Kan boer van de wind leven? Nieuwe straatnaam in Ouddorp? Politieberichten Medewerl(ers van de Sticiiting „Bezig Wezen" iiouden Ouddorps strand ,,brandje sclioon.1" en hebt u nog oude boeken Jeugd met jeugdraad voor het 9 e jaar op vakantie Hartelijk dank.... U Zomerzangdienst Goedereede Goedereede Middelharnis Ooltgensplaat - Huybergen Prettig verblijf op bekende kampeerboerderij POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Wie arbeid, Itapitaal en grond in zet om te produceren verlangt een redelijke beloning. In de landbouw was verleden jaar slechts ruimte om de beloningsaanspraken voor 65% te honoreren. Boeren en tuinders worden onderbetaald en kunnen in de nabije toekomst ook niet veel meer verwachten., De vooruitzichten in de land- en tuin bouw zijn niet denderend. De reken meesters van het Landbouvi' Economisch Instituut maken jaarlijks de balans op en proberen vervolgens enkele lijnen door te trekken naar de toekomst. Een en ander wordt zeer uitvoerig en met cijfers onder bouwd neergelegd in het zogenaamde Landbouw Economische Bericht. In feite is het merkwaardig dat een be drijvige sector, die voor de Nederlandse economie onmisbaar is, genoegen moet nemen met een zeer karige beloning. Sterker nog: voor menige boer en tuinder staat het bestaan op het spel, met een beloning die ver onder de maat blijft kan de boer geen bedrijf runnen. De land- en tuinbouw heeft zijn pro- duktiewaarde opgevoerd tot ruim 32 mil jard gulden. Daarvan neemt de tuinbouw met zijn bloemen en groenten, met zijn potplanten en heesters vijf miljard voor zijn rekening. Meer dan de helft van alle agrarische produkten gaat de grens over en wordt voor 70% verkocht op de Euro pese markt. Deze handel levert de Neder landse samenleving netto 14 miljard gul den op, want de uitvoer overtreft de agra rische invoer met dat bedrag. Tot voor kort daalde het aantal hoeren en tuindersbedrij ven met ongeveer 2 a 3% per jaar. Verleden jaar was dat maar 1%. De geringste afname sinds 15 jaar. De aanvankelijke verwachting dat er over vijf a zesjaarinNederland nauwelijks 90.000 boeren- en tuindersbedrijven zijn, moet worden bijgesteld. Als de huidige ont wikkelingen doorgaan zullen er in 1990 minstens 125.000 bedrijven zijn, waarvan een vierde deel nevenberoeps- of part time bedrijven. Vooral de laatste tijd neemt de belangstelling voor het boerenbedrijf toe. Wellicht heeft dat te maken met het gebrek aan werkgelegenheid buiten de land- en tuinbouw. Opvallend is het stij gende aantal leerlingen aan agrarische scholen; verleden jaar nam dit aantal toe met 11%. De agrarische sector heeft jarenlang moeten toezien dat 12.000 a 13.000 ha cultuurgrond per jaar opgeofferd werd aan woningbouw, wegenaanleg, industrie vestiging en recreatie. Sinds enkele jaren is het verlies van cultuurgrond rigoreus beperkt. Gronden die op niet-agrarische bestemmingen wachten, blijven niet lan ger meer braak liggen en worden gelukkig weer bewerkt door agrariërs. Wie dit land en tuinbouwbeeld terugvindt in het boven genoemde Landbouw Economisch Be richt zal niet begrijpen dat de boeren en tuinders balanceren op de rand van hun bestaan. En toch is dat laatste waar.... In de tang Macro-economisch draait de landbouw vrij aardig, maar voor de individuele boer of tuinder komt het vaak neer op „bijten of sabbelen op een houtje". De boer ont vangt voor zijn arbeid niet de beloning die elders wordt gegeven. Er