Politieberichten jeugd- hoekje Septemberraadsel 3 Oostflakkee EXTRA RAADSEL De storm MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. STUIFMCCL SN ZENUWEN Hierbij een vlugschrift over TSI Honing Pollen, die aangeprezen worden als het volmaakte voedsel. Ik ben zenuwpatiënt, slik veel librium en toch jaagt en bonkt alles van binnen. Antwoord: Alleen reeds aan de woord keus ziet u, dat men méér belooft dan men waar kan maken. Het volmaakte voedsel bestaat n.l. niet of het moest de moeder melk zijn waarmee een vrouw haar jonge kind voedt! Volwassen en opgroeiende mensen hebben zulk een verscheidenheid van voedingsstoffen nodig (o.a. eiwitten, vetten, koolhydraten, vitaminen en mine ralen) dat niet één voedingsmiddel dat allemaal bevatten kan. En dan stellen wij de zaak nog zo eenvoudig mogelijk voor, want er zijn tientallen vitaminen en de eiwitten bestaan uit vele aminozuren die óók allemaal gewenst of broodnodig zijn. Goed en gevarieerd eten is dus nodig. Honing pollen bevat honing en stuifmeel. Honing is als bron van suiker en energie heel goed, maar is echt niet genees krachtig of rijk aan vitaminen. Het beetje stuifmeel dat er in zit, is al helemaal van geen enkele betekenis. Hier zit gewoon het oude bijgeloof achter, dat je uit de funktie die een stof in de natuur heeft, kunt afleiden wat ze in je lichaam doet. Bijen eten stuifmeel, vooral de koningin. En die dame legt veel eitjes dus.... stuifmeel heeft voedende kracht en is goed voor kracht en vruchtbaarheid. Dat een mens een heel ander lichaam heeft dan een bij wordt niet bedacht. Kortom, als broodbeleg is ho ning goed maar méér ook niet. Niet één arts en niet één voedingsinstantie zal er bijzondere waarde aan toekennen. Maar kwaad kan het zeker niet. Wat uw ze nuwen betreft: wanneer de arts heeft vast gesteld dat u lichamelijk gezond bent, is de strijd tegen zenuwen vooral een kwestie van wilskracht. Vandaar dat hier zo'n groot werkterrein ligt voor allerlei pseudo- religies en secten. Maar een verstandige leefwijze (niet teveel hooi op de vork nemen) en een bescheiden gebruik van kalmerende middelen zal de kwaal toch zeker draaglijk maken. En zo nodig de hulp van een psychiater inroepen. VEHSIEHPLANT Hierbij zend ik u een blad en bloemen van een plant die zomaar in mijn tuin is gaan groeien. Ik kan mij niet herinneren ooit zoiets gezien te hebben en in mijn tuin- boeken kon ik haar ook niet vinden. Antwoord: Dit is een Acanthus mollis, of zachte acanthus, die wel eens als vaste sierplant wordt gekweekt en vroeger vaker voorkwam dan nu, want we zien hem nog regelmatig afgebeeld op Hindeloper meu bels en beschilderde gebruiksvoorwerpen uit die contreien. Het is één van de vaste motievenuitde volkskunst. De zeer lange, fraai ingesneden bladeren hebben in het oude Griekenland reeds als voorbeeld gediend voor de versiering van kapitelen. U kunt hieruit afleiden, dat deze sierplant in dat klimaat goed gedijde. Hier in Neder land is ze niet geheel winterhard. In feite is ze van tropische oorsprong. Als de Acan thus vroeg genoeg bloeit, kan zij doos- vruchtjes vormen die bij warm weer met een knalletje openspringen en grote, brui ne zaden wegschieten. Zo verspreidt de plant zich in gunstige omstandigheden. Als u haar bij strenge vorst afdekt met wat stro en takken, zal zij het in uw tuin wel uithouden. Een plaatsje op het zuiden en in de buurt van een beschuttende muur of heining is nog beter. STUIf- SN SPUITZWAVei Onlangs vermeldde u, dat je buiten druiven moet bestuiven met stuifzwavel Ik doe dat iedere week, maar hoe lang moet dat nog? En is die zwavel niet giftig? Antwoord: Zwavel