De Troonrede V isser Uniek concert te Dlrksiand Garage KNÖPS B.V. Bazar voor Kamoto AUTO PESCH Eilandelijke zendingsavond G.Z.B. AUTORIJLES ZANGMIDDAG Ds. J. T. Cazander 25 jaar in het ambt E.O. Jongerendag Ramoco b.v. t Onze SHOWROOM Open huis peuterspeelzaal „Olleke Bolleke" Kramendag in de oude Chr. Basisschool te Sommelsdijk in „De Samaritaan" A.J.V. Rumpt Eind volgende week bazar in „De Samaritaan" Bibliotheek in „Melishof Aangepaste kerkdienst Oliebollenaktie O.L School Succes voor „Avec-Esprit" YAMAHA „De jeugd van vroeger" Goaree-Overflakkee No. 5331 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief CDA - VVD - PvdA Verschillen Welzijn en vrijheid is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend met Citroen BX TRD J. Bruggeman ois?? -1693 Bij regen: OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 )ELHARNIS HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g FORD - TOYOTA Nieuw en Occasions Buitenboordmotoren RENAULT-dealer VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN We weten weer ongeveer waar we het komende jaar aan toe zijn. Hare Majesteit de Koningin heeft dinsdag zoals dat heet een uiteenzetting gegeven van het beleid, dat de regering in 1985 denkt te voeren. Voor het eerst zaten de leden van de Staten Generaal recht tegenover de Koningin. Daarmee wordt onderstreept dat zij in eerste instantie de volksvertegen woordiging inlicht en over hun hooMen heen de burgers. Het zijn tenslotte de beide Kamers die de aangeboden begroting moeten goedkeu ren. Zou dat niet gebeuren dan betekent dat het einde van dit kabinet. Los daarvan, deze troonrede is ook opgesteld met de wetenschap dat bij welzijn 1986 het verkiezingsjaar is. In Nederland wordt het beleid op deze manier om de vier jaar getoetst. De kiezer krijgt dan de kans zijn oordeel uit te spreken. Dat maakt lange- termijn-planning moeilijk, zeker als die plannen een negatief gevolg hebben voor bijvoorbeeld de koopkracht. Gelukkig gaat het niet altijd om het geld. Ook het beleid ten aanzien van oorlog en vrede, begin en einde van het leven kan inzet van verkiezingen zijn. De regering kwam zelfverzekerd voor de dag. Men las zelfs een zeker triomfalisme uit de rede. Dat is de vraag. Het is veel meer een goede zaak als blijkt dat de beleidsmakers en uitvoerders achter hun plannen staan. Daarbij komt dat de twee voor het oog meest verantwoorde lijke bewindslieden de minister president en de minister van financiën beide tot het CDA behoren. Zij „presenteren" een kabinetsbeleid maar als het mislukt of verkeerd begrepen wordt zou het CDA wel eens als de grootste boosdoener aan gemerkt kunnen worden. Wie aan de weg timmert.... De VVD komt wat dat betreft minder in de publiciteit of het zou de minister van binnenlandse zaken te vens de grootste werkgever van ons land (ambtenaren) moeten zijn. Kortom, het is het laatste jaar om nog sterk te bezuinigen wil men in 1986 een goede uitgangspositie hebben. Bij dit alles weet het CDA dat er op het terrein van het welzijn raakvlakken zijn tussen de PvdA en de VVD. De laatste partij kent een groot percentage jonge kiezers die veel meer voor een „vrijheidspartij" kozen dan voor een „werkgeverspartij". Dat betekent dat zich binnen de VVD ook verschuivingen zullen voordoen. De verkiezingswinst was groot, maar het is bepaald geen beginsel- of partijvaste groep die erbij kwam. Voor zichtig manouvreren zal nodig zijn. De coalitiepartners van nu hebben elkaar hard nodig om het eenmaal ontwikkelde driesporenbeleid intact te houden. Over twee sporen bestaat overeenstemming, ook in de uitwerking. Het zijn: minder staatsschuld en een krachtig bedrijfsleven dat voor meer werk kan gaan zorgen. Over de invulling van het derde spoor: een samenleving waarin werk zo georgani seerd wordt, dat