EIÜVriDEtl-IIIEUWS 90 jaar geleden: MaasenScheldebode Overdenking JIKKEMIEN Begrafenisonderneming „VOORZORG" 12 October 1894 Aktie wenskaarten uit de Heilige Schrift Verenigingen gezocht Uitslagen Damvereniging „DENK EN ZET" Bijeenkomst „Vereniging van Bedrijven" Goeree en Overflakkee No. 5337 HET IJ "^KUkVENSTER De Beschrijving van „Overflakkee en Goedereede" Publikatie van de Vereniging Streekmuseum Goeree - Overflakkee Kerkstraat Sommelsdijk HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nu 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 blik op kerk en samenleving CJ - Een dag van gebed - Niet wie, maar wat Op zaterdag 6 oktober is in de St. Joris- kerk te Amersfoort een dienst van ver ootmoediging en gebed gehouden, in ver band met de nood der tijden. Verschil lende sprekers hebben er het woord ge voerd en diverse mensen gingen er voor in het gebed. De kranten hebben ons over deze dag uitvoerig ingelicht. Ter voorbereiding op deze dag verscheen een éénmalige krant onder de titel: „Op roep tot inkeer", waarin in het kort een analyse wordt gegeven van de tijd waarin wij leven. Bezorgdheid over het loslaten van God en Zijn geboden, bezorgdheid ook over de toekomst van onze jongeren wat de drijfveer achter dit alles. Het is zonder meer een voorrecht dat er nog velen zijn die een open oog hebben voor de ontstellende vervaging van alle normen en voor de steeds toenemende wetteloosheid. Ik denk dat er nog veel te veel mensen zijn die zich christen noemen en alles zomaar over zich heen laten komen. Dat er ook in de zondagse erediensten, zowel in de prediking als in het gebed, teveel aan deze zaken voorbijgegaan wordt. Je hoort of leest soms preken waarvan je denkt: die zouuden evengoed in 1924 gehouden kun nen zijn als in 1984. De prediking hoeft nog niet aktualistisch te zijn om aktueel te zijn. Aktualisme is, dat elk nieuwtje van de afgelopen week op de kansel wordt gebracht. Daar zitten de kerkgangers niet op te wachten, dat heb ben ze al door de radio gehoord of op de tv. gezien. Bovendien is dat geen be diening van het Woord. Maar aktueel behoort de prediking wel te zijn: gericht op de tijd en de omstandigheden waaronder we leven. 4: 4: H: Het is te hopen dat de samenkomst in Amersfoort voor velen een injektie zal hebben betekend. Een injektie om onze tijd en de mens van vandaag te leren kennen, te letten op de tekenen der tijden en waakzaam te zijn. Dan moeten we ons maar niet te veel verdiepen in de vraag wie op dat idee is gekomen en wie die dag hebben ge organiseerd. Want het is duidelijk dat de zogenaamde „vrije groepen" er het leeu wenaandeel in hebben gehad. Opvallend weinig mensen uit de rechtersektor van de Gereformeerde Gezindte hebben in eerste instantie adhaesie betuigd, althans wan neer we afgaan op de namen die in de krant worden vermeld. Daarentegen wel veel mensen uit de vrije groepen. Daardoor heeft deze dag een wat „E.O.-achtig" karakter gekregen. En hoewel ik mijn be denkingen heb tegen bepaalde tendensen uit die hoek is natuurlijk niet alles onjuist wat van die kant komt Integendeel, we moeten ons niet allereerst afvragen wie iets zegt of doet, maar wat er gezegd en gedaan wordt En wanneer daar een oproep klinkt aan het adres van de overheid en van het hele volk om terug te keren tot de Heere en Zijn geboden, dan kunnen we zo'n oproep alleen maar ondersteunen. Want het geldt voor ons hele volk, ook voor ieder van ons persoonlijk: ,,Wij hebben God op 't hoogst misdaan, wij zijn van 't heilspoor af gegaan". Waarnemer PLAATSELIJK NIEUWS MELISSANT De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de