EIÜVriDEtl-IIIEUWS Nieuwe opslagruimte met gemoderniseerd droogsysteem Nieuwe boeken De dief. De mossel Fanfare-orkesten in Stellendam Hervatting repetities Dagtocht „Broeker Veiling" Concordia voorzitter kreeg ere-penning Engelse reddingsbrigade op bezoel( bij Ouddorpse coliega's in het centrum van de belangstelling 2e Blad DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 No. 5324 Pakomi B. V. in Oude Tonge: SINT MAARTENSDIJK Boete voor dodelijk ongeval Bij werkzaamheden aan de riolering Onder de Linden is vorig jaar medewerker J. Valkenburg uit Wouw door verstikking om het leven gekomen, twee andere mede werkers werden door het hoge gehalte zwavelwaterstof ook bedwelmd, maar konden worden gered. De politierechter te Breda heeft het Roosendaalse Maagden burg, die de werkzaamheden aan de rio lering had aangenomen, veroordeeld tot 3000,— boete. Pakomi heeft sinds enige tijd ook een nieuw ontwikkelde machine in gebruik waarmee haaltjes uien op de pallets worden geladen. Het op het bedrijfsterrein in Oude Tonge gevestigde bedrijf Pakomi B.V. heeft een nieuwe opslagruimte voor uien, waarin het landbouwprodukt op een nieuwe, gemoderniseerde wij ze gedroogd kan worden. Het is één van de weinige ui-bewerkingsbedrij- ven in Nederland, die gebruik maken van dit droogsysteem. Willen de uien, die ook op Goeree-O ver- flakkee in grote hoeveelheden gerooid wórden, in goede staat op de uiteindelijke plaats van bestemming aankomen, en dat varieert van Nederland, Duitsland, Enge land, Frankrijk tot in wel 60 landen over zee, moeten ze een zorgvuldige bewerking ondergaan. Het is daarbij van belang, dat ze tamelijk groen uit de grond worden gehaald en zo snel mogelijk gedroogd. Tot nu toe is het voor het droogproces gebruikelijk dat de uien na het rooien ongeveer twee weken op het land blijven liggen en daarna in een opslagruimte verder worden gedroogd. Maar in het bedrijf Pakomi is daar een andere voorziening voor getroffen. In de nieuwe ruimte, die 50 bij 63 meter groot is, worden de uien vrijwel direkt na het rooien opgeslagen om binnen korte tijdgerijpt" te worden door middel van hete en koude lucht dat uit open richels in de vloer langs de uien wordt geblazen. Dit snelle drogen komt de kwaliteit ten goede, wat met het oog op de steeds hogere kwaliteitseisen binnen de EEG niet ongewenst is. Duitsland is op het moment de belang rijkste afnemer van de Hollandse ui. De ui-handelaren zien echter de afzet van het produkt graag groeien en zoals eerder onze Nederlandse ,,bint" in het buiten land is gepromoot, gaat men ook aktie ondernemen om de naam van Holland te verbinden met het landbouwprodukt ui. „Nog al te vaak wordt in binnen- en buitenland de ui verguisd", zegt direkteur Overduin, ,,en dat terwijl de ui toch zo gezond is." il»i^i^i^ef^ipi^i^i^ii>il»ii^i^i^if>c^c^i^i^i^c^c^i^{l>c^{^il,ipe^i^:^i^^c^i^c^ci^:^^i^ Bijbelgenootschappen: Verspreiding Bijbels neemt toe In de afgelopen tien jaar is het aantal volledige Bijbels dat door de gezamenlijke bijbelgenootschappen werd verspreik bij na verdubbeld. Waren heter in 1973 nog geen zes miljoen, in het vorig jaar liep dat aantal op tot ruim elf miljoen. Deze toename is in de eerste plaats te danken aan het feit dat de Bijbel in steeds meer talen beschikbaar is. In 1983 was dat het geval in 283 talen, ruim 70 meer dan in de jaren vijftig. In de tweede plaats speelt ook de groei van de wereldbevolking en de toename van het aantal christenen een grote rol. De bijbelgenootschappen, waartoe het Nederlands Bijbelgenootschap ook hoort, hebben veertig computers aangeschaft die nog deze zomer ter beschikking komen van bijbelvertalers in de