EIIAIIDEfl-niEUWS Raad Middelharnis stelt wat lijdzaam „voortgangsnotitie" vast NIEUWS uit de Kerken Dorpsweg Sommelsdijk kwam in raadsvergadering tweemaal ter sprake JIKKEMIEN NAAICURSUS Hervatting repetities Recreatie volleybal Intermezzo Clubkampioenen van Z.C. „de Stelle Twee extra kerkdiensten 2e Blad DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 No. 5326 Flakkeese gemeenten zouden samen moeten promoten De in oktober 1983 door de raad vastgestelde nota „Naar een gemeente lijk en regionaal werkgelegenheidsbeleid" heeft j.l. donderdagavond een vervolg gekregen toen Middelharnis' gemeenteraad de toen door B en W voorgelegde „voortgangsnotitie" vaststelde. In de voortgangsnota zijn o.a. diverse regionale aandachtspunten uiteengezet en er wordt aandacht besteed aan recreatie en toerisme terwijl ook de taken van de gemeente op economisch gebied aan de orde komen. Voor de raad stof te over om er velerlei beschouwingen over te houden, zich realiserend dat het, de aanwezigheid van de Nota's ten spijt, nog steeds niet gelukt is de economische activiteit belangrijk aan te zwengelen.... en dat.terwij 1 Middelharnis, zowel als de andere gemeenten op Goeree-Over- flakkee voldoende aanbod heeft van gun stig geprijsde en goed afgesloten bedrijfs terreinen. „Er blijkt evenwel" zo zegt de nieuwe nota „een grote onbekend heid met Goeree Overflakkee te zijn. Zelfs in de Rijnmond is Goeree Over flakkee soms een ver en vreemd gebied". In de nota wordt dan ook de wens geuit dat de gemeenten op Goeree Overflakkee een gezamenlijk promotiebeleid zullen voeren waardoor de onbekendheid met Goeree Overflakkee verminderd-, c.q. zelfs op geheven zou kunnen worden. Desgevraagd verklaarde de raadsvoorz. burg. van Welsenis niet zo in dat ge zamenlijk optrekken te geloven. „Het als gemeenten samen doen verloopt uiterst moeizaam" erkende hij. De naamonbekendheid van Goeree Overflakkee en van Middelharnis werd voedsel gegeven door dhr. C. W. J. de Vries. Hij had op een gehouden tentoon stelling onder het publiek een steekproef genomen en 't had dhr. de Vries verbijs terd hoe weinigen Middelharnis wisten te localiseren. Zelf doet dhr. de Vries dat anders, zo verzekerde hij: „zelfs als ik naar het buitenland ga draag ik een plastic tas mee waarop de naam van Middel harnis staat, in het hart van de Deha". Vanuit de SGP, door dhr. v.d. Ketterij en het CDA door dhr. P. Krijgsman werd dat meer als een „cretologie" dan als een belemmerende werkelijkheid beschouwd. „Meer dan de helft van de Nederlandse gemeenten leurt met industriegrond" zo bezag dhr. v.d. Ketterij. Ook dhr. Krijgs man meende dat het ontbreken van be langstelling voor bedrijfsvestiging in Mid delharnis niet op de naamsonbekendheid mag worden geschoven; „op beurzen e.d. weet men Middelharnis en Goeree Over flakkee wel degelijk goed te vinden", zo verzekerde hij vanuit de hem gebleken praktijk. De raadsvoorzitter hield zijn overtuiging desniettemin staande waarom hij voorziet dat het veel inspanning en geld zal kosten de naam van Middelharnis verder uit te dragen. „We proberen in de selectie te komen", vergeleek de voorz. waartoe van De stichting jeugdwerk ,,Oostflakkee" start in september met een naaicursus voor jong en oud. Voor schoolverlaters en voor jeugdige werklozen is een aparte regeling van toepassing. Voor inlichtingen tel.01873- 1816. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 üfl IZZl DD MIDDELHARNIS Op donderdag 6 september hoopt de Zangvereniging „de Lofstem" haar repe tities weer te hervatten. Elke donderdag van 7.30 uur tot 9.30 uur in het ver enigingsgebouw aan de Chr. de Vrieslaan. Nieuwe leden en belangstellenden harte lijk welkom. de promotor en een nieuwe kracht die er halve dagen aan zal besteden ook de nodige aktiviteit wordt gevraagd. Premie faciliteiten mogen van gemeentewege niet geboden worden, zoals het Rijk dat zelf overigens wél doet. Wanneer we zo'n besluit zouden nemen zou de Minister dat snel ter vernietiging voordragen", ver zekerde de voorz.; ,,als gemeente kunnen wij hoogstens in de indirecte sfeer wat doen". Mbt. recreatie en toerisme maande het overgrote deel van de raad tot geen al te grote ambities. Evenmin leven die binnen het College en de nota volstond dan ook met een korte beschouwing op dat hoofd stuk. In het kader van de herinrichting van het Grevelingenbekken bestaan plannen om in de toekomst bij Battenoord een jachthaven aan te leggen. Eveneens op lange termijn wordt er nabij het Haven hoofd van Middelharnis een kampeer terrein gepland. Op korte termijn zal wor den getracht een voorlopige voorziening te creëeren tussen de hockey- en korfbal- velden aan de Heuvelweg t.b.v. het toeris tisch kamperen. Notitie werkgelegenheid Drs. J. M. Kemner, fractielid van lijst Hoogzand had een eigen notitie over werkgelegenheid en de marktsector sa mengesteld, een lijvig rapport waarvan elk van de raadsleden een exemplaar ontving. Het oogstte 's voorzitters bewondering. Een van de conclusie van het Kemner rapport is de volgende: „De arbeidsmarkt op Goeree Overflak kee kan worden verstrekt door middel van een centrum voor kleine bedrijfles, waar voorde hogere en de lagere Overheid zich voor kunnen beijveren. Dit bedrijven- centrum in Middelharnis zal wel begeleid moeten worden door deskundigen uit de marktsector die ondersteund worden door grote bedrijven, en in staat zijn goed samen te werken met instellingen zoals de Overheid, het bedrijfsleven, TNO en het HBO. (deze laatste twee i.v.m. de moge lijkheden van research en ontwikkeling). Alleen dan zal een dergelijk projekt aan de beoogde doelstelling; het succesvol func tioneren van kleine bedrij^es, beant woorden." THOLEN Voetbalvelden onder water Door de grote droogte van de laatste tijd hebben de voetbalvelden en andere speelterreinen veel te lijden. De gemeente Tholen heeft daarom de brandweer ingeschakeld om de velden te bevloeiien. De waterleidings maatschappij gaf echter geen toestem ming om het gras met leidingwater te be sproeien. De brandweer moest dan met een tankwagen elders water gaan halen. SINT ANNALAND Aardappelveiling van donderdag 30 augustus 1984 Doré eerste soort 0,31 - 0,34. Doré bonken 0,10. Gloria gewone 0,21 - 0,25. Gloria bonken 0,25 - 0,37. Bintjes gewone 0,20 - 0,24. Bintjes bonken eerste soort 0,33 - 0,34. Bintjes bonken tweede soort/0,25. Bintjes gewone apart f 0,26 - 0,27. Eigenheimers gewone f 0,31 -ƒ0,41. Eigenheimers driehngen /0,16-ƒ0,19. Eigenheimers kriel/1,07 - 1,15. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: 157 ton. NED. HERV. KERK Beroepen te: Sint Annaland J. Harte- man te Moerkapelle; Hasselt (toez.) drs. W. Chr. Hovius te Apeldoorn (B.W.); Noordhom, Niezijl en Saaksum J. C. Schuurman te Zalk en Vecaten; Noorde- loos C. J. P. van der Bas, kand. te Veen; Benschop L. van Wingerden te Zijder- veld; Goedereede J. Hartemante Moer kapelle; Montfoort W. J. op 't Hof te Ouddorp; Rijssen(toez.)