EHAtlDEfl-illEüWa JIKKEMIEN Abonneert U op Eilanden-Nieuws Begrafenisonderneming „VOORZORG" Schitterend concert in Oude Tonge Enquête over watersport in Zuidwest-lUederland Volledige studierichting Agrarische Bedrijfskunde Huttenstad Sommeisdijic Extra gift voor Rode Kruis 2e Blad VRIJDAG 29 JUNI 1984 No. 5307 Mr. Isaac da Costa Isaac da Costa, Bijbellezingen. Deel 2, I Koningen - Hooglied. Uitgeverij Van den Berg te Zwijndrecht. 339 pagina 's. Prijs f 29,75 Enige tijd geleden schreef ik over Da Costa( 1798-1860) en zijn bijbellezingen. Dat was ter gelegenheid van de verschij ning van het eerste deel, dat de boeken Genesis tot 2 Samuel betreft. Ook nu worden de eigenlijke bijbelle zingen voorafgegaan door een uitvoerige inleiding van de hand van de heer L. M. P. Scholten, dit keer gewijd aan de schrift beschouwing van deze christen-jood. Tegenover de speculatieve, schriftkriti- sche theologie van zijn dagen door Da Costa als een der eersten als zodanig ontmaskerd kwam deze krachtig op voor de autoriteit en betrouwbaarheid van de Heilige Schrift, zo lezen we. Een enkel fragment. „De Schrift alleen, de Schrift zoals ze daar ligt, is de zuivere en genoegzame bron van geheel onze kennis van God en Z^'n open baring in Christus, van de mens in het gemeen, van onszelf elk in het bij zonder, van ellende, van vergeving, van vernieuwing, van behoudenis en zalig heid". Dat is duidelijke taal, nog on verkort geldig. Hoe Da Costa de verhouding oud en nieuw testament, profetie en vervulling zag, zet Scholten eveneens uiteen. Ken merkend is de overeenkomst met de ge dachten van Calvijn op dit punt. De laat paragraaf van de inleiding geeft enige bijzonderheden over Schimsheimer. Hij was de man die de bijbellezingen ten huize van Da Costa jaren achtereen bezocht en deze thuisgekomen (uit het hoofd!) op-' schreef. Aan hem hebben we deze ge schriften dan ook te danken. Na de verdienstelijke inleiding volgen de bijbellezingen zelf. Deze maken uiteraard de hoofdmoot uit. Zonder op de inhoud nader in te gaan, wil ik ze typeren als: eenvoudig, voor ieder leesbaar; gloedvol, bezield, met een Israëlitisch koloriet; prak tikaal-bevindelijk en schriftgetrouw. Dè onttrekking van Da Costa was de toe zegging van Christus als de komende Messias in het oude testament. Dat klinkt menigmaal door, ook in dit deel 2. Als zijn nalatenschap noemde hij de boodschap aangaande „Christus, de Hope Israels en aller arme zondaren". De uitgever erkentelijk zijnde voor deze mooie serie boeken, mede gelet op het fraaie uiterlijk en de heel lage prijs, maak ik dan deze aankondiging tevens een aan beveling! Ds. J. van Sliedrecht, Uw enige troost. Deel 2, Vaderschap en kindschap. Uitgeverij Den Hertog b. v. te Houten/Utrecht. 316 pagina's. Prijs f 39,50 Een aantal formele overeenkomsten met het boek van Da Costa valt op. Ook hier een tweede deel, in fraaie band gestoken. Ook deze schrijver introduceerde ik on langs met het boek „Kruis en kroon". Wat de inhoud betreft: gedegen èn een voudig, confessioneel èn bezield. In deze serie, die na verschijning zes delen zal tellen, zijn preken van wijlen ds. Van Sliedregt over de Heidelbergse Cate chismus opgenomen. Gelukkig zijn er nog steeds veel gemeenten in diverse kerk verbanden waar de tweede dienst gewijd is aan het preken uit de belijdenis van de kerk, meestal de Catechismus. En dan ontbreekt het niet aan gehoor. Veel kerk mensen voelen zich kennelijk door het oude leerboek aangesproken. De prediking van de Heidelberger had ook een bijzondere plaats in het dienstwerk van ds. Van Sliedregt. Daar getuigen niet het minst deze preken van. Begrijpelijk, „de dingen die onder ons volkomen zeker heid hebben" zijn in