EIÜVIIDEtt-rtlEUWS Luisteren naar de Bijbel Tranen en troost in de herfst Schaken 'M POTO- STRIP^ VER HAAL abonnement i .yiSTEREN NAAR DE BIJBEL Jeugddag en gezinsdienst te Den Bommel Discussie-avond over werkgelegenheid en Soc zekerheid abonnementen bestand proefabonnement :i „Jij 4e Blad VRUDAG 12 OKTOBER 1984 No. 5337 PERSBERICHT Dezer dagen verscheen „Luisteren naar de Bijbel", een nieuwe voorleesbijbel bij Uitgeverij Boekencentrum B. V. te Den Haag. Geschreven door Riet Tigchelaar en ge- illustreerd door Reint de Jonge, de bekende tekenaar en schilder, die al meerdere boeken en bijbeluitgaven illus treerde. Bovendien werkte hij mee aan enkele televisie- produkties. Deze uitgave onderscheidt zich in veel opzichten van andere uitgaven. In dit boek is het bijbelverhaal namelijk gecombineerd met verhalen uit het leven van twee kleu ters: Job en Josje. Tijdens een interview vertelt de schrijfster Riet Tigche laar, lerares in Veenendaal, iets meer over de inhoud van deze nieuwe uitgave. 1. Hoe zou je de inhoud van „Luisteren naar de Bijbel" zelf karakteriseren? Bijbelverhalen voor jonge kinderen. Vroeger zouden we zeggen: een kleuterbijbel. Maar nu de overgang van kleuterschool naar basisschool vloeiender is geworden, moet ook deze grens ruimer worden getrokken. 2. Is het niet erg moeilijk om de inhoud van de bijbel te „vertalen" voor de kinderen? De bijbel te „vertalen" voor jonge kinderen is zeker geen eenvoudige zaak. Temeer als het erom gaat de vragen, die een kind stelt te verwerken èn te beantwoorden in de verhalen. Om voor een volwassene het wezenlijke uit een bijbelverhaal te beklemtonen is al moeilijk, laat staan dat te doen voor een kleuter. Bij het schrijven rezen dan ook steeds twee vragen: Ten eerste: Wat maakt dit verhaal duidelijk wat betreft de relatie tussen God en de mensen? En ten tweede: Wat maakt dit verhaal duidelijk wat betreft de relatie tussen de mensen onderling? Het antwoord op die vragen is eigenlijk het thema van het verhaal. 3. Is zo'n thema niet moeilijk uit te leggen aan een kleuter? Ja, en toch móet dat, want een bijbelverhaal is nooit zómaar een verhaal. Daarom is gekozen voor een andere opzet dan gewoonlijk. Twee kleuters, Job en Josje, maken in hun leven van alledag van alles mee. Dat wordt verteld in een inleidend verhaal. Het thema daarvan is ook het thema van het verhaal uit de bijbel dat erop volgt. Dat bijbelverhaal vertelt vader, moeder of de juffrouw op school. Deze opzet heeft naast het gemeenschappelijke thema nog een punt dat belangrijk is voor het vertellen aan kleuters. Een jong kind heeft nog weinig idee van wat „verleden" is. Wat zich vroeger afspeelde, gebeurt naar zijn gevoelen veelal in het „nu". Het combineren van een inleidend verhaal en een bijbel verhaal, het kiezen van een gemeenschappelijk thema èn het verhaal laten beluisteren en becommentariëren door kleuters, kunnen zorgen voor een eenheid tussen vroeger en nu. 4. Wat is het doel datje met „Luisteren naar de bijbel" wilt bereiken? Dwars door het geheel van bijbelverhalen lopen twee lijnen. a) Gods zorg voor de mensen. Ondanks hun tekort komingen blijft God voor de mensen zorgen. Dat is de lijn van de vergeving. Riet Tigchelaar b) Maar mensen moeten ook voor elkaar zorgen. Datisde lijn van de opdracht. Als mensen in gebreke blijven, voert God hen telkens opnieuw naar hun opdracht terug. Door het volgen van deze twee lijnen leert het kind spelenderwijs, vanuit de verhouding met vader en moeder, vanuit het omgaan met de meest nabije naasten op school, hoe God is en hoe Hij deel uitmaakt van je leven. 