Politieberichten Raad Middelharnis beslist a.s. donderdagavond over sport- en recreatiecentrum a 10 miljoen eilicht 45 recreatie-appartementen langs havenkanaal Middelharnis Politieberichten Rectificatie Landelijke wandeldag Woningtextielshow in Sommelsdijk Prijs voor G.O. 6 Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Zang- en Orgelavond Jachthavenplan „Stad aan 't Haringvliet weer in de raad Goedereede Eénpersoonsliuishoudens gezond aan tafel Instructiebad Middelharnis Middelharnis Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening cg 01870-3477 m OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Raad Middelharnis: if»il»c^i^i(>cf»if>:f»ig»il>if»cf>cf»if»if»i(tii»if»if>if,if»:^:f»c^{^cf» '^^^C^^C^^^if^^^^ii» 57 e Jaargang DINSDAG 4 SEPTEMBER 1984 No. 5326 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het jachthavenplan voor Stad aan 't Haringvliet, opgeworpen door dhr. S. Bakker te Den Bommel, dat in de aprilvergadering door Middel- harnis' gemeenteraad met 8-7 werd verworpen, komt a.s. donderdag avond in de dan te houden raads vergadering opnieuw ter sprake. Dan gaat het om de behandeling van het bezwaarschrift dat dhr. Bakker tegen het genomen raadsbesluit heeft ingediend. Een commissie van advies uit de raad heeft met dhr. Bakker uitvoerig omtrent diens tegenargumenten van gedachten ge wis seld. D e commissie acht het echter een onmogelijk taak te adviseren het bezwaar schrift gegrond, c.q. ongegrond te ver klaren. „Men wordt hier geconfronteerd", aldus de commissie ,,met het spanningsveld tussen een beschikking en een besluit van algemene strekking", waarbij de com missie aantekent dat de raad vrij is om te besluiten of zij al of geen bestemmings wijziging wil. „Acht de raad een be staande bestemming de juiste, dan kan ze met dit argument alle bezwaren c.q. ver langens terzijde leggen", aldus de com missie. B en W doen de raad evenmin een duidelijk voorstel. Van de meerderheid van het College komt het advies het eerder genomen besluit te heroverwegen. Weth. Koppelaar, de minderheid vormend, is het met de commissie en B en W niet eens, dat er een heroverweging dient plaats te vin den. Dhr. Koppelaar vindt dan ook dat het bezwaarschrift ongegrond dient te worden verklaard. ca a es - Diefstal Door een winkelier te Ouddorp werd aan gifte gedaan van winkeldiefstal. Door een inwoner van Rotterdam werden vanuit de winkel goederen zonder betaling mee genomen. P.V. werd opgemaakt. - Inbrekers gepakt Door de Rijkspolitie te Roelofarendsveen werden twee personen, resp. inwoners van Zoetermeer en Den Haag aangehouden terzake gepleegde inbraken. Hierbij bleek dat zij zich ook aan verschillende inbraken in bedrijven en woningen in de gemeente Goedereede hadden schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt voortgezet. - Surfer werd vermist Op 1 september 1984 werd sinds 22.00 uur een surfer vermist op de Noordzee. De man, een West-Duitser zou omstreeks 18.00 uur te water zijn gegaan bij de Brouwersdam te Ouddorp. Zijn auto werd aangetroffen op de dam. Omstanders wis ten te vertellen dat zij de man op zee hadden gezien omstreeks die tijd doch naderhand waren zij hem uit het oog verloren. Na onderzoek bleek dat de man nog op zee moest zijn. Een uitgebreide zoekaktie van de Reddingsmaatschappij met de boot de Griend en een helicopter van het korps Rijkspolitie leverde geen succes op. Op 2 september 1984 om streeks 08.30 uur werd de surfer aan getroffen op de Noordzee ter hoogte van het slijkgat. De man werd gevonden door een voorbijvarend jacht. De Griend heeft de man aan wal gebracht. Hij verklaarde dat zijn mastvoet van zijn surfplank was afgebroken. Op het