Op z'n flakkees gezeit: P.V. de Trekvogels Politieberichten Consument kan ontwikkelingen op tliuiscomputermarkt moeiiijk bijbenen Briefwisseling van Oom Ko 2 Z Beiaardbespeling op de beiaard van Goedereede Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1984 Een emigrant vertelt an z'n kinders in kieinkinders over z'n voorgeslacht en eigen leven. Op deze daad Noe wil ik iets over ons voorgeslacht vertellen, natuurlijk zo vaore as ik het vooral van hoare zeggen weet. Ik hao noait naevorsingen gedaen om een stam- boam saeme te stellen, zoas sommige. M'n groatvaoder dan, van vaoders kante, hietende evenas ikke: Jan van Dieke. Hie was gebore as de jongste zeune van Phi- lippus van Dijk, die destieds as bedriefs- leider weunende op de hofstee, die al jaeren bewoond wordt door de fam. Roodzant. Dat was op 17 januari 1839. (In Paterson ontmoetende ik nog een Van der Stad, die oak op die stee van Roodzant gewearkt had). Hie had alleen nog een zuster, die jonger was, in die laeter trouwende mit Leen Touw. (Van dien Leen Touw hao ik wel es ies in 't Eilandennieuws verteld, in een naezaet van z'n, hao ik verlee jaere nog in Paterson ontmoet). Vaorder had-en ver schillende oudere broeders in zusters: twee hietende Comelis van Dijk, weunen de te Dirksland, in Marinus van Dijk, weunachtig in Menheerse. Daer veul boeren toen liever in de durpen weunende vanwege de slechte wegen, vooral in de winter, hadden veul van hen een bedriefsleider op de hofstede, an wie zo voor een groat gedeelte de verant woordelijkheid overdroege. Noe is mien gebleke, dat m'n voorge slacht in meerderheid bedriefslijders warre. Reeds in den Fransen tied was een zekere Marinus vanDijk bedriefsleider op een hofstee, an de Plaetweg, (veulal de Fertuunweg genoemd), en m'n groatvao der zelfwas enige jaeren weunachtig op de hofstede Welgelegen, van 1874 tot 1888. (Ik vind die „fimktie" van bedrijfsleider wel interessant om te vermelden. Een stiefneef van m'n vaoder, Pauw Fris, had deze posiesje oak op een stee). M'n groatmoeder hietende Apollonia Boone (Die naem komt terug in de naam Ploontje van Dijk, 'n zusje van Jan en in z'n dochter Ploon). Van Dieke vertelt twee dingen van z'n oude familie. Het eerste is, dat Marinus van Dijk, in de Franse tied bedriefsleider op de hofstee an de Plaetweg, op zekere nacht in zijn rust wier gesteurd deur een viertal Franse soldaoten. Deze verlangden van z'n, dat- ie een span paerden zou inspanne om ze vervolgens mit een waegen naer Dirks land te briengen. Daer ze echter half dronklg warre, warre ze geen angenaem gezelschap voor z'n. Ter hoagte van Me lissant wiere de plaegerieën zo earg, dat en besloot er een einde an te maeken. Daer-en 'n stearke kerel was, wierp-en ze één voor één van de waegen of in kerende naer huus terug. IS noait enige reactie gekomme. Een tweede voorval is m'n oak verteld. Een van de mannen, die mit een zuster van groatvaoder getrouwd was, is in een vechtpartie gewikkeld geweest met een persoon, die an de gevolgen daervan, nae enigen tied, is overleden. Hie wierdaerom veroordeeld tot een half jaer gevangenisstraf Het deur hem ge pleegde wier genoemd „zware mishande ling, den dood tengevolge hebbende". Gelokkig brocht z'n gevangenisstraf hem voordeel, want de eenzaemheid brocht hem tot naedinken, dat hie op de ver keerde weg was, en zodoende kwam-en tot geloaf in Christus. Ik hao hem nog gekend, in kwam wel onder den indruk, dat-en een echte Christen was. Zo