Middelharnis niet persé kernwapenvrij, vindt de raad Vakantieherinneringen Attentie Stadje Goedereede met kanonnen verdedigd Inkomen veehouderij in 1983/84 gedaald; stijging in akkerbouw Industriehaveti opgeleverd Het fijnste voor de kleinste Sympathie voor motie bleef heel beperkt Hervormde gemeente krijgt weer een tweede predikant Bloeddonors Ouddorp Vakantie en Jazzgymnastiek Gevonden en verloren voorwerpen Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS^ VRUDAG 6 JULI 1984 De raad van Middelharnis heeft gisteravond zo langdurig, warm en rokerig vergaderd dat de aan 't begin van de vergadering aangeboden veldboelietten tegen tienen precies zo waren als menigeen uit de raad: wat stapjes, op z'n zachtst gezegd.... De bloempjes waren elk van de raads leden aangeboden door de Vredeswerkgroep Goeree Overflakkee, samen met de uitslag van een gehouden enquête waarin het publiek werd gevraagd of ze vóór of tegen de opslag van kernwapens in Middelharnis zouden zijn. Dhr. Guus Oben kon de raadsvoorzitter burg. van Welsenis 2276 handtekeningen aanbieden van mensen die Middelharnis kern- wapenvry willen houden en dat willen weten ook, óók al heeft de hogere Overheid laten weten dat het niet aan de gemeentebesturen is om daarover te beslissen.... De handtekeningen werden in een met bloemen versierd mandje aangeboden en voor elk van de raadsleden was er een veldboeket. Mevr. Mouw (PvdA) speelde op die fleurigheid in met de wens dat de huidige generatie en nog vele nageslach ten van de natuur zullen kuimen genieten, zonder de dreiging van het atoomgeweld dat op de aarde verzameld is, in kracht meer dan anderhalf miljoen groter dan de bom die in 1945 op Hiroshima werd gegooid. De PvdA fractie was samen met de eenmansfractie Vooruitstrevend Dorpsbelang de indiener van de motie waarop de raad verondersteld werd zijn houding te bepalen en dat „Den Haag te laten weten omdat daar de besluitvaardig heid ontbreekt", aldus de teneur van het betoog waarmee mevr. Mouw de motie ondersteunde. Van geen van de overige raadsleden hebben we beluisterd dat die het atoom wapen zouden begeren, overtuigd als ieder is van de vernietigende kracht van deze wapens. Anders dan de PvdA en Vooruit strevend Dorpsbelang die het kennelijk met een eenzijdige ontwapening aan zou den durven oordeelden de andere fracties dat de aanwezigheid en beschikbaarheid van atoomwapens de vijand af zou kunnen schrikken, hoezeer dhr. de Vries (Vooruit strevend Dorpsbelang) ook bepleitte dat het atoomwapen-vrij verklaren van een gemeente als een voorschot op een kem- wapenvrij Nederland en een kernwapen- vrije wereld mag worden gezien. De overigen uit de raad doen het liever anders, waarom dhr. Kersbergen (WD) de thans gevoerde aktie „een tikkeltje zin loos" noemde. „We zouden een evt plaat sing in Middelharnis niet toejuichen maar terwille van de vrede en veiligheid zou het een bittere noodzaak kunnen worden" zo beredeneerde dhr. Kersbergen, erop wij zend dat de Sovjet Unie kennelijk door gaat met de plaatsing van SS 20 raketten, gericht op Eurooa en ons land. Het was ook de teneur van het betoog van mevr. van Eek (CDA). Over de hoofden van de raad heen liet zij de Vredesgroep weten hoe bevoordeeld ze zijn ten op zichte van mensen in het Oosten die waar schijnlijk ook best vrede willen maar door het regime het zwijgen worden opgelegd. Een ontwapening mag haars inziens dan ook alleen maar tweezijdig gebeuren. Lijst Hoogzand verklaarde de motie evenmin te zullen steunen omdat niet een eenzijdige-, maar nadrukkelijk een twee zijdige ontwapening