Nieuwe Commissaris Patijn opende feesteiykheden „700 jaar Grijsoord" te Oude Tonge Op drie strategische punten een zaak van Van Kempen Abonneert U op Eilanden-Nieuws Stellendam: Ecii vcelheld vaii bloeiende Aaronskelken Z.C. „de Stelle" wint van Z.D.F. uit Rucphen Prov. herindeling ook door de Commissaris weggewuifd Kulturele avond met oud-hollandse volksliederen in „De Samaritaan" Oude Tonge: Rode Kruis afd. Ouddo Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 26 JUNI 1984 Hoewel hy er nauwelyks t^d en gelegenheid voor had-, omdat andere verplichtingen hem wachtten, heeft de nieuwe Commissaris van de Koningin in onze Provincie, mr. S. Patyn vrgdagavond samen met z^n echtgenote een bezoek aan Oude Tonge gebracht en er de festiviteiten ter herdenking van het 700 jarig bestaan van „Grysoord" officieel geopend. Gr^soord genoot daarmee de primeur van 's Commissaris' eerste op treden buiten het Provinciehuis. Gezeten in de paardentram maakten de Commissaris en de overige genodigden hun entree op het Havenplein waar het volk, goeddeels in historische kledij gestoken, was samengestroomd om de boodschap van Hare Majesteits vertegenwoordiger aan te horen. Voor zover nog niet bekend met de historie van Grijsoord werd de Commis saris daarover ingelicht door burg. de Vos van Oostflakkee. Deze herinnerde eraan dat Heer Aelbrecht van Voome, die in 1284 eigenaar werd van „Grijsoert" ook burggraaf van Zeeland was waardoor Oude Tonge onder heerschappij van een Zeeuws bestuurder kwam. „Nog steeds bestaat aldus dhr. de Vos onzeker heid over onze bestuurlijke toekomst „daarmee zinspelend op de geluiden over de Provinciale herindeling die Goeree Overflakkee een Zeeuwse toekomst toe denken. „Van óns mag het bij het oude blijven.!" zo zegde dhr. de Vos de Zuid Hollandse Commissaris toe, blij met zijn belangstellende aanwezigheid in het meest zuidelijke deel van de Provincie. Het welkom aan de Commissaris liet burg. de Vos ook gelden voor de velen die ter bijwoning van de reünie weer op hun geboortegrond terug waren, vol herinne ringen aan goede en kwade tijden die Oude Tonge heeft gekend waarbij dhr. de Vos met name terugdacht aan de ver schrikkingen van de ramp van 1953 die aan driehonderd inwoners het leven heeft gekost Zij en de inspanningen van de burgers zich door de eeuwen heen hebben getroost om hun dorp te maken en her bouwen tot wat het is werden met ere in de herinneringen betrokken. De Commissaris, in stemmige cape ge huld, verklaarde zich bijzonder verheugd om in Oude Tonge zijn eerste officiële daad buiten het Provinciehuis te mogen plegen en, de sfeer proevend geloofde hij stellig in het wélslagen van het feest Ook dhr. Patijn bleek zich in de historie te hebben verdiept Van hem de informatie dat de verkoop van Grijsoert, „twee gors platen en niet meer dan dat", had plaats gevonden op zondag 25 juni 1284, waarna de verkoop door Graaf Willem IV in maart 1339 op N.B. „Vrouwendag" bevestigd werd. Door burg. de Vos daartoe uitgelokt Het de Conmiissaris niet na de Prov. herinde- HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nj 01870-3477 DD lingsplannen te noemen: „....ik hoop en verwacht zei hij dat Goeree Over flakkee tot in lengte van jaren bij Zuid Holland blijft Ik verwacht dat het be ruchte Wetsontwerp spoedig wordt in getrokken; dan zijn we er voorgoed van af..!" Colinda Wisse bood de Commis saris als dank voor zijn aanwezigheid een fraaie ingelijste reproductie van het eiland aan. Het gezelschap begaf zich daarna met slaande trom naar de heemtuin aan het Lincolnplein. De Commissaris had in zijn toespraak woorden ter nagedachtenis ge sproken van dhr. Jan Heyboer die de aanzet tot deze fraaie tuin heeft gegeven. Van het Anjerfonds werd daarvoor een gift van 3000,ontvangen. „Het is bijzonder droevig dat dhr. Heijboer er niet meer bij kan zijn maar we mogen blij zijn dat voltooid is wat hij heeft opgezet", zo waardeerde dhr. Patijn. Samen met Leo nard van den Ouden (lo) plantte de Com missaris een Engelwortel (Angelica Sil- vestris) in de tuin bij welk officieel ge beuren de zoon