aT^.f^fH S neeu wsterren 3 voor/7,95 Politieberichten FIETSEN Genoeg werk in agrarische sector DIEPVRIES ttMtidi^naii Nieuw graszaad veiliger geworden Rommelmarkt in Sommelsdijk Gouden zegelring Benoeming Rumptstad Politieberichten Wie de schoen past, trekke hem aan! Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 57e Jaargang DINSDAG 21 AUGUSTUS 1984 No. 5322 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Combinatiebanenplan van Landbouwschap: In de land- en tuinbouw is de vraag naar arbeid groter dan het aanbod. Er is zelfs ruimte voor 1300 extra arbeids plaatsen. Er is dus voldoende werk op de boerderij, als alles maar goed wordt georganiseerd. De boeren en tuinders met hun organisa ties zoeken al enige tijd heel ijverig naar banenplannen. Zij vinden dat er op de boerderij best wel werk is voor een aantal jeugdige werklozen. Het landbouwschap (dat is het orgaan waarin alle boeren en tuinders samenwerken) heeft een ambi tieus „Combinatiebanenplan voor de agrarische sector" aangeboden aan de ministers van Sociale Zaken en Werkge legenheid en van Landbouw en Visserij. De bewindslieden kunnen er hun voordeel mee doen als ze tenminste financieel wil len meewerken. Behoefte aan betaalde arbeid De katholieke boerenorganisatie (KNTB of Katholieke Nederiandse Boe ren- en Tuindersbond) heeft de jeugd werkloosheid wat meer in kssrt gebracht Via interviews heeft de Bond zowel de vraag naar als het aanbod van arbeid in de land- en tuinbouw gespeciseerd. Opval lend is wel dat de jeugdwerkloosheid in de agrarische sector maar eenderde is van het landelijk gemiddelde (d.w.z. 10% tegen over 30%). Overigens moet men wel weten dat het begrip jeugdwerkloosheid in de land- en tuinbouw met reserves en voorwaarden is vastgesteld. Er zijn in ons land nl. veel jongeren vanuit niet-agrarische milieus en veelal met een niet-landbouwkundige en een algemene vormende scholing die graag op de boerderij willen werken. Terug naar het onderzoek: woe nagaat hoeveel uren er nog extra kunnen worden gewerkt op de boerderij komt al gauw tot de conclusie dat de uitslag wijst naar 1300 volledige arbeidsplaatsen. De boeren hebben geen behoefte aan volledige, voor het gehele jaar bedoelde arbeidskrachten. De agrarische vraag naar extra arbeid heeft vooral betrekking op seizoenwerk, op piekuren, op werk dat normaal blijft liggen, op werk dat de boer net iets te veel tijd en moeit kost. Voorts wil de boer tijdelijke hulp als die maar niet te duur is. Wat dat betreft heeft de boer een hekel aan extra administratieve rompslomp, rege lingen voor arbeidsovereenkomsten en uiteindelijk een hekel aan de daarvoor te maken kosten. Combinatiebanen Er is dus vraag naar arbeid maar ook aanbod. Hoe koppel je die twee op een acceptabele wijze zodat een steentje wordt bijgedragen aan de (jeugd)werk- loosheid. De oplossing ligt in de zgn. combinatiebanen. Er moeten instanties' komen die jeugdigen (werklozen) in (vas te) dienst nemen en die krachten vervol gens „uitzetten" bij de boeren die tijde lijke iiulp nodig hebben. De bedoelde instanties vervuUen daarmee een trechter functie. De boeren zijn met deze opzet gediend, want zij hebben dan niets te maken met administratieve en andere for mele rompslomp. Er is nog één aspect; de boeren vragen hulp, maar niet tegen elke prijs. De extra arbeid moet dus betaalbaar zijn. Eigenlijk moet de overheid (zeker in de eerste jaren) financieel bijspringen. Zij is immers gebaat bij bestrijding van werk loosheid énzij bespaart ook gelden die anders bedoeld zijn voor werkloosheids uitkeringen. Na enkele jaren als de boeren wat meer gewend zijn aan het systeem van combinatiebanen zullen zij wellicht ook de volledige prijs voor de arbeid willen betalen. Of zij daartoe bij