EIIAtlDEII-rilEUWS Chr. lagere school Melissant viert straks 75-jarig jubileum ■m NIEUWS goed Ned. Bond van Plattelandsvrouwen uit de Kerken Tijdrede S.G.P. Consumentenbeurs voor honderden Bestel Uw visitekaartjcs Met kleuterschool samen verder onder naam „de Regenboog*' Ék T Zaterdagavondjeugdwerk 3e Blad VRUDAG 12 OKTOBER 1984 No. 5337 bij Drukkerij Gebrs. de Waal Langeweg 13 SOMMELSDIJK Het is omziend in dankbaarheid en verwondering dat het bestuur van de School met de Bijbel zich op het komende 75-jarige bestaansjubileum van de school aan de Beatrixlaan voorbereidt. Die gevoelens hebben ook ten volle betrekking op het feit dat de school zich gedragen mag weten dOor alle 4 de Prot. kerken die de kleine Melissantse woongemeenschap telt; elk van hen is in het schoolbestuur vertegenwoordigd. De jubileum-samen komst staat op het programma voor zaterdag 3 november, te openen met een herdenkingsdienst en af te sluiten met een receptie en reünie waarop allen die ooit de school hebben bevolkt welkom zullen zijn. De Chr, Kleuterschool „de Regenboog" (ook al 50 jaar) met welke volgend jaar augustus zal worden geïntegreerd zal daar om bij het feest worden betrokken, een betrokkenheid die temeer zal blijken wan neer op de gevel van de lagere school ook de naam „de Regenboog" zal worden aan gebracht. Onder die naam, die immers op „het teken des verbonds" duidt hoopt men samen verder te gaan, al zal dat voors hands nog niet onder één dak kunnen zijn. Een vorig jaar september ingestelde „Werkgroep" heeft aan het jubileum vooraf een reeks akties ontplooid, waar onder een lucratieve bazar en rommel markt, een oliebollenaktie, zelfs het raden van het gewicht van een varken welke akties samen goed waren voor minstens tienduizend gulden die in de jubileum viering zullen worden gestopt. Dat maakt het mogelijk de reünisten geen vergoeding te vragen voor de broodmaaltijd en de ont vangst die hen zal worden geboden. Door de aankoop van een mapje met tekeningen van de vroegere school aan de Nieuwe weg, de vroegere kleuterschool aan de Binnenweg en de beide nieuwe gebouwen van kleuterschool en lagere school kunnen de oud-leerlingen meehelpen aan het vor men van een fonds voor een gezamenlijk cadeau aan de jubilerende school. Ter gelegenheid van het jubileum zal op 3 november een extra dikke uitgave van de schoolkrant „de Schakel" verschijnen waarin wordt verhaald over het ontstaan van zowel de lagere- als de kleuterschool. Bovendien zal de Schakel nog tal van interessante artikelen bevatten voor zowel oud als jong. Herinneringen ook van oud- onderwijzers, zelfs een in het dialect van de oud-leerling en oud-onderwijzer dhr. L. J. Struijk uit Heino. Ook een artikel waarin de jeugd zijn zegje kan doen over de school en kan laten weten hoe hun „droomschool" eruit zou moeten zien.... Bijna 80 jaar geleden waren het de vaders van toen die droomden, maar met terdaad ook streefden naar een christelijke school; op 5 maart 1906 was het zover dat de oprichtingsvergadering kon worden ge houden, gepresideerd door dhr. J. v.d. Waal uit Middelhamis. Op 1 november 1909 kon met het onderwijs daadwerke lijk begonnen worden; uit 12 sollicitanten was dhr. K. G. J. v.d. Wal tot hoofd gekozen, ook de enige vrouwelijke sollici tante, mej. T. Keil werd aangenomen nadat ze zich bereid had verklaard „de klas niet alleen te onderwijzen, maar ook les te geven in nuttige handwerken, als naaien, breien en stoppen". Voorzitter van het gevormde schoolbestuur was dhr. D. Sieling. Een gehouden koUekte had weUswaar een bedrag van 1.775,90 opgebracht maar de bouw van de school en het schoolhuis, aanbesteed op 25 mei 1909, zou 6.153,50 kosten zodat nog een flink bedrag moest