tropen. Ze gaan niet de vertalers vervangen, maar zijn een hulpmiddel bij het vastleggen van de tek sten. Ze vergemakkelijken het aanbrengen van verbeteringen en voorkomen dat tek sten telkens weer opnieuw moeten worden overgetikt. Bovendien versnellen ze het zetproces met enkele maanden. Het gaat hier om moderne tekstverwerkende appa ratuur. Westerse bijbelgenootschappen gebrui ken dergelijke apparaten al jaren, maar tot nu toe waren ze duur en erg gevoelig voor temperatuur- en vochtigheidsverschillen. In de tropen vereisten ze speciale voor zieningen die in de eenvoudige bijbel- huizen daar niet te verwezenlijken waren. Bovendien vragen veel talen die meer letters en tekens kennen dan onze Euro pese talen of een ander schrift gebruiken een aangepast toetsenbord. De techniek staat echter niet stil. Er is nu een hele nieuwe generatie tekstverwerkende appa ratuur die kleiner, veel goedkoper en minder kwetsbaar is. De bijbelgenootschappen hebben uitge rekend dat met de nieuwe hulpmiddelen het vertaal- en produktieproces aanmer kelijk kan worden bekort. Op donderdag 30 augustus hervat het kinderkoor „Jong ApoUo" weer de repe tities in de bovenzaal van „Ons Dorps huis" waar we alle kinderen weer ver wachten om 16.00 uur (en allen komen hoor). Nieuwe leden zijn weer van harte welkom; we hebben dringend behoefte aan kinderen in de leeftijd van 9 en 10 jaar ter ondersteuning van de jongeren en ook daarvan kunnen we er nog bij gebruiken. Dus als je 6 jaar bent en je wil graag zingen kom dan ook maar naar de repetities. Ook het grote koor Apollo heeft de repetities hervat en ook hier kunnen nog nieuwe leden toe treden die van harte welkom zijn. De repetities worden ge houden in de bovenzaal van „Ons Dorps huis" en wel op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. HELLEVOETSLUIS JONGDltRENKEURING BIJ „FAUNA SPORT" Zaterdag 1 september a.s. organiseren de leden van kleindierensportvereniging „Fauna Sport" haarjaarlijkse jongdieren- keuring. De keuring is voor een ieder toegankelijk en wordt gehouden in de Vermaathallen a. d. Provincialeweg te Hellevoetsluis van 9.00 tot 16.00 uur. Er kunnen ongeveer 250 dieren bekeken wor den, zoals konijnen, kippen, cavia's, ham sters, duiven en sier- en watervogels. Alle dieren zullen in kooien tentoonge steld worden. Er is een enveloppentent en een grabbelton aanwezig. Ook kan er wat gegeten en gedronken worden. Komt al len, de toegang is gratis. SINT PHILIPSLAND Lepelaars in Rammegors Op zijn wandeling door het natuurgebied Ramme gors onder Sint Philipsland ontdekte de voorzitter van de Natuurvereniging Tho- len, de heer L. Souter, twee lepelaars. Deze vrij zeldzame broedvogels waren waarschijnlijk op weg naar het zuiden en hadden Rammegors als rustplaats ge kozen. Bioloog Sauter vindt dat men Rammegors met rust moet laten opdat er wellicht nog andere vogels er komen rus ten. De Ned. Chr. Reis Ver. afd. Rotterdam organiseert voor haar leden en andere belangstellenden een dagtocht naar de Broeker Veiling te Broek op Langedijk op woensdag 12 september 1984. We vertrekken die dag om 7.30 uur uit Ouddorp, opstapplaatsen langs de prov. weg in div. plaatsen. Omstreeks 22.30 uur hopen we weer terug te zijn. 's Morgens rijden we via een toeristische route naar Noord-Holland met een koffie en lunch- stop onderweg. 