De HEERE is mijn Herder JIKKEMIEN Bijbeltentdagen Zomerweelde Bijeenkomst Kip wordt steeds populairder Huttendorp Expositie van Jaap Reedijk in Studio Lohr stichting Kom over en lielp Abonneert U op Eilanden-Nieuws Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 Boekbespreking: Ds. I. Kievit, De Heere is mijn Herder Uitgeverij Den Hertog b. V. te Houten. Vierde druk. 144 pag. Prijs f 17,90 In zijn voorrede op het door hem in het Duits vertaalde boek der Psalmen schreef Luther ooit Wilt ge de heilige, christelijke kerk zien, gepenseeld in leven dige vormen en kleuren, als in een klein schilderij uitgebeeld, neem dan het psalter voor u. Dan hebt ge een jïjne, heldere, zuivere spiegel, waarin ge zien kunt wat de christenheid is. Inderdaad, in de psalmen ziet men gods heiligen in het hart. In hun zuchten naar Gods heil, in hun jubel om de verlossing, in hun klachten voor het Aange zicht des Heeren, in hun ver wondering om uitredding in de nood, in de lof op God vanwege de verlossing door Hem aange bracht, vanwege Zijn heilsda den, onder de volkeren en in het indivi duele menselijke leven. Wat van het hele psalmboek gezegd word, geldt denk ik met name Psalm 23. Deze psalm is één van de meest ontroe rende en hoewel met weinig woorden veelzeggende uitingen van Godsvreze en Godsvertrouwen die de Heilige Schrift bevat. Zij is door alle eeuwen heen bron van troost en overdenking geweest. Mijn Herder In dit boekje wordt ons een zestiental meditaties gebpden, waarvan de over dachte stof Psalm 23 is. De schrijver is de bekende ds. 1. Kievit (1887-1954). Vele jaren diende hij de hervormde gemeente van Baam, van 1923 tot zijn emeritaat in 1952. Aan de inhoud van dit boekje is het niet te merken dat het oorspronkelijk in 1929 verscheen. Althans niet in die zin dat de boodschap verouderd of zelfs achterhaadl zou zijn. In Psalm 23 gaf de Koning der kerk een reislied voor degenen die als gasten en vreemdelingen door deze wereld trekken en Waarlijk tonen dat zij een vaderland zoeken. Zulken wil de schrijver aanmoedigen dit lied mee te zingen en er de nodige kracht aan te ontlenen. Welnu, voor degenen die zich hierin getekend weten zijn de geboden meditaties hoogst aktueel. „De HEERE is mijn Herder", aldus de belijdenis van Psalm 23. De herdersnaam wordt gebruikt voor de drieënige GFod, maar met name voor de beloofde Messias. Hij, zo was van ouds voorzegd, Hij zal Zijn kudde weiden als een herder. Hij zal de lammeren in Zijn armen vergaderen en in Zijn schoot dragen, de zogenden zal hij zachtkens leiden. Evenwel, het zwaard is ontwaakt tegen deze Herder. Als een schaap is Hij ter slachting geleid. „De Herder wordt tot Lam, de Priester tot Offer, de Zaaier tot Tarwegraan" (Koop- mans). Tussen de Herder en Zijn kudde is een band, een eigendomsband, zo benadrukt ds. Kievit: mijn Herder!". Dit „mij- Laatste Zomeravondzang van dit seizoen Op woensdag 15 augustus a.s. wordt van 8 tot 9 uur alweer de laatste zomer avondzang van dit seizoen gevierd. Plaats van handeling zal zijn: de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsweg te Ouddorp. Het thema van deze avond is: Liederen van Frits Mehrtens en Willem Vogel uit het Liedboek voor de Kerken. Verscheidene melodiën van deze twee componisten zijn gedurende het inmiddels ruim 10-jarig bestaan van het Liedboek tot