xiM-^^j'i Visser NieuweDijkgraafH. L van maakte welgeslaagd Kampenhout debuut Noodweer bij opening School met de Bijbel te Sommelsdijk Garage KNÖPS B.V. AUTO PESCH Ramoco b.v^. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink YAMAHA A.J.V. Rumpt NU i 1699- 1699,- htubredrtse Onze SHOWROOM Dankbaarheid om 't voortbestaan van Christelijk onderwijs S6e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf FORD - TOYOTA Nieu\A/ en Occasions Buitenboordmotoren OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 JVC HR D 110 E (VHS) NU I 11 yy,^ PHILIPS Vr 2414 (V2000) FISHER P615 (VHS) Waterschapsbestuur moet uit de schaduw treden" Voordracht voor 3 nieuwe heemraden M is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Het zou misschien verwacht kunnen zijn dat het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat Schoolondenvijs het fonkelnieuwe schoolgebouw aan de rand van Sommelsdijks nieuwbouw van een fraaie naam zou hebben voorzien, maar aansprekender dan de bestaande, „de school met de Bijbel" kon die al niet zijn. Ze siert dan ook opnieuw de gevel van het nieuwe school gebouw dat woensdagmiddag, in de feestelijke aanwezigheid van de leerlingen en het kleingoed van kleuterschool „de Regenboog", en een groot aantal genodigden officieel in gebruik werd genomen. Het was voor de Ver. een „feestelijke en vreugdevolle dag", zo werd benadrukt, maar't was evenzeer een bunge dag. De openingsplechtigheid werd dan ook rijkelijk met bakken regenwater overgoten.... Gelukwensen Bezichtiging VRLTDAG 13 JULI 1984 No. 5312 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 4»*##4^A^#4^A^«4^4^j^4^4»4^««««««#»« 4- voor Verkoop Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496' Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS SINT ANNALAND - TOERISTENMARKT - Op woens dag 18 juli a.s. zal er van des middags 14.00 uur(twee uur) tot des avonds 22.00 uur (tien uur) een toeristenmarkt gehou den worden in de Voorstraat van St. Annaland. De. organisatoren hopen nu maar, dat het weer zal meewerken en dat er meer belangstelling voor deze toeris tenmarkt zal bestaan dan vorig jaar, toen tijdens de eerste toeristenmarkt er zeer weinig belangstelling bestond voor dit gebeuren. ca ca ca ca ^^ca a ca ca 01871 - 1553 Vert. C. Bakker 01877 - 1589 Videorecorders De hoogste kwaliteit t de meeste zekerheid voor DE LAAGSTE PRIJS Adviesprijs 2199, Adviesprijs 1995, Adviesprijs 2199, NU Allen 3 jaar volledige GARANTIE vooraBe itkerheid VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 De nieuwe Dijkgraaf van het Water schap Goeree-Overflakkee, dhr. H. L. van Kampenhout, heeft j.l. dinsdag voor de eerste maal de Verenigde Ver gadering gepresideerd. Hij deed dat met een duidelijke ontspannenheid en vaar digheid, bezet met een aantal voorne mens die hij in zijn openingsspeech verwoordde. Het streven de gesloten heid van het Waterschapsbestuur te doorbreken bleek daar zeker niet de minste van. Het was voor dhr. van Kampenhout een aanknopingspunt bij uitstek zowel het dagelijks bestuur als de hoofdingelanden op een gezamen lijke verantwoordelijkheid daarin te wijzen. De dijkgraaf belichtte een en ander na te hebben vastgesteld dat het Waterschap over een deskundig ambtelijk apparaat beschikt, het juist fiinctioneren daarvan koppelend aan de aanwezigheid van een goed bestuurlijk apparaat: „Men verwijt soms de waterschappen een zekere geslotenheid die niet wars is van feodale trekjes. Willen wij zulk een verwijt in de toekomst misgaan en uit de schaduw naar voren komen, dan zullen wij openbaarheid en openheid van bestuur zoveel mogelijk hebben te bevorderen", zo propageerde dhr. van Kampenhout Nu in het vervolg van de Vergadering maar liefst 3 nieuwe heemraden zouden worden gekozen wekte hij de vergadering op de keuze zo verantwoord mogelijk te doen zijn, teneinde te bereiken dat het Waterschap met een zo veelzijdig moge lijk samengesteld dagelijks bestuur naar buiten zal treden. In die filosofie gaf dhr. van Kampenhout ook plaats aan de ge dachte binnen het College van Dijkgraaf en heemraden tot een vorm van portefeliil- leverdeling te komen, een gedachte die ieders instemming leek te hebben. Het leek de