Gem. Goedereede gaat meebieden bij executoriaie woningverl(Dpingen PARAAT NIEUWSl GESLÖW feestelijk voordeel! Muziekavond f V.a. donderdag 18 oktober in Ouddorp VU^eitVefS weststraat 25 Weststraat 25, Ouddorp Hans Grinwis D'66-er af VERKOPING rond psalm 119 Deelnemersstop Tijd voor de bescheiden bolgewasjes Opbrengst kollekte dierenbescherming Sympathiek gebaar Pelgrimszangers E. O.-Jongerendag Let op onze advertentie in Eilanden l\lieuws op 16 oictolier en op onze openingsfolder met extra Geslaagde Icoor- en samenzangavond in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge Straks geboortekaartjes nodig Grote internationale algemene verzamelbeurs in de Rijnhal te Arnhem Zitting Rabobank Den Bommel Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 Gehele vroeger O.L. school Ouddorp weer in gem. eigendom Wanneer voortaan in de gemeente Goedereede een executoriale verkoop plaats vindt van een woning van welke de eigenaar op zijn geldlening een gemeentegarantie ontving, dan zal op de te houden veiling ook de Gemeente als adspirant koper aanwezig zijn. In de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft de gemeenteraad het College daartoe gevolmach tigd en, om de daad bij het woord te kunnen voegen, een krediet van 150.000,beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur wil daarmee voor komen dat woningen voor minder dan de executoriale waarden worden verkocht. In enkele gevallen is het zelfs voorgekomen dat kort daarna de woning weer voor een hogere prijs werd verkocht welk voordelig verschil aan de neus van de gemeente voorbijging.... Overeengekomen is nu dat de gemeente zal kopen wanneer de prijs van de in verkoop zijnde woning beneden de exe cutoriale verkoopwaarde dreigt te zakken. B en W hopen dat dat een belangstellende zal nopen een hogere prijs te bieden. Wanneer dat niet gebeurt en de gemeente wordt koper dan zal nadien de woning weer worden verkocht Een eventuele winst komt dan ten goede aan de Ge meente en kan worden gebruikt om het geleden verlies ten dele te dekken. De raad bleek het een uitstekend voor stel te vinden, ook al werd het dan wat „oneigenlijk" geacht te zijn. Elke aan koop zal niet uit ambitie-, maar uit nood zaak zijn om het geleden verlies zoveel mogelijk te beperken. Op de vraag wie er namens de gemeente zal optreden kon nog geen konkreet antwoord worden gegeven. Wellicht wordt het de man die voor de gemeente de taxatie heeft verricht maar evengoed kan dat een ander zijn. Aankoop van Herv. diaconie Minus de heren den Hollander en Komte- bedde van de VVD en de heren van Oosterom en Padmos van het CDA ging de raad akkoord met de aankoop a 75.000,Van het perceel Hazersweg 2 van de Diakonie van de Herv. Kerk ter plaatse. Het College vond het zinvol om tot deze aankoop over te gaan gelet op de relatie tot het nog bij de gemeente in eigendom zijnde aanliggende perceel, ook deel uitmakend van de vroegere openbare lagere school. De ontwikkeling aldaar zou kunnen worden doorkruist wanneer meer dere eigenaren op een deel van het gebouw aanspraak zouden kunnen maken zo legde het College de raad voor. Mede op grond daarvan werd tot aankoop besloten; het gemeentebestuur kan dan zelf aan het gebouw of het perceel een bestemming geven. De voorstanders waren het daar vol strekt mee eens-, óók met de vraagprijs waarover de tegenstanders struikelden. Dhr. den Hollander met name berekende dat de na evt. afbraak de