TAALPRAATJE NIEUWE BOEKEN Beiaardconcert te Goedereede MEDISCHE DIENSTEN HAARD Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 27 JULI 1984 -a:^- Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. PIGSKIN JASJS In mijn pigskin jasje zitten een paar wit uitgeslagen zweetvlekken. Is het moge lijk die weg te werken? Het leer is daar ook wat stug geworden. Antwoord: Sommige stomerijen, hebben een afzonderlijke afdeling voor suède en pigskin. Daar kunt u het laten reinigen. De stugge plekken kunt u bijwerken met wat vaseline en dan goed uitwrijven. De kleur terug halen is erg moeilijk, maar als u vaseline gebruikt hebt zal de witte tint toch wel zoveel minder geworden zijn dat dit geen probleem meer is. OÜO PSALMBOEK Ik bezit een psalmboek dat in 1941 verkocht werd door boekhandel Van Kop pen in Ouddorp. Het is een bundel met vierstemmige muziektnotatie(tenor, bas- sus, altus en dissant) in C-sleutel, uitg. Joh. Enschede en Zonen 1905. Het boek is nog geheel gaaf Wat kan dit in geld waard zijn en hoe kan ik dit het beste verkopen? Antwoord: Het is jammer dat u het for maat niet vermeldt, want dat is belangrijk. Bij kloek formaak kan men het n.I. als meubel gebruiken, d.w.z. als siervoor werp op een kast, bijv. naast een oude Statenbijbel. Is de rugtitel nog goed lees baar, dan kan het ook in een kast staan. Wij menen echter, dat het niet kostbaar genoeg is om het te laten veilen bij Bol land, Amsterdam. Ook andere antikwa- riaten (Lindenberg, Rotterdam; Van den Tol, Dordrecht) zullen het wel willen kopen. Omdat zij er ten slotte óók iets aan moeten verdienen zal hun bod mogelijk niet hoger dan 25 gulden gaan. Méér zou u kunnen ontvangen bij aanbieding aan een zangvereniging of kerkkoor. Laat u het eens zien aan een koordirigent en vraag hem dan of het zin heeft te adverteren in Koorvenster, tijdschrift van de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumver. in Neder land, uitg. Harmonia, Roeltjesweg 23, 1217 TC HILVERSUM, tel. 035 - 14318. MAKKOSIOTIEK Kinderen van mijn zweren bijzg. makro- biotische voeding en daarom krijgen m 'n kleinkinderen geen vlees, geen aard appels, geen eitje en geen melk meer. Ze zijn nu allemaal ziek, maar hun „na tuurgenezer" zegt, dat het van de vroe gere veelzijdige voeding komt. Antwoord: Die makrobiotische voe dingswijze is gebaseerd op de yin-yang theorie die volgens haar aanhangers is uitgevonden door een filosofische inge stelde Chinese keizer die zesduizend jaar geleden leefde. Die theorie is door een Japanse arts Ohsawa vereenvoudigd en gepropageerd. Om evenwicht te verkrij gen tussen de samentrekkende kracht yin en de uitzettende kracht yang in het li chaam, is volgens hem natuurlijk voedsel nodig, zoals granen, uitgezochte groen ten en kruiden en bijv. ook paardebloemen e.d. maar vooral geen aardappels, to maten enz. De gebruikers krijgen dus weinig vet en suiker naar binnen, maar komen ook calcium en vitaminen C tekort door weglaten van melk, en fruit Vooral kinderen hebben ook suiker nodig. De beperking van 't vochtgebruik heeft een nadelige werking op de nieren. In extreme gevallen (een gebruik van uitsluitend gra nen) zijn uitputtingsverschijnselen moge lijk. Bij verhoogde behoefte zoals zwan gerschap en bij kinderen in de groei en bij verminderde eetlust (die uit eenzijdige voeding kan ontstaan) dreigt er gevaar voor tekorten aan noodzakelijke bouw stoffen voor het menselijk lichaam. Daar voor is ook al eens in het orgaan Voedings