\^\M<rï^ Fuchsia's Eerste prijs voor zeldzame automobiel I Politieberichten Onderzoek naar waterkwaliteit Noorilzee tiommieinaii „Eilanden-nieuws Jaarlijkse Old-Timerrit in Middelharnis: P.V. de Reisduif Kringwedstrijd voor ponies en paarden Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Openbare raadsvergadering 57e Jaargang DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 No. 5320 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De grote rivieren en de baggerspeciestor tingen vormen de belangrijkste verontrei nigingsbronnen voor het Nederlandse deel van de Noordzee. Verder is er een aanzienlijke toevoer van verontreiniging over de grenzen van het Nederlandse deel van de Noordzee en via de atmosfeer. De in het Nederlandse kustwater aangevoer de stoffen worden door de stroming in een relatief smalle strook van 20 a 30 km in een noordwaartse richting langs de kust getransporteerd. De gehalten van de ge meten stoffen variëren per seizoen onder invloed van het klimaat en de waterhuis houding. D it blijkt uit het rapport „De waterkwali teit van de Noordzee 1975-1982" dat is uitgebracht door het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA). Uit het rapport blijkt dat in delen van de Noordzee in de periode 1975 - 1982 veranderingen zijn gekonstateerd in de hoeveelheden voedingsstoffen. Een da ling van het ammoniumgehalte is waarge nomen ter hoogte van de uitmonding van de Nieuwe Waterweg. Dit komt door de toegenomen zuiveringsaktiviteiten langs Rijn en Maas. De fosfaatconcentraties zijn toegenomen in de monding van de Westerschelde en ten noorden van het Eems-DoUard estuarium. Het chlorofyl- gehalte (een maat voor het voorkomen van algen) en ook het zuurstofgehalte lijken in genoemde periode niet te zijn gevvijzigd. Er bestaat nog onvoldoende inzicht in de faktoren die van invloed zijn op de voedingsstoffensituatie. Onderzoek hiernaar komt als belangrijke aanbeveling in de nota naar voren. De bacteriologische kwaliteit is voor namelijk in het kustwater langs de Noord en Zuid-Hollandse stranden onderzocht. Uit de resultaten komt naar voren dat de kwaliteit van het zwemwatern rond 's-Gravenhage nog te wensen overlaat. Het Nederlandse deel van de Noordzee ondervindt een aanzienlijke olieveront reiniging. Naast de toevoer via de rivieren en de baggerspecie dragen de scheepvaart en in mindere mate de toenemende aktivi- teiten bij de olie- en gaswinning hieraan bij. Rijkswaterstaat spoort olieverontrei nigingen op rnet een speciaal daartoe uitgerust vliegtuig en in voorkomende ge vallen kan men de olie goed bestrijden. Het routinematig waterkwaliteitsonder zoek naar olie geeft, mede door de toege paste analysetechnieken, slechts een indi catief beeld van de oliegehalten in zee water. telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen De gehalten aan microverontreinigingen (o.a. metalen en bestrijdingsmiddelen) in zeewater zijn relatief laag en daarom vaak moeilijk vast te stellen. Wel is geconsta teerd dat de metaalgehalten in het kust water sterk verhoogd zijn ten opzichte van de open zee. Vanwege de ophoping van microverontreinigingen in slib en orga nismen wordt hieraan veel aandacht ge schonken. Dit betreft zowel het sanerings- beleid als het uit te voeren onderzoek. Duidelijk verhoogde gehalten in slib wor den aangetroffen in de nabijheid van ver ontreinigingsbronnen en in gebieden waarin het slib bezinkt De in de onder zochte organismen (mosselen, garnalen, bot en kabeljauw) aangetroffen gehalten leveren geen gevaar op voor consumptie. E)e laagste gehalten aan micro-verontrei nigingen in de kustzone zijn aangetroffen in mosselen uit de monding van de Ooster- schelde. Een deel van de verontreinigingen