eht zeer geliefde liederenbezit van de kerken gaan behoren. Medewerking aan deze avond wordt ver- nen" is vrucht van het „mijnen" des Heeren. Het behoren bij Zijn kudde is gegrond in Gods welbehagen dat door Christus' zelfovergave gelukkiglijk voort gaat. Ik geef Mijn schapen het eeuwige leven, zo luidt Christus' belofte; en nie mand zal ze uit Mijn hand rukken, noch uit de handen Mijns Vaders. Verwondering De Heere leidt Zijn heiligen wonder baar, zei Kohlbrugge eens. Daarvan legt met name deze psalm getuigenis af. De pelgrimstocht voert niet alleen langs zon nige heuvels, in grazige weiden en aan liefelijke stromen, maar ook door dalen van doodsschaduwen. Ds. Kievit: ,,Er zijn donkere dalen waar de herder met de schapen doortrekt. Ik noem slechts het „dal der rovers" en een ander heet „ravijn der roofvogels" en een derde „moorddal" en een vierde „dal der donkerheid". Ondanks alle benauwende omstandig heden is de belijdenis van de psalmist: ,,Ik zal geen kwaad vrezen". Hij is, schrijft Kievit, „als de leeuwerik die al stijgende zingt. David zweefde als het ware boven alle noden en doden en was gelijk de arend, die zich verheft boven de storm." Tegen het einde van de Psalm en tevens van het boekje heet het „Mijn beker is overvloeiende!" De schrijver ty peert deze beker op verscheidene wijzen. Het is de beker der verlossing, de beker der gemeenschap, de beker des verbonds, de beker der vertroosting. „In de wereld zult gij verdrukking hebben. Aan moeite en kruis zal het niet ontbreken in dit ondermaanse. Doch de vertroostingen Godse, de vertroostingen van deze Her der, zijn niet te klein. Die ons vertroost in al onze verdrukkingen. Eén diepe teug uit de beker en wij zingen: Gij hebt mijn smart verdreven." Ik bespeur in dit boekske een doorlo pende toon van verwondering. Over de herderlijke zorg van de Heere voor zijn kudde, ook in het dal van de schaduw des doods verwondering! En is dat niet hét kenmerk van de ware theologie? leend door Marjan Timmer-van Neuren, dwarsfluit en Paul Kieviet op orgel en clavecimbel. U kunt genieten van enkele solo-stukjes voor deze instrumenten, terwijl Paul Kie viet naast de begeleiding van de samen zang ook een boeiende improvisatie zal laten horen op het orgel. Het programma wordt gepresenteerd door de plaatselijke predikant, ds. Ad van Noord. a afloop is er alle gelegenheid onder het genot van een kopje koffie nog wat na te praten met de uitvoerenden en de ruim voorzien lektuurtafel te bekijken. De toegang voor deze avond is vrij. Komt U ook? Dirkslands Mannenkoor OpD.V. zaterdag 18 augustus a.s. hopen we weer te starten met onze repetitie avonden; tijd van 17.45 tot 19.45 uur. Dit wordt het tweede seizoen van ons koor, we mogen dankbaar terugzien op de tijd die achter ons ligt Het ledenaantal bedraagt momenteel ruim 100, een aantal wat bijzonder stimulerend werkt De repetitieavonden worden gevuld met het instuderen, en zingen van psalmen, gezangen en geestelijke liederen. Voor het nieuwe seizoen staan alweer een vijftal uitvoeringen op het program ma. Ondanks ons hoge ledenaantal heb ben we nog ruimte voor een aantal nieuwe leden, die we vanaf deze plaats dank ook op willen wekken om op D. V. 18 augustus a.s. om 17.45 uur in het verenigings gebouw Rehoboth van de Ger. Gem. op de Geldersedijk te Dirksland aanwezig