Orgelconcours te Oude Tonge Predikbeurten Het openbaar vervoer op de vlotte toer „Eilanden-nieuws" Suiker Unie moet opnieuw aanpassen Herdenkingsdienst Prins van Oranje Sportver. „de Kriekel" Werk voor leerling- straatmaker „Het fijnste voor de kleinste Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 12 OKTOBER 1984 „De taal is de mens gegeven om zijn gedachten te verbergen", zei de Franse toneelschrijver Molière in de zeventiende eeuw, maar daarbij zal hij niet speciaal hebben gedacht aan de zeemanstaai; een heel apart jargon dat door landrotten bij tijd en wijlen nauwelijks is te doorgronden. Vandaar, dat de International Maritime Organisation (IMO, een orgaan van de Verenigde Naties) zich nu gaat buigen over de bruikbaarheid van een in Engeland ontwikkelde nieuwe zeemanstaai, die wordt aangeduid als „sea speak". Die nieuwe taal, bedoeld om misverstanden bij het radioverkeer tussen schepen en de wal te voorkomen, is een vereenvoudigd Engels, ontdaan van alle voor de zeevaart overbodige franje. Het is alsof men eindelijk heeft geluisterd naar de wijze woorden van onze eigen Constantijn Huygens 1596 -1687) die al zo lang geleden betoogde dat „een kort woord, snel en fel gesproken" méér kracht heeft dan een „lang waer bericht dat slaeprig wordt uytgeseght". „Sea speak" is ontwikkeld door taalkundigen van het Wolfson College van de Universiteit van Cambridge, samen met maritieme deskundigen van het Polytechnisch Instituut in Plymouth. Zij kwamen tot eenvoudige regels waarmee een willekeurig bericht op ondubbelzinnige wijze kan worden opgebouwd. De woordenschat is beperkt en zorgvuldig gekozen. Woorden met meer dan één betekenis zijn gestandaardiseerd. Aanleiding tot het ontwerpen van „sea speak" was de sterke uitbreiding van het radioverkeer op de ultra korte golf tussen schip en wal en de ervaring dat de in 1977 ingevoerde en inmiddels over de gehele wereld gebruikte Standard Marine Navigation Vocabulary de maritieme woordenschat in tal van situaties ontoereikend is. Praktijk Iemand uit de praktijk van een groot bedrijf met zeeslepers vertelde mij: „Ik was in Japan bij een boor-installatie, groot als een kantoorkomplex, bestemd voor het boren door ijslagen in de Beaufort Zee. Het betrof een zgn. „concrete drilling island-system", een aanduiding die niet is te vertalen want het is nou nét niét watje zou denken. We laten dat dus rustig onvertaald....". „Daarnaast ontwikkelt zich in de praktijk van het offshorebedrijf een heel nieuwe taal, waar men aan de universiteit nog nooit van gehoord heeft Laat staan dat men er daar over kan meepraten....'. „Wij voor ons maken er ons niet druk over. We laten de zaak zoals die is en passen ons aan bij de vaktaal die zich vormt in het dagelijks gebruik", aldus deze zegsman. Voor het a.s. orgelconcours voor amateurs in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge, (zaterdag 20 oktober 1984) hebben zich 15 deelnemers aan gemeld, 13 van Goeree-Overflakkee en 2 afkomstig van Schouwen-Duiveland. Het concours zal overdag plaats vinden, 's Morgens van 9.30 -12.00 uur en 's middags van 14.00 -16.00 uur. Om ongeveer 17.00 uur wordt dan de uitslag bekend gemaakt door de jury, Bernard Winsemius en Jos van der Kooy. Beide heren zullen ongetwijfeld moeilijke ogenblikken be leven om uit deze 15 deelnemers de drie beste te selecteren, die 's avonds, samen met hen, het presentatieconcert mogen verzorgen. Het is namelijk vooral dit jaar dat veel deelnemers grote orgelwerken spelen die technisch en muzikaal nogal wat eisen. Prima voor onze orgelcultuur en het publiek natuurlijk, maar des te moeilijker voor een jury. Enkele vrije werken die gespeeld gaan worden zijn: van J. S. Bach o.a. de Passacaglia, de Fantasie en fuga in g, de Preludium en fiiga in a en delen uit de 5 e Triosonate en verder werken van Sweelinck, Handel, Brahms, Buxtehude, Pachel- bel en (gelukkig) ook een romantisch orgelwerk, de Suite Gothique van Boëlmann. Naast dit vrije werk spelen de deelnemers nog een verplicht werk, variaties uit de Partita „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ" van Buttstedt of twee orgelkoralen uit het Orgelbüchlein van J. S. Bach. 