ATTENTIE Keersluis te Ooltgensplaat werd van nieuwe Azobé houten deuren voarzien CIMK rapport vindt dat Ouddorps (winicel) centrum best wat gezelliger mag V isser I Samenwerking jeugdvereniging Garage KNÖPS B.V. ^"^l t^rs- huibrecMse JAC. DE GAST AUTO PESCH I Onze SHOWROOM X ARENSMAN Bijbellezing wordt hervat Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen- Hesselink De nieuwe SAAB 90 is uit „Wonen als|e ouder wordt" YAMAHA A.J.V. Rumpt Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Wij leveren tegen scherpe prijzen kwaliteitsprodukten. Zie advertentie binnenzijde (biz. 3) van dit blad. Handelsonderneming Telefoon 01875 - 1609 NIEUWE TONGE RENAULT-dealer Energiezuinig p.|.|^^.y.>^.l.it3 ■BOSCH Dirksland, 01877 - 1357 Vlot verloop Materiaal Kosten Beheerder en onderhoudsplichtige A utomobielbedrijf FORD - TOYOTA Nieu\A/ en Occasions Buitenboordmotoren PEUGEOT TALBOT Ah Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 3ELHARN1S X is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend X 57 e Jaargang VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief OOSTFLAKKEE Door de samenwerkende jeugd verenigingen van de Ned. Herv. Kerken te Oude Tonge en Ooltgens- plaat zal het komende seizoen een aantal ontmoetingsavonden ge organiseerd worden. Doel van deze avonden is naast weder zijdse, de jeugd vanaf 15 jaar en ouder een verantwoorde zaterdagavondbesteding te bieden, waarbij de BIJBEL als uitgangs punt bij de te ondernemen aktiviteiten geldt. De avonden zullen onder de naam „Oos- terlicht" één keer per maand afwisselend in de verenigingsgebouwen (Aktiva/El- thato) van beide gemeenten worden ge houden. De aanvangstijd is steeds om 20.00 uur (zaal 19.30 uur geopend), terwijl iedere avond omstreeks 22.30 uur zal worden afgesloten door middel van een avond sluiting. Tijdens deze avonden kan tegen geringe vergoeding frisdrank en koffie worden verkregen. De volgende onderwerpen zullen o.a. onderwerp van gesprek zijn: Verslaving, Mens en Schepping (Milieu en Natuur), ondergrondse kerk. Muziek, Films. Ter bestrijding van de te maken kosten zal, afhankelijk van het onderwerp die avond, een geringe entree worden ge heven. De eerste avond zal D.V. 13 oktober 1984 te Oude Tonge worden gehouden. Op het programma staat deze avond o.a. een kennismaking, sketches enz. NIEUWE TONGE D.V. dinsdagavond 9 oktober hoopt de Herv. predikant ds. J. v.d. Born de winter avond-Bijbellezingen weer voort te zetten. Aanvang 7.30 uur in „Elim". ♦^nn^^^j^»j^4***»»**»#4»jn>.»»**** voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ^^4^^♦^H^**^^**♦^H^♦»♦♦♦♦♦*♦**•¥■■»■♦ Plaats is het verenigingsgebouw „Ak- tiva" aan de Kolfweg te Oude Tonge, aanvang 20.00 uur. Entree bedraagt 2,50 p.p. We heten de jongelui vanaf 15 jaar en ouder van harte welkom!! wassen met een machine van originele Westduitse kwaliteit. Adviesprijs f 1539, vooraBetekerhódt VINGERLIMG 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-Z5!8 De gemeenteraad van Oostflakkee en het Water schap Goeree-Overflakkee kwamen in het voorjaar voor een belangrijke beslissing te staan. De sluis deuren van de keersluis in de haven van Ooltgens plaat vertoonden na een dertig jarig gebruik dus danige gebreken, dat het niet verantnroord leek om de afsluiting van de Philipsdam en de Oosterschelde af te wachten. Over een paar jaar zal deze afsluiting weliswaar een feit zijn maar de urgentie van een goede beveiliging van de Oostpunt van het eiland woog zwaarder dan voor deze paar jaar nog risico's te nemen. Het bleek een goede beslissing, want toen j.l. maandag en dinsdag de oude deuren voor nieuwe werden verwisseld bleek de kwaliteit heel slecht. Met de nieuwe deuren is alles gedaan om de veilig heid naar menselijke berekening te waarborgen. De nieuwe deuren, gemaakt door de Firma G. Wijma en Zn. B.v. te Kampen arriveerden vorige week vrijdagavond op een bak W.D.Sr. 15 van de Fa. Eerland uit Lekkerkerk, gelijk met de bok Joris II, eveneens eigendom van genoemde sleepdienst en transportbedrijf. Met een sleepboot van deze firma werd het transport in de haven afgemeerd, waarna maandag met het karwei werd begonnen. Met het morgentij werd een der oude deuren door de bok (hefvermogen 20.000 kg.) verwijderd en met het middagtij werd een nieuwe deur geplaatst. Dinsdag had dezelfde handeling plaats en verliep alles volgens de plaiming. Oud en nieuw zorgden er voor dat