1. Hoe komt nu iemand, die dagelijks met tieners omgaat ertoe te gaan schrijven voor jonge kinderen? Wellicht omdat de vragen van een tiener èn de vragen, die een kleuter stelt gelijkgericht zijn. De formulering is uiteraard anders, maar de diepe inhoud houdt verband met de ontdekking van zichzelf in relatie tot.... Het is de combinatie van wonder en werkelijkheid, die het jonge kind en de jonge mens tot nadenken brengt In de tiener zit nog het kind, dat vraagt naar de werkelijk heid van het wonder, naar de waarheid van de droom. In het kind zit al de tiener, die zoekt naar het wonder van de werkelijkheid, naar de droom van de waarheid. In haar boek: „Kind en geloof' zegt Dr. J. L. Klink in het hoofdstuk - Wanneer het geloof begint - - In de eerste levensjaren vindt de ontdekking plaats van het ik en de ander, van man en vrouw, van vriend en vijand, van de wereld met goed en kwaad, heerlijkheid en gevaren, ja zelfs van het raadsel van het bestaan: leven en dood. Er is misschien geen levensperiode, die zozeer betrokken is op het geloof- Uit vragen van tieners blijkt hoe belangrijk de basis is, die in de kleuterjaren gelegd wordt. Het is daarom dat voor dit boek een motto is gekozen uit de bijbel; gij zultt het uw kinderen inprenten en daarover spreken, wanneer gij in uw huis zit wanneer gij onderweg zijt wanneer gij nederligt en wanneer gij opstaat... (Deuteronomium 6 vers 7) „Luisteren naar de bijbel" is in te zien bij de plaatselijke boekhandel. Daar is tevens meer informatiemateriaal verkrijgbaar. De prijs van het fraaie boekwerk is 39,90 Donderdag 18 oktober is de jeugd van Den Bommel welkom in de consistorie van de Gereformeerde Kerk. s Morgens vanlO.00-12.00 uur praten, zingen en dramatiseren we, uitgaande van het verhaal van de Goede Herder, over „blij-zijn". 's Middags kunnen de kinderen van 13.30 - 16.00 uur knutselen. Aansluitend op deze jeugddag is er zon dag 21 oktober, 's morgens 10.00 uureen gezinsdienst over het thema „blij-zijn". Drs. J. H. Becker van Ooltgensplaat zal voorgaan en de kinderen zullen hun mede werking verlenen. Voor de jongste kin deren (tot 4 jaar) is er oppas. Na de dienst staat er in de consistorie koffie en limonade klaar. THOLEN Fietscrossbanen In de woonkern Stavenisse heeft de gemeente Tholen on langs een fietscrossbaan aangelegd. Bij het opmaken van de begroting werd ge noteerd dat er binnen twee jaar elke woon kern van de gemeente Tholen een fiets crossbaan is aangelegd, PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 14 oktober 1984 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur kandidaat Mr. J. P. de Man uit Sprang-Capelle en 18.00 uur ds. P. van Bergen Bravenboer uit Scherpe- nisse - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst- Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. SINT MAARTENSDIJK Bedrijfsauto en gereedschap gestolen Bij de firma MuUer-Franke, Bouwbedrijf en Doe het Zelverzaak aan de Nijver- heidsweg, is door onbekenden ingebroken en een bedrijfsauto met gereedschap ge stolen. De heer Muller kwam 's avonds rond 11 uur nog naar de zaak en bemerkte toen, dat het hek was geforceerd en er een gat in de roldeur was. Hoewel er volop licht brandde in de winkel en de zaak van buitenaf goed te zien was hebben de daders kans gezien machinaal gereed schap, zoals boormachines, decoupeer- zagen, schuurmachines en dergelijke te laden in de bedrijfsauto van de firma Mul ler en er mee vandoor te gaan. De totale schade is nog niet bekend. De rijkspolitie te Tholen onderzoekt de zaak in samen werking met de technische dienst uit Mid delburg. Naar werd vernomen is de auto teruggevonden. Tranen om de waterplassen zorgen om de veldgewassen die nog staan in 't