's Middags bezoeken we de veiling onder des kundige leiding en maken nog een boottochtje. In de namiddag gebruiken we onderweg nog een diner. Het is de moeite waard om deze veiling daterend uit 1887 te bezoeken. Ook het museum met oude land- en tuinbouwwerktuigen is te be zichtigen. De deelnemerskosten bedragen 66, voor leden en 67,50 voor niet-leden. In deze prijs is begrepen: de bustocht, koffie met traktatie, lunch, entree veiling en rondvaart, diner, verzekering, adm. kos ten en diensten reisleiding. U kunt zich voor deze tocht tot uiterlijk 5 september 1984 opgeven bij: J. J. Rodenburg, Sommelsdijk, tel. 01870 - 5264 en bij Reisbureau Buysse, Middel- harnis, tel. 01870 - 285 3. U kunt ook een programmaboekje aanvragen of afhalen bij bovenstaande adressen, waarin alle tochten vermeld staan die dit jaar nog worden gehouden. Onze volgende tocht is op zaterdag 20 oktober a.s. naar Epe. (Herfsttintentocht). BRUINISSE - Uitvinding - Na vele jaren van experi menteren, het nemen van proeven en het aanbrengen van veranderingen meent dhr. Jan Westerveld uit Muiden er in geslaagd te zijn, een uitvinding te hebben gedaan waadoor de exploitatie van Noordzeevis- kotters 30% goedkoper zal worden, hij krijgt nu van het R.I.V.O., (Rijksinstituut Visserij Onnderzoek) gelegenheid zijn be wering te bewijzen. In de uitvinding van Westerveld zijn de immens zware kettingmat met de kettin gen vervallen en de zware constructie van de kettingmatten en de daarbij behorende zware uitvoering van masten en gieken leiden tot een enorm brandstofverbruik. Hij heeft de kettingmatten, die de functie hebben de onder het zand liggende platvis (tong) op te schrikken en het net op de grond te houden. Met wat genoemd wordt een „harktrawl" pinnen die verend in de bodem prikken wil de uitvinder nu het zelfde bereiken. Zou de uitvinding blijken deugdelijk te zijn, waardoor inderdaad een grote besparing op de exploitatiekosten zou worden verkregen, dan zal in de één of andere vissersplaats nog wel eens een standbeeld voor de man worden opgericht THOLEN Bondsinsignes Ondernemersvereni ging Voorzitter J. Heuseveldt en pen ningmeester A. de Bruin van de jubi lerende Thoolse Ondernemersvereniging werden deze week onderscheiden met een Bondsinsigne. De heer Heuseveldt ont ving het C.N.O.V. insigne en de heer De Bruin het K.N.O.V. insigne. Zij werden hierbij toegesproken door burgemeester E. Baerends, mr. R. de Blij, secretaris van de Kamer van Koophandel, mevr. Kok als vertegenwoordigster van K.N.O.V., de heer Sinke van C.N.O.V. en J. K. Elen- baas van de Middenstandsfederatie en door mevrouw Aalbrechtse van de leden federatie. THOLEN Ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van de Kon. Muziekvereni ging Concordia kreeg de voorzitter, de heer H. L. Neüsse, de ere-penning van de gemeente Tholen. De penning met oor konde werd hem uitgereikt door burge meester Baerends, die bij deze erkenning het gehele korps betrok. De heer Nelisse is 22 jaar bestuurslid van Concordia, waar van 6 jaar penningmeester en 15 jaar voor zitter. Ook bij andere verenigingen was de heer Nelisse betrokken; nl: 21 jaar be stuurslid kleuterschool, 22 jaar bestuurs lid Groene Kruis, 6 jaar bestuurslid On dernemersvereniging, 13 jaar bestuurslid Bond van Muziekgezelschappen en 6 jaar bestuurslid Thoolse Dagen. De heer Nelisse is de derde inwoner van Tholen, die met de ere-penning werd onderscheiden. Mevrouw M. W. Blaas uit Tholen en de heer G. Heijboer uit Sint Annaland waren de eerste twee. „Enige Nieuwtestamentische Apokriefe Geschriften vertaald door dr. C. A. Tukker. Uitgeverij De Banier b.v. te Utrecht. 