k<^{-k\( wordt donderdag heropend Kramendag moest worden uitgesteld Politieberichten Politieberichten Politieberichten Weer perspektief Vernieuwd Verzorgingshuis „de Goede Ree" Jaarlijks PIT-kollekte.... zorgen voor jongeren Tentoonstelling poppen in Ouddorps museum Middelharnis Wateroverlast door zware regenval Man in haven van Tijdrede voor de S.G.P. Visser (27) over boord geslagen en verdronken voor Maaskant bedrijven Zaterdag E.M.M, taptoe in Den Bommel Blikseminslag oorzaak van stroomstoring Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Verzetsherdenkingskruis Oostflakkee Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Doorwerking bezuinigingen funest voor geestelijke verzorging. EHBO Middelharnis-Sommelsdijk Brandweer moest uitrukken OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DIERENBESCHERMING Mi mm$m0Êm 90m^Êmmmk mmm «K0 IM C.P.B. „Flai(l(ee" begint seizoen TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M CZl □D 57 e Jaargang DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 No. 5328 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN OOLTGENSPLAAT Door subsidievermindering van de over heid zijn dit jaar reeds 7 protestantse militaire tehuizen gesloten en dreigt de arbeid van krijgsmachtpredikanten en het vormingswerk te worden beperkt. De be zuinigingen hebben tevens ondermeer tot gevolg dat uitbreiding van een aantal bestaande militaire tehuizen beslist nood zakelijk is om aan de groeiende behoefte aan opvang van militairen te kunnen vol doen. Het welslagen van de jaarlijkse PIT-kol- lekte, die in september wordt gehouden, is naar het oordeel van het PIT-bestuur van levensbelang voor het op peil houden van de protestantse geestelijke verzorging van niilitairen. Vorig jaar wees onderzoek al uit dat geestelijke verzorgers bij uitstek gewaardeerd worden als gesprekspartners van (dienstplichtige) militairen. Juist in deze tijd, met alle diskussies over be- wapeningsproblematiek, neemt de druk op de geestelijke verzorging alleen maar toe. De geestelijke verzorging in de krijgs macht wordt deels door de overheid en deels door partikuliere instellingen als het PIT bekostigd. De gelden worden besteed aan de instandhouding van de militaire tehuizen en algemeen vormende aktivi- teiten onder militairen, alsmede aan aller lei ondersteundende voorzieningen voor bijv. bezinningsbijeenkomsten over reli gieus-ethische onderwerpen (audio-visu- ele apparatuur, lektuur e.d.). Het PIT- bestuur wijst de samenleving op dit nij pende probleem, omdat tienduizenden jongeren verplicht in dienst moeten en hun geestelijk welzijn ons aller aandacht waard is. De jaarlijkse koUekte draagt daarom het thema Zorgen voor jon geren De kollekte is dit jaar gepland in de week van iO t/m 15 september. Wegens grote belangstelling is de duur van de expositie van karakterpoppen in het Ouddorps museum. Raadhuisstraat 4, met enkele dagen verlengd. Wie de prachtige poppen nog niet gezien heeft, kan nog terecht t/m dinsdag 18 september. Dagelijks van 14 tot 17 uur. 's Zondags gesloten. - Diefstal Door een inwoner van Nieuwe Tonge werd aangifte gedaan van diefstal van een buitenboordmotor. De motor werd ont vreemd vanaf een bootje in de haven van Battenoord. - Schoorsteenbrand Op 8 september j.l. ontstond er in een woning aan de Tureluur te Sommelsdijk een schoorsteenbrand. Gebleken is dat door een niet juiste constructie overver hitting was ontstaan. Hierdoor ontstond in de elektrische bedrading kortsluiting. De brandweer is ter plaatse geweest. De schade viel mee. - Diefstal Door een inwoner van Dirksland werd aangifte gedaan van diefstal van een radio cassetterecorder, ontvreemd uit zijn auto, die geparkeerd stond op het Spuiplein te Middelharnis. Volgens benadeelde was zijn auto wel afgesloten. Niet bekend is geworden hoe de dader in de auto is gekomen. Er kunnen zich nog enkele cursisten aanmelden op de kontaktavond op 19 september a.s. 20.00 uur in het zaaltje boven de Brandweerkazerne in de Ring te Middelharnis, of voor die tijd bij onder staande adressen. De cursus wordt gegeven door dr. Wie- ringa jr. B. de Rek, Fazantstraat 38, Sommelsdijk, tel. 3545; Mevr. Kroos, Marietjespad 