wier z'n misdaed toch nog ten goede gekeerd. Ik kom noe tot de femielje van m'n moeders kante. Ze hietende Hendrika Tieleman (een zuster van mien moeder). Ze was de dochter van Jan Tieleman in Lena Koole. Deze groatmoeder hao ik niet gekenne, omdat ze al in 1882 gesturve is bie de geboorte van een kind (waervan ze niet verlost kon worre, zodat het geliek mit de moeder heengieng). Heur femielje is al vroeg (1866) naer Amerika vertrokke (Hans Koole mit z'n tweede vrouwe Sophia Heintjes in 6 kin ders), in daer men geen briefwisseling heit onderhoue, is mien omtrent die femielje weinig bekend. (Het sterven van Leentje Koole is wel an d'r vaoder meegedeeld, mar welke reactie daer op gekomme is, weet ik niet In Ridgewood, duchte bie Paterson, is ter nog een Koole, mit wie ik bie monde van een neef verlee jaer kontakt gehad hao. Of die nog uut het geslacht Hans Koole is, weet ik nog niet.) Het enigste dat ik wete is, dat Johannes Koole voorman is geweest bie L. van Beek, de groatvaoder van Krien van Beek. In vaorders is mien deur m'n moeder verteld, dat de reis mit 'n zeilschip 63 dagen heit geduurd. (In hetzelfde jaer vertrokke van Melissant naer New-York: Wullem van Herken mit Geertru Struuk, Bram Tiggelman mit Lydia Struuk, Jan Touw en Willem Touw, meugelijk mit hetzelfde schip. In 1866 vertrok aok een Ary Struuk van Melissant mit vrouw en één kind. Ik weet niet of dat een broer was van die Geertru en Lydia Struuk. In 1867 vertrok uut Zonnemaire Adriaan Struuk mit Tiesje Driendiek, en uut Goeree Jan Struuk. Er was toen spraeke van een echte emigraosje-golf Opmerkelijk is, dat achter Johannes Koole, in Den Haeg staet: arbeider, workman. Cl 1 (dat is Ie klasse, wat inhoudt „well-to-do", in goe den doen, welgesteld). Dit classe 1 stond oak bie Ary Struuk. Niet alle emigranten behoarden dus tot de klasse der behoef- tigen). Heel wat meer ken ik vertelle van de femielje van m'n groatvaoder: Jan Tiele man. Hie was de zeune van Abraham Tieleman, die een tummermansbedrief had an den Beneden Molendiek (Onder- dieke). Hie is z'n heele leven tummer- mansknecht geweest eerst bie z'n vaoder Aobram, toen bie z'n broer (dienkelijk Kees, anders bie Piet) in de leste jaeren bie z'n zeune Bram. (Alle Tielemans op Melissant warre toen bouwvakkers. Oak Piet Tieleman had 't wil weze naemelijk smid, mar is dat niet geworre om gezond heidsredenen. De Herv. Kearke is in 1863 deur Tielemans gebouwd, in de naem Tieleman is nog te leze binnenin den kearktoren. Zodoende wiere Jan van Die ke en ik deels van „burgerlijke" ofkomst timmerlui wiere „burgers" genoemd, in onderscheiding van boeren in errebeiers). Van z'n broers is er één, Marinus, die mit een meisje van Stellendam was getrouwd (mit Maortje Kievit) naer Rotterdam ver trokke, in heit alle betrekkingen mit Flak- kee verbroke. Voor ik Van Dieke's verhael vervolg, voeg ik hier iets in, uut wat-en zelf vaorder op vertellende: Noe gae ik ies vermelde van de femielje van m'n vrouwe. Ze is de dochter van Aeren Koese in Neeltje van Dam, in is gebore op Stellendam 25 juni 1910. D'r groatvaoder van vaoders kante was Jo hannes Koese, in zijn boerderieë was gelege in de polder Nieuw Stellendam. Noe dan weer vaorder mit 't verhael: Toen wiele in het huwelijk tradde, was de toestand heel zurgelijk. Een waereldwieje depressie had oak Holland angetast (Een vaor femielje-lid van mien, ver basterde wat humoristisch „crisis en ma laise", as-en mit petrolic langs de deure