nagelaten betrek kingen, der op Lombok gesneuvelden, heeft opgebracht 12, De heeren L. Driendijk Wz. en H. Koo- man, door den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie benoemd tot zetters van 's Rijks directe belastingen, hebben die benoeming aangenomen. NIEUWE TONGE Aan de loting voor de Nat Militie, lich ting 1895 door de navolgende jongelie den, geboren in het jaar 1875 worden deelgenomen: Gerbrand Breesnee, Jan Adr. Breesnee, Huibert van Eesteren, Gerrit Felsbourg, Adr. v.d. Ham, Gerrit Kattestaart Com. Kievit Teunis Koppe naal, Aren v.d. Kroon, Leendert Maria Marx, Willem van Paasschen, Abram v.d. Sluis, Leendert Timmer, Simon, v.d. Vlucht Com. Volaart. DIRKSLAND Ds. Callenbach, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft als zoodanig een beroep ontvangen naar de gemeente Goudswaard (Korendijk). In navolging van Ouddorp, Herkingen en Ooltgensplaat is men voor rekening van dezelfde heeren, ook nu bij deze ge meenten begonnen om land te ontginnen voor een plantage. Voorlopig zal men trachten dit jaar nog 10 gemeten te be planten. Reeds is men druk bezig aan het graven van kuilen, en kan al spoedig de boomen ter beplanting verwacht worden. Als men goed is ingelicht moet het plan bestaan den tuin eene uitgestrektheid van 55 gemeten te geven. Als opzichter is de heer C. Vis alhier aangesteld. HERKINGEN De vorige week werd onze gemeente ver eert met een bezoek van een rondreizend geneesheer, een zoogenaamde „Polak" inderdaad evenwel een kwakzalver, van een door hem verkocht medicament, aan een vrouw die sedert lang lijdende was, schijnen, naar men vemeemt dat eenige droppels voldoende geweest te zijn om haar aan slaap te doen gaan om nimmer meer te ontwaken. Een ieder zij op zijn hoede. In deze gemeente doet een gemcht de ronde dat pogingen worden aangewend om een beetwortelsuikerfabriek te stich ten; in hoeverre dit gerucht waarheid bevat dient te worden afgewacht. OOLTGENSPLAAT Bij de heer M. K. doet zich het zeldzame geval voor dat een kanarie nu nog 3 jongen heeft en dit broed het 7 e over dit jaar is. SOMMELSDIJK Door de navolgende personen, behoo- rende totde lichting 1895 zal aan de loting voor de Nationale Militie worden deel genomen: Abram v.d. Baan, Corn, de Bmin, Willem Buth, Mattheus Com. Buurveld, Jacob Doomhein, Leendert Doomhein, Jacob de Graaff, Mattheus Groenendijk, Jan Hartensveld, Teunis Hollaar, Jan Christ Jens, Johannis Kas telein Izakz., Mattheus Kievit Comelis van Lente, Stoffel Mulder, Anthonius Anne Mijs, Comelis van Nimwegen, Jo hannis de Ruiter, PieterCorn. Schippers, Jacob Slis, Frans v.d. Sluis, PieterTiele- man, Johannes Volwerk, Johannes Vroeg- indeweij Pieter v.d. Waal, Jacob Corn. Wielhouwer, Joh. de Wit. De Christelijke leesportefeuille een leesmap met verantwoorde lektuur voor het hele gezin is een verkoopaktie begonnen met Kerst/Nieuwjaarskaarten. Het doel is van deze aktie is drieledig: 1Verspreiding van verantwoorde wens kaarten. 2. Financiële ondersteuning van deze in stelling zonder winstbejag. 3. De Christelijke leesportefeuille bij een breed publiek bekendheid geven. Voor dit laatste doel zit er in elk mapje kaarten een waardebon die recht geeft op één maand gratis en vrijblijvend deze lees portefeuille lezen. Elk mapje bevat zes kaarten van uitstekende kwaliteit, (van de bekende specialist op dit gebied de Uit geverij Pieters). De prijs is 2,50 per mapje. Als er niemand bij u langs komt zijn de kaarten te bestellen via tel. 01878- 2038 (voor Ouddorp) of 01870 - 2982 (voor de rest van Flakkee). Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" Sommelsdijk/Middelhamis d.d. 8 okto ber 1984. Voor de Zeeuwse competitie is gespeeld: D.E.Z. II-D.E.Z. I2-14 Afdeling II S. Hoogzand - J. Verbiest1-1 Afdeling III J. HoUeman - J. Kamp1-1 A. Campfens - T. van Brassel1-1 N. Kievit - A. v.d. Sluijs0-2 M. van Lente - N. Quispel2-0 L. Taaie - L. van Erkel1-1 Afdeling IV C. v.d. Groef- H. Noordijk1-1 L. de Rooij - G. Zaaijer0-2 M. Breeman - R. Jacobs1-1 J. Gebuis - P. Verhage0-2 J. Groenendijk - L. Kievit0-2 J. v.d. Kooij - H. Schellevis1-1 „En Hij gebood hun, zeggende: Ziet toe, wacht uvan de zuurdesem der Parizeen en van de zuurdesem van Herodes". (Markus 8 15) Onze tekst bevat een krachtig, zeer in dringend bevel van Jezus, Een bevel, dat gaat over de weg, die we bewandelen. Op die weg bedreigen ons twee gevaren. In de eerste plaats het gevaar, dat we ter rechter zijde van de juiste weg afwijken en daar door de goede eindbestemming niet be reiken. Daarop ziende wijst Jezus Zijn discipelen en ons op het zuurdesem van de Farizeën Dat wil zeggen: op hun leer en leven, waarin een zeer gevaarlijk ver borgen kracht ligt De kracht van de schijn-vroomheid en de schijn-godsdien- stigheid. De kracht van het schijnbaar alle emst maken met alle woorden van de Schriften, in 't bijzonder met alle geboden en inzettingen Gods. Door de emst die deze Farizeën ten toon spreiden, wekken ze bij velen de indmk toch wel zeer godvrezend en echt gelovig te zijn. Dit temeer door de sterke nadmk, die ze plegen te leggen op de onderhouding van Gods geboden. Met name: het houden van de Sabbath, het zich onderwerpen aan allerlei reinheidsvoorschriften, het heb ben van vaste tijden voor gebed, vasten en meditatie, staan bij hen in hoog aanzien. Met andere woorden: de verantwoordelijk heid van de mens in zijn doen en laten, staat bij hen hoog genoteerd. Met dit alles wekken de Farizeën de schijn op in alle dingen volmaakt en heilig te zijn. Volmaakt in al hun doen en laten. In al hun spreken en in al hun denken. Door hun levenswandel dwingen zij als het ware hun omstanders ertoe, dat van hen te denken en ook van hen te verklaren. Evenwel in plaats van een zuurdesem ten goede, zijn ze een zuurdesem ten kwade. In plaats dat van hun leer en leven tot heil des volks is, is het tot onheil ervan. Tot welk onheil? vraagt iemand. Tot dit on heil, dat er met dit alles in hun hart en leven geen plaats is voor de woorden van Jezus. Niet voor de woorden van bevel tot bekering, omdat ze al bekeerd denken te zijn. Niet voor de woorden van genade en vergeving, omdat ze in hun schijnvol- maaktheid deze niet nodig hebben. Uiteindelijk mis je ook bij hen het meest belangrijke van het leven met God: het leven in geloof en liefde. HJet kan zijn, dat u bij dit leven van dit alles 't één en ander bij uzelf temgvindt Van uw streven zonder genade en ver geving voor God te willen leven. Van uw streven uiterlijk voor uw medemensen en voor God goed voor de dag te komen. Van uw streven van vroomheid zonder geloof in en liefde tot God. Wie dit alles in zichzelf zö herkent die vernedere zich voor Gods aangezicht. Die erkenne al zijn doen en laten, al zijn fgodsdienstige ijver, als zonde voor God, omdat het meest wezenlijke, namelijk het geloof en de liefde eraan ontbreekt Hij vliede met deze zonde tot Christus, Die gewillig en machtig is door Zijn Woord en Geest ons van dit kwaad te verlossen. Behalve ter rechterzijde kunnen we op de weg van het leven ook ter Unkerzijde afwijken. Daarop ziende waarschuwt Jezus ons voor het zuurdesem van Herodes. Jezus heeft hiermee het oog op Herodes. Jezus heft hiermee het oog op Herodes