machte zijn, hangt af van de gang van zaken op de boerderij. En dat laatste wordt bepaald door de boer en voor een deel door de overheid. B. Schouwing Gemeenteraadsvergadering DIRKSLAND Donderdag 23 augustus wordt in de ge meente Dirksland weer de eerste gemeen teraadsvergadering na de zomervakantie gehouden. Naast andere punten komt in bespreking of er subsidie verleend gaat worden aan diverse instanties. Het gaat om een bijdrage voor onder meer de Vereniging voor amateurarcheologen voor Goeree-Overflakkee „De Motte", voor de werkgroep „Samenwerking", voor de bouw van het verzorgingstehuis voor bejaarden in Dirksland, voor het U. V. V.-werk en voor de Vereniging E.H.- B.O. in Dirksland. Evenals vorige week in Goedereede komt de bijdrageregeling voor Stichting Schoolbegeleidingsdienst Zuid-Holland zuid en de Stichting Begeleidingscentrum Gereformeerde Scholen aan de orde. Tijdens dé markturen in Sommelsdijk wordt morgen een romrnelmarkt voor Woord en Daad gehouden. Vanaf 10.00 uur zijn er pannekoeken te koop. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD Opening vakbeurs VIS '84 Mr. Pieter van Vollenhove zal op maan dag 24 september de Internationale Vak beurs voor de Vishandel en de Visverwer king VIS '84 openen. Deze vakbeurs die tot en met 26 september wordt gehouden in de Expohal in Hilversum, is de tweede vakbeurs op dit gebied. De eerst werd in 1982 gehouden. Het gebouw (de Expo hal) is te klein om de meer dan 100 standhouders te kunnen bergen, zodat voorzieningen zijn getroffen om iedere aanvrager voldoende ruimte te garande ren. Gedurende dezelfde tijd houdt ook de Levensmiddelenbranche in Hilversum een vergadering. op zijn achttiende verjaardag kreeg dhr. van der Valk uit Middelhamis van zijn verloofde een mooie gouden zegelring kado. Vijfenzeventig gulden kostte de ring en de initialen van zijn vriendin waren er in gegraveerd. Verkering - verloving - huwelijk. Zo ging het ook met het paar Van der Valk. Net twee jaar getrouwd waren ze, toen ze tot hun grote schrik de ring vermistten. De heer van der Valk had net enkele uren van hard werken in „'t hof' achter de rug. Zoeken in de volkstuin mocht echter niet baten, de ring was en bleef spoorloos, het leven ging verder, zonder de zegelring. Jaren verstreken, het zilveren huwelijks feest kwam in zicht Per telefoon liet een oom weten dat hij een verrassing had. Kom maar langs, zei hij. Nee het was geen gewonnen prijsvraag en ook geen vervroegd huwelijkskado. 't Was een hard voorwerpje, gevonden op de bodem van een emmer, die tante had gebruikt om een bos kroten te spoelen. Kroten uit de volkstuin. Wat het voorwerpje was? In derdaad, een zegelring met initialen, de initialen van mevr. van der Valk! De groentetuin van oom en tante lag naast die van het echtpaar Van der Valk. Vermoed wordt dat de ring 23 jaar in de grond van de volkstuin heeft gelegen, wat haast niet te zien is aan de ring. Sinds vorige week draagt dhr. v. d. Valk weer de gouden zegelring. PRAKTIJKCURSUSSEN MICROCOMPUTERS voor Servicetechnici, Managers, Operators en Automatiseerders In september/oktober start de NTS in het gehele land opnieuw met praktische avondcursussen en studiedagen, waarbij elke twee deelnemers over een microcom puter met randapparatuur beschikken. Er zijn oriëntatiecursussen voor technici en managers, gebruikerscursussen voor ope rators, programmeurs, boekhouders en beeldschermtypistes en technische cur sussen voor service- en onderhoudsper soneel. Cursusplaatsen De cursussen worden gevolgd in Am sterdam - Arnhem - Bergen op Zoom - Breda - Eindhoven - Enschede - Gronin gen - 's-Hertogenbosch - Leiden - Maas tricht - Rotterdam - Utrecht - Venlo - Zwolle. Ook zijn cursussen 'in huis' mo gelijk, waarbij