bouwgrond zo'n ruime driehonderd gulden de meter zou kosten. Hij achtte dat alsdan het gemeentebelang ruim zou worden over schreden. Ook dhr. van Oosterom maak te bekend het te willen houden op 65.000,waarbij de tegenstanders aantekenden dat de diakonie ook door de Gemeente altijd coulant is behandeld. Het voorstel en de vraagprijs werden door weth. T. van Dam met verve ver dedigd. Hij wees erop dat de diakonie zelfs een bod heeft gekregen van 135.000, maar verkoop aan de gemeente prefereert. Met 10-4 stemmen werd tot de aankoop besloten. Deelname recreatieschap „Haringvliet" Op voorstel van de meerderheid van het College (weth. van Dam en de hele SGP fractie haakte af) werd besloten tot de gemeentelijke deelname in het Natuur- en recreatieschap „Haringvliet". Het Colle ge moest weliswaar toegeven dat Goe- rees' belangen in het Haringvliet niet al te groot lijken, tóch ligt er de jachthaven en het natuurgebied waarom het wenselijk is dat daar geen andere regels en politionele verordeningen gelden dan in het overige gebied. Het College meende dat het ook van solidariteit met de andere deelne mende gemeenten zou getuigen zoals dat omgekeerd gezegd kan worden van die gemeenten die in het recreatieschap „Grevelingen" participeren en er af gemeten tegen het enorme belang dat Goedereede daarin heeft nauwelijks belangen hebben. De deelname kost de gemeente Goedereede 2,per inwoner in elk van de eerste vijf jaar. De SGP fractie vond de financiële consequenties voor de daarop volgende jaren evenwel te ongewis. Van SGP zijde werden zowel financiële als principiële bezwaren kenbaar ge maakt De overige raadsleden betuigden hun solidariteit in combinatie met de wens mee te kuimen praten over evt ontwikke lingen in het Haringvlietgebied. Geluidswal Een schrijven van dhr. W. Grinwis, mede door anderen ondertekend, m.b.t het verlenen van een bouw en aanleg vergunning aan de Tennis Club te Oud dorp kon voor keimisgeving worden aan genomen. Dat betekent overigens niet dat het de doofpot in zal gaan; het wordt zo werd overeengekomen door het Col lege afgehandeld. Het gaat om het aan brengen van een geluidswal rondom het terrein. Van gemeentewege is bedongen dat die wal het hele terrein zal omringen terwijl de Club ervan uitgaat dat die wal op slechts enkele plaatsen nodig zal zijn. ,,Als ze niet voldoen aan de voor waarden dan moet desnoods politiedwang worden toegepast", zo vond dhr. van Gurp (RPF). Zorg voor het behoud van de rust aldaar voor de omwonenden werd ook vanuit de SGP verwoord. Ook het College zal dat zoveel mogelijk nastreven waarom de raad besloot de afhandeling van een en ander in handen van B en W te leggen. Oud ijzer ophaaldienst De Stichting „Bezig Wezen" zal in de Gem. Goedereede oud ijzer mogen op- Paraat 'n complete supermarkt met lage prijzen en prima kwaliteit. Elke week zeer scherpe aanbiedingen vooral in vers met 'n groot pakket vaste lage prijzen voor uw kruidenierswaren. reorganisatie ,s het -Inlüa^^o^- TOT ZIENS OP DONDERDAG 18 OKTOBER WANT PARAAT..... DA'S DE MOEITE WAARD. Aan het begin van de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft dhr. Hans Grinwis, tot dusver over tuigd D'66-er en op Flakkee het enige raadslid dat deze partij repre senteerde, verklaard met D'66 te hebben gebroken en de resterende tijd van zijn raadslidmaatschap op eigen titel uit te willen zitten. „Ik zal in de komende tijd het algemeen gemeentebelang