dit belijdenisgeschrift grondig èn praktisch verwoord. De religie van de Catechismus was de religie van ds. Van Sliedregt. Hij had haar lief, omdat hij de waarheid ervan had bevonden. Een 32-tal verhandelingen is opgenomen, en wel over de zondagen 8 (vr./antw. 24) tot en met 16 (vr./antw. 44). Niet elk gedeelte krijgt evenveel aandacht. Zo wordt antwoord 26 in drie keer behandeld, maar 41 en 42 worden gezamenlijk be sproken. Wie de Catechismus kent, weet dat in dit boek dus een deel van het Apostolicum HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g (de twaalf artikelen) aandacht krijgt. Het hart van het evangelie komt ter sprake: het Vaderschap van God, de zalving en het ambtswerk van Christus, het kindschap van de gelovigen. Ernstig, zowel vermanend als vertroos tend, legt de prediker zijn boodschap aan het hart van de gemeente, en in dit boek van de lezer. Zo spreekt hij nadat hij gestorven is. Ik besluit met een veel zeggend citaat (bij zondag 12). „Zo werd het algemeen priesterschap der gelovigen getekend. Het herstelde priesterschap in en uit Christus, in de gemeenschap van de Heilige Geest. Geen priester is meer nodig, maar wij zijn zelf priester en hebben in Christus een vrije toegang tot God. Werd nu ons zieleleven vertolkt? Of ging er een heim wee leven in ons hart? Waar gemis is, kan vervulling komen. Anders staan we als afgodspriesters eenmaal in het ge richt! Het koninklijk priestervolk van God beleeft deze rykdommen in steile af hankelijkheid van Christus, kan en heeft niets in zichzelf, en vindt gebrek en tekort bij zichzelf. Daarom is er verlangen en heimwee naar het vol maakte om eenmaal God dag en nacht te dienen in Zijn tempel. Daar zal geen rust zijn, maar eeuwige priesterdienst en de wierook der aanbidding van het gedurig dankoffer zal eeuwig opstegen". J. K. Ter gelegenheid van „700 jaar Grijs- oord" organiseerde de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee op zater dag 23 juni een concert in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. De concertgevers waren Piet Wiersma orgel en hetMarkerKoperkwartet. Een zeer feestelijk programma was voor dit gebeuren samengesteld, hetgeen onder streept werd door de aanwezigheid van veel mensen in klederdracht, terwijl ook de Markers zich met pofbroeken gesierd hadden. Hoogtepunten in het orgelaandeel waren zeker de monumentale Fantasia en fuga in g van Joh. Seb. Bach en het concert in A van J. G. Walther. Zo zwaar en majes tueus als het Bachwerk gespeeld werd, zo lichtvoetig en vrij werd het concerto ge speeld, waarbij zeker in het laatste deel (pastorella) een maximale agogiek toe gepast werd. Alleen de Intrada en Fuga in C van Mozart aan het begin van het concert lieten horen dat Piet Wiersma even „warm moest lopen"; verder kan alleen gezegd worden dat er deze avond orgelspel van het allerhoogste niveau te beluisteren was. Ook het aandeel van koper was heel fraai. Imposant klonken de dubbelkorige werken van de italiaanse componisten Bonelli en Gabrieli, waarbij schitterende effecten te horen waren in de dialoog tussen het koperkwartet wat in het koor van de kerk was opgesteld en het orgel aan de andere kant van de kerk. Enig ongelijkheid tussen de twee partijen was gezien de afstand waarschijnlijk on vermijdelijk, terwijl ook de plaats van de luisteraars in dezen een rol gespeeld kan hebben. Alleen in het begin van sommige composities werden wat onzuiverheden waargenomen, wat echter te wijten is aan de temperatuur van de instrumenten die dan nog wat koud zijn. Het koper soleerde verder in werken van Susato van Handel, terwijl het concert besloten werd met de In het komende studiejaar zal aan de Hogere Agrarische