komt dus een flinke brok roeping bij het boerenvak. In de landbouw is men vlugger bereid om langere werkdagen en werkweken te ma ken. Het uurloon is maar een schijntje van de elders gehanteerde normen. Erger wordt het als de boer geen ruimte meer heeft om het bedrijf op een gezonde basis voort te zetten. De financiële resultaten zijn dan zo bedroevend dat de noodzake lijke vervangingsinvesteringen uitblijven en dat er flink wordt ingeteerd op het toch al slinkende vermogen. De rentabiliteitsverwachtingen in de land- en tuinbouw zijn niet hoog. De rentabiliteit of de winstgevendheid wordt bepaald door allerlei factoren, zoals kos ten, opbrengsten, prijsbeleid, Europese maatregelen, nationaal (fiscaal, milieu, ruimtelijk ordenings) beleid. Wie die factoren afzonderlijk nagaat moet constateren dat de duimschroeven op de boerderij steeds verder worden bijgedraaid. Voorbeelden: de tuinder er vaart de explosieve gasprijzen (maken 20 a 30% van de produktiekosten uit) als vmrgend, de intensieve veehouderij loopt tegen de grens van milieubelasting (mest overschotten die op het milieu drukken), de akkerbouwer ziet de opbrengst stijgen maar de opbrengstprijzen kelderen, de Europese politiek zet de boer steeds ver der onder druk met prijs- en produktie- beperkende maatregelen (zie de super heffing in de zuivelwereld). Loze beloftes.... De hamvraag is hoelang de boer nog kan voortploegen. De rekenmeesters van het Landbouw Economisch Instituut geven met hun gecijfer weinig hoop. Vele boeren komen in ademnood en zullen wegens gebrek aan financiële ruimte het loodje leggen. Tenzij.... de overheid en de samen leving bereid zijn om de boer en tuinder een redelijke beloning voor hun inzet te gunnen. Dat mag niet blijven bij fraaie politieke beloftes maar moet uitmonden in een beleid dat aan agrarische onder nemers ruimte laat om economisch te werken. Boeren vragen geen subsidies, maar verlangen alleen erkenning van hun ondernemerschap. Daarin ligt immers hun bestaansrecht. B. Schouwing Woensdagavond wordt in de Ned. Herv. Kerk weer een zomerzangdienst gehou den. Meditatie door Ds. L. WüUschleger van Den Haag over „Nergens rust". Medewerking wordt verleend door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" te Stellendam o.l.v. dhr. C. C. v.d. Heuvel. Orgel: Johan van Erkelens. Na de dienst is er gelegenheid tot koffie drinken in verenigingsgebouw „De Ark", terwijl er tevens boekenverkoop zal plaats vinden. Aanvang half 8. Allen hartelijk welkom. Is Goerees' gemeentebestuur zó bij de tijd dat ze een nieuwe weg de Kemwapensweg heeft genoemd? In Ouddorp is dat bekende blauwe straat naambordje te zien op de woning van Vismijndirecteur dhr. Raukema, op de hoek Hoge Pad - Bemhardweg, maar er ligt aan de plaatsing ervan geen gemeenteraadsbeslissing ten grondslag. Wat er wé! aan ten grondslag ligt is de zorg van de fam. Raukema over de voortdurende bewapeningswedloop en de dreiging die van nucleaire wapens uitgaat. Vandaar dat ze vinden dat de Kernwapens weg moeten welke mening ze via het imitatie straatnaambordje te kennen geven. Ter onderstreping van deze waarschuwing laat het reliëf daaronder weten dat bovendien de tijd vliegt.... - Vernieling Op 16 juli 1984 werd de personenauto van F. A. .N. uit Dordrecht vernield. De schade bestond uit een vernielde achter ruit, linkerportierraam, kofferdeksel, ach- terscherm en de autoradio. De schade is aanzienlijk. Op 