Raad Dirksland akkoord met meerkosten nieuw gemeentehuls Grevelingen niet alleen voor Bruinissenaars Rioolgemaal Ooitgensplaat In werking; Predikbeurten Het sdioomtgeMeurde wol boude tapijt F189,- Fa.J.v. Drongelen&Zn. Bazar op 't Fort Open School sloot seizoen af 4 pers. huisje Opening door Commissaris der Koningin op vrijdag 2 november Wijlen dhr. J. A. Struik herdacht Uitslag P.V. Je Reisduif" Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 29 JUNI 1984 Dirkslands gemeenteraad heeft zich in de gisteravond gehouden raads vergadering geplaatst gezien voor de wrange werkelykheid dat bouw en inrichting van het Gemeentehuis maar liefst 285.000,méér zal kosten dan de 3 miVJoen die al eerder beschikbaar waren gesteld. Het strekte de raad tot kennelüke troost dat het gevraagde meerbedrag nog binnen de beschikbare „raadhuis-reserve" aanwezig was al zal die met deze ader lating wel tot een schamel restant van 8.500,slinken. Het aanvullend krediet bevat o.a. een bedrag van 67.000,voor de aankoop van het pand waarin de secretarie thans is ondergebracht, voorts een bedrag voor een geluidsinstallatie in de raadzaal, een telefooncentrale en nieuw-, inplaats van het oude meubilair. Sommigen uit de raad hadden er wat moeite mee al waren de bedenkingen niet van die aard dat ook maar één van de leden tegenstemde. In die sfeer bleek WD'er van Nieuwenhuijzen ook bereid zijn aanvankelijke aantijging dat er een „grof schandaal" zou zijn gepleegd, wat af te zwakken tot „'n klein schandaaltje". Hoe rhetorisch begaafd burgemeester Oversier hem ook van repliek diende, dhr. van Nieuwenhuijzen bleef een zó grote overschrijding (van de aanvankelijk be grote 2,5 miljoen naar nu bijna 3,5 mil joen) in de sfeer van schandaligheid trek ken: „....als er iets begroot wordt is het de bedoeling dat je dan in de buurt van dat bedrag blijft", zo argumenteerde hij: „wan neer je tevoren weet dat dat niet haalbaar is is er gewoon heel verkeerd begroot en dat nu vind ik principieel onjuist'" zo liet dhr. van Nieuwenhuijzen zijn standpunt kennen. Anderen, als dhr. van Dis, Kalle en de Berg dachten er wat milder over al waren ze met de overschrijding allerminst ge lukkig. De overschrijding wisten ze wel te accepteren en uit de woorden van dhr. van Dis viel te distilleren dat het eigenlijk van de raad ook wel wat naïef was geweest met een aantal posten die nu wel worden op gevoerd geen rekening te hebben ge houden. Voor elk van de heren/fracties was het nu wel genoeg geweest, waarop voorz. Over sier graag de toezegging deed dat het College zijn uiterste best zal doen nu zelfs tegen elke gulden meer te waken: „het College staat op het standpunt dat over schrijdingen nu alleen nog maar kunnen als op andere onderdelen in dezelfde mate bezuinigd zal worden", zo zegde de voorz. de raad toe. Waar verwijten jegens het College ge klonken hadden wees de voorzitter die overigens „in alle stelligheid" af, hij vond het volstrekt onterecht het College iets te verwijten en nóg zo bood hij de raad aan, hoeft u de gevraagde 285.000, extra niet uit te geven en kunt u ze be sparen. „U krijgt dan wel een half aan gekleed raadhuis en dat lijkt me wat zielig voor de bevolking van Dirksland. U moet het wel in zijn juiste proporties zien", zo waarschuwde de voorz., heel nadrukkelijk vaststellend dat de overschrijding niets te maken heeft met de bouw van het ge meentehuis maar louter een gevolg is van bijkomende kosten, zoals aan het begin van dit verslag genoemd. Ook wanneer die voorzieningen zijn aangebracht dan nóg zal het gebouw van goeie kwaliteit doch sober van uitvoering zijn. ,,Meer is niet nodig en minder kan niet" hield de voorz. de raad voor. Kennelijk vond de raad dat ook zodat stemming over het voorstel niet eens nodig was. De voorz. deed de raad mededeling van het feit dat het nieuwe Gemeentehuis op vrijdag 2 november door de Commissaris der Koningin