139 pag. Prijs f 22,50 In de titel van dit boek komt het begrip ,,apokrief' voor. Afgeleid van het Grieks, betekent het letterlijk „verborgen". In de Oude Kerk noemde men apokriefe geschriften werken, die ten onrechte onder de naam van een profeet of een apostel, zelfs van Christus, uitgegeven, moesten worden afgewezen. Ze werden dan ook niet in de eredienst gehanteerd. In artikel 6 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis wordt eveneens gesproken over apokriefe geschriften, dit ter onder scheiding van de „heilige boeken", de Schriften van het Oude en Nieuwe Testament. Hiermee wordt geduid op een aantal geschriften die ontstaan zijn in de tijd tussen beide testa menten. Dewelke de kerk wel lezen kan, en daaruit onder wijzingen nemen, maar zij hebben zulk een kracht en ver mogen niet, dat men door enig getuigenis van deze, enig stuk des geloofs of der Christelijke religie zou kunnen bevesti gen." Welnu, wat van de laatstgenoemde reeds boeken geldt, zal niet minder de zogenaamde Nieuwtestamentische apokriefen gelden. Nuttig ter kennismaking, maar zonder absolute, Goddelijke autoriteit. In deze uitgaaf van De Banier komt een aantal aan de orde. De Nieuwtestamentische apokriefe boeken zijn niet zonder betekenis, zo deel tons de vertaler-bewerker dr. Tukker in het „Woord vooraf' als zijn mening mee. En inderdaad, ze geven ons een beeld van de na-apostolische tijd. We krijgen zodoende een redelijk betrouwbare indruk van het begin en de eerste ontwikkeling van het christelijk geloof Opvallend is dat we elementen naar voren zien komen die in het Nieuwe Testament zelf worden gemist, bijvoorbeeld de Mariologie (de leer aangaande Maria) en een bepaalde (te weten: negatieve) visie op de Joden. Veel zou over de inhoud van deze uitgaaf te zeggen zijn. Opmerkingen die het kader van een boekaankondiging te boven gaan. Ik beperk me tot het volgende. Het geïnte resseerde gemeentelid zal deze geschriften uit de begintijd van de christelijke kerk geboeid lezen. Wat mij betreft zal hij/zij daarbij minstens tweeërlei beseffen: 1) Hoe snel na het optreden van apostelen was het goede goud van hun prediking verdonkerd; in deze geschriften herinnert daaraan weinig meer. 2) De vorming van de canon (het geheel van de gezaghebbende Schrift) is duidelijk geen werk van mensen geweest. Wat ons als zodanig is overgeleverd is onverge lijkbaar met de inhoud van deze „enige Nieuwtestamen tische Apokriefe Geschriften". „Levensbeschrijving en brieven van L. J. Potappel", samengesteld door A. J. Smits. Uitgeverij Den Hertog b. v. te Houten. 261 pag. Prijs f 32,50 Dit boek brengt ons in Stavenisse op het eiland Tholen. Tot aan zijn dood in de stormnacht van 1 februari 1953 woonde aldaar Leendert Johannes Potappel. Potappel was een bekende persoonlijkheid op Tholen. Hoe wel niet geordend tot predikant, was hij voorganger, „lerend ouderling", van de Oud Gereformeerde Gemeente in zijn woonplaats. Aan hem is dit boek gewijd. Het bevat een beschrijving van zijn leven, zijn geestelijke ervaringen, zijn kerkelijk en nationaal standpunt en een groot aantal brieven van zijn hand. Leen Pottappel was een man die God vreesde en daarvan ook getuigenis gaf aan ieder die hem wilde horen. Zijn woord had gezag. Vanaf 1906 tot 195 3 was hij voorganger. Smits typeert hem als ,,een lerende profeet en een biddende priester" die temidden van zijn gemeente stond. Dit boek geeft iets weer van een vroomheid die in onze dagen zeldzaam is geworden. Ongekunsteld, bevindelijk, gees telijk! Dat komt b.v. tot uitdrukking in zijn kerkelijk stand punt. Potappel leed aan de kerkelijke gebrokenheid; hij had ,Hij toonde mij de grote stad...(Openb. 