MEAO in ons gebied I Misschien tósii aanzienlijice verdieping van liet Goereese Gat Mevr. L. de Blok-de Keizer werd dinsdag 102 Visser Honderd en vijftig jaar Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Auto's te water!? Per augustus 1985: AUTO-SCHADE Bruikbaarheid van bodemzand wordt onderzocht A. J. V. Rumpt VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Na de in alle opzichten rijke Gouden Eeuw is de achttiende eeuw een beetje de vergeten eeuw in deze geschiedenis. Het is een eeuw van stabilisatie, zelfs van in zettend verval. Het meest markante is eigenlijk de franse revolutie, wat daar echter revolutie was, heette bij ons om wenteling. Goed beschouwd lang zo erg niet. Laten we de bladzijde naar de 19e eeuw maar omslaan. Dat zou te snel zijn. De achttiende eeuw kende wel degelijk facetten die de moeite zijn nog even naar voren te halen. Het was de eeuw van de Verlichting. Daarmee wordt een stroming in het denken bedoeld die de mens nieuw licht gaf over zijn bestaan. Het redelijk denken komt centraal te staan. De mens wordt zelfbewust De natuur wetenschappen zijn in opkomst en daar-, mee de wonderbaarlijke produkten van die wetenschappen. „Wonderen is geen wonder" werd het motto. De mens vond overal een verklaring voor. En daarmee waande hij zich eens temeer als God. De Schepper van hemel en aarde werd naar de (mensen)hand gezet. De mens is nog wel godsdienstig, maar in toenemende schriftkritiek maakt hij de weg vrij voor het atheïsme. Vrijheidsdrang Met verwondering en bewondering wordt de Amerikaanse vrijheidsoorlog ge volgd. Het verzet tegen het moederland, en tegelijk de ontwikkeling van een demo cratische maatschappij. Daar geen adel, geen geestelijkheid maar een mijnheer de president. Zo gist het in de Oude Wereld en die smeltkroes borrelt over met de franse revolutie. Het is een afsluiting van een tijdperk. „Vrijheid, gelijkheid en broeder schap" is sindsdien de leus. Soms lijkt ze verdwenen, wie echter goed toeziet, her kent dit leidend motief steeds weer. Het is de mens, de religieuze mens die zich losmaakt van die religie die naar zijn autonomie, zijn zelfbeschikking reikt. Zijn kunnen en kennen, de enorme ontwikke ling in de met name natuurweten schappen maken hem overmoedig. Dar win helpt hem aan een stamboom en in wezen ook aan een verklaring voor de religie door een ander opium voor het volk genoemd. Een zoethouder, goed om de gaten in de kennis te vullen. De band tussen Staat en Kerk wordt verbroken de school wordt welhaast geneutraliseerd. In de 19e eeuw zal de rede triomferen. Groen van Prinsterer Is het een wonder dat Groen van Prins terer de franse revolutie kenschetste als een uiting van het ongeloof? Hij heeft er zeer consequent het Evangelie tegenover gesteld. Zijn leven lang heeft hij die revo lutiegeest bestreden in woord en geschrift Hij heeft in 1857 afscheid moeten nemen van de christelijke staat toen hij zijn ideaal, de christelijk staatsschool moest opgeven. Daarna heeft hij gepleit voor de strikt neutrale openbare school met daar naast het recht om een eigen bijzondere school met de Bijbel te stichten. En de kerk? We moeten constateren dat zij in het proces mee afgleed. Het merg van het Evangelie, de genade voor een zondaar, in de Heere Jezus Christus, ver dween. Een oppervlakkig, gezapig chris tendom bleef over. Terwijl de scheiding tussen Kerk en Staat een feit was, pres teerde men het toch de Gereformeerde wij zouden nu zeggen Hervormde kerk te regeren bij (koninklijk) reglement Herdenking Deze dagen 14 oktober en volgend zijn historisch van belang. Zij spreken van de crisis die de Gemeente van Ulrum in 1834 doormaakte. Een proces wat uitmondde in het opstellen en ondertekenen van een akte van „Afscheiding en wederkeer". Afscheiding van de vaderlandse kerk, we derkeer tot de kerkregering zoals die op de Synode van Dordt was vastgesteld. Dit hoofdartikel is niet bedoeld als een stukje kerkgeschiedenis. Wel mag gesteld worden dat en deze afscheiding èn wat wel genoemd wordt (de tekenbeweging) het Reveil èn