is niet giftiger dan gewone kalk. Als u er een paplepel van opeet zal uw maag protesteren, maar u gaat er niet aan dood. Druiven moet u niet bestuiven, maar bespuiten. U lost gewoon een paar eetlepels poederzwavel op in gewoon water en dat verspuit u op bla deren, takken en trossen. Gewoonlijk spuit men tot begin september en alleen als er droog weer volgt, anders regent alles er weer af. Spuit men niet, dan wordt iedere druif in Europa aangetast door meeldauw. Die tast zowel blad als vruch ten aan. Het blad verdort, de vruchten barsten open en worden waardeloos. In droge, hete zomers moet u inderdaad elke week even spuiten. Oudere druiven zijn gevoeliger voor meeldauw dan jonge bo men. MltRENBEGRAfENIS Ik gebruikte uw middeltje tegen mieren, maar zie nog nergens dode exemplaren liggen. Voorlopig zie ik hier en daar nog levende mieren lopen. Kan ik die suiker niet uit dat mengsel weglaten? Dat trekt aan! Antwoord: U zult nooit dode mieren zien. Als u een ons borax en een half ons zwavelpoeder goed gemengd hebt met een ons poedersuiker en dat goedje langs de kieren en in de loop van de mieren uit gestrooid hebt, sterven die diertjes niet ter plekke, maar keren ze eerst nog naar hun nest terug, waarna de overige werkmieren zorgen voor de verwijdering van de ka davers. De beesten komen op de suiker af, maar om te voorkomen dat ze die uit het mengsel halen en de giftige zwavel laten liggen, moet er boraxpoeder doorheen als mengstof en katalysator. Bij goede ver menging wordt het middel dus een één heid en werkt dan prima. Als u nog mieren ziet, komen die waarschijnlijk uit andere nesten, omdat ze nog zoetigheid in huis kunnen vinden. Laat dus nergens etens resten en kruimels liggen, sluit suiker, jams, koekjes, hmonade en andere zoekte zaken direct na gebruik hermetisch af en houd eethoek en keuken grondig schoon, ook op moeilijk bereikbare plaatsen onder en achter fornuis, koelkast, diepvrieskist enz. Houd uw kinderen en huisdieren vér van het poeder als u dat nog eens uit strooit! STOOM-OUfANT In m'n kindertijd las ik een boek over mensen die een locomotiefin de vorm van een olifiint hadden gebouwd en daarmee door de oerwouden reden en voeren. Zij stookten op hout. Al jaren zoek ik alle boekhandels en rommelmarkten af, maar niemand weet waar ik het over heb. Was het niet van Jules Verne? Antwoord: Ja, het werd door Jules Verne in 1880 geschreven onder de titel „La maison a vapeur" (vertaald: Het Stoom- huis). Toch ontbreekt het in vrijwel alle opsommingen van de ruim 80 werken die deze grote Franse schrijver bij elkaar fantaseerde! Ook bij de vele herdrukken van zijn boeken werd dit vergeten. Maar misschien is er een lezer, die juist dit boek uit vroeger jaren bewaarde en het aan u wil overdoen. Verder kunt u eens naar de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag stappen. Die bevindt zich naast het Cen traal Station, Prins Willem Alexanderhof 5. Daar heeft men ongeveer alles wat ooit in ons land aan boeken gedrukt is. VEUOa MELK Hoe krijgen sommige mensen toch voor elkaar dat er geen velletje op de gekookte melk komt, als die afkoelt? Antwoord: De eenvoudigste methode is, met een gard door de melk te slaan als ze gaat koken, dus als de eerste belletjes verschijnen en dan even blijven kloppen als ze opkomt. Dan krijgt u er wat schuim op, en vormt zich geen vel meer. LANG LEVE DE LEkkEHLANDEJt Enkele jaren geleden werd in deze krant het aardappelras Lekkerlander aan bevolen. Dat hoor je niet vaak meer. Wordt het niet meer geteeld? Ik heb ze ieder jaar nog en ze bevallen mij goed. Antwoord: De Lekkerlander is een ideaal ras voor de