van maandag op dinsdag het water op het gewenste peil bleef. De nieuwe deuren zijn gemaakt van het houtsoort Azobé. Een houtsoort dat zich alleen machinaal laat bewerken en dat gebeurde in de fabriek te Kampen. De oude deuren werden in 1955 ter plaatse bij de keersluis gemaakt door de Firma Wed. Schermers te Nieuwendijk (N.Br.). Deze deuren van het houtsoort Demerara Groenhart werden met de hand ge maakt Dit hout laat zich redelijk met de hand bewerken. Omdat de keersluis tegelijk in aanbouw was door het Aaime- mingsbedrijf Van Hattum en Blankevoort N.V. te bloemen- daal werden de deuren toen in het droge geplaatst met een portaalkraan. De oude deuren zijn dertig jaar meegegaan, de levensduur van de nieuwe deuren wordt geschat op 50 jaar. Beide houtsoorten Azobé en Groenhart zijn bestand tegen paalworm en termieten. De oude deuren worden nog bewaard en zijn overgebracht naar Sluishaven. Vóór de sluis van het watergemaal is de bodem wat verdiept door de Fa. Ras uit Nieuwe Tonge en hier worden de deuren neergelegd en blijven ze onderwater om verdere verrotting te voorkomen, 't Is uit voorzorg als er soms door een aanvaring etc. iets met de nieuwe deuren plaats vindt. De totale kosten voor het maken en aanbrengen van deze nieuwe deuren zijn 188.000,De aannemingssom van de Fa. Wijma is 160.000,incl. B.T.W., de overige kosten zijn 28.000,De Raad van Oostflakkee stelde in de vergadering van 10 mei 1984 een bedrag van 188.000,^ voor dit werk beschikbaar. Het gewicht van één deur is 14 ton, van één oude deur 13 ton. De sluiskom heeft een breedte van 8 meter. Omdat het z.g. puntdeuren zijn heeft elke deur een breedte van 4.78 meter. De hoogte van de deuren is 7.70 meter. Boven op de nieuwe deuren wordt weer de verhoging van 0.45 meter aangebracht, welke in 1980, gelijk met de dijkverhoging, op de deuren is geplaatst. Eén van de oude deuren heeft zijn dienst bewezen. In 1968 na de afsluiting van het Volkerak zijn de oude deuren nog versterkt Momenteel is men met deze afwerking bezig en worden ook de leuningen aangebracht en de tandheugels voor het dicht en opendraaien van de deuren bevestigd. De Gemeente Oostflakkee is onderhoudsplichtige van deze keersluis, het Waterschap Goeree-Overflakkee is de beheerder. De direktievoering van het werk is Rijkswater staat, direktie sluizen en stuwen Bouw-stortnvloedkering Oosterschelde, tw. de heren C. J. van Rossen en F. W. J. van der Linde. De Gemeentelijke begeleiding berust bij de adj. dir. Gemeentewerken, de heer C. Sprong. Nog enkele technische gegevens: de waterkerende hoogte van de deuren is weer 5.80 m N.A.P. De hoogste waterstand welke de30 jaaroude deuren getrotseerd hebben is 4.40 m-l-N.A.P. en dat was op 3 januari 1976 met het 2e getij. Met de ramp kwam het water op 4.20 m -I- N.A.P. Een stand van rond de 4 m -I- N.A.P. werd na de ramp nóg een enkele keer geregistreerd. De uitvoering van het werk had maandag en dinsdag een heel gunstig verloop, ondanks dat met de bok veel moest worden gemanoevreerd. De maten van de deuren, van te voren genomen, pasten perfect Sluismeester, de heer A. Hokke staat er weer „dim" op. Wanneer het voornemen kon wor den uitgevoerd is gistermiddag het zgn. CIMK rapport (Centr. Inst. Midden en Kleinbedrijf) ten ge- meentehuize aan de direct betrok kenen uitgereikt. Het rapport be doelt een leidraad te zijn voor on dernemers en gemeentebestuur bij de gedachtenwisseling die uit de rapportage voort zal dienen te ko men, temeer omdat het in Oud dorps Ring, met weliswaar een „re latief goed geconcentreerd winkel- bestand dat redelijk functioneert", toch niet alles botertje tot de boom is.... „De straten van het winkelcentrum wor den thans gekenmerkt door veel niveau verschillen en de aanwezigheid van rij dend-, dan wel stilstaand autoverkeer", zo wordt o.a. geconcludeerd „Het centrum biedt de winkelende consument weinig comfort en stimuleert de ondernemers nauwelijks tot buitendisplay's (uitstalling), waarvoor trouwens de ruimte ontbreekt Er is daarom geen sprake van een „shop ping gebied" ondanks de ogenschijnlijk gezellige drukte die af en toe waarge nomen kan worden, bijvoorbeeld in de vakantieperiode. „Shopping" behoort thans niet tot de mogelijkheden, de Ring is te zeer een boodschappengebied", zo wordt in het CIMK rapport vastgesteld. Shoppen of winkelen wordt gedaan door vakantiegangers, permanente bewoners doen meer boodschappen" zo