het verzet van een aantal predi kanten binnen de Hervormde Kerk. Ver zet was tegen de geest van de tijd. Tegen de revolutie (het ongeloof) die dat de autonome mens centraal stelde (stelt) het Evangelie. Wie dat doet gaat uit van een. ander mensbeeld. In wezen ligt daar de kern van de strijd die de hele vorige eeuw gevoerd is. Zij is uitgekristalliseerd in de schoolstrijd. Zij kreeg een enorme impuls door een tweede afscheidingsbeweging in de 19e eeuw, de Doleantie (Kuyper). De hoofdstroom van de afgescheiden kerken ging daarin mee, een nevenstroom of beter nevenstroom- pjes bleven bestaan en werden op hun beurt voor een groot deel door Ds. Ker sten gebundeld (1907). Kerkstrijd, schoolstrijd, strijd tegen de geest der eeuw. Strijd tegen het libera lisme en opkomend socialisme. In wezen strijd tegen de revolutie die de in vrijheid gebonden mens (zie de brieven van Pau- lus) ontbond tot mondigheid. Tegen de revolutie het Evangelie, dus anti-revolutionair. Ook naar de politiek zijn lijnen te trekken. De confessionele partijen ontstonden in de laatste decermia van de 19e eeuw, althans de AR, CHU en wat later de KVP heette. Ook de weten schap werd onder het beding van het Evangelie gezet De VU werd opgericht en kwam tot grots bloei. De conceptie van souvereiniteit in eigen kring bevestigde de neutrale staat en het recht om eigen levens- kring in te richten. Het wonder Zo zien we met verbazing zich het „wonder van de negentiende" eeuw vol trekken (H. Algra). Een wonderboom die in de twintigste eeuw eerst nog verder uitgroeit, maar nu aan verval onderhavig is. Is het omdat de vruchten niet deugen? Dezelfde schriftkritiek die de Afscheiding in de hand werkte is nu in de kerken der Doleantie terug te vinden. De nevenstromen bestaan ook nog. Noem het nu de Gereformeerde Gezindte, met de herkenningspunten in een aantal klei nere protestants-christelijke kerken, in een royaal deel van de Nederlandse Her vormde Kerk, in de kleine rechtse par tijen, waarvan de SGP in wezen het ideaal van de christelijke staat nog vasthoudt, in eigen scholen die zich als reformatorisch onderwijs zijn gaan presenteren, in een eigen dagblad in.... maar ook in hen die worstelen in meer verwereldlijkte poli tieke en maatschappelijke structuren, om dat ze die uit roeping niet los kunnen laten. De aanvraag van het bestuur van de Stichting Samenwerkingsschool voor Middelbaar Beroeps Onderwijs Zuid-Hollandse - Zeeuwse Eilanden bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen voor het tot stand komen van een school voor Middelbaar Beroeps Onderwijs in onze regio, is ten dele gehonoreerd. In het Plan van Scholen voor de periode 1985 - 1987 dat dezer dagen werd vastgesteld is per 1 augustus 1985 een school voor M.E.A.O. opgenomen. Het bestuur veronderstelt dat de vestiging van deze school een goede uitgangs positie kan zijn om ook voor het Middelbaar Technisch Onderwijs in dit gebied voorzieningen te treffen. Het streven blijft er dan ook op gericht te komen tot een kombinatie M.E.A.O./ M.T.S. in Oude Tonge, overeenkomstig de aanvraag. „Nu de eerste resultaten van de aktiviteiten van onze stichting in zicht komen, hebben wij er behoefte aan om allen die ons daarbij tot nu toe gesteund hebben dank te zeggen. Wij houden ons bij de uitbouw van het Middelbaar Beroeps Onderwijs in deze regio gaarne van Uw verdere steun en medewerking verzekerd", zo laat het Stichtingsbestuur weten. Alles zal in het werk worden gesteld om binnen de mogelijkheden die geboden worden het Middelbaar Beroeps Onderwijs voor Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland te bevorderen, zo wordt door het Stichtingsbestuur toegezegd. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS En nu? Wie deze tijd bekijkt komt tot de ont dekking dat wat de levensbeschouwelijke problematiek betreft de wortels in de vorige eeuw liggen. Toen was er sprake van een radikale verandering. Nu zijn het variaties op hetzelfde thema: de mens los van God, zichzelf een wet stellend. Daartegenover het verzet daartegen over Gods woord. De geschiedenis van nee niet verzet en victorie, maar van slangenzaad en vrouwenzaad (zie Gen. 3). Het is ook de geschiedenis van hoe mensen daarin deelnamen. Omzien doet begrijpen, doet ook de histo risch gegroeide verscheidenheid begrijpen. Omzien doet analyseren. Het mensen werk wordt aan de kaak gesteld. Er is over die anderhalve eeuw ook in het werk van christenen veel wat vergeven en vergeten moet worden. Omzien, begrijpen, vergeven, vergeten, hoort daar schuld belijden ook niet bij? Soms is er de twijfel, want het gaat niet goed. De lijnen uit de vorige eeuw, die van de revolutie worden al te nadrukkelijk doorgetrokken. Echter, de herdenking van de Afscheiding loopt dit jaar parallel aan die van de Reformatie. Daar hebben we ook in donkere tijden een machtig woord van overgehouden: Gods Woord bestaat in eeuwigheid. Tegen de revolutie het Evangelie. RENAULT-deaier voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Energiezuinig wassen met een machine van originele Westduitse BOSCH Adviesprijs f 1539, Goedereede hoopt: De Minister van Verkeer en Waterstaat mevr. Smit-Kroes laat momen teel onderzoeken of het bodemzand van het Goereese Gat zoals de gemeente Goedereede beweert inderdaad geschikt is om voor strand- ophoging te worden gebruikt. Eerder dit jaar streek ze Goerees' gemeente bestuurders gevoelig tegen de haren in door ten behoeve van de ophoging bij de vuurtoren voor een andere zandwinplaats dan het Goereese Gat te kiezen, maar de bewindsvrouwe weet nu dat haar keus een verkeerde is geweest. De haar door Rijkswaterstaat aanbevolen Middelplaat (voor de Brouwersdam) blijkt niet anders dan modder te spuien waarom het werk al na een aantal weken is stilgelegd. Haar reactie op die teleurstelling is voor Goedereede hoopgevend; als het zand uit het l^lijkgat metterdaad geschikt is zal er 500.000 m^ aan het Slijkgat onttrokken worden. Wanneer Goedereede dan wat zou mogen dirigeren dan zou dat een zeer welkome verdieping van het Goereese Gat kunnen betekenen....! Eerst echter het onderzoek, „want", zegt de Minister: „ik wil mij niet een tweede keer baseren op onvolledige gegevens". Met haar eigen Rijkswaterstaat die haar de Middelplaat adviseerde heeft ze nog een appeltje te schillen en dat niet alleen vanwege het gezichtsverlies, ook van wege de tevergeefs gemaakte kosten. De Minister heeft een diepgaand onderzoek aangekondigd naar de herkomst van de onjuiste informatie. Wel heeft ze eruit geleerd dat het hele mondingsgebied vaji de oude zeegaten een bezinkingsgebied is waarin veel opslibbing voorkomt. Goe rees' gemeentebestuur en haar technisch adviesbureau Ir. Lievense hopen nu maar dat dat veel minder geldt voor het Goe reese Gat; zelf zijn ze ervan overtuigd maar die overtuiging zal nog door Rijks waterstaat gedeeld moeten worden. In een eerder stadium heeft Rijkswaterstaat het zand te fijnkorrelig bevonden en voor strandophoging ongeschikt verklaard.... Ondanks de teleurstelling voor de Minister althans wil zij toch voldoen aan de doelstelling om het strand zodanig op te hogen dat voor de winter de Delta- veiligheid gewaarborgd is, daar zal direct 330.000 m' zand voor nodig zijn. De RUMPrsrAD RUMPTSTAD B.V. Minister denkt dat te kunnen betrekken uit het Hollands Diep en uit een bestaand werk bij de Krammersluizen. Vanaf die locaties zou het zand met bakken naar de binnenzijde van de Brouwersdam moeten worden gebracht om het vandaar, via de al aangelegde persleiding, verder naar het strand te transporteren. De Minister lijkt dat voornemen door te willen zetten om dat ze met het aanbrengen van deze hoe veelheid de veiligheid de eerste jaren ver zekerd weet Goerees' gemeentebestuur gaat de Mi nister nu verzoeken om ook de direct benodigde 330.000 m^ uit het Slijkgat te halen; als het zand geschikt wordt be vonden lijkt het het gemeentebestuur toe dat die kortere weg verre te prefereren is. Samen met de dan nog te volgen 500.000 m^ zou hetGoereese Gat van 850.000 m^ verlost zijn en dat zou een zeer welkome verdieping kunnen betekenen, zodanig zelfs