Voor de liefhebbers was 't weer genieten van de Grote Truckershow Orgelspel en samenzang in Tholen JIKKEMIEN Zager-kweek tb.v. sportvisserij Landbouwpresentatie op Goeree-Overflakkee Toeristendag Ouddorp Middelharnis: VERSE KROPSLA Beroepingswerk Ger. Gem. Dagtocht Doorn en Zeist Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 24 JULI 1984 De Amerikaanse reus die voorop ging; een WHITE trekker Op de tweede Middelharnisse braderie avond j.l. vrijdag is het voor de liefhebbers van de truckers-wereld volop genieten geweest op de die avond ge houden tweede „Grote Truckershow" aan het Beneden Zandpad. Aan de luid ruchtige invasie namen 53 trucks deel, bewonderd en zelfs gestreeld door vele honderden bewonderaars van zo'n spek takelstuk. De show werd een beetje ge stolen door twee gigantische Amerikaan se trucks'die de stoet openden, op de Nederlandse wegen zal men deze giganten evenwel nog niet tegenkomen. De Flak- keese transporteurs hebben hun mooiste wagens weer geshowd en de chauffeurs hebben er op deze ook voor hen zo feeste lijke avond mee gepronkt. Prijzen werden uitgereikt voor de mooiste wagens in de categorieën „opgetuigd" en „niet opge tuigd". De eerste prijzen in deze catego rieën gingen resp. naarde fa. Nagtegaal te Mehssant en Taaie te Middelharnis. De overige prijzen in de categorie „op getuigd" gingen naarD. M. Struik (2e), J. L. Mijnders (3e), van Vliet (4e) en van Rumpt (5e). De prijzen voor „niet opgetuigde" wagens Een artikel in „Visserij", het voorlich tingsblad voor de Visserij, uitgegeven door het Ministerie van Landbouw en Visserij, bracht de heer A. Bakker uit Oosterland in aanraking met de heren P. H. M. Klein Bretteler en J. A. Wiege- rinck van Directie Visserijen van ge noemd Ministerie. Dhr. Bakker, die zag en hoorde hoe groot de behoefte aan zeeaas (pieren en vooral zagers) was, ten behoeve van de Sport visserij, zoals die op Grevelingen en Oos- terschelde werd beoefend, had al enkele jaren geleden het plan opgevat, om deze dieren zelf te gaan kweken en daarom was hij met deze kweek ook gaan experimen teren. Uit genoemd artikel zag hij nu, dat hij al veel verder gevorderd was dan genoemde heren, die zich eveneens toe legden op dezelfde materie, te komen tot kwekerijen van zeeaas voor de Sport visserij. Terecht wordt daarin een broodwinning gezien voor enkele tientallen ondernemers langs de Nederlandse kust- en binnen wateren. Genoemde heren uitgenodigd door Bak ker om in zijn kwekerij een kijkje te te komen nemen moesten erkennen, dat hij als amateur bioloog al verder was, dan zij zelf voor mogelijk hadden gehouden. Het kweken van zagers en pieren is ook finan cieel geen sinecure, want Bakker heeft er al 30.000,in geïnvesteerd. Hij hoopt geleidelijk dat dit geld produktief wordt, hij heeft nu al de beschikking over vele duizenden babyzagertjes (Nereis Virens), die voorspoedig opgroeien. Kropsla houdt men langer vers waimeer men haar in vochtig krantenpapier wikkelt in plaats van plastic en op een koele plaats bewaart. Men kan ook de stronk een héél klein beetje afsnijden en de krop op een schaal tje leggen waarin zoveel water is gedaan dat de stronk nét het water raakt Nog een mogelijkheid is om onder in de groentebak van de koelkast keukenpapier te leggen. De vochtigheid wordt hierdoor opgezogen en de groenten blijven langer goed. Een spons of zeem kan hetzelfde resultaat hebben. Het verhaal gaat overigens dat men sla niet te lang in de koelkast moet bewaren. gingen naar G. van Dongen (2e), Trom mel (3e), Verolme„(4e) en Peeman (5e). Sponsors van het truckerevenement wa ren: automobielbedrijf Pik - Goes, Volvo dealer, fa. Dijkers en Pijl; Hofka auto banden; Garage Knöps; Transportbedrijf Fa. J. J. Taaie; Gebr. van Tatenhove, Borssele; Karels Autoservice. De organisatie berustte bij de Midden standver. Middelharnis in samenwerking met de