Zure regen Mi V isser De Deltawerken Suiker Unie verwacht campagne van 12 weken De Herfst komt naderbij Garage KNÖPS B.V. 219- Gijzeling in Oude Tonge voor de Rotterdamse Rechtbank hudnvditse „Het fijnste voor de kleinste AUTORULES Hsri^kSrs^ OPEL KADEH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Onderzoek bootdiensten Zeeland klaar 57e Jaargang No. 5329 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per min. Bij contract speciaal tarief Bijverschijnselen Nadenken Gegevens Nationaal en provinciaal succes voor Rumptstad B.V. te Stad aan 't Haringvliet -N PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MID tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS PüMPrSWD RUMPTSTAD B.V. Afronding X Een STER is geboren de nieuwe Boekbespreking: Wij vestigen uw aandacht op: Een goede stof zuiger behoeft niet duur te zijn; b.v. Holland Electro 1700 Drukkerij Gebr. De Waal Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. A. J. V. Rumpt 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 RENAULT-dealer Voldoende aanvoer met Citroen BX TRD J. Bruggeman 01877 -1693 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 VRUDAG 14 SEPTEMBER 1984 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Veel lezers van dit blad zijn direct of indirect betrokken bij het boerenbedrijf. En al zou u in een andere branche werk zaam zijn dan nog heeft de landbouw de belangstelling. Er is ook op het gebied van de grond- bewerking en alles wat daarmee samen hangt veel veranderd, met name na de Tweede Wereldoorlog namen landbouw en veeteelt een ongekende vlucht. Dat ging gepaard met mechanisatie. Dat op zich vroeg grotere bedrijven en een strak kere bedrijfsvoering. De investeringen werden gaandeweg kostbaarder. Mis schien nog wel sneller dan in de industrie ontwikkelde het „handwerk" zich tot een ultramoderne bedrijfsvoering. We kunnen zelfs spreken van(bio)industrie. Net als in de industrie worden de grondstoffen het voer van elders aangevoerd. De pro- dukten dieren of hun produkten worden afgevoerd. Er komt geen hand meer aan te pas. Elke ontwikkeling kent zijn bijverschijn selen. Mechanisatie van de landbduw houdt in, zwaardere machines met de gevolgen voor de bodemstructuur, schaal vergroting en monocultures (één gewas op een groot oppervlak) hebben tot gevolg dat er flink bijgemest moet worden en dat het gewas beschermd moet worden tegen insecten, schimmels enz. Resten van deze mest- en bestrijdingsstoffen komen in de bodem. Hierboven zijn een paar zaken aangestipt Iedereen weet dat deze ontwikkeling ook vragen oproept en zelfs tegenstand. De verhouding cultuurgrond-natuur kwam aan de orde, de vraag naar de ethische grenzen van de bio-industrie (legbatte rijen, kistkalveren), het verzet tegen het gebruik van kunstmest enz. Gebundeld zijn die tegenkrachten in Nederland (el ders hier en daar trouwens ook) zo groot dat er gesproken wordt over een milieu lobby. We gaan hier niet in op het voor of tegen die tegenbeweging is er. Ze is er ook niet tevergeefs. In ieder geval is bereikt dat nu in toenemende mate nagedacht wordt over het milieu in al haar schakeringen. Recente gevallen de gif opslag in de grond, de luchtvervuiling zijn voorbeelden leerden ons dat in het verleden onvoldoende is gelet op moge lijke nawerking, bijwerking enz. Dat het daarbij gaat om ingrijpende za ken bewijst een verschijnsel dat momen teel tot uiting komt, maar al jaren aan de gang is. De natuur is meestal niet zo vlug. Je kunt de gevolgen van een ingreep dikwijls niet de andere dag al signaleren. Daar gaanjaren overheen. Des te groter is het gevaar dat men gaat denken het zal mijn tijd wel duren. Dit laatste laat zich illustreren. De laatste jaren wordt in toenemende mate schade