Doorgeknipt Visser Asfaltdijk Flaauwe Werk Ouddorp wordt verbeterd en verhoogd AUTO-TIP Beveiliging ambtswoning f 1699- ttomê^ieinaii ORGELCONCERT Jaap Kroonenburg Garage Van der Velde Garage KNÖPS B.V. Fietsen-kijkdag FISHER P-615 huünedüse hoge korting AUTO-SCHADE Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goereo-Overflakkee A. J. V. Rumpt Nieuwe Kerk Middelburg IDE VAKANTIETIJD^ NADERT IGEBRUIKTE AUTO'S Vertederende geboortekaartjes 56e Jaargang No. 5310 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Voor velen wordt het jaar rond deze tijd „doorgeknipt". Niet omdat we alweer over de helft zijn, wel omdat de vakantie tijd aanbrak. De wat wij noemen zomervakantie is immers voor velen de tijd waarin men afstand neemt van de dingen van alle dag. Eerst wilde ik schrij ven: van het werk. Diegenen die dat kunnen zeggen mogen daar dan wel dank baar voor zijn. Zij hebben werk, zij zijn gezond. Maar goed, vakantie hebben is ook afstand nemen van.... Men komt als het goed is uitgerust terug, men kijkt weer anders tegen dezelfde dingen van de dag aan. Vakantie houden Het mag geen tijd van zorgeloosheid zij.n, in die zin dat we alles van ons afzetten. Dat proberen we wel eens maar daar is het leven te ernstig voor. Vakantie betekent niet: nu staat de wereld een poosje stil. Het betekent niet: nu zullen de machten der aarde wel een maandje wachten. Nog wat meer naar ons persoonlijk leven toe: nu wacht God wel een poosje. Afstand ne men van, vakantie houden betekent ook niet: een andere levensstijl er op na gaan houden. Integendeel, ook dan dienen we levende brieven van Christus te zijn. Of zegt u dat niets? Denk er dan toch maar eens over na. Omzien Het jaar wordt doorgeknipt We zien om en proberen tegelijkertijd wat over na de vakantie te zeggen. We spreken over ons werk tot nu toe en plannen al voor dan. Dat kan in het klein, het kan ook in het groot. Omziend constateren we dan een verharde lijn tussen Amerika en Rusland. We vragen ons af inhoeverre de ruimte- wapens de ingang zullen zijn voor bespre kingen tussen diezelfde machten. Daar mee zijn wij beland bij een onderwerp wat ons maanden bezighield, de bewapening. Het beheerste de landspolitiek. Wel of geen kruisraketten? Wie zou niet gruwen bij die keus? Het liet u toch niet on bewogen? Stond u dan niet stil bij de vraag waar de oorzaak van al dat geweld ligt? Waarden De vraag naar al of niet plaatsen gaat gepaard met de vraag waar de waarden die verdedigd moeten worden. Wie stemt voor het vrije Westen moet nagedacht hebben over wat dat inhoudt. Dat hoeft in dit jaar 1984 toch niet zo moeilijk te zijn? Herdenken we dan niet hoe voor deze, ons de Heer' heeft gunst bewezen? Hoe Hij in Willem van Oranje (en zovelen anderen) een man geschonken heeft die de Neder landen op weg bracht naar onafhankelijk heid? Maar dan zo'n onafhankelijkheid dat de naam van zijn geslacht verbonden is aan de kerk die in de staat der Neder landen zo'n grote rol speelde! Vrije Wes ten? In Nederland dan toch een vrijheid in gebondenheid aan Gods Woord. Her denken we dit jaar ook niet hoe in de vorige eeuw de strijd gestreden is om die vrijheid in gebondeiüieid te behouden. Velen scheiden zich van de Hervormde Kerk af, anderen bleven, in alle eenvoud en gebrek stond men in wezen voor de vrijheid die alle verstand te boven gaat Kerk - Staat Het is duidelijk en bekend dat de kerk haar heilzame invloed had op de Staat en daarmee op het publieke leven. Dat was aan vele zaken te merken, ook in een maatschappij die steeds verder van God afgroeide. Met name op het terrein van de ethiek was dat duidelijk. Was dat duidelijk? of constateren wij die invloed nog? Het jaar, en daarmee de ambtstermijn van deze regering werd door geknipt Terugziend kan men zeggen, de regering heeft het flink gedaan. De voe dingsbodem voor een zich herstellend economisch klimaat is gelegd. Met on verwachte doortastendheid heeft de rege ring een besluit over de plaatsing op tafel gelegd en verdedigd. Er wordt althans op een aantal