programma, lestijd en aan vangsdatum in overleg met de NTS wor den vastgesteld. Driemaandscursussen Deze groep omvat de cursussen Micro processors en microcomputers - Assem- bleertaal en interfaces - Programmatuur en toepassing - Programmeren in Basic - Programmeren en Pascal - Computer- oriëntatie voor technici. Studie- en praktijlcdagen In deze groep kan worden gekozen uit Computeroriëntatie voor midden- en ho ger kader - De personal computer als veelzijdig managementgereedschap - Ba siskennis informatica 1 AMBI II - Com- puterboekhouden, kort en praktisch - Pro grammeren in Basic en Pascal - Micro- elektronica in industriële besturingen - Compotergestuurd meten en regelen - Projectmanager en projectmanagement - Gestructureerde analyse en programma generatie - Medische instrumentatie met behulp van microcomputers - Computer- introductie en -gebruik voor verpleegkun digen. Andere NTS-praktijkcursussen Industriële elektronica - Medische elek tronica - Industriële elektrotechniek - Meet- en regeltechniek - Verwarmings-, koel- en luchtbehandelingstechniek - Hy- drauliek en pneumatiek - Praktisch lei dinggeven. Management voor middenka der - Schriftelijk rapporteren. Uitgebreide informatie Stichting Nederlandse Technische School, Jacob Marisstraat 61, 1058 HX Amsterdam, Telefoon (020) 15 72 22. Rumptstad B. V. in Stad aan 't Haringvliet heeft ing. K.B. van Dam en A. J. Diepen horst benoemd tot adjunct-directeur, in gaande per 1 september. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Diefstal pleziervaartuigen Vorig jaar (1983) werden in Nederland 450 pleziervaartuigen gestolen, waarvan er een honderdtal werden opgespoord en aan de oorspronkelijke eigenaars werden teruggegeven. Bovendien verwisselden plm. 1000 buitenboordmotoren op onwet tige wijze van eigenaar, maar de terug bezorging bij de eigenaar was en is minder eenvoudig. MIDDELHARNIS - Op 18 augustus j. 1. deed een inwoner van Middelhamis aangifte van diefstal van dertien hanen. De hanen zaten in een schuur, staande op Knorrenburg in Som melsdijk. Om de beesten te bereiken heeft men de schuur open moeten breken. - Op 18 augustus j.l. had men in polder Oud Kraaijer te Sommelsdijk een hoe veelheid oud hout en stro in brand gesto ken. De rookontwikkeling daarvan was echter zodanig, dat het verkeer over de weg daar last van ondervond. Door de brandweer werd daarop de zaak geblust - Op 19 augustus j.l. bleek dat er van een auto, eigendom van een inwoner uit Mid delhamis, de vier sierwieldoppen verdwe nen waren. Deze wieldoppen moeten er in de nacht van 18 op 19 augustus zijn afgehaald. Het betreft hier witte wieldop pen die op een B.M.W. personenauto zijn gemonteerd. - Op 19 augustus j.l. werd door een inwoner uit Spijkenisse aangifte gedaan van diefstal van zijn vouwfiets. Hij had zijn voertuig neergezet op de zogenaamde bietenkaai aan de Oosthavendijk in Mid delhamis. Benadeelde lag daar met zijn boot. De fiets is mogelijk in de nacht van 18 op 19 augustus weggehaald. De oogst komt weer op gang, niet zo erg vroeg dit jaar. Waarschijnlijk als gevolg van de natte maand juli met vrij koude dagen. Wat er ook van de oogst gezegd kan worden, dat hij groot is dit jaar, staat vast. In Amerika schijnen sommige produkten zelfs 80 procent meer op te brengen. Vorig jaar was de opbrengst van graan 8100 kilogram per hectare en nu wordtals voorlopig cijfer een hoeveelheid van meer dan 9000 kilo genoemd. Er is in vergelijking met vorig jaar veel meer tarwe gezaaid, ook op Goeree-Overflakkee. y De prijzen van het graan zijn lager dan in 1983: toen kreeg men 51 gulden voor 100 kilo graan, nu is dat 47 gulden. Bij het bepalen van de prijs is men sterk afhankelijk van de prijzen op de wereldmarkt. Het is de combinatie Van