Binnenlands bestuur Visser OudeTonge: Begill OÜtSluitillg bedrijfsgebied Tonisseweg Garage KNOPS B.V. Vijfmehviering niet op zondag i M. Ramoco b.v. Ramoco b.v. AUTO-SCHADE AUTORIJLES A. J. V. Rumpt SELECO huSbrethtse Daling werklozental gewest Spijkenisse - GEVONDEN- Kinderevangeiisatiedagen in Sommelsdijk Stijgende belangstelling bloemengroeten 20 jaar wolmerk Goeree-Overflakkee -XiS^l^tiOr 57e Jaargang VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1984 No. 5321 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De geschiedenis van ons land als een heidsstaat is eigenlijk nog niet zo oud. Tot de franse tijd bestond de Republiek uit de afzonderlijk „Provincies" die hun verte genwoordigers weliswaar naar „Den Haag" stuurden, maar ook in de Staten Generaal nog grote invloed hadden omdat die vertegenwoordigers met mandaat gin gen. Er werd geen belangrijke beslissing genomen zonder dat er met de „achter ban" over gesproken was. Holland speel de daarbij weliswaar een grote rol, die dikwijls doorsslaggevend was, maar de Staten Generaal zijn tot die tijd bepaald geen krachtig bestuurslichaam. Na de franse tijd wilde men( Van Hogen- dorp en zijn medebewindvoerders) niet terug naar oude tijden. Er werd een een heidsstaat in het leven geroepen, gere geerd door een Koning, die zeker in het begin verreikende bevoegdheden had. In de loop der jaren zijn die bevoegdheden langzaamaan overgegaan op het volk, in die zin dat zich een parlementaire demo- kratie ontwikkelde. De grondwet van 1848 heeft daarvoor de basis gelegd. Vanaf toen spreekt men van drie bestuurs lagen in ons land: het Rijk, de provincies en de gemeenten. Alle drie worden zij (globaal) bestuurd of gekontroleerd door personen die door de burgers van het land - de provincie - de gemeente werden gekozen. Er is zorgvuldig voor gewaakt dat de provincies taken kregen die hen hun oude macht terug konden doen ne men. Het heden Vergeleken met toen is de situatie nu natuurlijk enorm gekompliceerd. In te genstelling met de beginfase wordt nu veel centraal geregeld. Met name na de Twee de Wereldoorlog neemt het proces van centralisatie sterk toe. De invloed van het socialisme is daar niet vreemd aan, maar de maatschappij wordt ook steeds inge wikkelder. Daarbij komt dat toen geregeld werd voor 3 a 4 miljoen inwoners, nu voor 14 miljoen In dat hele proces is de taak van de provincie bescheiden gebleven. Die van de gmeenten, met name de grote gemeen ten nam toe. De gemeenten voeren hun taken in principe zelfstandig uit. Maar dat moet ook kunnen. Sommige taken gaan het draagvlak te boven of hebben een regionale betekenis. Er ontstonden dan ook samenwerkingsverbanden. Die wor den vrijwillig aangegaan en staan onder invloed,en kontrole van de deelnemende gemeenten. Hier is dus geen sprake van een direkte keuze door de burgers. Toch kunnen ze zich ontwikkelen tot een wat we noemen vierde bestuurslaag. Een ontwikkeling die antwoord vroeg vanuit de politiek. In die tijd (de zestiger jaren) werd overigens het Openbaar Lichaam Rijnmond een samenwerkings- en over koepelend bestuursorgaan (direkt geko zen) bij wet in het leven geroepen. Gewesten gemeenten Er is dan ook gedacht aan het vormen van gewesten. Er zouden er 44 moeten komen. Dat plan is niet geaksepteerd door het parlement. Met die gewesten zou de vierde bestuurslaag wel zijn geïntrodu ceerd. Maar wat dan? De problematiek blijft, is nog aktueler geworden door het feit dat deze regering wil decentraliseren. Met het oplossen van deze vraag is men nu al geruime tijd bezig. De gemeentelijke bestuurslaag zou versterkt moeten wor den. Het is de aanleiding geweest tot een reeks gemeentelijke herindelingen die nog steeds niet afgerond is. Wel wordt het verzet vanuit de kleinere gemeenten steeds groter. Daarnaast zou met taken van de provincies kunnen decentraliseren naar de gemeenten en van het