Planten AUGUSTUS JIKKEMIEN als energiebron Orgelconcert Maassluis Lampionoptocht in Oostvoorne MEUBELSTOF uit Microvezels Makreelvisserij dit jaar bij ons de beste Huttenstad Sommelsdijk Pony- en paardenconcours in Stad aan 't Haringvliet Opbrengst Anjerkollekte Open dag op moderne fruitteeltbedrijven Het hoeft niet lang te duren of de (wes terse) wereld kan een oliecrisis zonder blikken of blozen doorstaan. Sterker nog, gewoon negeren. Dezelfde energiebron, die de fossiele brandstoffen zoals olie en gas levert, de plantenwereld, kan op meer directe wijze in onze gigantische behoefte aan energie voorzien. Methoden om ener gie direkt uit biomassa (een begrip voor een hoeveelheid plantenresten van welke soortdan ook) te halen zijn bekend. En worden ook al toegepast De boer die een installatie gebruikt om uit mest methaan gas te produceren past bio-energie toe. Al fiingeert de herkauwende koe dan nog als tussenschakel tussen plant en brandstof in Plaats van mest kan tegenwoordig trou wens al gewoon landbouwafval worden gebruikt. „De jaarlijkse produktie van biomassa is wat betreft energiepotentieel tien keer zo groot als het jaarlijkse ener gieverbruik in de wereld", juicht de Dienst Wetenschapsvoorlichting van de Konink lijke Nederlandse Akademie van Weten schappen in een recent vouwblad. Zo kan zetmeel worden omgezet in gas vormige of vloeibare brandstoffen zoals ethanol. Nederland kan in principe ener gie produceren door fermentatie van zet meel uit industrieaardappelen. Als wij als razenden aardappelen gaan verbouwen kunnen wij op die manier dertien procent van ons huidige energieverbruik dekken. Heel Nederland overdekt met aardap pelvelden klinkt niet erg aantrekkelijk. Economisch is het ook (nog) niet ren dabel omdat voor-het produktieproces veel fossiele brandstof nodig is. Een mud aardappelen zal nog niet snel in de tank van onze auto worden opgeslagen. De wetenschap rond de bio-energie vor dert echter gestaag. De verbrandingsmo tor is dé grote slokop van onze huidige brandstofvoorraden. Geen wonder dat de meeste aandacht zich richt op de vraag of die motoren ook op wat anders kunnen draaien dan benzine, LPG of diesel. En dat blijkt prima te lukken. In Brazilië rijden auto't al jaren op alcohol, gepro duceerd uit het in ruime mate aanwezige suikerriet, het gaat om methyl alcohol, algemeen bekend als methanol of carbi- nol. Een zwaar giftig goedje. Heel wat illegale drankstokers zijn letterlijk met blindheid geslagen omdat zij wat methyl- inplaats van gewone alcohol produceer den. In de industrie wordt het gebruikt bij de produktie van lijmen, geneesmiddelen, antivries maar ook bijvoorbeeld parfum. Methanol kan op relatief goedkope wijze uit alle mogelijke gewassen worden bereid Dat bij het distilleren van de gassen, die vrijkomen bij het verbranden van hout of andere plantenresten, alcohol wordt ge produceerd is al heel lang bekend. Andere vormen van energiewinning uit planten zijn gebaseerd op recente biochemische vindingen. Daarbij gaat het om het veran deren van organische stoffen met behulp van schimmels of bacteriën. Het betreft vooralsnog proeven op laboratorium schaal. Maar de vooruitzichten op renda bele en praktische toepassingen zijn goed. Traditionele brandstoffen zoals olie en gas zij resten van een voorbije planten wereld. Fossiele overblijfselen, die hon derden miljoenen jaren nodig hadden om nu van dienst te zijn. Een proces dat de mens nu aanzienlijk kan bekorten. Wijkgroep de Zwaluw organiseert 23 tot en met 25 augustus voor de