HsC I Zomerconcert in de Toren van Goedereede groeide op Sommelsdijkse grond Visser Goed en kwaad Garage KNÖPS B.V. tlomeaeniaii AUTO-SCHADE 1799,- htubrethUe Nieuwe klok in toren Ned. Herv. Kerk Nog geen perspectief voor een massale teelt Ramoco b.v. AUTORIJLES Zaterdag beiaardconcert in Goedereede NU t 1495,- NU 1699- Goeree-Overflakkee A. J. V. Rumpt Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Uken Monarchie Tien geboden Autonomie Zorgen Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten JVC HR O 110 E (VHS) ERRES24 VR 13 (V2000) FISHERP615IVHSI RENAULT-dealer t PüMPrSMD RUMPTSTAD B.V. Bedrijfswagen totlOtG.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Bakker; 01877 -1589 met Citroen BX TRD J. Bruggeman 01877 -1593 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf 57 e Jaargang No. 5314 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Het is een oud verhaal. Nee, het is een geschiedenis, waar gebeurd. Het eerste mensenpaar is bezweken voor de ver leiding. De kern van die verleiding was dat de Satan hen inblies: „Maar God weet, dat, ten dage als gij daarvan eet, zo zullen uw ogen geopend worden, en gij zult als God wezen, kennende het goed en het kwaad". Zij hebben gegeten. Vanaf die tijd weten zij van goed en kwaad. Daarbij hoeven wij niet alleen te denken aan ons gedrag. Over het algemeen weten we dan ook wel aardig wat goed en kwaad is. Er kan ook gedacht worden aan het werk van onze handen. Hoe wordt het toegepast. Goed, kwaad? Mogen we alles maar aanpakken of zijn er grenzen? Als ik weet dat een ander er kwaad mee zal doen, moet ik er dan mee doorgaan? Vragen die diep ingrijpen, kunnen ingrijpen wanneer wij beslissingen moeten nemen. Dit soort beslissingen nemen we allemaal, dagelijks, op eigen niveau. Om die be slissingen te kunnen nemen moeten we kunnen afwegen. Om af te wegen heb je gewichten nodig, die zijn weer geijkt. Het is natuurlijk van belang hoe zij geijkt zijn. De mens was als God geworden; hij kent het goed en het kwaad. Maar wat is zijn ijkpunt? Of maakt hij zelf uit wat goed en kwaad is? Goed en kwaad worden be grensd door de wetgeving. Binnen die wet is het gedrag, goed, erbuiten verkeerd. De wet is ijkpunt. De wet objectiveert. Die zegt niet: als Jantje dat doet goed is hij zus fout en krijgt hij dus zus straf, maar als Pietje het doet ligt het anders. Nee voor beiden geldt hetzelfde. Beiden worden ook geacht de wet te kennen. Nu is het natuurlijk van belang hoe zo'n wet tot stand komt. Welke wetgever aan de wieg? Welke ijkpunten gebruikt hij? Welke wetgever? In ons land is elke wet ondertekend door onze Koningin, Beatrix. Zij is echter geen absoluut monarch. Dan zou alle staatsmacht in haar handen rus ten. Het tegendeel is waar. In de loop van zo'n anderhalve eeuw is de invloed van het volk steeds grotpr geworden, ook op de wetgeving. Het volk is bij ons vertegen woordigd door het parlement. Het kiest de Tweede Kamer direct, de Eerste indirect. Uiteindelijk zijn het deze vertegenwoordi gers die een wetsvoorstel al dan niet aan nemen. De vraag naar de ijkpunten is dus de vraag naar de uitgangspunten, naar de partijprogramma's van hen die ons ver tegenwoordigen. Kennende het goed en het kwaad. Daar mee hield de geschiedenis niet op. We weten meer. De mens kiest systematisch voor zichzelf voor eigen werL Daarmee negeert hij het gebod Gods. Dat is er wel. Het maakt die mens verantwoordelijk, tegenover zijn Schepper. De Mozaïsche wetten, met name de Tien geboden Gods Woorden zijn de leefregels waaraan de mens zijn gedrag moet ijken. Zij wijzen hem haarscherp aan waar de grens