Chauffeursver. „Flakkee". De Public Relations commissie voor Land- en Tuinbouw op Goe ree-Overflakkee, zal in stand *5* op de Delta Flora tentoonstelling te Stellendam een landbouwpresen tatie verzorgen. Deze presentatie is bedoeld om het niet-agrarisch pu bliek informatie te verstrekken over het agrarische gebeuren. De tentoonstelling vindt plaats van 31 juli tot en met 4 augustus 1984, in de Gemeentelijke Visafslag nabij de Haring- vlietsluizen. Presentatiethema voor 1984: - melk- en rundveehouderij en zuivel- produkten. - tuinbouw (uitgebreid assortiment van diverse (nieuwe) groenten en fruit). - akkerbouw (algemeen). Toelichting en informatiemateriaal wordt in de stand verstrekt. Bedrijfsbezoeken open dag Tijdens de Delta Flora tentoonstelling zullen een aantal bedrijven kunnen wor den bezocht, van 13.00 tot 17.00 uur: 4 augustus Melkveehouderijbedrijf J. van Erkelens te Ouddorp 4 augustus Akkerbouwbedrijf A. J. M. Buijs te Melissant (bovenstaande bedrijven zijn moderne/ nieuwe ruilverkavelingsbedrijven). 4 augustus Fruitteeltbedrijf J. M. van Kempen te Melissant. 4 augustus Bloetnenkwekerij (kassen) J. de Jonge te Achthuizen. 31 juli t/m 4 augustus Kaasboerderij/ Melkveehouderij A. Boogerman te Zuid-Zijde/ Den Bommel. Routebeschrijvingen en toelichtingen zijn verkrijgbaar bij de P.R.-stand op de Delta Flora tentoonstelling en bij de V.V.V.-kantoren te Ouddorp en Middel harnis. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 - Dirksland - Ds. A. Hoogerland, pre dikant van de Ger. Gemeente te Dirks land, bedankte voor de op hem uitge brachte beroepen van de gemeenten Wa- geningen. Waarde (Z) en Scherpenzeel. - Middelharnis - Ds. Chr. v.d. Poel van Yerseke bedankte voor het beroep van de gemeente van Middelharnis. Je boft maar als je pa trucker is! Zo druk werd het op het Zandpad OUD VOSSEMEER Bestrating aanbesteed De defini tieve bestrating bij de nieuwe woningen in de Weelhoekstraat is dezer dagen aan besteed. Firma C. W. van Haaften uit Stavenisse was hierbij de laagste met een som van 9103,50 TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M CZI DD THOLEN Zaterdag 28 juli des avonds om 20.00 uur is er een orgel- en samenzangavond in de Ned. Hervormde Kerk te Tholen. Het fraaie van Dam-orgel wordt bespeeld door de organist Wim van der Panne, organist van de Oude Kerk te Voorburg. Wim van der Panne die wel vaker in Tholen het orgel bespeelde studeerde or gel bij Feike Asma, Flor Peeters, Arno Schönstedt en Jean Langlais. Hij maakte tal van radio-opnamen, grammofoonpla ten, concerteerde in Engeland, Duitsland, Frankrijk en maakte reeds zeven concert reizen naar Amerika. Het programma van a;s. zaterdag 28 juli vermeldt als samenzangnummers de psal men 25 en 146, deze psalmen worden voorafgegaan door uitgebreide bewerkin gen van Willem Hendrik Zwart en Jan Zwart. Naast deze zeer bekende en ge liefde orgelwerken gebaseerd op kerk- melodiën wordt ook ten gehore gebracht de „Toccata" uit de Suite Gothique van Boëllmann, Bach's beroemde „Jesu joy of mans desiring", Handels virtuose „Occa- sinal Ouverture", Wesley's „Air and Ga votte", een bewerking over „Ach blijf met Uw genade" van Merkel en bewerking van het lied „De Heer is mijn Herder" van Feike Asma. De toegang tot deze bijzondere avond is vrij, aan de uitgang zal echter een kollekte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten aan deze avond verbonden. Een ieder die graag zingt en van bekende en geliefde orgelmuziek houdt wone deze avond bij. Donderdag 26 juli: in het centrum van Ouddorp organiseert de MVO weer haar tradionele Toeristendag, zodat er op deze dag weer een groot aantal kraampjes met diverse koopwaar te vinden zullen zijn. Tevens worden er weer een aantal oude ambachten uitgevoerd, zoals het klompen maken, looddrijven, lijstenmaken en zal er weer iets te zien zijn van de bijencultuur. Muziek vanaf de muziektent door Brass Band Concordia, 's Avonds om 10 uur vuurwerk vanaf het strand nabij strand paviljoen paal 10. De Ned. Chr. Reis Ver. regio Goeree- Overflakkee organiseert op zaterdag 11 augustus 1984 een dagtocht naar Huize Doom „Tafelen met de Keizer" en naar Zeist „Willem van Oranje-tentoonstel ling". We vertrekken die dag omstreeks 7.30 uur uit Ouddorp, instapplaatsen onder weg. Omstreeks 18.30 uur hopen we weer terug te zijn. 