EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Schoolreis door schoolbril Openbare Lagere Scliool IVI'harnis De Saab 99 wordt nu de Saab 90 Optreden was minstens driemaal levensreddend Stroopwafelaktie Opbrengst bazar Modieuze huisvrouwen in Diricsland N.C.R.V.-kalenders No. 5332 TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur g 01870-3477 M De 40-jarige EHBO Ver. te Ouddorp heeft zich j.l. vrijdagavond op haar jubileumviering in veler spontane aanwezigheid mogen ver heugen. Klinkende gelukwensen en dankbetuigingen werden uit gesproken en dokter Ruizeveld bezorgde de aktieve Vereniging het grootst mogelijke compliment door eraan te herinneren dat het optreden van de EHBO in het Ouddorpse minstens driemaal levens- reddens is geweest! Feest derhalve voor de Ver. die zo zou ook blijken zich aan meerderlei instructies aan heeft moeten passen maar die in haar ideeële opzet onveranderd is gebleven. Totale dronkenschap.... Onderscheiding Opnamestop verzorgingshuis (leGoedeReeteSommelsdijl( L 2e Blad DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 EHBO Ouddorp vierde 40-jarig jubileum Officieel werd de Vereniging op 29 juni 1944 opgericht, zo liet de presidente mevr. Voogd-Koole weten, maar officieus was het al in 1939 begonnen. Niet ge speend van zelfkritiek durfde mevr. Voogd de vraag te stellen of het goed is geweest dat de EHBO al die jaren heeft bestaan, een vraag die ze positief beantwoordde bij het zien van die lange stoet gediplo meerden die door de jaren heen zijn op geleid: „....wanneer elk van hen ook maar één keer hulp heeft verleend is het bestaan van de Ver. zinvol geweest!" stelde ze met dankbaarheid vast. Dat er talloze malen was geholpen werd duidelijk uit de terug blik over oorlog en ramp en, wetend dat er ongevallen zullen gebeuren zolang er men sen zijn, achtte mevr. Voogd het ook alles zins zinvol om onverdroten dóór te gaan met het opleiden van steeds weer nieuwe cursisten die slagvaardig op kunnen tre den wanneer ergens de nood aan de man is.... Een Vereniging met die nobele opzet bleek de grootste sympathie van dokter Ruizeveld oud huisarts te Ouddorp te hebben. Hij verhaalde dat al in 1939, toen de oorlogsdreiging steeds nadrukke lijker werd, een groep mensen zich had bekwaamd in het EHBO werk, op initia tief van burg. Geleedst. Voor de eerste cursus, de wijkverpleegkundigen, o.a. Zr. v.d. Starre assisteerden, meldden zich een zeventiental cursisten. „Al in de oorlog heeft de EHBO heel veel nuttig werk verricht.!" kon dokter Ruizeveld uit eigen waarneming verze keren en velen zal het onbekend zijn geweest dat Ouddorp, na Rotterdam, in de provincie Zuid Holland de meeste bom men heeft gehad.... Onder Ouddorps bur gerij had dat enkele slachtoffers geëist, niet echter onder de hulpverleners die in de oorlog, na een beschieting, zelfs de gang door een mijnenveld niet hadden geschuwd. Ook tijdens de ramp was in samenwerking met het Rode Kruis hulp verleend en dokter Ruizeveld haalde ook herinneringen op uit de jaren daarna waar op hij zijn hoop grondde dat de Ver. door zal gaan, zeker wanneer hij vaststelde dat minstens drie hulpverleningen levensred dend zijn geweest Enige ogenblikken stil te werden in acht genomen ter nagedach tenis van die oud-leden en leden die in middels door de dood waren ontvallen. Wel aanwezig waren drie leden van het eerste bestuur, mevr. de Graaf-Voogd, dhr. A. de Jong en dhr. A. Bezuijen. Wijlen dhr. D. Spee en dhr. A. van Koppen hadden daar ook deel van uit gemaakt. Burgemeester van Velzen, die namens het Gemeentebestuur een gelukwens sprak bleek de aktiviteit van de Ver. ook op hoge prijs te stellen: ,,u hebt een