natte land. Regen valt uit grijze luchten stervend riet staat zwaar te zuchten aan de schrale waterkant. Korte dagen, lange nachten en maar wachten, wachten, wachten hopen op een ommekeer. Op wat zon en droge winden is er ergens troost te vinden al die triestheid drukt ons neer. Mensen moeten 't niet verwachten van de elementen, krachten, er is Een die ze beheert. En die Ene kan ons troosten 't komt niet van het westen, 't oosten 't komt van Hem die 't al regeert. Op Hem wachten, op Hem bouwen aan Hém onze zaak vertrouwen Die de regen, wind gebiedt Alles aan Hem biddend vragen dat geeft troost in donkere dagen Ook al zien we de uitkomst niet. LANERTA De Rayoncommissie van de Bouw en Houtbond F.N.V. Goeree-Overflakkee organiseert een grote Forumdiscussie avond op donderdag 1 november 1984 in het verenigingsgebouw ,,de Schakel" te Dirksland om 8 uur. De zaal is half 8 al open. Het onderwerp van deze discussie is: Werkgelegenheid en de Sociale-zeker- heid". In het Forum zitten de volgende heren: Voor het F.N.V,: Toekomstige voorzitter Bouwbond Jan SchuUer. Voor de P.v.d.A.: Max van den Berg. Een medewerker van de V.V.D.: Mr. G. B. Nijhuis. Direkteur Arbeidsburo Spijkenisse: de heer P. de Graaf. Chef afdeling sociale-dienst Dirksland: de heer Oosterbroek. Het forum wordt geleid door Distrikt bestuurder Gerard Klein. 'Toegang is voor iedereen gratis. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 9 oktober 1984 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 26,30 - 26,80. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: 105 ton. Aardappelveiling van dinsdag 9 okto ber 1984 Bintjes gewone 0,24 - 0,26. Bintjes drielingen 0,10 - 0,12. Bintjes kriel 0,80 - 0,82. Bintjes bonken: 0,26 - 0,28. Gloria gewone 0,24. Gigant gewone 0,22. Eigenhei mers gewone 0,46 - 0,52. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: 54 ton. Op maandag 24 september jl. speelde SOF thuis tegen Schiedam 2 voor de 3 e kl. RSB-comp. Er werd één partij afgebroken waarbij de kans op remise groot was. Het was de partij van L. Holleman aan het 3 e bord spelend met zwart Op 3 oktober werd deze partij uitgespeeld en ging voor SOF verloren zodat de uiteindelijke eindstand 4-4 werd.' Alle partijen verliepen als volgt: 1. P. A. Willems- J. C. Hollander1-0 2. P. Holleman - M. Scholten1-0 3. L. Holleman - A. v.d. Ende O -1 4. A. van Maurik - L. van Steenoven1-0 5. R. van Dijk - K. Wijnands 1 - O 6. J. C. Hagens-R. vanVuuren.1 - O 7. R. B. Droger - C. de Waal 1 - O %.-^A. Douw - G. v.d. Ham1-0 Net als SOF eindigde vorig seizoen Schie dam 2 in de middenmoot van de 3e kl. RSB. Een der aardigste partijen volgt hieronder: P. Holleman (wit) - M. Scholten (zwart) Budapester-Gambiet. 1. d2-d4 Pg8-f6 2. c2 - c4 e7 - e5!? hiermee ligt de zwarte strategie vast; de zwarte bedoeling is duidelijk. Direkt een pion offeren om aanval te kreëeren. Men kan de pion als volgt verdedigen: 3. de5x Pg4 4. Pf3 Pc6 5. Lf4 Lb4-I- 6. Pc3 Lc3x-t- 7. bc3x De7 8. Dd5 Da3!? met heel interessant spel. Er volgde echter. 3. d4 X e5 Pf6 - g4 4. e2 - e3 Pg4 x e5 Wit durft het gambiet niet te accepteren en speelt op „veilig". 