te zijn. Juist aan het begin van een seizoen is het een geschikt tijdstip om lid te worden. De repetitieavonden worden om de veer tien dagen gehouden; graag tot ziens. (het bestuur) De stichting Kom Over en Help houdt zaterdag 18 augustus een landelijke bij eenkomst in de Grote- of Laurenskerk te Rotterdam, met als thema: „KERK en KERKER" De opbrengst van deze middag, welk begint om 14.00 uur en ongeveer om 17.30 uur zal eindigen, is bestemd voor het werk van de Stichting Kom Over en Help. Deze Stichting heeft het doel het verlenen van geestelijke, materiële en fi nanciële hulp aan vervolgde Christenen achter het IJzeren Gordijn. Juist in deze vakantieperiode is het goed om aan deze mensen te denken, vandaar deze belang rijke bijeenkomst! De sprekers voor deze middag zijn: ds. C. Stelwagen uitDriesum, thema: „Groot geloof'; ds. C. v.d. Berg uit Leerbroek, thema: „Slechts tien dagen"; ds. W. Pie- ters uit Genemuiden, thema: „In vrijheid". Het hoofdorgel zal worden bespeeld door de Groenekanse organist Gerrit Christiaan de Gier. OUDDORP P.V. de Trekvogels Uitslag verloting 10 augustus 1984 P.V. de Trekvogels. Ie prijs: 1879 9e prijs: 2180 2e prijs: 2030 10e prijs: 1770 3e prijs: 1874 He prijs: 1890 4e prijs: 2500 12e prijs: 1900 5e prijs: 1570 13e prijs: 2261 6e prijs: 1793 14e prijs: 2327 7e prijs: 1124 15e prijs: 1495 8e prijs: 1921 Prijzen afhalen bij: G. Quist Alexan- derstraat 52, 3253 BA Ouddorp, tel. 01878- 1014 Zoals u van de kontakten Commissie der Herv. Kerk te Oude Tonge de laatstejaren gewend bent kunt u ook dit jaar weer enkele bijbeltentdagen verwachten. Op vrijdagmiddag 17 augustus gaan wij weer van start met vertelling, spel en zang voor de kleuters van 4 tot 6 jaar en ouder dan 6 tot zo ongeveer 12 tot 14 jaar. Zaterdag 18 augustus om 02.00 uur de zeskamp en 's avonds een koffiebar met medewerking van een zanggroep. De zanggroep „Overstag" uit Dubbel dam. Zondagavond 19 augustus organi seren wij een samenzang rond de tent de aanvang is om 20.30 uur en zij wordt vooraf gegaan door een evangelisatie- dienst in de Herv. Kerk aan de Ring om 18.00 uur. Een ieder is van harte welkom. Maandag 20 augustus is de laatste dag met van 9.30 tot 1130 uur spel, vertelling voor de grotere en vanaf 12.00 uur kunt u de kleuters brengen voor de pannekoeken- lunch en 's middags is er dan weer spel enz. De afloop is rond 16.00 uur. U ziet weer een gevarieerd programma voor jong en oud. Het thema van deze dagen is: „Twee Handen Vol". Komt allen Uit een uitgebreid onderzoek dat het Produktschap voor Pluimvee en Eieren vorig jaar liet houden en waarbij 20.000 consumenten waren betrokken, is geble ken dat kip steeds populairder wordt. De belangrijkste conclusie is, dat het percen tage regelmatige kip-eters minstens eenmaal per veertien dagen opnieuw is gestegen. In 1975 bedroeg dit 47%, in 1980 50%, in maart 1983 56% en in het najaar van datzelfde jaar al 59%. Ook de consumptiecijfers die door het Produkt schap zijn berekend bevestigen dat kip steeds vaker op tafel staat In 1983 steeg de consumptie van braadkuikens per hoofd van de bevolking met 600 g tot 9,6 kg. En het totaalcijfer voor alle pluimvee, inclusief onder meer kalkoen en eend, bereikte zelfs de 11 kg. Trouwe liefheb bers vam kip bleken huisvrouwen tussen 30 - 49 jaar te zijn en vooral in gezinnen