Calvijn over de boeken van Mozes Nieuwe kollektie Unicef wenskaarten Frans van Tilburg 40 jaar organist karels autoschade Leerling autospuiter Sportver. „de Kriekel wiicef Fuikendiefstallen Autoschade KARELS 15 september Christelijke boekenbeurs te Ede Uitslag verloting „Apollo" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 Boekbespreking: (1) Met de regelmaat van de klok verschijnen bij uitgeverij De Groot - Goudriaan (te genwoordig onderdeel van Kok - Kam pen) afleveringen van Calvijns bijbel verklaringen. kent ze wellicht: fraaie kloeke delen, gevat in bruin kunstleer, met titel en portret in goudopdruk. Kortom: een pronkstukje in de boekenkast. Toch is het niet zozeer vanwege het uiterlijk dat ik voor een van deze delen uw aandacht vraag. Wat het boek inhoudelijk biedt, is zeer de moeite van het kennis nemen waard. Ik heb het oog op het onlangs uitgekomen eerste deel van de „Harmonie van de laatste vier boeken van Mozes: Exodus, Leviticus, Numeri en Deuteronomium". Van deze harmo nie, die uit het Latijn wordt vertaald door de hervormde emeritus-predikant ds. J. van den Heuvel, zullen in totaal vier delen verschijnen. Woordverkondiging De Geneefse hervormer Johannes Calvijn 1509 -1564) behoef ik niet uitvoerig bij u te introduceren, dunkt me. Onder de lei ding van Gods Geest mocht hij een in strument zijn de kerk tot de Heilige Schrift terug te leiden. Bewust formuleer ik het aldus. Want zijn reformatorische arbeid was in wezen niet meer of minder dan de verkondiging van het Woord - getrouw aan dat Woord. Wie iets wil zeggen over het leven en het werk van Calvijn, zo schreef eens iemand, mag diens prediking beslist niet onvermeld laten. En dat is zeker waar. Vooral door zijn Schriftuitieg werd de kerk van de reformatie en via Calvijns vele leerlingen ook die in de Lage Landen wat ze uiteindelijk werd. Calvijn heeft in zijn niet eens zo heel lange ambtelijke loopbaan vrijwel de hele bijbel verklaard en bepreekt. Anders dan nu ge bruikelijk, koos hij niet per keer een tekst of enkele tekstverzen, maar hij volgde de inhoud van het aan de orde zijnde bijbel boek, al verklarend en toepassend, op de voet. Al naar gelang de inhoud ervan en de situatie van de gemeente zulks vorderden, weidde hij er over uit. Verwacht van Calvijn geen fraai, systematisch opge bouwd retorisch geheel. Hij wilde, ook in de opbouw van zijn preken, dienaar zijn van het Woord. De gang van zijn preek werd geheel en al door het schriftgedeelte bepaald. Om met C. Veenhof te spreken: „Als prediker kent Calvijn maar één be geerte, men mag wel zeggen één harts tocht: zijn hoorders te brengen tot het preciese en zuivere verstaan van wat God in het gekozen Schriftwoord tot de gemeente zegt èn van wat dat betekent in het leven van hen die de preek ho ren". Dit is de reformatie ten voeten uit: de gemeente te brengen tot en steeds dieper in te leiden in de rijkdom van het Woord van God, het evangelie van Christus Jezus. En dat kon naar Cal vijns overtuiging alleen als de gehele Schrift voor de gemeente werd ont vouwd. De gehele Schrift: zowel oud als nieuw testament. Vertrouwen en vrees De bijbelboeken waaruit de stof tot ver klaring en toepassing wordt geput, zijn in De landelijk gerichte CLK - Boeken beurs, die jaarlijks door het Christelijk Lektuurkontakt (CLK) wordt georgani seerd, zal dit jaar op 15 september plaats hebben. Het aantal standhouders be draagt 56; hieronder bevinden zich na genoeg alle belangrijke uitgevers van het christelijke boek. Op de beurs zal, naast de belangrijkste fondsuitgaven van de di verse uitgevers, de najaarsproduktie ten toongesteld worden. De CLK - Boeken beurs is daardoor het middel om kennis te maken met de nieuwe uitgaven van het moment en de komende vier maanden. N aast boeken zijn op de beurs een aantal nevenartikelen uitgestald, zoals