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Pbl - c3 Ddl - c2 b2-b3 Lfl -e2 Pgl-O Lel - b2 0-0 Dc2 x c3 Pb8 - c6 Lf8-b4 b7-b6 Lc8-b7 0-0 Tf8-e8 Lb4 X c3 f7-f6 over de manier om uw foto's diepte te geven /J^Eigenlijk is het een wonderlijk idee. U houdt een stukje krant in ^5/handen dat zo plat is als een dubbeltje. Toch ziet u op de foto hier boven die rietstengels binnen handbereik. Kijkt u uit over het water. Zeilen er in de verte een paar schepen en is er een strook land zichtbaar. De hoogte en breedte van het papier kregen er een dimensie bij: de diepte. Hoe bereik je dat? Het antwoord op deze vraag is simpel: door gebruik te maken van dieptescheppende elementen. Dat zijn: werken met een voorgrond of een doorkijk, motieven van dezelfde soort herha len, een hoog standpunt kiezen en gebruik maken van de wetten van het gezichtsbedrog. Van deze vier elememten vindt u een voorbeeld in de bovenstaande foto's. De eerste foto laat zien wat er te bereiken is als u een duidelijke voorgrond verwerkt in uw foto. Ook een doorkijkje tussen de takken van een boom of een om lijsting in de vorm van een poortje levert dit effect op. Herhaling van dezelfde motieven is toegepast in de strandfoto. Die steeds kleiner wordende mensen ge ven een dieptewerking die nog versterkt wordt door het hoge standpunt. Hier zijn dus eigenlijk twee "diep- tescheppers" verwerkt in één foto en dat geeft een nog aardiger effect. De derde foto is eigenlijk de beste. Hier zijn namelijk drie elementen toegepast die een dieptewerking ge ven. Er is een voorgrondelement, dat bovendien wordt herhaald. En nu gaat ook het gezichtsbedrog meespelen: de lichte nevel maakt naar achteren toe alle vormen steeds waziger en ons oog herkent dat als een steeds groter wordende afstand. Zo kunnen ook regen en sneeuw als dieptescheppend element wor den toegepast. U ziet: als u er op let is het niet moeilijk om foto's te maken met diepte, 't Is vooral een kwestie van zien. Het zou een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het van Eilanden-Nleuws te laten groeien. Misschien zijn er onder Uw kennissen aan wie een best besteed zou zijn? Vraag voor hen gerust een aan Beide spelers hebben op vrij rustige wijze hun ontwikkeling voltooid. In het vervolg moet zwart voortdurend rekening houden met de „battarij Lb2 - Dc3" gericht op de mat-slag x g7-H4- etc. Hier draait het witte plan om. Een partij dus met karakter. Zwart echter probeert dit af te wenden en tegelijk zijn stukken aktief te maken waarbij vooral de loper op b7 niet geheel ongevaarlijk is voor wit. 13. Tal - dl Pe5 - g6 14. c4 - c5 Kg8 - hS 15. PO - g5! dreigt op f7 in te slaan met Damewinst. Het paard kan niet worden geslagen wegens mat! 15Pc6-e5 De partij wordt nu zeer spannend. Er is maar één zet die de spanning nog kan verhogen en dat is: 16. f2 - f4! f6 X g5 17. f4 X e5 Dd8 - e7 18. Le2-h5 De7 - e6 Zwart heeft pion e5 die de sterke neiging heeft zich op te offeren om de eerder genoemde mat-dreiging op g7 weer ak- tueel te maken mechanisch tot stilstand gebracht. Ook de versnippering op g6 werd ongedaan gemaakt. De aanval en de verdediging gaan nog hand in hand. 19. c5 X b6 c7 X b6 Dit maakt de volgende sterke zet van wit mogelijk. Holleman holt voort naar de winst. 20. Tdl - d6! De6 - e7 21. e5 - e6!! Deze pion kan wegens mat op g7 niet worden geslagen.... of toch? 21Ta8-c8! 22. Dc3 - d4 De kritieke stelling, zie diagram. atcdefffh 1:È 22d7 X e6 23. Td6 - d7! Tc8 - c2 Zuig-trekpomp op g2 NIET korrekt. Paniek in het veld. De zwarte stelling stort nu snel ineen. 24. e3 - e4!? (Txe7!) Schakelt de inslag op g2 uit en houdt alle eerdere dreigingen in stand. De Dame kan wegens mat of stukverlies niet wijken. 24Lb7 x e4 25. Dd4 X e4! De7 - c5+ een laatste stuiptrekking. 26. Lb2 - d4 en zwart geeft het op. Een spannende partij waarin de aanvals- kracht van P. Holleman duidelijk is ge worden. V^1t^n<^^v^i^>i.^^v^l^iv^1t^v^ll.^v^li.^<<^t^>^i^^v.^^<-ö>^<-tf>^<-tf>-><<P^^Ö>^utf^V^i^^<^^'^ L<5>^<^5>^v<!>^^<^^<?v<S^K^>^^^^t^^^^^^^^c^KÖ^^^<^^t^^^.^^^^^t^v.^^^^^v^^^^l^v^v.^^^^^^^^<^^^^v.^^ T i 1 O f-.-. Vi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 15