met thuiswonende kinderen onder de 18 jaar wordt naar verhouding veel kip ge geten. Relatief weinig kip-eters vindt men bij huisvrouwen van 60 jaar en ouder en bij alleenstaanden. Hele kip of in delen Kip wordt zowel heel als in delen, vers of diepgevroren, verkocht. Dat kan bij de poelier, op de markt, bij de slager of in de supermarkt Daarbij heeft men de keus uit piepkuiken of poussin met een gewicht van 500 - 800 g, een braadkip van zo'n 800 - 1200 g en poularde die geschikt is om te braden én te stoven, die tussen 1200 - 1800 g weegt Dan zijn er soepkippen, dat zijn kippen die ongeveen anderhalf jaar oud zijn en die eerst eieren hebben moéten leggen. Hun vlees is te taai om te braden, maar er kan heel goede bouillon van worden getrokken en het vlees kan daarna worden verwerkt in bijvoorbeeld ragouts. Bij de kipdelen zijn bouten dij en poot erg in trek en kinderen zijn dol op drumsticks, een kippepoot Vleugeltjes worden dikwijls als borrelhapje gepresen teerd. Voorts zijn er karbonades te koop, het stukje borstvlees waaraan nog borst been vastzit. En tot slot gooien filets hoge ogen, want dit borstvlees is het magerste deel van de hele kip en dus ideaal vOor slanke-lijners. De meeste Nederlanders eten trouwens kipdelen, 63% tegenover 37% hele kip en hoe vaker men kip eet hoe meer men kiest voor kipdelen: 67% van degenen die eenmaal per week kip eten. Zeehond steelt de show in het Grevelingenmeer Een zeehond in het Grevelingenmeer, op de sluisdoorgangen in de Brouwersdam en de Grevelingendam na een afgesloten meer, is op zichzelf al iets bijzonders. Maar bepaald komisch wordt het als hij in de buurt van de Aquadelta jachthaven verschijnt Daar lag hij vorige week op een steiger te zonnen en woensdagavond was hij van de partij toen Jasper van der Graaf aan het zwemmen was in de zwemkom van het Grevenlingenstrand (langs de Grevelingendam). In het twee meter diepe gedeelte stond Jasper plotseling vis-a-vis met de zeehond. De zeehond, eerder door Lenie 't Hart verpleegd in Pieterburen en Nico ge noemd, maakte er een spelletje van om alles na te doen wat van der Graaf deed. Dook van der Graaf, dan dook de zee hond; zwom hij links dan zwom Nico met hem mee, ging hij rechts, dan kwam Nicxo achterna. En toen Jasper er genoeg van kreeg, en naar de kant waadde, ging Nico ook met hem mee. Maar toch was hij zo verstan dig, om niet op het droge te komen. Plotseling maakte hij rechtsomkeert, en zwom door een der gaten die de zwemkom met de overige Grevelingen verbindt, weg. Intussen hadden zich al veel kijkers op het strand verzameld, die enthousiast rea geerden op deze gratis circisvoorstelling. Lenie 't Hart had al eens opgemerkt dat Nico waarschijnlijk eens in een circus is geweest Wie heeft rond de akkers die bloemen gezet? Hier staat een paars, daar een kleurig boeket en ginds zie ik roomwitte randen. Daartussen papavers, het vlammende rood wie schikte die bloempjes daar dicht bij die sloot met zachte, met zorgzame handen? Met vreugd draagt de polder het zomers kleed vol goud staan de akkers, zo lang en zo breed de Schepper geeft rijkdom en zegen. Wat heerlijk om nu door de polders te gaan de mens die Gods liefde, Zijn trouw mag verstaan Hij wordt met Zijn gaven verlegen. LANERTA THOLEN - Bisamratten. In de maand juli heeft men op Tholen weer 30 