geconstateerd aan bomen. Dat neemt hand over hand toe. In 1982 werd 7,7% (meest lichte) schade geconstateerd in de Bondsrepubliek; in 1983 35%. Er is soms ook zware schade. Het DDR gedeelte van het ertsgebergte zou zelfs voor 30% ongeneeslijk ziek zijn. Dat betekent niet alleen dat de long- fiinktie, het zuurstof leveren door de bo men sterk vermindert, maar ook dat de bodem niet meer vast gehouden wordt, dat er geen water meer verdampt wordt. Ero sie, het wegspoelen van grond en het niet meer geleidelijk afgeven van water is het gevolg. Welnu, dit verschijnsel is niet ontstaan van de ene dag op de ander. Nu we weten dat het er is blijkt uit onderzoekingen dat reeds in de vijftiger jaren de eerste ver schijnselen ontstonden. De bomen groeiden toen minder of vorm den helemaal geen nieuw hout meer. Alar merend is dat dit verschijnsel over het hele noordelijk halfrond geconstateerd is. Nu is er in de natuur altijd een komen en gaan, zo ook in de bossen. Wat hier aangetroffen wordt is een ver sneld ziekte en afstervingsproces. In men selijke termen: het lijkt op een epidemie. In Natuur- en Techniek een populair we tenschappelijk tijdschrift staat in de augustus-aflevering een artikel over deze problematiek. Trouwens er wordt ook in andere bladen terecht veel aan dacht aan besteed. Het is hier de plaats niet om de achtergronden uit te spitten. De conclusies zijn wél het vermelden waard. De wortels van de bomen worden aan getast. De oorzaak is verzuring van de Tijdens de afgelopen weken gehouden nationale en provinciale ploegkampioen- schappen hebben verscheidene ploegers met Rumptstad-ploegen ereplaatsen be haald. Het begon in Numansdorp op de provin ciale Zuidhollandse ploegkampioen- schappen: drie eerste plaatsen voor Rumptstad (René Buth uit Nieuwe Tonge, Arie Wesdorp uit Sommelsdijk en Hans Mijs uit Den Bommel). Gelijktijdig be haalde J. Hoogenboom uit Noordwelle hh het Zeeuwse kampioenschap in de cate gorie twee-schaarwentelploegen. Afgelopen week werden de Nederlandse ploegkampioenschappen gehouden in Zeewolde (Flevopolder). Ook daar was Rumptstad weer succesvol. De uitslag was als volgt: Nationaal kampioen, cat. 2-schaar wentel- ploegen: Leen 't Mannetje - Rockanje, met Rumptstad. Nationaal kampioen, cat. 3-schaar wentel- ploegen: Arie Wesdorp - Sommelsdijk met Rumptstad. Nationaal kampioen, cat. Praktijkploegen: Gerard Hoogendijk- Biddinghuizen met Rumptstad, daarnaast werd met Rumpt stad nog 2x een derde en lx een vierde plaats behaald. Leent 't Mannetje zal Nederland en Rumptstad volgend jaar vertegenwoor digen op de wereldkampioenschappen in Denemarken. - gazonmaaiers HONDA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchlverhltters L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 bodem. De bomen hebben schomme lingen in die zuurgraad altijd wel kunnen opvangen, maar die rek is er omdat de „zuumeerslag" uit de lucht steeds groter werd uit. De toename van zuurvor- mende stoffen is te wijten aan: zwavel- dioxyde uitstoot door de industrie en energiecentrales, stikstofdioxyde door het verkeer en centrales en ammoniak af komstig van de veehouderij. Achtergrond voor dit artikel was een be richt in de dagbladen dat het verschijnsel zure regen ook in de Oostbloklanden, met name in Rusland verontrustend toeneemt. De bronnen die het milieu extra betasten zijn bekend (zie boven). De gevolgen van een jarendurende overbelasting van het milieu worden nu zichtbaar. Het is dan een groot verschil of men onder een (poli tiek) systeem leeft wat doorgaat alles ondergeschikt te maken aan economische (vijfjaren) plannen, wat ook de soepel heid niet heeft aan te passen of dat men in vrijheid zijn mening kan geven en de opinie kan beïnvloeden. Het blijkt ook nu weer dat niets op een geoorloofde manier ingebracht argumenten altijd aan waarde winnen als ze getoetst worden aan tegenargumenten, als men naar elkaar wil luisteren. We kunnen tenslotte niet zuinig genoeg zijn op datgene wat ons te leen en ter bebouwing werd toevertrouwd. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS X Zie onze advertentie volgende week in deze krant Hilde de Haan, Ids Haagsma Techniek, Politiek, Achtergronden With English Summary Mit Zusammenfassung Over enkele jaren, zo tegen 1987 of 1988, zal een ongekend werkstuk worden voltooid. Een werkstuk waaraan ruim dertig jaar is gedacht, gerekend, gepraat, gediscussieerd en vooral gewerkt. Een werkstuk dat zonder overdrijving ge rekend kan worden tot een van de grootste technische prestaties van de mensheid tot nu toe: de Deltawerken. Toen in februari 1953 zuidwest Neder land werd getroffen door een overstro mingsramp, was de stemming in Neder land meteen: dit nooit weer. Vanaf toen is er gedacht en gepraat over een bescher ming tegen dit soort rampen. Oude plan nen werden opnieuw bestudeerd, nieuwe werden uitgewerkt. In 1956 aanvaardde het parlement de Wet op de Deltawerken en vrijwel iedereen was bereid de vele miljarden guldens voor dit gigantische projekt ter beschikking te stellen. Neder landse waterbouwkundige ingenieurs ont wierpen een groot net van nieuwe dijken, opgehoogde bestaande dijken, dammen en stormvloedkeringen. Trots werd vanaf toen aan dit plan ge werkt, en met de regelmaat van de klok verschenen in de kranten de artikelen dat „weer een belangrijke schakel in hetDelta- plan was voltooid". Maar in de jaren zeventig die zo welvarende jaren ze ventig werden kritische geluiden hoor baar. Milieu-aktivisten plaatsten kritische opmerkingen bij de nog uit te voeren delen van het Deltaplan. En onder druk van de politieke verhoudingen besloot de rege ring tot de bouw van een doorlaatbare afsluitdam in de Oosterschelde. Kost baar, zeker. Kostbaarder dan een ieder verwacht had, ook dat. Maar tegelijk ook een waagstuk. De constructie van deze dam kent zijn weerga in de geschiedenis niet. Maar menigeen houdt de adem in: wordt die dam werkelijk een technisch unicum dat de Deltawerken uittilt boven alles, of wordt het een geldverslindende mislukking die in een klap een eind maakt aan Nederlands roem op het gebied van waterstaatkundige werken....? In het boek „de Deltawerken" beschrij ven Hilde de Haan en Ids Haagsma de geschiedenis van de gehele stormvloed kering. Vanaf die trieste nacht in februari 1953 tot de actuele politieke discussies. Zij volgen de hele ontstaangeschiedenis: de verzwegen tegenslagen, de discussies in de werkkamers, de politieke reper cussies en het spel achter de groene gor dijnen. Hun soms spannende relaas wordt rijkelijk geïllustreerd met foto's, tekeningen en citaten uit de véle ge sprekken die zij voor dit boek voerden. ISBN 90 212 3092 5 Formaat: 20,4 x 25,5 cm Omvang: 136 pagina's Prijs:/27,50 voor aOe zcfcerheuf VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01B70-2518 SINT ANNALAND Postzegel- en muntenruilbeurs Op dinsdag 18 september a.s. zal des avonds van 19.00 uur tot 22.00 uur (zeven uur tot tien uur) een postzegel- en muntenruil beurs gehouden worden in de bovenzaal van Hotel Havenzicht" te Sint Anna- land. De toegang is vrij en er is tevens een gratis verloting. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellen- boek SOMMELSDIJK POORTVLIET Rijwielpad naar Sint Annaland Met de aanleg van een fietspad tussen Poortvliet en Sint Annaland is men nu zo ver gevorderd, dat nu geasfalteerd kan worden en de dammen bestraal. Eind sep tember kan het werk klaar zijn. De offi ciële oplevering is dan in oktober a.s. Door de Rechtbank te Rotterdam is dinsdag de gijzelingszaak behandeld die op 8 juni van dit jaar Oude Tonge in rep en roer bracht, maar die, ondanks alle span ning toch een goede afloop kreeg. Chauf feur Lau Maliepaard gijzelde toen zijn schoonzus, nadat hij eerst gewapender hand zijn broer Stoffel en de kantoor kracht op de vlucht gejaagd had. De ver wijdering die tussen de beide broers al enige tijd merkbaar was bereikte op die avond en een deel van de volgende nacht een macaber dieptepunt. Lau was zo verklaarde hij ter recht- zitting verschrikkelijk kwaad" ge worden toen zijn broer hem te kennen had gegeven geen financiële verplichting meer aan hem te hebben, terwijl Lau die wél claimde, mede n.a.v. de verzekerings penningen die waren uitgekeerd na een zeer ernstig ongeluk dat Lau in Tsjecho- slowakije was overkomen. Ook verklaarde de verd. thans dat het hele verhaal over de gijzeling op pure fantasie berust en dat zijn schoonzus zelf bij hem had willen blijven omdat ze vrees de dat Lau zichzelf ,,door de kop zou knallen". Verd. wekte ook de schijn dat hij zich bewust meermalen bloot had gegeven aan de scherpschutters die rondom de loods lagen waarin hij zich bevond, in de hoop dat ze hem uit zouden schakelen. Zijn raadsman droeg dat argument ook aan, er anderzijds op wijzend dat Lau gemakkelijk meerdere agenten neer had kunnen schieten wanneer hij dat had ge wild. De raadsman meende ook dat van vrijheidsberoving, noch de tenlastegeleg- de poging tot doodslag op de agenten werkelijk sprake is geweest. De Officier van Justitie mr. Koningh achtte de gepleegde inbreuk op de rechts orde evenwel dermate groot dat hij naast een ter beschikking ook een gevangenis straf van drie jaar eiste. Volgens een psychiatrisch rapport zal een intensieve behandeling van de verdachte dringend noodzakelijk zijn. Tijdens het gebeurde moest Lau verminderd toerekeningsvat baar worden verklaard, zo werd aan genomen. Uitspraak volgt op 25 september. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 16 september 1984 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. T. Cazander uit Oude Tonge en 18.00 uur kandidaat M. J. Paul uit Zoetermeer - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst- Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verlcoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 De oogst van bijna vier miljoen ton bieten van 77.844 ha, die Suiker Unie dit seizoen krijgt te verwerken neemt volgens de verwachting 12 weken in beslag. De geplande dag- capaciteit van de zes fabrieken is 49.150 ton. Vorig jaar werd een leveringsperiode van 10 weken ge pland. De bietenontvangst in de zuidelijke gebieden wordt geopend op maandag 24 september en duurt tot en met 14 december. Vroeg ge noeg om voor de kerstdagen gereed te zijn. Voor de noordelijke provincies, de krin gen Friesland, Groningen, Drenthe/ Overijssel-noord wordt de levering open gesteld op woensdag 19 september. Dit betreft de Suiker Unie-vestiging van de fabriek in Groningen. De verdeelde start van de fabrieken in het noorden en de rest van het land is een gevolg van een overleg tussen Suiker Unie en C.S.M. In het noorden willen vele bietentelers traditie getrouw graag vroeg rooien en afleveren. Het vorstrisico in de nadagen van de campagne is in het noorden hoger dan in het zuiden. Vorig jaar ging de campagne veel later van start, n.l. op maandag 3 oktober en eindigde op zaterdag 10 december. Door de uiteenlopende weersomstandigheden in 1983 (eerst nat, toen droog) had er een grote schommeling in de opbrengst plaats. In het Maandblad Suiker Unie septem ber 1984 geeft de voorzitter van Suiker Unie, drs. K. C. van Kempen een com mentaar op de aanstaande campagne. In opdracht van het provinciaal bestuur van Zeeland en de minister