Urker zangers boeiden op zangavond in Middelharnis Hou rekening met elkaar Voorlichtingsavond over Bio-wormenkweekmethode imlcer DEN HERTOG Delicatessen Voor een varen is regelmaat troef Eilanden-Nieuws familieberichten Een pluim voor goed beleid Opbrengst t. b. v. Woord en Daad" Hoogwaardige mestproduktie: Gevonden en verloren voorwerpen 't Lekkerste winkeltje van Den Diek Werkgroep van ouderver. „De Pijler opgericht Exposities Peter Marges Bladz. 2 Is het de klederdracht van de Urkers vissers, zijn het de over bekende liederen, die zü zingen, of is het de bezieling, waarmee zij hun liederen ten gehore brengen, dat ook nu zaterdagavond weer, net als twee jaar geleden, honderden mensen naar de Hervormde kerk in Middelharnis waren gekomen? Of is het een combinatie van deze factoren? In ieder geval, ze waren er, tot zelfs uit Waddinxveen, Oud Vossemeer, Yerseke en Spykenisse toe. Ondanks de E.O.-familiedag, het zangconcours in De Doelen, waarbü verschillende Flakkeese koren betrokken waren en on danks de vele zangavonden, die er de laatste weken geweest zijn. Om kwart voor drie waren ze van huis gegaan, ondanks dat velen van hen 's morgens om 9 uur nog op zee zaten. Drie kwartier voor de aanvang van het concert, dat om half zeven begon en dat ten bate van de Stichting Woord Daad gegeven werd arriveerden ze. En wie er geweest is mag terugzien op een mooie avond. Ds. K. van Meijeren uit Ooltgensplaat opende, nadat het koor de zegenbede uit Psalm 134 gezongen had, met Handelingen 4, toegespitst op vers 12, waar het gaat over die Enige Naam, die onder de hemel tot zaligheid gegeven is. Ds. wees erop, dat de verkondiging van die Naam opdracht van de Stichting is. Hij sprak ook de wens uit, dat het hart van zangers en luisteraars door die Naam in beslag mocht worden genomen. Hoogtepunten van het concert waren de liederen, die het koor samen met de solisten Femmie van de Weg bekend uit de Kerstconcerten in De Doelen en Klaas Bakker een bariton uit het koor lieten horen en dan, niet te vergeten, de liederen van de zee, zoals bv. Ruwe stormen mogen woeden. Ook het aandeel van de organist, tevens pianist, Henk van Putten, verdient vermelding. De voorzitter van het eilandelijk comité van Woord Daad, de heer Van Hoorn, dankte in een slotwoord allen, die aan het welslagen van deze avond hadden meegewerkt Hij deed een dringend beroep op de aan wezigen een steentje bij te dragen in de bouw van een ziekenhuis, dat 150.000,moet gaan kosten. Hij hoopte, dat het comité Goeree Overflakkee, samen met nog 4 comité's uit Zeeland dit bedrag vóór de streefdatum, 15 september a.s. op tafel zou kunnen leggen, zodat met de bouw van het ziekenhuis in het in 1976 zo zwaar door aardbevingen getroffen San Lukas (Guatemala) kan worden begonnen. Aan zijn oproep om hulp werd boven verwachting gehoor gegeven, getuige de opbrengst uit de kollekte bij de uitgang van de kerk, die op enkele guldens na 2.500,opbracht. Hoe zeer het optreden van het koor in de smaak gevallen is, blijkt wel uit het feit, dat de grammofoonplaten, die ze meegebracht hadden als broodjes over de toonbank gingen, zodat ze om ongeveer 9 uur de verre reis naar huis zonder één plaat konden aanvaarden. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 ^1 DD S Orgelconcert Sander v. Marion Nieuwe Kerlc IVliddeiburg is het blad voor uw ^^«r^wïai^MrwwT»*^ S^ra» Mei, de maand van bloeiende bloesem en bloemen, tesamen met mooi weer is de wens van iedere imker. Dat die wens dit jaar voor meer dan de helft in het water is gevallen hebben we aan ^e lijve kunnen ondervinden. De dagen dat de zon scheen en daar door de bloemen open stonden voor een bezoek van de bezige bijtjes kunnen op twee handen geteld worden. Ondanks dit slechte weer waren de bijen zo aktief bezig geweest met het uitbreiden van hun broednest dat bij een kontrole de stoutste verwachting in het niet zonk bij het zien van zoveel eitjes en broed. Arbeidsverkorting en stakingen komen in de natuur gelukkig niet