Calvijn over de boeken van Mozes dD jeugd- hoekje Extra raadsel 1 Septemberraadsel 1 Boekbespreking: van Oom Ko Briefwisseling Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1984 In zijn Institutie, boek II, hoofdstuk 10, schrijft Calvijn over de gehjkheid van het Oude en Nieuwe Testament. Niet alleen daar maar op veel plaatsen in zijn gehele werk voert hij een pleidooi voor de er kenning van de waarde van niet alleen het Nieuwe maar ook het Oude Testament. Hij doet dat met name tegenover de Do perse radikalen van zijn tijd, die meenden dat de boodschap van het Oude Testa ment en de bediening van Gods genade in die bedeling slechts een betrekkelijk en voorbijgaand karakter had. Nee, stelt Calvijn, het verbond met de vaderen verschilt in wezen helemaal niet van het verbond met ons, alleen de bediening verschilt. Voor hem zijn bei de Testamenten twee delen van één zelfde Woord van God. „Men kan wel van Nieuw Verbond spreken, maar al leen in die zin dat Christus het Ver bond, dat door Israël verbroken is, vernieuwt en bevestigt en het uitbreidt over alle volkeren. Maar Hy heeft geen nieuw Verbond gemaakt". Op de genoemde plaats in zijn Institutie nu madct Calvijn zijn stelling concreet. Hij noemt daar drie dingen waarin volgens hem de eenheid en gelijkheid van de beide Testamenten blijkt „In de eerste plaats dat wij er aan vasthouden dat niet de vlese lijke rijkdom en voorspoed de. Joden als doel gesteld is waarnaar zij moesten stre ven, maar dat ze verkoren waren tot de hoop op onsterfelijkheid. Vervolgens dat het verbond waardoor zij met God ver bonden zijn op geen enkele verdienste van henzelf maar alleen op de barmhartigheid van God gegrondvest was. In de derde plaats dat zij gehad en gekend hebben de Middelaar Christus door wie zij met God verenigd en zijn beloften deelachtig zou den worden". Het zijn deze drie elementen aan de hand waarvan ik nog even nader wil ingaan op de inhoud van het boek dat ik de vorige keer asm de orde stelde: de verklaring van Calvijn betreffende Exodus t/m Deuter- onomium, deel 1Immers, hier is sprake van Oudtestamentische stof, die door gaans bij ons niet zo hoog genoteerd staat. Voor Calvijn echter nemen de geschiede nissen en voorschriften, die hier worden beschreven, in de bijbel een volwaardige plaats in naast b. v. de brieven van Paulus. Eeuwig heil De omgang van God met zijn volk, het geheel van Abrahams nakomelingen, is geestelijk van karakter, zo benadrukt Cal vijn telkens weer. Weliswaar werkte Hij in het Oude Testament meer met aardse symbolen en tekenen zoals de taber- nakeldienst, het beloofde land Kanaan, enz. maar daarop richtte Hij het hart van de Israëlieten niet ten diepste. Door middel van de aardse zegeningen leidde Hij hen als het ware aan de hand tot de hoop op de hemelse onsterfelijkheid. De belofte van het verbond luidde steeds opnieuw: „Ik zal u tot een God zijn en gij zult Mij tot een volk zijn". In die woorden ligt het ganse heil besloten, zegt Calvijn met nadruL Een dergelijke belofte lezen we b.v. in Exodus 6 7. Met deze woorden, aldus Calvijns verklaring, bevestigt God Zijn verkiezing van Israël, maar tevens wordt de voortduur daarvan verzekerd. De Heere laat de woorden van Zijn mond niet varen. Wie God tot zijn deel heeft, is van het eeuwige heil verzekerd. „Immers, als Gods volk gerekend te worden, betekent zoveel als door een bijzonder