Goedereede diünt schadeclaim in i.v.m. waardevermindering Siijicgat Poiitiebericiiten Expositie over Koggen in Ouddorps museum Ciiartapian bouwt 520 recreatiebungalows in Ouddorp i ARENSMAN Politieberichten Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Geslaagden aan de „Prins Maurits" Het Rode Kruis korps Gymnastiekproeven M.H.-S.D. Nautische situatie van 1970 moet terug ^i^c^s^i^c^c^i^c^c^c^i^c^i^c^c^c^i^c^c^e^e^^i^c^c^ I Friedrichs I hogedrukreinigers J I I Dringende oproep Kinderevangelisatiewerk Oostflakkee 14 juli gaat seizoenmarl(t van start S6e Jaargang No. 5309 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief College en gemeenteraad van Goedereede zijn het kennelijk beu om bij herhaling van het Rijk een flnanciële tegemoetkoming af te moeten pingelen om zoals dat vorig jaar gebeurde het Goereese Gat op diepte te houden. In de vergadering van j.I. donderdagavond bleken ze een radicaler oplossing voor te staan waarom in grote eenstemmigheid werd besloten bij de Staat der Nederlanden een schadeclaim te deponeren. Die claim stoelt op artikel 7 van de Deltawet, ze heeft betrekking op de verminderde gebruiksmogelijkheid, de waardevermindering derhalve, van het zg. Slijkgat sinds de aanleg van de Haringvlietdam in 1970. Adviesbureau Lievense b.v. te Breda heeft het gemeentebestuur op de mogelijkheid van het indienen van een schadeclaim gewezen en het College heeft niet geaarzeld de raad daartoe een voorstel te doen. Geen vrees hoeft te bestaan dat de termijn waarbinnen een claim kan worden mgediend al verstreken zou zijn; in de Deltawet wordt een en ander niet aan een tijdslimiet gebonden. Veeleer prees de raad het dat pas nu aan een claim wordt gedacht omdat nü-, beter dan in een eerder stadium de schade kan worden vast gesteld, direct voor de visserij en indirect ook voor de daaraan verwante bedrijven. In 1970 was het Minister Bakker die de garantie gaf dat in het Slijkgat een diepte van 4.00 meter gehandhaafd zou blijven. Vorig jaar werd met het Rijk een kontrakt gesloten tot verdieping waaraan de ge meente 4,6 ton bijdroeg om te bereiken dat de diepte 4.50 meter zou worden maar nog is dat onvoldoende voor de steeds groter wordende visserijschepen. Het lijkt van voornoemd adviesbureau een gouden ge dachte te zijn te wijzen op artikel 7 van de Deltawet dat immers bepaalt dat bij ver mindering van de waarde van de gronden en wateren tengevolge van de uitvoering van de Deltawerken, het Rijk aan de recht hebbende deze waardevermindering ver goedt...! Vastgesteld kon worden dat voor de afsluiting in 1970 het Slijkgat, samen met het Noord Pampus een vaargeul vormde van meer dan een kilometer breed en meer dan 5 meter diep. Ook toen was er over de breedte van die kilometer een drempel tussen de 4.00 en 5.00 meter, de breedte daarvan is thans tot 200 meter beperkt. Van de zijde van Rijkswaterstaat is ver zocht bij de indiening van de claim een zgn. kosten-baten analyse te overleggen waaruit de totale bedrijfsresultaten moe ten blijken, niet alleen van de visserij bedrijven, maar ook van alle met de visserij verband houdende bedrijven. Aan de hand daarvan dient te worden bepaald welke schade wordt geleden bij het geheel verloren gaan van de visserij voor de gemeente indien de vaargeul in de toe komst niet meer voldoende toegankelijk heid naar de haven biedt. Het Landbouw kundige Economisch Instituut is bereid deze kosten-baten analyse op te stellen. De raad bleek het een prima idee te vinden. Achtereenvolgens gaven de heren Redert (Visserijbelangen), Reus (PvdA), v.d. Laan (SGP), van Gurp (RPF) en Padmos (CDA) daar