informatie v.h. Voorlichtingsbureau voor de Voeding gewaarschuwd. Helaas weer houdt de yin-yang theorie haar aanhan gers er vaak van een arts te raadplegen. HOE LANG too Kunt unog nagaan sinds welke datum we maximaal 100 km per uur mogen rijden en is al bekend hoe lang dat nog moet duren? Antwoord: De maximum snelheid van '10 Okm/u op autowegen en niet te ver geten 80 km/u op de overige wegen buiten de bebouwde kom waarop geen andere be perking geldt, is ingegaan op 7 februari 1974 ter vervanging van de benzinedistri- butie, die heeft geduurd van 12 januari tot 23 januari van dat jaar en verwaterde, omdat zoveel pomphouders zich niet aan de voorschriften bleven houden. De snel heidsbeperking deed (met andere maat regelen) niet alleen het benzineverbruik maar ook het aantal ongevallen dalen en zal daarom voorlopig wel gehandhaafd blijven. Overigens leidde ook de sterke verhoging van de benzineprijs weer tot vrijwillige snelheidsbeperking, selectiever autogebruik en een zuiniger rijstijl, zodat de controle op de maximum snelheid niet meer zo streng en zo intensief behoeft te zijn. Volledige opheffing zien wij er nog niet inzitten. WAT VERDAMPT SR Kunt u mij vertellen, wat „referentie verdamping" precies inhoudt? Antwoord: Het begrip „referentie-ver damping" is ontworpen ten behoeve van land- en tuinbouw. Die kunnen er uit afleiden, in hoeverre de watervoorraad in de kultuurgrond afneemt en hoeveel zij dus moeten sproeien om de oude voorraad aan te vullen. Want wat de planten ver dampen hangt af van de temperatuur, de relatieve vochtigheid, de wind, de zonne straling, de bewolking en de soort planten (gewas). Voor elk gewas de verdamping berekenen kost teveel tijd. Men bedenkt dus een oppervlak, waarvan de verdam ping op eenvoudige wijze samenhangt met de verdamping door allerlei gewassen. Het verdampingscijfer van dat oppervlak moet met slechts één faktor vermenig vuldigd worden om de verdamping van een bepaald gewas te vinden. Dat ene oppervlak is dus standaard of referentie. Welnu, het getal dat aangeeft hoeveel de verdamping van dat oppervlak in milli meters water bedroeg, heet referentie verdamping, of kortweg r. d. De vermenigvuldigingsfaktoren zijn in mei bijvoorbeeld voor weiland 0,8; voor aardappelen 0,6; voor maïs natuuriijk O en voor naaldbos 1,2. Gemiddeld over de hele zomer zijn ze echter: weiland 0,8; aardappelen 0,85; maïs 0,95 en naaldbos 1,2. Bij een r.d. van 4,5 mm verdampt grasland dus in mei 0,8 x 4,5 3,6 mm. Aardappelen raken 0,6 x 4,5 2,7 mm vocht kwijt. De faktoren wisselen natuur lijk van maand tot maand. Zij gelden voor droge gewassen zonder watertekorten in een bewerkte grondlaag. En daarmee kun nen boer, tuinder en loonwerker precies uitrekenen hoeveel mm water zij moeten sproeien om de watervoorraad in het land op peil te houden. Als het de gehele dag regent, is de r.d. vanzelfsprekend nul. Ook 's winters zal ze uiterst gering zijn. Vandaar dat men op 1 maart begint met die r.d. te noemen in het weerbericht voor land- en tuinbouw. Van alle waarnemings- stations heeft Vlissingen gemiddeld de hoogste referentieverdamping, omdat het zowel ver in het zuiden alsook vlak aan zee ligt en dus gemiddeld zo'n 3 uur zon meer per dag heeft dan bijv. Winterswijk in de zomermaanden. Tevens liggen daar bij Westkapelle en Westerschouwen de absolute droogterecords (het aantal da gen achtereen zónder neerslag). Vandaar de hoge r.d. in die hoek. KEMA Wat betekent dat „KEMA in KEMA- keur? Antwoord: Keuring Electotechnische Materialen te Arnhem. van vrijdag 27 juli t/m zondag 29 juli 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 01870-2121. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel.01877- 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874- 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Visser, tel. 01874 - 2091 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 -1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877 -1500 Goedereede01879 -1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 -1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878 -1321 Oude Tonge01874 -1289 OE WITTE POMPEN Wat is het verschil tussen merkbenzine en benzine uit de z.g. witte pompen? Antwoord: Dat is vijf tot negen cent per liter. Andere verschillen zijn er niet, be halve dan als de oliemaatschappij addi tieven (toevoegsels) gebruikt. Witte ben zine is het overschot van de markt Ze komt (of kan komen) uit dezelfde tanker als de merkbenzine. Maar als iedereen wit ging tanken zou het overschot gauw de wereld uit zijn en het prijsverschil óók. DODE STRUIKEN In mijn tuin zijn zes struiken tegelijk dood gegaan. De blaadjes krulden op, werden bruin en het was gebeurd. Hoe kan dat? Antwoord: Bij navraag bleek ons, dat er op zijn minst drie soorten struiken opeens doodgegaan zijn (forsythia, sering enz.) Welnu, dan is er een chemische oorzaak in het spel, want er is geen schimmel of insect dat zo vlug drie verschillende boom soorten doodt Dan is er vlak in de buurt gespoten of er zijn korrels gebruikt voor onkruidbestrijding of iets anders. Door onvoorzichtigheid is dat bij uw struiken gekomen (ook het grondwater, dat nu veel hoger staat dan vorig jaar!) kan de stof aangevoerd hebben. Daarom vond u ook geen insecten of schimmels op de dode bladeren. CARNAVALMUSEUM Is het waar, dat er een carnavalmuseum bestaat, of is dat ook een camavalsgrap geweest? Antwoord: Het bestaat werkelijk, aan de Plats 116101 AP te Echt Telefonische inlichtingen kunt u bekomen via 04754 - 1777. DIE LILLIJKE MOSSEN De hele winter door geef ik de mussen gekookte rijst en brood. Als dank eten ze nu al mijn viooltjes op die ik pas geplant heb! Antwoord: Boer en tuinder zullen u aller minst dankbaar zijn, dat u de mussen voe dert Ze zijn n.I. uitermate schadelijk, 's Winters pikken ze de knoppen van de jenievers en 's zomers pikken ze drie haverkorrèls los als ze er ééntje willen opeten. Vandaar dan ook dat in het ZW vroeger mussengilden bestonden. Die hiel den zich bezig met de verdelging. Ook kon je vleugels inleveren voor een cent per stuk! Wat u waarnam bij uw viooltjes, ziet u in het vroege voorjaar ook bij de kro- kusjes, n.l. dat ze stuicgepikt worden door de mussen. Met name de gele bloemen moeten het ontgelden. KKennelijk zijn brood en rijst erg eenzijdig en hebben de dieren behoefte aan andere stoffen. Het is ze vooral te doen om de meeldraden en de stampers. Kennelijk vinden ze die lekker maar wat er nu precies in zit dat hun aanlokt weet men niet Gaas er over of een net is het beste; wapperende stukken sta- niool (z.g. zilverpapier) kan ook. Maar in het algemeen dienen mussen niet ge voederd te worden. Denk liever aan de zangvogels. Er zijn al veel te veel mussen. Stad a/h Haringvliet..01871 - 2301 Stellendam01879-1296 HULP MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874 - 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. MELISSANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDIJK: St Joris Doel- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. KRISISSITUATIES: ma t/m do.: 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 17.00 uur; telefoon 01873 - 1446. Vrijdag: 9.00 - 12.00 uur, 01874-1515 Vrijdag 13.00 -17.00 uur, 01870 - 5305 In de periode 16 juli t/m 27 juli is i.v.m. vakantie het alg. maatschappelijk werk bereikbaar onder telefoonnummer 01874 - 1515. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke 1 e maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01879-2197 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk ledere l e dinsdagavond van de maand moedergroep bij LiaimeSteenhof in Ouddorp, tel. 01878 - 2511 WELK HUWELIJKSBUREAU Ik zou gebruik willen maken van een kontaktbureau voor een huwelijk, maar waar weten ze welk bureau bonafide is? Antwoord: Pas op, contactadvertenties en contactbureaus zijn er voor kortdu rende relaties en de betaalde liefde. Hebt u serieuze bedoelingen om tot een huwelijk te komen, dan moet u zich tot een huwe lijksbureau wenden. De goede stellen zich onder controle van de Raad van Toezicht, Duinweg 1, 2585 JT Den Haag, telefoon 070 - 501269. Daar kunt u inlichtingen vragen over een bepaald bureau, voor u ermee in zee gaat ONTKALKING Ik ben 75 jaar en nu gaat de kalk uit mijn lichaam. Wat is daaraan te doen? Antwoord: Niet zo heel veel. Vroeger dacht men, dat kalk in het voedsel zou helpen en men voegde gemalen krijt (kool zure kalk) aan het eten toe. Later ontdekte men dat ons lichaam daar niets aan heeft omdat het slechts één bepaalde soort fosforzure kalk wenst (de driebasische soort). Toen voegde men die toe. Ook dat baatte niet Toen ontdekte men, dat vit. D 3 erbij moet komen wil ons lichaam kalk kunnen vastleggen of zelfs maar opnemen! Desondanks vermindert het vermogen tot kalkvastlegging bij het ouder worden. Dat bedoelde uw dokter, toen hij zei dat er niet veel aan te doen was. Nu is de kalk uit melk nog de best opneembare, maar melk heeft bij oude mensen het bezwaar, dat het de slijmvorming bevordert, ook in de longen. Zolang u voldoende beweging neemt en niet plat ligt, mag u dus wat extra melk drinken. De soort (taptemelk, volle melk, karnemelk enz.) doet er niet toe; het kalkgehalte is gelijk. Ook moet u ont- kalkende spullen beslist niet eten: rabar ber, zuring, andere sterke zuren. Peul vruchten zijn beter dan aardappelen, maar denk er om dat ze zwaar op de maag kunnen liggen. Matig met vet en alkohol. Dat is zo ongeveer wat helpen kan. Vroeger gebruikte men in plaats van haard meestal het woord heerd en ook tegen woordig komt heerd nog voor in bepaalde streken, onder andere in Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland, oostelijk Utrecht, Brabant en Limburg. Behalve de betekenis stookplaats, wordt met haard ook aangeduid de vloer van de stenen of estrikken rondom de schouw. Dat was vooral in de winter als het hout in de haar gezellig knetterde, een best plaats^ je. Het hoekje van de haard was het warmste plekje van het huisje onder de ouderwetse schouw. De Fransen noemen dat „Ie coin du feu". Vandaar wellicht de zegswijze: ,,dat zegt men alleen in het hoekje van de haard". Dat betekent in de eigen, vertrouwde of vertrouwelijke omgeving. Zo vermeldt de spreekwoordenkenner Tuinman de uitdrukking: „In het hoekje van den haard, daar de monnik dood- vroor" (vaak met toevoeging: is dat ge beurd). Dat wil zeggen: nergens of nooit. Het is immers ondenkbaar dat