Rijk naar de provincies. De provincies zouden dan meer regionaal moeten werken. Vandaar het oorspronkelijke voorstel van minister De Gaay Fortman 1976 om tot 24 pro vincies te komen. De provincies Veel kleinere provincies derhalve. Mi nister Wiegel reduceerde dat aantal tot 17 en dat getal hield ook geen stand. De „oude" elf provincies zouden blijven be staan, alleen Flevoland, Twente en Mid den-Holland zouden er aan toegevoegd worden. Zuid Holland zou dus gesplitst worden, waarbij Rijrunond kon uitgroeien tot een volwaardige provincie. Men was dan ook van de vierde bestuurslaag Rijn mond af Bij dit alles speelde natuurlijk de vraag naar de taken van die mini-provin cies (t/m de elf-plus) een grote rol. Kleiner met een nieuw, ruimer pakket, met name op het gebied van de ruimtelijke ordening, maar ook op het gebied van milieu en welzijn of het oude pakket? Aanvankelijk werd in het Wetsontwerp reorganisatie binnenlands bestuur (1976) gedacht aan het eerste, maar ook dat ontwerp werd ingetrokken. Nu had het provinciaal be stuur van Zuid Holland zich steeds sterk gemaakt voor de zogenaamde „doe"-pro- vincies. Toen het er op ging lijken dat dat niet haalbaar was hoefde de splitsing ook voor dat bestuur niet meer. Onder deze omstandigheden verzet het zich dan ook niet tegen het feit dat minister Rietkerk na Twente ook de nieuwe provincie Midden- Holland liet vallen. Wat nu? De probIemati''k van de decentralisatie blijft echter. G j;:ocht wordt in de richting van gemeenschappelijke regelingen tus sen gemeenten in een bepaalde regio. De provinciale besturen zijn druk bezig die regio's te plannen. Soms kan het „oude" samenwerkingsorgaan blijven bestaan. Wie dit leest ziet dat na jaren plannen eigenlijk niet zoveel veranderd is. De hechte struktuur uit de vorige eeuw funk- tioneert nog. De gemeenten hebben het van de provincie gewonnen" in die zin dat het proces van de decentralisatie het meest naar hun vlak wordt geschoven. De grote gemeenten zullen daarbij meer zelf standig worden. Voor Goeree-Overflakkee is daarmee de vraag „Zeeland of Zuid Holland" (voor lopig) van de baan. Als de splitsing niet doorgaat blijft „het eiland" bij Zuid Hol land. Als.... want de minister mag zijn wetsontwerp dan hebben ingetrokken, in de Tweede Kamer wil men er nog over praten. Dan is er ook nog de problematiek Rijnmond. Wordt de wet Openbaar Li chaam Rijnmond nu ook ingetrokken? Het zou wel konsekwent zijn. We zijn benieuwd wat de Troonrede over de reor ganisatie van het binnenlands bestuur te zeggen heeft. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS t met Citroen BX TRD J. Bruggeman 01877 -1093 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS nUMPTSTAB RUMPTSTAD B.V. Bedrijfswagen tot 101. G.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 DAT IS VOORDELIG en ook nog GRATIS jaar volledige GARANTIE 22 SI 507 TX Adviesprijs 1 7 Q Q ƒ2048,- I I f 9 9) 3 JAAR volledige GARANTIE De werkloosheid in het gewest Spijke nisse (Voome-Putten, Goeree-Overflak kee, Hoeksche Waard) is tijdens de maand juli gedaald. Dit maakt het Gewes telijk Arbeidsbureau Spijkenisse bekend. Het totaal aantal werkloze daalde met 61 enkwam daarmee op 7726 (5151 mannen en 2575 vrouwen). Dat komt neer op 10 procent van de afhankelijke beroepsbe volking. Op Goeree-Overflakkee is de werkloos heid nagenoeg gelijk gebleven. Er zijn twee werklozen bij gekomen en daarmee zijn er nu 1260 personen ingeschreven als werkzoekenden. Het werklozenaantal is als volgt over de gemeenten verdeeld; Dirksland 212, Goedereede 239, Middel- harnis 428 en Oostflakkee 381. In de maand augustus wordt een toe name van de werkloosheid verwacht, als gevolg van de nieuwe stroom werkloze schoolverlaters. Tijdens de kinder-tentdagen in Sommels- dijk zijn enkele kledingstukken blijven liggen. De eigenaars kunnen deze ophalen bij familie de Keizer in Specht 