voorrecht in gunst aangenomen te worden en door aan neming geroepen te worden tot de hoop op de eeuwige zaligheid". Als God Zijn volk uit Egypte voert, is dat slechts het begin van een eeuwige bescherming. Bij de verklaring van Exodus 12:2 lezen we woorden van gelijke strekking. Een klein citaat: ,,God verloste het oude volk niet slechts één keer, opdat het behouden en ongedeerd op aarde zou blijven, maar Hij wilde het voorüeiden tot de erfenis van het hemelse leven". Calvijn ziet in Gods bemoeienis met Israël dus symbolen van geestelijke genade. Dat de kinderen van Israël het land Ka naan ontvangen, dat wil God toegeschre ven hebben als van Hem alleen ont vangen, zo zegt Calvijn op een andere plaats (Deut. 9:6). „Als nu God reeds bij een aardse erfenis Zijn goedgunstigheid zo zeer aanprijst, wat moet men dan wel geloven ten aanzien van de hemelse?" Het is Gods ontferming waaruit zowel tijde lijke als eeuwige zegeningen voortvloeien. Dit brengt ons op het tweede aspect. Barmhartigheid Israël is enkel en alleen door Gods on verdiende liefde als volk van de andere volken afgezonderd. Ja, heel de omgang van God met Zijn volk, vanaf de uitieiding uit Egypte tot de intocht in Kanaan, getuigt van de wonderen van Zijn trouw en genade. „Zoals nu het begin van de ver lossing uit loutere ontferming Gods voort gevloeid was, zo zal het dezelfde oorzaak zijn waarom God de Zijnen tot de be loofde erfenis leiden zal" (bij Exodus 15 13). In dit verband spreekt Calvijn meermalen over „wonderen". Terecht, want het is stellig niet op grond van Israels deugden dat God Zich aan haar verbond. Gij zijt een hardnekkig volk, zo moest Mozes tot Israël zeggen. Ondanks dat „het volk een verdorven en ontembaar karakter had", kwam God na wat Hij aan Abraham beloofd had. En hieruit zien we dat het verbond „in loutere genade gegrondvest is", zo voegt Calvijn toe (bij Deut. 9 5). Overigens geldt ook dit niet alleen de oude bedeling. Calvijn vervolgt met nadruk: „Indien nu iemand tegenwerpt dat dit alleen maar tegen het oude volk gezegd wordt, dan antwoord ik dat wij niet beter loofdstuk 10, «L I - rl^^^^ ^^^^^^i^—^^^i^—--------------} f zijn. Laat een ieder tot zichzelf inkeren en hij zal zich niet over zijn hardnekkigheid verontschuldigen. Maar zij die door de Geest wedergeboren zijn, weten dat ze niet van nature op deze gehoorzaamheid aangelegd zijn en dat het zodoende alleen Gods ontferming is die hen van de aller- slechtsen onderscheidt". Anders dan Zich een wreker te betonen, nodigt God ons, zo lezen we bij Exodus 19 1in Zijn vaderlijke goedgunstigheid tot het heil, en de bevende zielen brengt Hij tot rust door vergeving van zonden aan te bieden. Dit nu, zegt Calvijn, is „de genade van Christus". Christus De middelaar van het verbond is Christus, ook onder de oude bedeling. Het Oude Testament is vol van de symboliek die naar de beloofde Messias heenwijst. De gelovige Israëliet heeft van verre Christus aanschouwd en heeft Zijn komst ver wacht. Ook hij had deel aan het heil dat God in Christus geeft. Waar het schriftgedeelte hem daartoe, in het licht van het Nieuwe Testament, aan leiding geeft, brengt Calvijn Christus en Zijn werk ter sprake. Een tweetal frag menten als voorbeeld. Over het paaslam (bij Exodus 12 46): „God wilde dat dit in Zijn eniggeboren Zoon openlijk vervuld werd, zodat de waarheid aan haar afbeelding beant