dienen en géén en kele andere politieke partij" zo stel de hij met nadruk vast. Dhr. Grin wis verklaarde zijn besluit „na rijp beraad" te hebben genomen, door interne politieke partijzaken daar toe genoopt. halen; niet meer dan dat hoewel men dat graag gedaan zou hebben. De onttrekking van meerdere zaken uit het aanbod van afval wordt door de toetsingscommissie evenwel concurrentievervalsend bevon den tegen het ophaalbedrijf den Boon d^t ook (her)bruikbare bestanddelen uit hét vuil selecteert. Enkelen vooral dhr. Hans Grinwis vonden het spijtig dat de Stichting, die zich afgelopen zomer bezig hield met het schoonmaken van het strand niet meer mogelijkheden krijgt zichzelf nog verder te bewijzen. Anderen, met naine dhr. van Gurp, be zagen dat de hele bemanning van de Stichting uit slechts twee personen bestaat waarom hij zich afvroeg of het voor de gemeente wel verantwoord is er zoveel geld en moeite in te stoppen. Het strandreinigingsprojekt lijkt ook geen vervolg te krijgen. Ook dat wordt door de toetsingscommissie afgewezen omdat daarmee anderen die wel werk hebben werk uit handen wordt genomen. „De jongens van de Stichting zijn scha pen met 5 poten die alles aan kuimen pakken", bezag dhr. Grinwis en zijn op merking vond bevestiging. Het enige waar ze nu nog bij kunnen worden ingezet behalve het ophalen van oud ijzer is het schurvelingenprojekt dat onderhoud van de schurvelingen beoogt. Schuilhutten N adat in een vorige vergadering de stem men al hadden gestaakt gebeurde dat nu opnieuw over het voorstel een regeling te treffen voor de bouw van schuilhutten in het buitengebied, anders dan t.b.v. agra rische bedrijven. Nu het opnieuw niet tot een uitspraak kwam blijft de bestaande situatie gehand haafd, zeer tot spijt van weth. Visser die graag de aanvrager(s) terwille zou zijn geweest. In het gemeenteblad zal op verzoek van mevr. Hoogenraad-v.d. Mark een oproep verschijnen waaruit de gemeente inzicht wil krijgen in de belangstelling die er aan de bouw van dergelijke schuilhutten zou bestaan. Weth. Visser vond dat geen juist systeem al legde hij er zich noodgedwongen bij neer: „Ook als er maar één is moeten we die terwille zijn; nu gaat het keimelijk om de massa", was zijn verwijt. „Kan men nu illegaal blijven bouwen?" zo verstoutte dhr. van Gurp zich te vra gen, maar nee...., „daar zullen B en W zeker tegen op blijven treden", verzekerde de voorzitter. Extra krediet Een extra krediet van 136.000, moest beschikbaar worden gesteld voor de bouw van een koelcel nabij de visafslag te Stellendam. De ontwerper heeft in de gemaakte calculatie een „enorme ver gissing" gemaakt, zo betreurde burg. van Velzen met de raad die met grote spijt met votering van het aanvullend krediet in stemde. MIDDELHARNIS De zendingskrans „Bid en werk" van de Ger. Gemeente hoopt D.V. dinsdag a.s. haar jaarlijkse verkoping te houden in het verenigingsgebouw aan de Chr. de Vries- laan. De openingstijden zijn 's middags van half 3 tot 5 uur en 's avonds van 7-9 uur. De opbrengst is ten bate van de zending. Ieder is hartelijk welkom. De kollekte voor de Dierenbescherming die vorige week gehouden werd heeft op Goeree Overflakkee in de onderscheidene plaatsen de volgende opbrengst gehad: Stad aan 't Haringvliet272,75 Nieuwe Tonge341,70 Melissant299,20 Herkingen1035,00 Middelharnis....f 738,95 Dirksland1122,10 Stellendam856,15 Dank aan alle kollektanten(s) en zij die de kollekte hebben