2, te Sommelsdijk. Bijbelnieuws Oost-Europa Er komt een nieuwe bijbelvertaling in hedendaags Roemeens. De vertaling, wel ke nu door de Orthodoxe Kerk wordt gebruikt is van de vorige eeuw. De protestantse kerken gebruiken een vertaling uit 1921. Beide geloofsgemeen schappen zijn door deze nieuwe vertaling dichter bij elkaar gekomen. De regering van Hongarije heeft voor het eerst papier beschikbaar gesteld voor bij- beldruk. Het Hongaarse Bijbelgenoot schap is voor papier dus niet meer „afhan kelijk" van het Westen. Het geld dat vrijkomt kan elders uitstekend worden gebruikt. Het Franse Bijbelgenootschap heeft een Poolse drukker opdracht gegeven bijbels in de Poolse taal te drukken. Dit betekent dat het Poolse Bijbelgenootschap voor lopig geen geld meer behoeft te steken in bijbeldruk. Een enorme meevaller. In 1983 werden in Polen 94000 Nieuwe Testamenten en 182000 Bijbels gedrukt Een reden tot grote dankbaarheid en ge bedsverhoring. De evangelisatiekommissie van de Her vormde Kerk in Sommelsdijk hield woensdag en donderdag twee „tentda- gen" voor de kinderen uit de buurt. „Welkom in de tent" stond er bij de ingang van de grote tent op het grasveld aan de Dorpsweg, waarin zo'n 50 kinderen naar bijbelverhalen luisterden, zongen en knut selden. Het is de bedoeling van de kom missie dat met dergelijke evenementen zowel kerkelijke kinderen als kinderen die niet regelmatig naar de kerk gaan bekend raken met de Bijbel. Ook wordt aan de kinderen een leuk vakantie-programma geboden. Er waren spelen als een hol- landse-spelen-wedstrijd, een vossejacht en een speurtocht. Voor donderdag stond ook een pannekoekenmaaltijd op het pro gramma. De ontsluiting van het bedrijfsterrein aan de Tonisseweg in Oude Tonge is woensdag officieel van start gegaan. Na enig oponthoud kon om half vier het eerste rioleringselement, een zogenaamde inspectieput, in een vier meter diepe kuil in de grond geplaatst worden. Deze controleput vormt een onderdeel van een nieuw rioleringsbuizenstelsel, waarop bedrijven van het terrein aangesloten gaan worden. Ook bedrijven die zich in de toekomst aanmelden voor de aankoop van grond, zullen gebruik gaan maken van het afvoersysteem. Eén van de nieuwgevestigde bedrijven is het streekvervoer Zuid-West-Nederland, dat momenteel op het oostelijke deel van het bedrijfsterrein een autobussengarage bouwt met een stallingscapaciteit van ongeveer 40 bussen. Ter hoogte van de ZWN-garage wordt op de Tonisseweg een nieuw kruispunt aangelegd. Van die kruising naar de garage komt een verharde weg. De verharding van die weg en de aanleg van de nieuwe kruising vormen samen met de aanleg van het rioleringssysteem de eerste fase van het ontsluitingsplan van het bedrijfsgebied. Deze fase, die de gemeente een miljoen gulden gaat kosten, zal half oktober klaar zijn. De tweede fase, lopend tot april 1985 houdt de ontsluiting van het westelijke deel in, tegenover de Kapelweg. In de derde fase tenslotte komt er een verbindingsweg tussen het oostelijke en westelijke gedeelte, en wel achter langs het bedrijfsterrein. De laatste fase kan echter nog een paar jaar duren omdat dat afhangt van het aantal bedrijven, dat zich in de toekomst gaat vestigen op het terrein. Vanaf 1 september moet het verkeer op de Tonisseweg wegens de werkzaamheden rekening houden met een gedeeltelijke wegversmalling. De internationale organisatie Fleurop Interflora heeft in 1983 wereldwijd een rekord-aantal van 34,5 miljoen bloemen groeten verzorgd met een totale waarde van 1.7 miljard gulden, zo blijkt uit het jaarverslag dat de organisatie onlangs bekend maakte. Een stijging van 2,5% ten opzichte van 1982 toen ruim 33,5 miljoen bestellingen werden verzonden. Fleurop Interflora telt in totaal 50.000 leden die per dag, buiten de zondag, gezamenlijk 110.000 opdrachten verwerk ten, hetgeen neerkomt op 77 transakties per minuut, dag en