^. Goudriaante Ouderkerk aan den IJssel. Bedankt voon Wijk(bij Heusden) (toez.) H. Visser te Katwijk. Aangenomen naar: Besoijen(toez.) J. 't Lam, kand. te Houten; het beroep door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk tot pred. voor buitengew. werkzaamh. (zen dingspredikant Iglesia Evang. Presb. del Peru, in opdracht van GZB) G. H. Nij- land, eervol ontheven pred. te Tiende veen/Nieuw Balinge. Afscheid ds. W. van Gorsel van Wijk (bij Heusden): Na een ambtsperiode van ruim zeven en een half jaar preekte ds. W. van Gorsel afscheid van de Herv. Gem. te Wijk met een tekst uit Openb. 22 vers 17. Intrede ds. Hulsman te Tiendeveen/ Nieuw Balinge: Met een tekst uit Eze- chiël 33 vers 11 preekte ds. Hulsman intrede in zijn gemeente Tiendeveen/ Nieuw Balinge. De bevestiger ds. R. van Kooten, had als tekst voor de bevestiging Ezech. 33 7. Ds. G. Mulder nam afscheid van Has selt: Wegens vertrek naar Veen nam ds. Mulder afscheid van de Herv. Gem. te Hasselt naar aanleiding van Deuterono- mium 30 vers 19. Intrede ds. D. P. C. Looyen te Wierden: Met de woorden uit Romeinen 10 vers 8 verbond ds. Looyen zich aan zijn nieuwe gemeente Wierden. Ds. van Gorsel deed intrede te Gouda: Nadat 's morgens ds. J. Maasland hem had bevestigd met de tekst uit Hand. 18 vers 9 en 10 preekte ds. van Gorsel 's middags intrede n.a.v. 2 Kor. 2 vers 14. Intrede kand. H. Zweistra te Wouters- woude: Johannes 4 vers 36 was de tekst van bevestiger ds. D. J. Budding van Nederhemert; de tekst van de intreedienst was uit Jesaja 52 vers 7. Ds. H. Zweistra is de nieuwe pred. van Wouterswoude. Intrede ds. Eijsinga te Zwammerdam: Na bevestigd te zijn door ds. B. H. Wee- gink van Heerde, n.a.v. 2 Korinthe 4 vers 1 preekte ds. T. A. Eijsinga intrede uit 2 Kor. 4 vers 5; ds. Eijsinga werd de nieuwe predikant van Zwammerdam. Afscheid ds. H. Harkema van Brakel: Hebreeën 13 vers 8 was de tekst van de afscheidspreek van ds. H. Harkema na een zevenjarige ambtsperiode te Brakel; hij vertrekt naar Onstwedde. GEREF. KERKEN IN NEDERLAND Beroepen te: Ommen M. Mellema, pred. van de Evang. Geref. Kerk te Castrolanda (Brazilië); Dinteloord drs. R. Strijker te Bussum; Leeuwarden-West M. Mellema, pred. v.d. Ev. Geref. kerk te Castrolanda (Brz.) Aangenomen naar: Onstwedde drs. M. Spriensma te Zoetermeer; Geref bej. huis „Swerf Rust", drs. J. H. Meijer, gepens. Ier. godsd. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Steenwijk P. H. R. van Houwelingen te Driebergen-Rijssenburg; Groningen-Z A. den Broeder te Bergent- heim; Middelstum H. P. Dam, kand. te Kampen; Albany (Austr.) A. Veldman te Dalfsen; Ommen Utrecht-C. P. H. R. van Houwelingen te Driebergen-Rijssen burg. Bedankt voor: Dronten C. Stam te Smithville (Can.). Aangenomen naar: Kantens drs. T. K. van Eerden, kand. te Kampen, die be dankte voor alle andere op hem uitge brachte beroepen; Middelstum H. P. Dam, kand. te Kampen, die bedankte voor alle andere op hem uitgebrachte beroepen; Albany (Aus.) A. Veldman te Dalfsen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Zeist M. Vlietstra te Bun schoten; Clifton (USA) G. Hamstra te Elburg. Middelharnis' raadscoUege heeft in de donderdagavond gehouden raads vergadering tot tweemaal tot in de Sommelsdijkse Dorpsweg verkeerd. De Dorpsweg, in beheer en onderhoud bij de Gemeente zal op de nieuwe Staverseweg