Visser Pracht foto's van oud flakkeese hoekjes in Verzorgingshuis „de Goede Ree" Garage KNÖPS B.V. 169,- Misschien fundering van vroegere kericgracht onder hotel Spee AUTO-SCHADE AUTORIJLES hiubredftse Politie Middelharnis houdt fietsenkijkdag Verdachte gijzeling vrijgesproken JAC. DE GAST A. J. V. Rumpt De nieuwe SAAB 90 is uit Ramoco b.v. Goeree-Overfiakkee „Om geld en goederen" Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De andere kant Ertussen Opklaring? Tegenstelling Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten met Citroen BX TRD J. Bruggeman ois?? -1693 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS nUMPTSTAB RUMPTSTAD B.V. Bedrijfswagen totlOtG.V.W. Een goede stof zuiger behoeft niet duur te zijn; b.v Holland Electro 1700 ,,De Motte" bezig met onderzoek: Extra kerkdienst Ger. Gemeente A utomobielbedrijf RENAULT-dealer OUDDORP (Z.H.) Tel (01878) 1612 - 2120 CNV cursus: POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabcr Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bezoek Wie er niet geweest is en het doorkruist heeft kan zich niet of nauwelijks voor stellen waar men het over heeft als men spreekt over de Verenigde Staten. We weten er wel een heleboel vanaf maar echt kennen dat doen maar enkelen. En wie zou dan precies weten van de verschillen tussen noord en zuid, tussen industrie- staten en landbouwstaten? Welke Euro peaan met zijn verleden van eeuwen kan invoelen wat het betekent bewoner te zijn van een contignent met net twee eeuwen (moderne) geschiedenis. Natuurlijk, er lopen verbindingslijnen met Europa, maar was de emigratie naar de nieuwe wereld niet een vlucht uit het oude? Er werd een nieuwe gemeenschap opgebouwd met eigen regels, nieuwe wetten. Het wereld deel werd bevolkt, men raakte overtuigd van eigen kennen en kunnen, er ontstond uit de smeltkroes van nationaliteiten een eenheid het Amerikaanse volk. Dat het zich zo presenteert is niet in het minst te danken aan het regeringsstelsel. De afzonderlijke staten verenigden zich. De president werd het gezicht naar „bui ten". De „founding fathers", degenen, die de grondwet opstelden, zullen niet hebben bevroed dat de staten eens tot de super machten gerekend zouden worden. Zij zullen ook niet bedoeld hebben dat de president die macht kreeg die hij nu kan uitoefenen. In die macht ligt ook zwakte. Meer dan elders kan de persoonlijke uit straling, het vermogen snel te beslissen of welke eigenschap dan ook beslissend zijn voor hoe men Amerika ziet. De huidige president van Amerika weet dat maar al te goed. Als persoonlijkheid weet hij het publiek uitstekend te be spelen. Daar is zijn campagne dan ook op gebouwd. Hij gaf de Amerikanen weer het idee mee te doen. Hij wist Amerika weer geespecteerd te krijgen zonder zich in een echt avontuur te storten. En als hij zich verkeek, dan werd er „bakzeil" ge haald. Denk maar aan Libanon. In ieder geval heeft hij bereikt dat het vrijwel zeker is dat hij herkozen wordt. Doordat hij nu al zo'n voorsprong heeft kan hij zich vrij zelfstandig ontplooien. Voor de oppervlakkige lezer van wereld nieuws ligt er deze les in. Met de persoon van de president en de aandacht die hij krijgt kent men Amerika op één manier zijn manier. Men kent overigens de men sen op de achtergrond niet, de personen in de directe omgeving, zijn adviseurs. Zelfs in die open maatschappij zonder pers- censuur duurt het soms lange tijd voordat men precies weet wat er aan de hand is. Denk maar aan Watergate. Aan de andere kant van het krachtenveld beweegt zich ook een „Verenigde Sta ten". Het is de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken. We weten daar eigen lijk nog minder van. De geschiedenis gaat veel verder terug dan die van Amerika. Het is de