21) deernis met het gruis. Maar hij was wars van elk kerkisme of aktivisme. We lezen: Alles lag verbeurd en verzondigd. Voor hem bleef maar één plaats over: Als een gans schuldige voor God in de breuk te liggen en wenende te blijven liggen, tot het Hem behagen mocht hem in de weg van wederkeer weer op te richten." De kerkelijke schuld beleed hij als zijn persoonlijke schuld. Om zijn zonden van ontrouw en het verlaten van de rechte paden lag ,,de erve der vaderen" nu verwoest en verscheurd. „De ontzaglijke indruk die dit persoonlijk inleven van Nederlands kerkschuld op hem maakte, heeft zijn handelen op kerkelijk en maatschappelijk gebied, zijn gehele verdere leven gekenmerkt." Behalve een zeventigtal brieven van hem aan zijn vriend Krijn van Gorsel (de meeste dateren uit de jaren 1913-1915), zijn zeven brieven opgenomen aan Potappel gericht door Mientje Vrijdag te Rijssen (1934 - 1941). „Dingen die haast geschieden moeten" door ds. J. T. Doornebal. Uitgeverij De Banier te Utrecht. 212 pag. Prijs f 35,- Dit is niet het eerste boek van wijlen ds. Doornebal dat bij De Banier verschijnt. Heel bekend zijn de bundels artikelen, die oorspronkelijk verschenen in de kerkbode van de klassis Harderwijk. Ik noem „Overpeinzingen van een pelgrim", „Gedachtenis tot zegening" en „Doornebal op reis". Voor zover mij bekend zijn ze alle nog verkrijgbaar. Dit fraai uitgegeven boek bevat bijbellezingen over de Open baring aan Johannes. In 27 overdenkingen behandelde de Oener predikant het gehele bijbelboek. Twee over hoofdstuk 1de brieven aan de zeven gemeenten in een gelijk aantal pre ken en verder is aan vrijwel elk hoofdstuk een aparte overdenking gewijd. Wat geboden wordt, is eenvoudig en praktisch. Ds. Doome- bal put uit dit bijbelgedeelte onderwijs en troost voor het leven van de strijdende kerk. Aanbevolen. J.K. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening g 01870-3477 Een boer, wiens paard gestolen was. Zijn naam was Jilles van der Plas. Hij woond' op stede „Morgenlicht" Niet ver van villa „Buitenzichf Was naar de markt te A. gelopen. Om weer een ander dier te kopen. Hij kwam dan op het marktveld aan. En zag veel forse paarden staan. Zo loopt hij daar langs elke rij. En kijkend links en schuin op zij. Ziet hij zijn eigen paard daar staan, En grijpt het bij den teugel aan. Hij riep; dit is mijn paardje dat Bij mij altijd zijn haver at! De dief, die 't beestje wou verkopen. Kwam haastig naar hem toegelopen En sprak: „Vriend, gij hebt U vergist Want als gij nu toch ook eens wist. Dat ik dit dier al heb een jaar. Dan staat gij ..met de hand in 't haar" Ik kan U 't boek wel laten kijken, Hoe ook Uw paard op dit moog lijken. Daar trok er een z'n grote jas, 't Is die van 't boertje van der Plas. Hij wierp hem op den kop van 't dier. En zeide: kom nu maar eens hier: Gij hebt het paard eenjaar gehad. En reed misschien wel vaak naar stad Zeg mij dan eens, mijn waarde vrind, Aan welk oog is het beestje blind?" De dief zat nu geducht in 't nauw En wist niet wat hij zeggen zou. Hij zou op goed geluk maar raden, Dus ging hij voort in leugendaden. Hij noemde eerst het linkeroog, „'t Is 't niet", antwoordde Plasje droog. O, sprak de dief, ik had het mis, Ik weet dat 't rechteroog het is!" Nu ging het jasje van den boer Omlaag; hij had den dief aan 't snoer. Hij sprak tot hem: nu is het klaar. Gij zijt een dief en leugenaar. Zoo ziet hier ook het kleinste kind. Het paard is in 't geheel niet blind! De menseb riepen nu: „betrapf Hij heeft het paard van Plas gegapt' De dief moest nu het tuchthuis in, En Plasje hed het naar zijn zin. Vlug knoopte hij zijn buisje dicht. En liep met Bruin naar „Morgenücht". Orgelconcert Jaap Kroonenburg Nieuwe Kerk Middelburg In tegenstelling tot eerdere publicaties zal het slotconcert van de zomeravond serie op dinsdag 28 augustus in de Nieuwe Kerk te Middelburg niet worden gegeven door Feike Asma - die op doktersadvies enige tijd rust moet nemen - maar door Jaap Kroonenburg, 