kwam, wel tot „circus in melasse", mar die humor kon van de ernst van de crisis in 1928 al in de landbouw goed mearkbaer, niks ofdoeë). Naedat ik bie een viertal boeren had gewearkt bie de één wat langer dan bie den aoren, kwam de lust bie m'n boven, om klein-landbouwer te worren. Dit was heel moeilijk, vooral omdat meerderen dat wouë, in de oppervlakte land, die be- schikbae was zeer beperkt was. Toch gelukte het mien een stikje land te huren van den landbouwer G. L. Warnaer in de polder Oud-Melissant. Een tweede perceel kon ik hure in Polder Roxenisse, eigendom van de femielje Verdonk te Amsterdam. Dit was in 1930 en de crisis had zichjuust ingezet Hoewel ik in 1928 - 1929 een paer taemelijk goeie jaern had gehad van de opbringst van het land van Warnaer, was deze reserve gauw opge teerd in de kwaeje jaeren, die volgden. De crisis durende van 1930 tot 1937-1938. De leste jaeren warre iet beter tengevolge van de maetregelen, die de regering mos treffe om de landbouw voor algehelen ondergang te bewaeren. Oak aore bedriefstakken hadde zwaer te lieën. Mar daer dit buren m'n bestek valt gae ik hier niet vaorder op in. Den oorlog van 1940 tot 1945 maekende een einde an de geldschaerste. Mar aore moeilijkheden deje zich voor in de schaer- st van veul artikelen. Daer kwam bie, dat ons gezin zich voortdurend uutbreiende, zodat steeds meer monden te vullen warre. Het was dan oak te groat om van 3 ha land te kenne bestaen. Hoewel ik er nogal wat bie verdienende, zodat we in den tied nae den oorlog niks te kort kwamme, wier de toestand toch amwar moeilijker. Noe slae ik 'n stik over dat aldus eindigt: In zo binne we dan gekomme an ons vertrek uut Nederland. De thuiscomputermarkt maakt ook in Nederland een stormachtige ontwikkeling door. Vooral de vraag naar computersystemen die behalve over spelletjes ook over praktische gebruiksmogelijkheden beschikken, neemt sterk toe. Helaas maakt het grote, steeds wisselende aanbod, de computermarkt er voor de consument niet overzichtelijker op. Want juist voor die extra mogelijkheden zoals tekst verwerking en algemeen zakelijk, huishoudelijk of verenigingsgebruik, kan een keuze worden gemaakt uit een enorm scala van hardware (apparaten) en software (gegevens waarmee de computer werkt). Ook de prijzen van de verschillende soorten computers lopen sterk uiteen: Van een paar honderd gulden voor een eenvoudige computer met volledig toetsenbord die u zo op uw TV-toestel kunt aansluiten, tot een com putersysteem met monitor, printer en floppy-disk dri ves van boven de tienduizend gulden. Al met al voor de geïnteresseerde geen eenvoudige keuze, waarbij het risico groot is dat honderden, soms zelfs duizenden guldens worden uitgegeven voor een computersysteem dat, na aanschaf, niet aan de speci fieke wensen van de gebruiker voldoet Voor die groep mensen, die denkt over de aanschaf van een huis- computer, maar zich eerst zo breed mogelijk wil oriënteren, verscheen onlangs de nieuwe WELKE- gids Thuiscomputers. In deze nieuwe gids waarvoor Chriet Titulaer de eindredactie verzorgde, wordt het volledige thuiscom puteraanbod ontrafeld en krijgt de lezer een goed beeld van de mogelijkheden, merken en kosten. De gids gaat uitgebreid in op de computer zelf, de toepassingen, cassette of floppy-disk, toetsenbord en printer. Verder veel produkt- en prijsinformatie en nuttige adressen, waar men advies kan vragen. De nieuwe WELKE-gids is een eerste stap in de goede richting