22 juli 1984 werd in de nachtelijke uren een 8 mm dikke ruit van de AMRO bank te Ouddorp vernield. De vernieling werd gepleegd door baldadige jongelui die niet achterhaald kon worden. - Diefstallen De afgelopen week werden vele dief stallen gepleegd. De daders namen o.a. weg: buta-gasflessen, siergranaat, diep gevroren gevogelte, tasje met inhoud, een aanhangwagen, een surfmast met ass. en de giek, een autoradio en twee fietsen. Het schade bedrag bedraagt vele honderden guldens. - Ongeval Op de splitsing Molenweg/Bokweg vond een ongeval plaats. Een passagiere S. W. uit Stellendam, die achterop een bromfiets zat, werd lichtgewond. De bromfiets werd uit het verkeer genomen voor nader onder zoek. Bij controle bleek dat de bromfiets was opgevoerd. - Voorlichtingsbus Op vrijdag 27 juli a.s. zal er op het parkeerterrein bij de openbare lagere school aan het Zandpad te Middelharnis door de poUtie een voorlichtingsbus wor den geplaatst. De voorlichting heeft be trekking op het voorkomen van misdrijven. De toegang is gratis. U kunt ter plaal.se gratis advies inwinnen over dit onder werp. Tevens zal er door de verkeersgroep van de rijkspolitie te Dordrecht voor- Uchting worden gegeven. Daartoe wordt het nieuwste verkeersmateriaal tentoon gesteld. De tentoonstelling is geopend van ca. 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 21.00 uur. - Auto beschadigd Een inwoner vanDirksland parkeerde zijn auto op 21 julij.l. op het parkeerterrein bij de Hema aan het Zandpad. Bij terugkornst bleek dat de auto beschadigd was. De schade moet zijn toegebracht door de bestuurder van een motorvoertuig. Deze is kennelijk na de schade te hebben toe gebracht zonder meer weggereden. - In de sloot Een inwoner van Goedereede reed met zijn auto op diezelfde dag over de Noord- dijk te Dirksland. Hij raakte buiten de rijbaan, reed tegen een lantaarnpaal en ging vervolgens over de kop. Het gevolg van een en ander was dat zijn auto, een Mercedes Benz personenwagen, geheel vernield werd. - Diefstallen Ten nadele van een inwoner uit Melissant werden vanaf het erf achter diens woning een twaalftal groentekratten ontvreemd. Het betreft hier kratten grij s van kleur, met als opschrift Zuid Holland Fustpool VRZ. Onlangs werden er ten nadele van een inwoner uit Middelharnis een aantal che ques ontvreemd. Eerst nu bleek dat deze cheques inmiddels zijn verzilverd. Hoe zulks heeft kunnen plaats vinden wordt door de politie onderzocht. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Aan de Stichting „Woord enDaad" kon, na het optreden van het Urker Vissers- koor een netto-bedrag van 5.729,95 worden overgemaakt Daarnaast brach ten de leerlingen van de Groen van Prins- tere rschool op een tentoonstelling ook nog eens 456,90 voor Woord en Daad bijeen. Graag willen we allen, die tot het bijeen brengen van deze mooie bedragen hoe dan ook hebben meegewerkt en bijgedragen hartelijk danken. Vóór 15 september a.s. moet samen met nog 4 comités in Zeeland een bedrag van 150.000,bijeen zijn voorde bouw van een ziekenhuis in San Lukas (Guate mala), waar enkele jaren geleden zoveel mensen het slachtoffer van zware aard bevingen zijn geworden. Daarom hoopt het Comité Goeree en Overflakkee op 8 september nog een ver- koopdag te houden. Op (of bij) het schoolplein van de Open bare School in Middelhamis aan het Be neden Zandpad zal elk Flakkees dorp een Jammer genoeg heeft het weer nog nauwelijks