LAGER Zo'n elfhonderd ,,Grijsoorders" broedeHilk aan de Volksmaaltijd Politieberichten Politieberichten Zaterdag mari( in Ooltgensplaat Brand betekent zware slag voor bollenteler Goof Lokker te Den Bommel Met de N.C.R.V. op kerkepad Abonneert U op Eilanden-Nieu ws Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Electriciteitstarieven Excursie op de Slikken van Flakkee Tot slot van 't feest: Middelharnis Oostflakkee 56e Jaargang DINSDAG 10 JULI 1984 No. 5311 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De brand die vrgdagnacht in Den Bommel, op het Handelsterrein Bosland, een bollenschuur met een r^ke inhoud aan tulpenbollen in de as legde, heeft aan de eigenaar daarvan, bollenteler Goof Lokker, zowel in moreel als in financieel opzicht een gevoelige slag toegediend. Dhr. Lokker zag met de brand verloren gaan wat hy in zestien jaar met groot vakmanschap had opgebouwd.... Aan die opbouw had hij ook dit seizoen, samen met zijn zoons, hard gewerkt en juist vrijdagmiddag waren ze met het pellen van de bollen gereed gekomen zodat de schuur de volle „oogst" bevatte; 172 kuubkisten met tulpenplantgoed (waarvan een deel verkocht) en 250 bakken met tulpenbollen die zaterdagmorgen zouden worden afgeleverd en verladen. Niets van dat alles is nog bruikbaar, zomin als de 4 traktoren, de heftruck, de personenwagen en de bestelwagen, alsook alle gereedschappen die in de schuur waren geboren. Ook de schuur zelf (26 x 13 mtr.) werd totaal vernield zodat nog slechts door de hitte verwrongen ijzeren binten resteren. De voorraad tulpenplantgoed zou in de schuur worden gedroogd en tot oktober op de juiste temperatuur worden gehouden. Twee nieuwe gaskachels zorgden voor de droge lucht maar inmiddels is vastgesteld dat de oorzaak van de brand niet bij de kachels ligt maar in een kortsluiting in het electriciteitsnet. De verzekering zal de hele nieuwbouw vergoeden, maar anders is het met de bollenschade zodat dhr. Lokker een deel van de bijna een miljoen grote schade zelf zal moeten dragen. De brand werd's nachts om kwart over één ontdekt door dhr. C. v.d. Welle, chauffeur bij zeevisgroothandel Jan v.d. Velden van wie het wagenpark in de schuur naast de bollenschuur stond gestald. Dhr. v.d. Welle had ook zijn wagen gestald toen hij werd opgeschrikt door harde knallen, veroorzaakt door het springen van de etemitplaten op het dak van de brandende schuur. Terwijl de inmiddels ook aanwezige Anco Mast de brandweer waarschuwde zag chauffeur v.d. Welle kans alle auto' s van zijn werkgever 2 Daf 2800 trailers en 3 Scania's in veiligheid te stellen. De brandweer van Den Bommel werd bij het bluswerk geassisteerd door de ploeg van Ooltgensplaat. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. E. Venema, Middelburg-C. MELIS SANT - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. M. Golverdingen, 's Gra- venzande. OOLTGENSPLAAT- woensdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens, Aagtekerke (H.D.). MELIS SANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het tijdig, goed gebundeld, gereed zetten s.v.p.? OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 De Raad van Commissarissen van de Emgo heeft gisteren tot een verlaging van de electriciteitstarieven besloten. De mogelijkheid daartoe werd in bijna geheel Zuid-Holland geboden doordat de producerende bedrijven ef fectiever hebben samengewerkt, dat overcapaciteit werd afgebouwd en dat bezuinigingsmaatregelen werden door gevoerd. Te voorzien is dat volgend jaar geen tariefsverhoging zal behoeven te worden toegepast, zoals dat in een reeks van voorgaande jaren wel noodzakelijk was. De tariefsverlaging die met terug werkende kracht vanaf 1 juli geldt, zal het gemiddelde gezin met een gemid deld gebruik een besparing geven die ligt tussen de 25,en 50,De grootverbruiker zal er gemiddeld zo'n vier procent op vooruitgaan. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M IZZI DO Op zaterdag 14 juli a.s. organiseert de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree Overflakkee een ex cursie op de Slikken van Flakkee, ter hoogte van Stellendam. Vooral de plantengroei krijgt de aan dacht, maar al het geen er rondhuppelt en vliegt zal zeker ook bekeken worden. De excursie staat onder de deskundige leiding van Kommer Hoek. Er wordt gestart om 9.30 uur vanaf het Haegse Huus, Haagsestraat 2 te Stellen- dam. We weten niet of een volksmaaltijd, zoals zaterdagavond in Oude Tonge aangericlit, een afspiegeling was van vroegere festijnen, maar als 't zo zou zyn mag men 't lagere volk dat wel eens wat wegkaapte om het achter heggen en steggen te verorberen, dat nauwelijks kwalijk nemen. Zaterdagavond hoefde evenwel „binnen de grenzen van Gry soert so enen niet vervolght te worden" omdat het 700-jarige Grijsoord geen hongerigen meer kent, zeker niet na zaterdagavond waarop de rijk voorziene tafels zoveel eer werden aangedaan...! De hele Kerkring was rondom bezet met aaneengesloten tafels en stoelen om alle elfhonderd gasten een plaats te bieden. Degenen die aanzaten hadden zich a 7,een plaats verworven door eerder een broodplank met inscriptie, ter herinnering aan het feest, te kopen. Op de tafels vonden ze grote boterhammen van ronde broden, stroopvet, boerenboter, boerenham, boerenkaas, gebakken vis, nieuwe haring en verse radijsjes en peentjes. We zijn de rijen langs gegaan maar onder de elfhonderd aanzittenden was er géén met lange tanden, wel waren alle elfhonderd uitstekend gehumeurd zodat deze volksmaaltijd ten besluite van het feest ter herdenking van het 700-jarig bestaan van Grijsoord met gouden letters in de analen beschreven kan worden. Na de maaltijd namen Heer Aelbrecht van Voorne, zijn gemalin en de Ambachtsvrouwe die twee weken geleden zo feestelijk hun rentree hadden gemaakt, afscheid van Oude Tonge. Ze deden dat met hun dank te betuigen voor de goede ontvangst en het prettige verblijf in het dorp dat ze 700 jaar geleden hadden gekend. Het was Heer Aelbrechts' hartelijke wens dat de ervaren harmonie in het dorp en de eensgezindheid die er in de voorbije weken zo duidelijk heerste, tot in lengte van dagen bestendigd zullen blijven. Heer Aelbrecht gaf burg. de Vos de stadssleutel en daarmee het gezag over Grijsoord weer in handen alvorens zich weer in de vergetelheid te begeven. De leden van het Stichtingsbestuur ontvingen aan het eind van de welgeslaagde feestweken uit handen van burg. de Vos elk de gemeentepenning van verdienste in brons. De tafel waaraan de gemeentebestuurders aanzaten Zondag de 8e werd hij 100, de geboren en getogen Oude Tongenaar Gerrit van Noord en gisteren, maandag, ontving de krasse eeuweling zijn visite. Niet in zijn krappe woninkje aan de Hilstraat 9 maar de straat over en een stapje lopen, bij zijn dochter en schoonzoon, de fam. P. Maliepaard van Noord op Hilstraat 6. Daar, op de zon- beschenen binnenplaats omgeven door prachtig bloeiende geraniums zetelde de jarige om op deze gedenkwaardige dag, die zo weinig anderen be schoren is, met gelukwensen en cadeautjes te worden overladen. Naast hem was een tafeltje gereserveerd om alle keurig verpakte attenties een plaatsje te geven. Ook dat van het gemeentebestuur, hem aangeboden door burg. de Vos die 's morgens met zijn hoogbejaarde dorpeling een koftie- praatje kwam maken. De jarige in conversatie met burg. de Vos: „twee dingen kan ik nog prima, eten en slapen", laat hij weten. Dhr. van Noord woont nog zelfstandig in het huisje dat hij 13 jaar geleden betrok, zes jaar geleden werd hij weduw naar. Op de ochtenden van alle werkdagen heeft hij enkele uren gezinshulp waarna, zowel op de zaterdagen als de zondagen zijn enige dochter, mevr. Maliepaard de zorg voor haar vader van harte verder overneemt. Een zoon van de eeuweling, dhr. Jan van Noord woont in Oude Tonge, een andere zoon, Hendrik Jan, overleed toen hij nog slechts 48 jaar oud was. Verdriet is dhr. van Noord derhalve niet bespaard gebleven, zeker niet tijdens de rampdagen van 1953 toen hij twee kleinkinderen, doch tertjes van de fam. F. Maliepaard, verloor. Er wordt met de 100-jarige heel zorgzaam omgegaan en men hoopt de krasse vader en grootvader nog meerdere jaren te mogen bezitten. Die meerdere jaren zijn hem maandag door velen toegewenst. - Verkeerscontrole Op 6 juli j.l. werd door personeel van de groep Middelharnis in samenwerking met de verkeersgroep Dordrecht tussen 13.00 en 15.15 uur een verkeerscontrole ge houden op de Langeweg tussen Middel harnis en Nieuwe Tonge. In totaal werden elf processen-verbaal opgemaakt, waar onder tegen vier bestuurders die een of meer gladde banden onder hun auto had den. - Diefstallen Door een inwoner uit Melissant werd op 6 juli j.l. aangifte gedaan van diefstal van ca. 1400 gulden vanuit zijn woning. Het feit moet zijn gepleegd tijdens een korte af wezigheid van de bewoners. Door een inwoner van Middelhamis werd op 7 juli j.l. aangifte gedaan van een soort gelijk geval. Ook hier waren de bewoners maar kort afwezig. Er werd