worden aangesloten en dat vereist een aantal voorzieningen; veel meer dan thans het geval zal de Dorpsweg de ontsluitingsweg worden voor Sommelsdijk Zuid. Ook het openbaar vervoer, de bus, zal van die ontsluiting gebruik gaan maken. Ten behoeve van de reconstructie van het laatste smalle stuk van de Dorpsweg en de aanleg van twee nieuwe bushaltes werd een krediet van"/ 211.400,be schikbaar gesteld. Desgevraagd werd van de zijde van het College verklaard dat er ook tegenover de ingang van ,,de Samari taan" een bushalte is gepland. Bij het voormalige busstation aan de Kon. Ju- lianaweg blijven twee bushaltes aanwezig. Op verzoek van mevr. van Eek zal worden bezien daar ten behoeve van de ouderen een bank te plaatsen. Kantoor Woningbouwver. Aan de Dorpsweg wil de woningbouw vereniging „Sommelsdijk" ook een nieuw kantoor met werkplaats bouwen, op de plaats waar nu nog drie woningen staan. Die zijn in een dermate slechte toestand dat renovatie niet meer verantwoord moet worden geacht waarom de Woningbouw vereniging er geen enkele pijn aan heeft de woningen plaats te laten maken voor de nodige accomodatie. Anders lag dat ken nelijk voor dhr. Ph. v.d. Berg. Hij diende een bezwaarschrift in omdat hij het niet goed vindt dat de woningen aan de wo ningvoorraad zouden worden onttrokken. Wanneer renovatie echt niet meer moge lijk is zou hij afbraak en op die plaats, vlakbij het dorpscentrum, herbouw prefe reren. B en W voeren daartegen aan dat aan woongelegenheid in het centrum al aan dacht wordt besteed (op de plaats van De recreanten van Intermezzo hebben de training hervat. Naast competitievol leybal op zaterdag is het bij Intermezzo ook mogelijk om ontspannen op de dins dagavond een balletje te slaan van 21.00 tot 23.00 uur in de sporthal te Middel harnis. De recreantenteams zijn gemeng de teams die uit dames en heren bestaan. Voorts spelen zij doordeweeks hun eigen competitie dus ideaal voor degenen die in het weekend onmogelijk tijd hebben. Voor belangstellenden is er vanaf september de mogelijkheid enkele keren vrijblijvend mee te trainen. Nadere inlichtingen: Tel. 01870- 3924. Ook voor de competitie spelende leden zijn de trainingen weer begonnen. Nieuwe leden zijn ook hier welkom. Voor nadere inlichtingen: Tel. 01870 - 3607. Tweetal te: Hoogeveen, D. Quant te Haarlem-C en B. Witzier te Den Haag- West. Bedankt voor: Nieuwpoort J. P. Boiten te Schiedam. Kand. Boogaard bevestigd te Bussum: Ds. W. van Sorge van Rijnsburg be vestigde kand. A. G. Boogaard tot herder en leraar van de Chr. Geref. Kerk te Bussum. Hij sprak n.a.v. Johannes 1 vers 41 - 43 a. De intreedienst had als tekst 1 Petrus 1 vers 24 en 25. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Bunschoten-Spakenburg drs. O. Mooiweer te Enschede-Noord. Aangenomen naar: Utrecht M. R. van den Berg te Groningen. GEREF. GEM. IN NED. Afscheid ds. F. Mallan: Ds. F. Mallan nam afscheid van Rhenen, wegens vertrek naar Alblasserdam. Als tekst voor deze afscheidsdienst nam ds. Mallan Numeri 9 vers 17 en 18a. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Temeuzen J. Koster te Klaaswaal; 's Gravenzande D. Hakken berg. Bedankt voor: Soest M. Heerschap te Lethbridge (Can.). hotel Spee). Over renovatie en evt. sloop van de woningen beslist alleen de woning bouwvereniging als'de eigepaar van de woningen. Temeer omdat het kantoor al op die plaats gevestigd is menen B en W in te moeten stemmen met het bouwplan waarom ze de raad adviseerden het be zwaarschrift ongegrond te verklaren. Zo gebeurde het ook, zij het na een uitvoerige discussie waarin zich nog meer tegen standers deden kennen. Meteen stemmen verhouding van 9-5 werd het voorstel tot ongegrondverklaring geaccepteerd. Mevr. Mouw en de heren Tiggelman, Hoogzand, Kemner en de Vries waren voor gegrond- verklaring. Voor hen was de onttrekking aan de woningvoorraad van deze goedkope wo ningen bezwaarlijk, terwijl dhr. Kemner ook was aangesproken door de markante bouwstijl. Daartegenover stelde dhr. Krijgsman dat de woningen uit de revolutiebouw af komstig zijn. Bovendien zal de herbouw van de drie af te breken woningen, ook op een andere plaats, niet ten last van het contingent komen, zo werd ter gerust stelling verzekerd. Krediet aanleg rioleringen Voor de aanleg van rioleringen werd een krediet van totaal 841.000,gevo- teerd, zijnde een bedrag van/259.000, voor de riolering langs de Duivenwaardse- dijk en de Duivenwaardseweg te Nieuwe Tonge en 582.000,voor de aanleg Op zaterdag I september j.l. heb ben leden van zwemclub „de Stel le" in het Stellendamse openlucht bad gezwommen om het clubkam pioenschap. De winnaars van vorig jaar deden dit jaar niet mee, zodat er in ieder geval zich twee verse kampioenen zouden aandienen. Tot de favorieten behoorde bij de dames Anne Marie Lokker. Vorig jaar eindigde zij alreeds op de tweede plaats. Dit jaar liet zij duidelijk blijken niet voor niets bovenaan te staan. Nog beter zwemmend dan vorig jaar, won zij de onderdelen: schoolslag, vrijeslag en wisselslag. Alleen bij de rugcrawl moest zij buigen voor het zwemgeweld van Marianne Aleman. Op vallend was het sterke zwemmen van de 12 jarige Janet Tanis. Zij eindigde in het algemeen klassement op de tweede plaats. Bij de heren ging de strijd vooral tussen Kees Akershoek en Reinier Kieviet. Bei de wisten twee van de vier onderdelen te winnen. Echter in het eindklassement wist Kees Akershoek zich toch als winnaar te plaatsen. Dit had hij o.a. te danken aan zijn goede zwemmen op de schoolslag. Op de derde plaats eindigde Jan Snoey. Een verrassing, want hij is met zijn 23 jaar de oudste wedstrijdzwemmer van Z.C. „de Stelle". Hij kan bogen op wedstrijder varing, want hij zwemt al zo'n 14 jaren mee met „de Stelle". Zeven jaren geleden was hij zelfs clubkampioen. Daarna be zette hij div. malen een tweede of derde plaats. Dit jaar miste hij alleen op het onderdeel rugcrawl een bronzen medaille. Hierop moest hij Wiljo v.d. Nieuwendijk voor laten gaan. Eerder op de dag werd het clubkam pioenschap gezwommen in de B en C afdeling. In de afd. C. won bij de meisjes Leoni v.d. Nieuwendijk, met een kleine voorsprong op Geke Blokland en Liesbeth van Splunder. Bij de jongens won ver rassend Roland Nagtegaal, vóór Vincent de Leeuw en Erik v.d. Nieuwendijk. In de afd. B. won Janet Tanis, die later op de dag zo goed zou zwemmen bij de dames. Tweede werd hier Arja van Soest en derde Willeke Heerschap. Bij de jongens in de afd. B. ging de winst naar John Visser, gevolgd door Meindert Blokland en Gerrit Koese. van riolering langs de Oudelandsedijk en de Westdijk vanaf de Kaai tot de Nieuw- landsedijk te Sommelsdijk. Geloofsbrieven De geloofsbrieven van het nieuw te be noemen raadslid voor Vooruitstrevend Dorpsbelang, dhr. W. J. C. Rijvers, als opvolger van dhr. C. J. W. de Vries werden onderzocht en in orde bevonden. Dhr. de