tot een massaal strandbezoek genood, maar als dat er alsnog van komt staan de medewerkers van de Stichting „Bezig Wezen" gereed om alle afval dat achterblijft op te ruimen en af te voeren zodat het strand er de volgende dag weer keurig schoon büligt! Het is een service die de strandbezoekers in Goedereede niet eerder werd geboden en het zou dit jaar evenmin zo ver gekomen zyn als niet de medewerkers van de Stichting „Bezig Wezen" zelf met het initiatief naar het Gemeentebestuur waren gestapt De gemeenteraad heeft redelijk spontaan gereageerd en de Stichting een krediet van f 5000,beschikbaar gesteld voor de aanschaf van een traktor met aanhanger. Met dat gerij trekken Auke Bakker en Rinus Grinwis nu op werkdagen langs het strand om alles wat de badgasten hebben achtergelaten én wat uit zee is aangespoeld te verzamelen. Hun ervaring is inmiddels dat dat dagelijks enkele karrevrachten kunnen zijn, zéker wanneer de kant van de Kwade Hoek wordt opgereden, de plaats waar veel uit zee op het strand terecht komt. Zowel Bakker als Grinwis zijn beide langdurig werkloos. Middels de door hen opgerichte Stichting hebben ze een dagelijkse bezigheid gevonden die overigens niet wordt gehonoreerd. Ze blijven in het bezit van hun sociale uitkering. Het is hun grondige hoop dat ze hun aktiviteiten nog uit zullen kunnen breiden met o. a. een schilleboerenprojekt en het ophalen van grof vuil welk laatste ze dan ook zouden willen sorteren voor evt. hergebruik. Medewerking van het gemeentebestuur én de instemming van de toetsingscommissie die de projekten op een aantal kriteria beoordeelt, zullen daarin onontbeerlijk zijn. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling HD 01870-3477 m DD THOLEN Concordia 100 jaar De Kon. Muziekvereniging Concordia te Tholen bestaat 22 september a.s. 100 jaar. Ter gelegenheid van dit wordt er van 18 t/m 25 augustus door Concordia feest gevierd met optredens van diverse muziekkorpsen uit de omgeving, songfestival, kinder- show, en diverse artiesten. Het feest wordt in augustus gevierd omdat men dan war mere en droge dagen verwacht dan in september. Tegelijk viert dan de onder nemersvereniging het zilveren jubileum met de traditionele tweedaagse braderie. stand inrichten, waar allerlei dingen te koop worden aangeboden; waar een kopje koffie wordt geschonken; waar spelletjes voor de jeugd gehouden worden en waar voor oud en jong een puzzeltocht op de fiets georganiseerd wordt. Ook zal er (zo mogelijk) een stand voor de verkoop van oude boeken worden ingericht. Graag zouden we daarom een ieder, die voor dit doei best wat oude, goed leesbare boeken wil afstaan, een seintje krijgen. Dan komen we ze even ophalen. De adressen zijn: Ooltgensplaat: J. C. van der Laan, tel. 1733; Oude Tonge: A. Heemes, tel. 2083; Nieuwe Tonge: C. J. Arensman, tel. 1933; Den Bommel en Stad aan 't Haringvliet: L. J. Visser, tel. 1696; Middelhamis: J. P. de Bakker en D. van Spronsen, resp. tel. 5756 en 2940; Sommelsdijk: mej. K. Mulder, tel. 2443; Herkingen: A. van Eist, tel. 457; Dirksland: mevr. Grooten- boer-van Dijk, tel. 3086; Melissant: J. J. Menheere, tel. 2081; Stellendam: J. van Veen, tel. 2384; Goedereede: M. van Heest, tel. 1416; Ouddorp: W. de Winter, tel. 1197. Mocht U, in verband met de vakanties, met Uw plaatselijk comité-lid geen ver binding krijgen, belt U dan even naar één van de nummers in Middelharnis. Mogen we opnieuw op U