wordt richting Waddenzee getransporteerd waardoor daar een ongewenste, beïnvloe ding van het milieu ontstaat (o.a. hoge PCB-gehalten in zeehonden). In de nota wordt aanbevolen meer aandacht te schen ken aan de kwantitatieve kennis van de bronnen en de verspreiding van stoffen (met name via slib) langs de Nederlandse kust. De nota besluit met de konklusie dat het uitgevoerde routineonderzoek een grote hoeveelheid gegevens heeft opgeleverd, die geschikt zijn voor diverse vervolg studies naar de kwaliteit van het zee watermilieu van het Nederlands deel van de Noordzee. Hierbij wordt onder meer gedacht aan het kwaliteitsplan voor de Noordzee. OOLTGENSPLAAT - Bejaardenmiddag. Het vergadersei zoen wordt al weer geopend door het houden van de eerste bejaardenmiddag na de vakantie. De bejaarden komen bijeen D.V. woensdag 15 augustus om 2.30 uur nam. in „Elthato". Als vanouds is een ieder daar hartelijk welkom. - Zwemvierdaagse en rommelmarkt. De Nat. Zwemvierdaagse van de K.N.Z. B. zal dit jaar in zwembad „De Singel" te Ooltgensplaat gehouden worden van 20 XjmlA augustus a.s. De deelnemersprijs is ƒ5,- p.p. Op de laatste avond, vrijdag 24 augustus zal dan de rommelmarkt gehou den worden waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor het aanschaffen van speelwerktuigen. Met deze markt wil men 's middags al beginnen. Spullen, etc. hier voor kan men nog steeds inleveren op het zwembad. - Dauwzwemmen. Evenals vorig jaar heeft de leiding van zwembad „De Sin gel" ook weer één ochtend dauwzwem men georganiseerd. A.s. zaterdag 18 au gustus is gepland als datum. Om 7 uur wordt er gestart. Na het evenement zullen de deelnemers(sters) gezamenlijk ontbij ten. De inschrijfprijs is 5,- p.p. Opge ven aan de kassa van het zwembad. GOEDEREEDE - Geen spreekuur. De burgemeester van Goedereede is a.s. vrijdag verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. OUD VOSSEMEER - Fuiken gestolen. VanA. W. werd voor ongeveer 250,- aan fuiken ontvreemd, die waren uitgezet in het Schelde-Rijn- kanaal. Naar een nieuwe school op een nieuwe flets ii^i*r*w-ï^^i^r^iie'rjt^j*f^i«->»4<^i*r^ie-^»*^&iii?^ Een prachtige mengeling van allerlei witte, lila, rose en rode tinten. Deze tuin vol fuchsia's is de trots van echtpaar Wesdorp in de Gen. Snijdersstraat 23 in Nieuwe Tonge. Voor beiden is tuinieren een liefhebberij en ze zijn er druk mee in de weer. De 206 planten krijgen vaak twee keer per dag water en alle planten, er staan 86 soorten in de tuin van huize Wesdorp, zijn door hen zelf geteeld, door middel van stekken. Velen hebben de tuin, de voortuin zowel als de achtertuin, al bewonderd en het kommentaar luidde: „Ik weet nergens een mooiere tuin dan deze." Het was vrijdag 10 augustus alweer de zevende keer dat er een Old Timerrit door Middelharnis gemaakt werd. Aan het einde van de rit, waaraan ruim 80 eigenaren van Old Timers, Classic Cars, motoren, trekkers en legervoertuigen meededen, waren prijzen te verdelen in elke categorie. Wat betreft de Old Timers ging de eerste prijs naar Jaap Hoogstad uit Zuidland, die in het bezit is van een „Lorraine Dietrich" uit 1908, waarvan in Nederland maar één exemplaar te vinden is. Dat de wage bij de aankoop 12 j aar geleden „een hoop schroot" was, daar is niets meer van te zien. Integendeel, de wagen ziet er tot in de puntjes verzorgd uit, 't resultaat van 2Vi jaar hard werken. Zo'n 5000 werkuren zijn er aan besteed. Hoeveel de wagen waard is, kan niemand precies vertellen. ,,Misschieri wel 100.000 gulden en dat is nog te weinig." Om een vergelijking te geven: de nieuwprijs voor een Lorraine Dietrich indertijd was 16,000 gulden, wat nu zou neerkomen op 160.000 gulden. En dat is nog zonder de werkuren mee te