voor een ieder die zich op het onbekende, maar boeiende pad van de thuiscomputer begeeft. De WELKE-gids Thuiscomputers is bij de meeste tijdschriftenwinkels te koop. Prijs 4,95. OUDDORP Wedvlucht Minderhout 69 km. Los 9.10 uur zuidoostelijke wind. Deelname 471 duiven. Aankomst eerste duif 9.58 uur. A.Klijnl,30,48,61,66,92,97,103;J. Kapteijn 2, 104; P. Mierop 3, 9, 14, 18, 23, 33, 35, 39,42,47,52,63,70, 77, 85, 87,101,109,114;A.Melissant4,17,21, 25,29,49,55,58,60,65,67, 78,82, 90, 94, 110; Comb. S. en H. 5, 116; K. v. Wijk 6, 34,40,100, 111: H. Kleijn 7,45, 53, 59, 74, 84; C. M. Grinwis 8, 11, 16, 20, 51, 95; M. Voogd 10; Joh. Grinwis 12, 13, 24, 26, 54, 68, 72, 99, 105, 118; Comb. Cees en Miep 15, 56, 69, 81, 89, 106; Comb. Tijl Verhage 19, 22, 32, 44, 71,98; Comb. K. en B. 27,38,64; T. v.d. Bok 28, 91,93, 115, 117; A. Venneman 31, 37, 50, 75, 79, 83, 96, 102, 108; H. Grinwis 36, 43, 86, 113; KL Meijer 41, 62,73,76,80,88; J. A. Willemse 46,57, 107; P. Moerkerke 112. Wedvlucht Corbeil 378 km. Los 8.30 uur, zuidoostelijke wind. Deelname 410 duiven. Aankomst eerste duif 13.56 uur. Comb. Tijl Verhage 1,35,36,95; T. v.d. Bok 2, 10, 29, 49, 53, 99; J. Tanis 3, 4; Comb. Cees en Miep 5,6,12,13,14,19 33,46,75,77,78,89,96,100,102; J. A. Willemse 7,18,22,28,41,50,62,64,72, 76, 87, 94; P. Mierop 8, 11, 37, 42, 54, 61, 65, 83, 93, 97, 103; A. Melissant 9, 20, 21, 23, 24, 39, 56, 80; Joh. Grinwis 15, 38,48, 51; C. M. Grinwis 16, 31, 34, 58,70; P.V. Est 17,32,57,79,81; Comb. Kieviet 25, 30, 52, 71, 87; J. C. v Werkhoven 26, 45, 55, 73, 84, 85; KI Meijer 27, 47, 59, 90, 92, 101; H. Grin wis 40, 43, 44, 67; Comb. K. en B. 60, 63, 66, 69, 74, 88, 91; A. Kleijn 68; H. Kleijn 82, 98. Daeop volgt: CANADA Het was nae veul briefwisseling o.a. mit een persoon, die naer Australië was geëmigreerd, dat het besluut gevalle is om naer Canada te emigreren. Toen was er heel wat weark te doeën. Het land kon ik overgeve an m'n broer, mit nog een gedeelte van de vruchten. Oak mos alles in orde gemaekt worre mit het land, dat we gehuurd hadde. Daer m'n broer Philip dat over wou neme, was dat nogal gauw beslist, daer oak de landeige- naeren daerin medewearking wouë ver- lene. Vaorders mozze er veul formelieren in gevuld worte, in mozze we oak allemael gekeurd worre. Het is te veul om op te noemen, wat er mos gebeure, voor we de reis op 2 oktober konne anvaerde. In zo Hallo jongelui. Het is dan toch maar een mooie zomer geworden, al leek het er in het begin niet op. Gisteren, zondag, was het zelfs zeer warm, 30* in de schaduw. De meeste mensen vonden het wel warm, of liever gezegd, heet. Want dat is eigenaardig, kom je iemand tegen, dan hoor je: „warm, hé" of „wat is dat heet". Net of je dat zelf ook niet voelt Goed weer voor de boeren om te oog sten. Daar moetje dit weer voor hebben. De combine's draaien er lustig op los, en als het deze week droog en warm blijft, dan zullen er heel wat hectare's sneu velen. Voor velen van jullie is de school weer begonnen, of zal spoedig gaan beginnen. De vakanties zijn dan weer achter de rug. Het lijkt wel een heel eind wanneer je er voor staat, maar als het voorbij is, dan is het toch maar even geweest We zullen nu maar eens gaan proberen jullie aan wat werk te helpen. Oom Ko moet er ook weer aan wennen, maar we hebben toch weer enkele raadsels klaar gemaakt Het is nu aan jullie om die op te lossen. EXTRA RAADSEL ellendig; beroerd 2e zondag in mei gebrek, fout 4. ontmoedigd; vertrouwen