tussen goed en kwaad te vinden is. Die geboden hebben altijd invloed gehad, ook op de wereldlijke wet geving. De religie, en daarmee de kerk heeft zo'n invloed gehad op ons volksleven dat van Nederland gesproken wordt (werd) als van een christelijke natie. De drieslag Kerk - Nederland - en Oranje spreekt daarvan. Trouwens, is het bloed van de martelaren om het geloof niet een van de pijlers waarop onze natie is gegrond? De mens althans de overgrote meerder heid heeft zich tot ver in de vorige eeuw schepsel Gods geweten. En daarmee wa ren de ijkpunten gegeven. Diezelfde mens heeft zich altijd al, maar met name de laatste twee eeuwen ontworsteld aan het Schepsel zijn. Hij wenste geen God, en (daarom ook?) geen meester boven zich. Daartoe dient men ijkpunten die daarop wijzen op te ruimen. De evolutietheorie vond een toebereide voedingsbodem in het denken van de mens. Zij maakt(ï het los van het Schepsel zijn. IJkpunten overboord, de mens maakt zelf wel uit wat goed en kwaad is. Dat ligt niet voor nu en altijd vast, maar wisselt met onze inzichten. Wetten zijn dus tijdgebonden, trouwens als het draagvlak niet breed genoeg is, is er een grote minderheid of zijn er minder heden die een eigen normenpatroon hand haven. Burgerlijke ongehoorzaamheid is dan nog maar een stap verder. Wij maken ons zorgen over deze ont wikkeling. Allereerst omdat de mens daar mee denkt God opzij gezet te hebben. Ook omdat het moet in alle eerlijkheid gezegd worden de kerk kennelijk steeds meer aan zeggi: ;:racht inboet. Daarmee komt ook de christelijke politiek in brede zin op de tocht te staan. Wie Gods Woord vermenselijkt komt bij de autonome mens uit. Wie de omgang met God naar het privéleven verbant houdt de tweede tafel van de omgang met de medemens voor het publieke leven over en strandt ook op de autonomie van de mens. Het zijn processen die we om ons heen zien grijpen. Temeer een rede om ons te bezinnen op de normen en waarden die ons gedrag bepalen. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS X In de prachtige dom van Goede reede organiseert de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee op dinsdag 24 juli a.s. een zomer concert met Willem Blonk, orgel; Benjamin Boers, hobo en Jan Be- zuyen, carillon. De fraaie historische omgeving, de prach tige akoustiek in de Toren en het nu al Nederlandse bekendheid genietende ca rillon zullen garant staan voor een prach tig concert. Het zomerconcert in de toren is altijd een hoogtepunt in het toeristenseizoen, ge tuige de zeer vele bezoekers aan de in het verleden gehouden concerten. Het concert begint op de beiaard met werken van v.d. Gheyn, Denijn en Nees. Vooral het preludium van Matthias v.d. Gheyn is een prachtig en virtuoos stukje beiaardmuziek, waarin vooral tot uit drukking komt dat de beiaard een echt volwaardig (en tot voor kort totaal onder gewaardeerd) instrument is en waar de beiaardier met een goed ontwikkelde aan slag wel degelijk de meest subtiele nuan ces kan aanbrengen. (Jan Bezuyen is overigens onlangs geslaagd aan de Ned. Beiaardschool voor het diploma Uitvoe rend Musicus voor Beiaard). Daarnaast gaat het programma beneden in de toren verder met orgel (o.a. werken van Sweelinck en een prachtig Concerto van J. G. Walther) en hobo en orgel. Dit is een werkelijk fantastisch mooie combi natie. Er zullen sonates gespeeld worden van Telemann, Handel en Vivaldi. Hier tussen speelt de beiaardier nog een sonate van Galuppi op het carillon, terwijl de aanwezigen dan het instrument boven in de toren audiovisueel meemaken. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 4,voor vol wassenen en 2,50 voor scholieren, CJP- houders en 65-t-. Henry Groen uit Bameveld hoopt mor gen, zaterdag, een beiaardbespeling te houden van 11.00 - 12.00 uur, met het volgende programma: 1PreludeR. Barnes 2. Selektie uit de Gruytters Beiaardboek 3. 5 stukjes uitR. Schumann „Album fiir die Jugend" a. Soldatenmarsch (bew. W. Franken) b. Stückchen c. Sicilianisch d. Erster Verlust e. Matrosenlied 4. Fantasia in aG. F. Handel (bew. H. Groen) 5. Uit „Der Fluyten Lusthof'Jr. J. van Eyck a. Doen Daphed'over schoonemaeght b. Malle Sijmen 6. Country DancesA. Diabelli 7. Andante in CM. Giuliani 8. a. Musette b. RondinoH. van der Weel 9. Fantasie over „Daar was.H. Groen sneeuwwit vogeltje" Videorecorders De hoogste kwaliteit t de meeste zekerheid voor DE LAAGSTE PRIJS Adviesprijs 2199, NU Adviesprijs/2095,— Adviesprijs 2199, Allen 3 jaar volledige GARANTIE voordOexOterheid! VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL 01870 -2518 SINT ANNALAND De toren van de Nederlandse Hervorm de Kerk in Sint Annaland heeft donderdag een nieuwe klok gekregen. De dienst ge meentewerken van Tholen hees een 220 kilo wegende klok in de toien, waaruii even tevoren de oude klok was verwijderd. Het oude instrument werd in 1949 ge schonken door notaris A. J. Bierens, ter vervanging van de klok, die in 1943 door de Dutise bezetter werd geroofd. In de periode 1943 - 1949 werd de tijd toch aangekondigd door middel van een in de toren bevestigde zuurstofcylinder, waar mee men toen zich namelijk goed be helpen kon. De door de notaris geschon ken klok was op sommige plaatsen ge barsten en bracht niet zo'n fraai geluid meer voort Het instrument was in 1948 gegoten door de firma Van Bergen in Heiligerlee. De nieuwe klok, ruim zeven tig centimeter in doorsnee werd gegoten door de firma Petit-Fritsen in het Bra bantse Aarle-Rixtel. De klank, die over Sint Annaland zal galmen is een Cis 2. De klok kost de gemeente Tholen, eigenaar van alle torens op het eiland, 11.500 gulden. De oude klok, die in het ofischrift de nagedachtenis aan notaris Bierens le vend houdt, krijgt nu een plaatsje in het streekmuseum „De Meestoofin de naar de schenker genoemde straat, de Bierens- straat in Sint Annaland. Eerste SNUiF knoflook Medewerkers van de Stichting Ned. Uien Federatie (SNUiF), met name ook onderzoeker D. Hoek uit Middelharnis hebben, naar het zich laat aanzien, de laatste jaren een succesvolle zijweg bewandeld. Hoofddoel van de SNUiF is-, en zal blijven het plegen van praktijkge richt onderzoek en het geven van praktijkgerichte voorlichting over de uien en de sjalottenteelt, maar merkwaardigerwijs is daar thans ook een studie over het gewas knof look aan toegevoegd. Evenals de ui en de sjalot een „allium" soort en derhalve voor de Uienfederatie geen al te verre vreemdeling. J.l. dinsdag werd de eerste SNUiF knoflook aangevoerd op de veiling te Barendrecht.... Wie de koper van het allereerste kistje werd heeft inmiddels in alle dagbladen gestaan; de fa. Bakker mocht zich met het bieden van de absurd hoge prijs van 126,per kilo van die publiciteit ver zekerd weten. Het Gezinsvervangend te huis „Sjaloom" te Middelharnis is er trouwens goed mee want dat zal de op brengst van de twee eerste kilo's als vriendelijk gebaar van de SNUiF in ont vangst mogen nemen. De aangevoerde knoflook groeide tenslotte ook op Som melsdijkse grond, op een perceel aan de Rijzenburgseweg naast het bedrijf van de gebr. Mastenbroek. Bij de SNUiF is men overigens realis tisch genoeg om te ontkennen dat men met het beproeven van de knoflookteelt een goudmijn zou hebben aangeboord, „maar"" zo