Antipas, de zoon van Herodes de Grote. Laatstgenoemde was de man van de kin dermoord te Bethlehem. Herodes Antipas was evenals zijn vader een pracht-lievend man, een liefhebber van grote bouw werken. Op één van de begraafplaatsen van Pales tina bouwde hij de Romeinse stad Tibe rias. Bij dit alles was hij ook zeer hoogmoedig, ongekend wreed, sluw en eerzuchtig. Een man, die door z'n optreden en levenswijze een grote verleiding was voor zijn onder danen. In onze tekst is hij het symbool van de verleidende en verderfelijke kracht van de goddeloze wereld. Ook nu in onze tijd zien we deze zelfde verleidende en verderfelijke kracht der goddeloosheid in de wereld om ons heen. Een wereld, die zich afkeert van al wat God geboden heeft en dat in steeds toe nemende mate. Een wereld, die leeft in het bevredigen van alle boze lusten van het vlees. Een wereld van abortus, euthanasie en emancipatiedrang. Als een zuurdeseni ten kwade doet ze op sluwe en geraffineerde wijze door middel van radio, televisie en lektuur allerlei pogingen om ook de gemeente van Chris tus voor zich te winnen. In deze heeft ze het vooral op de vaders en de moeders, maar vooral ook op de jeugd gemunt. Het is haar zelfs gelukt ook nog zogenaamd christelijke leiders in kerk en maatschap pij aan haar kwade praktijken medewer king te laten verlenen! Dit alles ziende worden we door ons tekst woord opgeroepen, bijzonder waakzaam te zijn. Waakzaam, dat we door de ver lokkingen en de verleidingen van de boze wereld niet afgetrokken worden van de dienst van onze God. Ook in dezen is de enige juiste remedie, dat we ons vemederen en verootmoedigen voor het aangezicht van God. Bovenal ook het gebed, dat we door de Geest en het Woord van onze Heiland van de zonde der wereldgelijkvormigheid worden be vrijd of daarvoor worden behoed en be waard. Tenslotte: wil het wel met ons gaan, dan dienen we noch te kiezen voor het zuur desem van de Farizeën, noch voor het zuurdesem van Herodes, doch voor het zuurdesem van het Koninkrijk der he melen. Dat is, dat de kracht van Christus in ons leven gezien worde. De kracht van Zijn verzoenend lijden en sterven, alsook de kracht van Zijn opstanding. Hierop ziende zij het gedurig ons gebed: Doorgrond mij o God en ken mijn hart; beproef mij, en ken mijn gedachten. En zie of bij mij een schadelijke weg zij en leid mij op de eeuwige weg. (Psalm 139 23 en 24). Stellendam J. Codée Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan.18, Middelharnis Tel. 01870-2996 OUDE TONGE De volgende personen moeten deelnemen aan de loting der Nationale Militie: Wou ter Los, Adrianus Tuns, Arij de Gast, Pieter Bogerman, Jacobus Mulder, Le- vinus Joh. Juge, Jacob Corn, de Haas van Dorsser, Reinier Feijen, Com. v.d. Veer, Adam Hartman, Adrianus Mooijaart Adrianus Buys, Arij Adr. de Gast Izak Boom, Beije Bosh, Corn. Reedijk, Abra ham Kanters, Jacobus Adr. Oomens, Pe- tms van Loon, Corn. v.d. Ouden, Joh. van Bminisse, Iman SUs, Adr. van Schijndel, Engel de Been, Abraham Hartog, Teunis v.d. Spaan, Bartholomeus van Wezel, Adrianus v.d. Ouden. BURGERLUKE STAND OUDDORP GEBOREN: Comelis z.v. Krijn Hollaar en J. van Splunter - Jannetje d.v. Willem Koek en G. Rijnbrand- Aagje d.v. Jasper Knape en E. Westhoeve - Arendje d.v. Jacob van Huizen en L. de Vogel. GETROUWD: Paulus Nuy, 42 jaar en G. de Jong, 21 jaar-Johannis Huisman, 24 jaar enD. Koek, 23 jaar-Aart W.Keyzer, 30 jaar van Herkingen en G. Voogd, 24 jaar- Anthony Sandifort 24 jaar en M. Ha- meeteman, 23 jaar. OVERLEDEN: Simon, 9 maanden z.v. Wil lem Mierop en K. Komtebedde - Saartje Santifort, 45 jaar, echtgenote