woordend en het wezen aan de afscha duwing, zou aantonen dat God door niets anders dan door het bloed van Christus met Zijn volk verzoend wordt". Tenslotte over de rol van Mozes bij de strijd tegen Amelek (bij Exodus 17 10): „God had hem tot een middelaar uitverkoren, die door het uitstrekken van de staf en door de stille vurigheid van het gebed de vij anden uit de verte zou overwinnen. In welke taak hij een type is van Christus". Zo heeft Calvijn in zijn Geneefse ge meente voluit de veelkleurige wijsheid van God verkondigd, ook vanuit het Oude Testament. En hij spreekt nog nadat hij gestorven is! Inmiddels vragen nog enkele belangrijke onderwerpen uit Calvijns bijbelverklaring om aandacht. Daaraan zal het slotartikel zijn gewijd. N.a.v. „Verklaring van de bijbel door Joh. Calvijn: harmonie van de laatste vier boeken van Mozes". Uitgeverij De Groot - Goudriaan te Kampen. Gebonden. 518 pagina 's. Prijs f 89, J. K. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. NIET KHABBEN WAAR 'T JEUKT Op allerlei plaatsen van je lichaam kun je onverwachts de kriebel krijgen. Hoe ontstaat die jeuk? Antwoord: Dat lijkt een eenvoudige vraag, maar het antwoord is moeilijk te geven, omdat u in dit geval geen jeuk bedoelt die door een bepaalde kwaal wordt veroorzaakt. Er zijn nl. teveel fak- toren bij betrokken. Het is een irritatie die ontstaat uit een (samen)werking van de pijnzinorganen, de zenuwen die onze on bewust verlopende funkties als adem haling en spijsvertering regelen, de bij allergische verschijnselen aktieve hista mine, het bloedvatensysteem, vele in wendige organen, de hersenschors, de huid en onze spyche als zetel van div. bewustzijnsverschijnselen. Bij iemand die allergisch is voor katteharen, zullen de pijnzinorganen in gevoelige delen van de huid sterker door de histamine in de bloedvaten worden beïnvloed dan bij an dere mensen en als iemand last heeft van de zenuwen, kan dat zowel zijn weerslag hebben op de huid alsook op de spijs vertering en daardoor op de samenstelling van zijn bloed en de werking van sommige organen. Er is zelden één enkele oorzaak aan te wijzen als iemand „zomaar" last heeft van hier en daar optredende jeuk, indien er geen sprake is van een ziekte, aandoening of verwonding. Jeuk kan o.m. optreden door wrijving, of bij warmte (bijv. door broei in een te goed verwarmd bed) en bij koude (zoals bij wintertenen). Behalve de normale huidziekten, zoals eczeem e.d. kunnen ook diabetes, geel zucht, uremie, ingewandaandoeningen, jicht, blindedarmontsteking en leukemie met over het gehele lichaam verspreide jeuk gepaard gaan. Oudere mensen heb ben wel eens last van huidirritatie door gebruik van zeep, parfum en andere stof fen met chemische preparaten. Dan zijn er nog medicamenten die als bijwerking eni ge kriebel opwekken. Pas als regelmatig irritatie op één bepaalde plaats wordt geconstateerd, kan er sprake zijn van een aanwijsbare oorzaak, zoals een insekten- beet of een ontsteking. Mocht u véél last hebben van jeuk, dan is het verstandig de huisdokter te vragen wat er aan de hand kan zijn. Probeer niet „te krabben waar 't jeukt", want dan wordt het meestal erger! Betten met koud water, of inwrijven met talkpoeder helpt vaak beter. SLOEDZUIGEH? Hierbij een beestje, dat op het hoofd van een 5-jarig meisje groeide. We dachten eerst aan een wrat, maar het viel er af, toen het groot