der Have/ Mommersteeg, de laatste firma altijd ge specialiseerd geweest in graszaden, maar samen volle dochters van Suiker Unie, gelukt voor het eerst in de geschiedenis een zelf gekweekt soort Engels Raaigras in de Rassenlijst te krijgen. Natuurlijk staan er wel meer graszaden in de rassenlijst, maar het bijzonder is dat het een soort is die tot de tetra ploide rassen behoort. Tetraploide staat hier voor een soort met 24 chromosomen. De diploide rassen hebben maar 12 chromo somen. Het nieuwe ras is de Condessa tetra ploide, geschikt voor blijvend grasland. Citadel en Bastion, eerder opgenomen tetraploide rassen, waren hooigrassen. Men verwacht voor het nieuwe ras een groot afzetgebied. MELISSANT - Ophalen oud papier. Morgen (woens dag) wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het s.v.p. tijdig en goed gebundeld gereed zetten? Goedereede Diefstal In de nacht van 13 op 14 augustus 1984 werd op de Hofdijksweg te Ouddorp van een vrachtauto ontvreemd, een oranje zwaailamp, merk Hella. Fiets gestolen Aangifte werd gedaan van diefstal van een donkergroen herenfiets, merk River- town. De fiets stond niet afgesloten bij strand Noord. Verdachten diefstal aangehouden Door de oplettendheid van een persoon, welke kort geleden het slachtoffer was geworden van een inbraak,m kon dd e Verdachten diefstal aangehouden Door de oplettendheid van een persoon, welke kort geleden het slachtoffer was geworden van een inbraak, kon de politie te Ouddorp in totaal vijf personen ter zake diefstallen/inbraken en vernielingen aan houden. Zij bekenden dit jaar en vorigjaar te Ouddorp ongeveer 25 maal te hebben in gebroken in winkels, vakantiewoningen, auto's en caravans. Verder bekenden zij ook in Rotterdam, Hellevoetsluis en Spij kenisse regelmatig aktief te zijn geweest. Zij bekenden daar ongeveer 25 maal te hebben ingebroken. In een aantal gevallen trad de vader van twee verdachten op als heler. Deze werd hiertoe ook aangehouden. Een grote ver scheidenheid aan goederen werden ont vreemd. Een zeer gering aantal voorwer pen kon door de politie worden achter haald. De leeftijd van de daders varieerde van 17-49 jaar. Het totale schadebedrag is ongeveer 60.000,-. Aanhouding Verder werd voor de tweede maal een 33-jarige, regelmatig in Ouddorp verblij vende, Rotterdammer aangehouden ter zake diefstal van een antieke klok. Sinds vorige week zaterdagavond 12 augustus (resp. zondagmorgen) worden er aan de PhilipshooQesweg te Dirksland vijf katten vermist Een ervan is dood terag gevonden. Het was volgends een dieren arts te laat, om de doodsoorzaak vast te stellen. De vraag van alle eigenaars van deze zo trouwe huisgenoten is nu: Wie heeft er in deze buurt zo'n hekel aan deze dieren? Wie heeft er zo'n last van deze dieren, die misschien wel eens wat in een prachtige tuin deponeren, maar het toch altijd netjes wegkrabbelen of die wel eens een muis of vogel vangen? Wie brengt deze weerloze dieren om het leven? Want, dat de andere vier ook dood zijn, staat nu voor ons wel vast Doodgeschoten of vergiftigd, zijn ze er gens begraven, of in een container gede poneerd? Wij kunnen ons niet voorstellen, dat Mopje, Miekie, Fleur, Joepie en Grijs, zoveel schade aanrichtten, bij desbetref fende „kattehater", dat hij of zij ze alle maal van het leven heeft willen beroven. Wij hebben geen woorden voor deze laffe daad! Laat degene, die het gedaan heeft eens goed nadenken, misschien heeft hij ook wel een (huis)dier te verzorgen. Zou hij het leuk vinden, als deze dood gemaakt werd? Waarom niet, als onze kat u over last bezorgt haar weggejaargd met schrik- effekt of water? Dat helpt Zoveel geschrijf over een paar katten zullen de lezers zich afvragen? Ja! Wij waren aan onze trouwe huisgenoten,ge