van Thijs Boslooper- Willem Tanis, 59 jaar, echt genoot van M. Broekman - Jan West hoeve, 74 jaar, weduwnaar van G. Ver- duijk - Anthonie, 5 maanden, z.v. Hui- brecht Albregtse en B. A. Pape - Jaco- mijntje Grinwis, 78 jaar, weduwe van Kommer v.d. Wende. STAD AAN 'T HARINGVLIET GEBOREN; Pietemella J. d.v. Mar. van Rossum en L. Roetman- Jannetje P. d.v. Simon K. Kreeft en L. de Keijzer. MIDDELHARNIS ONDERTROUWD: Corn. Boon, 35 jaarenM. Jongejan, 28 jaar- Com. Langbroek, 22 jaar en L. van Dongen, 22 jaar. SOMMELSDIJK GEBOREN: Jacob z.v. Maarten Troost en K. Looij - Machiel z.v. Izak Dubbeld en S. H. E. Fabrij. GETROUWD: Willen van Gelder, 20 jaar en A. Doomhein, 20 jaar. OVERLEDEN: Leendert v.d. Meide, 39jaar, gehuwd met M. van Es - Arendje, 3 maanden, d.v. Aren Springvloed (overl.) en A. v.d. Bogerd. OUDE TONGE GEBOREN: Christiaanz.v. FransvanErkel en J. Hartman. OVERLEDEN: AdrianaRommelse,42jaar- Pietertje Gebraad, 60 jaar, weduwe van- A. van Beek. ADVERTENTIËN Bij den Uitgever W.Boekhoven is alom de inteekening open gesteld op zijne wording en zijn voortbestaan tot op dezen tijd. Dit werk zal verschijnen in 12 a 15 af leveringen en versiert met vele kaarten, wapens en afbeeldingen van gebouwen van vroeger en nu. 20 cent per aflevering. A. j. K. De Stichting Evenementen Middelhar nis zoekt voor de Havendag 1985 (8 juni 1985) verenigingen uit de gemeente Mid- delhamis, die tijdens deze Havendag het sportieve gebeuren (van 18.00 - 21.00 uur) mee willen helpen organiseren. Door de ongunstige datum van de Haven dag 1984 moesten de sportverenigingen dat jaar helaas verstek laten gaan. De Stichting Evenementen Middelhar nis wil dit gemis nu opvangen door alle verenigingen uit de gemeente Middel harnis de kans te geven mee te doen. Als extra stimulans stelt de Stichting Evenementen Middelharnis 4 geldprijzen beschikbar voor de clubklas van die 4 verenigingen die, na het oordeel van de jury, met het origineelste-, leukste- of meest in de belangstelling staande spel te voorschijn zal komen. Ook mogen de verenigingen, die deel nemen aan de Havendag, deze dag met een kraampje langs de haven staan om reklame te maken voor hun vereniging. Tevens is het toegestaan, in overleg met de Stichting Evenementen Middelhamis, een manier te vinden om de clubkas te „spekken". Indien Uw vereniging belangstellmg heeft voor dit evenement dan dient U vóór 15 november 1984 schriftelijk te reageren. Ons adres uitsluitend voor dit evenement) luidt Stichting Evenementen Middelharnis, G. J. Barkel, Rottenburgseweg 92 3241 XD Middelharnis. De verenigingen, die gereageerd hebben op onze uitnodiging, zullen daarna zo spoedig mogelijk een bericht van ons tegemoet kunnen zien. De sinds een jaar bestaande „Vereni ging van Bedrijven Goeree en Overflak kee" start het nieuwe seizoen met een bijzondere bijeenkomst De op 25 oktober a.s. te organiseren avondbijeenkomst zal namelijk geheel ge wijd zijn aan de vele problemen die er tegenwoordig zijn op het gebied van ven- nootschapsstmctuur, vooral toegespitst op fiscaal gebied. Getracht zal worden daarvoor geëigende oplossingen aan te dragen. Tevens zal aandacht worden geschonken aan het met ingang van 1984 geldende nieuwe Jaarrekeningenrecht en de daar mee samenhangende publikatieplicht, die zelfs voor de kleine ondememingen nu aan de orde is. Deze problematieken zullen worden in geleid door een tweetal registeraccoun tants van de accountantsmaatschappij De Tombe/Melse Co en een tweetal fisca listen van de maatschap Melse en Co, belastingadviseurs. Deze inleiders zullen ook het panel vor men waarmee een