vijfde keer Huttenstad in Sommelsdijk, op het veld voor de Zwaluwschuur. Donderdag en vrijdagmorgen zijn de kinderen bezig de hutten te bouwen en te schilderen en in te richten. Vrijdag is een spelletjes-dag en zaterdag wordt de hut tenstad feestelijk besloten met onder meer de benoeming van een burgemeester, dat is de bouwer van de best verzorgde hut, een ballonnenwedstrijd, een poppekast, barbecue en een play-back wedstrijd. De kosten voor deelname aan Hutten stad zijn 2 gulden per dag; voor leden 1 Vi gulden. Voor hout en spijkers en voor limonade wordt gezorgd. De kinderen moeten zelf gereedschap meebrengen. Geen zaag of beitel omdat dat te ge vaarlijk is. In de concertserie 1984 zal Jaap Kroo- nenburg op zaterdag 25 augustus a.s. om 20.15 uur een orgelconcert verzorgen o; het Garrelsorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma luidt als volgt: 1. Bewerking over „Scheepje onder Jezus' Hoede" - Jan Zwart 2. a. „Wohl mir, dass ich Jesum Habe" (uit cantate 147 - Joh. Seb. Bach b. Dorische Toccata (BWV 538) 3. Trio - sonate in b - John Stanley a. Adagio b. Allegro Moderato c. Allegro Vivace 4. Sonate V in D op 65 a. Andante - Felix Mendelssohn b. Andante conmoto c. Allegro maestoso 5. Prière et Berqeuse (gebed en Wiegelied) - Alexander Guilmant 6. Toccata („Tu es Petra") - Henri Mulct 7. Drie koraalbewerkingen-FeikeAsma a. Psalm 16 „Bewaar mijn toeverlaat, o alvermogend God" b. Jezus is mijn toeverlaat c. Psalm 72 „Laat ons de grote Naam bezingen". Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS 65 3,50. Op 25 augustus a.s. organiseert Manege Oostmoer in samenwerking met de rijver- eniging Oostmoerse Ruiters een groot buitenconcours, welke gehouden zal wor den op de terreinen van Manege Oost- moer. Ons doel van deze dag is om iedereen die zich, op welke wijze dan ook, met de paardesport bezig houdt de moge lijkheid te geven hieraan deel te nemen. We starten .s morgens om 10.00 uur met de dressuur, die in verschillende ringen gereden wordt De dressuur is als volgt ingedeeld: B-licht pony's - Proef nr. 1 (personen zonder dyploma) B-pony's - Proef nr. 6 (personen met B-diploma) I^pony's - Proef nr. 10 (personen met I^diploma) B-paarden - Proef nr. 6 I^paarden - Proef nr. 10 Aangespannen pony's - Proef nr. 37 Aangespannen pony's - Hindemisbaan Het springen is als volgt ingedeeld: Beginnerscategorie A, B, C-pony's tm. 50 cm C-pony's30 tm. 60 cm D-pony's60 tm. 80 cm Beginnerscategorie paarden 70 t.m. 90 Paarden 90 tm. 110 cm. SINT ANNALAND - Sloop woningen - De woningen Java- dijk 2, 4,14 en 18 in St Annaland zullen binnenkort onder de slopershamer vallen. Met de tijdelijke bewoner, dhr. H. R. Weidauer uit Heme (West-Duitsland) heeft het gemeentebestuur een overeen komst bereikt voor wat betreft de aan koop, evenals met de eigenaar van Java- dijk 4, dhr. F. Kok uit Rotterdam, met beide aankopen heeft de commissie on roerende zaken ingestemd. De Directie van de Volkshuisvesting had problemen met de hoogte van de overeengekomen schadeloosstelling aan dhr. D. Lefarth, eigenaar van het pand Javadijk 18. Tij dens de raadsvergadering d.d. 21 novem ber 1983 werd besloten tot aankoop over te gaan, maar Gedeputeerde Staten ont hielden zich van goedkeuring wegens strijd met het financiële belang van de gemeente. Na overleg heeft betrokkene een aangepaste schadeloosstelling, die 10.000,- lager uitkomt, inmiddels inge stemd. Het beroep bij de Raad van State van P. F. de Rijke en diverse anderen tegen besluit Ged. Staten tot gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan „Kom" is ongegrond verklaard! In Oostvoorne wordt morgen, woensdag 22 augustus, weer de jaarlijkse lampion optocht gehouden. Tijdens de toch ver lenen zes muziekkorpsen hun medewer king. Dat zijn D.E.S. uit Hoogvliet Sempre Crescendo uit Hellevoetsluis, Ons Genoegen uit Rockanje, Voome- Putten uit Nieuwenhoord, Harmonia uit Zwartewaal en Volharding uit Oostvoor ne. De optocht wordt om 19.00 uur opge steld rondom en in de Hoflaan en om 20.00 uur begint men aan de gebruikelijke route die eindigt op de Hofwei. Daar zullen de prijswinnaars van de wedstrijd bekend gemaakt worden. Tijdens de pauze in de Zandweg worden de lampionnen aangestoken. Inschrijven voor de wedstrijd kan op de avond zelf bij het WV-kantoor op het Dorpsplein. Er zijn vijf kategorieën: 1. individueel; 2. fietsen; 3. karretjes; 4. verenigingen en groepen; en 5. wagens. Per kategorie worden prjizen uitgedeeld, al naar gelang de kwaliteit, originaliteit kreativiteit en verlichting. Er moet met de hoogte van de wagens rekening gehouden worden met lanen die overkapt zijn met bomen. Paarden en ponies kunnen niet meelopen. SOMMELSDIJK Rommelmarkt Exodusgemeente Evenals voorgaande jaren organiseert de Exodus Gemeente op zaterdag 25 augus tus weer een grote rommelmarkt, welke zal worden gehouden op het parkeerter rein achter de Exodus Kerk aan de Dorps weg in Sommelsdijk van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 4.00 uur. Naast de rommelmarkt zijn er nog vele attrakties zoals o.a. de verkoop van ver schillende delikatessen (zelf gemaakte jams, cakes, koekjes etc), handwerkkra- men en de verkoop van bloemen en plant jes. Ook zal er weer wol gesponnen wor den en de vele mogelijkheden daarvan worden getoond. Verder vindt u er kramen met volksschilderkunst en handenarbeid artikelen. Voor de kinderen zullen er ook verschil lende dingen worden georganiseerd door de jongeren van deze Gemeente. In de ontmoetingshal van de kerk is er gelegenheid tot het rustig nuttigen an een kop kottle, een drankje en een broodje. Op het terrein is er ook gelegenheid tot het barbecuen van verschillende vleessoor ten. In de ontmoetingsruimte zal door de zendingskommissie een expositie worden gehouden van het werk van de zending. De opbrengst van deze dag zal ten goede komen voor de aflossing van de kosten welke zijn gemaakt voor de bouw van een jeugdlokaal. SINT ANNALAND - „Vrij en Blij" kocht nieuw klimrek - De speeltuinvereniging „Vrij en Blij" uit St. Annaland heeft een vliegtuigklimrek aangeschaft voor de prijs van 4200 gul den. Dit prachtige nieuwe toestel vervangt twee oude klimmogelijkheden, die hier aan toe waren. Het bestuur van de Speel tuinvereniging „Vrij en Blij kon tot de aanschaf overgaan dankzij de subsidie van de gemeente Tholenm die naast de contributie onontbeerlijk is. Verder heeft men de speeltuin in niet minder dan vier kleuren helemaal opgeschilderd, zodat het voor de jeugd in deze vakantietijd plezie rig spelen is in de speeltuin aan de School straat - Schriftoverdenking - Op woensdag 22 aug. a.s. hoopt ds. Tj. de Jong, Ned. Herv. predikant uit Poortvlietdes namiddags om 16.00 uur een Schriftoverdenking te hou den in de gemeenschapszaal van het Be jaardencentrum „De Schutse" aan de Fr. M. Boogaardweg in St Annaland. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Advies mosselverwaterplaatsen in {(om van Neeltje Jans Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde, de instantie die een advi serende taak heeft gekregen van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat om aanwijzingen te geven over de inrichting van deze zeearm, na de afsluiting in 1986, pleit er voor dat de kom in het werkeiland Neeltje Jans gereserveerd zal worden voor de verwatering van mosselen. Van de zijde van de mosselhandel in Yerseke is destijds als bezwaar aange voerd, dat de mosselverwatering gevaar zou lopen als door de Oosterschelde- afsluiting het waterpeil drastisch zou wor den verlaagd. De verwaterplaatsen van de mosselen bij Yerseke zijn nu gelegen in het oostelijk deel van de Oosterschelde, dus verder van de Noordzee. Door deze verwaterplaat sen vor of direkt achter de stormvloed kering te kreëeren zou slibvorming op de percelen, waarvoor nu gevreesd wordt bij Yerseke, achterwege blijven. De stuurgroep geeft verder in haar advies duidelijk de voorkeur aan de natuurlijke ontwikkeling in het Oosterscheldegebied, boven de plannen die bij anderen leven om de rekreatiemogelijkheden optimaal te be nutten en het toerisme te bevorderen. K.G. 8 verkocht De kotter Hubbenadda, K.G. 8, van rederij I. Bout b.v. uit Kortgene, meer malen bekeurd en als nieuws in de kranten verschenen omdat men al of niet in de Belgische twaalftnijlszone had gevist maakt niet langer deel uit van de Neder landse zuidvloot Door bemiddeling van machinefabriek Padmos Bruinisse-Stel- lendam werd het schip naar Engeland verkocht. SCHERPENISSE - Benzine uit auto gestolen - Bij de camping werd uit een auto 15 liter benzine uit de tank afgetapt bij de twee andere auto's lukte dat niet. Voorts werd de boothelling beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. SINT ANNALAND - Teamwedstrijd Jagersvereniging - Een teamwedstrijd van de afdeling Tholen en st Philipsland van de Koninklijke Jagersvereniging werd gewonnen door de groep Midden-Zeeland. Aanvoerder L. van Eyzeren wist met zijn team 221 punten te verzamelen. Afdelingsbestuurs- lid M. J. Kooyman uit St. Annaland reikte aan het Zeeuwse team de eerste prijs uit. De verdere uitslag: 2e team Scherpenisse 190 punten; 3 e team Tholen 186 punten; 4e team Zuidgeest 184 punten. Indivi dueel noteerde Hijs en Dooi uit Bergen op Zoom de beste dagprestatie. Deze klei- duivenschutter behaalde 48 punten van de maximaal te halen 50 punten. - RUILBEURS - Dinsdag 21 aug. wordt van 19.00 tot 22.00 uur een postzegel- en muntenruilbeurs gehouden in de boven zaal van Hotel „Havenzicht" in St Anna land. De toegang is vrij en er is een gratis verloting. - Aardappalveiling vrydag 17 aug. - Doré eerste soort 0,33 - 0,34; Doré tweede soort 0,28; Doré gewone apart 0,27; Doré bonken 0,13 - 0,14; Lekkerlanders gewone 0,25; Gloria gewone 0,20 - 0,24; Gloria bonken 0,30 - 0,31; Bintjes gewone 0,18 - 0,22; Bintjes bonken 0,31 - 0,32; Eigenheimers gewone 0,29 - 0,36. Aardappelprijs per kg. Aanvoer 225 ton. MIDDELHARNIS Onlangs is in de gemeente Middelhamis weer een Anjerkollekte gehouden. De opbrengst bijeengebracht in Middelhar- nis/Sommelsdijk 3.570,65; Nieuwe Tonge 999,45 en in Stad aan 't Haring vliet 791,50 bedraagt in totaal 5.361,60; eenderde deel van dit bedrag wordt verdeeld over de verenigingen in de gemeente, welke aktief aan de kollekte hebben deelgenomen. Tweederde deel komt ten goede aan het Anjerfonds, dat financiële steun verleent aan verenigingen, stichtingen en andere organisaties ter bevordering van de aktivi- ten op alle tot de Nederlandse kuituur te rekenen gebieden. - ROTTERDAM - Het nieuwe produkt waarmee Dehnert Jansen B.V. op de markt is gekomen, heeft het aanzien van zeemleer. In