sinkerboard was geen mast-plank vei'> jheidsverbinding. Al met al heeft de man ongeveer 14 uur in het water gedreven. Komt de gemeente Middelharnis in het dan duur verworven bezit van een nieuwe sporthal, een nieuw recreatief zwembad en over dekte tennis- en bowlingbanen, sa men te vatten in het sport- en re creatiecentrum „de Staver"? In de raadsvergadering van a.s. donder dagavond wordt de raad geroepen een definitieve beslissing te nemen nadat in een eerdere commissie vergadering de consequenties van een dergelijk ambitieus plan al wer den overwogen. De overgrote meer derheid van de raad leek vóór te zijn; tégen en zeker niet alleen om Hnanciële redenen verklaarden zich de SGP vertegenwoordigers, reden waarom SGP wethouder Koppelaar de raad een minder- heidsvoorstel zal voorleggen. In SGP kring wordt een investering van ruim 10 miljoen voor verbete ring van sportaccomodaties te veel en te groot geacht voor een ge meente als Middelharnis. De meerderheid van het College over weegt in zijn meerderheidsvoorstel dat het hebben van goede voorzieningen voor Middelharnis uiterst gewenst is. Terwille van de financiële bereikbaarheid ervan is concentratie ervan een absolute voor waarde omdat daardoor de exploitatie lasten, samen met personeels- en energie kosten beperkt kunnen worden. In die context past derhalve niet de huidige situatie met een separaat zwembad en een eveneens separate sporthal, waarvan des niettemin het gebruik voort zou duren waren het niet dat beide voorzieningen aan renovatie toe zijn. De renovatie van de sporthal wordt berekend op 1 miljoen, die van het instructiebad op ten minste 6 ton, maar dat zou ook best tegen een miljoen kunnen worden omdat de zwem- bak verzakt blijkt te zijn. De meerderheid van het College kiest er dan ook voor deze beide voorzieningen af te stoten en een nieuw, geconcentreerd sport- en recreatie centrum te bouwen waarmee een inves tering van 10,4 miljoen gemoeid zal zijn. Aan dekkingsmiddelen is evenwel een bedrag van ƒ9.181.500,aanwezig ter wijl het restant a 1.240.000,— door het Rijk belooft gesubsidieerd te worden in het kader van de zgn. terugploegregeling in het kader van de werkvoorziening. Overigens stelt ook het meerderheids voorstel de nadrukkelijke voorwaarde aan de mogelijkheid tot realisering dat ge noemde Rijkssubsidie metterdaad ont vangen wordt. Wanneer dat het geval is dan zal al in de eerste maanden van volgend jaar met de bouw begonnen kun nen worden. De exploitatie van het projekt zal niet zwaar op de jaarlijkse gem. begroting drukken. Het tegendeel lijkt waar te zijn wanneer althans de aangenomen lasten en inkomsten zullen blijken te kloppen. Er is zelfs een jaarlijks overschot van 110.000,—begroot....! Weth. J. H. Koppelaar zal desniettemin een minderheidsvoorstel indienen. Hij be ziet dat het plan zonder een forse Rijks subsidie niet door zal kunnen gaan. „Sub sidie is echter ook gemeenschapsgeld en met gemeenschapsgeld moet zuinig wor den omgegaan", zo overweegt dhr. Kop pelaar, met bedenkingen tegen het feit dat er terwille van een hoger rendement ook gemeente-eigendommen zullen moeten worden verkocht. (De raad wordt voor gesteld een van de beide boerderijen die Middelharnis in Ooltgensplaat bezit a 1.000.000,te verkopen en de rente van dat bedrag aan de exploitatie ten goede laten komen). Dhr. Koppelaar vindt voorts de opgestelde begroting van inkomsten bezoekersaantallen wat on geloofwaardig en naast die materiële be zwaren gelden voor hem ook principiële bedenkingen omdat het projekt zondags geopend zal zijn. „Hoe langer hoe minder wordt er in ons land rekening gehouden met Gods dag en helaas ook in onze gemeente. Eén ding staat vast dat 's Heeren zegen hierop nooit zal kunnen rusten!" zo waarschuwt weth. Koppelaar. Op 15 september a.s. is de Landelijke wandeldag. Deze wordt georganiseerd in samenwerking met een aantal V.V.V.'s, wandelsportbonden, A.V.R.O. en Ned. Spoorwegen. De route's zijn nauwkeurig beschreven en zijn voorts van een kaartje voorzien. Dit jaar kunt u ook mee wandelen op Flakkee. De V. V. V. Flakkee, gevestigd in Middelharnis, heeft 3 route's uitgestip peld met daarbij 3 verschillende afstanden en startplaatsen. 