was. Is dit een bloed zuiger? Antwoord: Nee, het is een teek, een soms gevaarlijke parasiet die zich vaak uit struiken of boomtakken op mens of dier laat vallen en zich dan vachthecht aan de huid en zich langzaam volzuigt met bloed. U moet het meisje door de dokter laten onderzoeken, want sommige teken kun nen ziekten overbrengen. Wat dat betreft heeft de brief ons erg laat bereikt U moet namelijk óók nog goed nazien, wat er nog aan eitjes ligt op de plaats waar de teek bij haar val terechtkwam, want daar depo neert ze in de regel haar nakomelingen schap in wording. Als het nog eens ge beurt, moet u er gelijk mee naar de arts. Trek vooral niet aan zo'n beestje, als dat zich al vastgehecht heeft, want dan kun nen kop en monddelen die diep in de huid doordrongen, afbreken. Beter is het, al cohol of ammonia op het achterdeel te druppelen, want dan laat het dier in de regel wel los. Maar u moet zelf ruim een kwartier a 20 minuten wachten voor u het lichaampje van de huid kunt halen. Teken komen ook veel voor bij huisdieren. Kijk dus de huid van kinderen en dieren ge regeld na. KALHNAGELOIËET? Kan ik door gebruik van minder kalk van een kalknagel afkomen? Kunt u mij dan een geschikt dieet daarvoor geven? Antwoord: Was dat maar mogelijk? Kalknagels ontstaan door een andere sto ring in de nagelwortel of-basis. Beïnvloe ding door een dieet is helaas (nog) niet mogelijk en u moet dat beslist niet pro beren, want dan zou u uw lichaam ernstig tekort doen. En wat u in uw brief schrijft over scherpe middelen als zuren e.d. om die lagen weg te bijten, is helemaal ge vaarlijk. Met een grove nagelvijl kunt u er zelf wat afhalen, maar ondanks de dikte mag u zo'n nagel ook niet te kort houden. Laat de behandeling liever aan de pedi cure over, want die weet precies hoe ze zo'n uitwas moet aanpakken. GOOT LEKT Een kunststof goot lekt door de lasnaden. Hoe dicht ik die? Antwoord: Met pvc-lijm die ervoor ge maakt is, of siliconenkit die in een handig klein spuitje bij doe-het-zelf-zaken te koop is. MOSTERDfABttlEK Waar vind ik een nog werkend mosterd fabriekje, waar je kunt bekijken, hoe ze vroeger de mosterd maakten? Antwoord: Aan de Boekholtstraat 22, 6981 CW Doesburg, tel. 08334 - 2230. Beste jongelui. Augustus, de maand, met vaak veel natte dagen, gaf gelukkig dit jaar, geen reden tot klagen. Het weer was uitstekend, ja zonnig en goed, en nu gaan we heel snel de herfst tegemoet. De vakanties zijn nu aan een einde gekomen, op de scholen de plaatsen opnieuw ingenomen. Verkwikt door de rust en gebruind door de zon, was iedereen blij, dat de school weer begon. Nu zijn we dan ook aan de herfstmaand begonnen, de kans heel gering, om nog daag'lijks te zonnen. Want de dagen die korten; de nachten al koel, al heeft men nog steeds een zomers gevoel. Maar dat zal wel niet zo heel lang meer duren; september heeft immers meest „najaarse" kuren. Als straks uit het westen de storm komt gebruld; de velden in sluiers van regen gehuld; dan weten wij allen, dat is ons het teken, dat de zomer voorgoed uit ons land is geweken. Dat de winter met al zijn bezwaren genaakt; maar een tijd, die, als 't goed is, naar gezelligheid smaakt. Als de dagen gaan korten, en de nachten gaan lengen, gaat ons dat gezellige avonden brengen. Na uithuizig te zijn in de zomerse tijd, wacht ons, naar we hopen, wat meer huiselijkheid. BALLEN MET ZEEPBELLEN In een