EIIAriDEfl-iHEUWS Studiefinanciering 1984/1985.... ....nu aanvragen! Natuurmarkt Open wedstrijd S.V. „Flakkee" Zwemmen Z.C. „De Gooye" 2e Blad VRUDAG 6 JULI 1984 No. 5310 Komen de kinderen van de lagere school, de basisschool zoals deze tegenwoordig heet, dan gaan ze naar het voortgezet onderwijs en gaat er een nieuwe wereld voor ze open. Maar zeker ook voor hun ouders. Die komen voor een pakket nieuwe uitgaven te staan. Om te beginnen elk jaar b^jna een plank vol dure boeken. Staat de school niet in de woonplaats, dan brengt dat misschien reiskosten met zich mee. Natuurlijk kunnen kinderen in zo'n geval ook op kamers gaan wonen of in een internaat, met alle financiële gevolgen van dien. Al met al zal het vaak een flinke lasten verzwaring betekenen. De studieplannen van een kind kunnen er zelfs door in het gedrang raken. Maar zover hoeft het ge lukkig niet te komen. Dankzij de regeling „Tegemoetkoming Studiekosten" kan het Rijk om precies te zijn het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen bij springen. Bijspringen door een vergoeding toe te kennen in de directe studiekosten (zoals die van boeken en leermiddelen), overige studiekosten (als de scholier in de loop van het schooljaar 16, 17 of 18 jaar wordt), in de eventuele reiskosten of in de meerkosten van het uitwonend-zijn. Deze tegemoetkomingen worden, dat zal duidelijk zijn, alleen toegekend aan aan vragers die over onvoldoende middelen beschikken om zelf alle lasten van één of meer schoolgaande kinderen te dragen. Om te beoordelen of ouders al dan niet in staat zijn de kosten geheel of gedeelte lijk te betalen, meet de Centrale di rectie Studiefinanciering, belast met de uitvoering van onder meer genoemde re- geUng, de draagkracht. Kijkt dus aan de ene kant naar het belastbaar inkomen en het belastbaar vermogen en aan de andere kant naar het aantal Onderen dat van hun afhankelijk is, in financiële zin. Simpel gezegd gaat het om de vragen: hoeveel heeft het gezin te besteden (de inkomsten van de leerling zélf blijven buiten be schouwing) en hoeveel personen moeten daarvan leven? Er spelen nog wat andere dingen mee. De school en de aanvrager moeten aan verschillende voorwaarden voldoen: de school moet in Nederland staan, vallen onder de „Wet op het Voortgezet Onderwijs" en worden bekostigd óf zijn aangewezen door het Rijk; het moet bovendien gaan om een opleiding van volledig dagonderwijs (LBO, MBO, MAVO, HAVO en VWO); de scholier voor wie een tegemoet koming wordt aangevraagd, moet, af gezien van enkele uitzonderingen, de Nederlandse nationaliteit bezitten; uit zonderingen gelden bijvoorbeeld kin deren van ouders die al langer dan 3 jaar onafgebroken in Nederland wonen en kinderen van ouders die op grond van afspraken met andere landen (EEG- verdragen, wervingsovereenkomsten of het Europees verdrag inzake migre rende werknemers) bepaalde rechten genieten. Het aanvragen Voor het aanvragen van studiefinan ciering moet gebruik worden gemaakt van speciaal daarvoor bedoelde formulieren: het Aanvraagformulier-A (SO) voor een tegemoetkoming in de studiekosten en het Aanmeldingsformulier-A (TO) voor een rijksstudietoelage. Deze formuUeren zijn verkrijgbaar bij de instellingen van onder wijs die opleidingen verzorgen waarvoor studiefinanciering kan worden aange vraagd. Er gelden verschillende sluitdata voor het aanvragen. Normaal gesproken kan een aanvraag voor een tegemoetkoming tot en met 30 november worden inge diend. Tegemoetkomingen in de reiskos ten en in de meerkosten van het uit wonend-zijn die na die datum maar vóór 1 mei worden aangevraagd, worden alleen verstrekt voor de maanden die van het schooljaar resteren op het moment van indiening. Vanaf 1 mei worden zulke aanvragen niet meer in behandeling ge nomen. Voor het aanvragen van een rijksstudie toelage geldt als sluitdatum 31 augustus. Tot en met 31 december is ook hier een gekorte toekenning mogelijk, maar na deze datum worden in de regel geen aan vragen meer in behandeling genomen. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. GeneFORMESJtDe PREDIKANTEN Vaak lees ik jaarboekjes van de Ger. Kerken, ook wel van rond de eeuwwisse ling. Vaak kom ik namen tegen van oude bekenden, zoals J. Brinkman, P. deBoer, G. Klumper enz. Waar kan ik verder speuren en waar kan ik jaarboekjes ko pen van 1895, 1897, 1905 t/m 1939? Antwoord: Oude jaarboekjes zijn zeld zaam en wij zien ze zelfs niet eens in de katalogussen van de grote antikwariaten, uitzonderingen daargelaten. Wie ze heeft behoudt ze meestal! Wilt u die oude boekjes tóch raadplegen, dan weten wij geen andere oplossing dan te gaan naar de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Voorzover wij weten is dat de enige boe kerij die alle boekjes bezit. Maar als het u slechts te doen is om bepaalde gegevens van predikanten, dan kunt u ook schrijven aan het Dienstencentrum van de Ger. Kerken in Nederland, afd. Archief, Post bus 202, 3830 AE LEUSDEN. Daar zoekt men dat kosteloos voor u uit. Daar is ook het Groene Boekje, dat van 18'34 tot 1974 loopt en dat eind 1984 wederom zal verschijnen maar dan onder de titel „Het Gouden Boekje". En uiteraard bezig men er ook de jaarboekjes van elk jaar dat ze verschenen zijn. Naar Leusden schrijven is dus wel de goedkoopste oplossing. ÜE KOPEKEN HELM Twintig jaar of langer geleden verscheen er een boek van Barend Maaskant, dat „De koperen helm" heette. Wie was de uitgever en is het nog te koop? Antwoord: Het verscheen in 1956 bij de toenmalige uitgeverij De Boer in Amster dam, met als ondertitel „roman over de duikersfamilie Sperling". Voorzover wij hebben kunnen nagaan is het niet meer in de handel. Toch troffen wij het in ver scheidene bibliotheken aan. Omdat er bewoners van Ouddorp in voorkomen zal het ook best in uw omgeving te vinden zijn. En anders maar een kleine advertentie er aan wagen. VAKANTtEVLOOIEN We hebben tijdens de vakantie de kat elders ondergebracht en die had geen on gedierte, maar nu we terugkomen, wor den we van alle kanten besprongen door de vlooien en moest de ontsmettings- dienst er bij komen. Hoe kan dat? Antwoord: Huisdieen komen vaak met insekten thuis, want die lopen ze buiten op, in de tuinen of op de daken. Daar merkt u weinig van, als u de kat niet regelmatig stofkamt. Kattevlooien leggen eitjes en die vallen in haar mand, in het bankstel, op de vloerbedekking en raken dan verstopt in naden en onder kasten en kleedjes. Daar blijven ze tijdens warme dagen liggen, ook als de kat van honk is. 's Zomers worden er heel wat larven uit gebroed als de bewoners niet thuis zijn en er geen stofzuiger langskomt om die eitjes op te slurpen. De vlooielarfjes die uit de witte eitjes komen, leven eerst van de uit werpselen van de oudere vlooien, waarin ze voldoende voedingsstoffen aantreffen. Dgl. uitwerpselen vindt u als zwarte stip jes bij het stofkammen. De beesten ver liezen dit vuil overal in huis. Nadat de larven driemaal zijn verveld, spinnen zij zich in met hun eigen speeksel en in die conon veranderen zij van gedaante. Nu kunnen zulke cocons rustig in gang en kamers blijven liggen als er niet wordt schoongemaakt, maar als u van uw va kantie terugkeert, springen ze open door de trillingen. De jonge, maar nu vol wassen vlooien komen gelijk tevoorschijn. Hebben trek in een maaltijd en als er (nog) geen dieren (genoeg) in huis zijn, be springen ze de mensen. Feitelijk zijn de kaken van honde- en kattevlooien hele maal niet geschikt om door de menselijke huid heen bloed te kunnen opzuigen, maar ze porberen het in die gevallen bij gebrek aan betere gastvrouwen. U zult inmiddels begrepen hebben, dat de stofzuiger een geducht wapen,is bij de bestrijding van zo'n plaag. Wie met vakantie gaat, moet tevoren het huis een grondige beurt geven en ook onder de meubelen en in alle hoeken en kieren zuigen, de kleedjes uit kloppen en de slaapplaatsen van de huis dieren onder handen nemen. En dat