School(HAS) inDor- drecht een volledige vierjarige studie richting Agrarische Bedrijfskunde starten. Deze mededeling deed staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij)bij de finish van het strandevenementPRAB '84 op 23 juni j.I. op het strand van Scheve- ningen. Een aantal studenten van de HAS in Dordrecht trokken tijdens dit driedaags evenement een 39 km lange rechte ploeg- voor. Binnen het agrarisch bedrijfsleven is een zeer hoge graad van kennis en deskundig heid vereist, om de produktie en export, zowel kwalitatief als kwantitatief, op een hoog peil te houden. De nieuwe studierichting is gericht op het opleiden van mensen voor kader functies op middelbaar en hoger niveau. Funkties waarvoor een bedrijfskundige en commerciële vorming vanuit een agra rische opleiding gewenst is. ,,Ik ben ervan overtuigd, dat de toe komstige afgestudeerden in deze studie richting hun plaats zullen vinden op de arbeidsmarkt", aldus de bewindsman. „Met hun opleiding kunnen zij in de toe komst een belangrijke bijdrage leveren aan het behouden van de positie van de Nederlandse agrarische export op de we reldmarkt". bekende Trumpet Tune van Henry Pur- cell, voor koper en orgel. Al met al een programma, zo werd uit enthousiaste reakties van het publiek ver nomen, wat iedereen aansprak én wat van hoog niveau was; een combinatie die misschien wat zeldzaam is. Stimulerend was zeker ook het feit dat men musiceerde in een goedgevulde kerk. R. V. Die STEM ¥AN SUiD-AFRIKA Al geruime tijd zoek ik in platenwinkels naar grammofoonplaten met Zuidafri- kaanse liederen. Vergeefs. Waar kan ik ze vinden? Antwoord: In Zuid-Afrika. Dat is geen smoesje! Want al stelt de economische boycot van dat land niets voor, de cultu rele sluit als een bus. De enige weg is dan ook: ze laten meebrengen door iemand die Zuid-Afrika bezoekt. Daartoe stelt u zich in verbinding met de Ned. Zuidafrikaanse Vereniging, Keizers gracht 141, Amsterdam (tel. 020 - 249318) U maakt duidelijk dat uw bedoelingen volkomen kultureel zijn en als dat zo is krijgt u wel een adres. Want boeken uit of over dat land in de moddergracht werpen mag wèl, maar Ossewa en Sarie Marais verkopen, nee, dat gaat niet. Dat is te gevaarlijk. uNstne HeiipRAKTiMen Sinds enkele weken zijn wij onder be handeling van een praktizijn in de na tuurgeneeskunst. Hij heeft zijn opleiding in Duitsland ontvangen, zoals bleek uit zijn diploma dat aan de muur hing. Ook is hij lid van de N. W.P., zoals blijkt uit zijn behandelingskaart. Maar zijn wij nu bij deze meneer wel op een vertrouwd adres? Antwoord: In Duitsland bestaat een drie jarige opleiding tot Heilpraktiker. Je zou de geslaagden „middelbaar geneeskun dige" kunnen noemen. Men werkt ginds nogal veel met baden, massage, kruiden, enz. Daar kunnen ze zich in uitleven. In Nederland bestaat wel een Ned. Werk groep van Praktizijns in de Natuurlijke Geneeskunst of N.W.P. die bundelt en toezicht houdt Onze Geneeskundige In spectie beziet ze nauwlettend en be schouwt ze uitsluitend als „geïnformeerd medeburger" en laat toe dat ze advies geven. Ze mogen ook wel kruiden geven, maar geen chemotherapeutica of anti biotica. Zodra een kruid in tabletvorm verwerkt is, valt het reeds buiten hun bevoegdheid. Maar nadat enige jaren ge leden het rapport van de Cie Alternatieve Geneeswijzen is verschenen, behandelt men ze lankmoedig. Misschien zou het gemakkelijk zijn ze telkens een proces aan te doen wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Maar de goeden doen hun best En ten dele zijn deze praktizijns het gevolg van tekortkomingen van de huis arts. Wanneer die onvoldoende tijd en aandacht heeft voor zijn patiënten gaat men naar iemand anders. Voorts is