buitenlandse tv-uitzending zag ik grote mensen ballen met zeepbellen. Het leek ongelooflijk, maar ze bliezen de bellen waar iedereen bij stond. Hoe krij gen ze dat sop zo sterk? Antwoord: Voor zulke sterke zeepbellen gebruikt men Marseillaanse zeep. Dat is een zeepsoort die de oppervlaktespanning van water sterk verlaagt en vroeger veel gebruikt werd bij het schoonmaken van grafische apparatuur en vooral loodzetsel. Men maakt van dgl. zeep een verzadigde oplossing door haar te schaven en de deeltjes in warm water op .te lossen. Per liter sop voegt men 5 afgestreken eetlepes suiker toe. Zeepbellen die van deze op lossing worden geblazen, zijn zo sterk dat men er zij het heel voorzichtig en met natte handen mee kan handballen. Mocht u geen Marseillaanse zeep kunnen bemachtigen, probeer het dan met de ouderwetse groene zeep. Ook daaraan moet witte of basterd suiker (geen bruine) worden toegevoegd om de bellen langer houdbaar te maken. STAMBOOM OPZETTEN Hebt u een adres waar men een stam boom kan laten naspeuren? Antwoord: Er bestaan legio lieden die voor goed geld aan de slag willen met zo'n omvangrijke opdracht. En dan kunnen ze een goed jaargeld verdienen. Want het is natuurlijk een tijdrovende bezigheid en behalve de man-uren moet u dan ook nog vele reiskosten en evt verblijfkosten ver goeden.... Maar u kunt zulke honoraria uitsparen als u zelf in uw familie te rade gaat Ongetwijfeld heeft een familielid al eens onderzoek verricht, waar u bij kunt aanknopen. En u moet toch beginnen met alle gegevens van de eigen ouders en grootouders en die van uw partner bijeen te zoeken. Dan kunt u ze gelijk in vier kantjes boven elkaar gaan zetten. E n wat u niet uit oude familiepapieren, bewaarde geboortekaartjes en overlijdensadverten ties kunt halen, moet u zelf navragen bij de Burgerlijke Stand van de plaatsen waar uw (voor)ouders gewoond hebben. Daar na komt u terecht bij de doop-, huwelijks- en begrafenisregisters van de kerken, die dgl. zaken in het verleden nauwkeurig bijhielden. Wilt u uitvoerige voorlichting en enige hulp bij deze hobby, dan kunt u eens te rade gaan bij de dichtsbijzijnde liefhebbers op dit gebied. Die zijn veelal verenigd in afdelingen van de Ned. Ge nealogische Vereniging. Schrijft u maar eens naar die vereniging, p/a Postbus 976, 1000 AZ Amsterdam, dan zal men u wel berichten tot wie u zich kunt wenden. Daar weet men ook de adressen van de provinciale archieven, waar de kerkre- gisters worden bewaard die u nodig zult hebben. Het antwoord op uw tweede vraag volgt zo spoedig mogelijk. 1plaats aan de grens van Abel-Mehola (Richt 7) 2. van hier haalde Salomo goud (1 Kon. 10) 3. koning van Lachis (Joz. 10) 4. vader van Samma (2 Sam. 23) 5. letter 6. zoon van Seïr(Gen. 36) 7. rivier in Damaskus (Gen. 36) 8. een held van David (een Notofathiet) (2 Sam. 23) 9. de Bruid uit het Hooglied. Vertikaal 2 -> R R ft - IM F U Was rondom de troon (Openb. 4)-(9) huis van bewaring (Lev. 24) (10) troongeest (Jes. 6 (5) verdichte vertelling (2 Petr. 1) (5) onwaarheid- spreker(Joh. 8 (9) bepaald gehoororgaan (Joh. 18(10) iemand die een reis maakt(Jer. 14(8) muziekinstrument (Joz. 6 (9) andere naam voor Babylonië (Zach. 2(11)— goed waarneembaar of zichtbaar (Ezra 4 (8) kaakbeen (Richt 15(11) nachtverblijf; slaapplaats (Joz. 4 (10) een stromend groot water (Gen. 41 (6) instrument gebruikt bij het offeren (Ezech. 