in dat geval echter niets vermist. - Vechtpartij Een inwoner uit Stad aan 't Haringvliet werd op 7 juli aangehouden omreden Hi hij betrokken was bij een vechtpartij in een café te Middelhamis. Nadat hij terzake was verhoord en huiswaarts zou keren begaf hij zich echter wederom naar dat café. Hij begon daar weer te vechten waarbij rake klappen vielen. Ook zou hij bedreigingen hebben geuit met een na maak pistool. - Rijverbod Van een inwoner uit Den Bommel werd op 8 juli een bloedproef genomen. Hij reed met zijn personenauto over de Nieuw straat te Middelhamis en bleek alcohol houdende dranken te hebben genuttigd. Boven de bloedproef kreeg hij ook een rijverbod van acht uur. - Vernielingen In de vroege morgenuren van 9 juli werden twee inwoners van Middelhamis aan gehouden. Zij hadden in het winkelcen- tram Den Diek te Middelharnis een paar vlaggen weggenomen en vemielden daar mede de op de dijk staande lantaarnpalen. Meerdere lantaarnpalen werden hierdoor beschadigd. Evenals vorige jaren heeft de N.C.R. V. weer een aantal kerkepajd route' s uitgezet Naar twee van deze route's zal bij vol doende deelname uit onze regio een bus rijden en wel naar Schouwen en Duive- land op 25 augustus en naar Katwijk en omgeving op 8 september. De vervoers kosten waarin alleen de bus is inbegrepen bedraagt 17,p.p. Opgave voor de tocht op 25 augustus bij J. J. v.d. Steen, telef. 01880 - 11733 en voor de tocht van 8 september bij A. J. Bezemer, telef 01880 - 13827, tot uiter lijk 10 dagen van te voren. Voor verdere inUchtingen van deze rou te's en de overige kerkepadroute's raad plege men de plaatselijke correspon denten of de N.C.R.V. gids. - Diefstal tenten Door onbekenden zijn in de afgelopen weken een aantal tenten ontvreemd welke als demonstratiemodellen waren opgezet bij de BOCA-hal te Oude Tonge. Het bedrijf heeft hierdoor een schade geleden van enige duizenden guldens. - Mishandeling Tijdens de feestelijkheden in Oude Tonge i. v.m. het 700-jarig bestaan van Grijsoord werd een 19-jarige inwoner van Sommels dijk mishandeld. Door het slachtoffer werd aangifte gedaan maar daaruit kon de reden van de mishandeling niet direct worden vastgesteld. Een nader onderzoek wordt ingesteld. - Afvallende lading Op de Provinciale weg 59, ter hoogte van Oude Tonge, verloor een vrachtauto uit Nieuwerkerk ca. 250 balen stro. De chauf feur, die net geslaagd was voor zijn chauf feursdiploma, was bezig met zijn 2e rit en deed nog ervaring op. Gelukkig vielen er geen slachtoffer en bekwam niemand schade, behalve dan de werkgever van de chauffeur. De chauff'eur is wel een er varing rijker.... Zaterdag 14 juli aanstaande gaat de seizoenmarkt in Ooltgensplaat van start De markt zal als experiment deze zomer gehouden worden aan de Voorstraat van plusminus 9.00 uur tot 13.00 uur. Ze is een initiatief van het gemeentebestuur, dat van mening is, dat in het zomerseizoen een markt een extra stimulans is voor de consument om naar Ooltgensplaat te ko men. Dit geldt zeker voor de recreanten, die dan in grote getale op de campings en in de zomerhuisjes verblijven. Gezien het experimentele karakter is zelfs nu nog niet bekend, wat er op de markt wordt geboden. Dit zal dus zater dagmorgen de verrassing zijn. Hoe denken de ondememers in Oolt gensplaat over de markt? De heer A. van Wijnen, voorzitter van de ondememersvereniging: Wij zijn sinds de cember in gesprek met de gemeente over een seizoenmarkt en hebben een aantal voorstellen gedaan m.b.t. de plaats van de markt en de brancheverdeling. De ondememersvereniging is van me ning, dat een markt in Ooltgensplaat moet aansluiten op het bestaande winkelappa- raat Hierdoor kurmen de plaatselijke win keliers en de marktkooplui samen de con sument meer bieden, dan ieder afzonder lijk. Bij dit experiment heeft de gemeente gekozen voor een markt op de Voorstraat Aanstaande zaterdag zullen een aantal winkeliers aansluitend aan de markt ko men met zaterdagrnorgen-aanbiedingen. Ook wij willen, dat de consument naar Ooltgensplaat komt Ooltgensplaat heeft genoeg te bieden. Men kan hier voor veel terecht, uiteraard de levensmiddelen branche, zoals kruidenier, bakker en sla ger. Maar ook een aantal speciaalzaken b.v. babyartikelen, woninginrichting, mo dehuis, radio en TV, naaimachines enz. Voor het voordeel hoeft men niet naar de grote winkelcentra. In Ooltgensplaat han teert men betaalbare prijzen en kent men nog service. Ga ca a Q ca CJ C3 a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1