bedacht Afgelopen zaterdag, 6 oktober, to gen wij naar de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge, waar we een koor- en samenzangavond bijwoonden. Me dewerking aan deze avond werd verleend door een deel van de Rid- derkerkse kinderkoren o.l.v. Jenni fer v.d. Hoek, Ab Vroegindewey bespeelde het orgel, ds. P. de Jager verzorgde de meditatie en het ge heel werd gepresenteerd door mevr. A. de Keizer-de Gans. De avond werd geopend met een fraaie improvisatie over gezang 446 met aan sluitend samenzang. Vervolgens hield mevr. de Keizer-de Gans een kort ope ningswoord, waarna er weer een orgel improvisatie op het programma stond, nu over psalm 89. Ab Vroegindeweij liet ook hierin weer merken een talentvol improvi sator te zijn. Aansluitend zongen wij de verzen 1 en 7 van deze psalm. Vervolgens kwamen de koren o.l.v. Jen nifer v.d. Hoek aan de beurt. Op schitte rende wijze werden enkele liederen ge zongen. Het samenspel tussen dirigente en koor was voortreffelijk. Na enkele orgelsoli, waarin Ab Vroegindeweij het prachtige orgel demonstreerde, hield ds. de Jager een meditatie met als thema: „Gods liefde voor de mens". Zeer pas send hierop klonk aansluitend het orgel koraal ,,Er ruist langs de wolken". Nadat de koren o.l.v. Jennifer v.d. Hoek weer op zeer zuivere wijze enkele liederen hadden vertolkt sprak mevr. de Keizer-de Gans een kort dankwoord, waarna ds. de Jager met dankgebed eindigde. We mogen terugzien op een zeer geslaagde avond en we hopen dan ook dat het niet de laatste avond is die het comité organiseerd. Want het is toch een goede zaak om op deze manier de Naam des Heeren groot te maken. Op woensdag 31 oktober 1984 wordt in de Oude Kerk van Charlois aan de Char- loisse Kerksingel te Rotterdam-Zuid een Muziekavond gehouden rond Psalm 119. Psalm 119 bezingt de Torah de Wet en is eigenlijk een meditatie van het Grote Gebod. Hierbij gaat het duidelijk om ,,de Vreugde van de Wet". In de cyclus van Joodse feestdagen was er 19 oktober jl. het Feest rond ,,de Vreugde der Wet (Torah) Op dit feest sluit deze muziekavond aan. Aan deze Muziekavond werken mee: Vocaal Ensemble Muziekschool en Ves perzanggroep Barendrecht o.l.v. Jan van Dijk; Mini-Musica van Voorne en Putten o.l.v. Peter de Groot; de Cantorij van Mijnsheerenland o.l.v. Herman Lam- mers; Chaïm Stotosum, solozang en viool; Martin Smeding, zang; Lidwien den Arend, blokfluit; Jan van Dijk en Herman Lammers, orgel; Henk Cuppers en Kees van Limburg, continuo; Luik Tuk en Felix van Hoorn, declamatie. Toegangskaarten verkrijgbaar bij J. J. de Kok, Clemensstraat 90,3082 CK Rotter dam (tel. 010 - 29.52.15), op de Muziek avond aan de kerk, bij de leiding van de deelnemende groepen ad 7,50 2,50 korting voor 65+ en CJP-houders). Uit voerig programma tegen vrije gift. In verband met de toegenomen belang stelling voor M.B.V.O. zwemmen in het Sportfondsenbad te Numansdorp, is de Stichting Bejaardenwerk „Oostflakkee" genoodzaakt een voorlopige deelnemers- stop in te voeren en over te gaan tot het aanleggen van een wachüijst. Voor meer informatie hierover kunt U kontakt opnemen met het kantoor van de Stichting. Telefoonnummer: 01871-1545. Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langewegl3 SOMMELSDIJK Het prachtige nieuwe kostuum van de rond de 100 leden van het interstedelijk Chr. Pelgrims Maimenkoor o.l.v. René Pons, was DE grote verrassing voor de talloze jubileumconcertbezoekers op za terdag 6 oktober jl. Een investering van een halve ton in deze tijd, waarin velen een onvrijwillige finan ciële „vermagering" moeten ondergaan, bewijst, dat dit mannenkoor kerngezond is. De oude kostuums, waarvan het over grote deel nog in prima staat was, hebben intussen hun weg gevonden naar Haïtie. De inwoners van dit gebied hebben dit sympathieke gebaar van- de Pelgrims zangers bijzonder op prijs gesteld. Op zaterdag 20 oktober 1984 van 10.00 - 17.00 uur houdt de Nederlandse ver eniging „De Verzamelaar" een grote inter nationale algemene verzamelbeurs in de Rijnhal, Olympus 1, Arnhem (Zuid). De beurs is uitgegroeid tot het grootste en belangrijkste evenement op dit gebied voor geheel Nederland. In de uitstekend verlichte hal, die door zijn gunstige ligging aan de autoweg Amhem-Nijmegen, ge makkelijk bereikbaar is, komen die dag duizenden verzamelaars op allerlei gebied bijeen. Ongeveer 300 standhouders be zetten 1200 meter tafelruimte om hun objekten aan de bezoekers te tonen. De variatie is groot. Zeker 100 verschillende objekten gaan van hand tot hand. Munten, postzegels, ansichtkaarten, sigarenban- den, lucifersmerken, suikerzakjes, Anton Pieck, albums, albumplaatjes, aanteken- strookjes, oude boeken, bankpapier, oude brieven, briefkaarten, boekenleggers, blik ken, bierviltjes, bidprentjes, eierdopjes, emblemen, geboortekaartjes, grammo foonplaten, Koninklijk Huis, oorlogsdo- kumentatie, penningen, poststempels, rij- wielbelastingplaatjes, stickers, voetbal vaantjes, balpennen, trommels, stripboe ken, oude aandelen, brouwerij-artikelen, curiosa, snuisterijen enz. enz. liggen op de tafels uitgestald. Wie nog iets op verzamelgebied heeft, dat hij van de hand wil doen, raden we aan dit mee te nemen naarde beurs. Er is altijd wel een liefhebber te vinden. Wat voor de Vertrektijden en plaatsen van de auto bussen naar de Jaarbeurshallen te Utrecht Ouddorp6.45 Goedereede, ZWN-halte 6.50 Stellendam, ZWN-halte's6.55 Melissant, provincialeweg7.00 Dirksland, ZWN-halte's7.05 Sommelsdijk, ZWN-halte7.10 Middelharnis, Rusthuis7.13 Nieuwe Tonge7.20 Oude Tonge7.25 Ooltgensplaat, Weespad7.35 Schaapsweg7.40 Eventuele nadere informatie is verkrijg baar bij fam. J. de Keizer, Specht 2, Sommelsdijk, tel. 01870 - 3620. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De.zitting van de Rabobank in „'t Wes- terlicht" ten behoeve van ouderen in Den Bommel is verzet met ingang van 10-10- 1984 van de donderdag naar de woensdag middag van 14.30 uur tot 15.30 uur. één waardeloos is, is voor de ander vaak waardevol. De Nederlandse vereniging „De Ver zamelaar" bestaat al ruim 33 jaar en teU 24 afdelingen in het land. Het aantal leden bedraagt ongeveer 9.000. De toegangsprijs bedraagt/ 3,00. Jonge lui Xjm 17 jaar en personen met een pas 65 betalen 2,00 toegang. EENVOUD is Itenmerlt van het ware en bescheidenheid siert de mens, zijn gezegden die ilc tot leidraad zou willen nemen bij het kiezen van bol gewassen voor de tuin. Het is de tijd om ons af te vragen of en zoja welke bollen of knollen we aan de grond zullen toevertrouwen. De keus is groot en omdat zich in de beperking de meester toont, zullen we ons (nederig als we zijn) beperken tot de bescheiden figuurtjes onder de bollen, tot diegenen die leven aan de zelfkant van het tuin-gebeuren en die niet zoals te doen gebruikelijk in het voorjaar maar in het najaar bloeien. flZÖ? Telefoon 01878 - 2829 ^izöfr DE bescheiden