ieder weer de kans krijgt zich daarin te ontplooien kan verschillend gedacht worden. Dat betreft niet alleen de welvaart, maar ook het welzijn. Overigens is werk en dat staat nog weer eens over duidelijk in de troonrede het middel om tot een zekere welvaart en daardoor wel zijn te komen. Met opzet werd hier niet geschreven geld Natuurlijk speelt het inkomen hierbij een rol, maar de arbeid op zich wordt nu veel hoger gewaardeerd dan voor de economische inzinking. Gaat het totaalbeleid de goede richting uit, per bevolkingsgroep kan men dit niet zeggen. Juist de onderkant van de in komens met name zij die geen werk hebben moeten relatief de grootste offers brengen. Dat heeft natuurlijk alles te maken met het drukken van de koUek- tieve uitgaven. De samenleving vraagt er echter wel een offer. Een krachtige werke- loosheidsbestrijding moet dus hoge priori teit houden. Het produkt moet betaalbaar blijven, moet kunnen concurreren op de (wereld)markt. Het is daarom te hopen dat werknemers en werkgevers inderdaad verantwoorde CAO's aangaan. Ook dat zal de arbeidsmarkt verruimen. De aard van het werk verandert snel. We wonen in een land met een hoogwaardige technologie. De ontwikkeling die opgang gekomen is op het gebied van de automa tisering enz. vraagt scholing en omscho- Ung. Dat niet alleen men moet in zo'n arbeidsproces mee kunnen groeien. Al leen al om deze reden is het toe te juichen dat er maatregelen worden voorgesteld om de jeugdwerkloosheid te bestrijden en om langdurig jeugdige werklozen te hel pen. In het kader van de arbeid worden ook wegen aangegeven om meer werk te ver richten met meer mensen, zonder dat het totaal duurder wordt. We zullen mee moeten denken. Jammer is dat veel van deze problematiek ook direkt te maken heeft met het emancipatiestreven en dat nu al de beduchtheid voor toename van zondagsarbeid moet worden uitgesproken. Ook over het welzijn spreekt de Troon rede. Dit gedeelte is in wezen minder zelfgenoegzaam om dat woord te ge bruiken als de aanhef De maatregelen tegen een toenemende onveiligheid van de burger, tegen criminaliteit; die worden opgevoerd oui u-it vertrouwen in de rechts orde te behouden, en zo zou veel te noemen zijn, geven eigenlijk een beeld van een welvaartsstaat waar zoveel vrijheid was (is) dat het recht (het heft) in eigen hand kon worden genomen. Het zal trou wens een toer zijn in het Ik-tijdperk weer saamhorigheid te bewerkstelligen, bv. ta.v. de zorg voor bejaarden. In dit verband staat een zin in de Troon rede die het waard is onderstreept te worden: ,,De ware vrijheid luistert naar wetten". Er volgt in de tekst meer, maar deze zin op zich kan de sleutel zijn voor de oplossing van wat aan het slot wordt betoogd: „Laten wij ons vrede en vrijheid waardig tonen. Wij moeten oorlog voor komen, maar vooral ook vrede inhoud geven, in ons land en over de grenzen heen". De ware vrijheid luistert naar wetten, luistert naar de Wet. Paulus en andere apostelen hebben daar treffende dingen over geschreven. Zo treffend zie hun brieven dat het een regeringsprogram waard is: De ware vrijheid luistert naar de Wet en het Evangelie. Zouden ook wij onze Koningin, onze Re gering en Parlement niet Gods zegen op hun werk toewensen? LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS D.V. woensdag 26 september a.s. zal er een zendings avond worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk. Sprekers zullen zijn: Ds. J. C. Schuurman uit Barneveld; onderwerp: „^ew rust door God geschon ken Ds. M. Goudriaan uit Ouderkerk a.d. IJssel; onderwerp: ,,De Naam van de Vredevorst". Opening en sluiting ds. L. Quist. Vóór de aanvang van de dienst zullen er een kwartier zendingsliederen worden ge zongen. Medewerking wordt verleend door een muziekgroep van de Prins Maurits