hecht! Fam. E. de Man Fam. K. de Jong Mw. van Berkel Fam. P. de Man PhilipshooQesweg 10 Dirksland SINT ANNALAND - Bromfletser zwaar gewond - De zestiejarige bromfietser J. E. uit St Annaland is woensdagavond om 19.41 uur ernstig gewond geraakt bij een ongeval in zijn woonplaats. De jongen werd met emstig hoofdletsel overgebracht naar het Lievensbergziekenhuis in Bergen op Zoom. Het slachtoffer reed met zijn bronmier over de Javadijk. Door nog onbekende oorzaak raakte hij van de weg en kwam in de berm terecht en viel van de dijk. THOLEN - Kleedruimten aanbesteed - Voor de voetbalvereniging Tholense Boys wordt de kleedruimte verbouwd en uitgebreid, bij de aanbesteding van dit werk was firma Nortier uit Poortvliet de laagste met 62.140,-. De andere inschrijvingen waren Aann. bedr. De Korte uit Tholen met 71.290,-en Aann. bedr. Burgers uit Tho len met 75.400,-. -Avondvierdaagse voor fietsers - De deze week gehouden avondvierdaagse voor fietsers is weer goed verlopen. Er waren 175 deelnemers in de leeftijd tussen 6 en 84 jaar. De afstanden waren 15, 25 en 40 km. Op een route door het eiland Tholen. SINT MAARTENSDUK - Zagerspitters bekeurd-Bij een door de rijkspolitie gehouden controle aan de zee dijk werden 4 personen bekeurd, die zon der vergunning bezig waren met het spit ten naar zagers. THOLEN - Kerkelijke koliekten - De in de Herv. Kerk gehouden koliekten in juli bedroegen voor de gewone kollekte 4259,60; extra voor de kerkvoogdij 1740,70 en voor de LZ.B. 1083,95. De kollekte voorH.G.- J.B.bracht/880,80op,dievoorhetNed. Bijbelgenootschap 791,70 en die voor het Verjaringsfonds 247,50. - Kerkdiensten Ten Anker - woensdag 22 aug. n.m. ds. Tj. de Jong; woensdag 29 aug. n.m. ds. Th. v. d. Heijden. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. NIEUWE TONGE - zaterdagavond 7.30 uur ds. J. Karens van Opheusden. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds.-D. Rietdijk van Moerkapelle. Fietsen is in ons land veiliger geworden. Per afgelegde afstand is de kans op een verkeersongeval voor fietsers in de perio de tussen 1978 en 1982 met 20% afge nomen. Dat blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd verricht door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in Leidschendam. Het veiliger worden van het fietsverkeer wordt door deze stichting onder meer toegeschreven aan verschillende over heidsmaatregelen, zoals de aanleg van fietspaden en fietsroutes en de invoering van de vtsrplichte grote rode achterreflec tor en reflecterende pedalen. In 1978 kwamen 558 fietsers bij een verkeerson geval om het leven; in 1982 bleek dit aantal gedaald tot 372, terwijl het fiets gebruik in genoemde periode fors is toe genomen. Uit het SWOV-onderzoek blijkt ook dat het fietsgebmik bij de groep 12- tot 25-jarigen - van oudsher de groep die het meest fietst - het minst is toege nomen. Uit andere onderzoekingen is naar voren gekomen dat vooral de groep van 30- tot 45-jarigen meer van de fiets gebmik maakt dan voorheen. De onvei ligheid van fietsers in het verkeer wordt vooral veroorzaakt door onzorgvuldig en slordig rijgedrag, zoals door rood licht rijden, het niet tijdig aangeven van rich tingverandering en soortgelijke overtre dingen. Ook speelt soms een rol en zeker een niet voldoende functionerende ver lichting. Wie wil weten hoe hij zich in het verkeer moet gedragen om veilig te kun nen fietsen, wordt verwezen naar het boekje „Goed en veilig fietsen", dat door overmaking van 9,90 op postrekening 234567 kan worden aangevraagd bij stichting: Fiets! in Amsterdam. Hierin zijn alle wettelijke voorschriften opgeno men en veel tips voor beter en veiliger fietsen; bovendien een hoofdstuk over fietsende kinderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1