doe-het-zelver. De smaak is goed, de opbrengst redelijk en door de prachtige, ronde knolvorm wordt de vrede met de schillende huisvrouw bewaard. Bovendien is dit ras goed resistent tegen allerlei ziekten, zodat men praktisch zon der spuiten aardappels kan telen. Maar de opbrengst is iets minder dan van de mo derne rassen en dat komt doordat die wat langer groen blijven. Vandaar dat bij de bouwboeren de Lekkerlander niet meer nummer één is. Maar voor de volkstuinder is het zeer zeker een prima ras. KEUMIJBEL Wij bezitten een Statenbijbel van Pieter Keuruitl716. Waar kunnen wij die doen restaureren? Antwoord: Bijvoorbeeld bij boekhandel Van den Tol, Voorstraat 94, Dordrecht, tel. 078 - 139558. Nadat men u wboek heeft gezien kan men u offerte maken. En mocht u uw Keurbijbel willen verkopen, dan heeft men daar óók wel belangstelling. - Diefstal geld Een inwoonster uit Oude Tonge, wonende aan de Fortstraat, deed aangifte van dief stal van een flink bedrag aan geld en een aantal flesjes bier, vanuit haar woning. De dader verkreeg vermoedelijk toegang door middel van een valse sleutel. De plaatse lijke politie houdt zich aanbevolen voor tips uit die omgeving. - Hond achter schapen Een hond van B. Oude Tonge dreef op een weiland aan de Schenkelweg te Oude Tonge, twee schapen de sloot in. Een schaap zou daarbij verdrinken, de ander kon juist bijtijds op de wal getrokken worden. De hond bleek de schapen niet te hebben gebeten, doch ze alleen te hebben opgejaagd. De eigenaar van de schapen. Korteweg uit Oude Tonge werd schade loos gesteld. De hond zal de schapen met rust laten, hij ligt nu vast aan een ketting. - Diefstal uit auto Een inwoner uit Oude Tonge parkeerde 's middags zijn auto aan de Zuiddijk nabij de Hoek van St. Jacob en ging over de dijk om daar te gaan vissen. Toen hij enige uren nadien weer terug kwam bleek dat het linkerportier van zijn auto door een on bevoegde was geopend. Uit de auto was een portefeuille met diverse bescheiden weggenomen. De dader is onbekend. - Aanrijding met gewonde Mevr. C. v. E. uit Numansdorp reed j.l. zaterdag met haar personenauto over de Rijksweg 18, komende vanuit Rotterdam. Gekomen voor de kruising met de Schaapsweg haalde zij een voor haar rijdende auto in. Ze reed daarbij recht door over het voorsorteervak voor af slaand verkeer richting Ooltgensplaat. Na de reconstructie van het kruispunt is een doorrijden vanaf dit vak echter niet meer mogelijk, zodat zij zeer snel naar rechts uit moest wijken ter voorkoming van botsing met de middenbermbeveiliging. Bij dit uitwijken raakte zij de juist ingehaalde auto, raakte daarbij in een slip en kwam terecht tegen enkele borden en bomen. Haar auto raakte geheel vernield. Zelf moest bestuurster met vrij ernstige ver wondingen opgenomen worden in het zie kenhuis te Dirksland. - Caravans Nu de vakanties voor de meesten van ons zijn afgelopen wordt de politie zeer regel matig geconfronteerd met caravans die in de straten geparkeerd worden. In verband hiermede wordt erop geattendeerd dat het ingevolge de parkeerexessenverordening van de gemeente Oostflakkee verboden is om een caravan, kampeerwagen of een ander vervoermiddel ten dienste van de recreatie langer dan drie achtereen vol gende dagen op de weg te parkeren. Ge controleerd zal worden of dit verbod vol doende wordt nageleefd. Dé remedie is: snel naar de stalling brengen. GEEF DE JEUGD EEN KANS Duizenden kinderen worden in hun ontwikkeling belemmerd. GEEF DE JEUGD EEN TOEKOMST Vele kinderen en ook ouders kunnen geholpen worden. DANK ZIJ UW HULP: leert een gezin weer met elkaar praten; voelt een kind zich weer