Scho lengemeenschap. Ieder hartelijk welkom. Aanvang 7.30 OOLTGENSPLAAT De peuterspeelzaal „Olleke Bolleke" te Ooltgensplaat opent in de week van 24 t/m 28 september haar deuren, zodat belangstellende ouders van peuters in de leeftijd van 2 tot 4 jaar, eens een kijkje kunnen nemen. Loopt U gerust eens binnen met Uw peuter, tussen 9.00 en 11.30 uur in de peuterspeelzaal aan het Weespad 35. De leidsters kunnen U alle gewenste inlichtingen verschaffen en een kopje kof fie en limonade voor Uw kind staan klaar! Tot ziens! De kramendag van Woord en Daad zal morgen (zaterdag) worden ge houden op het Gestelplein (boven op den Diek aan het eind van de Langeweg). Aanvang 10.00 uur. Als de weersomstandigheden dit niet toelaten zullen de kramen wor den ingericht in de oude Chr. Basis school, Jacob Banestraat (zijstraat van de Binnenweg) in Sommels dijk. In dat geval zal ook de puzzelrit(die van 10 tot 14 uur start voor de Openbare School aan het Zand pad) niet doorgaan. Woensdagmiddag 26 september organi seert de welzijnszorgkommissie van ver pleeghuis ,,De Samaritaan" te Sommels dijk een zangmiddag. Samenzang en koor zang zullen deze middag vullen. Het koor dat aan deze middag meewerkt is het dameskoor ,,Ons Koortje" o.I.v. dhr. G. Zoon. Het programma voor deze middag is erg gevarieerd. De zangmiddag wordt gehouden in de Lukaskapel van ,,De Samaritaan" en be gint om half drie. Een ieder is van harte welkom, de toe gang is zoals altijd gratis. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 Evenals andere jaren wordt ook dit jaar weer een bazar gehouden in het verpleeg huis ,,de Samaritaan". Tijdens deze da gen staat de hele ,,Sam" op z'n kop en heerst er een feestelijke stemming. Het huis gonst van bedrijvigheid en velen zetten zich in om het te doen slagen. De scholen van het eiland maken werk stukken waarmee de lange gangen een vrolijk aanzicht krijgen. Hieraan is een wedstrijd verbonden met enkele prijzen. Deze zullen vrijdagmiddag bekend ge maakt worden. Het thema „De Zee" is gekozen omdat veel eilandbewoners met de zee in aan raking komen. Zij leven van de visserij of wonen vlak aan zee. Of zij zijn op een andere manier met de zee verbonden. Zo zal de familie Tanis van het Goereese Hoad die bijna geheel uit vissers be staat de visverkoop regelen tijdens de bazar. De visserijschool uit Stellendam zal voor veel artikelen zorgen en ook zullen er enkele jongens komen om netten te boe ten. Ook de bewoners van het Oudeland werken aan de bazar mee en zullen de oliebollen voor hun rekening nemen. Zo werken vrijwilligers en personeel én bewoners samen met het doel een bedrag bijeen te brengen voor de ontspanning van de bewoners en personeel. Er zal door de vereniging van model boten zaterdags worden gevaren in de vijver voor „de Samaritaan". De bewoners van Goeree-Overflakkee zijn door de krant en affiches op de hoogte gebracht over de bazar, dus wij ver wachten een drukte van belang. Donderdag 27 september begint voor de bewoners van ,,de Samaritaan" de bazar. Daar zijn we vorig jaar mee begonnen om de bewoners ook de kans te geven van het bazargebeuren te genieten. Op die avond kunnen zij ook bij de standjes, terwijl als het er zo druk is, men weinig of niets ziet van het gebeuren. Daarom nogeens met nadruk: de donderdagavond is alleen voor de bewoners. Vrijdag 28 september vanaf 10 uur is de bazar toegankelijk voor alle belangstel lenden uit alle windstreken. Dus komt allen 28 en 29 september naar de bazar met het thema „De Zee" in ,,de Samaritaan" en vertel het aan alle be kenden, vrienden en familieleden, zodat wij ons tesamen kunnen inzetten voor bewoners en personeel van het verpleeg huis Namens de bazarcommissie: Hannie Jeroense-Witte Op vrijdag 5 oktober hoopt dominee Cazander het feit