1. V.V.V. Middelhamis, Zandpad 54. Afstand ±13 km. 2. Ooltgensplaat bij Fort Prins Frederik. Afstand 10 km. 3. V.V.V. Post Herkingen (studio Lohr). Afstand 6 km. Daar kunt u tussen 10 uur en 14.00 uur starten. Het inschrijfgeld is 3,De opbrengst is voor de Ned. Hartstichting. Vóór 17.00 uur wordt u terug verwacht. Dan ontvangt u de jaarhanger met de bijbehorende medaille voor hen die de eerste keer meelopen. De organisatoren hopen op een goede opkomst en fijn wandelweer. Want wan delen is gezond voor iedereen! Tot 15 september op de Landelijke wandeldag. Eind augustus introduceerde Albert Heijn het Duo-Pakket in het groente assortiment. Dit is een panklaar produkt dat in totaal 500 gram aardappelen en groenten bevat. Per verpakking vindt men daarin 200 gram geschilde aardappelen en 300 gram groente: op dit moment naar keuze sper ziebonen, gesneden snijbonen of wortel tjes. Over enkele weken zullen in de plaats van de snijbonen Duo-Pakketten verschij nen met 300 gram kleine spruitjes en met 3 struikjes witlof. Het Duo-Pakket is door AH speciaal samengesteld voor de grote groep alleen staanden, zoals jongeren en bejaarden. Het Duo-Pakket wordt in alle 470 filialen van AH zes maal per week (óók 's zaterdags) vers afgeleverd en verkocht vanuit de koelvitrine van de groente-af deling, naast het assortiment panklare produkten. De prijs van het Duo-Pakket bedraagt op dit moment 1,95 per pakket. Afhanke lijk van de seizoenprijs van de gebruikte artikelen kan dit enigszins schommelen. ROTTERDAM De Rotterdamse handelsorganisatie Dehnert Jansen BV organiseert bij wijze van informatie voor woninginrichters die niet in de gelegen heid zijn de vakbeurs Inter Decor te be zoeken, een expositie van de op het sei zoen 1985 afgestemde kollekties woning textiel. De show wordt gehouden in het verenigingsgebouw „Vita Nova" en loopt van maandag 10 t/m vrijdag 14 septem ber. Het totaalpakket dat alle kans geeft aan eigen kreativiteit, omvat o.m. kunst zinnig gedecoreerde gordijnstoffen in tere pasteltinten. Op zaterdag 1 september werd in Den Haag door ir. A. de Zeeuw, directeur generaal van Landbouw en Voedselvoor ziening, de Productschapsprijs 1983 uit gereikt aan schipper P. Tanis van de G.O. 6 Wisselvalligheid uit Goedereede. De Productschapsprijs is de jaarlijkse prijs voorde best verzorgde aangevoerde vis en haring door een kotter met een tonnage van 50 tot 240 brt, in ten minste 30 reizen. Ook in Texel, Scheveningen, Urk en IJmuiden vielen prijzen. STELLENDAM Ophalen oud papier T.b.v. de financiële kommissie Jeugd werk wordt a.s. zaterdag weer oud papier opgehaald. Begonnen wordt om half tien in de Nieuweweg. De volgende tijden voor het vrijzwem- men in het Instructiebad van Middel harnis zijn veranderd: Woensdag: 13.00 - 15.30 uur vrijzwem- men alle leeftijden (non stop). Vrijdag: 14.00 - 15.00 uur moeder/ vader en kind. 15.00 - 16.00 uur vrijzwemmen v.a. 30 jaar b.v.o. (bewegen voor ouderen). 