begrepen; hoeft een jongere misschien niet weg te lopen. KOOP DE PRO JUVENTUTE ORANJEKALENDER Om de kinderen goed te helpen is inzet nodig, maar ook goede voorzieningen en deskundige mensen. De overheid betaalt lang niet alles en daarom hebben wij uw hulp hard nodig. DE PRIJS IS f 9,- exclusief f 3,- verzendkosten Beste jongelui, de zomer is nu definitief aan een einde gekomen, en de herfst hpeft zijn intrede gedaan. Die had zich echter al aangediend voor de zomer ten einde was. Een voor proefje hebben we de vorige week immers al gehad? Storm en regen. Velen van jullie hebben het aan de lijve ondervonden. Het viel heus niet mee om er met de fiets door te moeten. Toch kan er nog genoeg goed weer komen hoor. Alleen, warm zal het wel niet meer worden. Er is een tijd van komen, en er is een tijd van gaan. Dat geldt voor alles. Lente en zomer zijn voorbij gegaan, en straks gaan we van de herfst de winter in. Zo is het ook in het mensen leven. Er is een tijd om geboren te worden en een tijd om te sterven. Dat zien we in de ganse schepping. Komen, worden en ver gaan. Jullie kennen allemaal het psalmversje wel; psalm 102 15, Als een kleed zal 't al verouden; Niets kan hier zijn stand behouden, Wat uit stof is, neemt een end, Door de tijd, die alles schendt. Als men nog jong is, let men daar niet zo op, maar hoe ouder een mens wordt, zoveel temeer wordt hij bepaald bij de waarheid van dit versje. We kunnen het allemaal, iedere dag weer opnieuw zien, lezen en horen. En hoe snel gaat de tijd. Het is maar even geleden dat jullie verlangend naar de va kantie uitzagen, en nu is de vakantie weer lang achter de rug. Aan de beurt is nu In deze opgave moeten de cijfers worden vervangen door letters. Erg moeilijk is dat niet, want 1 A, B 2; C 3 enz. Het enige moeilijke is echter dat de cijfers achter elkaar zijn geplaatst zonder kom ma's. De eerste cijfers b.v. zouden kunnen zijn a, b, a. Maar ook L, o. Dat moeten jullie zelf uitzoeken. De oplossing is een tweeregelig gezegde van N. Beets. Hier volgt het: Oplossingen augustusopgavan 1. ,,Een zacht woord keert de grimmig heid, maar een smartend woord doet de toorn oprijzen" (Spreuken 15 1). 2. Zomervrucht. 3. Ik dank U, Heere. Extra raadsels 1. Mondorgel. 2. Stel niet uit tot morgen, wat ge heden doen kunt. l 5 h 5 S 3 JO 1heus, werkelijk God geboorteplaats van Paulus (Gen. 42 - Gen. 28 Hand.). 2. eerste dode Filistijnse stad koningin der Meden en Perzen (Gen. 1 1 Sam. 5 Esther) 3berg in Moab koning van Israël vestingstad (Deut. 32 - 1 Kon. 15 1 Sam. 24). 4. koning van Hamath te velde staande vruchten vader van koning Hadad-Ezer(2 Sam. 8 Gen. 19 2 Sam. 8). 5vader van David schoonmoeder van Ruth oproerling in de woestuin (Ruth—Num. 16). 6. stad in Galilea titel van de koning van Egypte krijgsoverste van de koning van Syrië (Joh. 2 Gen. 12 2 Kon. 5). 7dal waar een beeld werd opgericht profeteerde in het leger Filistijnse vrouw (Dan. 3 Num. 11 Richt. 16). 8. schoonvader van Ezau havenplaats in Kreta vader van Samuel (Gen. 26 - Hand. 27 1 Sam.). 9. man te AduUam zoon van Midian schoonvader van Mozes (Gen. 38 - Gen. 25 Ex. 2) 10. vader der reuzen zuster van Tubal-Kaïn koning der Perzen (Deut. 9 Gen. 4 Ezra 4). In de eerste kolom woorden van vier letters; in de tweede kolom woorden van vijf letters; in de derde kolom woorden van zes letters. De vragen zijn horizontaal, achter elkaar. De eerste vraag is dus de eerste kolom, de tweede vraag de tweede kolom, de derde vraag de derde kolom. Bij juiste invulling is vertikaal, op de puntjes een tekst te lezen uit Maleachi. De tekst telt dus 30 letters! Briefwisseling Wilde