punten geregeerd. En toch En toch! Gaat alles wel zo goed? Is vrijheid in gebondenheid wel de drijfveer van regering en parlement? Is haar beleid een beleid vanuit een vast ve^Jjond met de Potentaat der potentaten (Oi'anje)? En het denken, met de daaraan gekoppelde wet geving over abortus dan? Wanneer komt de euthanasie aan de orde? Hoe denkt men over huwelijk en gezin? Welke cul tuurvormen worden aangelegd? Hoe zal de omroepkwestie uiteindelijk geregeld worden? Wat zal „de wet gelijke behande ling" ons brengen? Zullen we dan nog wel in vrijheid mogen spreken en schrijven vanuit de gebondenheid van Gods Woord? Geduld als folklore, als de eilandvariant? Met pijn constateren we dat deze pro cessen doorgaan, dat ook de christelijke regeringspartner meegaat, soms voorop gaat We zijn beducht voor de antwoorden op onze vragen. We knippen het jaar door, we gaan een rusttijd tegemoet Terugzien wijst ons op de ernst van de tijd op wereldniveau. Terugzien laat ons processen zien die ons Waar kan dit? voor deze prijs met 3 JAAR volledige garantie VHS videorecorder Adviesprijs 2199- 3 jaar volledige GARANTIE DirkslajKl, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop -f Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: C. S.tfcii, 01878 - 2496 I ^-T^ Bedrijfswagen totlOtG.V.W. 01871 - 1553 Vert. C. Baklcer; 01877 -1589 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PUMPrSIAD RUMPTSTAD B.V. TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS met zorg dienen te vervullen. Wie door knipt kan ook mijmeren over de toekomst Hoe zal het worden? Wat zal onze plaats zijn? Is er nog wel plaats als we niet meegaan? Die zorg mogen we hebben maar ook geldt: zijt dan niet bezorgd voor de dag van morgen. Toon vandaag waar u staat. Ook in de vakantie. Ook dan een leesbare brief zijn, juist met het oog op morgen. Goede vakantie. Door een eeuwenlange geschiedenis heen is de enltele kilometers lange zeewering van het Flaauwe Werk bij Ouddorp een voorwerp van voortdurende zorg geweest, maar na 1985 zal die zorg naar 't lijkt voorgoed zyn weggenomen. Om dat te bereiken wordt momenteel ten koste van 17,6 mi^oen een versterking uitgevoerd die by afwezigheid van een solide duinenry aldaarin de verbetering, verhoging en enkele honderden meters verlenging van de bitumendijk gevonden moet worden. De bitumendijk werd er na de ramp van 1953 aangelegd omdat er, na het stormgeweld van toen, van het duin ter plaatse nog slechts een smalle zandkam restte. De bitumendijk heeft inmiddels vele stormen over zich heen gehad en altijd heeft ze de zee op afstand kunnen houden, temeer omdat zich aan haar voet weer een duinstrook had gevormd, maar Rijkswaterstaat was er zéker niet gerust op. De lengte van „het Flaauwe Werk" was het laatste stuk van Goeree's zeewering dat nog op Deltahoogte gebracht moest worden. Waterschap en Gemeente hebben Rijkswaterstaat daar steeds op aangesproken, maar het zou 1980 worden vooraleer het plan zijn vaste vorm zou krijgen. Vorig jaar juli vond de aanbesteding plaats en gunning aan Heymans uit Rosmolen. Genoemd bedrijfis hard aan het werk om alle asfalteringswerkzaamheden vóór 15 oktober gereed te hebben, na welke datum aan geen waterkering meer werkzaamheden mogen worden verricht. Met die aanpak heeft de fa. Heymans een belangrijke voorsprong op het werkschema dat erin voorziet dat het totale werk eind volgend jaar gereed zal zijn. Vorige week donderdag was het gemeentebestuur op het werk te gast en was het dhr. Brulot die namens Rijkswaterstaat het gezelschap inlichtte over de onderdelen van het werk dat misschien niet voor Rijkswaterstaat-, maar wel voor de beschouwer gigantisch is. Gebleken was dat de oude bitumendijk geen optimale levensduur kon hebben door het gebruikte mengsel van zandasfalt en grint; de 15 cm. dikke laag vertoonde dan ook flinke scheuren, welke constatering de aanpak van het werk heeft vervroegd. De nieuwe laag zal bestaan uit zgn. „waterbouw-asfaltbeton" waarvan zo'n 120.000 ton nodig zal zijn. Het wordt gemaakt