van Verkeer en Waterstaat heeft het organisatiebureau Berenschot een doelmatigheidsonderzoek verricht bij de provinciale stoomboot diensten in Zeeland. In het rapport wor den mogelijkheden aangegeven om op het totale personeelsbestand van de Wester- schelde-veren van ruim 400 een besparing van 90 tot 100 personen te verkrijgen. Hiermee zou een jaarlijks voordeel van ruim zes miljoen gulden te behalen zijn. Als gevolg van functioneel leeftijds ontslag, pensioen en VUT kan het aantal te besparen personeelsleden volgens Be renschot binnen enkele jaren door natuur lijk verloop tot 40 a 50 teruggebracht worden. In verband met bepaalde maatregelen die nodig zijn om aan deze personeels vermindering gestalte te geven, zoals auto matisering, zal volgens het organisatie bureau Berenschot een eenmalige inves tering van drie miljoen gulden noodzake lijk zijn. Het exploitatietekort van de Drs. Van Kempen spreekt over een boei ende en spannende tijd voor de coöpe ratie. In de campagne klopt het hart van de vereniging het heftigst. Als boer (de heer Van Kempen is landbouwer op „Dijk- zicht" te Achthuizen) en bestuurder kan hij zowel van landbouw- als van fabrieks- zijde de Suikerbietencampagne van dicht bij meemaken. In zijn commentaar gaat de heer Van Kempen nader in op het rooien, de levering, de verwerking, het materiaal dat wordt gebruikt bij het oogsten en de investeringen van jaarlijks vele miljoenen in de bedrijven. Dit alles in aanmerking genomen is er veel aan gelegen dat de boeren en de verwerkers juist op elkaar zijn afgestemd. Een regelmatig voldoende aanvoer van grondstof om de fabrieken de volle capaciteit te laten benutten brengt de heer Van Kempen in verband met de weersomstandigheden die hierbij een gro te rol spelen. Schrijver hoopt dat de vorst wegblijft tot de laatste biet in de fabriek gesneden is. Op het eind van de campagne kan de balans worden opgemaakt en de heer Van Kempen hoopt dat 1984 een zodaniga financieel resultaat te zien geeft, dat Sui ker Unie ieders inspanning naar rato kan betalen. ca ca 13 Westerschelde-veren bedraagt thans ruim 34 miljoen gulden per jaar en wordt geheel door Verkeer en Waterstaat gedragen. De exploitatiekosten zullen naar verwachting van Berenschot omlaag gaan als de aan bevolen maatregelen worden getroffen. De berekeningen van het organisatie bureau zijn gebaseerd op het inschakelen van een derde dubbeldeks veerboot, die thans in aanbouw is bij de werf de Mer- wede. Deze dubbeldekker zal eind 1985 in de vaart komen. De minister van Verkeer en Waterstaat en de provincie zullen binnenkort be stuurlijk overleg voeren over de toekom stige bijdrage aan de provide in verband met de afdekking van de tekorten van de veerdiensten. Eerst zal het personeel van de provinciale stoombootdiensten ge legenheid krijgen op het onderzoek te rea geren. De herfst Icomt onafwendbaar naderbij je hoort het aan 't geritsel in de bomen. Je ziet al weer vergeelde bladeren komen natuur verandert snel bij 't wisselen van 't getij. Het donkert om ons heen, het zomerlicht gaat uit. Wij allen, mensen van de dag, dat kan ons soms doen beven ons schrijnend een gevoel van machteloosheid geven als 's levens somberheid het bange hart omsluit. Maar in een heldere najaarsnacht is vaak de hemel licht dan staat daar vorstelijk Jupiter, dan fonkelen de planeten Daarboven woont de grote Opperheer, dat zou ik haast vergeten als het hier donker wordt, bij 't scheiden van het licht. Zou ik dan bang zijn als het donkert om mij heen? als herfst met stormen komt die zomerpracht verscheuren. De grote Opperkoning waakt, wat kan ons dan gebeuren? Hij laat in nacht en stormgetij Zijn kinderen niet alleen! LANERTA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1