bisamratten ge vangen en op St Philipsland 4. In totaal zijn er dit jaar 134 ratten gevangen. OOLTGENSPLAAT De stichting Jeugdwerk „Het Zoldertje" in Ooltgensplaat houdt van 21 tot en met 24 augustus een huttendorp, bij de nieuwe huizen aan de Langeweg. Vrijdagmiddag is er in het centrum een play-back wed strijd en een modeshow. Aan de drie beste play-back-zangers wordt een beker uit gereikt Kinderen die willen meedoen moeten zich zo snel mogelijk opgeven, kinderen uit Den Bommel en Achthuizen zijn ook welkom. Kaarten zijn verkrijg baar bij sigarenamgazijn 't Hoekje: week kaarten voor 6 gulden er dagkaarten voor VA gulden, allebei inklusief maaltijd. Voor inlichtingen kan worden gebeld naar 01873- 1756. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g SINT ANNALAND Muzikale rondgang „Accelerando" De Koninklijke Fanfare „Accelerando" in Sint Annaland maakt deze week twee muzikale rondgangen, op woensdag 15 en zaterdag 18 augustus. Dit evenement dient evenals de eerder gehouden brade rie, rommelmarkt en papieraktie, om uit de financiële problemen te komen. Bin nenkort zal „Accelerando" onder leiding komen van een nieuwe dirigent Pierre van Broekhoven. J. den Toonder neemt na 12 jaar dirigentschap afscheid van de Fan fare. De Fanfare gaat stappen onderne men om ook nieuwe muzikanten te wer ven. Via advertenties, folders en school bezoek wil men nieuwe leerlingen aan trekken, die dan mede door de Zeeuwse Muziekschool opgeleid zullen worden. SINT ANNALAND - Aardappelveiling van vrijdag 10 au gustus 1984. Doré eerste soort 0,27 - 0,30. Doré apart 0,22 - 0,27. Doré bonken/0,16. Gloria gewone 0,18-/ 0,23. Gloria bonken 0,28 - 0,29. Première gewone 0,20 - 0,22. Pre mière bonken 0,23 - 0,25Bintjes gewone/0,19-ƒ0,23. Bintjes bonken/ 0,28 - 0,31. Eigenheimers gewone 0,30-/0,44. Eigenheimers drielingen 0,18-/0,20. Eigenheimers kriel/0,96- 1,07, Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer 238 ton. Herkingen: De expositie- en atelier-boerderij van Olga en Ton Lohr in Herkingen trekt veel bezoekers. Vooral nu Herkingen in Studio Lohr een volwaardig VW- kantoor heeft, stromen de bezoekers toe. „Waarom moeten we, naar andere plaatsen verwijzen ais we zelf ook een goede expositieruimte hebben" zal men gedacht hebben. Deze en de komende week exposeert in Studio Lohr de Flakkeese kunste naar Jaap Reedijk. Tijdens de ope ningstijden van het VW-kantoor (alleen donderdag gesloten) zijn be zoekers van harte welkom. Het is nu een jaar geleden dat Jaap Reedijk uit Sommelsdijk exposeerde op Goeree- Overflakkee. Vandaar dat hij een keus kan maken uit verschillende nieuwe werken. Een soort overzichtstentoonstelling, bestaande uit verschillende technieken: pen en potloodtekeningen, aquarel, krijt en een aantal gespoten werken. Deze gespoten schilderijen zijn uniek te noemen. Weinig kunstenaars beoefenen deze techniek. Reedijk spuit zijn Jute doeken, maar maakt ook gebruik van glas en hout, hetgeen zeer verrassende effekten geeft. Opvallend in dit werk is de invloed van de omgeving. Veel bekende beelden komen terug in het schilder- en tekenwerk: de bekende „Leugenbank", een rustende visser, etc. Flakkee blijft herkenbaar, zowel in de pen- en potlood tekeningen, als in het meer abstracte spuitwerk. De grote gespoten doeken zijn allemaal afgewerkt met lood, hetgeen de expressie ten goede komt. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 61 ------------------------------------- Er stond veel langs de duiven en rondom de bogerd. Alles moest besnoeid en hier en daar helemaal afgekapt worden. Tot Februari al begonnen was bleef hij aan de gang. Daarna kwam het voorjaarswerk en werden zijn dagen weer vol van allerlei bezigheden. Jikkemien merkte wel dat het hem niet meer zo afging als vorige jaren. Hij sprak dikwijls over Jan als ze samen waren. In de stille Zondagmiddagen als Arend dade lijk na het eten wegging en tot de avond wegbleef. Mee Jan ad ik nog is deur 't land kunne kuire, zuchtte Simen dan, mer den dezen vlieg liever op de fiets. Jikkemien wist dat Arend veel bij Eine Knuut kwam en ze vermoedde dat er iets groeide tussen hem en Bette. Nadat Koba met de schoonmaak van de ladder ge vallen was en haar been niet goed meer gebruiken kon, was Bette uit haar stadse dienst naar huis gekomen. Ik dienke dat 't zó lange nie meer duurt, of Arend komt ook mee z'n beien, probeerde ze vrolijk te zeggen. Maar Simen ging daar niet op in. Over Samel praatte hij niet veel meer; als die met Kee kwam, gaf hij bescheid en weerwoord, maar uit zichzelf over iets beginnen deed hij nooit Wat zou ik mee z'n prate, zei hij, toen Kee daar aanmerkingen over had, ik zegge alleenig wat of ik meene. En ik zien van Samel liever z'n rik as z'n neuze: Kee mocht niet op het Olmenhof komen en dat bezwaarde Jikkemien misschien nog meer dan Kee zelf Want het gaf de mensen maar stof om te wauwelen en wat moest er van komen als Janne ook niet toegaf. Op een mooie voorjaarsdag ging ze naar het hof, het was in het laatste van de maand en ze had de huishuur in haar knip gedaan. Janne Wisse keek vreemd op toen ze bij de achterdeur kwam. Welzó, weetje de wegt nog te vinden? Zeker, antwoordde Jikkemien, ik ebbe ier te vee geloope, om 't zó mer kwiet te wezen. Janne ging haar voor in het huis. i Zit een oogenblik, jie ei zeker een booschap? Zelf ging ze met een pijnlijk gezicht in een leunstoel zitten en keek Jikkemien onder zoekend aan. Ik komme mee de uure, mer noe dat ik ier toch bin.... Ik begriepe 't al, viel de boerin bits in de rede, mer ik geve nooit m'n toestem- mienge. Jikkemien telde het geld op de tafel. Kiek, zó zal 't weze. Ze stak de knip terug in haar zak en streek haar schort glad voor ze verder ging. Over toestem- mienge eb ik 't nie en dat kom ik ook nie vraege. 't Bezwaer mien, dat alles zó ongelukkig geloopen is. Simen wil niks van Samel wete en om de waer-eid te zeggen zou ik 't ook liever anders ebbe. Janne lachte spottend. Dat is praat waer ik niks van gloove. Waerom ael je mien joen dan in uus? Omdat 't mee mien dochter is, ver dedigde Jikkemien, en omdat ze op een leeftied bin dat ze nie meer achter de aegen oeve te loopen. Al niks.... Janne hief afwerend haar hand op.... al niks. As jie d'r tegen bin doe jie net as ik.... gin stap in de deure en gin woord d'r over spreke. D'r over gesproke ei je genoeg, vrouw Wisse. As m'n man mee de uure kwam. Al de maenden sins ze mee mekaare loope, ergeweerde je d'r over. De boerin greep naar haar knie en verzette haar benen op een stoof. Ei je piene? vroeg Jikkemien, je trek zó'n lillik gezicht. Janne deed net of ze de vraag niet hoorde en vervolgde spinnig: Ik begriepe glad nie