21, Middelharnis, tel. 4849. OOLTGENSPLAAT De zware regenval van vrijdagmorgen tot zondagmidd^é heeft in verschillende plaatsen van het dorp en ook te Acht- huizen veel overlast veroorzaakt. In ge noemde periode werd er tussen de 100 en 125 mm neerslag gemeten. Men spreekt zelf van 150 m.m. op enkele plaatsen. Door de buien kan dit sterk uiteenlopen. Van zaterdag op zondagnacht kwam Ooltgensplaat en omstreken tijdens on weer zonder stroom te zitten. Dit euvel duurde van half twee tot half vier. De rioolpompen kwamen hierdoor stil te lig gen en door de grote hoeveelheid regen liepen kelders en straten onder water. Pastoor W. J. de Jonge uit Achthuizen alarmeerde zondagmorgen om even 3 uur de brandweer van Ooltgensplaat omreden Aan de omgeving wordt nog de laatste hand gelegd, rechts de geheel nieuwe vleugel Op D. V. donderdag 13 september a.s. zal het gerenoveerde verzorgingshuis ,,De Goede Ree" officieel worden heropend door de edelachtbare heer L. J. van Welsenis, burgemeester van Middelhamis. Gezegd mag worden dat na een renovatieperiode van bijna twee jaar het verzorgings huis zowel kwalitatief als qua ruimtegeving weer geheel ,,bij de tijd is". De renovatie was noodzakelijk doordat de van 1953 en 1964 daterende bouwdelen niet meer voldeden aan de door de overheid gestelde eisen. Er ontbrak onder meer een douche- en toiletgelegenheid. De door de Provincie Zuid-Holland afgegeven verklaring van geen bezwaar schreef voor dat het beddenaantal na renovatie maximaal 150 mocht bedragen. Om dit beddenaantal te bereiken is in de vleugels daterend van 1953, van twee kamers één appartement gemaakt, terwijl de vleugel van 1964 heeft plaats gemaakt voor een geheel nieuwe vleugel, bevattende 54 appartementen en 6 logeerkamers. Aan de achterzijde van het gebouw is een nieuwe recreatiezaal verrezen, terwijl de bestaande ziekenboeg is aangepast. Verder is er een mortuarium en een kerkzaal ingericht, terwijl ook de hoofdentree van het gebouw een ware gedaanteverwisseling heeft ondergaan. De voorbereiding en de uitvoering van de bouw heeft plaats gevonden via een bouwteam. De ook in het bouwteam zitting hebbende hoofdaannemer heeft bij de uitvoering van de bouw zoveel mogelijk eilandelijke onderaannemers ingeschakeld. Tenslotte kan nog worden vermeld dat de bouw binnen de daarvoor gestelde termijn en begroting heeft plaats gevonden, terwijl de nieuwe pensionprijzen ongeveer gelijk zijn aan de gemiddelde pensionprijs van de in de afgelopen jaren gerenoveerde verzorgings huizen. Vrijdagmorgen is uit de jacht haven van Middelharnis, vanaf het Vingerling, het stoffelijk overschot geborgen van de 34-jarige L. Dub- beld uit Middelharnis. De man was 's nachts, nadat hij om 01.00 uur een horecagelegenheid had verlaten te water geraakt. Sectie heeft uit gewezen dat hij bij zijn val via het houten plankier een schedelbasis- fractuur had opgelopen. Het slachtoffer heeft vrijwel gelijk met twee anderen het café verlaten. Terwijl die twee naar hun wagen op het Spui liepen hoorden zij achter zich een klap en een kreet, die ook door enkele omwonenden zijn gehoord. De twee cafébezoekers zijn daarop teruggekeerd en zijn op onderzoek uitgegaan wat evenwel zonder resultaat bleef, waarom ze, gerustgesteld, hun zoek- aktie staakten en op huis aangingen. De volgende morgen belde dhr. Han Wijnhofftoch de politie omdat hij zag dat op een lijn tussen twee jachten ónder water druk werd uitgeoefend. De politie haalde op de alarmering de fiets van het slachtoffer naar boven waarna door te. dreggen ook het slachtoffer werd gevon den. In aanwezigheid van de technische recherche en de Rijkspolitie te water werd het stoffelijk overschot geborgen. Het slachtoffer was ongehuwd. a ca ^L'Bt ei a C3 de kelder van de pastorie vol water liep. De hoeveelheid van de daken van kerk en pastorie zorgden er voor dat de afvoer pijpen de massa niet kon verwerken en het water in de kelder liep. Door tijdig in grijpen kon de brandweer voorkomen dat de aldaar bevindende centrale-verwar- mingsketel droog bleef. De kelder werd leeggepompt. Zondagmorgen 11 uur werd wederom de assistentie van de brandweer ingeroepen door de