geschiedenis van de moejik, de boer verknocht aan zijn grond, van de groodgrondbezitters, van de Tsaren. Het was het land van tegenstellingen rijk en arm waar de Grieks orthodoxe kerk haar voren trok. Het is ook het land van de geslaagde revolutie. Waar de communistische partij het voor het zeggen kreeg. Die partij is het cement geworden, waarmee de staten ver bonden zijn. De unie is van haar tegenwoordigheid doortrokken. De partij is het bindmiddel, de partij is de Unie. Leden vanuit de partijhiëarchie vormen het presidium, het „dagelijks bestuur". Daar ligt het machtscentrum. Wat weet de lezer meer? Zijn wij in staat het „ijzeren gordijn" te doorschouwen? Of moeten we het doen met waarne mingen als: de heer Tjsemenko is alweer gesignaleerd. Hij sprak vier minuten, naast hem stond.... Tussen die twee enorme machten, met een verschil in cultuur, in taal, in herkomst en noem maar op, ligt West Europa. Zoals eens België het tussengebied was tussen Duitsland en Frankrijk (en daarmee het slagveld) is er nu de buffer van Oostblok- satelieten en het vrije Europa. Qua staat kundige geschiedenis de oudste. De bakermat van de democratie (Engeland). In ontwikkeling een voorloper en nu oud. Verdeeld in staten, soms machteloos verdeeld. Beschermd door of in bond genootschap met één der machten, be dreigd door de ander. Het is dan ook geen wonder dat bv. de vredesbeweging hier aansloeg, dat de aandrang tot wapenbe heersing en conferenties daartoe vanuit ons werelddeel komen. Het is lange tijd ijzig stil geweest tussen Amerika en de Sovjet Unie. President Reagan toonde niet bang te zijn, moest „zijn tanden" laten zien. Anti-commu- nisme was schaars geworden aan Ameri kaanse zijde. Na Carter zullen de Russen verrast geweest zijn, dat er weer een rechte lijn getrokken werd. Daarbij komt dat de eerste ambtstermijn van Reagan viel in een periode van grote politieke onzekerheid in Rusland. Naar buiten toe is dat niet zo merkbaar, zeker niet nu de minister van buitenlandse zaken Gromyko dat beleid stevig in han den schijntte hebben. Naar binnen toe kan het hast niet anders of drie partijleiders- en daarmee politieke kopstukken in enkele jaren gaan gepaard met verschuivingen en spanning. Zoals wel meer in zo'n geval zijn de militai.''en dan sterk en attent. Gromyko r nu een bezoek afleggen bij president Reagan. Erkent men daarmee dat deze als de komende president gezien wordt? Heeft men in eigen huis orde op zaken? Wil men op het laatste moment Reagan in een positie manouvreren van oorloghitser bij uitstek? Wie zal het rechte weten? Feit is dat er pogingen tot een gesprek worden onder nomen en daar is Europa als eerste bij geïnteresseerd. Twee grootmachten, twee culturen die botsen, twee staatsvormen die tegenover elkaar staan. Het ene jong met de soepelheid van de mogelijkheid na vier jaar van (uitvoerende) macht te wisselen en niet de zekerheid dat dit na acht jaar moet. Het andere oud met de onwrikbaarheid van een politiek systeem dat de machtslijnen vasthoudt, die dat kan doen omdat het de media onder controle heeft. Naar het zich laat aanzien een star- dogmatisch systeem. Beiden tot de tanden toe gewapend om zich te verdedigen. Vest op prinsen geen vertrouwen zingt een Psalm. Is de vredesweek u al een gebed waard geweest? LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 ununi - Sazonmaaiers HONDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILOE -luchlverhltters L.V. Poldersedijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2S18 Wie binnen het werkgebied van de groep Middelhamis van de Rijkspolitie onlangs zijn/haar fiets is kwijt geraakt doet er goed aan morgen zaterdag gebruik te maken van de „fietsenkijkdag", die van 9 tot 12 uur op het bureau gehouden