in de installatie bij de Stellendamse binnenhaven. Een deel van de oude-, in 1955 aangebrachte laag wordt in het nieuwe asfaltbeton hergebruikt. De bestaande bitumendijk wordt aan beide einden met enkele honderden meters verlengd met een landwaarts gebogen kopeind dat in het bestaande duin wordt verzonken waartoe flinke bouwputten moesten worden gegraven. Zou het duin op die strategische plaatsen wegspoelen dan nog zal het water de diep liggende asfaltlaag niet kunnen ondermijnen. De teen van de dijk wordt gereconstrueerd en daarmee verstevigd; naar de kruin an,de dijk toegerekend volgen er daarna vier meter waarop een nieuwe laag wordt aangebracht. Van de resterende 6.60 meter naar de kruin wordt de bestaande bitumenlaag verwijderd, vervolgens wordt het dan blootgekomen zandlichaam met een meter verhoogd en toegedekt met een nieuwe laag hoogwaardig asfalt. Het binnentalud wordt wat vlakker dan voorheen het geval was, de voet komt dan ook wat dieper het land in. Het binnentalud wordt bedekt met een laag klei, daarop grasbetontegels afgedekt met een laag teelaarde zodat begroeiing aan die zijde alle kans heeft. Aan de landzijde hebljen zich door dejaren heen bossages gevormd die de strakke lijnen van de dijk voor een deel camoufleerden; de groengordel kon goeddeels in tact worden gehouden. Nieuw, aan de strandzijde, wordt de 8 meter diepe gietasfalten slab. Die krijgt een dikte van 25 cm. Het wordt een middel om te voorkomen dat de hoogte van het strand steeds verder afneemt, zoals in de voorbije jaren moest worden vast gesteld. Zover was de afname al gevorderd dat hier en daar de teen van de bitumendijk bloot was gekomen. De slab die door de materiaalsamenstelling wat plooibaar is en niet zal scheuren zal dat in de toekomst moeten voorkomen. Luchtfoto van het werk, gemaakt door Aerocamera Bart Hofmeester te Rotterdam. Vooraan is de diepte te zien waarin de oostelijke kop van de asfaltdijk verzonken is. Tussen slab en dijklichaam komt nog een 2 mtr. brede en 65 cm dikke strook open steenasfalt met als onderlaag fijn grint en breuksteen, een lumineus idee om ervoor te zorgen dat de waterdruk die via het grondwaterpeil bij hoog water ook binnen in het dijklichaam ontstaat, naar buiten af kan vloeien zonder dat de dijkbedekking onder de opwaartse druk zou lijden.... Alsof dat allemaal nog niet gecompliceerd genoeg is wordt op het strand, vaksgewijs, een 3 meter hoge mijnsteen-kade opgeworpen, beschermd met een flexibele betonmat. De te verhogen dijk ligt n.l. dicht tegen de hoogwaterlijn aan en al is 't dan zomer, ook dan kan de zee verraderlijk zijn. Hoe het eigenlijk komt dan juist dat stuk zeewering van het Flaauwe Werk zoveel zorg behoeft? Rijkswaterstaat ontkent dat de zee er agressiever zou zijn dan elders rond de kop van Goeree. Rijkswaterstaat heeft bestudeerd of het mogelijk was het duin aan weerszijden van de dijk door te trekken zodat er één ononderbroken zgn. flexibele zeewering zou ontstaan. Dat zou omdat de duinem-ij een voldoende breedte zou moeten hebben ten koste gaan van een grote oppervlakte landbouwgrond. Het idee om de krommingen, zowel zeewaarts als landwaarts, af te zwakken en een duinenrij te leggen is op die landschapsbelangen afgewezen. (Jan Zwart-herdenking) In tegenstelling tot eerdere berichten, zal het orgelconcert op dinsdag 10 juli a.s. in de Nieuwe Kerk te Middelburg niet wor den gegeven door Feike Asma die her stellende is van een ondergane operatie maar door de 2 e organist van de Grote Kerk in Maassluis, Jaap Kroonenburg. Deze organist, geboren in 1948, ontving zijn orgellessen o.a. van Bram Bruin, Jan J. v.d. Bergen, speciaal voor interpretatie, van Feike Asma. In 1976 deed hij Staatsexamen en be haalde het B-diploma. Daarna studeerde hij aan het Rotterdams Conservatorium bij André Verwoerd en verwierf in 1981 het Solistendiploma. Hij gaf reeds vele concerten, o.a. in Amsterdam, Delft, Den Haag, Naarden en Maassluis. Ook speelde hij voor di verse radio-omroepen en maakte verschil lende grammofoonplaten. Het