een monnik zou doodvriezen bij de warme haard. Zo is de „huiselijke haard" een ver sterking van deze goede plaats. Het spreek woord „eigen haard is goud waard" duidt eveneens op het waardevolle bezit van een eigen huis. Beter dan in de vreemde te wonen. Sommige mensen maken er een gewoonte van achteraf te zeggen, als ik zus of zo had gedaan, als ik daaraan had gedacht, was het niet gebeurd. Daarvan is de oude zegswijze afgeleid: „Asch ligt aan den haard". Asch (as) is dan een woord- spehng met „als". Vergelijk: „as is ver brande turf en als hadden komt is hebben te laat". Wat voorbij is, is voorbij. Er is niets meer aan te doen, gedane zaken nemen geen keer. Zowel de dood van prins Willem van Oranje in 1584 als het feit van de Af scheiding in 1834 worden dit jaar her dacht Op velerlei manier. Niet het minst door de verschijning van een groot aantal publicaties, hetzij in boek- of artikelvorm. Op deze plaats aandacht voor enkele kleine geschriftjes, elk min of meer gewijd aan een van beide onderwerpen. W. G. van de Hulst, Willem van Oranje. Vader des vaderlands". Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. Negende druk. 163 pagina 's. Prijs f 13,90 Gelet op de naam van de schrijver is het eigenlijk overbodig te zeggen dat het hier om een kinderboek gaat De eerste druk verscheen in 1933, ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van Prins Willem. Toen nog met illustraties van J. H. Isings, nu in een nieuwe feestelijke uitvoering met tekeningen van W. G. van de Hulst jr. Op de hem eigen wijze en wie kent die niet vertelt Van de Hulst het levens verhaal van „Vader Willem". Ietwat ge ïdealiseerd en geromantiseerd wellicht, niet vrij van een zwart-witbenadering, maar met liefde voor de historie en een fijn gevoel voor wat het kind aanspreekt. Gereformeerd Schoolblad, maart 1984, nrs. 1 en2. 48en32pagina's Prijs resp. f 5,80 en f 4,65 (incl. porto). Het Gereformeerd Schoolblad is een.uit gave van de gelijknamige werkgroep. Het blad verschijnt 4 maal per jaar. De abon nementsprijs bedraagt 12,per jaar. Bankrek. 3271.50.602 tn.v. J. L. Struik te Heino (gironr. van Rabobank is 800.093). De inhoud van het blad betreft veelal nagelaten werk van A. Janse. Ik schreef al eerder over deze onderwijzer uit Bigge- kerke (1890 -1960), die zich verdienste lijk maakte in zijn vele geschriften. Hij publiceerde onder meer op theologisch, filosofisch en pedagogisch terrein. Deze twee nummers bevatten een bro chure en enkele opstellen van Janse over Willem van Oranje. Met name „De poli tieke roeping van Willem van Oranje" en „Ons volkslied" zijn nog steeds lezens waard. J. J. Mostard, Willem van Oranje. Dienaar van de vrijheid". Uitgeverij J. N. Voorhoeve te Den Haag. 95 pagina's. Prijs f 19,90 De heer Mostard, historicus te Den Haag, volgt in dit fraaie boekwerkje het leven van Prins Willem op de voet zijn Duitse jeugd als gravenzoon, de prins aan het hof in Brussel, zijn huwelijken, de rebellie, de veldtochten, de volksopstand in de Noor delijke staten, het plotselinge einde. Naast de weergave van veel details ver geet de schrijver achtergronden en mo tieven niet Terecht tekent hij Willem als de „conservatieve prins" die opkomt voor behoud van de oude privileges tegenover de absolute vorst Filips. De typering als „christen-humanist" wiens overgang naar het Calvinisme louter politieke betekenis had, is echter onjuist Zowel Willems correspondentie als b.v. zijn Apologie getuigen daarvan. Overigens