gewasjes waar we op doelen verlangen In de tuin een plaats je overeenkomstig hun aard. Niet op de voorgrond, maar wat verscholen onder de bescherming van bomen en struiken voelen ze zich het meest op hun gemak. Hebben ze na aanplant eenmaal hun draai gevonden dan behoeven ze weinig verzorging meer en wanneer we ze met rust laten zul len ze zich vruchtbaar vermenigvul digen en talrijk worden. Weinig bekend zijn ze, de bol- en knolgewassen die in de herfst als bloemen op het graf van de zomer, de tuin sieren. In het seizoen waarin alles zo duidelijk op zijn eind loopt een iet wat opmerkelijk verschijnsel. In het diffuse herstlicht begeleiden crème witte, lila, mauve, violet en rose ge kleurde bloemen de zomer naar zijn laatste rustplaats. HERFST-TIJLOOS HERFST-TIJLOOS of Colchicum is een knolgewas waarvan een aantal fraaie soorten de herfsttuin een opval lend vriendelijke trek kunnen geven. Oe overigens giftige bloemen van de herfst-tijloos zijn vrij groot en oor spronkelijk van vorm wanneer we ten minste enkele van die opgefokte dub- belbloemige cultivars buiten beschou wing laten. Van de soorten noemen we: Colchicum autumnale, bloeit vroeg In september met helder mauve bloe men. Deze ongeveer 10 cm hoge soort heeft daarnaast een crème-witte vorm in de familie opgenomen. Colchicum hybr. Lilac Wonder, een grootbloemige hybride die in septem- ber-oktober zeer rijk bloeit met egaal violet-mauve bloemen waarvan het hart wilt gestreept is. Colchicum speclosum, vooral op plaatsen waar ze goed kunnen verwil deren verdient deze colchicum aanbe- beveling. De helder violet-rose bloe men met wit hart bloeien in septem- ber-oktober. De plantdiepte van de knollen is 8-10 cem, de plantafstand 10-12 cm en de planttijd omstreeks september. Col chicum ontwikkelt pas in het voorjaar en dan nogal onstuimig haar bladeren die in juni weer afsterven. CROCUS DE voorjaarsbloeiende crocussen mo gen als algemeen bekend worden ver ondersteld. Crocussen die in de herfst bloeien kunnen zich daarentegen nau welijks in 's mensen belangstelling verheugen. Die geringe belangstelling is bepaald onverdiend want meer dan de voorjaars bloeiende soorten vermo gen de veelal fraaier gevormde en ge kleurde bloemen van de herfstcrocus- sen ons hart te stelen. Er zijn zo'n achttal soorten die in de periode september-november het afscheid van de zomer op gepaste wijze vieren. De herfstbloeiende crocussen kunnen vast blijven staan en bloeien elk jaar rijk. Van de soorten noemen we: Crocus cancellatus clllcius, 5-8 cm hoog helder blauwe bloemen, aan de buitenzijde donker paarsblauw ge streept. Bloeit oktober-november. Crocus goulimyi, een forse crocus, 12-15 cm hoog met zacht lila bloemen in oktober-november. Crocus medius, 8-10 cm hoog, egaal purper violet van kleur waartegen in het hart van de bloem de fel oranje-ro de stamper opvallend contrasteert. Crocus nudiflorut, de meest groot bloemige herfstcrocus 15-18 cm hoog en helder paars-violet bloeiend in sep- tember-oktober. Crocus ochroleucus, een kleintje van 5-8 cm met witte bloemen van okto ber tot in december. Crocus speciosus, een goed verwil derde crocus met donker violet-blau- we bloemen van september tot okto ber. De cultvar Artabir is zachtblauw met donkere strepen. De plantdiepte van de crocussen is 6-8 cm, de plantafstand 6-9 cm en de planttijd augustus-september. i"»^»^^^ I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2