moet natuurlijk regelmatig gebeuren. Verder kunt u uw kat 's nachts een vlooiebandje omdoen en als u dat 's morgens afdoet, kam haar dan gelijk met de stofkam. Die stofkam moet zo fijn zijn dat u ook de witte eitjes en het zwarte vlooievuil weghaalt. Laat poes overdag géén band dragen, want die heeft weinig nut als ze buiten loopt, ze kan de wacht doen verkleuren, 't is beter het dier niet de volle 24 uur in zo'n wolkje gifgas te laten verkeren en u moet Er zijn nog enkele andere studiefinancie- ringsmogelijkheden. Zo kunnen studenten die een erkende deeltijdstudie (een avond- /part-time, een schrÖtelijke opleiding of een opleiding aan de Open Universiteit) volgen, in principe ook voor studiefinan ciering in aanmerking komen. Een derge lijke tegemoetkoming wordt volledig als gift verstrekt en kan bestaan uit: - een tegemoetkoming in de kosten van boeken en leermiddelen; - een vergoeding van het wettelijk voor geschreven cursusgeld en voor het examengeld; - een vergoeding in bepaalde mate) in de eventuele reiskosten. Het inkomen van de ouders wordt buiten beschouwing gelaten. Daarentegen wor den de volgende maatstaven gehanteerd: het inkomen van de aanvrager dient zich rond het niveau van de sociale minima te bewegen; de aanvrager moet (op 1 augustus 1984) de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt; een schriftelijke cursus moet opleiden tot een diploma in een gelijkwaardige mondelinge part-time onderwijssoort En dan is er ook nog de zogenaamde studielening. Bedoeld voor meerderjarige studenten in het hoger beroeps- en het wetenschappelijk onderwijs die om finan ciële redenen niet voor een rijksstudie toelage in aanmerking komen of om welke reden dan ook van een toekenning afzien. Als er bevredigende studieresultaten wor den behaald om maar één van de voor waarden te noemen kunnen zij bij bepaalde banken, onder garantie van het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen, een rentedragende studielening afsluiten (voor het studiejaar 1983/1984 bedraagt dit maximaal 5.800,voor het studiejaar 1984/1985 moet het budget nog worden vastgesteld). Tenslotte zijn er nog gemeentelijke, pro vinciale en particuliere studiefondsen die soms vergoedingen kunnen geven voor kosten waarin niet door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen wordt voor zien. Inlichtingen hierover kuimen wor den ingewonnen bij de afdeling onderwijs van de gemeentesecretarie. Als men aan dit artikel de indruk over houdt, dat er misschien een tegemoet koming of rijksstudietoelage in zit, moet men niet aarzelen een aanvraagformulier op te halen, in te vullen en op te sturen. Dus ook wanneer men twijfelt InUchtingen over tegemoetkomingen en rijksstudietoelagen kunnen schriftelijk worden ingewoimen bij: Het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen De Centrale directie Studiefinanciering De afdeling Informatie Postbus 30006 9700 RH Groningen. Eventueel kan ook een bezoekje worden gebracht aan: Kempkensberg 4 Groningen of een telefoontje gepleegd worden: 050-24 91 11 maar dan alleen op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur (deze „bloktijden" gelden ook voor be zoekjes). Dichter bij huis kan men terecht bij meestal go.ed geïnformeerde decanen aan de onderwijsinstellingen, waarvoor studie financiering kan worden aangevraagd. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling U3 01870-3477 m DD proberen ook de vlooien elders in huis die uitweken voor de gasaanval nog te vangen. Die keren terug bij de kat als die geen bandje om heeft en dan vangt u ze de volgende dagen bij het stofkammen. OPSIEH-SETON Tussen mijn nieuwbouwhuis en de straat staan lelijke betonnen paaltjes met draad ter afscheiding. Hoe sier ik dat een beetje op? Antwoord: Als u daar geen groenblij- vende haag mag planten en de palen niet mag vervangen, kunt u het beton borstelen met een staalboïstel, daarna polijsten en dan met daarvoor verkrijgbare betonverf van vrolijke