staat van dienst die er zijn mag!" stelde hij waarderend vast. Het was ook 's burge meesters' ervaring dat zich bij ongelukken meestal meer kijkers dan helpers aan dienen waarom het een geruststellende gedachte is dat Ouddorp veel gediplo meerden telt die daadwerkelijk hulp kun nen bieden, zoals dat in 't verleden veel vuldig werd gedaan. Heel serieus was de gelukwens die dok ter Bron mede namens zijn collega huis artsen en het Groene Kruis overbracht maar tot vermaak was de terugblik die hij vanuit de instructieboekjes gaf. Nog in de dertiger jaren werd geadviseerd met een patient die morfinevergiftiging had te blij ven lopen terwijl het gif 24 uur werk zaam bleef. Bij een bewusteloze patient moest de tong met een doekje of zwachtel op de kin worden gebonden. De remedie die moest worden toegepast op een patient die door een slang gebeten was loog er evenmin om: geest van salmiak in de uit gezogen wond en de man zoveel alcoho lica laten drinken dat een fikse dronken- Namens het gemeentebestuur en uitnaam van de hele bevolking bood burg. van Velzen het bestuur gelukwensen aan. Best. lid M. van Wijk zou pas later arriveren. schap erop volgde.... In het boekje van '34 nog geen instructies bij hartinfarct en hart stilstand terwijl daar nu een speciale uit gave aan is gewijd. Dokter Bron waar schuwde tegen de mening dat die EHBO'er niet meer mee zou tellen die niet regel matig iemand reanimeert: „er zijn nog tal van andere handelingen te verrichten waarbij de EHBO zeker nodig is", ver zekerde dr. Bron. Door dokter Peereboom, die namens het Zuidhollands districtsbestuur geluk wensen aanbood werd tevens een onder scheiding uitgereikt. Het was dhr. A. Hoek die uit handen van dokter Peere boom de Tilanus onderscheiding ontving i.v.m. zijn 25 jarige verbondenheid aan de Vereniging. Dhr. Hoek vervulde meer dere bestuursfuncties, was 11 jaar lang voorzitter en is thans kaderinstructeur. De rij van sprekers werd besloten door dhr. W. Koek namens de Rode Kruis Vereniging, waarbij hij met instemming constateerde dat EHBO en Rode Kruis zich in een voortreffelijke samenwerking mogen verheugen. SINT ANNALAND Koeien op de rijbaan Waarschijn lijk hebben enkele jongelui het hek open gemaakt van het aan de Stoofweg gelegen weiland van slager C. Slager, waardoor een vijftien tal koeien de vrijheid kozen en in de nacht van maandag op dinsdag de rijweg onveilig maakten. Met behulp van de politie heeft de eigenaar de dieren, na door beiden gehouden klopjacht in twee partijen weer in het weiland gedreven. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, daar er nagenoeg geen verkeer was. De Huisvrouwenvereniging Dirks- land e.o. heeft op dinsdag 18 sep tember het winterseizoen geopend met een geslaagde modeshow in een volle Schakel. De zaal was smaak vol aangekleed met „eigen werk"; een serie wandkleden en poppen door de dames van de vereniging gemaakt. Herfstbladeren sierden het podium en knotten wol mar keerden het plankier. Dankzij de inzet van de dames Ardon (Miep Boeter), Braber, Keyzer en Jor- daan werd een gezellige, onderhoudende avond georganiseerd. Zes dames en een heer showden in de vlot tempo de tot in de puntjes verzorgde combinaties van truien van Nevedawol van de firma Miep Boe ter, pantalons en rokken van Modehuis Braber, schoeisel van de firma Keyzer en tassen van de firma L. Jordaan Leder waren. Drie jongens en drie meisjes in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar lieten op ontwape nende wijze zien welke mooie leuke truien en vesten Neveda ook voor de kleintjes heeft ontworpen. Achter de schermen werd koortsachtig gewerkt om de modellen gaaf in de kleren te