geeft de schrijver een aantal treffende citaten uit brieven van Willem van Oranje. De schrijver is er in geslaagd een over zichtelijke en vlot leesbare biografie sa men te stellen. De vele tientallen zwart- witillustraties geven het werk nog een meerwaarde. Aanbevolen. Drs. R. de Boer, „Prins Willem van Oranje" en H. Veldman, „De Afscheiding van 1834". Uitgeverij De Vuurbaak te Groningen. Elk boekje telt 32 pagina's en kost f 8,50 De Tijdspiegelreeks, waarvan deze werk jes de delen 1 en 2 vormen, is bedoeld voor de leerlingen van de hoogste klassen van de christelijke basisscholen. Het zijn instructieve boekjes, aantrekke lijk geïllustreerd en aangevuld met kaart jes en tijdbalken. De middelste bladzijden waarop een kwartetspel (deel 1) of ver werkingsopdrachten (deel 2) kuimen wor den uitgenomen. Hoewel het korte bestek slechts een over zicht in vogelvlucht toestaat, wordt toch heel wat informatie doorgegeven. En de principiële fundering wordt niet vergeten. Helaas geeft deeltje 2 aan „hen die ble ven" nl. in de Hervormde (Geref.) kerk geen enkele aandacht De Afscheiding was een reformatie; de achtergeblevenen hebben zich aan deze zegen onttrokken. Enige relativering was m.i. passend ge weest Dr. L. Strengholt, „Mamixenzijn tijd" en dr. W. van 't Spijker, „Anthony Brummelkamp". Beide brochures zijn uitgaven van de Willem de Zwijgerstichting te Apeldoorn. 48 en 56pagina's. Prijs van elk f 8,50 Ik herhaal nog eens de doelstelling van deze stichting: „Verdiepingen versterking van de reformatorische beginselen in ons volksleven, alsmede de verlevendiging van het historisch besef en verdediging van het protestants-nationaal karakter van ons volk". Vaste donateurs ontvangen de tweejaarlijks uitkomende boekjes voor de minimum-bijdrage van 10,per jaar. Postgiro 352347. Het eerste boekje bevat de tekst van een reeks radiolezingen over Mamix van St. Aldegonde en zijn tijd. Zoals bekend was Mamix de naaste medewerker van Wil lem van Oranje, zijn eerste raadsman, zijn rechterhand. Strengholt (hoogleraar aan de V.U.) geeft een goed beeld van de grote betekenis die Mamix voor de geestelijke cultuur van onze natie heeft gehad. Waar schijnlijk was hij ook de dichter van ons volkslied. Het geschriftje over Bmmmelkamp ver plaatst ons naar enkele eeuwen later: de 19de. Het wil, zoals de schrijver zegt, een herinnering zijn aan een van de vaders van de Afscheiding; misschien wel de meest sympathieke onder hen. In tegenstelling tot de warme haard, sprak men van een koude haard (ook blote haard) als het vuuruitwas. Vandaan „Die weinig wint en veel verteert, vindt op het laatst een blote heerd". De oude zegswijze: „Ergens de stenen van den heerd verslijten" betekent bij iemand te veel over de vloer komen. Vergelijk: ergens de drempel plat lopen. Zo kende men de uitdmkking „over heerd wonen". Dat werd gezegd van mensen, die geen eigen woning hadden en bij anderen als kostganger kost en inwoning genoten te gen betaling. In de Zaanstreek noemde men de af gesloten ruimte bij de stookplaatsen van de voormalige papiermolens (naast de kuip) de heerd of het heerdje. Dat was een soort van kamertje voor de knechten om te eten of zich te verwarmen. In het oosten van ons land, in Drente en Gelderland, kreeg het vertrek, waar moe de de vrouw kookte en waar men samen at, eveneens de naam van de heerd, vooral in boerderijen. De haard zag men dikwijls als een sym bool van huiselijkheid en geborgenheid. Het is daarom niet