Z.H.V. zal als zogenoemde bo venmaatschappij van het ziekenfonds W.Z.E. te Brielle gaan funktioneren, het geen onder andere inhoudt dat verzeker den die de ziekenfondsverzekering moe ten verlaten, bijvoorbeeld wegens loon- grenoverschrijding, te allen tijde zonder uitsluitingen worden toegelaten tot de par- tikuliere ziektekostenverzekering van Z.H.V. Beide maatschappijen voerden eenzelf de beleid als Z.H.V. Brielle: er wordt geen winst beoogd, de solidariteit in de premie heffing wordt nagestreefd en getracht wordt in de ziektekostenverzekering zo veel mogelijk eigen risiko's te voorkomen. Na deze ftisies zal de Onderlinge Ziekte kostenverzekeringsmaatschappij Zuid en Noord (Z.H.V.) U.A. 132.500 verzeker den tellen. Het premie-inkomen is dan ongeveer 130 miljoen gulden. Deze in komsten, samen met de vermogens van de drie maatschappijen, bieden het financiële draagvlak, dat noodzakelijk is om (gezien DIRKSLAND Zaterdagavond 20 oktober a. s. hopen wij weer een wiek-end-avond te organiseren. Een thema-avond dit keer. Op deze avond zal een arm land in Zuid- Afrika centraal staan: Transkei. Twee jongens, die in dat land vrijwilligerswerk hebben gedaan, komen erover vertellen. Aan de hand van foto's en dia's willen ze informatie geven over liet leven van de inwoners van Transkei, de Xhosa's. Door te luisteren naar het verhaal van deze jongens komen we erachter hoé arm veel mensen het op deze wereld nog hebben. Jullie zijn van harte welkom a.s. zaterdag avond 20 oktober om 8 uur in het ver enigingsgebouw „Onder de Wiek" in Dirksland. de hierboven geschetste ontwikkelmgen) het bestaansrecht voor de toekomst veiUg te stellen. Bovendien biedt deze bundeling van krachten de mogelijkheid tot verdere uitbouw. Deze fusies bieden de verzekerden slechts voordelen. Het premieniveau van de maatschappijen is zodanig dat alleen landelijke aanpassingen behoeven plaats te vinden. De schaalvergroting biedt be tere mogelijkheden tot kostenbeheersing, terwijl het sterkere financiële fundament het direkte effekt van kostenstijgingen op de premies indamt. Het hoofdkantoor is gevestigd in Goes, een nevenvestiging in Brielle. Voor de serviceverlening zijn er bijkantoren te Rotterdam, Spijkenisse en Middelhamis. Na de afgelaste wedstrijd van vorige week moest Good-Luck het opnemen te gen Or. Wit 3 uit Dordrecht. In een matige 1 e helft kwam Good-Luck niet verder dan 1-0. Na de rust wist Or. Wit via 1-1 op een 1-2 voorsprong te komen, waarna Good-Luck 10 minuten voor tijd toch nog op gelijke hoogte wist te komen. Echter direkt hierna maakt Or. Wit aan alle illusies een einde door via een door loper de eindstand op 2-3 in hun voordeel te besUssen. Het 2e team moest het veld in tegen het nog ongeslagen KORVO uit Oude Tonge. Voor rust bouwde Good-Luck een 2-0 voorsprong op door 2 doelpunten van Peter van Helden. DEze stand bleef tot 20 minuten voor het einde gehandhaafd. Hierna volgde een ongelooflijk spannende strijd. Eerst maak te Good-Luck door een doelpunt van Dick Boeter 3-0, waarna KORVO door 2 doel punten terug kwam tot 3-2. Via doel punten van Jan Verhage, 3x van Korvo en 1X van Rien van Damme werd de stand 5- 5. Het was echter Jan van Oudenaren die met 2 doelpunten de eindstand op 7-5 in het voordeel van Good-Luck bepaalde. NIEUWE TONGE Op dinsdagochtend 23 oktober organi seert de dorpsgroep van Nieuwe Tonge weer een informatieve praatochtend in het Padvindershuis aan de Koninginnelaan. Op deze ochtend komt mevr. L. Masten broek van apotheek ,,Menheerse". Zij geeft informatie over het gebruik en mis bruik van medicijnen. D aar wij allen regelmatig met het gebruik van medicijnen te maken hebben, belooft dit een interessante bijeenkomst te wor den! U bent allen van harte welkom. Aanvang 9.30 uur. Toegang gratis. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 J De eerste dagen van september waren zonnig, de rest van deze maand liet niet veel meer dan regen en bewolking zien. In de landbouw staat het water menig boer tot aan de nek, dat is wel te begrijpen, want de verdiensten liggen nog op het land. Wie de natuur regeert, bezit alle macht dat blijkt ook dit jaar weer. De meeste imkers waren de 1 e week van september klaar met het honing slingeren, de lege honingkamers moeten gesorteerd en droog opgeslagen worden en daarna ontsmet met azijnzuur, dit om de wasmot te bestrijden. De goede en sterke volken worden nu ingewinterd en de mindere volken ver enigd met de sterkste. Vroeger waren er imkers die hun volken op één broedkamer de winter instuurden. Tegenwoordig ge bruiken de imkers daarvoor twee broed kamers of een broedkamer met daaronder een honingkamer. Deze ruimte hebben de bijen hard nodig als je weet dat er 50 a 60 duizend bijen met hun broed, stuifmeel- ramen en nog ongeveer 15 kg vo^r in komen. Het voedsel voor de winter bestaat uit stuifmeel en (honing) welke op ongeveer 1 oktober voldoende in het volk aanwezig moet zijn i.v.m. de te verwachten koude nachten. Het stuifmeel welke eiwitten, vetten, suikers en mineralen bevatten is heel belangrijk voor de jonge bijen bij de voor jaarsontwikkeling, de bijen halen het stuif meel meestal in voldoende mate, is er te weinig dan kan je zelf een vervangings middel maken met poedersuiker, sojameel en honing in de verhouding 2.5-^^-1 daarvan schepje elke dag wat op de vlieg- plank. Dee honing welke de bijen verzamelden als wintervoedsel is door de imker weg gehaald hiervoor in de plaats geven we een suikerwater oplossing voor terug welke bestaat uit 15 kg suiker en 8 liter water. Het voeren van deze suikeroplossing begint direkt nadat de honing is weg gehaald, hiervoor wordt een voerbak ge bruikt welke boven op de geopende kast gezet wordt. Door een spleet aan de onderkant van de voerbak kunnen de bijen via een tussenschot bij het voer komen. Dit voer wordt door de bijen net als 's zomers de honing in de raten opgeslagen. Ieder volk heeft ongeveer 12 a 15 kg suiker nodig tot dat volgend jaar de vruchtbomen weer gaain bloeien. Het bijenvolk zal nu de temperaturen dalen dichter bij elkander kruipen en vormt een soort bal welke een „tros" wordt genoemd. Zolang er broed is wordt de temperatuur in het volk op 35° C gehouden. Is alle broed uitgelopen dan daalt de temperatuur en blijft schommelen tussen de 13° en 25° C. Naarmate de koude toeneemt krimt de „tros" en heerst er volledige rust. Door dat de ademhaling gewoon doorgaat wordt er voedsel verbruikt, de buitenste bijen van de „tros" nemen voedsel op en geven het van tong tot tong door aan de bijen in het midden van de „tros". Het geheel schuift door de gestadige con sumptie langzaam naar achteren en naar boven. De nu aangebroken tijd geeft de imkerde gelegenheid orde op zaken te stellen, z'n GLORIX W.C. BLOKKEN 2 voor 2,95 DRIEHOEK WASBUILTJES NU 5,00 Vat SUNIL a 4.5 kgNU 13,95 GROOT PAK DATO 1000 gram NU 4,95 LUX TOILETZEEP3 stuks NU 2,00 elke woensdag op de Sommelsdijkse weekmarkt Jq^ ^/^„j KINDERPYAMA'Svoor 12,50 HERENSLIPS en SINGLETS vanaf 6,00 per stuk Tafelkleden, vitrage, karpetten, deurmatten, enz. Bij HENK NOORDIJK tegenover Vogel DRUMSTICKSlOOOgram 8,90 Overheerlijke KUIKENROLLADE...iooogram 1 2,90 aantekeningen na te lezen, plannen ma ken, kasten repareren, was smelten, pro polis uit de kasten verzamelen; hiervan kan men de vroeger veel gebruikte „bruine zalf' maken (welke haast alles geneest) enz. Een bijen jaar is weer voorbij. Ook aan dit geschrijf is een eind gekomen. Tot slot nog iets, enkele jaren terug bezocht ik in het vroege voorjaar een oude imker, die ontdekte in de tuin de eerste voorjaarsbloemen, kinderlijk blij was hij, ik zag hoe hij tranen in z'n ogen kreeg. Overdreven vond ik dat toen, maar later begreep ik hem, want het was z'n laatste lente waarin hij van z'n bloemen en bijen heeft genoten. THOLEN Inzameling klein chemisch afval De gemeente Tholen heeft het voornemen dit jaar nog te beginnen met de inzameling en opslag van klein chemisch afval van particulieren, zoals restanten bestrijdings middelen, oude batterijen, verf, lijm enz. Per jaar kan dit vuil oplopen tot circa 4000 kilogram. Het provinciaal bestuur van Zeeland wil dan aan de gemeente een bijdrage verstrekken van één gulden per honderd inwoners per maand voor ver voer en verwerking van dit afval. Voor inlevering en het ophalen wil men dan aan de huisvuilauto's een aparte bak aan brengen. i"hiirMiiiiitiii,iimni[i,ii i:!iiiiiiiiiiiiiniiii'niliii'iiiii

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2