wordt. Misschien vindt U daar Uw fiets terug? De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren de 32-jarige Laurens M. uit Oude Tonge vrijgesproken van het gijzelen van zijn schoonzuster be gin juni in Oude Tonge. De recht bank acht niet bewezen dat M. zijn schoonzus tegen haar zin heeft vastgehouden. De man werd wegens poging tot dood slag door de rechtbank niettemin veroor deeld tot achttien maanden gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de regering. Tijdens de gijzeling, die vele uren duurde, heeft M. op vier agenten geschoten en daardoor een agent ver wond. De officier van justitie vermoedde dat de man met zijn daad uit wanhoop getracht heeft een eind aan zijn leven te maken, door de politiemannen zo uit te lokken dat zij gericht op hem zouden schieten. Het is een werkelijk „gouden" streep gebleken de serres en de gangen van het gerenoveerde Ver zorgingshuis „de Goede Ree" extra op te fleuren met kleurenfoto's van markante flakkeese plekjes en ge bouwen. Een groot deel van de ca. 300 beelden zijn reprodukties van schilderijen die door een viertal schilders/tekenaars van 't flakkeese land zijn gemaakt. Voor het be langeloos beschikbaar stellen van hun werk zijn bestuur en directie van „de Goede Ree" hen zeer er kentelijk en zeker geldt dat van de bewoners bij wie de fotogalerij zo veel herinneringen oproept.! De directrice, Zr. v.d. Riet had er geen enkele moeite mee wat bewoners bij el kaar te roepen om van hun instemming met de foto's blijk te geven: „....we raken er niet opuitgekeken...!" verzekert mevr. K. J. Munters-van Loon, die haar kinder jaren in Dirksland doorbracht en later o. a. in Herkingen woonde. De Visbank is haar favoriete foto en ze weet 'm feilloos te hangen. Mevr. Munters gaat verhalen hoe het oranje-blanje-bleu vlaggetje op de Vis bank noch door de Fransen onder Napo leon, noch door de Duitsers werd ver- Dhr. J. ten Hagen toont de grape die juist werd gevonden. Leden van de amateur-archeologenvereniging „de Motte" zijn j.l. zaterdag begonnen aan een onderzoek van de grond waarop tot voor enkele weken het Sommelsdijkse hotel Spee heeft gestaan. Terwijl de regen neergutste groeven de amateur archeologen zich een sleuf door het terrein waarbij ze enkele interessante vondsten deden. O.m. kwam een vrij gaaf kookpotje, een zgn. grape, tevoorschijn en delen van een schaal welke dateren uit half de 17 e eeuw. Ook delen van een koekepan uit het eind van de 16 e eeuw en van een baardmankruikje uit de 17e eeuw werden met voorzichtigheid geborgen. Verrassend was de vondst van een fundering die dwars door het terrein loopt Een eerste veronderstelling doet vermoeden dat het de fundering van de oude kerkgracht is maar daarover bestaat momenteel nog geen zekerheid. Wel zeker is dat de afgraving, die zaterdag weer zal worden voortgezet, best een interessante zal blijken te zijn. wijderd, waarmee mevr. Munters geheel voldoet aan de verwachtingen die er bin nen bestuur en directie waren. Zulke gesprekken en kontakten werden voor zien; de communicatie zou zeker worden bevorderd, zo werd verondersteld en zie daar: „....we raeke d'r niet over uut- gepraet...!" zo verzekeren de bewoners. Arend Smit, vroeger chauffeur op de takelwagen van Knöps en dientengevolge op 't hele eiland bekend, kent de gefoto grafeerde plekjes vrijwel allemaal maar 't mooist vindt hij de afbeeldingen van die plekjes die al lang weg zijn en ook daar van heeft hij er al heel wat ontdekt, zoals die van de oude huisjes langs de Oude- landsedijk, even voorbij de Sommels dijkse korenmolen. Als 'ie maar de gave van 't schilderen bezat zou hij ze zelf wel op 't linnen kunnen zetten! 