feite betreft het een uit mi crovezels opgebouwde, zijde-achtige ve lours van polyester. Het resultaat van de meest recente technologische ontwikke ling op het gebied van meubelstof. De platgeweven en aan weerskanten geruwde „Plus Belle" voelt prettig aan. Doordat een optimale uitwisseling plaats vindt van vocht en warmte is de stof bij uitstek geschikt om er zitmeubelen mee te stofferen. Omdat sprake is van een hoge scheurbestendigheid kan het artikel rustig slijtvast genoemd worden. Van de zijde van de industrie is met belangstelling gereageerd op de nieuwe bekledingstof, niet in het minst vanwege de gunstige eigenschappen, (lichtecht, kreukherstellend, antistatisch, pillingvrij) Het soepele materiaal leent zich heel goed voor het maken van hoezen wat veelvuldig voorkomt bij herstoffering. De stof is vuil- en waterafstotend zodat volstaan kan worden met normaal onderhoud. Volgens Deja kunnen afneembare hoe zen zelfs gewassen worden, wat voor de consument wel zo praktisch is. „Plus Belle" is 140 cm breed en wordt via de meubeldetailhandel geleverd in 9 moderne kleuren. De verkoopsprijs be draagt 149,90 per meter. De Schotse schepen, al of niet voorzien van een diepvriesruim, die zo nu en dan voor de kant in Bruinisse of Stellendam komen om daar een revisiebeurt of een reparatie te ondergaan, zijn wel flinkuit de kluiten gewassen knapen, maar ze vallen in het niet bij de moderne Nederlandse diepvries vloot die de laatste jaren in bedrijfis gebracht door rederijen als Cor nells Vrolijk, Jaczon, en van der Zwan en anderen die stuk voor stuk zo'n 1000 of meer brt. groot zijn en die hun arbeids- of visterrein naar de Amerikaanse wateren kunnen en sedert kort ook mogen ver leggen. Momenteel vissen ze op haring, maar het visje waardoor het mogelijk werd deze schepen te bouwen was de makreel en in het bijzonder de horsmakreel. Ingevroren makreel werd tot vorigjaar volop geëxpor teerd naar Afrikaanse landen, maar vorig najaar stagneerde die export. De derde landen, die als voornaamste klanten gol den, konden de makreel niet meer betalen en daardoor vielen de exportmogelijkhe den voor Nederland, evenals voor Schot- lan weg. De Schotten weten nu niets beters te doen, dan naar Nederland een beschuldi gende vinger uit de steken en van de daken te roepen, dat de Nederlandse rederijen het niet zo nauw namen met hun makreel- kwantum. In plaats van horsmakreel wordt gewone makreel gevist en in de koelhuizen opgeslagen en de vangstquota worden enorm overschreden. De makreelvissers mogen nu al sedert juni niet meer op makreel vissen, omdat het gehele kwantum voor 1984 al in die maand was opgevist, maar de Schotten zouden willen zien, dat Nederland ook in 1985 geen makreel meer zou mogen vissen. En de Schotse vissers worden gesteund door de grootste Britse Visserij Organisatie, die bij de EG in Brussel aan de bel gaat trekken, om de Nederlanders te straffen, door hen van de visserij op makreel in geheel 1985 uit te sluiten. Eenzelfde gebaar wordt gemaakt tegen over de Deense vissers, die op haring vissen en die eveneens zich van een door de EG toegestaan kwantum weinig of niets aan trekken. Van de zijde van de Nederiandse rede rijen wordt er op gewezen, dat het gebrui kelijk is, om lading van kleinere schepen over te nemen en de Britse Vissersbond kan niet ontkennen, dat dit ook op grote schaal is gebeurd. Dit „overnemen of klondiken", zoals het in de vaktaal heet, is niet strafbaar en de aangebrachte vis moet uiteraard in mindering worden gebracht want gekochte vis is