dat het eigenaren van grotere kotters weer zou kunnen doen besluiten de eigen haven weer als thuishaven te gaan ge bruiken. Meerderen van hen liggen nu in Scheveningen omdat de Stellendamse ha ven i.v.m. geringe bevaarbaarheid van het Goereese Gat moeilijk bereikbaar is. De Minister laat overigens bij voorbaat weten dat deze mogelijke verdieping geen primair doel is, het zou alleen maar een gevolg zijn. De bestaande toezegging over de bevaarbaarheid van de toegangsgeul blijven dan ook ongewijzigd. Zij toonde zich tijdens de in juni gehouden confron tatie met Goerees' gemeentebestuur en de eensdenkende vaste Kamercommissie voor de Visserij minder begaan met de toekomst van Goerees' visserijhaven om dat zo vond ze de vangsten toch ook in andere havens kunnen worden aan gevoerd? Goerees' gemeentebestuur heeft on verwacht en ongedacht weer goede hoop gekregen Sommelsdijk: Het verzorgingshuis „de Goede Ree" heeft j.l. dinsdag nog wat extra zorg besteed aan een van haar bewoonsters, mevr. Lena Blok-de Keizer die die dag de respectabele leeftijd van 102 jaar bereikte. Ze heeft zich die dag welgemoed door vele belangstellenden de hand laten drukken, onder wie burgemeester en mevr. van Welsenis, ds. W. H. van Kooten en de directrice van „de Goede Ree", Zr. v.d. Riet. Uiteraard waren er ook haar beide zonen, 70 en 64 jaar oud en de meesten van haar 6 kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen. De jarige heeft bovendien prachtige bloemen en lekker fruit gehad en 't was haar gegund eens lekker verwend te worden. Vroeger, zo vertelde haar oudste zoon, was dat wel anders geweest. Moeder heeft in haar jongere jaren hard meegewerkt met haar man die landarbeider was. Helemaal achter in de van Pallandtpolder hadden ze hun dorden juun" waarin ze pas aan 't werk kon na een voettocht van drie kwartier. Ze heeft ook „gediend" en uit die periode, de twintiger jaren, heeft ze haar kinderen een mooi verhaal nagelaten. Het gebeurde op een vrijdag-namiddag toen ze wat te vroeg met haar werk gereed was; maar geen nood, voor een extra karweitje zou ze ook extra worden beloond, zo was haar beloofd en ze schrobde de drie buitengevels van het woonhuis grondig schoon. Een dubbeltje bleek haar vergoedingEen van de weinige keren in haar leven is ze toen heel boos geworden Voor het overige hebben haar man en kinderen haar altijd welgemoed aan getroffen, ondanks een aantal verhuizingen en een niet al te riant bestaan. Ziek was ze nooit tot dat ze eind7 7 in het ziekenhuis terecht kwam. Sindsdien leeft ze met een pace-maker waarvan ze niet de geringste hinder heeft. In het voorjaar van dit jaar kreeg ze opnieuw een terugslag en gevreesd werd dat ze het niet te boven zou komen, maar gelukkig, ze herstelde opnieuw. Sinds 1977 is ze weduwe, zo woonde ze toen nog eenjaar zelfstandig in haar woninkje aan het Oostvoorgors, om in 1978 naar ,,de Goede Ree" te komen. Daar bewoont ze nu een mooie nieuwe kamer in de nieuwe vleugel en het was ook daar dat ze dinsdagmiddag haar visite ontving. We fotografeerden haar tegen het decor van haar prachtige régulateur klok die ze in 1910 als huwelijkscadeau van een ongetrouwde oom en twee tantes kreeg; de klok kostte toen zestien gulden...! Het is door meerdere weggebrui kers niet onopgemerkt gebleven dat zich in het water bij de Volkerak- dam, dicht tegen de vaargeul aan, een autobus en enkele personen wagens bevinden. Informatie bij Rijkswaterstaat leerde dat die wa gens daar gedropt zijn i.v.m. de op name van een film. Merkwaardig, naar het lijkt, maar beter dat dan dat er, zoals door sommigen verondersteld, een on geluk aan ten grondslag zou liggen. De auto's zijn overigens alleen bij laag water zichtbaar. Bedrijfswagen totlOtG.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS kwaliteit. HDnuA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE - luchtverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan hef Haringvliet Tel. 01871-1202 BI BI a G3 <3 a at ca a Kastanjelaan 41-43

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1