voor. Door deze groeitoename, en het afnemen van de bloei veroorzaakt door de natuurlijke gang, en door het elk jaar weer afmaaien van wilde planten aan sloot en dijk ontstaat in het bijenvolk een andere mentaliteit de „zwermdrift" genoemd. De koningin wordt gedwongen om het leggen van 2000 eitjes per dag sterk terug te brengen; ook worden de werksterbijen minder aktief Werksterbroed en darrenbroed; al een hele tijd in het volk aanwezig, krijgen nu gezelschap van koninginnebroed. Het gezegde dat in mei alle vogels een ei leggen is ook op het bijenvolk van toepassing, maar dan wel een koninginnenei. Als deze eitjes een stuk of tien) 9 dagen oud zijn zal de oude koningin met een groot deel van de bijen gaan zwermen, je zou ook kunnen zeggen verhuizen en proberen ergens anders een nieuw bestaan op te bouwen. Zo'n zwerm vind je dan op de gekste plaatsen als een zwart/bruine bewegende bal hangend aan bv. boomtak, schoorsteen, brievenbus, fiets, en ga zo maar door. De imker zal dit zwermgebeuren proberen te voorkomen daar bij elke geboorte van een m^uwe koningin de vorige koningin met een deel van de bijen gaat zwermen, je krijgt dan een soort kettingreakties, de een komt en de ander gaat, soms wel 4 of 5 zwermen. Het is te begrijpen dat een imker zulk een gedrag liever niet ziet daar hierdoor de volken steeds kleiner worden en de kans op honingslingeren ook. Door nu voordat de volken de „zwermkoorts" krijgen deze zo te behandelen dat dit voorkomen of in de hand gehouden wordt is de eerste vereiste die in deze maand de grootste aandacht vraagt Er zijn verschillende manieren om dit te bereiken om er twee te noemen. De kunstzwerm en zelf jonge koninginnen kweken. De naam „kunstzwerm" zegt het al, de imker zal een zwerm namaken, door de oude koningin met een deel van het volk in een andere kast te hangen. Het volk dat nu zonder koningin zit kweekt dan nieuwe koninginnen van werkster eitjes (wonderlijk maar waar). Als imker zorg je dan dat er maar één koningin geboren wordt en verenigt de kunstzwerm weer met z'n oorspronkelijke kast (zonder oude koningin uiteraard). Jonge koninginnen zwermen zelden of nooit in hun geboorte jaar. Ook is het mogelijk vroeg in het jaar jonge koninginnen te kweken en die te verwisselen met de oude zwermlustige moeren. Het op de juiste tijd en manier het zwermen verhinderen geeft loon naar werk want zodra eind juni de linde gaat bloeien kan je rond de bijenkasten de honing ruiken. Wil je meer weten en zien loop dan gerust bij een imker aan; wie weet wordt er een nieuwe imker geboren. P.S. Wist u dat de bijenvereniging afdeling Goeree-Overflakkee a.s. zaterdag 23 juni haar 60-jarig be staan viert? Sekr.: Mw. H. C. Eggermont-de Best Jan Steenlaan 4 3241 AE Middelharnis Tel. 01870 - 3167 WestdykSl MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 6185 1 liter ROOMIJS speciaal4,50 1 fles MEDE HONINGDRANK, een verfrissend vitaminerijk gezond drankje8,95 1 8-punts AARDBEIENTAART9,50 Komt U 's morgens ook eens langs voor een versgezet kopje koffie? U kunt dan tevens proeven dat er best wel verschil tussen koffie en koffie zit. „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 19 JUNI 1984 Varens zijn moeilijke planten, althans wanneer men ze niet regelmatig verzorgt en voedsel geeft. Alhoewel de ene soort wat sterker is b. v. de ijzervaren) dan de andere (b.v. venus- haar) kan men er toch vanuit gaan dat ze in het algemeen dezelfde behandeling nodig hebben. Men kan de plant best wennen aan wat meer of wat minder water, als men haar maar op regelmatige tijden begiet. Dat wil zeggen dat men bijvoorbeeld op iedere zaterdagochtend ongeveer dezelfde hoeveelheid water geeft. Zij kan niet tegen té grote temperatuurs- verschillen. Zet haar dus ook 's zomers THOLEN Gouden jubileum Het echtpaar M. M. Bijl - M. Deurloo hoopt 21 juni a. s. zijn 50-jarige echtverbintenis te vieren met kinderen en kleinkinderen. Vrijdag 22 juni is er receptie in Hof van Holland. niet buiten. Tocht is