iets anders dan de vis, die volgens het kwantum of quotum is opgevist. De Nederlanders proberen nu in Japan een markt te vinden voor de haring en de horsmakreel, die nu niet meer naar Afrika kan worden uitgevoerd en op die manier wat ruimte te krijgen in hun over volle diepvriespakhuizen. Nu wij op ruim de helft van augustus zijn aangekomen, kan al worden opgemerkt dat dit jaar augustus de beste van de drie zomermaanden wordt, althans in ons ge bied. Dat kan al vrijwel niet meer missen, want het aantal zonnige en warmere dagen is beduidend groter als ook de aktiviteit van hogedruk in onze naaste omgeving met noord tot noordoosten winden. Opmerkelijk is deze zomer het zeer grote verschil tussen het aantal uren zon in Zeeland - maar iets minder dan normaal - en het grote tekort aan zon in het noorden, ongeveer noordelijk van de lijn Zaan- streek-Twenthe. In Groningen waren juni en juli samen vrijwel even zon-arm als het record in 1919. Nemen wij de sombere meimaand er ook nog bij, dan is het record zon-arm gebleven. Geen wonder dat uit vele volkstuintjes van de sla, de andijvie en de boontjes, om er enkele te noemen, nauwelijks iets te recht is gekomen. In juni en juli zat men vrijwel overal in Europa beter dan in ons gebied en een groot deel van Duitsland door de zeer hardnekkige wolkenvelden die met de noordwesten winden van de Noordzee werden aangevoerd. WEINIG REGEN Van noodweer is nauwelijks sprake ge weest In juli een zware hagelbui in Beie ren, zoals de televisie ons liet zien, en een dergelijke bui in noordoostelijk Zwitser land plus een windhoos boven het Engelse Nottingham met schade. De eerste week van augustus gaf heel veel regen in Noord Italië, 80 a 100 mm plus in Zwitserland, Oostenrijk en Zuid Duitsland. Rond het weekeinde van 12 augustus kwam van de Noordzee hogedruk naderbij met stabiel en zonnig zomerweer. Op enkele plaatsen waar onsjulimet40 a 60 mm niet zo gul met regen was komen klachten over droogte naar voren. Plaat selijk op het platteland wordt al weer een regeninstallatie van stasl gehaald. Want dat kan van deze zomer wel wor den gezegd- al hebben wij tot heden tekort aan warme dagen en weinig zon gehad - opvallend veel regen is er niet gevallen. In de meeste provincies minder dan normaal. Ook de vakantiegangers in ons land heb ben overdag maar af en toe de regenjas behoeven aan te trekken. Nu hogedruk een grote stabiliteit is gaan vertonen (rond half augustus), lijkt het er op dat augustus 1984 duidelijk als zomer maand straks genoteerd wil worden. De Nederlandse fruitteelt ondergaat de laatste jaren een sterke modernisering. Boomgaarden worden gerooid en op nieuw ingeplant met door de consument gevraagde fruitrassen. Het fruit wordt nu geteeld aan kleinblijvende boompjes, waarvan er in lange rijen zo'n 2000 a 4000 per hectare staan. Steeds meer vakkennis is nodig voor de verzorging van deze boompjes en het eraan hangende fruit Hoe de verzorging, de oogst, de sortering en het bewaren van fruit in hun werk gaat kan men zien op de 36 fruitteeltbedrijven, die zich voor bezoekers hebben open gesteld. De fruittelers en hun gezinsleden, in vele gevallen geassisteerd door collega-fruit telers, leiden belangstellenden gaame rond over hun bedrijven. Bovendien is de tijd dan „rijp" om alvast te genieten van de nieuwe oogst Voor bezoekers, die graag wat meer willen weten over de Neder landse fruitteelt, over nieuwe rassen als Jonagold, Karmijn en Elstar en over aller lei andere zaken is informatiemateriaal beschikbaar. Daarnaast zullen fruittelers gaarne alle vragen die er zijn willen beantwoorden, bijvoorbeeld hoe er gesnoeid wordt op welke wijze appels en peren bewaard worden enzovoorts. Eén van de fruitteeltbedrijven die open dag houden is het fruitteeltproefbedrijf aan de Rijksstraatweg 44 in Numansdorp. Belangstellenden zijn op zaterdag 25 au gustus welkom. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 63 ------------------------------------- De nacht was schemerig en vol geuren van bottend groen toen Leune het Üeine bak- keetraam opschoof en over de venster bank leunde. De deuren waren door Max met een stevig slot gemaakt dat ze niet open kon doen en het raam aan de voor kant zat opgepend. Maar zijn voorzorg had het bakkeetraam vergeten. Ze klom eerst op een stoel en liet zich dan naar buiten zakken. De maan stond achter de bomen. Een streep licht viel over de weg en de huizen, maar in het hof was het duister en zoefde de wind weemoedig door het hout. Leune had geen stok. Moeizaam, zich vasthoudend aan de muur, sukkelde ze achterom het huis. Ze dook weg achter de haag toen Max over het vondertje kwam met een pak onder zijn arm. De schuurdeur kraakte en zijn stappen klonken dof op de lemen vloer. Leune spiedde tussen de takken. Hij maakte licht in de schuur en rommelde met een schop en stenen. Het duurde lang. De maan klom boven de olmentoppen en straalde hel over het dorp. Eindelijk kwam Max weer buiten, hij sloot de schuurdeur zorgvuldig en liep naar de steenpit Het gaas was op twee plaatsen losgetrokken. Me't een steen sloeg hij de omgebogen einden vast aan een spijker en nam de aker mee in huis. Leune kwam weer overeind toen het stil was en hinkelde dwars over de akkertjes naar de welbak, die zilverig-wit leek in het maanlicht Haar kromme vingers werkten het gaas vanachter de spijker. Soms keek ze op en mompelde. Een paar keer stak ze een hand uit naar het licht, maar dan besteedde ze weer al haar aandacht aan het gaas. Een nachtvlinder fladderde langs haar gezicht en ergens plonste een waterratje in de sloot. Ze keek niet op, maar liet de blinkende kiezeltjes die ze opraapte in de put vallen. Ze plensten in het water en maakten kleine kringen. Leune bukte zich, baarene hand omklemde de rand van de put met de andere rekte ze naar de kringen. Een grote steen liet los en plofte naar beneden. Zilveren druppels spatten op tot tegen haar gezicht Ze kirde en bukte zich weer. De maan wiegelde met vele gezichten in de kringen, die tegen de wand braken. Verwonderd keek ze, hoe het water lang zaamaan stiller werd tot de maan groot en rond midden in de put stond. Haar kirrende lach klonk als een vogel geluid toen ze naar het witte licht greep.... het week.... het beWoog toen haar vinger toppen het water raakten. Nog verder boog ze, het koele water maakte haar polsen nat... haar gezicht, het gleed om haar hals.... Een ogenblik werden de kleuren van haar grein keus helder verlicht dan stieten er wijde dikke kringen tegen de gemetselde stenen.... het klokte in een scheur. De nachtvlinder zette zich op de af- gebrokte stille stenen. Ik bin d'r an geloot Daarmee kwam Arend bij Max Wattèl binnen, die op z'n pijperoer kauwend bij de lege haard zat Zó.... zó dat ad ik wel gedocht. Eerlijk gezeid zat ik op je te wachten. Arend sloeg hem op zijn schouder. Oe kan jie dat noe dienke? 