rekenen. Jaap Hoogstad maakt regelmatig met zijn gezin een rondrit in de wagen, die een snelheid kan halen van 60 kilometer per uur. Er mag alleen overdag mee gtreden worden en niet op de auto-snelwegen. Volgt nu een overzicht van de andere prijswinnaars van de Old Timerrit. Old Timers: 2. Rolls Royce 20251 (1934) van H. van Oorschot, Simonshaven; 3. Chevrolet ANWB technomobiel (1949) van T. van Noorden, Rotterdam. Classic Cars: 1. Bently (1956) van J. Grinwis, Ouddorp; 2. D.K.W. (1956) van T. de Waard, Lekkerkerk. Motoren: 1. Harley Davidson (1943) van B. Pols, Zuid Beijerland; 2. Triumph (1928) van W. Vlot, Nieuwe Tonge. Trekkers: 1Robuste 25(1928) van W. Roest, Vierpolders; 2. Fiela Marshall 1949) van J. M. Vreeswijk, Nieuwe Tonge. Legervoertuigen: Dodge Weapon Carrier (1944) van W. de Bonte, Sommelsdijk. Enquête over watersport in Zuidwest-Nederland Rijkswaterstaat zal deze zomer onder de watersporters in de wateren rondom de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en de Biesbosch een uitgebreid onderzoek doen naar het vaargedrag en de intensiteit van de pleziervaart. Doel is om door vergelij king met eerdere onderzoeken in de jaren zeventig, verschuivingen in het recreatie patroon en in de samenstelling van de vloot op te sporen. De uitkomsten van het onderzoek zullen worden gebruikt om een aktueel beeld te krijgen van het samen gaan van beroepsvaart en pleziervaart, de noodzaak voor uitbreiding van bestaande en het aanleggen van nieuwe jachthavens, voorzieningen bij sluizen en bruggen en aanlegmogelijkheden langs oevers. Voor dit onderzoek worden aan schip pers van pleziervaartuigen enquêteformu lieren uitgereikt bij sluizen vanaf dienst- vaartuigen en in drukke havens. Daarin staan vragen over de schipper, zijn boot, de vaste ligplaats en ook over de tocht die hij maakt. Tevens kunnen de schippers hun wensen kenbaar maken over jacht havens en andere voorzieningen voor de watersport. Een deel van het enquête-onderzoek wordt deze week gehouden. Het onder zoek is opgezet in samenwerking met diverse overheidsinstanties, de ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Uitslag P.V. de Reisduif d.d. 11 augustus 1984. Een wedvlucht vanuit Soissons. Afstand 269 km. In concours 321 duiven, gelost om 8 uur. Aankomst eerste duif 12.19.05 uur; laatste prijsduif 12.48.02 uur. Gebr. Kieviet 1, 4, 8, 13, 21,46, 54; M. A. V. Nimwegen 2, 6, 34, 38, 49; J. Groenendijk 3, 5, 28, 31, 39, 45, 52, 71, 76; G. Kieviet?, 10, 12, 14, 20, 30, 41, 59, 61,62,63, 66; K. Groenendijk 8,73; M. Bestman 11,57; C. Vroegindeweij 15, 22, 29, 64; A. Human 16, 77, 79; A. de Gans 17, 35, 44, 47, 48, 53, 58, 65, 80; A. Meiaard 18,19,25,51;P.v.d.Boogert 23,24,32,70; A. Bakelaar 26,27,40,50, 67,68, 72; P. v.d. Sluijs 33, 36,43,60; B. Meiaard 37; P. Verkerke 42, 78; J. v.d. Slik55,74;Joh.Groenendijk56;C.Blom 69; C. Looij 75. Goedereede Diefstal fiets Door R. V. V., wonende te Vlaardingen werd aangifte gedaan van diefstal van zijn groene herenfiets, merk Batavus. De fiets werd op 5 augustus weggenomen nabij strand Noord te Ouddorp. Diefstal videorecorder Tijdens opruimingswerkzaamheden na afloop van de tentoonstelling Delta-Flora werd vanaf de beurs aldaar ten nadele van een bedrijf uit Amsterdam een videore corder ontvreemd van het merk Hitachi. Het toestel was slechts 3 maanden oud en heeft een waarde van ong. 1800,- Diefstal uit auto Vanuit een parkeerterrein aan de Sta tionsweg te Ouddorp werd d.m.v. vernie ling van een zijruitje vanuit een personen auto ontvreemd een rijbewijs en twee geluidsboxen merk Philips. Rijden onder invloed Terzake het met grote snelheid rijden door Ouddorp en het daarbij "plegen van diverse verkeersovertredingen werd de bestuurder van deze auto, M. L., ver blijvende op een camping alhier aange houden. Aangezien hij onder invloed bleek te besturen werd ook daarvoor tegen hem proces-verbaal opgemaakt. LR/PC Flakkee organiseert op zaterdag 18 augustus een kringwedstrijd voor ponies en paarden te Achthuizen. Het terrein is gelegen tussen de Rijksweg en Achthuizen. 