vreemd, dat een be kend geïllustreerd familieblad uit vroeger tijden de titel droeg „Eigen Haard". Die huiselijkheid en geborgenheid bij de vroegere haard is in onze moderne tijd terug te vinden in een nostalgisch temg naar die „ouwe tijd". De „open haard" is helemaal „in". Een ander voorbeeld daar van is de in zwang gekomen zitkuil, een imitatie van de haardkuil uit vervlogen tijden. De haardkuil was een open plek in de vloer, een stookplaats, die de haard moest vervangen. Van heimwee getuigt „op vreemde haart, ziet men dikwijls thuiswaarts". In het buitenland of onder vreemden verlangt men vaak naar eigen huis of eigen om geving. De gemene haard gemeen in de betekenis van gemeenschappelijk) was de haard in een herberg, het verzamelpunt van de gasten in de gelagkamer. Vandaar het oude spreekwoord: „Men kent geen waard (ook wel gastheer) voor dat men met hem gaat over de haard". De beteke nis was: wil men iemands ware aard leren kennen, dan moet men eerst met hem omgaan". We besluiten dit taaipraatje over de haard met het van voorzichtigheid getuigende „Het baardje rondkijken". De over drachtelijke betekenis hiervan was: men moet niet alles voetschoots aannemen, maar eerst kermis nemen van de handel en wandel van zijn medemensen. Afgeleid van de letterlijke betekenis: eerst eens rondkijken hoe het huishouden reilt en zeilt HenkG. van Putten, organist-beiaardier te Nieuw-Beijerland verzorgt morgen, za terdag 28 juli een concert op Goeree's klokkenspel. Programma: 1Prelude nr. IVM. v.d. Gheyn 2. Sonate in d mollA. Corelli a) Preludio (bew. L. 't Hart) b) Allemande c) Sarabande d) Giga 3. a) AriaJ. S. Bach „Mein (bew. J. v.d. Ende) Glaubiges Herze, frohlokke, sing', scherze" b) Fuga d moll 4. Improvisatie over Valeriusliederen. 5. Uit WatermusicG. F. Handel a) Air (bew. L. 't Hart) b) Hornpipe 6. Selectie uit Delft's Beiaardboek 7. Thema met variatiesSt Nees 8. Rondo alle TurcaW. A. Mozart (bew. J. v.d. Ende) HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening CD 01870-3477 DD Kis' Willem van Oranje op 40-jarige leeftijd- Brummelkamp was een opvallend man binnen de krmg van de Afscheiding. Meer dan anderen betrachtte hij een recht streekse oriëntatie op de Schrift en op de Reformatie, met name op Calvijn. Hoe wel hij van harte de Afscheiding voor stond, heeft hij de broeders die hervormd bleven geenszins losgelaten. Niet uit ge brek aan overtuiging, maar om met Bavinck te spreken „om het heilig karakter der kerk heeft hij 't minst van allen haar algemeenheid vergeten". Dat is ten voorbeeld. Beide werkjes zijn door hooggeleerde he ren geschreven; dr. Van 't Spijker is hoog leraar in Apeldoom. Toch zijn deze en andere uitgaven van de Willem de Zwijger stichting door iedere geïnteresseerde lees baar. Ad den Besten, Wilhelmus van Nassouwe. Het gedicht en zijn dichter". Uitgeverij Martinus Nijhoff, Leiden. 230 pagina 's. Prijs f 46,45 Hierboven kwam Mamix van St-Alde- gonde, de mogelijke dichter van het Wil helmus, ter sprake. Ad den Besten wijdde aan hem en zijn gedichteen Keel boek. Het diende enkele maanden geleden tot proef schrift Toen ik met de samenstelling van dit boekenoverzicht doende was, kwam het me toevallig in handen. Vandaar dat ik het hier even noem. Den Besten, zelf ook aktief in de poëzie, tracht aan te tonen dat Mamix inderdaad de dichter is. Ver rassend, boeiend en (naar verluidt) over tuigend. J. K. ^«11 ----- O -----

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6