's Morgens bezoeken we Doom en 's middags Zeist Op de heenweg drinken we koffie met een traktatie in De Meem. In Doom gebraiken we een uitgebreide lunch. De kosten bedragen 50,voor leden en 51,50 voor niet-Ieden. Opgave is moge lijk tot uiterlyk 1 augustus a.s. uit sluitend bij Reisbureau Buysse, Middel harnis, tel. 01870-2853. In reissom is begrepen: de bustocht, koffie met traktatie, entree Doom en Zeist, lunch, verzekering, adm. kosten en dien sten reisleiding. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 55 ------------------------------------- Welnêent, kind, ze is nie goed meer bie d'r verstand, 't is zonde. Maar ze keek toch naar hem en veegde met haar schort zijn verhit gezicht af en zijn hoog glad voorhoofd. Er waren een paar sproeten op te zien en zijn haar was aan de schedel donkerder. Het bleef regenen, felle mkwinden ran selden door het koren en achter de huizen, waarvan de goten overliepen. Tegen zeven uur was het droog en kwam Simen thuis. Hij had in de schuur van Duinvliet staan schuilen. De terwe is naebie al tegen de grond gesleege, zei hij verdrietig, dat duurt een stuit voor ze weer over-ende staet. En de lucht zit nog vol onweer. Jikkemien keek over het natte land en vroeg bezorgd: Zagje Leune daernie, ze is weer glad in de warte. Simen dronk koude thee uit een aarden kan en schoof zijn pet achterover. Ze zeide dat ik een zwarte plek op m'n vóor-óod ad, zei Jan lachend, ze keek zó is kwaed, en d'r is glad niks vanan. Wat zeide ze? Simen bleef pal staan en Jikkemien zag dat zijn handen, die de blauwe neusdoek vasthielden, beefden. Dat ik een zwarte plekke op m'n óod ad. Ze is gek, ee vader? Jikkemien kwam bij hem staan. je zal d'r toch niks van dienke, Simen? Ik weet et nie.... ik weet et nie.... Ei jie nooit oore zegge dat Leune mee den elm geboren is? Schaem je toch, Simen! Jikkemien's stem was hard. Durf jie de pette nog af te nemen om te bidden, as je an zukke diengen glooft...? Hij keek haar niet meer aan en zweeg. Jan speelde met zijn knikkers, die hij onder de tafel door liet rollen. Toen Simen goed en wel zag klom hij op de armleuning van de kmkstoel en begon over het land en de oogst te praten. De dagen die volgden waren afwisselend droog en nat. Korte buien kletsten on verwacht neer. Even liep de goot en dan was het weer stil. Benauwd stil. De door weekte aren rezen op in de schroeiende zon en bogen weer dieper onder het plen- sende water. De lucht was vol laaiende hitte en geuren van verrotting. Toen het eindelijk een volle week achter elkaar droog bleef liep het volk langs de dreven en wegelingen. Ze grepen de hal men en tastten met gretige vingers naar de korrels, die vochtig waren en warm. Simen had aangenomen de geeste van het Olmenhof te snijden. Er kon geen man gemist worden en als Krijn Wisse kwam vragen, durfde hij nooit goed weigeren. Nu stond Jikkemien alleen in de eigen tarwe. Ze sneed van 's morgens als de zon amper op was, tot ze 's avonds al lang was ondergegaan. De lucht bleef strak en blauw. Het begon er naar uit te zien, dat de hele oogst droog gesneden zou kunnen worden. Haar handen, die gebarsten waren en bij iedere greep schrijnden, bonden de scho ven dicht en zetten ze recht in lange rijen stuuken. Ze grepen gejaagd de zekel en vlochten koortsachtig de strobanden. Leune Schietekatte sjouwde van het ene gemét naar het andere, met de kater onder haar arm en een grote baalzak