en dochters van wijlen dhr. Heijboer aanwezig waren. Het planten van de engelwortel kostte de Commissaris enige inspanning omdat zich precies in het plantgat flinke stenen bleken te bevinden. Niettemin kwam de nieuwe aanwinst pre cies daar te staan waar het de bedoeling was. De regen die kort daarna neerdaalde deed velen een goed heenkomen zoeken. Ze deerde de Commissaris niet meer, hij was alweer op de terugweg naar Den Haag waar hem een afscheidsbijeenkomst van oud-Commissaris Vrolijk wachtte. Colinda Wisse bood de Commissaris een reproductie van een historische kaart van Flakkee aan. Dhr. Patijn aan de spade, geheel links dhr. P. Brinkman, rechts burg. de Vos van Oostflakkee. Donderdagavond 28 juni kunt u weer getuige zijn van een kulturele avond in verpleeghuis „De Samaritaan" te Som- melsdijk. Deze avond, die georganiseerd wordt door de welzijnszorgkommissie, wordt verzorgd door het eigen koor van de Stichting H.D.G. „De Lukaskantory en de fluitgroep van kamerorkest „De Drie klank". Zowel de Lukaskantory als de fluitgroep hebben dit jaar eerder aan de diverse programma's hun medewerking verleend. Naar aanleiding van de vele positieve reakties kunnen we deze gasten weer opnieuw ontmoeten in de Lukas- kapel van het verpleeghuis. De Lukaskantory zal voor deze avond een keuze maken uit de meest bekende oud-Hollandse liederen. Het is niet alleen de Lukaskantory die zingt maar ook de aanwezigen kunnen uit volle borst meezingen met de liederen die door de jaren heen zo'n belangrijke plaats hebben ingenomen bij de Nederlandse bevolking. De fluitgroep zal het programma muzi kaal ondersteunen met muziek die u zeker zal aanspreken. Het belooft een programma te worden dat door iedereen bekend in de oren zal klinken. Alle belangstellenden zijn van harte wel kom in de Lukaskapel op donderdag 28 juni 's avonds om half acht. THOLEN Motorkruiser gestolen De heer S. uit Zoetermeer deed bij de politie aangifte van zijn in de Thoolse jachthaven liggende motorkruiser was verdwenen. De waarde van het schip bedraagt 72.000,— De rijkspolitie is bezig met een onderzoek waar het vaartuig is gebleven. THOLEN Werkloosheid In de maand mei waren er bij het Arbeidsbureau te Tholen 664 werkloze mannen ingeschreven tegen 723 in april jl. Bij de vrouwen waren deze cijfvers resp. 255 tegen 238. Zwemclub „de Stelle" uit Stellendam heeft zaterdag 23 juni j.l. Z.D.F, uit Rucphen op bezoek gehad, voor een zwem- wedstrijd tussen de twee verenigingen. Het was de tweede ontmoeting ditjaar van de zwemclubs. De eerste was al een overwinning van Z.C. „de Stelle" ge weest, bij deze laatste ontmoeting deden de Stellendammers er nog een extra schep je bovenop en wonnen royaal met 122 tegen 81 punten, waarmee de eindstand na twee wedstrijden werd: 1Stellendam met 230 punten; 2 Rucphen met 173 punten. A.s. zaterdag 30 juni zullen de Stellen dammers het heel wat lastiger en drukker krijgen. Dan organiseren zij een zwem- toemooi waaraan 6 verenigingen deel nemen tw. „de Weidevogels" uit Bleis- wijk, „Kapelle" uit Kapelle (Z), „de Vuurtoren" uit Oud-Gastel, Donge- mond" uit Raamsdonkveer, „Sparta" uit Krimpen a/d Lek en Z.C. „de Stelle" uit Stellendam. De zwemwedstrijden be ginnen om 16.45 uur in het openluchtbad te Stellendam. De broers Piet (l) en Ad (r) van Kempen met in het midden, in historische kleding van het 700 jarig bestaan van Grijsoord, medewerker Kees Arensman. Om in een dorp van de betrekkelijke omvang van Oude Tonge een zaak steeds verder uit te bouwen lijkt men over een „gouden" formule te moeten beschikken. De woninginrichters in de meest uitgebreide zin van het woord van Kempen hebben die kennelük ontdekt want in een niet te stuiten yver werken ze aan de expansie van hun bedrijf waarmee zo'n 55 jaar geleden in Ooltgensplaat door hun grootvader een aarzelend begin werd gemaakt De ambitie van twee van de zoons van de fam. L. van Kempen, met het vak in de vingers" ligt aan die successievelijke uitbouw ten grondslag. Zij breidden de aktiviteiten tot ver buiten Oude Tonge en zelfs buiten 's eilands grenzen uit en dat