wordt voorgestaan. Dhr. Hoogzand wees erop dat de Sovjet Unie 1134 raketsystemen op Europa heeft gericht en het vervult ook hem met zorg dat er steeds meer landen en mogend heden (in geen waarvan de ware demo cratie heerst) over kernwapens gaan be schikken. Ook van de zijde van de RPF vertegen woordiger dhr. G. C. Jóppe werd zorg tot uitdrukking gebracht over de kembe- wapeningsproblematiek, maar dhr. Joppe tekende daarbij aan dat het niet de mens zal zijn die het laatste woord zal blijken te hebben. „De mens die zijn verwachtingen op God stelt komt niet bedrogen uit", zo beval dhr. Joppe aan. Echte vrede en gerechtigheid wordt al leen in Hem gevonden en christenen be horen weet te hebben van het leven na dit leven waarin vrede en gerechtigheid ge vonden zullen worden". De Heere zal van de mens verwachten dat ze alles in een goed geweten oplossen" stelde mevr. Mouw (PvdA) daartegen over. Zij vond het onjuist alleen maar te kijken naar wat de Sovjet Unie doet en niet naar wat Amerika doet. En, herinnerend aan de Amerikaanse bevrijding van aea Europa wees ze erop dat dat alleen maar mogelijk was omdat ook Rusland een aanval tegen de Duitsers inzette. Overi gens verklaarde ze een „waanzinnig grote angst" voor de kernwapens te hebben. ZOEKEN-VINDEN-MAKEN THUIS EN ONDERWEG is de titel van een nieuw, inspirerend hobby-boek van Wim Kros. Een aktueel boek ook, omdat het juist in deze zomermaanden veel mensen zal aanspreken. Het boek is in de eerste plaats bedoeld voor mensen, die het leuk vinden om kreatief bezig te zijn. Daarnaast richt het zich tot mensen, die graag een origineel aandenken aan een (vakantie)plaats of streek mee naar huis willen nemen. Wat is er nu leuker (en bevredigender) dan zo'n „souvenir" zelf te maken volgens een techniek, die u niet alleen aanspreekt, maar ook nog beheerst. Daarom worden in dit doe-boek voor jong en oud de meest uiteenlopende technieken besproken. Aan de hand van vele werldbto's en duidelijke beschrijvingen wordt verteld hoe u diverse handige, praktische of dekoratieve werkstukken zelf kunt maken, tijdens of na uw vakantiereis, weekend-trip of uitstapje. Aan de orde komen onder andere grondsoorten en bodemschilderijen, wrijfprenten maken van reliëfs en gravures, reliëfafdrukken van gips, het maken van gietmallen, gipsgieten op het strand, kreaties met gekleurd zand, zandstrooisels, sieraden en andere dekoraties van schelpen, macramé krioopwerk, kunsthars ingiet-werk, glas-in-lood schilderen, geveltekens in figuurzaagwerk, foto's of dia's als patroonvoorbeeld voor technieken als breien, borduren en applikeren, het verwerken van klederdrachtstoffen, klederdrachtpoppen. Staphorster stipwerk en zelf kralen maken. Het kleurrijk ge- illustreerde boek is te koop bij de boekhandel en handenarbeidwinkels en kost 29,50 SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 3 juli 1984 Doré gewone 1,04 - 1,09 Doré drielingen/0,62 -ƒ0,69 Doré kriel 1,05 - 1,20 Première gewone 0,98 - 1,03 Première drielingen/0,65 -ƒ0,69 Première kriel 1,00 - 1,15 Gloria gewone 1,00 - 1,02 Gloria drielingen 0,60 - 0,68 Gloria kriel 1 ,ai - 115 Flaminga gewone 0,98. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer. 260 ton. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keus uit ons nieuwe modellen- boek Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK Wij verzonden aan onze abonnees die per bank of giro betalen een acceptgirokaart. De meesten hebben deze kaart ge bruikt om hun abonnementsgeld te voldoen, maar wij missen er nog enkele. Wilt u, wanneer u taalde, dit a.u.b nog niet be- gelijk een doen? Het bespaart onze administratie de verzending van een herinnerings- kaart en mitsdien veel (onnodige) kosten. Voor uw medewerking heel harte lijk dank. EILANDEN NIEUWS b.v. afd. Abonnementen „Ook wij hebben angst, maar die is niet waanzinnig groot omdat we ons leven in Gods hand weten", getuigde mevr. van Eek en na haar ook dhr. van de Ketterij (SGP). Mevr. van Eek liet niet na de vredesgroep nog eens te wijzen op de praktijken van het Russische regime dat nooit zal toestaan dat zijn systeem wordt ondermijnd. Het kwam tenslotte op stemming aan; de ingediende motie kreeg alleen de stemmen van de 3 PvdA leden en van dhr. de Vries^ Dat schrale resultaat stelde de Vredes werkgroep duidelijk teleur. De veldboeketten en de oproep een af spiegeling te zijn van wat er in de gemeen schap leeft, hadden geen resultaat gehad. „Krijgt die Franse schrijver die zei dat we allemaal moordenaars zijn dan tóch gelijk?" weifelde dhr. de Vries. In het Veerhuis, gelegen aan de haven, werd maandag 2 juli de Industriehaven opgeleverd, de haven waaraan onder meer de bedrijven van Padmos en Maaskant gelegen zijn. Deze oplevering was de be kroning op een 25 jaar lange strijd, iets wat door burgemeester Hekman uitvoerig werd benadrukt. Aanvankelijk wilde Rijks waterstaat weinig weten van een schade vergoeding ingevolge de Deltawet. Het betreft hier een stuk van de oude gemeentehaven, die werd gedempt, in ver band met het gevaar bij een nieuwe storm- ramp, waarbij diverse havens (en ook Bruinisse) als zwakke plaats in de water kering werden aangeduid. Men liet toen op aandrang van de gemeente een stuk haven (buiten de zeewering) intact Naast burgemeester Hetanan voerden nog vele genodigden het woord, uiteraard namens de aannemers, maar ook door Gedeputeerde J. D. de Voogd werd ge sproken en namens Rijkswaterstaat, door de heer J. Rus, die het ook een kwart eeuw lang had meegemaakt en gevolgd, c.q. er aan meegewerkt, dat het uiteindelijk toch in orde kwam. De vergoeding werd 400.000,—- van de Provincie en 82,46% Aannemer was van Oord Werkendam, (de laagste inschrijver van dertien ge gadigden). DIRKSLAND De bij de Herv. gemeente beroepen ds. I. Hoornaar te Ochten, heeft dit beroep aangenomen. Ds. Hoornaar, geboren in 1948, diende voorheen de gemeente Zijderveld (vanaf 1975) en Ochten (vanaf 1980). Met de komst van Ds. Hoornaar wordt de vaka- ture vervuld van ds. D. Dekker, die naar Hendrik Ido Ambacht vertrok. Op vrijdag 27 juni hebben 425 donors bloed afgestaan, vorig jaar 433. Er wer den 40 nieuwe donors ingeschreven. Het centraal laboratorium van de bloedtrans- fiisiedienst van het Ned. Rode Kruis dankt allen hiervoor. Het afd. bestuur dankt alle donors en helpers/sters voor hun mede werking. Terwijl een groot deel van de wereldbevolking zich zorgen maakt om de voortschrijdende atoombewapening en in Middelharnis de Vredeswerkgroep een verzoek doet om Middelharnis atoomwapen-vrij te verklaren, gaat het er in Goedereede heel wat gemoedelijker aan toe; daar greep men naar heel andere wapens al zullen die in hun tijd ook best geducht zijn geweest. Twee antieke kanonnen zijn geplaatst aan de ingang van het stadje, een aan het begin van Bek-af en een aan de andere zijde van de haven, naar 't lijkt gereed om gespuis dat het stadje zou belagen op een volle laag te tracteren, zoals Goerees' vrouwen al deden toen in 1490 de Hoeksen het stadje belaagden terwijl de Goereese mannen ter visvangst waren. Brandende pekkransen, kokende teer konden de Hoeksen vanaf de muren op d'rlui koppen krijgen. De