dijkgraaf ook geboden in de toekomst het functioneren van de hoofd ingelanden-plaatsvervanger aan de orde te stellen, hun klacht kennend te weinig bij de bestuurlijke gang van zaken betrokken te worden. Overigens verheelde dhr. van Kampenhout niet dat dat ten dele ook aan de plaatsvervanger zelf te wijten is i;V.m. het weinige contact met de betreffende hoofdingeland. In dat kader vroeg hij zich ook af of op de duur het Instituut van de districtsbesturen hiet zal hebben te ver dwijnen. „Zeer wel verdedigbaar" achtte hij de stelling dat door de instelling van advies commissies direct uit de Ver. Vergadering bepaalde problemen op een meer efficiën te wijze uitgediept zouden kunnen wor den. Dit temeer nu onder druk van een steeds meer milieu-bewuste maatschappij het Waterschap meer dan voorheen tot taak zal hebben de leefbaarheid in be heersgebieden te conditioneren ten dien ste en ten gunste van de gehele gemeen schap. „Ik hoop dat u mijn toekomstvisie deelt en dat u medestanders zult blijken te zijn", zo legde hij de Verenigde Verga dering voor. Dhr. van Kampenhout maakte de verga dering duidelijk geen installatieplechtig- heid te hebben begeerd omdat dat in strijd zou zijn met de gevoelens over het droeve verlies door het plotseling verscheiden van de eerste dijkgraaf dhr. Joh. Koert. Hij volstond dan ook met het uitspreken van de wens zijn taak te volvoeren: metde volhardende zuinigheid van oud dijkgraaf L. P, Akershoek, het wijze koopmanschap van oud-dijkgraaf J. Voogd, de doortastende durf van oud-dijkgraaf J. B. Mijs, en met de beminnelijke bestuurskracht van de overleden dijkgraaf en zozeer betreurde vriend Koert. In het verloop van de Vergadering werd de naam van dhr. Koert nog meer dere malen genoemd. Door dhr. van Kampenhout werd de suggestie gedaan het nieuwe gemaal in de van Pallandt- polder naar dhr. Koert te vernoemen. De gedachte kreeg algehele instemming Bloemen. Aan het begin van de vergadering was de nieuwe dijkgraaf toegesproken door dhr. D. Goekoop, wnd. dijkgraaf. Deze bood hem namens het Waterschap een fraai bloemstuk aan, vergezeld van de beste wensen voor de toekomst. Die werden de nieuwe dijkgraaf ook toegevoegd door dhr. L. C. Kievit namens de Ver. Verga dering: „We geloven in U een goede keus te hebben gemaakt", aldus dhr. Kievit. „We hebben niet een ingenieur, niet een jurist, geen administrateur nodig want die kunnen worden ingehuurd, maar we heb ben een bestuurder nodig die we m u menen te hebben gevonden". MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 Verkiezing. De Vergadering werd gevraagd drie aan bevelingslijsten te maken met elk 2 namen in volgorde van voorkeur, ter vervulling van de vacatures die in het dagelijks bestuur zijn ontstaan door de benoeming van dhr. van Kampenhout als dijkgraaf, voorts door het vrijwillig ontslag van dhr. J. P. Wamaer en per oktober a. s., door het aftreden van dhr. J. Voogd wegens het bereiken van de 65 jarige leeftijd, de Vergadering bleek de gedane voordracht geheel te volgen. Maximaal konden per candidaat 37 stemmen worden uitge bracht. In de vacature van Kampenhout zal aan H.M. de Koningin de volgende voor dracht worden overlegd: 1dhr. W. Kroon, 2. dhr. M. Verduin, resp. 26 en 31 stemmen. In de vacature J. P. Wamaer, als eerste C. Stehouwer te Sommelsdijk, met 23 stem men en als 2e G. Joppe te Melissant met 22 stemmen. In de vacature J. Voogd als Ie dhr. A. Reus te Ouddorp met 28 stemmen en als 2e dhr. M. Witte te Goedereede met 30 stemmen. Vlotte vergadering. De afhandeling van de agendapunten had een vlot verloop, zó vlot zelfs dat oud- burg. Bos een kanttekening plaatste bij de snelle afhandeling van de rekening 1983. Bij het publiek zou die snelheid van han delen de schijn kunnen wekken als zou de ver. Vergadering het allemaal „voor zoete koek" slikken, maar dhr. Bos verzekerde dat dat allerminst het geval is. De rekening is - getuige een pakket bemerkingen - geheel uitvoerig door de districtvergade ringen besproken. Bij opheffing daarvan- zoals eerder aangestipt- zou de behande ling van een rekening meer publiekelijk gebeuren. Dhr. van Kampenhout beves tigde graag dat zo'n voorbespreking inder daad „de krenten uit