grammo foonplaten, religieuze wandversieringen en wenskaarten. Dit zijn belangrijke „bij- artikelen" voor vele boekhandels, die de CLK - Boekenbeurs als vakbeurs be zoeken en tegelijk hun najaarsinkopen doen. De CLK - Boekenbeurs heeft dit jaar een expositie van de Christelijke Blinden bibliotheek uit Ermelo in huis om een indruk te geven wat gedaan wordt aan de voorzieningen op lektuurgebied voor blin den en slechtzienden. Verder zijn twee portrettekenaressen aanwezig die tegen geringe vergoeding een profieltekening maken. Ook zijn weer enkele auteurs aanwezig om hun uitgaven te signeren: de romanschrijfsters Ina ten Broeke-Bruins en Julia Burgers-Drost in stand van Kok - Kampen, de bekende ex-priester Ds. H. J. Hegger, de veelzijdige publiciste Lize Stil- ma. Verder staan nog enkele individuele at tracties op het programma; zo deelt een uitgever aan elke beursbezoeker een gratis bouwplaat uit. De CLK - Boekenbeurs is ook in 1984 weer een bezoek waard. Ook dit jaar wordt de beurs gehouden in Cultureel Centrum „De Reehorst", Bennekomse- weg 24 te Ede. Er is goede hoop dat de nieuwste uitbreiding van dit gebouw benut kan worden voor de CLK - Boekenbeurs, waardoor extra uitstalmogelijkheden be nut kunnen worden. De beurs is op zater dag 15 september van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor het publiek, de toegang is gratis. „De Reehorst" is uitstekend per trein of bus bereikbaar, terwijl parkeer ruimte voldoende aanwezig is. dit deel zoals gezegd: Exodus tot en met Deuteronomium. Oudtestamentische stof dus. Naar ons oppervlakkig inzicht niet de meest boeiende stof van het oude testa ment, althans gedeeltelijk. De ceremo niële voorschriften en de burgerlijke wet ten, die het volk Israël eertijds diende te betrachten, spreken ons veelal niet zo aan. Toch behandelt Calvijn ze uitvoerig en grondig, omdat ze zijns inziens wel dege lijk nog steeds zeggingskracht hebben en naar hun geestelijke betekenis gezag! In zijn voorrede, opgenomen in de Neder landse vertaling, geeft hij aan dat deze vier bijbelboeken zich in twee onderdelen la ten onderscheiden: de geschiedenis en de leer. In de geschiedenis wordt ons, zo zegt Calvijn, als in een heerlijke spiegel ge toond, zowel de onvergetelyke macht als de oneindige goedheid van God; Hij hield namelijk niet op meer dan grootmoedig te zijn jegens verkeerden en ondankbaren. En is dat niet een bewijs van Zijn on waardeerbare barmhartigheid. De histo rie van het volk Israël geeft ons dan ook stof tot vertrouwen, nog steeds volgens Calvijn. Nu Christus de scheidsmuur tus sen Israël en de volkeren heeft weg genomen, geldt de genadige aanneming ook ons, wij die eertijds heidenen waren. Maar naast het vertrouwen is er ook reden tot vrees. Dat leert Israels geschiedenis ons tevens. Er is reden tot eerbied voor God, „opdat wij ons niet op valse gronden zouden beroemen kinderen Gods te zijn, terwijl wij in losbandigheid aan de zonde de vrije teugel geven". Wat de ontrouwe joden ten deel is gevallen, wordt ook toegepast op de huichelaars van onze tijd. Wat de leer betreft, noemt Calvijn in dit verband vooral het gezag van de wet. Immers zowel in Exodus als Deuterono mium wordt de afkondiging van de tien geboden meegedeeld. Daarin wordt „kort en krachtig de regel samengevat om vroom en recht te leven". Opvallend is dat In de collegezaal van Calvijn Calvijn de voorschriften aangaande de ceremoniën (de cultus in de tabernakel) beschouwt als een nadere uiteenzetting van de eerste tafel van de wet, het eerste tot en met het vierde gebod dus. De burgerlijke en politieke wetten hebben dan betrekking op de resterende geboden, de tweede tafel van de wet. Het bovenstaande is maar een heel sum miere samenvatting van de voorrede uit dit boek. De inhoud van Calvijns ver klaringmeer dan 500 pagina's