verloren hebbend 5. volgeling van Menno Simonsz 6. beroep 7. soort gas 8. werktuig om spanning te meten 9. dikwijls, vaak J 5 9 7' Bij juiste invulling komt op de kruisjeslijn de naam van een muziekinstrument. De gevraagde woorden beginnen allemaal met dezelfde letter!!! AUGUSTUSRAADSEL 2 1. letter 2. landstreek van de zoon van Abinadab 1 Kon. 4) 3. zoon van Simeon (Gen. 46) 4. schenker van koning Arthasasta 5. koning van Syrië (2 Sam. 10) 6. talrijk; overvloedig (Gen. 6) inwoners van Gadara moeder van koning Jojakim (2 Kon. 24) hier gaf de Heere Simson water uit de rots 10. zoon van Abdiël (1 Kron. 5) 11. letter Bij juiste invulling op 1 vertikaal ja, wat? 10 11 Kees Aleman - Kenya: Het is een uitgebreid reisverslag geworden Kees. Ik heb de aüas er maar bijgenomen, en inderdaad heb ik Nakuru kunnen vin den; ook Eldoret. Flamingo's kennen wij in Nederland ook, en niet alleen uit de dierentuin; in het Grevelingenmeer ko men ze al jaren voor. Hartelijk dank voor jullie fotootjes; jammer dat ze niet ge plaatst konden worden wegens ziekte van oom Ko. Dank voor je fijne brief Kees! André Aleman - Kenya: Gelukkig dat het met jullie allemaal goed gaat Met oom Ko gaat het nu ook goed hoor. Jullie kunnen daar alle kanten op André. Jammer van de lekkere koffie. Het is daar ook al niet veilig. Maar goed dat er nog iets te versieren was. In Nederiand is er niets meer veilig; maar dat lezen jullie wel in de krant Groeten, ook aan je ouders André. Jan Aleman - Kenya: Er zijn wel meer mensen die het leuk vinden vakantie te hebben. Ja; ook hier! Maar er is overal een tijd van. Maar jij hebt je vakantie wel verdiend, dat wijzen de cijfers wel uit Toch is het ook weer fijn om aan het werk te kunnen gaan. Ledig heid is des duivels oorkussen, zegt het spreekwoord. En dat is ook waar. Bij ons is het nu ook heel warm hoor! Andrea van Zielst - Texas: Het is inderdaad echt jammer datje foto niet geplaatst kon worden. Die foto was van te grote afstand genomen, èn het was niet mogelijk deze duidelijk in de krant af te drukken. Het beste is een pasfoto! Je hondje is weer beter, ben je wel blij hé. Van een „skunk" had ik nog nooit ge hoord. Oom Ko maakt niet zulke lange ritten hoor. Trouwens, als je in Nederland acht uren aaneen rijdt, dan ben je wel ver in het buitenland. Wat is Nederiand dan toch maar klein Andrea! Jaqueline Funcke - Nieuw Zeeland: De tijd gaat snel, dat maakt geen verschil. Of je nu in Nederiand, Texas, Afrika of in Nieuw Zeeland woont. Dat was wel een leuk werkje zeg, zo'n zending uit Neder land uitpakken. Jullie hebben maar een goee oma en opa hoor. Bij ons is het nu ook nog volop zomer, maar het is al zichtbaar dat de herfst staat te komen. Je broertje groeit voorspoedig, gelukkig hoor. De groeten aan je ouders! Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Dat is een heel mooie serie Jeugdboeken over de ooriog Remco; oom Ko heeft ze ook en vaak gelzen. Oom Ko begreep wel hoe het met die trein in elkaar zat Als je niet oppast krijg je niet eens kans om er mee te spelen Remco, want dan is je vader er mee bezig. Het schoolzwemmen is dus gebeurd; en je diploma eerst nog gehaald. Gefeliciteerd hoor. Verslapen is er nu niet meer bij Remco! Rudolf Verkerke - Nieuwe Tonge: Daar ben je dan ook weer Rudolf Je schrijft dat je de volgende week vakantie krijgt, maar ik denk dat je nu weer op school zit Het is ook al zolang geleden dat oom Ko heeft geschreven. Jij bezit nu al