er de invloed van suggestie. De afgod „Natuur" houdt miljoenen in zijn ban en alles wat „natuurlijk" is of heet wordt als heilzaam beschouwd (hoewel de natuur stampvol giften en giftige planten zit). De zeer persoonlijke invloed (suggestie) van een alternatieve of natuurgenezer kan inder daad heilzaam werken. Maar uw heil praktiker mag geen homeopatische ge neesmiddelen verstrekken! Rijkswaterstaat zal deze zomer onder de watersporters in de wateren rondom de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en de Biesbosch een uitgebreid onderzoek doen naar het vaargedrag en de intensiteit van de pleziervaart. Doel is om door ver gelijking met eerdere onderzoeken in de jaren zeventig verschuivingen in de re creatiepatroon en in de samenstelling van de vloot op te sporen. De uitkomsten van het onderzoek zullen worden gebruikt om een actueel beeld te krijgen van het samengaan van beroeps vaart en pleziervaart, de noodzaak voor uitbreiding van bestaande en het aan leggen van nieuwe jachthavens, voorzie ningen bij sluizen en bruggen en aanleg mogelijkheden langs oevers. Voor dit onderzoek worden aan schip pers van pleziervaartuigen enquêteformu lieren uitgereikt bij sluizen vanaf dienst- vaartuigen en in drukke havens. Daarin staan vragen over de schipper, zijn boot, de vaste ligplaats en ook over de tocht die hij maakt. Tevefts kunnen de schippers hun wensen kenbaar maken over jacht havens en andere voorzieningen voor de watersport. De enquêtes worden gehouden van 28 juni tot en met 1 juli, van 20 tot en met 23 juli en van 11 tot en met 14 augustus. In elke periode is een weekeinde opgenomen. Het onderzoek is opgezet in samen werking met diverse overheidsinstanties, de ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KRIJT OP TIJD Af en toe eet ik zuring. Moet ik daaraan wat krijt toevoegen, net als bij rabarber? Antwoord: Beide groenten bevatten oxaalzuur en dat werkt ontkalkend. Nu is dat voor een gezond mens volstrekt niet erg; dat beetje kalk wordt meteen aan gevuld met melk en zuivel. Iets anders is het bij mensen met aanleg voor nier stenen. Men neemt aan, dat oxaalzuur de afzetting van deze steentjes bevordert Dan moet men genoemde vruchten niet te vaak eten; aan beide kan men wat krijt toevoegen om het zuur te binden. Dat spaart trouwens ook veel suiker uit Maar neem niet teveel krijt, anders smaakt de zure groente nergens meer naar. Twee afgestreken eetlepels op een halve liter gekookt moes is zo ongeveer de maat DRANKMISBRUIK Op mijn wollen vloerbedekking liet ik een fles wijn vallen. Het gevolg was eengrote, rode vlek. Hoe krijg ik die er uit? Met dr eft ging het niet. Antwoord: Wol is redelijk goed bestand tegen chloor. U maakt dus een lauwe oplossing van chloorwater (een eetlepel giorix in een halve liter water) en u maakt daarin een schone, ongekleurde lap nat Die knijpt u lichtjes uit zodat hij net niet meer druipt Met de vochtige doek veegt u over de vlek tot hij weg is. Meteen wrijft u de plek met een andere lap droog. Dit middel werkt het beste als u er meteen bij bent Bij oude vlekken die niet weg willen, past u white wizard toe. De gebruiks aanwijzing zit op de verpakking. HOE GENOEGLIJK ROLT HET LEVEN Ik herinner mij een gedicht, waarvan de beginregels luiden: Hoe genoeglijk rolt het leven des genisten landmans heen! Dat is van Staring, meen ik. Antwoord: Dat is niet van Staring! Had hij maar zo eenvoudig recht-voor-zijn- raap geschreven! Het is van Hubert Kor- neliszoon Poot en behoort tot de ver plichte nummers bij alle agrarische ge beurtenissen. Het is echter vrij lang en daarom zenden wij u een fotokopie toe. U kunt het trouwens in alle bloemlezingen van 18e-eeuwse dichters