wordt el ders in het rapport vastgesteld. Wel wordt vastgesteld dat Ouddorp een heldere en redelijk geconcentreerde win- kelstructuur heeft Het besproken cen trum omvat de Weststraat, de Boompjes, de Raadhuisstraat en de Hoenderdijk. De rapporteurs vinden dat de grote bomen rond de kerk de ring een intiem en be sloten karakter geven en dat geeft een uit stekende zogeheten „belevingswaarde", maar bij somber weer werken de bomen weer in het nadeel omdat ze de kom somber en donker maken, voor het overige geven ze een fantastische toeristische vul- Ung. Ook de vormgeving van de straten wordt als eenvoudig en sober beoordeeld. De rapporteurs zijn best te spreken over de grote verscheidenheid van exterieurs in het winkelcentrum al laten ze ook niet onvermeld dat enkele panden door hun vormgeving én door een achterstallig on derhoud in dat geheel een dissonant vor men. De presentatie van het assortiment wordt algemeen goed geacht („binnen hebben de meeste ondernemingen de zaak goed op een rijtje staan"). Slechts van enkele ondernemingen wordt gezegd dat de presentatie zeer onoverzichtelijk is. Die zaken doen afbreuk aan de kollektivi- teit, vinden de rapporteurs. Zomin de Gemeente als de Onder nemersvereniging (welke laatste op dracht geeft tot het opstellen van het rapport) verwachten van belang zijnde ontwikkelingen. Het draagvlak in Oud dorp zal alleen uitbreiden als gevolg van natuurlijke aanwas want er zyn geen grote woningbouwprogramma's. De rapporteurs merken daar wel by op dat deze rust in het draagvlak slecht kan Een van de winkelstraten is de Weststraat; ook hier een grote variatie in gevels en presentatie-, maar 't zou, aldus het rapport, met wat voorzieningen een heel wat plezieriger winkelgebied kunnen worden. zijn voor de winkels omdat die een jaarlijkse omzetstijging van 3% nodig hebben om op een gelijk inkomensni veau te blyven. De ondernemers zelf zo is uit vraag gesprekken gebleken kwalificeren het winkelcentrum als „goed" tot zelfs „zeer goed". In tegenstelling tot het gemeente bestuur vinden de meesten van hen de verkeerskundige situatie redelijk. Het voornemen van het gemeentebestuur de kern af te sluiten voor gemotoriseerd ver keer stuitte op grote bezwaren uit onder nemerskring en het gemeentebestuur zag er dan ook van af. Van de 21 ondernemers willen er 8 een winkelerf, 5 een voet gangersgebied, 7 prefereren de huidige situatie en een van hen gaf geen commen taar. In de 21 ondernemingen zijn 's win ters 71 mensen werkzaam, 's zomers zijn dat er 93. In het rapport wordt aangetekend dat veelvuldig wordt genoemd dat het cen trum een trekker mist. Een warenhuis of Hema-achtige vestiging is dan veelal een wens. Een klein aantal ondernemers vindt de mode- en textielsector nog te gering vertegenwoordigd. „Opvallend" was voor de rapporteurs de kritiek van een vijftal ondernemers op het parkeergedrag van collega onder nemers die terwijl de parkeerruimte beperkt is de gehele dag de eigen auto voor de deur laten staan. Het kon zo blijkt uit de rapportage best wat gezelliger in Ouddorps winkel centrum en de rapporteurs dragen daartoe enkele suggesties aan, zoals de plaatsing van beplanting en bloembakken, het aan brengen van sfeerverlichting en het plaat sen van decoratieve inrichtingselementen als speelwerktuigen voor kinderen, zit banken, prullebakken, kunstwerken en het aanbrengen van sierbestrating in enkele kleurnuances. Het ontwerpen van luifels, pui aanpassingen en andere bouwkundige delen blijven particulier initiatief. De kosten van dat alles laten zich vrij nauwkeurig berekenen, zo niet de moge lijke baten. Wel poneren de rapporteurs daaromtrent één zekerheid: nietsdoen in dit plangebied is relatief een achteruit gang.! Ondanks het gegeven dat groei wellicht voorlopig tot het verleden be hoort is het een belangrijke zaak de aan sluiting te behouden. Maak nu een proefrit Korteweegje 41-43, Dirksland Telefoon 01877 - 1122 ca B ca 13 f^ OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612-2120 Tentoonstelling: De tentoonstelling „Wonen als je ouder wordt" staat op 13 oktober 1984 geëxpo seerd in de rekreatiezaal van het diensten centrum te Middelhamis; welke geopend is van 10.00 uur tot 16.00 uur. Entree is uiteraard gratis. Ouder en jonger van harte welkom. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 -N 11 MMIMgW 4 LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1