2e organist van de Grote Kerk te Maassluis. Deze organist, geboren in 1948, ontving zijn orgellessen o.a. van Bram Bruin, Jan J. V. d. Berg en speciaal voor interpretatie, Feike Asma. In 1976 deed hij Staatsexamen en be haalde het B-diploma. Daarna studeerde hij aan het Rotterdams Conservatorium bij André Verwoerd en verwierf het solis- tendiploma. Door zijn concertpraktijk heeft hij in korte tijd een grote landelijke bekendheid gekregen. Ook speelde hij voor diverse radio-omroepen en maakte verschillende grammofoonplaten. Het programma dat zal worden uitge voerd is samengesteld uit veel gevraagde en graag gehoorde werken. Geopend wordt met Preludium en Fuga ps. 72, Jan Zwart; Suite for Organ, Fr. Tuma; Toc cata in F, J. S. Bach; Lamentation, A. Guilmant; Suite Gothique, L. Boëlmann; Uit Suite de Concert: Cortege en Medita tion, P. C. V. Westering en Fantasie ps, 42, Feike Asma. Aanvang 20.00 uur. Deze maand kreeg Ouddorp bezoek van een Engelse reddingsbrigade uit Hastings. De 14 leden van de Pett Level Rescue Boat logeerden bij gastgezinnen en brach ten een paaronvergetelijke" dagen door, met een goed gevuld programma. Ze kregen de gelegenheid om mee te draaien in het strandrooster met vaar- en looppatrouilles en bezochten het museum en de vuurtoren van Ouddorp. Ook was er vrijetijdsbesteding in de vorm van een gezellige avond met accordeon- muziek in de strandpost en verder een sportieve roeiwedstrijd. Het lag voor de hand dat de Hollandse ploeg zou winnen; de Engelsen roeien bijna nooit. Van beide kanten ontstonden nieuwe vriendschap pen. Voor volgend jaar is de Ouddorpse Redding Brigade uitgenodigd voor een tegenbezoek aan Hastings. Op zaterdag 1 september a.s., aanvang 190.30 uur, komt Fanfare-orkest „Cres cendo" uitDreischor onderleiding van A. L. van Wallenburg samen met haar drumband een uitvoering geven in de muziektent Voorstraat in Stellendam. Na afloop, 20.30 uur, zal Fanfare orkest „De Hoop" uit Stellendam onder leiding van Arie Stolk een concert geven. Onze zuiderburen de Belgen weten al heel lang, dat de mossel inzet kan zijn van een groot feest. In het aan deze kant van de Belgische grens liggende Zeeuws Vlaan deren weet men de laatste jaren de moge lijkheid met de mossel als inzet uitstekend uit te buiten. En zo gaat de Horeca in Sluis op 1 en 2 september een groot mosselfeest organi seren. Het evenement wordt gecombi neerd met een straatorkestenfestival, een antiekmarkt en een markt voor tweede hands fietsen, maar de mossel speelt de hoofdrol en dit zeebanket zal op velerlei manieren worden geserveerd. Het organiserend comité presenteert bo vendien in samenwerking met een plaatse lijke slager ook de Mosselsteak, een crea tie van verse mosselen verwerkt met zui ver rundvlees, dat straks gebakken een voortreffelijke aanwinst zal zijn op de menu's van de Sluise restaurants. Porties mosselen zullen tegen geredu ceerde prijzen verkrijgbaar zijn en bij de deelnemers zijn één gouden en 75 zilveren mosselen verstopt, waarnaar op een be paalde manier kan worden gezocht. De vinder van zo'n mossel, wordt tegelijk de wettige eigenaar, want hij mag worden behouden. - Bij de nieuwe vismijn in Vlissingen, waarvan de bouw voorspoedig verloopt komt een z.g. waterkelder met een opslag capaciteit van 450 m^, bouwkosten een half miljoen gulden. Uit de kelder kunnen de vissersschepen water laden, mede te gebruiken voor de ijsbereiding. Naast het halve miljoen voor genoemde kelder betaalt straks de Vismijn 50.000,- per jaar voor 240 m kadelengte en 30.000,- per jaar voor de grond waarop de vismijn wordt gebouwd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5