twee zwemdiploma's? Oom Ko heeft er niet één. Jammer dat er twee van die vreemde cijfers op je rapport staan. Die moet je snel wegwerken hoor. De rest is keurig. Diana Bijleveld - Oude Tonge: Dat viel wel een beetje tegen Diana, kan ik me voorstellen. Ben je net mee gaan doen met het Jeugdhoekje, en ineens is het er niet meer. Maar je weet nu wel dat oom Ko er ook niets aan doen kon. Hartelijk dank hoor, voor je goede wensen. Leuk zeg datje moeder vroeger ook heeft mee gedaan. Maar dat is bij de vorige oom Ko geweest Was het leuk op Duinrei? Jozina Koppenaal - Ooitgensplaat: En maar zoeken naar het Jeugdhoekje, en niets vinden; ja, het speet me erg dat er geen hoekje in de krant stond, maar het kon nu eenmaal niet Jozina. Maar we zijn er weer, dus hoefje niet langer te zoeken. Je briefis zodoende ook van oude datum; inmiddels heb je natuuriijk heel wat be leefd in de vakantie. Nee, in de Keukenhof ben ik niet geweest Wel in de keuken en in het „hof. Groetjes aan allen Jozina! Anja Mierop - Ouddorp: Achteraf had je geen zorgen hoeven te hebben datje briefte laat zou komen. Je was ook ziek begrijp ik. Je zal er toch een beetje meer aan moeten trekken Anja. Je hebt wel meer dan voldoende, maar geen reserve. Hoe is het afgelopen met de vogelnestjes? Ben je in de vakantie noig van huis geweest, of heb je het maar in Ouddorp gehouden? Dank voor de mooie kaarten! ALLEMAAL worden jullie hartelijk dank gezegd door Andrea van Zielst voor de haar gezonden kaarten op haar ver jaardag. Zij mocht er maar liefst 31 ont vangen! Allemaal de hartelijke groeten en tot volgende week. q^^ j^o gienge we dan— ikke al bienae 52 jartoud een betrekkelijk onzekere toekomst tegemoet Nae een moeilijke reis mit een oud en slecht schip, en een vulen trein, kwamme we ongeveer in het midden van oktober in Houston, Brits Columbia, an. Het sneeuwende toen al, en een cabin stong voor ons gereed, die dienst mos doeë as zitkaemer, roakkaemer, slaepkaemer, keuken in rekreatiekaemer. Ofschoon we in een aore cabin konne slaepe, was toch de toestand de eerste maenden heel moe lijk. Nae enig weark in Houston gevonde te haon, bleek het al gauw, dat dit slechts van korten duur was. Nae een poaer weken bie de spoorweg gewearkt te haon, besloot ik hier een einde an te maeken, daer de voorman een earg onangenaem type was. Mit m'n heele begaoge op m'n rik, gieng ik toen naer Smithers loape. Gelokkig kon ik daer aan de slag bie een zgn. planer ('n houtzaegerieë) waer iok toen 8 jaer mit plezier hao gewearkt. De voorman was een man mit een roe voorkommen, mar mit een goed harte. We weunende daer oak kort bie m'n weark, en dat was oak heel gemakkelijk. We hadden dat huusje gekocht op gemakke lijke voorwaerden. Toch gieng ik beseffen, dat het weark op de planer m'n te zwaer zou gae valle, in daer ik altie in het land had gewearkt giengen m'n gedachten uut naer een farm. Nae ienkele vergeefse pogingen konne we op het lest een farm koape. We hao toen het huus an de spoorweg verkocht an S. Meerstra, in binne toen verhuusd. Het was de zgn. Millerplace, in is gelege an de weg naer Glentanna. Ik bin nog een korte tied bluve wearke op de planer, mar omdat ik geen auto rieje kon, wier dat oak hoe langer hoe moelijken Daer we nog enige kinders in huus hadde, konne we van de farm mar nauwelijks leve. Toen we daer ongeveer een jaer of negene geleefd hadde, warre de kinders bienae allemael van huus. Het was gedurende deze jaeren, dat we de