kleuren voorzien. OUD ZILVER? Ingesloten antieke zilveren hangertje kon ik in Italië heel voordelig kopen voor zo 'n f 200,Het lijkt mij méér waard. Wat denkt u Antwoord: Wij denken, dat u beetge nomen bent door een straatverkoper of een marktventer, want die leuren met allerlei namaaksieraden en vervalste z.g. merk-horloges. Deze hanger is niet van zilver, maar van glanzend gemaakt tin, en besHst niet antiek, maar kersvers na gemaakt volgens een oude stijl van werken uit de Venetiaanse school, zij het niet zo mooi en beslist niet nauwkeurig. U hebt er ongeveer 190,tevéél voor betaald. 0NTSCHU88EN Hoe krijg ik de schubben van een moei lijk schoon te maken vis? Antwoord: Door die vis eerst een tijdje in water te leggen waaraan u een flinke hoeveelheid azijn hebt toegevoegd. BRIEfGEHEIM De moeder van m 'n meisje maakt mijn brieven open en plakt ze daarna dicht. Hoe voorkom ik dat? Antwoord: Door een betere lijm te ge bruiken. Zelfs enveloppen die u met eiwit dichtplakt, kunnen niet meer worden open gestoomd zonder dat 't opvalt. Overigens is het verstandig, als uw meisje er met haar moeder over praat. Motel „De Goede Ree" te Stellen- dam is vandaag ons vertrekpunt. We rijden kalmpjes in de richting van de havens en zitten daarmee dan gelyk op een toeristische route, uitgestippeld door het WV kan toor te Ouddorp. Een klein stulge volgen we dit trajekt in omgekeerde aanwijzing. Vóór de havens gaat het linksaf de Meester Snijderweg op. Een mooie brede baan die ter ontsluiting van Goeree Havenhoofd is aangelegd. Het is er een gevarieerd landschap. Links van de weg staat in een weiland een vertegenwoordigster van een edel paarden- ras in haar karakteristieke houding, één achterbeen geknikt wat te dommelen. Dit rustieke tafereel op het vlakke grastapijt contrasteert wél met de rechterwegberm waarop struweel langs glooiende groene flanken omhoogklimt tot heuvelhoogte. Bodemkundigen hebben wel eens een meetlat gelegd tegen een aardkorstver heffing. Wanneer mag je eigenlijk praten van een heuvel? Is dat zestig of zes honderd meter. Nou, ze doen maar, dit is in ieder geval een prachtig plekje grond. We zien evenwel maar een fraktie al hoewel we toch ons fordje hebben ge maand om op z'n elfendertigst verder te kruipen. Tussen bladergordijnen van hoger op geschoten boomgewas ontwaren we ver volgens de rode daken van de woningen van het Goereese Havenhoofd. Als we deze woongemeenschap doorrijden leest onze passagiere wat voor uit de VVV kaart „Deze kleine woonkern moest in de oorlogsj aren op last van de bezetter geheel worden afgebroken. Na de oorlog is het weer herbouwd". Dan zijn we inmiddels de Breenstraat ingeschoten die ons geruisloos op de Stel lingweg sluist En dan is het niet ver meer naar de Oostdijkse weg. Parnassiavallei Een boerderijtje draagt het huisnummer honderdze ven. In de tuin pikt een man met een lange hak het onkruid weg. Hij kijkt niet op of om. Hij is dat toeristisch ge- flaneer wel gewend. Want bij zijn achter deur bevindt zich een ingang van het natuurreservaat De Kwade Hoek. Er is een onverhard parkeerplaatsje waar we ons vierwielertje, met meer geluk dan wijsheid, nog nét schadevrij in een gaatje kunnen manoeuvreren. De ingang bestaat uit een haaks ge timmerd houtwerk dat met enige fantasie doet denken aan een draaideur. Het is namelijk de bedoeling datje één voor één de controle passeert. Een vriendelijke meneer, die opzichter van Natuurmonu menten, heeft algauw voor iedereen een praatje. Maar als een iegelijk zich heeft gelegitimeerd stapt hij in een stokoud automobiel en tuft pruttelend het natuur gebied in. We bekhmmen een begroeide heuven en nestelen ons even op diens kale kruin. Het uitzicht van hier is onverzadigdbaar. Een wandelpad, aangegeven door houten pa len die allemaal een muts van verf op hebben, daalt voor ons af naar beneden. Als we ons kuierend in de vallei laten zakken horen we voor het eerst de twee- tonige strofe van een koekoek