rekenen? Maandagmorgen j.l. vertrokken vanaf „Elthat" 44 jongens en meis jes met 13 man leiding, per fiets of per auto voor een week vakantie naar de Kampeerboerderij van de Familie Van Eekelen te Huybergen in Noord-Brabant. Eén van de grootste groepen in de 9 jaar dat de Jeugdraad van de Hervormde Ge meente deze kampen hebben ge houden. Eén jaar ging men naar Uden, 4 jaar naar Vught en nu 4 jaar naar Huybergen. Het bevalt hun daar aan de Bergselaan uit stekend. Met 15 auto's, en een bus met pakken, koffers en slaapbeno- digdheden, plus een grote hoeveel heid proviant vertrok de eerste groep. Even later gingen er nog 12 kinderen op de fiets met Jaap van Drongelen en meester Ton van Put ten als leiders richting Brabant. Het geheel werd uitgeleide gedaan door vele ouders en belangstellenden. Op reis In„Elthato" werd vooraf door ds. K. van Meijeren Ps. 121 gelezen de Psalm die zondagmorgen als tekst voor de preek werd gekozen. „In deze Psalm gaat het over een man die op reis ging naar Jeru zalem", aldus ds. Van Meijeren. „Jullie gaan ook op reis, niet zo ver maar je moet veraf of kortbij toch worden bewaard. Luister deze week goed naar de Bijbel verhalen, die zullen gaan over Mozes" zei de predikant die na een gebed allen een fijne week toewenste en een tot ziens bij leven en welzijn a.s. woensdagavond als ouders, predikant en kerkeraad een be zoek aan het kamp hopen te brengen. Aangekomen te Huybergen werd na de koffie met cake direct al gestart met een wandeling door het bos. Het programma voor deze week ziet er alsvolgt uit: MAANDAG: boswandeling, 's middags midgetgolf, de groten zwemmen in de Gageldonk bij Bergen op Zoom. DINSDAG: heel de groep naar het zwem bad „De Zanderij", terwijl de groten vooraf een rondleiding hebben met de V.V.V. door Bergen op Zoom. WOENSDAG: thuis met in de morgen een vossenjacht en 's middags spelletjes op de wei. De groten gaan dan winkelen te Bergen op Zoom. DONDERDAG: weer een rondleiding met het V.V.V. met de kleinen, de groten blijven dan thuis. VRIJDAG: heel de groep gaat naar Bel gië over de heide en daarna gaat de reis weer richting Ooltgensplaat, waar men omstreeks 6.30 uur wordt verwacht. Veel gasten De familie Van Eekelen heeft ook dit seizoen niet te klagen over belangstelling. Het aanbod van gasten is weer heel groot. De groepen, scholen, verenigingen, etc. komen uit alle windstreken. Mevrouw Van Eekelen noemde enkele plaatsen, o.a. Vlaardingen, Vlissingen, Rotterdam, 's Heer Arendskerke, Ridder kerk, Delft, Teteringen, Papendrecht, Zwijndrecht (groep Jaap Duim) en nog vele andere dorpen of steden. Vanaf Pasen tot na het seizoen is alles volgeboekt. Er wordt door deze familie dan ook ontzettend veel gedaan om de gasten het naar hun zin te maken. Ook worden er jaarlijks verbeteringen aan gebracht, mede op verzoek van de diverse groepen. Zo is er dit jaar langs het sport veld een afrastering van gaas aangebracht en is de verlichting aangepast. Ook zijn er meer wasbakken (12) en 5 toiletten aan wezig. Vergeet daarbij het zwembad niet en de grote speelweide. Tot slot zei mevrouw Van Eekelen: ,,wij vinden het altijd leuk om die groep uit Ooltgensplaat te zien komen". Het adres van deze Kampeerboerderij is: Familie P. van Eekelen, Bergselaan 7, 4635 RP Huybergen (N.Br.). Tel. 01644 -2355. ca c3 ca a ca et a o Bakker (l) en Grinwis aar, hei siiandreirdgingswerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1