voor haar funest. Een varen gedijt beter wanneer zij wel licht, maar niet in de felle zon staat Een speciale tractatie voor haar is wan neer men aan het water wat slappe thee toevoegt Het „levendige" effect wordt nog verhoogd wanneer men haar samen met een vochtig, gebruikt theezakje in de pot plant. Wanneer zij wurmen heeft kan men deze met lucifers bestrijden. Men stopt ze (4 voor een middelgrote en 6 voor een grote plant) dan met de kop naar beneden in de potgrond. De varen is, ook vanwege haar mooie lichtgroene kleur, erg decoratief en daarom geliefd. Haar zal zeker een langer, en in vele gevallen zelfs lang leven be schoren zijn bij een goede verzorging. Men moet er dan wel aan denken dat hierbij „regelmaat troef' is. De in de laatste jaren groeiende tendens om in de voor het publiek opengestelde ruimten het roken te verbieden is een doom in het oog voor een groot gedeelte van onze bevolking. Want maar liefst meer dan 30% van 15 jaar en ouder rookt In een „democratisch" land als het onze wordt door een aantal niet-rokersorgani- saties „geëist" dat roken in openbare ruimten verboden moet worden. Natuur lijk mogen deze organisaties dit vragen, maar mag de overheid een dergelijk ver bod opleggen? Het vele malen gebruikte argument dat passief roken voor niet-rokers schadelijk zou zijn, is slechts een aanname. De medische wetenschap heeft zich in de laatste jaren heel intensief met dit pro bleem bezig gehouden en de conclusie is telkens dezelfde geweest Namelijk dat gebaseerd op de bestaande wetenschappe lijke gegevens, een verhoogd risico voor niet-rokers door tabaksrook in hun om geving niet is gebleken. Wel is het zo, dat de niet-roker het hinderlijk kan vinden wanneer er in zijn omgeving wordt gerookt. Het is daarom zo belangrijk dat men in deze rekening met elkaar houdt Daarbij maakt tolerantie van roker voor niet-roker en/of omge keerd, het leven heel wat aangenamer. Onlangs zijn er stickers en posters op de markt gebracht met het opschrift: „er zijn rokers en niet-rokers.... hou rekening met elkaar". Een initiatief dat men alleen maar kan onderschrijven in een democratisch land. De posters kan men bestellen onder tele foonnummer (070) 245098. Het tweede orgelconcert van de zomer- avodserie die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg plaats vmdt zal op dinsdag 19 juni worden gegeven door de bekende Haagse organist Sander van Marion. Het programma dat door deze orgel virtuoos zal worden uitgevoerd luidt Pastorale, César Franck; Sonata, A. So lair; Orgelconcert no. 5, G. F. Handel; twee sonate's van D. Scarlatti; twee im provisaties van de concertgever en tot besluit Bach's feestelijke Toccata en Fuga in d. Aanvang 20.00 uur. -^ BREDA Maandagavond 25 juni vindt in een van de zalen van Motel Brabant in Breda een voorlichtingsbijeen komst plaats over de Bio-wormenkweek methode, een Frans kweeksysteem om, gebruik makend van wormen, hoogwaar dige mest te produceren. Er is in ons land een groeiende belangstelling van tuinders en kwekers om meer natuurlijk mest stoffen toe te passen. Wormenmest blijkt bijzonder rijk te zijn aan plantenvoedende bacterieën en materialen. De zeer gun stige stikstof-koolstof verhouding van wor menmest laat bij de afbraak van orga nische stof langzaam stikstof voor de plantengroei beschikbaar komen, waar door een veel langere werking wordt ver kregen dan men van andere mestsoorten gewend is. Franse methode De Bio-wormenkweek geschiedt op fran chise basis en is van oorsprong een Franse vinding, waarbij de Califomische rood- worm met een aantal ongeëvenaarde kwa liteiten een centrale rol vervult Tijdens de voorlichtingsavond in Motel Breda zal behalve een uiteenzetting over het fimctioneren van deze in Nederiand zeldzame wormenkweek, ook informatie gegeven worden over het in coöperatief verband samenwerken van kwekers bij koop en verkoop van wormen, mest en wonnmeel. Wormenmest komt door de langere werking steeds meer in de belangstelling. Het is niet overdreven