blijk van, al voegde deze laatste aan zijn betuiging van in stemming toe dat het haast te mooi is om te geloven.... In natura In zijn beantwoording van de gestelde vragen verduidelijkte de raadsvoorzitter, burg. van Velzen, dat geen vergoeding in geld-, maar in natura zal worden ge vraagd. „We vragen een nautisch gelijk waardige situatie als die was in het jaar 1970", zo ver^ 'ijdelijkte de voorzitter. Er zal niet worden gehecht aan een breedte van 1,5 kilometer, wel echter aan een diepte van 5 meter. Het LEI hoopt over een maand de door RWS gevraagde kos ten-baten analyse gereed te hebben. - Aanrijding Op zaterdag 30 juni vond omstreeks 12.00 uur een aanrijding plaats op de Provincialeweg 47 te Ouddorp waarbij vier personenauto's waren betrokken. Een bestuurder van een personenauto remde op dat moment af voor een moeder eend met enkele jonge eenden, die de rijbaan overstaken. Het gevolg was dat enkele bestuurders, die niet voldoende af stand hielden, achterop de voor hen rij dende auto's reden. Slechts vier auto's werden beschadigd, en niemand liep enig letsel op, al had dit gelet op de drukte ook heel anders af kurmen lopen. Hoe triest het voor het overstekende dier ook kan zijn, remmen met andere auto's achter je kan een triester gevolg hebben. - Diefstal In de nacht van zaterdag op zondag ont ving de politie een melding, dat 2 jongelui zich verdacht ophielden op het industrie terrein te Stellendam. Bij onderzoek bleek, dat er een container bij de firma Keiepol was opengebroken en dat er een surfplank, een mast en een giek was verdwenen uit deze container. Een zoekaktie leverde 2 verdachten op die de nacht op het politie bureau mochten doorbrengen. De ver dachten, de 17-jarige T. O. J. uit Hendrik Ido Ambacht en de 19-jarige R. v. Z. tiit Ridderkerk bekenden de inbraak. - Brand Op zondagmiddag 1 juli brak er brand uit in de woning van fam. Grinwis aan de Hondsweg te Goedereede. Tijdens de af wezigheid van de bewoners is de brand ontstaan in een slaapkamer. De brand weer van Goedereede was snel ter plaatse en wist erger te voorkomen. De oorzaak van de brand wordt door de technische recherche onderzocht. OUDDORP- Woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v.d. Poel, Yerseke. MELIS SANT - Woensdagavond 7.30 uur ds. C. Vogelaar, Benthuizen. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Don derdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. Acht U het voortaan niet meer gering wanneer Uw peuter van een stuk krant een scheepje vouwt Hy vouwt n.l. vrij nauwkeurig de lynen van een Kogge na en dat schip is ooit in de late middel eeuwen zó belangryk voor de handelsvaart geweest dat het Ouddorpse museum er tot 7 augustus een expositie aan wy'dt, daartoe in de gelegenheid gesteld door het museum voor Scheeps- archeologie voor 't welk de ontdekking en herkenning van de Kogge overigens nog vry nieuw-, maar ook uitermate boeiend is....! Dhr. de Weer, hoofd van voornoemd museum uit Ketel-haven (Flevoland, bij Kampen) heeft de expositie in Oud dorps voormalig Raadhuis gisteren van een begeesterd commentaar voor zien. Eerlijkheidshalve moest worden vastgesteld dat de Kogge niet een speci fieke relatie met ons gebied heeft gehad maar stellig hebben heel wat Koggen de zee en de zeearmen in onze om geving bevaren waarom derhalve bij het flakkeese publiek interesse voor de geschiedenis van de Kogge mag wor den verondersteld. Koggen waren een van de eerste zeegaande vrachtschepen in Noord- West Europa. Tot enkele tientallen jaren geleden bestond er weinig infor matie over en het waren eigenlijk al leen de lakzegels van de