worden geleend. Om de daaruit voortvloeiende verplich tingen na te kunnen komen heeft jaren achtereen een lijst gecirculeerd om de tekorten te dekken. Het siert de auteur van het herdenkings- nummer dat hij ook waardering tot uit drukking brengt voor hen die door de jaren heen de school hebben schoongehouden. Dhr. Kooijman doet dat onder het sugges tieve opschrift „van glans en glorie". De jaarlijkse „grote schoonmaak" bleek, in 1911 te zijn aangenomen voor de somma van 56,90; de zomervakantie duurde toen nog slechts 14 dagen. In de eerste jaren bleef het leerlingenaantal gestaag stijgen zodat een derde lokaal moest wor den bijgebouwd, gefinancierd met geld dat van het schoolhoofd werd geleend. Ban ken werden van de openbare school ge kocht. De tekeningen die in een set van 4 te koop zullen worden aangeboden 1928: de bewaarschool Dat in 1928 de bewaarschool werd ge sticht wordt vooral gedankt aan de ijver, de toewijding en het doorzettingsver mogen van dhr. P. D. Sieling, de secre taris van de Ver. Er werd aan de lagere school een lokaal gebouwd waarin de bewaarschool werd ondergebracht. In 1929 had de lagere school 77 leerUngen, de chr. bewaarschool volgde met 58 leer lingen. Frappant is het te lezen dat in 1935, toen het hoofd van de kleuterschool mej. van Wouwe vertrok, in haar plaats, als hoofd, de 16-jarige mej. Grootenboer werd benoemd. Dhr. Kooijman heeft zijn terugblik gelar deerd met een reeks merkwaardigheden die zich steeds weer voordeden. Een dis cussie in 1935 over de vraag of niet de hele zaterdag lang school gehouden moest worden. De Landstorm hield schiet oefeningen in de steeds langer wordende schoolgang. In het eerste oorlogsjaar werd een circulaire ontvangen waarin werd meegedeeld dat men, met warm weer, de kinderen niet mocht beletten om met korte kousen in de school te komen en wegens gebrek aan brandstof werd 's maandags geen les meer gegeven. In 1943 kwam een ftisie tot stand tussen de twee in de ge meente bestaande bewaarscholen, nadat er jarenlange besprekingen aan waren voorafgegaan. In 1945 werd uit de leden vergadering gevraagd of het mogelijk zou zijn dat het schoolbestuur bij de bevoegde autoriteiten erop zou aandringen de kin deren klompen te verschaffen.... In 1954 was het zover dat de oude school werd afgekeurd. Dat met voortvarendheid werd gewerkt moge blijken uit het feit dat al in 1956 de nieuwe school in gebruik kon worden genomen. Dhr. Hoogmoed was toen hoofd van de school, sinds december 1960 wordt het hoofdschap waargenomen door dhr. B. Kooijman. Op 24 januari 1975 werd ook de ijver voor een nieuwe kleuterschool bekroond met de opening van de school die „de Regenboog" werd genoemd. Volgendjaar augustus zullen de scholen daadwerkelijk dienen te zijn geïntegreerd. „We mogen in dankbaarheid terugzien op al die jaren waarin onderwijs mocht gegeven worden met Gods Woord als richtsnoer, voor zovele kinderen", zo v/ordt het overzicht besloten met dank aan de Heere dat dit kon- en mocht gebeuren waarbij ook voor de toekomst Zijn zegen wordt gevraagd op de scholen ook voorts gebruikt zullen worden om de kinderen te wijzen op die ene Naam door welke ook zij zalig moeten worden. jc-/oc/ a.c^. A'iku.iJ<u<)^ /Oo<?-/psé /^d^/e^jc/ot^/ 'Óe.. /•■fc-9g/>/oóo "J.o^'ys Wat bewoog een 60-tal boerinnen en bewoonsters van het platteland in 1929 om huis en haard te ver laten en een tweedaagse bijeen komst in Noordwijkerhout te gaan bijwonen en te gaan praten over de oprichting van een vereniging? Dat vrouwen in die tijd, zo'n initiatief namen, was voor die tijd bijzonder. Dit initiatief echter, heeft geresulteerd in het oprichten van de .Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen", met als vernieuwde doelstelling: „Door vorming en ontwikke ling van vrouwen hun besef van verant woordelijkheid voor en deelname aan de samenleving te bevorderen, in het bij zonder de plattelandsgebieden. De bond, oftewel de vereniging, staat open voor vrouwen van alle gezindten en onthoudt zich van elke partijpolitiek. Stond in de oude doelstelling het platte land centraal, nu is dat de vrouw. Door de goede organisatiestructuur telt de bond nu in 1984 meer dan 80.000 leden in 715 afdelingen. Op Goeree en Overflakkee zijn drie afdelingen vertegen woordigd; t.w. Goeree-Ouddorp, Midden- Fïakkee en Oost-Flakkee. Maandelijkse komen de leden van de afdeling bij-elkaar om een bepaald pro gramma bij te wonen. Op die avond (soms ook middag) is ontspanning te vinden en kontakt met anderen. Naast deze gezelligheid wordt de vorming en de educatie van de vrouw zeker niet vergeten. Behalve deze bijeen komsten worden tal van cursussen en ex cursies georganiseerd. Ook zijn allerlei commissies aktief. De contributie be draagt per 1 januari 1985/39,per jaar. De helft van dit bedrag is voor de afdeling, de andere helft moet afgedragen worden aan het hoofdbestuur. Deze zorgt er weer voor dat vrouwen in de bond opgeleid worden om b.v. cursussen te geven, dis cussies te leiden, afdelingsbesturen te ka deren enz. Elk lid ontvangt het maandblad „de HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 IJ^ Plattelandsvrouw" en ontvangt 4x per jaar het provinciale blaadje „Het Kon- takt". Door de convocatie die de leden maan delijks voor hun afdelingsavond ontvan gen, wordt iedereen telkens weer geïnfor meerd wat er in de afdeling gaande is. Wilt u informatie over onze bond of over ons jaarprogramma, belt u dan naar onder staande adressen. Natuurlijk kunt u zich ook opgeven als lid! Voor Goeree - Ouddorp: Secretaresse: mevr. M. Looy-van Tichgelen, telefoon 01879- 1936 Voor Midden-Flakkee: Secretaresse: mevr. L. Vis van Heemst-Slegt telefoon 01870-2856 NED. HERV.KERK Beroepen te: Wijngaarden T. Wegman te Sint Anthoniepolder; Colijnsplaat J. B. Beijer, kand. te Utrecht; Benschop H. Westerhout te Lienden; Rijssen W. Chr. Hovius te Apeldoorn (buitengew. wijk- gem.). Bedankt voor: Kinderdijk A. van Vuu- ren te Kamerik; Hendrik Ido Ambacht, Numansdorp en Krimpen a.d. IJssel C. Fieren te Ede; Wijk (bij Heusden) R. van Kooten te Zeist: St. Annaland J. C. Schuurman te Zalk en Vecaten; Oud Beijerland J. Harteman te Moerkapelle. Aangenomen naar: Sprang L. van Win gerden te Zijderveld; Doom C. Fieren te Ede (voorheen zend.pred. te Indonesië) Aalburg P. J. Visser, vicaris te Am sterdam. Afscheid ds. Hoornaar van Ochten: Ds. I. Hoornaar nam afscheid van de Herv. Gem. te Ochten met een tekst uit Numeri 27 vers 17b: „Opdat de vergadering des Heeren niet zij als schapen die geen herder hebben". Afscheid dhr. J. den Boer van Vaassen: Dhr. J. de Boer nam afscheid van de Herv. Evang. op G.G. te Vaassen wegens het aannemen van een beroep als lerend ouderling van de zelfstandige Oud Ge reformeerde Gemeente te Temeuzen. De tekst voor deze afscheidsdienst was ge nomen uit Deuteronomium 30 vers 19. Dr. Vreekamp nam afscheid van Epe: Dr. Vreekamp gaat het secretariaat waar nemen van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israël en preekte daarom af scheid als herder en leraar van Epe met de woorden uit Lukas 14 vers 11„Wie zich zelf verhoogt zal vernederd worden, maar wie zich zelf vernederd zal verhoogd wor den". Bevestiging ds. F. Koeman te Wouden berg: Ds. A. v.d. Meer, zwager van ds. P. Koeman bevestigde hem als herder en leraar van de Herv. Gem. te Woudenberg met een tekst uit Jes. 52 vers 7. De intrededienst had als tekstjes. 