om te stellen dat wormenmest ook uit kosten- en opbrengstoogpunt een interessante toepassing is. Inleider is de heer E. Texeira de Mattos uit Schilde (België). Mevrouw G. van der Horst uit Hapert zal een inzicht geven in een samenwerkings-organisatie volgens het Franse LCM-systeem. De voorlichtingsavond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Nadere in lichtingen worden verstrekt door licentie houder Trepah BV in Hapert, telefoon (04977) 4788. DIRKSLAND Op maandag 21 mei hebben enkele ent housiaste ouders een werkgroep van de oudervereniging „De Pijler" opgerichtom de mogelijkheid van een afdeling van die vereniging op Goeree-Overflakkee te onderzoeken. „De Pijler" is de toepasselijke naam van de landelijke vereniging van ouders van kinderen met leer-, ontwikkelings- en/of gedragsstoornissen. Deze kinderen zitten vaak op een speciale school (b.v. een lomschool) of krijgen in het gewone onder wijs speciale hulp (b.v. van een remedial teacher). Het probleem is, dat men niets aan deze kinderen ziet; ze hebben nl. een zoge naamde onzichtbare handicap! Hun in telligentie is normaal en vaak kunnen ze hun handicap lang verbergen. Vroeg of laat hebben deze kinderen toch problemen op school, in het gezin of hun omgeving. Bij sommigen gebeurt dat wan neer ze nog heel jong zijn, bij anderen is het pas merkbaar als ze op de lagere school zitten. Omdat die handicap onzichtbaar is, her kent men de problemen van deze kinderen vaak niet op tijd en worden de ouders overbezorgd gevonden. Soms duurt het jaren voor men ontdekt wat er met deze kinderen aan de hand is. De ouders voelen zich daarom alleen staan en vragen zich af hoe hun kind geholpen moet worden. Gelukkig staan zij niet alleen met de zorgen voor hun kind. De oudervereniging „De Pijler" verstrekt informatie, hulp en steun aan ouders van deze kinderen en tracht de kansen voor een goede ont wikkeling te bevorderen. Zo bestaan er in ons land afdelingen die voorlichtings avonden, gespreksgroepen, etc. organi seren. Nu wordt dus door enkele ouders op Goeree-Overflakkee de mogelijkheid van een afdeling onderzocht De werkgroep is aan de gang gegaan met het starten van een publiciteitscampagne met posters en folders, een inventarisatie van hulpvragen van ouders en de voorbereiding van een kleine informatie-avond. Tijdens die avond kan er een afdeling opgericht wor den, die een voorlichtingsavond gaat voor bereiden en de ouders op het eiland kan steunen bij hun moeilijke opvoedings taak. Er is hier al enkele jaren een telefonische contactadres van „De Pijler", waar ouders voor informatie terecht kunnen, n.l. bij de heer N. C. Ehbel in Dirksland (tel. 01877 - 1439). Wellicht zal er dit jaar meer over het werk van de oudervereniging „De Pijler" en de werkgroep bekendgemaakt worden. •«"T^iffi MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen: 102. Een bruine portemonnee met inhoud en lidmaatschapskaart 103. Een horloge „Helicon" met blauw bandje. 104. Twee buitenlandse munten. 105. Een gevlocht mandje met speelgoed aapje. 106. Een huissleutel „Silca". 108. Een huissleutel nummer 14. 109. Een horloge met zwart plastic bandje. 111. Een sleutelbos met 8 sleutels. 112. Een gouden trouwring, smal. 113. Een pukkel met schoolboeken. 114. Een portemonnee met inhoud „Rabo bank". 115. Een kunststof wieldop „GS". 116. Een fietssleutel met plastic hanger. 118. Een fietssleutel aan leren bandje. 119. Een lederen motorhandschoen (zwart met rode strepen). 120. Een witte knipportemonnee met inhoud en 2 rode oorbellen. 121. Een groen lederen etui met pakje caballero. 122. Een bruine portemonnee met inhoud en pasfoto. 124. Een autosleutel „Mercedes". 125. Een rode sporttas met blauw shirt witte broek, 2 zwachtsels, 3 paar kousen, 2 scheenbeschemers, kleur wit met paars. 127. Een body-warmer kleur licht grijs maat 182. 128. Drie autosleutels waarschijnlijk Renault 129. Een zilveren kinderring met rood steentje. 130. Een zilveren ketting met teken vrouw. Gevonden dieren: 107. Een spaniel. 