't Is net geluk as je d'r uut loot. Max stak zijn pijp opnieuw aan en blies de rookslierten door den uuze. Ik zal je missen, joen. Ik oore gin nieuwtjes meer uut stad en een eêle zeu- mer alleene eute-beute. (rondtobben) Hij liet zijn onderlip zakken en spuwde in de asput Daer moe je nog nie over dienke. Dat is pas kommende jaer. Och....! Max leunde ver achterover in de brede houten stoel en keek'naar de berookte groene zolder. Slecht is 't nie. Je leert 't er altied wat en soms tref je d'r aardige lui. Maer je moe zie dat je nie over-oop raekt mee de gouwe kragen, wan die kun een duit in 't zakje doe as ze wille. Ze zwegen allebei en luisterden naar het geluid van de zee, dat ruiste als een stormwind, die heel ver voorbijstreek. De schaduwen op de wand werden groter en begonnen te leven. De opgezette bonsienk op de driepoot bewoog zijn platte kop en de uitgespreide ottervellen krompen ineen en rekten weer uit of ze van het beschot wilden komen. Een paar keer keek Max naar de jongen, die met zijn ellebogen op zijn knieën naast hem zat Hij vond het plezierig dat Arend een man begon te worden. Het leek nu zo lang geleden dat zijn handen, die lange smalle handen, de zware eikenblokken optilden en in het vuur gooiden, dat de vonken hoog opspatten en hij kraaide van schrik en plezier. Max schraapte zijn keel, want hij wilde niet toegeven aan het weemoedige gevoel dat over hem kwam, nu zijn kleine kame raad uit zijn leven weg zou gaan. Hij zou wel weer terugkomen en misschien de komende winter er nóg zijn. De lange avonden zouden ze nog bij het walmende lampje zitten, hij met zijn snijwerk en de jongen met" zijn vragen en zijn aandacht. Maar op den duur.... Met een snierend geluid schoof hij zijn stoel over de plavuizen en ging naar het raam. In de maanlichte avond waren de wilgen in het hof van Simen Joosse met zilver overstroomd en de hagen stonden stil te glanzen. Ik ebbe nog een nieuwtje! Arend keerde zich om en Max zag dat zijn ogen lachten, toen hij verder ging.... ik ebbe een meisje. Wat zei jie? Het raam werd met een smak opgeschoven. Daerom sloeg jie zó vee aevenden over om ier te kommen. Den ouwen Max kon wel in z'n ééntje zitte, wat docht je!.... Arend hoorde niet dat de stem van de stroper onvast was en ineens aftjrak. 't Is Bette.... Max bukte naar buiten en speurde in de elzenstruik waar een slaperige vogel schoefelde. Dat was, achteruut be- keeke, te verwachten. En wat zei je moe der daervan? Kee vaste verkeerienge en jie strek ook, ze raeke ouwe kneutjes, die Simen en Jikkemien. Arend wachtte even met z'n antwoord en zei dan zacht Moeder was 't er nie dadelik mee content maar vlee weeke is Bette bie ons geweest en noe is 't goed. Vader bemoeide z'n eige d'r glad nie mee. Max begon op en neer te lopen met z'n handen op zijn rug. Suust suust... ja.... julder moeder is zunig op julder. Ze kiekt eest is goed vor ze d'r kiekens laet gae. Ja.... ja.... Zó gaet dat... Hij had de jongen bij de haard wel hard in zijn handen willen knijpen of op zijn schouders slaan of misschien over zijn haar strijken en dan maar niks zeggen. Hij zat daar te dromen, dat kon je aan zijn gezicht zien en den uuze van buurman Max zou gauw vergeten zijn. 't Zal mieters raar zien as jie weg bin.... julder ebbe ier geloope vandatje gebore bin om zó te zeggen. Max zette zich schuin in de vensterbank. De maan scheen op zijn ruig hoofd en het verweerde gezicht dat een zachte uit drukking had. Hij wendde zich om naar het land, waar lichte dampen uit zee opstegen, voort- wiegden om ineens onzichtbaar op te gaan in de grote nacht. (wordt vervolgd) ¥*********4■************************'^*****'^*4■***'f*'^■»■'^J^*4■*********4■*'^*^^**^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2