Vries zal nog één vergadering, die van volgende week donderdagavond, bij wonen, waarna dhr. Rijvers als nieuw raadslid zal worden toegelaten. Voorbereidingsbesluiten Voorbereidingsbesluiten werden o.a. ge nomen voor het perceel Oudelandsedijk 43 t.b.v. de uitbreiding van de woning en het bouwen van een garage. Voorts voor een perceel aan de Molenweg voor de ver nieuwing en uitbreiding van een garage, hobby- en bergruimte van dhr. C. Dub- beld en voor het perceel Voorstraat 32 voor het maken van een aanbouw aan de woning aldaar door dhr. R. de Graaf Subsidie Ruiter en Ponyclub De landelijke ruiter en ponyclub „Mid den Flakkee" wil het terrein dat zij van de gemeente huurt, nabij de begraafplaats te Sommelsdijk verbeteren omdat dat veelal meer op een modderpoel lijkt dan op een terrein waarop hippische aktiviteiten plaats kunnen vinden. De totale kosten worden op ruim/ 7000,begroot en de ver. heeft de gemeente om een tegemoet koming in de vorm van een subsidie gevraagd. Door inbreng van de leden en van een overschot kunnen de kosten ove rigens tot 2506,15 worden terugge bracht. B en W besloten de raad een subsidie van 1500,voor te stellen waarmee de raad instemde. De overige deelnemers(sters) verbeterde bijna allemaal hun persoonlijke records. De medailles werden uitgereikt, direkt na de wedstrijden. De kampioensbekers zul len in het Stellehuus worden uitgereikt op vrijdagavond 14 september. Dit is de jaarlijkse feestavond van Z.C. „de Stelle". Zij sluiten dan het zomerseizoen af, want de andere dag, 15 september wordt het openluchtbad in Stellendam voor het sei zoen gesloten. Van 6 t/m 13 september houden leden van ,,de Stelle" zwemwedstrijden om de „conditiecup". In die dagen worden in div. zwemslagen, afstanden gezwommen van 50 tot 1500 meter. Op zaterdag 8 september is in Stellen- dam een vierkamp-zwemwedstrijd met zwemclubs uit Leerdam, Gorinchem, Oud Beijerland en Stellendam. Zaterdag 15 september gaat „de Stelle" naar een zwemtoemooi in Kapelle. Hier ontmoeten de Stellendammers zwemmers uit Almkerk/Nieuwendijk, Goes, Hein- kenszand, Reimerswaal en Kapelle. SINT ANNALAND Op donderdag 6 september a.s. zullen er in de Nederlandse Hervormde Kerk te Sint Annaland twee extra Kerkdiensten gehouden worden. Des namiddags om 14.30 uur (half drie) zal de nieuwe predi kant van de Gereformeerde Gemeente, kandidaat J. Beens uit Genemuiden wor den bevestigd als predikant van de Gere formeerde Gemeente te Scherpenisse door ds. K de Gier uit Den Haag. Ds. J. Beens zal dan des avonds om 19.00 uur (zeven uur) intrede doen als predikant van de Gereformeerde Gemeente van Scher penisse. Daar het eigen kerkgebouw in de School straat in Scherpenisse te klein is en de nieuwe kerk nog niet klaar is, worden deze beide bijzondere diensten gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk van Sint Annaland, omdat deze de grootste kerk van het eiland Tholen is met ruim duizend zitplaatsen. Voor deze beide bijzondere diensten wordt dan ook een zeer grote belangstelling verwacht. Reeds uit Gene muiden, de plaats waar kandidaat Beens vandaan komt, komen er al een paar honderd belangstellenden, terwijl er ook van de zustergemeenten op het eiland velen verwacht worden. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk ----- 67 ------------------------------------- Het was verveloos en brokkelig en toen de najaarsvlagen er overheen joegen werd het nog onaanzienlijker. Jikkemien had er al eens omheen gelopen en door het zijraam, waar het blind van kapot was, naar binnen gekeken. Leune's boeltje stond nog net zo als vroeger. Onder het raampje de koperen doofpot waar een dikke stoflaag op lag en spinraggen, die van de bloempot met de verdorde plant tot aan de schouw reikten. Het hofje was al de jaren dat Leune er gewoond had slecht onderhouden en er was geen schuurtje, zelfs geen geitekotbij. Maar je had een dak boven je hoofd. Ze had al enige dagen het dorp afgelopen, sinds Krijn Wisse met de boodschap ge komen was, dat hij het huisje wou ver kopen, omdat het toch geen dienst meer deed voor zijn arbeider. 't Spreekt van eiges dat julder 't èeste bod ebbe, had hij gezegd. Jikkemien had niet eens gevraagd hoeveel hij er voor hebben wilde en ook geen bod gedaan, daar was toch geen rekken aan. En Simen had stil gezeten of er geen leven meer in zijn lijf was. Pas toen de boer weer al over het dorp liep, nadat hij in het deurgat nog mee gedeeld had, dat ze voor achthonderd gulden het boeltje konden overnemen, kwam er weer beweging in zijn star ge zicht. Jikkemien had niet veel woorden gehad en toen ze eindelijk zeide dat ze dan zou proberen een ander huurhuis te krijgen, was Simen gaan schreeuwen. Eerst zo maar zachtjes als een klein kind. De tranen welden langzaam in zijn ogen en rolden langs zijn gezicht op zijn moede handen. Maar toen Jikkemien niets meer wist te zeggen, had hij zijn hoofd op zijn armen laten vallen en het uitgesnikt. Noe moet alles d'r an!.... noe.... mag.... ik ier.... waer ik en jie zó vee beleefd ebbe.... nie meer sterve. Jikkemien had het ook niet meer geweten en was stil bij de bedstee gaan zitten. Ze had tweehonderd gulden overgespaard, voor Kee en Arend als ze gingen trouwen. In het vale licht van de trieste November- middag had ze zitten cijferen. Zeshonderd ergens lenen en later afbetalen met rente. Dat zou ze zelf moeten verdienen, want Simen kon niet meer. Dat begreep ze nu voor het eerst goed, terwijl hij verdoken in zijn kruk zat. De volgende dag was ze het dorp op gegaan en had de huizen bekeken, maar ze waren alle bewoond. Tegen Arend durfde ze niets zeggen. Als de kogel door de kerk was en ze gingen verhuizen was het tijd genoeg dat hij wat wist Ze sprak er even over om naar een ander dorp te vertrekken, maar Simen schudde heftig zijn hoofd. Ik nie.... ik nie, Jikkemien.... ik bluuve ier. Ons bin ier getrouwd en de kinders bin in die bedstee gebore. Daer ei Jan gelege en daer wil ik ook legge op 't leste.... Zijn stem stokte. Hij scheen kleiner te worden en magerder in die dagen. Zijn ogen waren groot en zo vol verdriet en vragen, dat ze bijna niet meer alleen met hem durfde blijven. Hij was aandoenlijk dankbaar voor haar zorgen, maar soms midden op de dag, als ze heen en weer liep om het werk te doen, kwam hij bij haar in de bakkeet en zeide met zijn stille stem: Ik wil ier nie weg.... ielke steen zou ier spreke.... zou den boer nie wille wachte totdat ik gunter bin.... dat duur toch zó lank nie meer. Hij wees naar de Vrouwendijk, waar het kerkhof was. D'r zal wel een uutwegtkomme, troost te ze, ons bin altied g'olpe, Simen, je moe mer is probeere te bidden, dan kriegje sterkte. Bijna verwonderd keek hij haar aan. Dat kan ik nie, zei hij bedeesd, ik ebbe gin woorden.... maer.... ik wil wel is in de biebel leze as je dienkt dat 't goed is. Een week was voorbijgegaan na het