8(7) tolk; vertaler (Gen. 42 (7)— geen enkel persoon(Gen. 31 (7) werden als hefoffer gegeven (Ex. 35 12) kostbare geurstof (Hoogl. 1 (6) genoemd naarde kinderen van Jakob (Ex. 39 (7) spijker (Richt 5 (5) bereide dierenhuid (2 Kon. 1 (5) onreine vogel (Deut 14 (6) leidinggevend overheidspersoon (Gen. 42(6)— smaak of spraakorgaan (Ps. 34 (4) de ziel; het leven (Richt 15(5)— stappen; ook wel delen van een trap Spr. 4(6) Boven bij de pijl beginnen, en met de wijzers van de klok mee vervolgen. De laatste letter van een woord is steeds de beginletter van het volgende woord. Het aantal letters van de woorden zijn gegeven. De vertikale stippellijn, gevolgd door de horizontale stippellijn geeft bij juiste invulling een tekstgedeelte te lezen uit de Psalmen, (eerste tien), (enkele steunletters zijn gegeven). Gevraagd de tekst. Extra punten 20 Heleen Boone - Hoedekenskerke: Het is een brief van oude datum Heleen, die nu wordt beantwoord; maar de reden is je bekend. Bij het schrijven van deze laatste brief moest je nog aan de vakantie beginnen. Dat is nu ook verleden tijd. Je schrijft niet waar je was wezen zwemmen, en waar je de vuurtoren beklommen had! Ben je ook in Luxemburg met vakantie geweest? Hoe is het met het restant van de poesjes? Anja Joppe - Dirksland: In je laatste brief schreef je dat de aard appels erin moesten Anja; misschien zijn ze er nu al uit Het was een brief ge schreven in april, en nu is het september. Je, rapport is in elk geval keurig; nu pro beren het zo te houden, Anja! Hoe is de afloop van het type-examen geweest? Hoor ik wel hé! Bert Joppe - Dirksland: Het was maar een kort briefle Bert, maar je rapportcijfers maken het goed. Heel goed gewerkt hoor; je hebt inderdaad een goed rapport. Als je op de Landbouw school ook zo je best doet, komt het wel in orde. Het lijkt me een fijne school Bert, en je kan het geleerde direkt in toepassing brengen. Klazina Joppe - Dirksland: Gefeliciteerd Klazina; je hebt er goed aan getrokken. Vijf punten vooruit gegaan. Fijn hoor! En heb je het typediploma gehaald? Dat hoor ik dan nog wel. Heb je een fijne vakantie gehad Klazina; ben je nog ver weg geweest, of benje dichtbij huis gebleven? Maar dan kan toch je vakantie wel goed zijn. Oom Ko zoekt het ook niet zo ver hoor; en toch een fijne vakantie! André Kastelein - Zeist: Op zo'n grote school ken je niet iedereen, daar benje wel achter gekomen. Toch wel leuk om op zo'n manier kennis te maken. Ben je in de vakantie nog weg geweest André! Je had anders al een voorproefje te pakken. Gaat het nog goed met de studie, en maken je ouders het ook nog goed? Grqetjes hoor! Chris Ras - Yerseke: Als je brandweerman bent moet je ook overal voor klaar staan Chris; en dat zijn niet altijd brandjes. Toch maar goed dat er een brandweer is om ook zulke klusjes op te knappen. Toen je de laatste brief schreef, stond je nog voor de vakantie Chris, en nu zit de vakantie er op. Heb je nog wat verdiend in de vakantie? Hannie Grinwis - Ouddorp: Met Oom Ko gaat het gelukkig de goede kant op Hannie. Bij jullie is ook alles goed volgens de laatste brief. Inmiddels zijn er al vier maanden om, en in zo'n lange tijd kan er veel gebeuren. Ook een fijne va kantie gehad Hannie. En hoe staan de zaken nu op school? Zie weer verlangend uit naar een volgende brief. Groetjes hoor! 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6