tesamen liet ik nog rusten.In een tweede artikel hoop ik daarover nog iets te zeggen. Barmliartigheid Resteert op deze plaats een laatste op merking, eveneens uit de voorrede, en wel over het doel en het gebruik van Gods wet. Christus is het einde van de wet, zo zegt Calvijn. Op Hem zien de beloften, waarin Hij betuigt om de zonden te vergeven. Maar „voordat dit nadrukkelijk behan deld wordt, is het nodig telkens al de aller- ellendigste verlorenheid van het menselijk geslacht aan te roeren, als ook de bij zondere weldaad van de aanneming en de voortdurende stroom van de vaderlijke genegenheid waarmee God de zijnen ach terna loopt Immers, alle verzoeningen willen niets anders leren dan dat God altijd barm hartig zal zijn, zo dikwijls als de zon daar vlucht naar het toevluchtsoord van de vergeving". N.a.v. „Verklaring van de bijbel door Johannes Calvijn: harmonie van de laatste vier boeken van Mozes". Uitgeverij De Groot - Goudriaan te Kampen. Gebonden 518pagina's. Prijs f 89,— J. K. Traditiegetrouw presenteert Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, dit najaar een unieke kollektie wenskaarten. Kaarten, die dubbele vreugde brengen: voor de ontvanger, maar ook voor de miljoenen- noodlijdende khideren 'in de ontwikkelingslanden. Uit de opbrengst van de verkoop worden n.l. vele projekten op het gebied van gezondheidszorg, voeding, onderwijs en veilig drinkwater gefinancierd. Momen teel wordt met name de strijd tegen de kindersterfte aangebonden. Stijlvol ontwerp Opvallend in de kollektie is deze keer een stijlvol ontwerp van de Deense kunste naar I. Andersen. Het zeer toepasselijke thema madonna met kind is bij zonder fraai uitgevoerd in blauw en zilver. In de klassieke uitvoering van dit geliefde onderwerp is een keuze mogelijk uit vijf afbeeldingen naar schilderijen van oude meesters. Sneeuw Sneeuw, nagenoeg onverbrekelijk ver bonden met de December-feestelijkheden, wordt o.a. vertegenwoordigd in de serie „Kinderen in de Sneeuw". De diverse aspecten van sneeuw- en ijspret worden op vijf kaarten kleurig in beeld gebracht. 201 Voor degenen die een groet aan familie of vrienden overzee willen zenden, zijn spe ciale luchtpostkaarten in twee dessins verkrijgbaar. Aziatische kunst De ontwerpen uit Azië die in de kollektie' zijn opgenomen, mogen zeker niet on vermeld blijven. Fraaie schilderingen uit India, China en Japan vormen hoogte punten. Hetzelfde kan worden gezegd van de batikmotieven uit Indonesië. Speciale aandacht verdient het met de hand vervaardigde en bedrukte papier uit Nepal. Een eeuwenoude traditie die door Unicef nieuw leven werd ingeblazen. Dankzij dit projekt hebben inmiddels ruim 750 gezinnen een menswaardig bestaan gevonden. Agenda De Unicef bureau-agenda 1985 heeft als titel „De Wereld en haar Kinderen" mee gekregen. Een thema dat met schitterende foto's werd geïllustreerd. Uiteraard hebben ook de bekende Uni- cef-produkten, waaronder de advents- boeken, puzzels, bouwplaten en kalen ders, een plaatsje in de kollektie gekregen. Betrekkelijk nieuw (echter al bijzonder populair) zijn daarentegen de fleurige ge schenkkaartjes. op Schouwen Duiveland De diverse palingvissers op Schouwen Duiveland worden geconfronteerd met een ontstellende toename van de fuiken diefstallen die sommige van hen aan de rand van de afgrond brengt. In de periode april tot en met half augustus bedraagt het bedrag aan waarde van de gestolen fuiken op ruim 20.000,maar de totale scha de is natuurlijk veel groter, omdat ook de vangst (want daar gaat het meestal om) moet worden meegerekend en het feit dat waar de fuiken zijn verdwenen, soms ook enkele dagen niet kan worden gevist. Een der zwaarst gedupeerden is B. van den Hoek uit Kerkwerve, die zijn schade begroot op plm. 45.000,Van hem werden dertig fuiken gestolen, c.q. ver nield. Normaal is