19.00 - 20.15 uur vrijzwemmen alle leef tijden. Op vrijdag is het water extra verwarmd. Zullen er op het terrein van de fa. Esselink aan de Oosthavendijk te Middelharnis, waarop nü nog de restanten staan van een afgebrand pakhuis, direct langs het havenkanaal, volgend jaar al 45 recreatie appartementen staan? Dat voornemen van Middelharnis Vastgoed b.v. (i.e. architect van Oost) werd in de donderdagavond gehouden raads vergadering door 9 van de 14 aanwezige raadsleden zodanig toegejuicht dat zij besloten tot een eerste stap, het nemen van een voorbereidings- besluit voor dat gebiedje dat in het kader van het gem. bestemmingsplan als opslagterrein te boek staat. Derhalve niet in overeenstemming met het best. plan, wél zou de appartementenbouw in overeenstemming zijn met de uitgangspunten van het streekplan Zuid Holland Zuid. Voor het College een argument de raad tot het nemen van het voorbereidingsbesluit te animeren. Het voorstel stuitte op nogal wat be denkingen op grond waarvan 5 van de aanwezige raadsleden zich tegen ver klaarden. Dat deden ook drie leden van de SGP fractie namens welke dhr. KI. v.d. Ketterij de bezwaren vertolkte. Het per ceel zou te ondiep zijn en het projekt zou planologisch gezien ook moeilijk inpas baar zijn. Eenzelfde klacht uitte dhr. P. Krijgsman (CDA). Vooral baseerde hij zijn tegen op het feit dat het havenkanaal ter plekke iets versmald zal worden, niet omdat het projekt zelf-, maar een deel van de te maken steigerconstructie op gem. grond zal komen te staan. Het bouwplan voorzien in het slaan van een nieuw stuk damwand waardoor de versmalling ver oorzaakt zou worden. „Ik zie dat daar niet zitten, we hebben tenslotte ook nog met de beroepsvaart te maken", zo onderbouwde dhr. Krijgsman zijn weerstand. Tegen verklaarde zich ook dhr. de Vries (vooruitstrevend dorpsbelang) omdat z.i. het plan niet past in de omgeving. Voorts zou het geïsoleerd komen te liggen en zal het geen uitstraling hebben naar de rest van het gebied, bovendien zou het ver keerstechnisch gezien gevaarlijk worden en zou het aanzien van de omgeving worden geschaad. Ook thans, met de verbrande resten is dat het geval maar dhr. de Vries dacht dat de eigenaar verplicht kan worden de rommel op te ruimen. Uit de beantwoording van de voorz. bleek dat overigens niet het geval omdat de rommel geen gevaar voor derden op levert. Het College zou blij zijn wanneer die puinhoop plaats maakt voor een net appar tementencomplex" verzekerde weth. Ja cobs. Hij zegde de raad toe dat er in het verdere verloop van de onderhandelingen nog van alles nader te regelen is, ook de versmalling van het havenkanaal waaraan dhr. Jacobs overigens niet zwaar tilde. Die zal veel minder groot zijn dan wan neer er een schip van enige afmeting zou zijn afgemeerd. „Maar toch...., als we op andere plaatsen spreken over een verbreding moeten en mogen we op die plek niet spreken over een versmalling", zo hield dhr. Krijgsman voet bij stuk. In de discussie werd aangevoerd dat de haven zich ook verontdiept waardoor vo rige week een met graan geladen schip moeilijkheden had ondervonden. Weth. Jacobs wist dat zelfs ook al zeiljachten de bodem raken. Daaruit is duidelijk ge worden dat een baggerbeurt hard nodig is. Het dag. gemeentebestuur is van de nood zaak daarvan overtuigd maar eerst zal voor het dan op te baggeren havenslib een bergplaats moeten worden gevonden om dat van enige verontreiniging daarvan sprake zal zijn. Over het voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit en voorshands niet meer dan dat werd tenslotte ge stemd. Voorstemmers waren de dames Mouw en van Eek en de heren Jacobs, Kievit, Koppelaar, Joppe, Tiggelman, Hoogzand en Kemner. Ingezonden: In het Eilanden-Nieuws van vrijdag 31 augustus j.l. vernam ik tot mijn grote ver bazing, dat ondergetekende op een zand bank op de Krammer is gelopen met zijn motorkruiser. Ondanks