de pap heeft ge haald". Conflict. De Ver. Vergadering nam kermis van een meningsverschil dat gerezen is tussen het Waterschap en de dienst Landinrichting, Lv.m. de noodzaak om taludvoorzienin- gen aan te brengen in watergangen die in het kader van de ruilverkaveling worden aangelegd en/of worden verbeterd, het Waterschap vindt die voorzieningen noodzakelijk terwille van de stabiliteit van de taluds en ter voorkoming van loopzand. Die noodzakelijkheid wordt door de Landinrichting ontkend maar het Water schap beroept zich op de in het stem mingsrapport gedane toezegging aan de taluds de noodzakelijke aandacht te be steden. Een schrijven met kracht van argumenten omkleed is dan ook verzon den en er wordt op antwoord gewacht. Brongasputten belast? Niet eigener beweging, omdat een en ander nog in een stadium van voorberei ding verkeert-, maar desgevraagd deed de dijkgraaf enige mededeling over het ken nelijk voornemen van het Zuiverings schap om de brongasputten met een hef- Bijna 150 leeriingen met nog eens een dhrï Westhoeve zijn grote waardering uit kleine honderd kleutertjes bevolkten het schoolplein terwijl dhr. C. Kooijman als voorzitter van het begeleidingscomité van onder de parapluie een welkomstwoord sprak, inzonderheid ook tot de oud-onder- wijzeres mevr. E. de Keizer-v.d. Slik. Aan haar was, na een 21-jarige verbondenheid aan de school de eer vergund het nieuwe gebouw te openen, maar de wolken pak ten zich dreigend samen. De kleuren van de crêpe-papieren toeters en mutsen lie pen uit en 't was geen moment te vroeg dat besloten werd het ceremonieel binnen voort te zetten. Als in een versnelde opname haalde mevr. de Keizer tóch de sleutel uit de meegebrachte maquette van de oude school, maar haar snelheid ten spijt heeft niemand het droog gehouden. integendeel! Eenmaal birmen maakten de daar gesproken woorden het allemaal weer goed. Sprekers, naar wie 't goed luisteren was, waren er te over.... Zeker was dat van toepassing op .Juf frouw" de Keizer. Zelfwas ze op haar 5 e op de oude school aan de Jacob Bane- straat gekomen en 21 jaar lang had ze er onderwijzeres mogen zijn. Thans nam ze afscheid met geen andere dan dankbare herirmeringen en de wetenschap dat het Woord van de levende God ook in de nieuwe school gehoord zal worden en er het richtsnoer zal zijn. Zij wenste het bestuur de nodige kracht en moed toe en wekte de ouders op tot gebed voor de school. „Wij allen mogen dankbaarheid in het hart hebben dat het mogelijk is onze kinderen naar de school met de Bijbel te sturen", zo legde ze ieder voor. Wat door de regen buiten was mislukt werd door mevr. de Keizer biimen nog eens her haald, opnieuw haalde ze uit de maquette van de oude school de sleutel tevoor schijn. De woorden van mevr. de Keizer werden met dank beantwoordd oor dhr. Kooy- man. Ook hij onderstreepte de wens dat Gods zegen op de school zal rusten en dat de belangen van de kinderen vanuit het Woord behartigd zullen worden. Namens alle kindern bood dhr. Kooyman het be stuur een fraai aquarium aan dat een plaats had gekregen in de gemeenschaps ruimte. Nadat bestuursvoorz. G. v.d. Boogertde binnen-bijeenkomst met gebed en het le zen van Efeze 2 geopend had, werd hem al gauw door dhr. J. Westhoeve, voorz. van de bouwcommissie het schoolgebouw overgedragen. Dhr. Westhoeve symboli seerde de overdracht door de aanbieding van het pakket bouwtekeningen. In zijn korte beschouwing op het succesvolle verloop van voorbereiding en bouw sprak fing te belasten. Ten oosten van Middel- harnis zijn nog zo'n dertig van deze putten in gebruik, met het brongas komt ook zilt kwelwater naar boven waardoor het oppe rvlaktewater wordt verontreinigd en door het zoutgehalte minder geschikt wordt voor beregening. Het Zuiveringsschap is voornemens deze putten te belasten met een heffing die zelfs enkele duizenden guldens per jaar zou kunnen bedragen. Het Waterschap overweegt tegen die drei ging een „aanmoedigingspremie" be schikbaar te stellen aan hen die besluiten hun brongasput af te sluiten. aan allen die daaraan letterlijk dan wel figuurlijk hun steentje hadden bijgedragen. Dhr. v.d. Boogert nam het nieuwe ge bouw in ontvangst met de wens dat de kinderen