be zoek van Krijn Wisse en Jikkemien had geen huis gevonden. Ze wist niet of de boer terug zou komen, of dat hij het in de krant zou laten zetten door een notaris. Het was aanstaande Woensdag en kuir- dag van Kee en dan zou ze er over moeten praten, want het ging haar en Samel toch ook aart. De avond voordien werd er hard op de deur geklopt en stapte Samel Wisse bin nen. Hij was op z'n Zaterdags gekleed zag Jikkemien. Simen werd dadelijk onrustig, hij keek schuin naar de jonge boer en beantwoordde zijn groet niet. Dat is nog nooit gebeurd dat ik ier allêene ankwam, begon Samel en trok een stoel bij de tafel. Neê.... Jikkemien kon het niet helpen dat ze in hem ineens de oorzaak zag. Als hij niet achter Kee was gaan lopen, zou den ze hun leven hier hebben kunnen wonen. En nu zat hij breed, met zijn elle bogen op het tafelblad en stak een sigaar op. Kiek is.... ik ad êeder wille komme, maer ik moch eest afwachte wat vader zou doe. Ie is vlee weeke ier geweest over 't uus. Hij zweeg even en keek naar Jikkemien. Die knikte. Ons moete d'r uut, Samel en d'r is niks leeg en Kee's vader is nie goed. Haar stem was hard. Simen bromde iets en ging met zijn rug naar hen zitten. Soms snufte hij en bewogen zijn handen zenuw achtig over zijn knieën. Ik weet alles, vrouw Joosse. Samel sprak snel en hij had een boze trek op zijn anders zo gemoedelijk gezicht. Jie weet net zó goed as ik waer of de bobbel zit. En noe bin ik ge komme om te zeggen dat julder ier bluuve wennen. Ik ebbe tegen vader gezeid vlee weke, jie kan d'r over dienke wat of je doet. As jie anstaende Diesendag nie veranderd bin, dan zal ik doe wat mien goeddienkL Hij hield even op en veegde langs zijn gezicht. Jikkemien zag dat hij ontdaan was, zijn handen beefden toen hij de as van zijn sigaar tipte. Maar het meest trof haar de milde uitdrukking van zijn ogen toen hij naar Simen keek. Ik weet dat jie mien liever nooit meer zou zie, Joosse, zei hij zacht, maer ik moe je noe toch wat vraege. Simen maakte een beweging om zich om te keren, maar zijn hoofd zakte dieper op zijn borst en hij bleef in dezelfde houding zitten. Ik komme an joe en je vrouwe vraege of ik mee Kee mag trouwe, zó gauw as ik un of ebbe. En dat kan over een maend weze, voegde hij er bij. Daer ei Kee nog is niks van gezeid! Nee vrouw Joosse, omdat ze 't nog nie weet. Noe ik ier toch bin wil ik alles uutpraate. Vader wil nie toegee, julder uus moe verkocht oore. Maer ik komme nie meer op 't Olmen-of Ik kan een bedrief pachte achter Oostkerke, ik moe 't er vee geld vor opneme, maer dat is nie erg. Kee en ik zulle werke totdat 't ons eige is en ik zal dit uus van vader koope. Julder bluuve ier. Hij sloeg zijn hand plat op de tafel en keek haar recht in de ogen. En je moeder.... Samel?.... Je moeder is ziek.ze kan nie meer uut de voeten. Zou je dat doe? Moeder! Het klonk bitter. Moeder is van alles de schuld, die wil een schoon dochter mee geld. Die is moeilijk omdat ze nie meer loope kan, ze durf nog op je man te vitten, as of die nie onder de voeten is. Moeder wil dit zó, ik moch kieze tusschen Kee en 't of Ei ze joe pal vor die keuze gezet? vroeg Jikkemien. Nie zó woordèlik.... hij aarzelde.... mer 't komt 't er op neer. (wordt vervolgd) 99 ^.^.l^4.^.4.4.l^l^:^:^^.4.^.^.l^l^4.^.^.l^l^^4.^.^.>f:i.^.l^^.^^^.^.lt■'^■^■'f^■^■^■^■^■^.^■^■^■^■^■^■>^^■'^^.^■'^^■>^'^^■'^^■>^'^)^^.4^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5