nacht. De Nederlandse afdeling met 1674 leden verzorgde bijna 1 miljoen bloemengroeten. Nederland staat hiermee in Europa, na Zweden, op de tweede plaats waar het gaat om het aantal opdrachten per aangesloten bloemist en eveneens op een tweede plaats weer na Zweden wat betreft het aantal opdrach ten per 1.000 inwoners. Er was in 1983 een lichte terugval te konstateren in het aantal bestellingen dat Nederland uit het buitenland ontving. Van de 36.000 opdrachten was een kwart afkomstig uit West-Duitsland. Ook vanuit Canada, de Verenigde Staten en Australië werden duizenden bloemengroeten naar Nederland verzonden, waardoor vele ou de van emigranten blij werden verrast. Ook wat betreft de internationale bloe mengroeten die vanuit Nederland werden verzonden, circa 31.000, kwam West- Duitsland op de eerste plaats met ruim een kwart van het totaal, gevolgd door de landen van het Britse Gemenebest, de Verenigde Staten en België. Een stijging van 6,3% ten opzichte van 1982, onder meer veroorzaakt door een toenemende belangstelling van het bedrijfsleven voor de diensten van de Fleurop organisatie. Het ledenbestand van de internationale organisatie Fleurop Interflora werd in 1983 uitgebreid met 1079 nieuwe bloe misten, waaronder 14 in Nederland. De organisatie heeft leden in 128 landen. Deze maand is het precies 20 jaar geleden dat een waarmerk" werd geboren dat de wereld zou veroveren: het Wolmerk, waar merk voor zuiver scheerwol. In de volks mond heette het al gauw „dat knotje wol" en binnen enkele jaren kende iedereen het. Vandaag de dag weten ruim 400 miljoen mensen in meer dan 60 landen waar het Wolmerk voor staat. Het Wolmerk zit als innaai-etiket in elk kledingstuk van zuiver scheerwol. Als zekerheid voor de consu ment dat het om 100% wol van eerste kwaliteit gaat. Nazomer 1984, 20 jaar na de introduktie van het wolmerk, is één van elke twee kostuums gemaakt van zuiver scheer wol. Bij wollige damesmantels bijv. is dat 1 op 3Van alle miljoenen meters vloerbedek king is precies de helft voorzien van een Wolmerk-stempel. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 ySSii. RENAULT-dealer voor J Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C Breen, 01878 - 2496 Het bestuur van de vereniging „De Christenvrouw" heeft in een brief aan minister-president Lubbers verzocht om de festiviteiten ter herdenking van de bevrijdingsdag, die het volgend jaar op zondag valt, te verplaatsen naar maandag zes mei. Wordt het feest toch op zondag gehouden, dan kan een gedeelte van het Nederlandse volk om principiële redenen niet meedoen, waardoor, zo schrijft de Vereniging het in haar brief, de nationale eenheid verbroken zal worden. Die verbrokenheid dringt ook door in de gezinnen, wanneer blijkt dat de kinderen het feest op zondag mee willen vieren, waar de ouders de bijbelse en traditionele normen en waarden willen handhaven. Daarnaast vindt het bestuur dat er rekening met politie en middenstanders gehouden dient te worden, voor wie een nationale feestdag hard werken betekent. Wat de middenstanders betreft, als zij de rustdag in ere willen houden, lopen zij daarmee de mogelijkheid om iets extra's te verdienen mis, bij een viering op zondag. Over de mening van de minister-prsident, dat de bevrijding goed op zondag gevierd kan worden schrijft het bestuur: „Wij ervaren deze mening van U als een kleinerend gebaar tegenover hen die de zondag als een bijzondere dag zien en gevoelen ons door U als gediscrimineerd". n Kaslanjelaan 41-43 -gazonmaaiers HONDA -generatoren - pompen - (rezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchlverhltlers L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 umrolle zdtfrheul! VlNGERLIfJG 3-MlDDEl.HARfsllS-TEL 018J0-?5ie ■'•-^^■.^>^^^^'-**^<^»<-<5' <^^l^^l.^<1>.<?^t.,^~<^<^-.^,^.y^<.^1I.^^t^^lj BI q n B a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1