bewoners van de Beneden Bom- melsedijk (de zgn. Strop) te Achthuizen. Het water stroomde van de bovendijk naar beneden en zette de straat blank. De brandweer pompte het over de dijk heen in een aangrenzende sloot. Op meerdere plaatsen in Ooltgensplaat had men ook veel overlast, o.a. de Be neden Molendijk en de PieterBiggestraat. Hier wisten de bewoners zichzelf te red den. Sommigen kregen schade door on derlopende keukens, etc. Ook te Oude Tonge werd de hulp van de brandweer ingeroepen, want een neerslag van 150 mm veroorzaakte ook daar veel overlast. Kater gevonden In Middelharnis is een kater opgevangen, gecyperd met wit. Het dier is ondergebracht bij de fam. v.d. Berg te Melissant, tel. 01877 - 1232. De eigenaar gelieve met dat nummer kontakt op te nemen. OOLTGENSPLAAT Donderdag 13 september zal door ds. E. Venema een tijdrede worden gehouden in het kerkgebouw van de Ger. Gem. Zie verder de advertentie in dit nummer. De 27-jarige Jan Jansen, opvarende van de Noordzeekotter G.O. 1, de „Cathe- rina" van de Gebr. J. en W. Melissant, is in de vroege maandagmorgen, kwart over 5over boord geslagen en verdronken. Het slachtoffer was geboortig van Stellendam maar sinds zijn huwelijk woonde hij in Meerkerk, de geboorteplaats van zijn vrouw. Het jonge gezin had twee kinderen. Het ongeluk gebeurde maandagmorgen direct na het uitzetten van het net. Bij het uitvoeren van de laatste handelingen, die het slachtoffer samen met Henk Brinkman uitvoerde is hij plots over boord geraakt, juist op een moment dat Brinkman zich even had afgewend. Het ongeluk werd desniettemin direct ontdekt en de be manning gooide de drenkeling nog red dingsmiddelen toe, maar die werden niet meer gegrepen. Het slachtoffer, gekleed in oliegoed en laarzen verdronk. De hele dag heeft de GO 1 de omgeving afgezocht, daarbij geassisteerd door vliegtuigen om te proberen het stoffelijk overschot te bergen. De GO 1 is daarop naar zijn thuishaven Scheveningen-, en de beman ning naar Stellendam teruggekeerd. In het vissersdorp heerst over het gebeurde een diepe verslagenheid. De resterende 92 werknemers van de Maaskantbedrijven in Stellen dam en Bruinisse kunnen de toe komst weer wat rooskleuriger te gemoet zien, nu scheepsbouwer Kommer Damen uit Gorkum deel gaat nemen in deze bedrijven. Maar op last van D amen vielen eerst nog wat ontslagen, want deze scheepsbouwer heeft waarschijnlijk als devies, dat een aangenomen werk met zo weinig mogelijk mensen moet worden geklaard. Eerder dit jaar stelde hij bij de mogelijke overneming van een grote werf in Schiedam-Vonde lingenplaat dezelfde eis waarop die over neming toen niet doorging omdat de Bon den in opstand kwamen. Nadat het akkoord aan de oude credi teuren 30% van hun vordering uit te keren, was bereikt hapte Damen toe en meteen werd nu ook de surseance van betaling opgeheven. De eigenaar Aart Maaskant zal zich met de technische kant van het bedrijf be moeien en met de verkopen, twee zaken die hij in het verleden bewezen heeft wel goed onder de knie te hebben. Maar hij krijgt als financieel direkteur naast zich A. Timmerman van Damen Shipyard. Toen donderdag de redding van de Maas kant bedrijven zijn beslag had gekregen, heeft een zeer opgeluchte Aart Maaskant zijn personeel in Stellendam toegesproken en in de loop van de middag werd met een drankje het heugelijke feit gevierd. Maaskant blijft onder eigen naam voort bestaan en in de afgelopen periode werd zelfs nog de bouw van een nieuwe kotter voor een visser uit Den Helder binnen gehaald, terwijl aan de onder handen zijnde kotter uit Texel nu rustig verder kan worden gewerkt, want Kommer Damen stopt de nodige miljoenen in het bedrijf. Grote belangstelling heeft Damen ook voor de optie die Maaskant heeft op ter reinen in Vlissingen, waar hij enkele jaren geleden al beslag op wist te leggen, met het doel ook daar een Maaskant vestiging te realiseren. Dat zal nu waarschijnlijk zijn beslag krijgen want naast de vakkennis van Aart Maaskant en zijn medewerkers, komt nu het wereldomspannende mana gement van Damen Shipyard en dat opent prachtige perspectieven voor de toekomst en het is ook de goede naam van Maaskant geweest, die