een schade van plm. 8000,want diefstallen zijn er altijd wel geweest, maar nooit in die mate als in dit seizoen. De prijzen van een fuik be dragen 1000,— tot 1400,— Een ander voorkomend euvel is, het met een sleepnet door het viswater trekken speciaal bij de ingang van een fuik. Dat verschrikt de vis en de gestroopte vis, kan niet meer door de legale pachter van het viswater worden gevangen. Nu de politie blijkbaar niet in staat is deze diefstallen en illegale visserij te voor komen of de daders te betrappen over weegt men een eigen bewakingsdienst te gaan instellen, want ook individueel is elke visser er nog niet in geslaagd iemand op heterdaad te betrappen. Adjudant M. J. Theunissen van de Rijks politie is tegen het in eigen hand nemen van het recht c.q. de bewaking. Hij geeft toe dat het de politie bijna nooit gelukt palingstropers te betrappen, maar dat mag er niet toe leiden dat er een eigen bewakingsdienst zou komen. Van de zijde van de palingvissers wordt ook geklaagd over de geringe straff'en die stropers krijgen. Als een palingfuik van 1000,wordt gestolen is een boete van 300,een veel te geringe straf, want de dief houdt er dan nog 700,aan over. Tegen het stelen van paling en ftiiken en/of beide kan een visser zich ook niet verzekeren. Jubileumconcert in St. Laurenskerk Rotterdam NIEUWE TONGE De wirmende nummers in de door de Gem. Zangvereniging „ApoUo" gehou den verloting zijn de volgende: no. 1729, 1021, 1187, 1418, 1371, 1815, 1083, 1115, 1417, 1410. THOLEN Een eeuw oud De heer P. C. Bijl in het bejaardentehuis Ten Anker hoopt donderdag 6 september a.s. zijn 100ste verjaardag te vieren. Tussen 15 uuren 17 uur is er gelegenheid tot felicitatie in de zaal van Ten Anker. SINT MAARTENSDUK Reconstructie gedempte haven Aann. Bedrijf N. de Rijke was met een som van 222.000,de laagste bij de aanbesteding van een omvangrijke recon structie van de Haven met grond-, riole- rings- en bestratingswerk. OUD VOSSEMEER Een witte kool van 11 kg De heer J. van Poortvliet oogstte van de week uit zijn tuintje een witte kool van 11 kg schoon. Hij plantte in juni een aantal witte kool- planten en gaf ze alleen maar wat water en geen kunstmest OUDDORP Onze vereniging is vorige week weer van start gegaan met de lessen. Alle groepen kunnen versterking gebruiken. Vooral de huisvrouwengroep op de donderdagmor gen (die eind deze maand weer van start gaat) vraagt om nieuwe leden. Wie in teresse heeft kan altijd op iedere les een proefles meemaken of een kijkje komen nemen. De fietstocht, die op 7 augustus wegens slecht weer niet doorging, is nu in de Herfstvakantie gepland en wel op woens dag 17 oktober 's middags om 2 uur bij Café de Meulblok. Alle verdere gewenste inlichtingen kunt U verkrijgen bij de volgende telefoon nummers: 1414 - 1444 - 1516 - 2286. De strijd tegen de kindersterfte Met de opbrengst uit de verkoop zal het programma tegen de kindersterfte wordan ondersteund. Dit programma, dat de naam GOBI heeft gekregen, werd eind 1983 door Unicef gelanceerd. Het bestaat uit vier aktiepunten: 1. het gebruik van groeikaarten om het gewicht van kinderen te registreren; 2. toepassing van Orale Rehydratie The rapie tegen uitdroging bij kinderen als gevolg van diarree; 3. het stimuleren van borstvoeding; 4. uitbreiding van inentingscampagnes. Door het op grote schaal toepassen van deze maatregelen, kan de kindersterfte (40.000 kinderen per dag) tot de helft worden teruggebracht. Regionale Unicef Comité's De Unicef-artikelen zijn op veel plaatsen in Nederland verkrijgbaar via de uit vrij willigers bestaande Regionale Unicef Comité's. Inlichtingen over de akties en verkoopadressen zijn verkrijgbaar bij: Unicef-Nederland Postbus 85857 2508 CN Den Haag Tel. 070 - 55 20 00 Dit jaar herdenkt Frans van Tilburg het feit dat hij 40 jaar als organist werkzaam is. In