dat het een leuk verhaaltje is, staat dit op gespannen voet met de ware toedracht. De oud-zeeman heeft zijn eerderge noemde boot zeer bewust op een zand bank gevaren ten einde met zijn gezin te kunnen recreëeren. Ook de passage dat hij door zijn collegae watersporters vlot getrokken is, is onjuist. Toch vind ik het wel een leuke grap van een anonieme fantast. Derhalve houd ik mij aanbevolen voor een dieptemeter. A. J. Hilligehekken Emmastraat 5 Oude Tonge Tel. 01874 - 1528 OUDDORP Vermist Geelkuiflcakatoe, Rikkie, is handtam, laat zich niet gemakkelijk pakken. Kan vliegen. Weggevlogen van camping „De Kleperstee". Bij aantreffen graag kontakt met de politie te Ouddorp, tel. 01878 - 1244. OOLTGENSPLAAT Bibliotheek weer geopend De Chr. Bibliotheek „Elthato" is na de vakantie weer geopend op donderdag avonden van 6.30 - 7.30 uur. Bejaardenmiddag Woensdag 5 september nam. 14.30 uur wordt in „Elthato" de bejaardenmiddag gehouden. OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. W. Hage, Kruiningen. OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate, 's Gravenpolder. De oude bouwsels die voor de appartementen plaats zouden moeten maken. In de Nederlandse Hervormde Kerk te Oude Tonge wordt op D.V. zaterdag 6 oktober a.s. een zang- en orgelavond ge houden. Medewerking wordt verleent door een deel van de Ridderkerkse kinder koren onder leiding van Jennifer van den Hoek. Het orgó! wordt bespeelt door A. Vroegindewey, organist van de Neder landse Hervormde kerk in Middelharnis. De plaatselijke predikant ds. P. de Jager hoopt een meditatie te verzorgen met als thema: „De liefde van God voorde mens". Noteer deze avond alvast. - Inbraak Door onbekenden werd op 30 augustus j.l. tussen 0.15 en 11.00 uur ingebroken in het Jailhouse te Sommelsdijk. Er werden 9 kratten bier en 16 flessen wijn wegge nomen. Er kon niet worden vastgesteld hoe men aldaar was binnengekomen. Het pand werd via de achterdeur verlaten. Diezelfde nacht heeft men getracht in te breken in een aantal containers, staande op het bedrijf van een transportbedrijf te Stad aan 't Haringvliet. De verzegeling van een aantal containers was verbroken en de containers werden geopend. Er wordt voorshands niets vermist. - Brand Op 29 augustus j.l. brak er brand uit in een schuur, staande aan de Oudelandsedijk te Middelharnis. De schuur brandde hele maal af De eigenaar had enige tijd daar voor nog stro in de schuur gereden. Ook het stro ging verloren. De brandweer van Middelharnis heeft de restanten geblust. - Auto uit het verkeer Van een inwoner van Sommelsdijk werd een auto uit het verkeer genomen. De auto was voorzien van een gladde band en was op sommige plaatsen helemaal doorge roest. Door omwonenden werd op 3 september geconstateerd dat er aan de achterzijde van een winkelpand aan de Westdijk de deur openstond, vermoedelijk door in braak in het pand. Er leek niets te zijn ontvreemd. - Diefstallen Ten nadele van een aannemer uit Oude Tonge werden een aantal houten balken ontvreemd vanaf een werk, dat wordt uit gevoerd in het kader van de ruilverkave ling. Het feit werd gepleegd in de polder tussen Middelhamis en Stad aan't Haring vliet. Door een inwoner van Sommelsdijk werd aangifte gedaan terzake diefstal van twee wieldoppen van zijn auto. Het feit moet zijn gepleegd op 1 september j.l. tussen 20.00 en 22.00 uur. De auto heeft toen geparkeerd gestaan op de Kade te Middel harnis. Door een inwoner van Nieuwe Tonge werd aangifte gedaan van diefstal van een bromfiets. De bromfiets werd weggeno men toen dat voertuig voor de woning van benadeelde in Nieuwe Tonge was neer gezet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1