Kommer Damen deed be sluiten, de Maaskant bedrijven de hel pende hand toe te steken. Een verliesgevend onderdeel Maaskant Instruments, waar sensoren worden ge maakt, maar dat nooit goed van de grond kon komen gaat met zeven man personeel naar Zegers Electronica in Rotterdam. MIDDELHARNIS Beroepen Door de kerkeraad van de Hervormde Gemeente wordt in de vacature ds. de Jong per 14 september a.s. een beroep uitgebracht op ds. H. Westerhout(28) uitLienden. Ds. Wester hout hoopt a.s. zondagavond in Middel harnis voor te gaan. De Bommelse Muziekvereniging E.M.M. („Eendracht Maakt Macht") houdt a.s. zaterdag, ter opening van het Winterseizoen, een muzikale taptoe, ken nelijk in het Verenigingsgebouw Bom melstee", al wordt in het programma boekje dat niet vermeld; aanvang 8 uur 's avonds. De algehele leiding berust bij dirigent C. J. Z. Zweerus. E.M.M, dat zelf ook musiceert wordt deze avond geassisteerd door de Somi Girls uit Middelharnis- Sommelsdijk, het tamboerkorps „De Del ta Band", en het majoretten peloton ,,De Seanttes". Bhkseminslag in de zuidelijke hoogspan ningsmast bij de Haringvlietbrug is in de nacht van zaterdag op zondag oorzaak geweest van een stroomstoring die twee uur van half 2 tot half 4 zou duren. Meerderen hebben het moment van de inslag gezien toen zich een „bolvormig vuur" op de mast ontlaadde. Daardoor is in de draden een zgn. „steile spannings- golfontstaan die zich tot aan het eind van de bovengrondse leiding, bij het 50 KV. station aan de Oudelandsedijk te Middel harnis voortzette en onderaan de laatste mast een ter beveiliging aangebrachte spanningstransformator vernielde. Ook in het station werd zo'n stroom- transformator getroffen en vernield. Bo vendien kampte de stroomleverancier met een kabelstoring in de Hoekse Waard zodat er in het pikkedonker veel geïmpro viseerd moest worden om de storing snel weer op te heffen. 't Was voor de organisatoren van de Kramendag, die zaterdag ten bate van het ziekenhuis in San Lukas (Guatemala) gehouden zou worden een bittere teleurstelling, dat alles, waarop men zich al weken had voorbereid, vanwege de zware regenval moest worden afgelast. Wie had daarop gerekend? De weersvooruitzichten waren gunstig. Maar naarmate de bewuste dag naderde, nam de regen en daarmee de ongerustheid, dat alles in het water zou vallen, toe. Hoe moest dat nu met al die bloemen, die vruchten, die pannekoeken en dat koffiehoekje, als de belangstelling op het Gestelplein „Op den Diek" voor alles wat het comité van Woord en Daad te bieden had, tot een minimum beperkt zou blijven? De vele (vaak mooie) boeken, die na de oproep via ons blad werden ontvangen: de (soms waardevolle) spullen, geschonken voor „de rommel- marktkraam" en zoveel andere niet aan bederf onderhevige artikelen konden nog wel een poosje worden opgeborgen. Ook met de puzzelfïets- tocht met z'n verrassingen kon nog wel een tijdje worden gewacht. Maar, die bloemen, enz Terwijl een paar leden van het comité via een geluidswagen zoveel mogelijk mensen van de afgelasting op de hoogte gingen stellen, wisten anderen de chrysanten, de tomaten, enz. bij vrienden en kennissen, zij het niet helemaal tegen de prijs, die men verwacht had te zullen krijgen, aan de man te brengen. Het comité gaat zich er nu op beraden, wat er nu gebeuren moet. Dat die Kramendag er komt, staat vast. Dat ziekenhuis moet er komen. Bovendien zou het ondankbaar zijn ten opzichte van al die mensen, die het comité van boeken, artikelen van allerlei aard en prijsjes hebben voorzien, als niet een nieuwe datum zou worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal dat over 14 dagen zijn. Wel zal er voor die tijd naar een uitwijkmogelijkheid worden gezocht, ergens binnen, voor het geval het opnieuw ,,pijpestelen" regent. Nadere mededelingen hierover kunt U op korte termijn verwachten. Het voordeel van de uitstel is, dat mensen, die o.a. nog wat „oude", goed bruikbare boeken voor dit doel willen afstaan en niet geweten hebben, dat die mogelijkheid er in het verleden was, daar alsnog de gelegenheid voor krijgen. U hoeft maar even naar 01870 - 5756 te bellen. - Vuurbuks in beslag genomen Van een inwoner