krijgen. Zoveel mogelijk eigen mensen van de vereniging zorgden voor het slagen van deze gezellige ongedwongen show. De modellen en andere medewerkers zijn lid van de huisvrouwenvereniging of horen er op de een of andere manier bij. Naast de gevarieerde kollektie truien van Miep Boeter werd een aantal japonnen en pakjes van Modehuis Braber getoond waarbij de wat klassiekere schoenen uit het assortiment van de firma Keyzer en de gedistingeerde tassen uit de kollektie van de firma Jordaan goed tot hun recht kwamen. Het geheel werd vakkundig aan elkaar gebreid door Cathy Wesdorp terwijl pia nist Rien Gielbert op de hem eigen wijze voor de muzikale afwerking zorgde. De huisvrouwenvereniging kan terug kijken op een goed georganiseerde sfeer volle avond. Het was dan ook een tevreden voor zitster mevrouw Jordaan die de avond besloot met bloemen en dank aan alle betrokkenen. In haar openingswoord had mevrouw Jordaan reeds de aandacht gevestigd op de aktiviteiten van de huisvrouwenvereni ging. Haar inleidende woorden en de manier waarop de Huisvrouwenvereni ging Dirksland en omstreken zich op de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen heeft gepresenteerd zal de interesse heb ben gewekt van dames die nog geen lid zijn. Voor nadere inlichtingen over de Huis vrouwenvereniging Dirksland e.o. kan men zich wenden tot de secretaresse me vrouw v.d. Hoek, Julianalaan 13, Dirks land, telefoon 01877 - 1584. In verband met het beleid, dat door de overheid wordt bepaald, zien het bestuur en de direktie van De Goede Ree zich genoodzaakt om een tijdelijke opname- stop te hanteren, om zodoende te kunnen komen tot die kapaciteit die voorgeschre ven is. Daar deze mededeling van tijdelijke aard is, hoopt men binnen afzienbare tijd te kunnen berichten, dat deze opnamestop opgeheven wordt. DEN BOMMEL De handwerkkring hoopt D.V. donder dag 27 september met stroopwafels langs te komen. De opbrengfst is bestemd voor de restau ratie van het orgel van de Ned. Herv. Kerk STAD AAN 'T HARINGVLIET De N.C.RV.-kalenders voor 1985, op nieuw prachtig uitgevoerd, zijn vanaf he den weer verkrijgbaar bij Mevr. R. Malie paard-Baas, Nieuwstraat 51, tel. 1555. STELLENDAM D e bazar die eind vorige week in de CN S gehouden werd ten bate van de Geref. Kerk heeft netto 8.200,opgebracht. De prijzen van de gehouden verlotingen konden al tijdens de bazardagen worden uitgereikt. ".^^'.^^<^^t..^t.^V.^T.^^t.^^(.^<.^^' V Elk schooljaar begint steeds weer met vele verrassingen. Plezierige en minder leuke. Tot de laatste behoort stellig de konstatering dat voor een beter leren (vaak tijdelijk) een ondersteuning van het gezichtsvermogen noodzakelijk is. Dat wil zeggen: een bril. Eens betekende dat voor menig kind een komplete ramp! Schoorvoetend ging het naar school; bang uitgelachen te worden door de mede-scholieren. Daar is vandaag de dag geen sprake meer van! De kinderbril anno 1984 is een kleurige bril, een bril om mee te blitsen. De opticiens vinden zelfs dat wie bij het begin van het nieuwe schoolseizoen aan J de bril moet, best „een feestje mag bouwen". Samenmetdeklasgenoten. Aan leerlingen van de Ie t/m de 4e klas L.O. zullen s zij daarom bij aanschaf van een bril een formulier verstrekken, dat hen de kans biedt samen met de klasgenoten mee te dingen V naar een aantrekkelijke schoolreis in 1985. Het is de bedoeling dat per klas nieuwe spreekwoorden/gezegdes worden bedacht waarin „oog" en/of „bril" voorkomt. De inzendingen, welke worden beoordeeld door een deskundige jury, dienen vóór 15 december binnen te zijn bij het Voorhchtingscentrum „Oog Bril". „Honderd jaar" In het jaar 1882 besloot het Ge meente Bestuur van Middelharnis