het kader van dit jubileum heeft hij in diverse plaatsen in het land orgelconcerten gegeven. Als afsluiting van dit jubileumjaar is er op zaterdag 15 september a.s. een jubileumconcert in de Laurenskerk te Rotterdam. Aan dit concert werken o.a. mee de 3 koren waarvan Van Tilburg dirigent is. Het was de bedoeling dat het hoofdorgel zou worden bespeeld door Feike Asma, de leermeester van Van Tilburg, en het Transeptorgel door Jan Zwanepol. Beide organisten werden door ziekte voor langere tijd uit geschakeld. Gelukkig is Jan Zwanepol zover hersteld dat hij nu Feike Asma op het hoofdorgel vervangt. Het concert vangt aan om 20.00 uur. Kerk open 19.15 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,Kaarten verkrijgbaar aan de kerk. THOLEN Drukriolering buitengebied aanbe steed De aansluiting van 323 percelen in het buitengebied van Tholen kan bin nenkort worden uitgevoerd. Voor het ge bied rondom Sint Maartensdijk, Stave- nisse en Sint Armaland was Aann. Bedrijf Vermeer B.V. uit Moerdijk de laagste met 643.000,Voor het gebied omgeving Scherpenisse was Van Dijck-Petit uit Bergen op Zoom de laagste met 509.000,- Voor perceel 6 rond Tholen (stad) was dit Gebr. Moerland uit Sint Annaland met 359.900,perceel 4 rond Poortvliet ging naar Aann. A. C. v.d. Werf uit Scherpenisse voor/ 319.000, perceel 5 rond Oud Vossemeer ging naar Aannemer W. van Vossen uit Sint Anna land voor 182.000,en perceel 3 bij Poortvliet ging naar Aannemer Job. van Vossen uit Sint Annaland voor 8 7.400,- THOLEN Badmeester Jansen zwaar gewond Badmeester Jac. Jansen van De Spetterte Tholen had het ongeluk uit te glijden en door een ruit van zijn controlecabine te vallen. Met ernstige snijwonden en slag aderlijke bloedingen werd hij met gfote spoed overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom voor verdere behande ling, hij is nu buiten levensgevaar. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 01870-3477 g OUDDORP P.V. „De Trekvogels Uitslag wedvlucht Moeskroen d.d. 27 augustus 1984. Deelname 423 duiven, los 15.00 uur. N.N.O. wind; 1ste duif 17.3 min. A. Melissant 1, 2, 4, 14, 23, 72, 73, 7&, 79, 93, 101, 105; Comb. K. enB.: 3, 5, 16, 29, 38, 40, 42, 87, 102; T. v.d. Bok: 6, 20, 26, 28, 31, 35, 49, 50, 62, 64, 65, 98; Comb. Pijl/Verhage: 7,15,22,83,86, 89; Joh. Grinwis: 8,9,81; Comb. Cees en Miep: 10, 12, 19, 27, 33, 37, 39, 46, 56, 80, 82, 94, 97; J. A. Willemse: 11, 54; Comb. Kieviet: 13,17,25,59,69,74,92, 95,100;P.Mierop: 18,24,44,48,60,61, 67,68,71,85,91,96,104; P. Moerkerke: 21, 41, 43, 70, 75, 77, 84; J. C. van Werkhoven: 30, 32, 36, 51, 58, 63, 88, 103; C. M. Grinwis: 34, 52, 106; KI. Meijer: 45,47,53,57; P. van Est: 55,90, 99; A. Klijn: 66, 76. is een toonaangevend bedrijf in het herstellen van auto schade. Naast een moderne plaatwerkerij, waarin vakkundig personeel de vaak zwaar beschadigde carrosserieën weer tot de juiste fabrieksmaatvoering terug brengt, beschikt men ook over een ultra moderne spuiterij waar hoog gekwalificeerd personeel, volgens moderne applicatie methoden en met gebruikmaking van hoogwaardige grond stoffen, de carrosserieën weer van een nieuwe laklaag voorzien. I.v.m. het toenemend werkaanbod is in de spuiterij direkt plaats voor een Onze gedachten gaan uit naar een ambitieuze jongeman van ±17 jaar, waarbij accuratesse en precisie hoog in het vaandel staat. Een L.T.S. opleiding in het schilders vak is dringend gewenst. Zo ook, de bereidheid naast de praktische, een theoretische opleiding te volgen bij het V.O.C, (stichting Vak Opleiding Carrosserie bedrijven) van de FOCWA. Gegadigden kunnen hun schriftelijke sollicitaties richten aan: Postbus 23 3244 ZG Nieuwe Tonge Of telefonische kontakt opnemen met dhr. J. Bruggeman; tel. 01875 - 1396 Na werktijd 01875 - 1748. PI 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2