lezen. Poot stierf in 1733. En zijn grafschrift is niet Hier ligt Poot Hij is dood. Zoals nogal eens beweerd wordt... Wijkgroep de Zwaluw zal in de laatste week van de schoolvakantie weer een Huttenstand organiseren. Net als andere jaren zullen op een terrein in Sommelsdijk de kinderen weer „huizen als kastelen" bouwen. Daarnaast zullen er ook andere aktiviteiten zijn, waarmee ze gedurende drie dagen in de weer zullen zijn. Er is veel voorbereiding nodig om alles in goede banen te laten verlopen. Maar ook voor het goede verloop van de Hutten- stad zelf zijn veel vrijwillige medewerkers nodig. Daarom nodigt de Wijkgroep belang stellenden uit om op maandagavond 2 juli aanstaande de medewerkersavond te be zoeken in de lagere school aan de Molen- laan. Daar zal het programma van de Hutten- stad worden voorbereid. Maar ook als u niet in de gelegenheid bent om aan de voorbereiding mee te doen bent u welkom, zodat de wijkgroep een idee krijgt van het aantal beschikbare medewerkers. De medewerkersavond begint om half acht Bent u verhinderd bel dan met Mw. Wijnen(01870- 2343). Ubent van harte welkom. NAGELLAK Kan het kwaad als nagellak in een wond je komt? Antwoord: Een beetje. Het siccatief dat in die lak zit bijt behoorlijk en is ook niet bevorderlijk voor de genezing, maar bloed vergiftiging zult u er niet door oplopen en ook geen zwerende vinger. OUDE SCHILDERIJEN Vorig jaar kocht ik drie schilderijen: een van Cor v.d. Zwalm, een van Jac. Du- rand en een van H. F. de Groot Hoe oud zijn ze en zijn ze kostbaar? Antwoord: U dient goede kleurenfoto's te maken en uw vraag dan vollediger te herhalen. Nu komen wij er niet uit' Van der Zwalm is een schuilnaam die 50 jaar geleden is gebruikt Jean Durand heette eigenlijk Joannes CarolusBamabasSour- deval Durand (de Villeneuve), geb. te Rotterdam 27.4.1794 en overleden te Amsterdam in 1860. Dit zou dus een oud en kostbaar werk kunnen zijn. H. F. de Groot ten slotte is een schuilnaam van de hedendaagse Haagse kunstschilder Le Grand. Hij heeft een geheel eigen stijl. Een goede kleurenfoto had ons zekerheid kunnen verschaffen; nu blijft het gissen! De Groot is gevraagd en zijn werk kan dus wel wat waard zijn. Aan u de beslissing om verder te gaan. ACHT MM FILMS Wij zoeken 8 mm-jllms over projecten in Nederland en Indonesië. Nu waren wij op het Technisch Film Centrum in Velp, maar daar had men alleen 16-mm films. Waar kunnen wij verder zoeken? Antwoord: In Den Haag. Eerst bij het Ned. Bibliotheek- en Lektuurcentrum, T. Scheltemastraat 5, (tel. 070 - 26 43 51) en vervolgens bij het Ned. Instituut voor Audio-visuele Media, Sweelinckplein 33 (tel. 070 - 60 09 24). Maar belt u eerst op en vraagt u eerst of men ook films heeft over de onderwerpen die u zoekt Anders is de reis mogelijk vergeefs. PUZZELBOEKEN Van uitgeverijLuitingh in Laren kocht ik enkele jaren geleden een paar puzzel boeken, samengesteld door H. J. Ver schuil Die waren samen goed voor een miljoenpuzzelwoorden. Maar nu zijn die boeken verouderd; vele woorden die je dagelijks hoort staan er niet in. Waar kan ik een recente uitgave vinden? Antwoord: Bij precies dezelfde uitgever. Maar alles verandert en zo moet u die ook niet meer in Laren zoeken maar in Utrecht Maliebaan 45, tel. 030-31 66 94. Mid den vorig jaar is het tlieuwe, grote puzzel woordenboek van Verschuil verschenen en daarmee kunt u weer jaren verder puzzelen. En als dit verouderd is zal Luitingh wel weer met een nieuwe druk komen. Zo „bij" is hij wel. DEN HAAG H.K.H. Prinses Juliana heeft een extra gift gedaan aan het Nederlandse Rode Kruis naar aanleiding van de nationale collectecampagne, die dit jaar van 28 mei tot en met 10 juni werd gehouden. De campagne werd gevoerd met als thema „Met veertien miyoen mensen zijn we toch goed voor veertien miljoen gul den?" De eerste reacties die bij het hoofd bureau in Den Haag birmenkomen, wijzen erop dat de inzet van de vele tiendui zenden koUektanten succesvol blijkt te zijn geweest Of de veertien miljoen gehaald worden, kan men ons echter nog niet zeggen. Wel is al duidelijk dat de giften op het centrale gironummer 6868 een sterke stijging te zien geven. H.K.H. Prinses Juliana is beschermvrouwe van het Nederlandse Rode Kruis. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 48-------------------------------------- Twee van zijn koeien kregen een kalf en hij stond lange tijd in de stal met grote verwonderde ogen naar de dieren te kijken. Diejoen is een bitje achterlik, zei Janne tegen Krijn, is dat noe stae kieken, wat is 't er vor biezonders an een nuchter kalf? Het verlangen om naar de stad te gaan doezelde weg, als hij zat te peinzen over het wonder van ebbe en vloed. Als hij de klokjes in zijn hand hield, die blauw waren als de hemel en zijn gezicht verborg in een bremtak waarvan de gele bloemen straal den als de zon, kwam er een groot blij gevoel over hem en begon hij te jodelen tot de boeren zich oprichtten van hun werk en luisterden en zelfs Janne van het Olmen hof even tijd voor hem had. Als bij een opkomend onweer de metaal- gloed van de zengende lucht over het onrustige water scheen, stond hij rechtop op de duintop en wachtte tot de eerste druppels op hem vielen en de bliksem over land en zee flitste. Bij de zware slagen voelde hij de grond onder zich beven. Op het hof mopperde Janne, dat hij te laat kwam, het vuur had de koeien kunnen treffen en de prijs van het vee liep op. Arend keek haar lang aan, maar gaf geen antwoord. En weer zei de boerin tegen haar man, dat 't er een striepje deur die joen liep. Door de geurende avond liep Arend naar het dorp. De vrouwen zaten voor hun huizen, waar de broeiing van de dag onder de lage zolders hing. Ze bedronken zich aan de welige avond voor ze in de hitte van een bedstee zich te slapen legden. Simen zat achter het geitekot, hij had zijn pet naast zich gelegd en Arend zette zich op de grauwe steen bij de welbak. In de bakkeet roesden de stemmen van moeder en Leune. Simen bekeek de jongen, die zijn hoofd in zijn handen steunde en niet hoorde dat hij al voor de tweede maal vroeg, hoe de vruchten op het hof stonden. Arend.... slaapje? Neê, vader, ik zitte te dienken. Waer- om bin jie destieds van 't Olmen-of weg- gegae? Simen aarzelde met zijn antwoord. Waerom vraeg je dat, joen? Omdat ik nie begriepe wat ik d'r moe doe, as jie d'r toch ook nie meer bin. Wel... Je moe toch ieversten werke, wat mieter. Arend knoopte zijn hemd los. Simen zag zijn blote borst en verder het gelapte broekje over de vuilbruine knieën en zijn voeten, die in het zand woelden. Ik wil d'r nie bluuve, vader, ik bedanke d'r vor om ielken dag bekeeve t' óoren.... Ik weet zeker dat 't ergens anders beter is, maer nie bie een boer. Hij tipte een stukje hout op zijn tenen en liet het op en neer dansen. As ik een vak leere, kan ik meer verdiene.... misschien kan't dan vor julder ook nog is verandere. Simen wist geen antwoord, hij begreep zulke praat niet. In de bakkeet rammelde Leune nog altijd met haar drukke driftige woorden, ze trok de deur ineens open en hinkelde naar buiten. Zó.... Arendje.... zitje te rusten.... Ik bin gin kleine joen meer, je kan wel Arend zegge. Leune deed haar mond open van ver bazing. Joe weerlichtsche snuiter.... Simen, je moe je zeune bestraffe.... Maar Simen bleef zwijgen. Je zal nooit wat betêekene in de boeren stand, voorspelde Leune boosaardig, jie ei anden as een