een jongens- én meisjesschool te stichten. De grond aan het Beneden Zandpad werd aangekocht voor het schoolgebouw en de twee hoofden- huizen. De totale kosten waren 60.000 De schoolkinderen werden tijdelijk on dergebracht in de consistorie van de Ned. Hervormde Kerk. Op 18 juni 1885 kon men het twaalf lokalen tellende gebouw betrekken. De gang liep in die tijd nog niet door. In het midden van het gebouw bevond zich een vertrek dat de scheiding aangaf tussen jongens- en meisjesschool. Het eerste hoofd was dhr. M. de Jong („Mesjeu" de Jong). Dhr. Vroegindewey (later dhr. Driesse) was consiërge. Hij stak 's morgens de grote potkachels in de lokalen aan en deed boodschappen voor beide hoofden. In 1932 werd het één school. Dhr. van Loo werd als hoofd benoemd, nadat hij vanaf 1915 die funktie had bekleed aan de meisjesschool, waar ook mevr. Joppe- Hartensveld onderwijzeres was. Tijdens de oorlogsjaren (1940 - 1945) werd het schoolgebouw door de Duitsers meerdere malen gevorderd. Eind 1945 werden drie lokalen verbouwd tot gym nastieklokaal. Dhr. W. Taaie, oud-leerling van de school, werd in 1942 tot onderwijzer benoemd en volgde in 1955 dhr. van Loo als hoofd op. Van de watersnoodramp in 1953 had het gebouw weinig te lijden. Het water kwam niet verder dan de drempels van de buiten deuren. Tot 1 april was er van les geven echter geen sprake, daar de meeste gezirmen geëvacueerd waren. Vanuit het rampen fonds werd geld beschikbaar gesteld voor een tentenkamp in Dwingeloo. Het beviel de schoolkinderen en de leerkrachten zo goed dat men besloot jaarlijks een kamp- week te houden voor de hoogste klassen. Ede (de „Blijde Dagen"), Zonnewende in Brabant. Beekbergen „de Wildwal) en de Poelakker in Lunteren, „de Schaapskooi in Epe. Vierhouten „de Paasheuvel" en sinds 1975 de Koebel in Haamstede. Als gevolg van de na-oorlogse geboorte golf steeg het aantal leerlingen in de jaren vijftig enorm. Er waren zelfs klassen met vijftig kinderen. Noodgedwongen zaten drie leerlingen in één bank. Schreef men niet meer met een griffel op een lei, de „ouderwetse schoolbanken" vormden in die tijd het meubilair. Eind vijftiger jaren kwamen de eerste tafeltjes en stoeltjes. Op vrijdag 17 juni 1960 werd het vijfenzevetig jarig bestaan gevierd. Drie kwart eeuw schoolgeschiedenis werd door driehonderd leerlingen uitgebeeld in een allegorische optocht. Het feest viel samen met 't officieel ingebruik nemen van de vernieuwde school, waarvan het midden gedeelte geheel gerestaureerd en gemo derniseerd was. 21 juni 1965 een zwarte dag voor de Openbare Lagere School. Tijdens de mid dag pauze sloegen de vlammen uit het dak. In het lokaal waar „Sempre Crescendo" oefenruimte had, was brand uitgebroken. Daar er op de zolder geen brandmuren stonden, hadden de vlammen vrijspel. Gelukkig bleef de brand beperkt tot de oostvleugel en zolder. De waterschade was groot Enkele maanden zaten de klassen verspreid over geheel Middel harnis (Technische School, B.L.O.- school, Bosseschool, H.B.S. en de Open bare Uloschool). Begin zeventiger jaren steeg het leerlingen aantal sterk. Het ge bouw aan het Zandpad werd te klein en het Gemeentebestuur liet een semi-per- manent onderkomen zetten aan de Lange- weg 112 (thans L.O.M.