op deze school tot in lengte van dagen zullen worden opgevoed, gevormd en geïnspireerd uit Gods onfeilbaar woord. Wanneer hij dank uitsprak aan allen die hadden meegewerkt ook de bouw commissie achtte hij met vlag en wimpel te zijn geslaagd bracht dhr. v.d. Boogert vóór alles dank aan de Grote Bouw meester de Heere Jezus Christus. Met achting zag dhr. v.d. Boogert dan ook terug op hen die in 1911 de school sticht ten vanuit het besef dat opvoeding en onderwijs vaiiuit Gods Woord zouden gebeuren. „Ook voor de toekomst weten wij ons geborgen in Gods handen" zo beleed dhr. v.d. Boogert, wijzend op de symboliek die naast de naam op de gevel is aangebracht. Gods beschermende hand, het Kruis, de wereldbol overkoepeld door een duif als symbool van de Heilige Geest Gelukwensen werden achtereenvolgens uitgesproken door weth. L. C. Kievit. Hij prees het bestuur om haar gebleken voort varendheid. Architect Koole dankte voor de graag aanvaarde opdracht de school te ontwerpen en te bouwen. Mede namens hoofdaannemer Osseweijer en de onder aannemers (o.a. woninginrichting van Zielst, loodgieter Jaap Tieleman) bood hij een drietal fraaie plantenbakken aan. Dhr. de Kreij spraken bood enveloppes met inhoud aan namens de LPCS, de lande lijke Prot. Chr. Schoolbegeleidingsdienst, de Groen van Prinstererschool en de Rabobank. Mevr. Bos sprak vervolgens namens de hoofdenkring, gevolgd door dhr. Quist namens de Prot. Chr. Scholengemeen schap „Prins Maurits". Als oud-voorz. sprak dhr. M. Peekstok, mede namens oud-bestuursleden en ge boeid luisterde men vervolgens naar de oud-onderwijzer dhr. v.d. Sluis die in 1921 als onderwijzer werd benoemd. Zelf had hij in de school aan de Jacob Bane- De voortekenen van het noodweer kondigden zich hier aan, de parapluies gingen op. Straat op de houten vloer gewerkt, maar desniettemin gunde hij zijn opvolgers graag hun „paleis". Dhr. v.d. Sluis liet blijken dat het chr. onderwijs hem nog ünmer na aan het hart ligt waarom hij het bestuur wees op de dreiging die er bestaat middels de Wet Gelijke Behandeling krachtens welke het bestuur geen be- noemings- of ontslag recht meer zou heb ben. „Laat uw verworvenheden nooit aan tasten!" waarschuwde hij. „Bewaar het pand u toevertrouwd en geef nooit iets prijs van de kostelijke grondslag, het Woord van God. Oud-onderwijzer Koppenaal sprak woor den van gelijke intentie, Luther nazeggend dat het brengen van het Evangelie aan de kinderen het op één na mooiste is wat gedaan kan worden. E en dankwoord werd gesproken door het hoofd van de school dhr. Steenbeek. Die dank gold het ontvangen wand-reliëf in hout dat een voorstelling geeft van de scheiding tussen Ruth en Naomie en Orpa, maar dhr. Steenbeek liet dat even zeer gelden voor de gevoelde sympathie en het meeleven met de school. Hij be nadrukte dat de School met de Bijbel meer is dan een instituut waar praktische vak ken worden geleerd omdat daarmee niet de diepste behoeften van de kinderen kunnen worden vervuld. „De drieënige God Zelf is daarvoor nodig en een kind dat van deze onvergan kelijke zaken weet is wijzer dan een kind met allemaal negens op 't rapport", aldus dhr. Steenbeek. De bijeenkomst werd besloten door de Herv. predikant ds. L. Kruijmer met de hartelijke wens dat de school mag voort bouwen op het Ene fundament en dat ze de wacht zal betrekken om de schat die God gegeven heeft in Zijn Woord tot in lengte vanjaren door te mogen geven. Ds. Kruij mer besloot met dankgebed. De genodigden hadden daarna de ge legenheid de nieuwe school, bestaand uit 7 lokalen en een gemeenschapsruimte te bezichtigen. Niet alle lokalen zullen straks bezet zijn i.v.m. een vermindering van het aantal leerlingen. Indirect was dat ook een gevolg van het vertrek van mevr. de Kei zer die haar plaats aan een jongere collega afstond. Goede hoop bestaat dat het leerlingental weer aan zal trekken naarmate de wonmg- bouw voortgang vindt. De school is ge bouwd direct naast de (houten) kleuter school waarmee ze straks een nieuwe, zogeheten basisschool zal vormen. Dit plaatje kon nog nèt; mevr de Keizer krijgt bloemen aangeboden en toen was het hollen naar binnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1