't Zijn overigens niet alleen de bewoners die ervan genieten; ook de bezoekers maken een ontdekkingstocht langs de fo to' s en komen op die manier met meerdere bewoners in kontakt. Dhr. J. C. de Wit, uit de Langstraat afkomstig, heeft trouwens ontdekt dat de Herv. Kerk van Den Bom mel in de rij van kerken ontbreekt. De fotografen hadden de RK kerk van Acht- huizen daarvoor aangezien, maar dhr. de Wit heeft hen snel overtuigd door te wijzen op 't opschrift boven de ingang van de pastorie.! Soms komen er discussies uit voort, maar wanneer de grijsheid zijn oordeel velt is dat meestal het einde van alle Op de voorste rij v. l. n. r. Mevr. Kransse-Struik meteen afbeelding van de Enkele Ring. Mevr. Lugtenburg met een foto van de Herv. Kerk van Dirksland. Dhr. J. Holleman met een foto van een schilderij van de woninkjes buiten de Sommelsdijkse molen. Dhr. H. Dubbeld met een foto van een aquarel van de Wilhelmina- brug met omgeving. Op de bovenste rij, v.l.n.r.: Dhr. A. Smit met een foto van de jachthaven van Middelhamis, vervolgens de directrice Zr. v.d. Riet, dhr. Doomhein met de Voorstraat van Melissant, mevr. Munters met de Herkingense visbank en dhr. J. C. de Wit met de kerk van Achthuizen. tegenspraak. Wie zou men iemand als dhr. H. Dubbeld durven verbeteren die zo'n zeventig jaar in het huisje bij de Wilhelminabrug heeft gewoond. Dhr. Dubbeld is een van de velen („zeg maar gerust van allen", zo wordt verzekerd) die het hebben toegejuicht dat de ruilkollektie schilderijen die er vroeger hing is op gedoekt. „Dat waren soms van die gekke kop pen!" zo ziet een bewoonster nog met enige verontwaardiging op de produkten van een sur-realistisch „schilder" terug. Ze vonden 't maar eng, die „vreemde schilderstukken" die ze al in 't geheel niet begrepen. Dan de nieuwe foto's die er gekomen zijn. Namens de bewoners, bedankt mevr. Groenendijk-Polder, Adrie Vogelaar, Piet Vroegindeweij en Kees van de Sluijs en de fotografen die de voortreffelijke kleurenfoto's maakten. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. Maak nu een proefrit Korteweegje 41-43, Dirksland Telefoon 01877 - 1122 GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud papier opgehaald, in Goedereede, Oostdijk en Havenhoofd. Graag goed gebundeld, tij dig gereed zetten s.v.p. ♦♦♦*¥***-»*»»**»»»»#*»*»*<^** voor Verkoop Service 01871 -1662 Verlcoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ^♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦^♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦i» a E3 C3 a ei ca a a C3 De CNV-Distriktsraad Zeeland organi seert dit najaar op Goeree-Overflakkee de cursus ,,Om Geld en Goederen". Deze cursus, die reeds in Goes en Middelburg werd gehouden met respectievelijk zestig en negentig deelnemers, bestaat uit een viertal avonden: twee avonden worden gehouden in samenwerking met de Stich ting Huishoudelijke en Consumenten voorlichting. Onderwerpen op deze avonden zijn: rond komen met het inkomen, energiebespa ring, garantieregeUngen, produktieverge- lijking en consumentenrecht. Tijdens de derde avond wordt aandacht besteed aan de sociale verzekeringen. In samenwer king met een notaris wordt de vierde avond gevuld. De te behandelen onderwerpen zijn dan: erf- en schenkingsrecht, huwelijks-goe- derenrecht en de problematiek rond de aankoop van een eigen huis. Volgens distriktsbestuurder Léon Pher- nambucq is de aandacht voor deze cursus verklaarbaar doordat de werknemers en hun gezinnen echtgenoten( s) zijn even eens hartelijk welkom zich steeds na drukkelijker moeten gaan bezinnen hoe het gezinsbudget wordt besteed. Voor informatie over deze cursus kunt u zich wenden tot het CNV-Dienstencen- trum, Postbus 197, 4460 AD Goes, tel. 01100 - 20310 (mevrouw ten Brink), al waar u zich ook kan aanmelden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1