dat ons de gehele middag zal vergezellen. Luisterend naar het vogelrepertoire, hier en daar een snufje bloesemgeur en kijkend naar voor- bijwiekende vlinders, dalen we af in de Parnassiavallei over een verhard pad met aan weerszijden een rijk gevarieerde be bossing. We staan ons sufte piekeren hoe we dit motiefje in woorden moeten van gen. Dan krijgen we een helder ogenblik en laten dat karwei over aan de kunsten van de camera. Maar die zegt niets over Pamassia. Wel nu, Pamassia palustris is een mooie wilde plant met roomwitte geaderde bloemen. De plant kan dertig centimeter hoog wor den en bloeit van juni tot september. We vinden ze hier aan de rand van het struik- „Overal mooi" Natuurmonumenten schrijft dat dit ge bied veel gradiënten kent Dat zijn ver lopen van grootheden in de ruimte (Van Dale) die zich hier aftekenen in de strand- wallen, waterkerende duinenrij zowel als op schorren en strandvlakten. Vantussen de ruigte langs het pad hebben we ge probeerd zo'n vergezicht op de plaat te krijgen. De Kwade Hoek is 355 hectare groot en strekt zich uit vanaf het Havenhoofd tot ten noorden van de Middelduinen. Er zijn beweide bossen doorsneden met grillig lopende kreken. En dan die prachtige duinvalleien. Voorts een broedgebied van ondermeer de kluut, kievit tureluur, kokmeeuw en grote stem. En vanzelf een heirleger van insekten. We stuiten ook op de familie Haas. Of zijn het neven en nichten van broer Konijn? Ze laten zich in ieder geval niet vangen want zodra ze maar een schaduw om een hoek zien komen reimen ze de struiken in. Sommige vogels zijn kennelijk gewend aan menselijk bezoek. Ze kiezen niet regelrecht het luchtruim. Wel is er een scholekster die het op haar heupen krijgt Ze protesteert hevig als we haar territoriumgrens overschrijden. Tot slot nog een vraagje voor dé op zichter waar we een leuk plaatje kuimen schieten. Hij zwaait met zijn arm naar alle windrichtingen en roept als hij weer weg rijdt „'t Is overal mooi". Je vraagt hier onwillekeurig aan jezelf hoe ze indertijd het in hun hoofd konden halen om zo'n prachtig gebied een Kwade Hoek te noe men. Dat zal wel niet zomaar bij toeval zijn gebeurd. Maar er kwamen wel natte vingers aan te pas. Nu hebben we dit zicht- en tastbare terrein fragmentarisch bezocht Een vol gende keer proberen we wat te vinden van de gramaticale Kwade Hoek. J. V. P. VALSE RIKS Ik kon een zo goed als nieuwe rijks daalder van iemand overnemen met jaar tal 1877. Het moet eenproefslaggeweest zijn, want deze staat niet in de munten- catalogus die ik inkeek. Wat zou die nu waard zijn? Antwoord: Die muntencatalogus is pri ma. Alle officiële uitgaven en proefslagen staan er werkelijk in. Er is dus iets anders aan de hand met die al te mooi glanzende munt van u. Die komt blijkens de in gesloten potloodovertrekjes van voor- en achterkant niet van onze Utrechtse munt- persen, maar uit het voormalige Neder- lands-Indië. Daar werden veel munten (en andere zaken van waarde) vervalst De vervalser heeft een afwijkend jaartal ge bruikt voor het geval zijn stempel teveel zou afwijken van de vorige officiële uit- gifte(n). In 1874 verschenen de laatste zilveren rijksdaalders met de beeldenaar van koning Willem III. Die droegen als muntmeestersteken een zwaard met kla- verbladvormig uiteinde (het laatste teken van H. A. van den Wall Bake, die in 1874 heenging als directeur van de Rijksmunt). Pass in 1898 kwamen de eerste 2Vi- guldenstukken met meisjeskop van ko ningin Wilhelmina van de Utrechtse per sen, met de hellebaard als muntmeesters teken. U zult wel begrijpen, dat munten- verzamelaars niet op vervalsingen zitten te wachten en dat uw namaakmunt gezien het gebruikte materiaal, geen waarde heeft. WISSEL800M Mag ik een grote beuk, die doodging, maar die al tientallen jaren aan de erf- scheiding stond, vervangen door een jon ge beuk van 2 meter? Antwoord: Neen, nog niet eens door een zaailing van twee centimeter. Zelfs al stond die grote