117. Een tam konijn kleur wit met zwarte vlek. 131. Een groene parkiet 132. Een geit bruin met witte vlek, ijzeren ketting. Verloren voorwerpen: 164. Een giropas (giro blauw). 165. Een autosleutel bruine label met blauw plaatje Volvo erop en deursleutel, en benzinedopsleutel. 166. Een bruine heren portemonnee met in houd en pas eurocheques. 167. Een zwart mapje met opdruk Rabobank met sleutels erin. 168. Een verzekeringsplaatje opschrift WGX-967 voor een gele Tomos fi-.nr. 68943. 169. Een zilveren slaven armband. 170. Een zilveren broche (zeeuwse knop). 172. Een polshorloge quarts met kunsüederen bandje. 174. Een gouden pen met inscriptie „C. HoUaar 12W". 175. Een portemonnee met 2 betaalcheques en betaalpas. 177. Een gouden broche. 178. Een gouden armband plat 179. Een bankbiljet 180. Een sleutelbos met 4 sleutels. 181. Een bankbiljet 182. Een lichtbruine damesportemonnee met inhoud en pasjes. Mei Van woensdag 20 jimi tot zaterdag 14 juli exposeert in Galerie „De Vloeiplanke" Peter Marges uit Brielle. In vergelijking met zijn vorige tentoonstelling in „De Vloeiplanke" („kamers" 1981) is er spra ke van volkomen nieuw werk. Toen werkte hij zijn onderwerp zeer zorgvuldig en gedetailleerd uit met pen seel en olieverf. Nu probeert hij werkend vanuit een gevoel de vluchtigheid van een moment vast te leggen. Bij deze expres sionistische werkwijze gebruikt hij kwast en dekkende waterverf (gouache). Voor zover er sprake is van titels ver- 183. Een lederen portemonnee met rits, kleur bruin en sleutel. 185. Een klein gouden ringetje (peuter). 186. Een zilveren halsketting met hanger, opschrift „LINDA". 187. Een sleutelbos met 4 sleutels. 188. Een horloge met zwart bandje. 189. Een beige halstasje met inhoud. 190. Een bruine portemonnee met inhoud. 194. Een gouden armbandje met naam „Anne-Marie". 195. Een bos sleutels aan ring. 196. Een rijbewijs B.E. in rode etui. 198. Een bruin met licht gestreepte tas met kleding. 199. Een bankbiljet 200. Een plastic grijze/zilveren wieldop. 202. Een bankbiljet 203. Een rode opvouwbare paraplu. 205. Een bos autosleutels merk V.W. Polo in bruin mapje. 207. Eurocheques nr. 3420.40.022. 208. Girobetaalkaarten 20 stuks. 209. Een sleutel in bruine portemonnee. 210. Een leesbril (half) in brilkoker. 212. Een doublé dameshorloge donker bruin, lederen band, merk onbekend. Vermiste dieren: 184. Een hond, verschillende kleuren met gele halsband. wijzen die hoogstens naar de aanleiding om iets te schilderen. Het schilderen zélf en vooral ook het gebruik van kleur spelen een zeer voorname rol. Het werk van Peter Marges laat zich beter bekijken dan beschrijven. De openingstijden van Galerie „De Vloeiplanke" zijn: woensdag...van 15.00 tot 18.00 uur vrijdagvan 19.00 tot 21.00 uur zaterdag-----van 15.00 tot 18.00 uur en na afspraak 01879 - 2236 (na 18.00 uur). De economie trekt aan, zo kunnen we in vele kranten lezen. Dat wil echter niet zeggen dat er niet een groot aantal be drijven is die het hard te halen hebben en alle teugels moeten aantrekken om het hoofd boven water te houden. Want „ge zond" is onze economische situatie nog zeker niet te noemen. Toch zijn er ondernemingen die ook in slechtere tijden goed hebben gedraaid en de Nederlandse bedrijvigheid als bron van werkgelegenheid hebben gestünuleerd. Zij hebben een belangrijke steen bij gedragen aan de fundamenten van onze huidige economische toestand. De Koning Willem I Stichting, die spe ciaal werd opgericht om zulke bedrijven een aanmoedigings- en waarderingsprijs te geven, heeft dit jaar Gist-Brocades uitgekozen tot winnaar. Dit bedrijf heeft de onderscheiding voor namelijk te danken aan haar onderzoeks en ontwikkelingsbeleid dat naast een goed sociaal beleid gezorgd heeft voor een succesvol functioneren. Gist-Brocades mag dus best een pluim op de hoed krijgen. Zulke bedrijven heb^ ben we n.l. erg hard nodig, willen we uit het economisch dal komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2