programma voor bovenstaand con cert zal, gedeeltelijk, gewijd zijn aan de nagedachtenis van Jan Zwart, die op 13 juli 1935 overleed. Uitgevoerd wordt Hymne Gez. 302, Jan Zwart; koraalvoorspel „Erbarme dich, o Herre Gott" en Fuga Gigue, J. S. en daarom gaat onze voorraad de deur uit met Tel. 01870 - 4466, Sommelsdijk Dorpsweg 28-34 Laat tijdig bij ons uw vakantiebeurt uitvoeren. Reparatie van alle merken. Bach; Sombere muziek over ps. 103, Jan Zwart; Sonate no. I, F. Mendelssohn; Meditation uit Symph. I, Ch. M. Widor; Toccata, J. Callaerts; Canonisch voor spel ps. 84 en Finale en koraal over Gez. 173, Jan Zwart. Aanvang 20.00 uur. Voor al uw LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS en REPARATIE van gelaagde autoruiten OOSTFLAKKEE Onderstaand „ingezonden" ont vingen we al enkele weken geleden toen het daarin behandelde onder werp nog heel actueel was. Het had toen geplaatst moeten worden maar door onnaspeurlijke oorzaak is dat verzuid; we gunnen dhr. Bax alsnog volgaarne de gevraagde plaats ruimte. REDAKTIE E.N. Het „ingezonden" luidt als volgt: Hierbij wil ik reageren op een stukje uit Uw blad omtrent de schietpartijen welke plaatsgevonden hebben op de woningen van burg. de Vos en weth. Kroon. Inder daad is het juist dat de gemeenteraad unaniem zijn afschuw heeft uitgesproken over deze verwerpelijke daden. Er zijn in onze rechtsstaat voldoende mogelijkheden voor iedere burger om zijn eventuele ongenoegens kenbaar te maken bij personen of instanties die hem behulp zaam kuimen zijn, variërend van de Ge meenteraad tot de Nationale Ombuds man. Het schieten op woonhuizen, waar im mers gezinnen in wonen, is laf en minder waardig en het is dan ook te hopen dat de dader alsnog gevonden zal worden. Voor wat betreft het bedrag van ƒ15.000,voor beveiliging van de ambts woning liggen de zaken echter enigszins anders. Dit voorstel werd overigens niet met de grootst mogelijke meerderheid (zijnde im mers 13-0) goedgekeurd doch met een stemmenverhouding van 12-1. Voor alle duidelijkheid hecht ik er name lijk aan om te vermelden dat ik tegen het beschikbaar stellen van dit bedrag heb gestemd en wel om de volgende redenen: 1. Wanneer men als uitgangspunt neemt dat het beveiligen van woningen van personen die, uit hoofde van hun funktie, een verhoogd risico lopen een taak is voor de gemeente dan dient men dit beginsel ook konsekwent door te voeren. Dat wil zeggen dat men woningen van ambtenaren die zich, als gevolg van de uitoefening van hun taak, bedreigd voelen (denk b.v. aan medewerkers Sociale Za ken, Bouw- en woningtoezicht etc.) in zo'n geval ook van gemeentewege dient te beveiligen. Nog afgezien van het feit dat dit voor de gemeente financieel niet te dragen zou zijn lijkt mij dit niet de aan gewezen weg, zeker ook niet voor de be woners van dergelijke woningen. 2. Het is techiiisch onmogelijk om een woonhuis zodanig te beveiligen dat aan slagen niet meer mogelijk zijn. Deze in vestering van 15.000,lost derhalve niets op! 3. We moeten er bovendien voor wa ken om op een gebeurtenis die, hoewel uiteraard bijzonder schokkend voor be trokkenen, toch hopelijk een incident zal blijken te zijn, al te overtrokken te rea geren. Hartelijk dank voor het plaatsen van deze reaktie in Uw blad. Hoogachend, I. Bax voorzitter VVD-fractie in de Raad van Oostflakkee U vindt ze bij Gebr. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellen- boek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13 SOMMELSDIJK Op zaterdag 7 juli 1984, is men voor nemens om op het groepsbureau der Rijks politie te Ouddorp, Wilhelminaweg 14, een kijkdag te houden voor de gevonden fietsen en wel tussen 14.00 uur en 17.00 uur. VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 B a a o t\^ ca C3 C3 -gazonmaaiers nUnuA -generaforen - pompen - frezen CROWN - lucfitkussenmaaier KARCHER - fiogedrukreinigers KONGSKILDE -luctifvertilffers L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 ^*0^^^^*^k^^0^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1