beuk er enkele eeuwen en al heeft uw buurman nooit geklaagd, dan nog mag u volgens artikel 713 van deel 3 van ons Burgerlijke Wetboek géén nieuwe en hoogopgaande bomen binnen twee me ter van de scheidslijn aanplanten. SILVESTERAVOND Waarom noemen ze in 't buitenland de oudejaarsavond toch „Silvester?" Antwoord: Omdat volgens de oude hei ligenkalender van de R.K. kerk 31 decem ber de feestdag was van paus Silvester I (314 - 335), die heilig verklaard is. THOLEN Stadhuis in de steigers Van de week is het stadhuis van Tholen in de steigers gezet voor het schoonmaken van de voor gevel en het bijwerken van profielen van ornamenten. Tevens zal het carillon wor den nagezien. Dodelijk ongeval De 16-jarige bromfietser J. van Poortvliet uit Oud Vossemeer werd zaterdag op de Deltaweg gehinderd door een hond. De jongen is daardoor komen te vallen. Hij viel achter over tegen een juist passerende auto. Zwaar gewond werd hij per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom, waar hij aan zijn ver wondingen is overleden. met medewerking van diverse natuurbeschermings organisaties Vanavond, vrijdagavond 6 juli, vindt er op het recreatiecentrum Toppershoedje een natuurmarkt plaats. Deze markt is georganiseerd door het recreatieteam van dit centrum en maakt deel uit van een hele natuurweek. De markt opent om 20.30 uur met een diaserie van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten. Daarin zal een korte impressie worden gegeven van het natuur lijke milieu op de kop van Goeree. Ver volgens kunnen de bezoekers een aantal kramen bezoeken waar zij door middel van foto's, levende materialen, boeken, e.d. informatie krijgen over de omgeving en de werkzaamheden van de verschil lende deelnemende natuurbeschermings organisaties. Dit zijn: de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Stich ting Zuid-Hollands Landschap, de Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbe scherming Goeree Overflakkee, het I. V.N. en Staatsbosbeheer. Daarnaast worden een aantal kramen verzorgd door gasten van Toppershoedje. De markt is bedoeld voor alle bewoners van dit eiland en voor de vele recreanten die van „de Kop" genieten. Ook kinderen zijn welkom. Wij hopen u allen te zien. Het recreatieteam van Toppershoedje De schietvereniging „Flakkee" aan het Haveneind te Sommelsdijk houdt op don derdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 juli een open schietwedstrijd in eigen accomo- datie. Naast de vele aangemelde schutters van zusterverenigingen zijn natuurlijk ook on ze donateurs, begunstigers, adverteerders en belangstellenden van harte welkom. We hopen op veel bezoek van jongeren en ouderen die iets voor de schietsport voelen of er zich voor willen bekwamen. De openingstijden zijn op donderdag en vrijdag tussen 19.00 en 23.00 uur. Op zaterdag is de baan open vanaf 09.00 uur. Tot ziens op onze banen. Zaterdag 30 juni j.l. werd de laatste wed strijd van het zwemseizoen 1983/1984 door de ploeg van Z.C. „de Gooye" uit Dirksland verzwommen. Dit was de 3e wedstrijd van de 5-kamp tussen de ploe gen G.Z.C.Poseidon '56, de Lansingh, Rijnmond en de Gooye. Dat de ploeg in goede vorm verkeerde bleek wel uit de 2 clubrecords en de maar liefst 21 persoonlijke records die deze middag werden verbroken. De clubrecords werden gezwommen door Annewien Soldaat op de 200 m wisselslag m.o. 16 jaar, ze bracht het clubrecord op 2.58.5 en Johan Lang broek die z'n eigen clubrecord op de 100 m vlinderslag scherper stelde en het bracht op een tijd van 1.05.2 (2e plaats). Ereplaatsen waren er deze middag ook voor: Theo-Jan Tanis 200 m wisselslag j.o. 16 jaar 2.34.5 (2e); Theo-Jan Tanis lOOmrugslagj.o. 16 jaar 1.12.2 (Ie); Andrea Kardux 100 m rugslag m.o. 16 jaar 1.19.8 (3e); Est ploeg 4x50 m vrijeslag j.o. 12/0.14/ 0.16/heer 3e plaats (bestaande uit Ger- ben Nelemans, Menno Kiela, Theo-Jan Tanis en Willem-Jan Leeflang). De Kwade Hoek

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5