's Avonds om 8 uur het presentatieconcert Bernard Winsemius opent het concert met werk van J. S. Bach: de onvoltooid nagelaten fuga in c (behorend bij de Fantasie in c. Petersband IV no. 12), wordt nu door de concertgever zelf voltooid. Nun komm der Heiden Heiland, de eerste van de „3 grote" en tot slot de Fantasie in C, eveneens door Winsemius zelf voltooid. Na de drie winnaars besluit Jos van der Kooy het concert. Hij speelt eerst vier anonieme dansen (Venetië 1551) en tot slot een improvisatie, iets waar we belangstellend naar uitzien, gezien van der Kooy's improvisatorische kwaliteiten. Bernard Winsemius (1945) studeerde orgel bij Anton van der Horst en Albert de Klerk en beiaard aan de Ned. Beiaardschool te Amersfoort. Voor beide instrumenten be haalde hij de Prijs van Uitnemendheid. Hij is stadsbeiaardier van Haarlem en Edam en cantor organist van de Remonstrantse Gemeente te Amsterdam, hoofdleraar orgel aan de Muziekpedagogische Academie te Hilversum en is sinds 1981 tesamen metGustav Leonhardt, organist van het Schonat-Hagerbeer orgel in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Jos van der Kooy studeerde bij Piet Kee en behaalde eveneens de Prix d'Excellence voor orgel. Hij was winnaar van de improvisatie-concoursen te Bolsward en Haarlem (2x) en in St Alban (Engeland). Jos van der Kooy is cantor-organist van de Westerkerk te Amsterdam en hoofddocent orgel in Alkmaar en Leeu warden. Hij treedt veelvuldig op in binnen- en buitenland. Na het concert volgt de officiële prijsuitreiking aan de drie winnaars door Burgemeester de Vos van Oostflakkee. Het orgelconcours wat georganiseerd wordt door de Stichting kerkconcerten Goeree-Overflakkee, i.s.m. de Vereniging voor orgel vrienden, begint dus 's morgens om half tien (kerk open negen uur). Toegang overdag, inclusief deelnemerslijst/ 1, Het concert 's avonds begint om acht uur. Toegang incl. programma bedraagt 4,(scholieren, 65-1- en C.J.P. 4 2,50). POORTVLIET In de Ned. Hervormde kerk werd er vrijdagavond een herdenkingsdienst ge houden die in het teken stond van de 400 jarige sterfdag van prins Willem van Oranje. In deze bijeenkomst sprak ds. Tj. de Jong over, „Oranje aktueel of verleden tijd?" Ds. de Jong noemde de prins het sym bool van de Gereformeerde grondslag van onze staat en van de vrijheid. Ds. M. Pronk uit Ede sprak over „Oranje, het verbond en zijn verschonden geloof'. Hij beschreef de geschiedenis van de prins, zijn levensloop en hij vergeleek hem met Timotheüs. In 1573 was er in zijn leven een grote ommekeer toen hij ge kozen had voor het Calvinisme. Ds. J. J. Tanis uit Tholen sprak over het sterven van de prins. Hij deed dat naar aanleiding van psalm 37 vers 37 „Let op de vrome". Ds. Tanis wees op de Koning van de prins, die alleen vroom en oprecht was, die Gods toom geblust heeft voor Oranje en op wie de prins ook vertrouwd heeft in zijn stervensuur. De dienst kreeg eei) muzikale omlijsting door samenzang van psalmen en het Wil helmus. Het orgelspel werd verzorgd door Jaap de Graaf, die in de pauze impro visaties van enkele bekende liederen van Valerius liet horen. De gehouden koUekte voor de Spaanse Evangelische Zending bracht bijna 2600,— op. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen Zondag 14 oktober 1984 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 Ml 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman - Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. R. Plaatzer, Bamevelden 17.00uurds. A. J. J. van Noord-Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. M. Aangeen- brug, nam. bediening Heilige Doop. STELLEND AM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Smit, Hilversum en 18.00 uur kand. A. van Herk. Vrydag 19 ok tober 1984: 15.15 uur ds. J. Codée, huwelijksbevestiging Pieter Koppenaal en Sonja van Driel - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord en 17.00 uur ds. A. R. Plaatzer, Bameveld. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. A. S. Rienstra, Harderwijk. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. I. Hoornaar en 18.00 uur ds. M. van der Linden; tweede kollekte: dia- konie - Ger. Gem. 10.00 uur (be diening Heilig Avondmaal) en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B. den Butter, Stavenisse en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte bouwfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen en 18.00 uur ds. L. Kruijmer; extra kol lekte Hulp Oost Europa - Rem. GEr. Gem. 10.00 uur ds. De Blank, Dor drecht LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. L. Kruijmer. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. G. C. Klok; extra kollekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. C. A. Evelein, Rozenburg- Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur kand. J. van Wallinga, Leiderdorp - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. A. Geelhoed. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, Heidelberger Catechismus zondag 40; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerkeraadsfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE-Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. de Jager en 18.00 uur ds. A. Schaap, Amemuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uuur ds. J. A. H. Jong kind, Brandwijk en 18.00 uur ds. L. Quist-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. D. Scheepmaker, Dinteloord; extra kol lekte kerk- Ger. Kerk 10.00 uur drs. A. Moolenaar en 16.00 uur ds. J. Korf. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur lezen en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x. lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Vooruitlopend op de officiële opening wordt op maandag 15 oktober as. de overstaphalte Rijksweg A-29 ingebruik genomen. Deze bushalte d.e momenteel wordt aangelegd aan de Rijksweg HeUegatsple.n-Rotterdam ter hoogte van het viadukt Numansdorp, maakt het mogelijk om over te stappen van de buslijnen 161 (Willemstad-Numansdorp-Oud Beijerland- Rotterdam v.v.) en 164 (Zuid-Beijerland-Numansdorp-Rotterdam v.v.) op de buslijnen 133 (Westenschouwen-Zierikzee-Oude Tonge-Rotterdam v.v.) en 136 (Ouddorp-Middelharnis-Oude Tonge-Rotterdam v.v.). Op maandag de 15e zijn de werkzaam heden in een dusdanig stadium, dat de bussen op dit punt kunnen stoppen. Op dat moment moet nog wel een speciale voet- gangersbmg gebouwd worden, die naast de huidige bmg over de Rijksweg komt Daardoor kunnen overstappende passa giers op een veilige manier van de ene bus in de andere komen. Tot het moment dat deze brug aangelegd is, wordt het verkeer ter plekke met verkeerslichten geregeld. Hierdoor wordt de verkeersveili^eid van de voetganger, voor zolang deze situatie geldt optimaal gewaarborgd. Verbinding Hoeksche Waard