geopend zal worden. Ook voor het openingsceremonieel is een be drag gevoteerd. Ook de bevolking en zelfs de schoolkinderen zullen op een te houden open dag in de gelegenheid worden ge steld het „huis der gemeente" te be zoeken. De raad leek niet voornemens op de kosten die daarvan het gevolg zullen zijn te beknibbelen al had dhr. de Berg (PvdA) er wel zijn filosofie over: „....als het dan mot dan geven we de C ommissaris alleen maar een kommetje koffie voor hij naar Den Haag terug gaat...." Geen behoefte aan Openbaar Onderwijs te Herkingen De veronderstelling, zoals die leefde bij de PvdA fractie, dat er onder de ouders te Herkingen een aanzienlijke behoefte zou bestaan aan de aanwezigheid in hun dorp van een openbare school is een verkeerde gebleken, zoals de gehouden enquête heeft uitgewezen. De ouders hebben er zich in 't geheel niet sterk voor gemaakt; van de 131 verzonden enquêteformulie ren kwamen er maar 62 ingevuld retour (47,3%). Van de 62 die reageerden verklaarden 48 er géén voorstander van te zijn dat hun kind openbaar onderwijs zou volgen, 14 ouders maakten wél het verlangen naar openbaar onderwijs kenbaar; op één na verklaarden deze laatsten dat ze hun kind naar de Openbare school zouden sturen zo die aanwezig was; 49 ouders ver klaarden dat ze dat niet zouden doen. Slechts één ouder verklaarde behoefte te hebben aan het gebruik van een openbare onderwijsvoorziening elders in de ge meente; 13 ouders verklaarden die be hoefte niet te hebben, met veelal als argu mentatie dat de kinderen dan teveel het sociale kontakt met de kinderen van het eigen dorp zouden verliezen. De uitslag van de enquête was voor het College aanleiding vast te stellen dat de behoefte aan Openbaar Onderwijs in Her kingen gering is om de stichting van een afzonderlijke openbare school te over wegen. Evenmin bestaat bij de voor standers van openbaar onderwijs behoefte om gebruik te maken van andere openbare onderwijsvoorzieningen in de gemeente; één zou dat wel willen en ook naar draag kracht willen bijdragen in de vervoers kosten. Het kind van deze ondervraagde bezoekt dan ook de openbare school te Dirksland. Commentaar De raad had nauwelijks behoefte aan commentaar, in tegenstelling kennelijk tot hen die de enquêteformulieren hadden ingevuld, zo onthulde dhr. J. L. Poortvliet „....er waren opmerkingen neergeschre ven die discriminerend zijn voor het open baar onderwijs" klaagde hij, waartegen over de voorz. kon verzekeren dat dat ook andersom het geval was geweest, som mige voetnoten die waren geplaatst waren discriminerend voor het bijzonder onder wijs.... Ze deden nu niet ter zake. Voor de raad gaf de enquête in elk geval geen aan leiding te denken aan de stichting van een openbare school op Herkingen of te ko men tot een georganiseerde vervoers- mogelijkheid naar een school elders. Nagtegaal transport naar bedrijfsterrein Het zal, na jaren van onderhandeling, nog werkelijkheid worden dat het trans portbedrijf M. R. Nagtegaal vanuit de Pieterstraat te Melissant verdwijnt om zich op het industrieterrein te vestigen. De gemeente kocht de grond, verkocht die vervolgens weer door aan bouwbedrijf Mooijaart te Oude Tonge en verkocht aan dhr. Nagtegaal de benodigde grond In een schrijven van 26 september 1983, herhaald op 6 januari 1984 aan het Ministerie van Landbouw en Visserij, heeft het Gemeente bestuur van Bruinisse gewezen op de historische rechten, die de Brui- nissers menen te kunnen claimen, gezien het feit dat zij hun bedrijf van mosselkweker uitoefenden op de Grevelingen totdat ze daarvan werden verdreven door de afslui ting. Maar 500 jaren hadden de Bruinisser mosselvissers daar hun visserij, eerst in het wild, later op van de Staat gepachte percelen. Minister Braks vindt in zijn antwoord niet, dat Bruinisse daaraan rechten kan ontlenen. In de eerste plaats niet om daar weer de mosselkwekerij uit te oefenen, want