's Morgens om 9.00 uur wordt begonnen met dressuur voor ponies en paarden. Om 13.00 uur wordt begonnen met springen ponies waarna een sportnummer volgt en daarna springen paarden. Hierna volgt om 15.00 uur de parade, waaraan alle ponies en paarden deelnemen. Tijdens de parade worden de prijzen die deze dag zijn behaald bekend gemaakt en uuitgereikt door de voorzitter van de LR en PC Flakkee, de heer van Peperstraten uit Achthuizen. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 GOEDEREEDE De raad van de gemeente Goedereede komt donderdag 16 augustus in het raads- huis bijeen voor de openbare vergadering. Er zal onder meer worden ingegaan op een bezwaarschrift van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee. Deze vereniging heeft bezwaren gemaakt tegen de uitbrei ding van camping „De Bermer". Tevens zal er besloten worden of de Vereniging voor Amateurarcheologen „De Motte" dit jaar een subsidie zal krijgen. Een ander agendapunt betreft de bij drage, die in 1985 gegeven zal worden aan twee landelijke schoolbegeleidingsdiens ten. Het gaat om de Stichting Begelei dingscentrum voor Gereformeerd School- onderwijs te Hendrik Ido Ambacht en om de Stichting Schoolbegeleidingsdienst Zuid-Holland-zuid te Dordrecht. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 m DÖ OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder, Nieuwerkerk. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk, Moerkapelle. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster, Klaaswaal. MIDDELHARNIS - vrijdagmiddag 2.45 uur ds. A. Hoogeriand(huw.bev.) OOLTGENSPLAAT- woensdagavond 7.30 uur ds. B. Reinders, Hardinxveld- Giessendam. 99 Als straks het nieuwe schooljaar weer begint, betekcr.t dat voor veel jongeren een nieuwe school. De dagelijkse gang naar en van school wordt door het over grote deel van Nederlandse jeugd per fiets gemaakt, omdat het de vlotste manier is om de afstand te overbruggen, de goed koopste ook en heel vaak ook de enige manier omdat voldoende openbaar ver- voer-voorzieningen ontbreken. De fiets is dus belangrijk en moet voldoen aan de eisen van bruikbaarheid en veiligheid. Omdat kinderen in de groei zijn en de fietsen in deze leeftijdsgroep zeer intensief worden gebruikt, betekent een nieuwe school heel vaak een nieuwe fiets. De fiets moet goed passen en betrouwbaar zijn, want niets is zo vervelend als een fiets doie regelmatig mankementen vertoont. Daar om is de juiste keus van een nieuwe fiets zo belangrijk. Wie wil weten waar hij bij aankoop van een nieuwe fiets op moet lethen, kan zich laten voorlichten door het boekje „Wat voor fiets?", waarin alle gewenste informatie is te vinden; niet alleen over de vele typen fietsen, maar ook over de juiste maten, de soorten remmen en zadels, de eventuele versnellingen enz. Allemaal belangrijk om te weten. Vandaar deze consumentenvoorlichting, die door overmaking van 11,75 op postgiroreke- ningnr. 234567 kan worden aangevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. Wie nog niet aan een nieuwe fiets toe is, moet in ieder geval voor het begin van het nieuwe schooljaar zijn fiets een goede beurt laten geven. Daarom met de fiets naar de fiet senmaker, dan rijd je zorgeloos en veilig het nieuwe schooljaar in. i«-ï»4^i*5^ie'^44^ii«rs»e'^44^&i«rs«e'i*4^i*rM«6"T^ B B ca a q e a a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1