handelssteden die het scheepsmodel weergaven, al bleef het de vraag welke stylistische vrijheden de tekenaar zich had geper mitteerd. Inmiddels hebben enkele op gravingen uitgewezen dat de tekenin gen heel nauwkeurig moeten zijn ge weest, al denke men niet dat het Mu seum voor Scheepsarcheologie het ge luk beschoren was een gave Kogge uit de IJsselmeerpolders op te diepen. Het waren slechts schamele resten die wer den aangetroffen, niettemin tóch vol doende om zich een beeld van de oor spronkelijke vorm en constructie te kunnen maken. Een en ander gebeurt in samenwerking met het Museum uit Bremer-Haven (Did.) dat aan de hand van gevonden wrakken ook een ver dere studie over de Koggen maakt. De Kogge is niet een schip met mooi vloeiende lijnen geweest; de lengte was driemaal de breedte maar desniettemin had de Kogge kennelijk zulke goede eigenschappen dat met een redelijke betrouwbaarheid van de Noord- naar de Oostzee kon worden gevaren, óm Jutland heen, op welke tocht zich nogal eens harde westenwinden lieten gel den. De Kogge, met één mast en een ra-zeil moet er geen problemen mee hebben gehad al zijn de wrakken die nu gevonden worden er van Koggen die hun betrouwbaarheid ten spijt tóch ten onder zijn gegaan. Het bouwen van een Kogge we spreken over de vijftiende eeuw heeft wel heel sterk afgeweken van de latere scheepsbouw. Men begon soms niet eens op een werfmet het leggen van een kielbalk met vóór- en achtersteven, waarna de huid werd opgetrokken en pas dan de spanten werden aangebracht. De constructie van de Kogge met alle merkwaardig heden is met tekeningen en foto' s weer gegeven. Op een van de foto's is ook de stookplaats te zien die zich aan boord van de Koggen bevond, niet meer dan een houten bak met lemen bodem. Merkwaardig is dat in de Perzische Golf nóg een soort Koggen varen, daar dhows geheten maar van een zelfde constructie als de Koggen uit de vijf tiende eeuw in ons geweest. Op de expositie zijn ook oude gebruiksvoor werpen te zien die bij de opgravingen werden aangetroffen alsook voorwer pen uit de lading die werd vervoerd. Het wordt steeds interessanter het Ouddorpse museum een bezoek te brengen. Vorig jaar werd het geopend en inmiddels heeft een aanzienlijke verruiming plaats gevonden door ook de bovenste verdieping erbij te be trekken. O.a. is daar een afdeling met informatie en illustraties uit de oor logsjaren te zien, een vitrine met hand werk van een leerlinge van de lagere school en allerhande voorwerpen die heriimeringen op zullen roepen. Het museum is zes dagen per week toe gankelijk. De afbeeldingen laten een aantal kenmerken van de kogge zien: een vrijwel rechte kiel, rechte voorovervallende steven en hoge zijwanden. Aan .de Chr. Scholengemeenschap „Prins Maurits" te Middelhamis slaag den alsnog voor het diploma MAVO: Hans Ardon, Dirksland; Anneke van Be- veren, Bruinisse; Andrea van Dam, Nieu we Tonge; Jeannette van Damme, Stad aan het Haringvliet; Arianne Morks, Oos- terland; Jolanda Schaaf, Dirksland; Ina Shnger, Nieuwe Tonge. Daarmee slaagden in totaal 88 van de 93 MAVO-kandidaten. Voor het diploma HAVO: Henja Bestman, Dirksland; Anneke Bie- nefelt, Sommelsdijk; Peter de Geus, Her kingen; Carla Groenewoud, Sommels dijk; Lenie Lodder, Sommelsdijk; Kees Rijstenbil, Sommelsdijk; Toke van der Sluys, Den Bommel; Caroline Vreeswijk, Nieuwe Tonge. In totaal slaagden daarmee 68 van de 71 kandidaten. Met één kandidaat wordt het examen nog voortgezet OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 afdeling Ouddorp Het Rode Kruis Korps is het appa raat dat het Nederlandse Rode Kruis in staat stelt