-school „Het Kompas") waar eerst twee en later vier klassen werden gehuisvest. De depen dance" bleef tot augustus 1981 bestaan— het Zandpad was weer herenigd. Dhr. Taaie nam op 29 november 1973 afscheid en werd opgevolgd door dhr. F. L. Zoomers. Eindjaren zeventig werd het schoolgebouw aan het Beneden Zandpad afgekeurd. Voorzichtig ging men spreken over nieuwbouw. Het team bezocht en kele scholen, er kwam een tekening en men had één van de mooiste plekjes in Middelharnis op het oog. Najaar 1983 kon met de grondwerkzaamheden worden begonnen. Januari 1984 startte de bouw met in april de eerste steenlegging door Arco Vroegindewey (jongste leerling) en dhr. C. Boeter (oudste oud-leerling). Er volgden drukke maanden. Het school gebouw aan het Zandpad kwam vol te staan met dozen want het streven was: „Na de vakantie starten we in de nieuwe school!" 28 augustus gingen de deuren aan de Prinses Marijkestraat open. Honderd jaar Zandpad is voorbij Feestprogramma Honderd jaar O.L.S. Middelharnis 5 okt. Officiële opening van de nieuwe school door burg. L. van Welsenis. 's Avonds receptie voor de ouders van de schoolgaande kinderen. 6 okt. Reünie. Welkom zijn alle oud- leerlingen en leerkrachten van de school. Een vrijwillige bijdrage voor het bestrijden van noodzakelijke kos ten kunt u storten op gironr. 5662974 tn.v. reünie O.L.S. Middelharnis. 8 okt. Speldag voor de schooljeugd. Oude en nieuwe spelletjes voor binnen en buiten. 's Avonds musical door de 6e klas leerlingen. Uitgenodigd worden de ouders van de leerlingen van de onder bouw. 9 okt. Puzzeltochten door het dorp. 's Middags musical voor de kinderen van de school,s avonds voor de ouders van de bovenbouw. 10 okt. Sportdag op het terrein van Concordia. 's Avonds inloopavond voor een ieder die de school wil bezichtigen. okt. Film en playback wedstrijden voor de schooljeugd. 12 okt. Entertainer Ton Cup. Sluiting met een gezamelijke feest maaltijd voor de schooljeugd. F. S. Wie heeft er nog oude school- foto's in zijn/haar bezit? Misschien'wilt u ze tijdelijk afstaan voor een tentoonstelling op school. Duidelijk voorzien van naam en adres, u krijgt ze na het feest retour. De Saab 90 vormt een verdere ontwikkeling van de Saab 99. Het belangrijkste verschil is het nieuwe achterstuk dat meer ruimte biedt voor passagiers en bagage. Voor het overige is de Saab 90 dezelfde zich in de praktijk bewezen hebbende, zuinige auto als de Saab 99. Leverbaar als een tweedeurs Sedan, waarvan de krachtbron een 73 kW (100 pk) DIN motor met carburator is, die via een vijfversnellingsbak wordt bediend. Het schuifdak is als extra keuze verkrijgbaar. Het stuurwiel is nieuw en heeft vier spaken, waarvan de bovenste twee van claxonknoppen zijn voorzien. Het nieuwe embleem met het symbool van het Saab- Scania concern is op het midden van het stuurwiel aangebracht. Het embleem is eveneens aangebracht op de motorkap en op het kofferdeksel. De stand van het stuurwiel is verticaler teneinde een comfortabeler rijhouding te geven. De pluche bekleding is van een nieuw, dichter geweven, kwaliteit. De dakbekleding, achterruitstijl, handgreep en zonneklep hebben nu een warmere grijze tint De middenconsole, is als accessoire leverbaar. De bagageruimte is groter dan voorheen 617 dm^ (402 dm^ SAE) en is geheel bekleed. Als de achterbank neergeklapt is wordt de inhoud vergroot tot 1500 dm\ Het reservewiel is van het ruimtebesparende type en is opgeborgen onder het luik in de vlakke vloer van de bagageruimte. Het gereedschap is ook onder dit deksel opgeborgen. Een nieuwe lakmethode is door Saab ontwikkeld. Bij deze methode wordt de carrosserie in verschillende stadia van laklagen voorzien, waaronder een grondverf- laag op epoxy basis met uitstekende corrosiewerende eigenschappen die de basis vormt voor de deklaag. Lak wordt ook elektrolytisch aangebracht op het inwendige van de carrosserie en in de holtes. De onderkant ondergaat net als vroeger een vochtwerende behandeling met een PVC verbinding en een vloeibaar corrosie- werend middel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5