er is nog niet beslist of de Grevelingen zout of zoet wordt/blijft, terwijl het mosselen bestand in het Grevelingenmeer sterk is teruggelopen. Zonder te ontkennen dat Bruinissers vroeger het Grevelingenmeer hadden, waar ze hun bedrijf uitoefenden wijst de Minister er op dat alle kwekers die op de Grevelingen hun bedrijf uitoefenden scha deloos zijn gesteld, toen ze hun kweek- grond verloren. Zij hebben die schade vergoeding gehad in geld, of in andere percelen hetzij in de Waddenzee, hetzij op andere plaatsen in Zeeland. Andere mos selkwekers schakelden over op de paling visserij. Toen bleek dat in het Grevelingenmeer oesters voorkwamen was het niet meer dan vanzelfsprekend, dat de teelt daarvan en de visserij daarop in handen werd gegeven van die oesterkwekers, die het na 1962 hadden aangedurfd de oesterexport gaande te houden. Dat deze oesterexpor teurs met hun ondernemingsgeest en hun investeringsdurf gepaard aan goede vak kennis van Yerseke kwamen, was niet doorslaggevend om hen geen kans te ge ven, met de Zeeuwse oester te experimen teren. Als de aalvisserij niet rendabel is, zal het aantal tot een kleiner bestand moeten worden teruggebracht. Rechten om ook op oesters te vissen kunnen daaraan niet worden ontleend, wel zal bij het bekend zijn of de Grevelingen zout blijft of zoet wordt, met de oesterkwekers zowel als met de Grevelingenvissers (aalvissers) overleg worden gepleegd. En Bruinisse is niet de enige plaats die aan het Grevelingenmeer ligt. Aan het begin van de vergadering heeft de voorz. de nagedachtenis geëerd van dhr. J. A. Struijk, raads lid voor de SGP, die op 2 juni is overleden. Dhr. Struijk was in 1970 tot de raad toegetreden en moest in dec. 1983 i.v.m. zijn ernstige ziekte voor het raadslidmaatschap be danken. „Wij hebben hem leren kennen als een man die zijn princi pes hoog hield en er naar han delde", aldus de voorz. De raad nam ter nagedachtenis enige ogen blikken stilte in acht. 5365 m' op het industrieterrein a 45,per m^. Er wordt gerekend op een Rijksbijdrage in het kader van de sanering milieu hinderlijke bedrijven van 180.000,al bleek niet iedereen van de goede afloop daarvan overtuigd. Ook burg. Oversier kon de raad de strikte garantie niet geven, hij schatte de kans dat de toe zegging gehonoreerd wordt op 75% en de raad nam het avontuur, blij als men was de verplaatsing nu werkelijk doorgang kan vinden. Die instemming bestond ook in de SGP fractie namens welke dhr. Konings woud de hoop uitsprak dat de gang van het bedrijf naar het bedrijventerrein als een magneet zal werken zodat er meer zullen volgen. „Nu of nooit'" vond ook dhr. Poort- vliet, erop zinspelend dat de Melissantse bevolking wel erg blij zal zijn van de over last van het bedrijf verlost te worden. Instemming bestond zéker ook bij de voorz. van het College. De voorz. schroomde niet te verklaren de aarzeling van de fa. Nagtegaal best te hebben be grepen omdat het bedrijf tenslotte toch de kosten zal moeten betalen. „Het was van de zijde van de fa. Nagte gaal meer een kwestie van wennen aan het idee zich te verplaatsen dan dat het onwil is geweest" verzekerde de voorz. OOLTGENSPLAAT Nog even een herinnering aan de bazar die zaterdag 30 juni van 12.00 uur wordt gehouden op het Fort „Prins Frederik". De opbrengst is bestemd voor het kinder jeugdwerk. Een ieder is welkom. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Een wedvlucht vanuit St. Vincent ge houden op dinsdag 26 juni 1984. In con cours 53 duiven. Afstand 991 km. J. Groenendijk: 1, 8, 9; A. Meiaard: 2,5; A. de Gans: 3, 6; K. Groenendijk 4; C. Vroegindeweij: 7; A. Human: 10, 11; Gebr. Kieviet: 12; P. v.d. Boogert: 13; M. A. van Nimwegen 14. Op zaterdag 23 juni jl. kwam een groot aantal deelnemers van Open School en lees- en schrijfgroepen bijeen in het eigen gebouw aan de Kastanjelaan te Middel- harnis om het seizoen 1983/1984 af te sluiten. Dankbaar werd daarbij ook 'ge bruik gemaakt van een aantal lokalen van de aangrenzende kleuterschool. Helaas konden de deelnemers van de Open Schoolgroep in Oude Tonge niet komen omdat hun „Grijsoord" 700 jaar bestond. Aan het begin van de middag werd men welkom geheten met thee en gebak, waar na de groep zich in drieën splitste om te gaan werken aan het samenstellen van een drietal „boeken". Na bijna 3 uur hard werken bleek het resultaat verbluffend: een spannend verhaal met als titel „Het glitterdrama", een vakantie-doeboek en een receptenboek met vooral streek- en goedkope recepten voor lekkere hapjes, was het resultaat. Na een drankje en een gezellige soep- en broodmaaltijd kon het avondprogramma beginnen. Een deskundige jury, bestaande uit een aantal gasten, bekeek met zorg de 's middags gemaakte werkstukken en reik te de eerste prijs uit aan de groep die „Het glitterdrama" had samengesteld. Op de klanken van vrolijke discomuziek werd gedanst, terwijl ook 's avonds de groepen nog een staaltje van hun kunnen ten beste gaven in de vorm van een spel of lied. Alle aanwezigen konden met plezier terugzien op deze feestelijke afsluiting van het sei zoen 1983/1984 van de Open School. Mocht u ook belangstelling hebben om uw oude kennis weer eens op te frissen of nieuwe kennis op te doen, dan kunt u kontakt opnemen met de Stichting Vol wasseneneducatie, Kastanjelaan 3 te Middelhamis. Telefonisch bereikbaar op werkdagen van 's morgens 9.00 uur tot 's middags 15.00 uur onder nummer 01870 - 3927. Er zijn groepen voor volwassenen (vrou wen en mannen) in Middelhamis, Oude Tonge, Dirksland en Melissant, terwijl het de bedoeling is binnenkort een groep te starten in Den Bommel. Ook de Open School gaat met vakantie en wel van 14 juli tot 27 augustus a.s. I 1 I »- l. Dhr. Kroon stelt het gemaal in werking; rechts Ir. Tonkes. Waarschijnlvjk heeft weth. A. Kroon van Oostflakkee nooit eerder met zó'n groot effect een schakelaar omgedraaid dan hij dat gistermorgen deed in het gereedgekomen rioolgemaal aan de Molendijk te Ooitgens plaat! Zün handeling had tot schoon gevolg dat het gemaal in werking trad waardoor de Plaatse riolering niet meer uitmondt in het Spui-, maar via een persleiding naar het Volkerak wordt gevoerd, een ontwikkeling waarop in Ooitgensplaat vele jaren is gewacht... „Weer een stapje in de goede richting", waardeerde dhr. Kroon. Weliswaar moet de rioolwaterafvoer nog met een zuiverings installatie worden gecompletteerd, maar het,halve werk" dat thans in gebruik kon worden genomen betekent evenzeer een duidelijke verbetering in de onhoudbaar geworden situatie. Het Spui zorgde voor een grote stankoverlast in de zomermaanden en de jeugd die de haven boven het zwembad prefereerde zwom in verdund rioolwater. Het was dan ook met groot genoegen dat dhr. Kroon de installatie in werking zette. Het gemaal pompt met drie pompen uit een diep gelegen verzamelkelder waarin de riolering van het hele dorp wordt ontvangen. Voor de bediening van het gemaal is geen machinist nodig omdat alles automatisch gebeurt. Ook storingen worden gemeld zonder dat daar een menselijk handelen aan te pas hoeft te komen. De ingebruikname vond plaats in aanwezigheid van Ir. Tonkes als voorzitter van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden en het dagelijks bestuur dat in het Gemeentehuis van Oostflakkee een vergadering had gehouden. Wethouder Kroon zo bleek uit zijn openingstoespraak wist zich de tijd van de afvoer op open sloten, gevolgd door het emmerstelsel en het begin van de riolering nog best te herinneren. Vandaar zijn vreugd over het gereedkomen van het gemaal dat voor 1987 op een zuiveringsinstallatie zal lozen. Ir. Tonkes kon in het vooruitzicht stellen dat het Spui in de komende winter zal worden geschoond. Dat wordt een aktie die door het Zuiveringsschap en de gemeente zal worden betaald. M.b.t. verdere voorzieningen op ons eiland verklaarde dhr. Tonkes dat gemalen voor Stad en Den Bommel voorkomen op de goedgekeurde meerjarenplanning. De aanwezigheid daarop geeft de gemeenten de zekerheid dat uitvoering ervan metterdaad zal volgen. Zondag 1 juli 1984 OUDDORP - Herv. Gem. 9.00, 11.00 en 18.30 uur ds. W. J. op'tHof-Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk9.00 en 10.30 uur ds. A. J. J. van Noord en 18.30 uur ds. A. Deij, Hat- tem - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. B. Haezen, Capelle a.d. IJssel. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. van denBom en 18.30 uur ds. G. C. Klok. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Deijl, Hattem en 18.30 uur ds. A. J. J. van Noord. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Herk en 18.00 uur kand. H. Zweistra, Hendrik Ido Ambacht; extra kollekte vrije zitplaatsen. Don derdag 5 juli: huwelijksbevestiging bruidspaar Keijzer-Keizer - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur drs. N. C. de Fockert, Houten. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden en 18.00 uur ds. C. Trouwborst; tweede kollekte: Mor genlandzending- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. J. P. van der Bas, Veen en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte onderhoudsfonds - Ger. Gem. 10.00 uur lezen en 18.30 uur ds. M. J. van Gelder. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. L. Kruijmer; kollekte diakonie -Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. Schilt-ten Hove, Bilthoven. Herv. Gem. Vrijdag 6 juli: 14.45 uur ds. L. Kruijmer, huwelijksbevestiging Bas van den Nieuwendijk en Addy de Geus. LUKASKAPEL HDG -10.15 uur Prof Dr. C. Graafland; extra kollekte schulddelging en 15.30 uur Samen- zangdienst. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Quist, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte kerk-Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter-Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. A. v.d. Waal, bediening Heilig Avondmaal- Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. A. Geelhoed. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur eerw. hr. D. G. van Hoeven, Andel en 18.00 uur ds. J. van den Bom, Heidelberger Catechismus zondag 33; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager, extra kol lekte kerk-Ger. Gem. 10.00 enlS.OO uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Klok en 18.00 uur kand. F. Hoek, Alblasser- dam; extra maandelijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. v.d. Schee en 18.00 uur ds. Vollmuller; DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. Krol, Gorinchem en 18.30 uur ds. M. de Geus, West- maas. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren en 18.00 uur ds. T. C. Guijt, Hei en Boeicop; extra kollekte kerk- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Jongebreur. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. DANKBETUIGING Voor uw warme belangstelling be toond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve moeder en schoonmoeder ELSJE KIEVIT weduwe van Jacob Driece zeggen wij u oprecht dank. H. Driece A. v.d. Slikke-Driece C. M. v.d. Slikke Juni 1984 Na 16/7 een TE HUUR op de Veluwe Tel. 03413 - 1378 Intertest tapijt met de helderste Meu ren in Zuiver Scheerwol: Intertest- Wairarapa. De wol komt uit Nieuw-Zeeland. De tintelend zuivere lucht en de grazige weiden in de Wairarapa valid geven de schapen alleen daar zo'n mooie vacht Echt een Zui ver Scheerwoüen tapijt waarmee u uw interieurdroom tot werkdijk- heid maakt Keuze uit Beige, Camd, Naturd, Sepia, Grijs en Bhuw. En ook nog een schappdijke introductieprijs van Zuiver Scheerwol uit Nieuw-Zeeland p.str.m. 400 cm breed Voorstraat 25 - Kerksingel 6 Ooitgensplaat Telefoon 01873 - 1437 het Spul wordt schoon! Er Wcmra/ra/pcu

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2