vele van zijn taken zoals de hulpverlening aan gewonden en zieken in geval van oorlog rampen of bijzondere ge beurtenissen uit te voeren. Het is een korps dat uit mannen en vrou wen bestaat die zich geheel vrij willig en belangeloos aan 't Rode Kruiswerk geven. Het Rode Kruis beschikt thans over ruim 240 plaatselijke colormes met in totaal 13.000 vrijwillig(st)ers. Ook in Ouddorp is een colonne van het Rode Kruis aan wezig. Deze coloime is aktief bij tal van gebeurtenissen. Men kan ook te allen tijde (mits tijdig) een beroep op bijstand bij eventuele eve nementen op deze colonne doen. Adres: de heer A. Hoek, Bokweg 10,3253 AB Ouddorp, tel. 01878 - 1885. Aktiviteiten - Plaatselijke aktiviteiten voor gehandi capten zoals het begeleiden van gehan dicapten en ouderen bij uitstapjes, dag tochten, eventuele koopavonden e.d. - Plaatselijke hulpverlening bij velerlei sport of andere evenementen e.d. - Verpleging en verzorging op de lande lijke vakantieprojekten van het Rode Kruis. Bij de boottochten met het Rode Kruis vakantieschip de J. Henri Du- nant en de vakantieweken in de va kantiehuizen de Valkenberg te Rheden en IJsselvliet te Wezep. Per jaar geven circa 3000 vrijwilligers een week van hun vrije tijd om gehandi capte gasten met verpleging en ver zorging een echte vakantieweek te be zorgen. Deze vrijwilligers/sters zijn verpleeg kundigen en helpers en helpsters van het Rode Kruis Korps. - Hulp in ziekenhuizen en Verpleegte huizen; als door onverwachte omstan digheden een personeelstekort ontstaat, kunnen helpers en helpsters van het Rode Kruis worden ingeschakeld. - Ambulancevervoer voor, het beman nen van ambulance's voor spoedeisend en besteld vervoer alsmede bij inciden teel of sociaal vervoer. - Hulpverlening bij rampen en of calami teiten. Nieuwe leden zijn van harte welkom De kosteloze opleidingen zijn plaatselijk georganiseerd en vinden doorgaans eens per week plaats. Vanzelfsprekend is de opleiding gericht op de taakstelling en de verschillende aktiviteiten en omdat voor zowel helpers als helpsters: EHBO ver zorging van zieken en gehandicapten, rol stoelbegeleiding, eerste hulp bij rampen en ambulancevervoer. Tijdens enkele on derdelen Van de opleiding zijn ook prak tische perioden georganiseerd, bijvoor beeld in verpleeghuizen. Hebt u interesse wacht niet doch kom spontaan onze Rode Kruis gelederen ver- sterken U BENT VAN HARTE WELKOM. Op onze nieuwe opleiding welke begin september van start gaat. Mocht u belangstelling hebben geeft u zich dan nu reeds op, dit in verband met de nodige voorbereidingen. Wij zullen u dan te zijner tijd uitnodigen voor een kennismakingsavond. Opgave bij: A. Hoek, Bokweg 10, 3253 AB Ouddorp, tel. 01878 - 1885. Burgemeester van Velzen van de Gemeente Goedereede heeft vrijdagmiddag 29 juni om 16.00 uur in tegenwoordigheid van een groot gehoor de eerste 3 model woningen overgedragen aan Chartaplan B.V. voor de verkoop van de 520 te bouwen recreatiebungalows op het 30 ha grote Noordzeepark te Ouddorp. 's Burgemeesters uitspraak getuigde van vertrouwen over de verwachting dat deze mooie bungalows hun weg naar de kopersmarkt zullen vinden. Ook de plaatselijke V.V.V. heeft vertrouwen in de ontwikkeling van het bungalowpark. Men verwacht dat het vele gezinnen zal aantrekken, die van rust, zee, strand een een zeer mooie natuur houden. I Handelsonderneming Telefoon 01875 - 1609 Welke jonge mensen zijn bereid om Kinderevangelisatiewerk te gaan doen op kamping „De Magneet" te Ouddorp? Het is van maandag t/m vrijdagmorgen van 10.00 - 12.00 uur. Elke dag wordt n.a.v. een thema een Bijbelverhaal verteld. Liedjes