Goeree-Overflakkee en verder Door deze overstaphalte ontstaat voor de reizigers vanuit Hoeksche Waard in de richting Goeree Overflakkee en omge keerd een betere busverbinding dan voor heen het geval was. Tot 15 oktober 1984 waren deze reizigers genoodzaakt via het Zuidplein te reizen of konden zij gebruik maken van de laag frequente lijn 170 (Numansdorp-Oude Tonge v.v.). Deze buslijn 170 wordt met ingang van 15 oktober opgeheven, omdat de funktie over genomen wordt door de overstaphalte. Hiermee wordt het de reiziger niet alleen makkelijker gemaakt maar neemt daar naast ook het aantal reismogelijkheden met de bus op deze relatie aanzienlijk toe. Bij de ZWN-chauffeur en de ZWN-info- posten is een folder verkrijgbaar waarin de vele reismogelijkheden vermeld staan tus sen Oude Tonge en Numansdorp v.v. Sneller naar Rotterdam Naast een betere overstap vanuit de Hoeksche Waard naar Goeree-Overflak kee en omgekeerd, ontstaat op de over staphalte ook de mogelijkheid voor de reizigers van Willemstad en Zuid Beijer- land om op dit punt van hun huidige buslijnen over te stappen op de lijnen 133 en 136 naar Rotterdam. De bussen van lijn 133 en 136 stoppen overdag elk half uur aan deze halte. Dit geldt zowel voor de richting Rotterdam als ook voor de richting Oude Tonge. Tussen 6.45 uur en 8.15 uur wordt zelfs volgens een kwartierdienst naar Rotterdam ge reden. Vanaf 18.45 uur rijden de bussen tot einde dienst in een uurpatroon. De reizigers vanuit Willemstad en Zuid Beijerland, die op deze halte in de richting Rotterdam overstappen, kunnen hun reis tijd in een groot aantal gevallen ongeveer halveren to.v. de route via Oud Beijer land of Mijnsheerenland. Dit betekent een aanzienlijke reistijdwinst waardoor vlug en veilig naar en van Rotterdam gereisd kan worden. De verwachting is dat een aantal auto mobilisten hun auto voortaan thuis zullen laten, omdat de bus vanaf de halte via dukt Rijksweg A-29 via de route van de lijnen 133 en 136 in 20 minuten naar Rotterdam-Zuidplein rijdt Daarvoor be taalt de busreiziger 6 zones tot aan het Zuidplein. OUDDORP Op woensdag 17 oktober a.s. organiseert de Sportvereniging „de Kriekel" een herfstfietstocht; start 14.00 uur vanaf café „de Meulblok", Molenblok 15 te Oud- dorp. Inschrijfgeld 2,50 en na afloop ontvangt elke deelnemer een leuke her innering. Tevens maken wij u de uitslag van onze verloting bekend, waarvan de trekking op 1 oktober plaats vond. De eerste tien prijzen vielen op de vol gende nummers: 1880, 1712, 1333, 1179, 1018, 1512,1606,1619,1894 en 1078. Alle prijzen zijn inmiddels afgehaald of bezorgd. THOLEN In mei jl. heeft de gemeente Tholen leerling straatmakers aangesteld voor on derhoud en herstel van straatwerk. De leerlingen hebben dan een werkgarantie van een halfjaar. Men is begonnen aan het Kerkplein te Poortvliet en de bestratingen van het Schuttershof en Cromvliet te Tho len en de Alb. Schweitzerstraat te Sint Maartensdijk zullen ook nog dit jaar ge reed komen. De plannen voor 1985 zijn: Tholen ge deelte Contré Escarpe, gedeelte 't Weitje, gedeelte Vossemeersepoort, ged. Bebouw- dendam, ged. B akstraat ged. Markt tegel paden Julianastraat-Mossellaan, ged. Mossellaan, ged. Oesterstraat ged. Burg. van Berchemstraat ged. Hoogaarsstraat ged. Regentessestraat voetpad Bolwerk, ged. Machteld van Gebrestraat ged. Pr. Beatrixstraat en ged. Kon. Julianastraat Ook in de andere zes woonkernen staan er heel wat klusjes op de lijst zodat de leeriingen kuknnen dooragan met deze regeling van werkzaamheden. Een maandkaart voor deze passagier kost op het trajekt viadukt Rijksweg A 29- Rotterdam Centmm 113,Per jaar wordt de passagier voor