kanonnen dateren weliswaar uit een latere periode maar, hoezeer ook in ruste, lijken ze toch te getuigen van Goerees' roemruchte verleden. De kanonslopen zijn geplaatst op hardhouten affuiten; het hout bestaat uit resten van de onlangs aan de buitenhaven gebouwde steigers. Enkele jaren geleden weigerde het merendeel van de gemeenteraad nog 8000,voor een viertal affuiten beschikbaar te stellen maar thans is er geen krediet voor nodig geweest. Pas op als ge Goeree nadert, doe het met geen andere dan vredige voornemens....! Zowel in de rundveehoudergsector als in de intensieve veehoudery z^n in 1983/84 inkomens in doorsnee vrg sterk gedaald. In de akkerbouw vond echter een forse inkomensverbetering plaats. Ook de glastuinbouw als geheel behaaldea in het kalenderjaar 1983 een beter resultaat Dit meldt het Landbouw-Economisch Instituut in zijn jaarlykse overzicht van de economische ontwikkelingen in de land- en tuinbouw, het Landbouw- Economisch Bericht Deze publikatie is uitsluitend verkrygbaar door overschryving van 34,25 op postrekening no. 41 22 35 tn.v. het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend PR 1-84". Opbrengsten en koisten De totale produktiewaarde van akker bouw en veehouderij samen steeg in 1983/84 met ongeveer 3,5% tot bijna 27,5 miljard gulden. Vooral als gevolg van het zeer natte voorjaar is het produktievolume van de Nederlandse akkerbouw met een kleine 20% gedaald; de kleine oogst leidde ech ter tot veel hogere prijzen. De prijzen van de dierlijke produkten waren gemiddeld een fraktie lager dan in 1982/8 3terwijl de geproduceerde hoeveelheid een paar pro cent toenam. De waarde van de van de door akker bouwers en veehouders aangekochte pro- duktiemiddelen steeg met 10% tot 20,5 miljard gulden. Dit kwam vooral doordat de veehouders in totaal voor bijna 1,5 miljard gulden meer voeder moesten aan kopen. De toegevoegde waarde (het sec- torinkomen) daalde met 12%. De achter stand ten opzichte van de berekende be loningsaanspraken nam daardoor toe van ruim 20% tot ongeveer 35%. In de loop van de jaren zeventig is deze achterstand, ondanks een relatief gunstige produküvi- teitsontwikkeling, regelmatig groter ge worden. In 1981/82 en 1982/83 heeft zich een herstel voorgedaan, dat nu dus weer goeddeels is teruggedraaid. De produktiewaarde van de glastuin bouwsector is in 1983 met ruim 11% gestegen en overschreed daardoor de vijf miljard gulden. Dit kwam vooral door de hogere groenteprijzen. De kosten gingen hier volgens de raming met ongeveer 7% omhoog. De achterstand ten opzichte van de beloningsaanspraken verminderde van circa 25% tot naar schatting zo'n 15%. Uiteenlopende inkomensontwikkeling Het gemiddelde ondememersinkomen van alle landbouwbedrijven daalde van 43.000 gulden in 1982/83 tot naar schat ting 30.000 gulden in 1983/84. Op de melkveebedrijven trad, ten opzichte van het vrij gunstige niveau van 1982/83, een daling op van ongeveer 40%. Op de inten- sieve-veehouderijbedrijven was de terug val nog sterker, vooral door de slechte resultaten van de varkenshouderij. Op de akkerbouwbedrijven deed zich, behalve in het noorden van het land, een aanzienlijke stijging voor. In het jaar 198 3 is het gemiddelde onder- nemersinkomen van de glastuinbouwbe drijven gestegen van 37.000 gulden tot naar schatting 47.000 gulden. Deze ver betering was het resultaat van een sterk herstel op de groentebedrijven, een duide lijke stijging op de snijbloemenbedrijven en vrijwel onveranderde uitkomsten op de potplantenbedrijven. Door de fruitteelt- bedrijven werden veel betere, maar