vriend van Hollands schepen, zeilenboller, muzikant, die je liedjes zit te zingen in de touwen van het want, westenwind, die al de wimpels, al de vlaggen zwiert en zwaait.... Holland is pas volop Holland, als jij langs zijn water waait. Met de pet schuin op je haren trek je door dit lage land; al het wasgoed laatje klapp'ren, 't riet zingt aan de oeverrand; alle uithangborden piepen, ied're deur slaat toe en klapt.... Holland is pas volop Holland, als jij langs zijn velden stapt. Kameraad van aard' en hemel, jij blaas onze wangen rood, onze benen maak je sterker, onze harten maak je groot. Wie j'ontmoet op weg of water zet zich schrap, terwijl hij zegt: Holland is pas volop Holland, als het met zijn stormwind vecht. Addy v.d. Velde - Yerseke: Het is inderdaad mooi vakantieweer ge weest, en je hebt heerlijk kunnen zwem men Addy; bij jullie is daar volop gelegen heid voor. Een mooi gebaar van de vissers van Yerseke om met al die jongelui te gaan varen. Dat zal best heel leuk zijn geweest. Maar de tijd van rusten en spelen is voorbij Addy, het is nu blokken. De groeten aan de tweeling, en feliciteer hen van oom Ko voor hun succes. Theo Tanis - Ouddorp: Het is een hele stap Theo; niet alleen de overgang naar de L.T.S. maar ook de afstand. Een groot voorrecht dat je het goed naar je zin hebt, want daar moet het toch mee beginnen. De tijd van surfen is nu zowat voorbij; maar er is nu wel meer ruimte aan het strand dan in de zomer. Nu maar goed je best doen Theo. Welk vak heb je gekozen? Dat was het dan voor deze keer. Er waren maar twee brieven te beantwoorden, dus bracht oom Ko het er met een koopje af! Waar blijven mijn klanten toch. We willen nog even opmerken, dat de EXTRA raad sels niet verplicht zijn. Vooral voor de beginners zijn die te moeilijk. Het wachten is nu op brieven. Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO KOOP ÉÉN OF LIEFST MÉÉR ORANJEKALENDERS 1985 (Nederlands en/of viertalig) van vrijdag 21 september t/m zondag 23 september 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Wieringa, tel. 01870 - 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877- 1227. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter P. J. H. Kramers, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts du Toy van Hees, tel. 01870 - 3621 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - Instructiebad Middelharnis Het vrijzwemmen op de maandag en donderdagmiddag is voortaan 15 minuten eerder; van 15.45 - 17.00 uur. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M CD DD 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879- 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873- 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/li Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 HULP MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874- 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDIJK: St. Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. KRISISSITUATIES: ma t/m do.: 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 17.00 uur; telefoon 01873 - 1446. Vrijdag: 9.00 - 12.00 uur, 01874-1515 Vrijdag 13.00 - 17.00 uur, 01870 - 5305 WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879-2197 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere 1 e dinsdagavond van de maand moedergroep bij Lianne Steenhof in Ouddorp, tel.01878- 2511 5■/^., ■•H,?ur, POSTGIRO 51.74.00 te Amstelveen Kalenderaklie Pro Juventute Postbus 84 - 6950 AB DIEREN Telefoon (08330) 155 88 1215622518495145145141514202212954514 9198520235181122114232526512954513 0 m 0 i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6