achter zich slepend. Ze deed overal haar voorspel lingen en vermaande tot nederigheid. Het jonge volk lachte haar uit. Leune zie ze vliege, riepen ze, maar de ouderen keken haar medelijdend na en zeiden: Leune is oud en noe wil d'r verstand nie meer. Julder leeve allêenig voor eige pookes gezond-eid, maer je zulle 't bekoope. Dat ried op wielen over de waereld en in roenkende koesen, maer in den biebel staet dat 't vier de goddeloóze zal verteere. En 't regent, spotte Josep van 't Olmen hof, dat vier zal wel doove. Ouw je zak maer is open. Hij mikte er een halve schoof in en knipoogde tegen Simen: Nie tegen de bezinne zegge, want dan ouw ze 't van m'n geld af. Als een donker insect hinkelde Leune langs de wegen, ze bedelde aan elke deur en voorspelde boze gerichten. Soms zat ze aan de dulfkant en speelde met steentjes en bloemen. De dagen en weken vlogen voorbij. Van Maandachtochtend tot Zaterdagavond zinderden de zekels en rammelden de wagens. Simen had 's morgens nog een stijve rag, maar hij hees zich overeind aan de bed steeplank, kleedde zich met stramme be wegingen en waste zijn nachtwan^i gezicht in de aker bij de welbak. Jikkemien zag, dat hij soms zijn lippen op elkaar klemde, maar als ze vroeg: „Ei jie piene, Simen? dan was altijd hetzelfde antwoord: Nee Jikkemien, ik bin goed! De eigen tarwe was er af en Jikkemien ging naar Zeeduin. Van Hoeve keek vreemd op, toen ze vroeg op het land te helpen. Da's zwaer, zei hij langzaam, bie ons bin ze dat nie gewoont. We bin ier nie op 't Noorder-eiland, weersprak ze, en we moete alles bie- zette, as de wind draait kan 't weer ge- regene. Ze begon gelijk met de arbeiders en hield hen bij. Aamoud van Hoeve stond achter de straiken en zag haar armen bewegen en de halmen vallen onder haar vaardige handen. Hij betaalde uit voor een man, Jikkemien stond met het geld in haar handen. Dat is te veê, baas, ik bin gin man. Je verdict et, zei de boer, ik bin in vergazienge over je. Ze kwam thuis als Simen al voor de geit zorgde en 's ochtends gingen ze tegelijk de deur uit, ieder een andere kant. Alleen het uur voor het naar bed gaan bleef over om iets tegen elkaar te zeggen. Er was geen school in de drakke warme dagen. Overal speelden groepjes kinde ren, ze draafden op hun blote voeten over het raige vroongras, klommen in de sche ve bomen en wiegelden zich over de berm- sloot, waar het water in verdroogd was tot een smal geultje en gebarsten grijze klei. Naar boven langs de kanten bloeiden welig de roze en witte bewinde, het oeze- moes en de gele dotters. Miezerige klimop- ranken en kamperfoelie slingerden zich om de naakte stanmien. Het leven zong in de kinderstemmen, in de blinkende wilgen en in de klinkende zekels en zeisen. Het ratelde voorbij in de reppende wielen van de oogstwagens en klepperde vuur uit de hoeven van de willige paarden. Jikkemien greep de laatste handvol hal men, ze ritselde onder de slag en gleden neer. Ze rekte haar rag en keek uit over het goudgele land, waar de rode en paarse klaverbolletjes m spikkelden. Aamoud van Hoeve stond bij het wagen- huis toen ze het hof opkwam. De lichtjes in zijn ogen begonnen te tintelen, terwijl hij met haar sprak. Dat is gaef gelapt, zei hij, 't is nog gin drie uren, ik docht dat jie tot de koffie nog werk zou ebbe. Gae nog een bakje thee drienke bie m'n vrouwe. Met z'n lange benen slipte hij weg; een ogenblik later zag Jikkemien hem de tarwestoppel aflopen en verder gaan naar het aardappelland. In den uuze van Zeeduin was het koel, de thee geurde in de porceleinen kommen en vrouw van Hoeve presenteerde koekjes. Ik stae d'r van te kieken, je werkt as een manskerel. Jikkemien dronk met kleine teugjes. (wordt vervolgd) 4■**4■**'^*'^*^■****'^**^■'^*^■4■4■*>^^■^■'^|^'^4■'^4■>f■>^**'^****^■'^^^*'^*'^*'^'^****'*■>^*'^*4■*>^***'^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2