een bedrag van 1.130,— uit en thuis gebracht op dit trajekt Voor deze kosten en deze reistijd kunt u beter uw auto thuis laten. Routewijziging Willemstad Met ingang van 15 oktober a. s. wordt de route naar Willemstad gewijzigd. Van wege het aansluiten van lijn 161 op de overstaphalte is deze route gewijzigd en wordt vanaf de Volkeraksluizen direkt naar Willemstad gereden. Vanaf het Steenpad rijdt de bus zonder rastpauze door naar Helwijk en Kraaiendijk om vandaar weer een aansluiting te bieden op de overstaphalte op de bus naar Rotter dam. Dit betekent dus dat bij de halte Kraaiendijk en Helwijk slechts 1 keer gestopt wordt Doordat er geen mstpauze in Willemstad meer is, neemt de reistijd vanaf de Volkeraksluizen naar deze halten praktisch niet toe. Helaas is het niet mogelijk om met deze tussentijdse dienstregelingwijziging alle bussen op de overstaphalte optimaal op elkaar te laten aansluiten. Er wordt onder zocht om met ingang van de dienstregeling van 2 juni 1985 een en ander verder te verbeteren. Een aanpassing met ingang van oktober 1984 zou kunnen betekenen dat de hele dienstregeling gewijzigd moet worden. Voor de exacte tijden, die met ingang.van 15 oktober a.s. gaan gelden, wordt ver wezen naar de speciale folder, die ver krijgbaar is bij de ZWN-chauffeurs en de ZWN-infoposten. Hierin vindt u temg hoe u op een snelle en voordelige wijze van Willemstad of Zuid Beijeriand naar Rot terdam en temg kunt reizen. West-Brabant Naast het verder optimaliseren van de verschillende aansluitingen op de over staphalte Rijksweg A-29, worden mo menteel plannen ontwikkeld om in samen werking met de BBA een buslijn te openen naar West Brabant Op deze manier ont staat een direkte verbinding tussen de Hoeksche Waard en West-Brabant waar bij de reizigers vanuit West-Brabant op de overstaphalte kunnen overstappen op de buslijnen 13 3 en 136 in de richting Rotter dam en Goeree-Overflakkee. Deze plannen moeten nog goedgekeurd worden door de Rijksoverheid en hopelijk kan met ingang van de dienstregeling van 2 juni 1985 deze buslijn in exploitatie worden genomen. Vlotte toer Al deze plaimen beogen de doelstelling om de passagiers op een snelle wijze naar hun reisbestemmingen te vervoeren. Wanneer daamaast ook nog automobi- Usten de overstap maken naar het open baar vervoer kan met recht worden ge sproken over het ingebmik nemen van een overstaphalte. Helaas moet de Suiker Unie vaststellen dat de omstandigheden waaronder de sui kerbieten gerooid en geleverd moeten worden nog steeds slecht zijn; daarom is opnieuw tot een aanpassing in de leverings voorwaarden besloten: 1. Voor bieten die in de week van 8 t/m 13 oktober geleverd worden, of op zater dagavond 13 oktober laadgereed lig gen, geldt een premie van 2,per ton netto. Voor levering vanaf begin campagne tot en met 13 oktober wordt de tarra- bijdrage verlaagd van 10,tot 5,per ton tarra. Dit geldt ook voor bieten die op zaterdagavond 13 ok tober laadgereed liggen. Na afloop van de campagne wordt aan de hand van LR. S.-gegevens nagegaan of de landelijke gehaltestijging in de maand oktober in vergelijking met de gemiddelde gehaltestijging van de laat ste 10 jaar in de maand oktober aan leiding geeft om de vroege premies alsnog te verhogen. De leden en de contractanten worden aangeraden te rooien in overleg met de agrarische dienst 2. 3. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellen- boek Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK Nieuwe zeemanstaai: theorie of praktijk ^,^^^^,^v^^^,^H^^^\^^».^v.^^K^^A^^f^%^>^^^*^^^.^'^^^^^^>K^^^^^•A^v.^''^^0'l^^>^^^\^^^^v^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 16