van Ouddorp werd een vuurbuks in beslag genomen, welke de man onbevoegd voorhanden had. De man oefende regelmatig met dit vuurwapen in zijn achtertuin. Bij één van deze oefe ningen schoot hij overigens zonder opzet door een slaapkamerruit van een andere woning. Tegen de man wordt pro ces-verbaal opgemaakt terzake het on bevoegd voorhanden hebben van een vuur wapen. - Ergerlijke inbraak In de nacht van 5 op 6 september werd er ingebroken in het kantoortje van de K.Z.H.M.R.S. aan de Mr. Snijderweg te Stellendam. Er werden o.m. 8 overlevings- pakken ontvreemd, waardoor de beman ningsleden van de „Zeemanspot" bij een eventuele reddingsaktie zijn gedupeerd. Tevens werden er op de parkeerplaats bij de gemeentelijke visafslag 2 personen auto's opengebroken, waarbij o.m. een radio-cassetterecorder werd ontvreemd. - Verboden vismethode De afgelopen week werd wederom tegen een „sport"visser proces-verbaal op gemaakt terzake het vissen met dreggen aan de Haringvlietsluizen te Stellendam. Hoewel deze vorm van vissen verboden is, en hierover al meerdere malen is ge waarschuwd en proces-verbaal werd op gemaakt, blijven er mensen die in deze vorm van dierenmishandeling volharden. - Botsing Op zaterdag 8 september vond op de Hofdijksweg te Ouddorp een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door J. B. en een motorfiets, bestuurd door A.V. De bestuurder van de motor fiets werd met een beenbreuk en een hersenschudding opgenomen in het zie kenhuis te Dirksland. De beide motor voertuigen raakten geheel vernield. De Christelijke Plattelandsvrouwen Bond ,,Flakkee" hoopt het nieuwe winter seizoen a.s. donderdagavond 13 septem ber te beginnen met een bijeenkomst in het Dienstencentrum te Middelhamis, aan vang half 8. Dhr. Cele uit Middelburg zal een inleiding houden over de interessante opgravingen van oudheden in Goede reede. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. J. Karens, Opheusden. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. S. v.d. Net, H. I. Ambacht. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotter dam-A lexanderpolder. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogeriand. OOSTFLAKKEE Aan de raadsvergadering van a.s. don derdagavond vooraf hoopt burg. C. M. de Vos van Oostflakkee, om 7.00 uur in hotel Hobbel, het Verzetsherdenkingskruis uit reiken aan dhr. N. Raap te Ooltgensplaat Het Nationaal Comité Verzetsherden kingskruis heeft dhr. Raap de Onder scheiding toegekend „wegens zijn deel name aan het verzet tegen de bezetters van het grondgebied van het Koninkrijk ge durende de Tweede Wereldoorlog". - Wateroverlast Omstreeks 01.00 uur barstte er zondag nacht boven Oostflakkee een zeer zware onweersbui los. Het zou er in enkele uren ongeveer 45 mm regenen. Door de zware regenval kwamen in Oude Tonge veel straten geheel onder water te staan. Veel kelders en garages zouden vol lopen. IN de Schoolstraat bereikte het water een peil van ongeveer 30 cm op het wegdek. De woning van de familie van Gurp aldaar had zéér van het water te lijden. In alle vertrekken zou het water ongeveer 10 cm hoog komen. De schade wordt geschat op tenminste 15.000,Door de brand weer werd de woning en de straat leeg gezogen. Door de stroomuitval werkten ook een aantal elektrische rioolpompen niet meer, waardoor de wateroverlast toe nam. Te Achthuizen werd eveneens over last ondervonden. Een aantal geparkeerde auto's dreigden vol te lopen, maar deze konden bijtijds naar elders gereden wor den. - Werkzaamheden aan Prov. weg 47 ter hoogte van Oude Tonge In verband met de aanleg van riolering en aansluiting op het industrieterrein te Oude Tonge, zal vanaf 11 september tot on geveer 15 oktober a.s. het verkeer veelal via één rijbaan worden geleid. De ver wachting is, dat dit tot opstoppingen zal leiden. Aan doorgaand verkeer vanuit Middelhamis(m.n. personenauto's) wordt de dringende raad gegeven om de route te nemen via de Oudelandsedijk of Blauwe Pannenweg, dus noordelijk om Oude Tonge. Evenzo geldt voor het forensen verkeer vanuit de richting Rotterdam. Voor het zware vrachtverkeer wordt deze route echter afgeraden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1