te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in het ambt werd bevestigd. Ter gelegenheid hiervan biedt het be stuur van de Stichting Hervormd Diako- nale Gezondheidszorg Goeree-Overflak kee te Sommelsdijk hem en zijn gezin een receptie aan. Deze receptie zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 5 oktober a.s. om 20.30 uur in de rekreatiezaal van het verpleeghuis. Allen die dominee Cazan der en zijn gezin willen gelukwensen zijn van harte welkom op genoemd tijdstip en plaats. Het ligt in de bedoeling, dat op zondag 7 oktober de jubilaris zal voorgaan in de Lukaskapel. Deze dank- en herdenkings dienst vangt aan zoals gewoonlijk om 10.15 uur. D.V. zaterdag 13 oktober a.s. is het de tiende E.O. jongerendag. Op deze dag wordt medewerking verleend door o.a. Burning Candles, Prais Group Heidebeek en Jude 25 uit Zwitserland. Sprekers op deze dag zijn o.a. Henk Binnendijk, Anne van der Bijl, ds. G. W. Bilkes en Gert van den Bos. Het E.O. commitee van Goeree Over- flakkee wil ook dit jaar weer een busreis organiseren naar deze jongerendag in de jaarbeurs hallen van Utrecht. U kunt zich opgeven voor deze busreis bij familie J. de Keizer, Specht 2, Som melsdijk, telefoon 01870 - 3620. Geeft U zo spoedig mogelijk op, zodat wij bij voldoende deelname de busreis op de juiste wijze kunnen regelen. MELISSANT Met het ingaan van het nieuwe lees- seizoen, zijn er weer een kollektie nieuwe boeken aan ons bezit toegevoegd. De Bibliotheek is als van ouds geopend. Vrij- dagsavonds van 18.30- 19.30 uur. En wie zou ons kunnen helpen (tegen vergoeding) aan onderstaande boeken? Daar deze in de boekhandel niet meer zijn te verkrijgen. U kunt hiervoor bellen 01877- 1327 of 01877- 1960. Mensen in een kleine wereld. De tijd zal het lerenPiet Terlouw Een stad aan het water.Pieter Terpstra Ik spreek je vrijLiesbeth Lems Vertrap het koren niet H. Thijssing-Boer ca ca 13 13 es ca Zondag a. s. bent u weer hartelijk welkom in een Bijzondere kerkdienst voor ver standelijk gehandicapten. Deze keer is de dienst in de Ned. Herv. Kerk in Sommels dijk. De eigen predikant, ds. L. Kruijmer, hoopt in deze dienst voor te gaan. De aanvangstijd is 14.45 uur. OOLTGENSPLAAT De oudercommissie van de Openbare Lagere School „De Bijenkorf' te Oolt gensplaat organiseert op woensdag 26 september a.s. een oliebollenaktie, waar van de netto-opbrengst bestemd is voor het aanschaffen van een copiëerapparaat. Vanaf 's morgens 9.30 uur zijn de olie bollen verkrijgbaar in de schuur van de heer J. van der Vliet, Kerksingel-hoek Nieuwstraat. Ook komen de kinderen van de 6e klas en de ouders bij u langs om deze waar aan de man (vrouw) te brengen. r- De Stichting Kerkconcerten Goe ree-Overflakkee organiseert op za terdag 29 september a.s. een con cert in de Ned. Herv. Kerk te Dirks- land. Zij heeft hiervoor uitgeno digd: het kamerkoor Quod Libet uit Den Haag o.I.v. Ad de Groot. Het unieke van dit concert is dat het koor, naast a capella-werken in strumentaal begeleid zal worden door een harp, bespeeld door Jo- landa Davids, en in enkele werken versterkt door 2 hoorns. Het programma vermeldt werken van Johannes Brahms, Anton Bruckner, Ed ward Grieg, Paul Hindemith, Francis Poulenc, Benjamin Britten en Gustav Hoist. Deze namen komen u waarschijn lijk wel bekend voor, doch werken van genoemde componisten worden op ons eiland niet of nauwelijks uitgevoerd. Uniek van dit concert is ook dat een werk, genaamd ,,Israfel", voor 3-stemmig man nenkoor (begeleid door 2 hoorns en harp) van Peter Stam (geb. 1962) deze avond in première zal gaan. Van de overige werken noemen we u o.a. „Waldesnacht" en ,,Mein Madel hat einen Rosenmund" van Johannes Brahms (1833 - 1897), ,,Six chansons" van Paul Hindemith (1895 - 1963), „Marsh flo wers" en ,,To Daffodils" van Benjamin