52 vers 9 en 10. GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Beroepen te: Treebeek drs. H. D. Krug te Appelscha; Donkerbroek H. Harmsen, kand. te Elburg, die dit beroep heeft aangenomen; Heiloo(als geest. verz. me disch centrum te Alkmaar) E. Sluis-Sluis, kand. aldaar, die dit beroep heeft aan genomen. Bedankt voor: Nijkerk H. van Veen te Woudenberg. Aangenomen naar: Zwartebroek drs. H. K. Wolters te Oostermeer; Zuidwolde (Dr.) J. Stolk te Alphen a.d. Rijn; Lin- schoten-Zuid J. G. Meynen te Amers foort; Emmeloord J. W. van der Jagt te Doetinchem en Doesburg. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Utrecht N. W. en Driesum ca. H. G. Gunnink te Drachten-Zuid; Monster, Schildwolde en Alblasserdam i.c.m. Nieuw-Lekkerland M. de Vries te Ezinge; Hattem F. van der Pol te Kra- lingsche Veer i.c.m. Krimpen a.d. IJssel; Meppel J. Kruidhof te Hardenberg; Zuid wolde i.c.m. Ruinerwold-Koekange J. J. Dronkers te Westinge-Sauwerd. Bedankt voor: Nieuwleusen, Steenwijk, Uithuizen en Utrecht-C, P. H. R. van Houwelingen te Driebergen-Rijssenburg; Harlingen S. Braaksma te 's-Hertogen- bosch. Aangenomen naar: Ommen P. H. R. van Houwelingen te Driebergen-Rijssen burg. Beroepen te: Heerde-WapenveldB. Lui ten te De Lier-Maassluis; Beverwijk A. J. van Zuijlekom, kand. te Hattem. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Delft C. van Atten te Onst- wedde; Rotterdam-Oost, Capelle a.d. IJs sel J. J. Los, kand. te Amersfoort; Vlaar- dingen L. W. van der Meij te Zaamslag; Maassluis P. J. Kok te Bunschoten; Alphen a.d. Rijn A. van Heteren te Wer kendam. Bedankt voor: Komhom J. Verhage te Goes. Aangenomen naar: Clifton (New Jer sey, USA, Free Reformed Church of North America) G. Hamstra te Elburg; Hoogeveen wijk Zuid) DQuant te Haar lem-Centrum. Afscheid ds P. van Zonneveld van Doornspijk: Ds. van Zonneveld nam af scheid van Doornspijk vanwege zijn ver trek naar Driebergen met een tekst uit Jesaja 54 vers 10: „Want bergen zullen wijken en heuvelen wankelen, maar Mijn goedertierenheid zal van u niet wijken, en het verbond Mijns vredes zal niet wan kelen, zegt de Heere, Uw Ontfermer. De intrede en bevestigingsdienst te Drie bergen vonden plaats in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Ds. P. Beekhuis hield een bevestigingspreek naar aanleiding van 1 Timotheüs 1 vers 15. Ds. van Zonneveld bepaalde 's avonds zijn gehoor bij Joh. 15 20. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Rijswijk - 's-Gravenhage- Zuid W. Smouter te Dalfsen; Zwartsluis en Marknesse W. Smouter te Dalfsen. GEREF GEM. IN NEDERLAND Intrede ds. F. Mallan te Alblasserdam: Na 's middags bevestigd te zijn door ds. A. van Straalen, met een tekst uit Deut. 8 vers 2, deed ds. F. Mallan 's avonds intrede naar aanleiding van Deut. 18 vers 2. Ds. Aangeenbrug op 93-jarige leeftijd overleden: Op 93-jarige leeftijd overleed ds. D. L. Aangeenbrug, em. pred. en OUDE TONGE Op 16 oktober D.V. zal ds. A. Hooger- land uuit Dirksland een tijdrede uit spreken voor de S.G.P. in het kerkgebouw van de Ger. Gem. te Oude Tonge. Aanvang half 8. NIEUWE TONGE Zaterdagavond 13 oktober begint het open jeugdwerk weer. Alle jongelui welke het voortgezet onderwijs bezoeken, zijn hartelijk welkom. We beginnen met een bingo-avond. Aanvang 20.00 uur. De deuren van „Elim" gaan open om 19.30uur. hulpprediker te Ederveen. Na eerst oefe naar te zijn geweest in de Chr. Ger. Kerken, werd hij later predikant in de Ger. Gem. In 1953 onttrok hij zich aan het synodaal verband der Ger. Gem. In 1960 ging hij van Temeuzen naar Rijssen. En sinds 1965 werd hij als ouderling be vestigd te Ederveen en werkte daar als hulpprediker. De begrafenis vond plaats onder grote belangstelling na een rouw dienst in de Nederlandse Hervormde Kerk te Ederveen, die geleid werd door ds. Mallan. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Spijkenisse en Gouda R. Boogaard te Leiden; Alblasserdam J. van Vliet te Veen; Leerdam, Naaldwijk, Ter- wolde-De Vecht en Meeuwen A. Hooger- land te Dirksland; Amersfoort J. W. Ver- weij te Ridderkerk; Lelystad H. Paul te Vlissingen; Hoogeveen M. Burggraaf, kand. te Rotterdam. Bedankt voor: Meliskerke A. Moerker ken te Nieuw Beijerland; Randburg (Z. Afrika) J. M. Kleppe te A.peldoorn; Enk- huizen F. Harinck te 's-Gravenhage-Z; Tricht-Geldermalsen H. Paul te Vlis singen; Wageningen J. Mol te Elspeet; Benthuizen en Rijssen M. Mondria te Waardenburg; Vlaardingen P. Blok te Capelle a/d IJssel; Rotterdam-Zuidwijk J. M. Kleppe te Apeldoorn; 's-Graven- hage D. Hakkenberg te Lisse; Rotterdam- IJsselmonde J. Mol te Elspeet; Werken dam J. Koster te Klaaswaal. Expo Tholen 1984: Van woensdag 17 tot en met zaterdag 20 oktober wordt aan de Zoekweg te Tholen een consumentenbeurs gehouden. De 40 stands in een grote hal worden vrijwel uitsluitend door het Thoolse bedrijfsleven bemand. Daarbij zorgde een goede selec tie voor een rijke variatie van branches. Op meubel- en textielgebied is er altijd ruime aanbieding, maar dat is er eveneens van radio en tv. tot en met de modernste video-apparatuur. Dat is er eveneens voor wat woningisolatie betreft, zonweringen, aluminium ramen en deuren, brandbevei liging, gereedschappen in alle soorten tot voor de minder begaafde doe-het-zelvers of de meest begaafde amateur-technicus toe. De nieuwe rijwielen voor komend voor jaar of de modernste racefietsen. Een stand voor carrosseriebouw, kantoor machines, boekhandel, computers, bloe men en planten, voorlichting over reizen, maar eveneens voorlichting van het ge meentebestuur, p.tt, p.z.e.m., rode kruis, terwil horeca en foodstands met vis, no ten, broodjes, enz. zorgen dat bij Expo bezoek niemand honger en dorst hoeft te lijden. Op elk van de 4 beursdagen is er een modeshow, terwijl de organisatoren voor het publiek nog wat verrassingen in petto hebben. Voor de 65 plussers rijden er bussen vanaf de Thoolse kernen naar het Expo terrein. Het initiatief ging ditmaal volledig uit van de Middenstandsfederatie Eiland Tholen, die vervolgens via het bestuur en de deelnemende bedrijven de plannen verder uitwerkte. Eerdere Thoolse beurzen, die sinds me dio zeventiger jaren worden gehouden, zij het dan eens om de 2 of 3 jaar, leverden zo'n 10.000 tot 15.000 bezoekers op. Dat beperkt zich dan uiteraard niet tot Tholen en Sint Philipsland, maar ze kwamen uit veel wijder omtrek van overig Zeeland, West Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. DE beurs die dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur is geopend, krijgt woensdag middag 17 oktober een officiële start via burgemeester E. Baerends van de ge meente Tholen. De entreeprijs werd van vorige keer ad 4,verlaagd tot/ 2,50 voor volwassenen en/ 1,25 voor jongeren. Het is er de ondernemers immers vooral om te doen zoveel mogelijk consumenten te tonen wat er voor het dagelijks leven, maar zeker ook voor komende cadeautijd, aan nieuws op de markt kwam. Expo Tholen 1984 kan bovendien weer een ontmoeting worden van velen met velen. *-«JiiS!^;;v.-.v •*tó;<?,».ï|^V;,,' -.,1 1-ScJao^ „.ar. /^y,-/^^" MIDDELHARNIS~ verhuizen van west naar oost én omgekeerd van hoog naar laag en omgekeerd van klein naar groot en omgekeerd van dorp naar stad en omgekeerd van binnen naar buiten en omgekeerd met flakkee expresse kunt u alle kanten op flakkee expresse 01870-2188 middeiharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierlkzee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 11