discussie kan worden gevoerd over genoemde, maar ook over andere actuele zaken op het gebied van bedrijfsvoering. Een ieder, ook de niet-leden, van onze vereniging, met name ondememers die geïnteresseerd zijn in genoemde proble matiek, zijn hierbij uitgenodigd. De bijeenkomst zal gehouden worden te Middelharnis, in Hotel Café Restaurant Bellevue. Aanvang 19.30 uur. l^l^l^l^^^^.J^4.lf,f^l^.;^:^4.;^lf4.lf,f4.lf.4.lf.l^^.,f^lfJ^l^l^l^l^l^:^J^J^l^^^l^J^JfJ^lf:f:^:f4.Jfl^:^l^J^J^)^:^l^l^lfl^:^^^^ door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 78 ----------------------------------------- Maer misschien ei jie ook al g'óore wat 't er in 't buutenland voorgevallen is. Ze bin ier ook al dmk doende mee maatregels, 't Zou kunne dat 't er mobelesatie komt, moeder. Zó.... antwoordde ze, niet goed be grijpend. Maer 't is toch verre van ier. Ja, datwè.... Maer de polletiek zit al an mekaare vast. Afijn, je weet 't er noe wat van. Maekje mer nie bange. Ikke bange? Ze lachte. Dat zal wè schikke.... Hij zette zijn pet weer op en gaf haar een hand. Ik gae gauw ner uus. Bette is mer allêene, maer ze wou toch dat ik even ner je toegieng. Doe jie de complementen bie Bette's ouwers? Ze liep met hem mee tot aan de Steenweg. Dag Arend, trap mer nie 't ard. In een alf uure bin ik thuus. Daag! Hij schoot vooruit en was dadelijk opge nomen in de schemering. Heel ver flitste een bliksemstraal, de donder rommelde vaag en dreigend. Jikkemien klom naar de zolder om het raampje te sluiten. Drommen muggen gonsden achter het gaasje. Een paar wa ren binnen en jengelden vijandig om haar hoofd. Het metaalgrauwe nachtlicht be scheen de twee lege bedden. Haar stappen klonken hol en hard in het stille huis. Ze wist niet waarom, maar ze liep op haar tenen naar de ladder en zette haar voeten voorzichtig op de sporten. De dagen werden koortsig van opwinding. Op het land repten alle handen zich. De oest moest er af. De uren leken korter. De dagen werden gerekt van zonsopgang tot de ondergang. Jikkemien zag het jachtende leven voorbij gaan. Ze nam er geen deel meer aan en verwonderde zich iedere dag opnieuw over de verandering, die het dorp onder ging. Als haar eigen kleine huishouding klaar was ging ze naar Max, schudde zijn bed en kookte zijn aardappels, zoals Leune dat vroeger gedaan had. Soms betrapte ze zichzelf er op dat ze op hem zat te wachten als hij de duinen in was. Ze bemerkte dat zijn voeten niet meer zo stevig over het vondertje liepen, soms sleepte hij en dik wijls bleef hij staan en keek met een vreemde uitdrukking op zijn gezicht in de verten. Ik ebbe 't al meer gezied, buurvrouwe, Leune ad et bie 't goeie ende, 't leven begint te vliegen, zei hij. In de duune kan ik gin voet meer zette, al soldaten en prikkeldraed. In een paar weken leek hij jaren ver ouderd. Hij keek niet op als de oogst- wagens door het dorp kwamen en het volk elkander beriep en de alarmerende kran tenberichten van mond tot mond gingen. 't Komt 't er niks meer op an, placht hij te zeggen, de knienen ebbe d'r eige vor levenslank ingegraeve. Jikkemien kon door het bakkeetraam de schoven van het Olmenhof zien staan. Ze stonden in lange rechte rijen of Simen het koren gesneden en gestuukt had. Soms als ze het overschot van de aardappels bij de hoenders gebracht had, wilde ze zich gaan klaarmaken om op tijd in 't werk te zijn. De zeekel van Simen zat in het geitekot tussen de planken. Het handvat was af gesleten. Ze stond er mee in haar hand en haalde ook zijn spa en ander gereedschap. Arend had alles netjes schoongemaakt en in het vet gezet voor hij van huis ging. Naarmate