Britten (1913-1976) en „Choral Hymns from the Rig Veda" van Gustav Hoist (1874- 1934). Voorts zal Jolanda Davids een sonate voor harpsolo van Paul Hindemith ten gehore brengen. Halverwege het programma is een pauze gepland, waarin koffie verkrijgbaar is. Het kamerkoor „Quod Libet" bestaat uit 24 zangers. Zij vormen een hechte en enthousiaste groep die zich inspant de mogelijkheden op het uitgebreide vocale terrein zoveel mogelijk te verkennen. Dit brengt met zich mee dat er stemtechnisch veel geëist wordt van de zangers, die bijna alle zangles hebben of gehad hebben. Dirigent Ad de Groot probeert, samen met enkele leden van het koor, interes sante en minder bekende koormuziek op te sporen en in te studeren. Hoewel Quod Libet muziek uit alle pe rioden van de muziekgeschiedenis van Middeleeuwen tot heden heeft uitgevoerd, voelt het zich bijzonder goed thuis in de Renaissance- en Barokmuziek. In het voorjaar van 1983 is er dan ook een uit voering gegeven van uitsluitend werken van de Nederlandse componist Orlando di Lasso, waar tevens een radio-opname van gemaakt werd. In mei 1983 nam het kamerkoor deel aan het festival van Nancy. Dit was niet het eerste bezoek aan het buitenland: twee maal was Quod Libet te horen in Parijs, voorts nog in Antwerpen en Wales. Dirigent Ad de Groot volgde na zijn middelbare schoolopleiding de Kerkmu- ziekschool te Utrecht en studeerde daarna schoolmuziek, koordirectie en piano aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Hij is als docent solfège verbonden aan ditzelfde conservatorium en is 25 jaar muziekleraar geweest aan het Sint Maar- tenscollege in Voorburg. Reeds in 1949 als koordirigent begonnen heeft hij momenteel de leiding van 4 koren in de Haagse Regio. De aanvang van het concert is 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. De toegangsprijs (incl. volledig programma) bedraagt/4, voor volwassenen en 2,50 voor scho lieren, CJP-houders en 65-1- De drumband ,,Avec-Esprit" van Oud- dorp die op zaterdag 15 september j.l. heeft deelgenomen aan het nationaal drumband en majorettenfestival te Am sterdam behaalde met 134 punten een goede eerste prijs. Aan het festival werd deelgenomen door 15 korpsen van welke zij zich als een van de kleinere korpsen klasseerden op de 4e plaats. Op zaterdag 29 september a.s. houdt de zendingscommissie, in samenwerking met de vrouwenvereniging ,,Ora et Labora", een grootse bazar in de Gereformeerde Kerk, Kon. Julianaweg 22 te Middel- harnis, 's middags van 12 tot 5 uur. Tijdens deze bazar draait het rad van avontuur met prachtige prijzen. Er wordt een sjoelwedstrijd gehouden, en er is een grabbelton. Verder zijn er nog meer leuke spelletjes voo rkinderen. Ook worden er diverse dingen verkocht waaronder zelf gemaakt handwerk, heerlijke aardappels en gips miniaturen. De opbrengst van deze bazar gaat naar het Kamoto ziekenhuis in Zambia waar het artsenechtpaar Robert en Marjo Mu- ligh werken. Zij zijn uitgezonden door de classis Brielle vanuit Ouddorp. Wij hopen dat u allen komt en dat we veel geld aan onze medemensen in Zambia kunnen overmaken. Zendingscommissie Middelhamis Ooltgensplaat-Achthuizen-Langstraat Meer dan 5000,- voor de kankerbestrijding De huis-aan-huis-kollekte te Ooltgens- plaat-Achthuizen en Langstraat voor het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de Kankerbestrijding heeft totaal 5108,05 opgebracht. Vorig jaar ƒ4978,95. Een kleine vooruitgang. Gevers en kol- lektanten worden hartelijk dank gezegd. MELISSANT A.s. dinsdag 25 september hoopt de bejaardensoos ,,De jeugd van vroeger" weer bijeen te komen. Aanvang 2.00 uur. Nieuwe leden (en ook wol) hartelijk welkom). voor Verkoop Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 4 4-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1