door de champignonbedrijven veel slechtere resultaten behaald. Hogere investeringen in 1982/83 In 1982/83 waren de investeringen van landbouwbedrijven meer dan anderhalf maal zo hoog als in het jaar daarvoor. Deze investeringen werden grotendeels gefinancierd met eigen middelen; er werd op deze bedrijven per saldo evenveel af gelost als bijgeleend. Door de glastuin bouwbedrijven werd in 1982 een kleine 10% meer geïnvesteerd dan in 1981. Deze investeringen waren sterk gericht op energiebesparing. Ook hier werd slechts weinig extra bijgeleend. Vermindering arbeidskrachten stagneert In de periode 1979-1983 is het aantal arbeidskrachten in de land- en tuinbouw slechts met een half procent per jaar afgenomen. In de daaraan voorafgaande 10 jaar bedroeg de daling 2% per jaar. Voor het eerst sinds de jaren vijftig werd er in 1983 een stijging van het areaal cultuur grond geregistreerd. De jaarlijkse terug gang sinds 1980 komt neer op gemiddeld circa 3.800 hectare. Dat was veel minder Komende week zijn voor de gymnasten van SPARTA HYGIËA de laatste lessen en trainingen voor de zomerstop. Zo vlak voor de vakantie worden alle leden op de gebruikelijke lesuren verwacht! Voor degenen die ook graag eens een les jazzgymnastiek mee willen maken is daar voor gelegenheid op donderdag 12 juli a.s. van 19.30 - 20.30 uur in de gymzaal der O.L.S. aan het Beneden Zandpad in Middelharnis. Het ligt in de bedoeling, om bij vol doende belangstelling en wel van 9.00 - 10.00 uur. Inlichtingen en eventuele op gave hiervoor bij de nieuwe leidster Digna Fischer, telefoon 01883 - 15441. DIRKSLAND Verloren voorwerpen Kinderbril (zilverkleurig); ring met sleutels; rijbewijs; boormachine in koffer (geel) merk AEG; schakelarmband (goud); bril (goud kleurig); 4 b.b. van 100,damesporte monnee (do.rood), inhoud: geld endiv. pasjes; kinderfiets (blauw), merk Polly; portemonnee (rood), inhoud: geld en cheques incl. pasje; balpoint (goud) met inscriptie; spuitbus (plas tic) met handpomp; ketting (zilver) met naam plaatje; regenpak met geel/zwarte strepen; etui (zwart) met 4 sleutels; portemonnee (bruin), inhoud: geld; portemonnee (do. bruin), inhoud: geld en sleutel met geel label; broche (zilver); ring(goud); portemonnee (blauw), inhoud: geld en huissleutel. Gevonden voorwerpen Zonnebril; autosleutels, nr. 74; herenbril, nr. 75; tas met zwemspullen, nr. 76; herenporte feuille (bruin), nr. 77; surfzwaard, nr. 79; 1 b.b. van 10,en 1 b.b. van 25,sporttas (rood), inhoud div. sportartikelen; fietssleutel, nr. 80; knipportemonnee, nr. 81; riem, nr. 82; agenda, nr. 83; kindervest (rood/wit), nr. 84; etui (zwart) met 1 sleutel; 1 paar teenslippers (blauw), nr. 85; 1 kinderschoen, merkCambo, maat 60, nr. 86. dan in de periode daarvoor. Het aandeel van de pachtgrond in het totale areaal, dat in 1960 ruim 50% bedroeg, neemt steeds verder af: in 1983 was het nog slechts 38%. Agrarisch handelssaldo ongeveer gelijk gebleven De invoer van agrarische produkten en voedingsmiddelen was in 1983 bijna 5,5 hoger dan in 1982. De uitvoer steeg met 4%, waarbij de gemiddelde uitvoer- prijs licht is gedaald. De uitvoer van plantaardige produkten verliep in het al gemeen vrij gunstig, maar die van dierlijke produkten is voor het eerst sinds 1966 gedaald. Vooral de zuiveluitvoer kwam zowel qua hoeveelheid als qua prijs lager uit. Een en ander had tot gevolg dat het saldo van in- en uitvoer in 1983 vrijwel gelijk was aan dat van 1982, namelijk 14 miljard gulden. ««4^^4^4^A^444««J^4¥A^«^«¥¥4^#4^A^«#«

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2