de oogstwagens drukker be gonnen te rijden werden de mensen kal mer. Het weer bleef droog en mooi en bijna overal was het grootste deel ge sneden. Op een ochtend toen Jikkemien haar aardappels zat te schillen begon de klok te luiden. Ze zette de bak naast zich en keek buiten. Er werd geluid of er brand was, jongens renden over het dorp en een paar mannen fietsten in volle vaart voorbij. Er werd geroepen en geschreeuwd, maar ze kon het niet verstaan. Van de Steenweg kwam een soldaat. Hij reed recht op het hekje af. Het was Arend. In de bakkete wachtte ze op hem. Hij was zenuwachtig en hijgde: Alles op! 't Is mobelesatie. Ze kon niets zeggen en stond hem maar aan te kijken. In zijn uniform leek hij groter en breder. Ik moe weg, moeder, dadelik. Ik ebbe 't er van genome om je goeiendag te zeggen, misschien kom ik al te laete. Hij greep haar hand en ineens snikte hij als een kleine jongen. Noe Zit Bette allêene, en 't gieng net al zó goed.... Jikkemien streelde langs zijn mouw en legde haar hand om zijn kin. Kiek me noe goed in m'n gezicht. Arend. Haar stem was dringend. Je moe flienk weze, je bin nie allêene, die dit overkomt. Alles zal gereed óore zó as 't bestemd is. Ik beloove je dat ik naer Bette toe gae. Dankbaar keek hij haar aan. Bin jie nie bange, moeder? Ze schudde langzaam haar hoofd. Neê, kind. Waervoor zou ik bange weze. En as 't oorlog óort? Dat kan ier toch net zó goed as in buutenland. Het duurde even voor ze antwoord gaf Ik mêene.... dat jie toen je op de Zondags- schole was is een teksje gekregen eit... Ze wachtte even en toen hij niets zeide ging ze verder: Daer stoeng op.... duizenden en tienduizenden zullen vallen, maar tot u zal het niet genaken. Dienk daer is over. Arend. As kind ei jie 't kunne leze, as man zal je 't moete beleve. Sterkte, m'n joen! Ze dmkte zijn hand, knikte hem glim lachend toe en bracht hem weg tot aan het hekje. Dat had ze zo vele keren gedaan, maar vandaag was het of de bloemen anders bloeiden en of de hemel dreigde. De linden voor het meesterhuis schenen te luisteren en ieder geluid werd tot paniek. Nog eens keek hij om en wuifde. Toen ze temg in huis wilde gaan kwam Samel over het vondertje. Hij droeg zijn ransel en zijn koppen. 't Is mêenes, moeder, maer 't za wè meevalle. Ze moete natuurlijk voorzurgsmaetregels neme. Arend is net weg, zei Jikkemien, ie was vee zenuwachtig. Samel lachte. Ie is nog zó pas ge trouwd, moeder, dan valt dat ook nie mee. Mer Kee is ook nogal ondersteboven, zou je is an w ille gae op 't of? Groot en rustig stond hij op de durpel en gespte zijn koppel vaster. Alia, dan gaen ik. Is je graen al binnen, Samel? Even trilde zijn kin, er trok een schaduw over zijn gezicht. Nog nie al, moeder, maer we zulle oope dat alles goed gaet. Josep moe nie diene, die zal de Hende ouwe as ik d'r nie bin. Voor het gemeentehuis wachtte hij met anderen tot de wagen kwam, die hen naar de stad bracht. De vrouwen stonden er bij en gingen maar amper uit de weg. Som migen schreeuwden. Jikkemien was bij het hekje toen ze voorbij reden. Ze wuifde mee en haalde ook haar zakdoek om te zwaaien. 's Middags ging ze naar het Olmenhof Kee had dikbeschreide ogen en het kind zat stil in een hoek bij zijn speelgoed. Noe moe jie nie bie de pakken neerzitte, Kee. Je bin ier de boerinne en d'r is vee te doen. Ik kan 't nie, moeder. Ik bin zó be nauwd voor Samel. As un is niet meer tmg komt. Julder bin nog kinders, zei Jikkemien streng, je liekene gróót as je op de verewagen zitte en een trekmusse draege, maer je bin onmondige guus. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 7