betekent dat zowel in de breedte als in de diepte het assortiment verruiming behoeft en terwille van de klant overzichtelijk geëxposeerd dient te worden. Toen dan ook in de Nieuwstraat een uitermate geschikt pand beschikbaar kwam werd niet lang geaarzeld dat aan te kopen en het te bestemmen voor expositie en verkoop van tapijt en slaapkamers met alle toebehoren. Dat betekent dat dat uit de beide overige zaken kon verdwijnen om plaats te maken voor ook daar een uitbreiding van het assortiment In de zaak aan de Julianastraat, gevoerd door zoon Ad en echtgenote zijn het nu klassieke eiken- en moderne meubels die de toon aangeven, in de zaak op de ene hoek in de Nieuwstraat, gedreven door zoon Piet en zijn vrouw Gerda is het de vitrage en zijn het overgordijnen en babykamers waaraan alle aandacht wordt besteed en in het nieuwste pand, beheerd door Kees Arensman uit Stad aan 't Haringvliet is het derhalve de vloerbedekking van goedkoop tot duur in een navenante kwaliteit en de slaapkamers in velerlei variëteit die de klant in een veelheid worden getoond. Donderdag werd de nieuwe zaak geopend en vrijdag werd het publiek verwelkomd in een bijzonder aantrekkelijke sfeer die heel duidelijk behoort tot de formule waarover de van Kempens beschikken. Talrijk waren de gelukwensen en de bloemen die aan het geheel een extra feestelijk accent gaven. Geef bloed geen leven beter geven dan ontvangen Het Rode Kruis afd. Ouddorp organi seert op vrijdag 29 juni 1984 een donor- bloedafname avond in het verenigings gebouw en roept alle gezonde inwoners tussen 18 en 65 jaar op zich hiervoor aan te melden tussen 18.00 en 21.00 uur. Is dat nodig, zult U vragen? Ja, want er is steeds meer bloed nodig.... bloed van gezonde mensen voor zieke mensen. Zowel voor directe transfusies in de zie kenhuizen als voor de bereiding van aller lei lang houdbare preparaten, die even eens voor de behandeling van bepaalde ziekten onmisbaar zijn. Zo zijn er stoffen (immunoglobulinen), die dienen ter voorkomen van bepaalde infectie ziekten (zoals geelzucht; mazelen en bijv. tetanus). Het anti-Rhesus (D) immunoglobuline is een andere belangrijke stof die dient om te voorkomen dat er z.g. „Rhesus-babies" worden geboren. En niet te vergeten de verschillende stollingsfactoren die in het bloed van gezonde mensen aanwezig zijn en die uit het plasma kuimen worden geïsoleerd. Deze „stollingsfaktoren" kunnen aan pa- tienten met bepaalde stollingsafwijkingen worden toegekend (haemofilie patiënten). Zo zijn er steeds meer toepassingsmoge lijkheden voor bloed en daaruit ^geleide stoffen. En juist omdat het bloed van gezonde mensen steeds meer en op allerlei manieren kan worden gebruikt om zieke mensen te genezen, doet het Rode Kruis een beroep op U iets van Uw bloed af te U hebt zelf 5 liter bloed en U hoeft daarvan nog geen halve liter af te geven en als U gezond bent, waarom zoudt U dit dan niet doen? Bent U gezond? Niet jonger dan 18 en niet ouder dan 65 jaar? Hebt U in het afgelopen jaar geen ernstige ziekte, ope ratie of bevalling doorgemaakt? Meldt u zich dan op vrijdag 29 juni tussen 18.00 en 21.00 uur in het verenigingsgebouw. Voor Uw en onze zekerheid zult een vragen lijst over Uw gezondheidstoestand in vullen en zal er voorafgaande aan de bloedafgifte een onderzoek naar bloed armoede en een bloeddrukmeting worden gedaan. De beoordeling geschiedt door een arts. Bedenk: Wat U nu geeft voor een ander, geeft een ander morgen misschien voor U! Het Rode Kruis rekent dus op U allen! Een smetteloos witte Aaronskelk gaat in schoonheid veel bloemen te boven maar de plant die mevr. Koese aan het Stellendamse Fresiapad heeft, heeft haar die verrukking in meer dan 45-voud bereid. Toen mevr. Koese nog, samen met haar man, in de Nieuweweg woonde waren ze samen steeds bezig in tuin en kas, zó verdienstelijk dat hun produkten de krant soms haalden. De rijk bloeiende Aaronskelk is opnieuw een voorbeeld van goede zorg. De plant staat buiten en heeft tegenover de goede verzorging een optimale bloei gesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2