gezongen en over het verhaal geknutseld. Verder kunnen er nog spelletjes gedaan worden met de kinderen. Er wordt gewerkt van: 16 juli-20 juli 23 juli - 27 juli 30 juli - 3 aug. 6 aug. - 10 aug. Vooral de tweede en de derde week heb ben we nog hulp nodig. Je kunt inlich tingen vragen en/of je opgeven bij: Nel de Krey, tel. 01870 - 2881 of Ankie van Wageningen, tel. 01870-4315. Straks geboortekaartjes nodig Bij drukkerij GEBR DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13 SOMMELSDIJK - Loslopende pony Vrijdag werd geconstateerd dat er een pony los liep aan de Oudelandsedijk. Nadat de eigenaar, T. uit Nieuwe Tonge was gewaarschuwd en hij het dier kon grijpen, bleek dat het dier in ernstige mate was gewond, vermoedelijk door prikkel draad. Aan te nemen is dat dit gebeurde bij zijn uitbreken. De pony werd direkt naar de dierenarts overgebracht. - Dronken automobilist J.I. zaterdag bleek de surveillancedienst dat een automobilist op de provinciale weg wel zeer slingerende zijn weg ver volgde. Na het negeren van een aantal stoptekens, bracht hij zijn voertuig tot stilstand, waarop bleek dat de man, de 37- jarige C. de V. uit Klundert, drank had gebruikt. De bestuurder kreeg een proces verbaal terzake rijden onder invloed en werd voorts ter ontnuchtering ingesloten, mede omdat hij het politiebureau niet meer wenste te verlaten. Ter afsluiting van het gymjaar worden er donderdagavond 5 juli gymnastiekproe ven gehouden in de Olympia Sporthal te Middelhamis voor leden van de gymnas tiekvereniging Mp-SD. Alle meisjes en jongens van 6 tot en met 16 jaar kuimen meedoen. Iedereen graag om kwart voor zes aanwezig. Alle ouders en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Kosten ƒ1,per persoon. Na afloop wordt er een diploma uitgereikt. D.V. 27 augustus hopen we weer met onze lessen te begiimen. Namens het bestuur van gymvereniging MH-SD. Eerste paal Verzorgingshuis Dirksland De bouw van het Verzorgingshuis te Dirksland zal doorgang vinden. Op de bouwplaats in Dirksland-Zuid, langs het Poldersweegje, is al grondwerk verricht en is de boerderij „Welgelegen" al gesloopt. Op donderdag 12 juli zal de eerste paal voor het Verzorgingshuis worden gesla gen door Gedeputeerde drs. J. H. Boone die zich, zo vermeldt de uitnodiging, voor de feitelijke totstandkoming van het huis zeer heeft beijverd. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst Woensdagavond hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. B. Reinders van Hardinxveld Giessen- dam. Aanvang half 8. NIEUWE TONGE Kerkdienst Heden (dinsdag) avond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Ge meente voor te gaan ds. J. Driessen van Slikkerveer. DIERENBESCHERMING Vermist Sinds 2 weken gecastreerde kater, zwart/grijs, 3 jaar. Inl.: fam. Mees ters, Fazantstraat 22, Sommelsdijk, tel. 01870-3405. OOLTGENSPLAAT In de openbare raadsvergaderingj.l. don derdag heeft de voorzitter, burgemeester drs. C. M. de Vos bekend gemaakt.dat de seizoenmarkt te Ooltgensplaat op zater dag 14 juli a.s. van start gaat. Bij wijze van proef zal gedurende de zomermaanden des zaterdags van 8 tot 1 uur een markt worden gehouden op de Voorstraat. Al een tijdlang wordt er door het ge meentebestuur met de plaatselijke Onder nemersvereniging onderhandeld over de invoering van een markt, over de plaats, tijd en de duur hiervan en door de mede deling van de burgemeester is de ver wezenlijking hiervan in zicht. <^1<^1»^v^x^^^^v^^<^1^^v^v^1^^^^^K^^^^v^^^^1<^^^.ö^<^1^.^M^^^^^^^^^^l.^1,^^^^v.^^^^^^<5WI.^^^^^^^l^^ ca a ca B ^J^ a a a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1