overweegt men anderzijds „wat niet is kan kómen". Bij een matig binnen lands gebruik en de produktie in andere landen als Frankrijk, Spanje, Hongarije en andere, lijkt er vooralsnog geen pers pectiefvoor een massale teelt in ons land, maar anders zou dat kunnen worden wan neer de Nederlandse knoflookteler de Hollandse knoflook kwalitatief zou kun nen onderscheiden, zoals men daar ook in de bollenteelt in is geslaagd! Eermiaal met het knoflook experiment begonnen zal de SNUiF niet aarzelen die voortrekkersrol te blijven vervullen. Dankzij het gedane onderzoek met een tachtig-tal rassen uit velerlei landen is al wel duidelijk geworden dat er meer dan zeventig voor de teelt in Nederland kun nen worden afgeschreven. Proefondervindelijk heeft de SNUiF vastgesteld dat het best voort gebouwd kan worden op de ervaringen met twee Franse rassen, ook al zijn die gevoelig voor de specifieke ziekten uit uienteelt- gebieden, het witrot en het stengelaaltje. Al zal een goed verstaander wel begrijpen welke bestrijdingsmiddelen daartegen zijn aan te wenden, echt toegelaten zijn ze nog niet omdat het produkt nog zo volstrekt nieuw is. Bas Melissant, die stage loopt bij de SNUiF, maakt de knollen gereea veiting. Dhr. Hoek die als geen ander het knof- lookexperiment heeft begeleid gaat voor de teelt van volgend jaar zelf plantgoed winnen. In oktober/november gaat het plantgoed de grond in om volgend jaar juli te worden geoogst. Het is duidelijk dat de knoflookteelt niet interessant zal zijn voor de intensieve tuinbouw, misschien wordt het dat wel voor de voUe-grondstuinbouw. De SNUiF onderzoekt verder hoe de knoflook akkerbouwmatig (machinaal planten en oogsten) geteeld kan worden. Het planten werd vorig jaar beproefd; op het perceel in Sommelsdijk werden de 8 ares met een tulpenplanter geplant in Kruisland werd dat op 3 are succesvol gedaan met een plantuien-planter. De SNUiF zal daartoe het rassenonder- zoek voortzetten, zich verder oriënteren op de juiste bemesting, het toepassen van onkruid- en ziektebestrijdingsmiddelen en de vaststelling van het juiste tijdstip van planten. Alhoewel de SNUiF zich niet verkijkt op de extreme prijs van de eerste kilo's later zakte die trouwens naar een nor maler niveau van 9,wél is duidelijk geworden dat de handel gretig reageert op het aanbod van verse knoflook, „mooie blanke" nog wel, met „lange witte tenen!" De zestienhonderd ton die Nederland vorig jaar invoerde bestond vrijwel uit sluitend uit gedroogde knoflookknollen. Knoflook wordt in de Hollandse keuken nog slechts met mate gebruikt in tegen stelling tot landen als Duitsland en Frank rijk waar de kok en de huisvrouw al snel naar de knoflook grijpen. Aan knoflook worden tal van goede eigenschappen toe gedacht ook wordt beweerd dat het bloed- zuiverend zou werken, maar bovenal dient het als „smaakmaker" waar de liefheb bers niet meer buiten willen.... Ook dhr. Hoek lijkt ervoor gewonnen. Al onderzoekend probeerde hij nu en dan een teentje knoflook in eigen keuken. In veel gerechten is het inmiddels een vast in grediënt geworden. Wanneer de con sumptie in huize Hoek maatgevend is voor de stijging van 't vaderlands gebruik van de knoflook, dan zullen weldra ook op Flakkee hele velden van het „Allium sativum L" nodig zijn.! voor Verkoop Service ai871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ca IS a ca ca a a ca OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 unNni -Sazonmaaiers nUnUA -generatoren - pompen - (rezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchlverhittérs L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1