juffer. Zonder het te willen, draaide Arend zijn handen een paar keer om, hij had lange dunne vingers. Dat is ook nie noódig Leune, ik leere een vak en as jie seventig öort krieg je van mien een driewieler. Een wat? vroeg ze begerig. Wat krieg ik? Een driewieler, herhaalde Arend, zon der op de gebaren van Simen te letten. Een fiets, die ken je toch wel, net as den ouwen Bosselaer. Ikke? Op zó'n duvelsdienk? Ze hief haar handen in de hoogte. Je zal tochje kennisse nie gebruuke, om zuk een goddeloos bedrief te beginnen? Arend schopte het stukje hout, dat nog altijd op zijn teen balanceerde, een eind weg, danste van het ene been op het andere en liep dan hard in huis. Simen, ik ebbe allied gezeid, dat jie veê te zachte mee je guus was, daer zie je noe de vruchten van, jie ad moete doe wat in den biebel staet, ze kastië tot ulder nut Simen had een vreemd strak gezicht toen hij antwoordde. 't Is een aardige tied, buurvrouwe, ons adde van z'n leven over zukke diengen nie gedocht. Maer ik zal nooit toestae dat zóies gebeurt. Mien joengers gaen in de boerestand, ze bin d'r in gebore en ze zun d'r in sterve. Zeker, zeker, beaamde Leune ijverig, maer z'n anden, buurman, dat bin toch jufFers-anden en ont-ouw van mien, mee zukke menschen gebeure rare diengen. In het halfdonkere schuurtje, vlak naast de mestput waar de gouden en blauwe vlie gen overheen zoemden, was Pier Knuut bezig een fiets te repareren. Hij scharrelde in een hoop schroeQes en moertjes op de werkbank en lette terwijl op Arend, die met voorzichtige vingers de kogeltjes in een as liet glijden. Je moet 't er een bitje meer vet indoe. Arend zat met de punt van z'n tong tussen z'n lippen en streek nog een laagje smeer in de ronding. Blazend van inspanning rees hij overeind en wachtte af wat hij nu voor Pier zou kunnen doen. Die band moe je nog oppompe, dan kai je de fiets mee nemen naer den timmer man, as je na^r uus gaet Pier besabbelde een peukje sigaar in zijn mondhoek en stak zijn hoofd even buiten. Er zat veel volk in de herberg, hij hoorde luide stemmen en vader speelde op zijn trekker. Bluuf je nog lank bie den boer? vroeg hij ineens aan Arend en keek hem onder zoekend aan. Man, dat is toch niks gedaan, koeien wachten en kanten rieke. Ik leere mee de paere rie, weersprak Arend, ik bluuve dat joengerswerk nie doen, wat dienk je? Hij zete de fietspomp tegen de muur en kwam oj) de durpel staan. Pier vond hem een stadsachtig ventje rnet die grote blau we ogen en dat fijne gezicht Voor boeren knecht zou hij nooit deugen. Zit Max nog veê in de duunen? Dat weet ik nie. Pier probeerde je altijd uit te horen, maar Arend paste wel op. Max had hem geleerd: Mee luusteren ael je meer as mee praten, en daar hield hij zich aan. Hij liet zijn vingers langs het nikkelen stuur van de fiets glijden. Het was een plezier om daar mee aan de hand te lopen, de jongens keken je achter-an en de vrou- weliengen bleven staan en lachten. Arend leunde tegen de deurpost en tuurde naar de bomen van het Olmenhof, waar hij de toppen van zien kon. Verleden voorjaar had hij gewillig gedaan wat moeder gezegd had en toen het winter werd en Wisse hem hield als klein knechtje, had hij zijn werk met toewijding verricht Al was het bitter koud geweest 's morgens vroeg langs het Aliemanspadje. In de eerste warme dagen dreef hij de koeien weer het vroon op en wachtte iedere dag af, wat moeder zou zeggen over zijn vak. Maar ze zwegen allemaal en hij sloop door de achterweg naar Pier Knuut om daar iets op te doen van al het nieuwe dat hij wilde kennen. (wordt vervolgd) Nieuwe boeken Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel, 01870-2996

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5