zwaerste slag van ons leven krege. Eén van onze kinders wier in de jeugdige leeftied van mum 16 jaer van ons weg genomen. Toen begon ik er hard over te dienken om de farm te veriaeten, daer alles ,'n daer nog te veul an hem her innerde. Daer kwam oak nog ('n aore reden) bie. Hoewel wiele de farm al enigen tied te koap hadde, durendent nog al enige tied voor er een koper kwam opdaege. Toen we eindelijk konne verkoape, had onze oudste zeun Piet oak plannen ge maekt om naer Alberta te verhuzen. Hie wou daer een farm koape. We beslote toen om mit z'n mee te gaen. Daer ik toen al pensioen had, was het niet de bedoeling om daer nog te gaen wearke. Zo lange meugelijk zou ik dan Piet in de zeumer wat op de farm helpe. Daer hao we toen ongeveer 6 jaer ge- weund. Daer m'n vrouwe dichte alleen was (Piet z'n boerderieë was 'n half ure fietsens van ons huus, dus bleef Jan van Dieke daer heele daegen as-en daer hielp, en oak wel 's nachts), was dat oak al iets dat geen volle bevrediging gaf. Tenslotte besloten we dan onze leste daegen mar in Brits Columbia te gaen deurbrienge, omdat we daer eerst 3 en noe 4 kinders hae weune. In zo binne we dan ten langen lest in B.C. terecht gekomme. Naedat we een paer huzen gehuurd hadde, hao we een huus laete bouwe in Clover- dale, waerin we noet tot rust gekomme binne. J. L. Struik TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 Cifl DD 2. Op de beiaard van Goedereede brengt Freek Bakker uit Nijkerk zaterdag 25 augustus een concert ten gehore van 11.00 tot 12.00 uur. De volgende wer ken zijn dan te beluisteren: 1. Sonatine III Mauro Giuliani - andante sostenuto - tempo di marcia - scherzo - allegro Romance Romance Intermezzo I (voor Amersfoort) Sonata di Chiesa - Venite - Adoremus - Benedictus - Gloria Caprice Italien P. I. Tsjaikovsky (bew. Leen 't Hart) Menuet Jos Reckers Variaties over:Adolf Denijn Ik zag Cecilia komen Internationale volksliedjes Babillage Geo Clément Willem Créman Anonymus Leen 't Hart Rex Ie Lacheur OUDE TONGE Woensdag 15 augustus: diefstal aard appelen. Door een inwoner van Ooitgens plaat werd aangifte gedaan van diefstal van ca. 800 kg aardappelen. De aardappe len stonden in zakken op het land, klaar om afgevoerd te worden. Donderdag 16 augustus: Diefstal sproei koppen. Door een inwoner van Den Bom mel werd aangifte gedaan van diefstal van 15 sproeikoppen van een beregeningsin- stallatie aan de Molendijk. De schade bedraagt ca. 2000,-. Vrijdag 17 augustus: Aanrijding met gewonden. Op de N 59 (gedeelte Greve- Imgendam - Oude Tonge) schrok een 24 jarige automobilist uit Klazienaveen van de voor hem stilstaande file. In plaats van te remmen trapte de man op het gaspedaal en raakte vervolgens eerst in de berm en vervolgens op de linker rijstrook: daar botste hij vervolgens frontaal op een uit tegenovergestelde richting komende per sonenauto, bestuurd door een inwoner van Tilburg. Een passagiere van de Kla- zienavener, de 45-jarige P. van der S.-K raakte gewond en werd vervoerd per am bulance naar het Streekziekenhuis in Dirksland. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Zaterdag 18 augustus: Diefstal geld. Een wmkelier uit Ooitgensplaat deed aan gifte van diefstal van een portefeuille met behooriijke mhoud. Er waren drie onbe kende mannen binnengekomen en een van hen leidde de winkelier af, waarop de anderen kans zagen om de portefeuille weg te nemen. ^_x Jiy_ S X I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6