wat joe beweegt om ier te komme praten daer over. Eest wegloope en dan nog zicht op onze centen ebbe. Die gróose dochter van je ei mien daerom nog nie, want ik bin d'r ook nog. Jikkemien boog zich over de tafel en zei kalm: Je moe je nie opwinde, vrouwe, dat is nergens vor nóodig. En je moet ook gin leugens zegge. Ik bin nie weggeloope, Uc ad andere werk-uuzen en m'n man is weggestierd. Wat de guus doe, kan ik nie elpe, de tied is vorbie dat ze achter je rokken waere. De boerin bleef nors zwijgen. Jikkemien zette haar stoel weer voor de bedstee. As ik joe was zou ik nog is goed bedienke. Nie omdat ik zó graag wil dat Kee ier over de vloer komt, maer 't gaet ook om 't leven van je eige kind. Daer oef jie me niks over te komme vertellen. Janne rees half op, maar gleed terug. Oei.... Oei.... Met beide handen greep ze naar haar been. Jikkemien steun de haar, anders was ze tegen de vloer gevallen. Ze schikte het kussen recht tegen de rugleuning. D'r is toch ies, vrouwe. Niks! Ze duwde Jikkemien's handen weg. Haar gezicht werd hoogrood en ze hijgde zwaar en moeilijk. Ik zal is een bietje waeter aele, je moet is drinke. In de bakkeet was de meid, die vertelde dat de vrouwe wel meer zo'n aanval kreeg. 't Zit in d'r bèenen, somstemet kan ze nie stae. Je moet de dokter is laete komme, zei Jikkemien toen ze de boerin had laten drinken. Je weet nie wat of't is. 't Kan erger oore. 't Geld groei nie op m'n rik, bromde Janne terug, en 't elpt al niks, dat zie je an Simen. Julder adde die centen ook beter in de kasse kunnen ouwe. Bie Simen is 't êel wat anders. Gae noe weg, je stae me in de weege. En die dochter van je zal bie mien nie in den uuze komme, reken 't er nie op. Jikkemien had het kommetje opnieuw met water gevuld en zette het bij haar. As 't er ies opdoet en ik kan je elpe, vrouw Wisse, dan stier je maer een boodschap. Den goeien dag en beterschap. De boerin keek Jikkemien verwonderd achteraan. Haar handen lagen in elkaar geknepen op haar schoot en ze moest haar lippen stijf op elkaar klemmen om niet te schreeuwen, toen Samen voorbij het raam ging en ze hem tegen Jikkemien hoorde praten. Voorovergebogen trachtte ze hun woorden op te vangen, maar ze hoorde alleen zij lach en zijn stap naast het klompengeklepper. Mee 't vallen en 't kommen van 't blad, dan bin zukke menschen op z'n ergst Max trok aan zijn pijp en gmg op het wasbokje zitten. Jikkemien stond met haar armen vol zeepsop, dat in kleine weerschijnende blaasjes uit elkaar spatte. 't Is een stumper. Vannacht liep ze weer vorbie de raemen en ik d'r uut om ze in uus te doen, praatte Max met zijn rustige stem, en ik ebbe de deure verzekerd of 't er een bataljons dragonders in zou komme breeke en wat dienk je.... onder deur 't raem kwam ze. Je kan ze toch nie vast- binde, 't is gin bêeste.... Hij schudde zijn hoofd en legde het ene been over het andere. Jikkemien begon de kousen te wassen. Max zat te kijken hoe haar handen op en neer doken in het wittige schuim. Telkens als ze een kous had uitgeknepen en die in de emmer spoelwater liet glijden, spron gen spettertjes water op z'n klompen. (wordt vervolgd) ***'^'^*^^'^*'^*^^^^*>^***4■'^^■•^^■>^'^'^^■'^■^■'^^^J^4.>^^.^■^.:^l^^^.^^.4.^.>^^^.^.^^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.,i^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2