Middelharnis' raad discussieert over functie van Stichting Jeugdwerl( Goeree-Overflakkee 01877- 1166 NIEUWE BOEKEN Chr. Urker Vlsserskoor „Crescendo" zingt voor „Woord en Daad" Bevertjes plokke ANJERAKTIE J Algehele rouwonderneming M. L. KIEVIT Zonen Geslaagden Angelus Meruia Uitslag P.V. Je Reisduif" Middelharnis: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 15 JUNI 1984 Uit sympathie met de Stichting Jeugdwerlc Goeree-Overflakkee heeft een (overgroot) deel van Middelharnis' gemeenteraad bijna een beslissing genomen die een precies averechtse uitwerking zou kunnen hebben gehad. Althans werd de raad voor die mogelijkheid gewaarschuwd, ook door weth. Koppelaar (SGP) die de Stichting stellig een goed hart toedraagt en het voortbestaan ervan zeker voorstaat. Het voortbestaan is in discussie gekomen nu de Provincie heeft laten weten de subsidiëring van de Stichting per januari 1985 te beëindigen nu ook de Rijksoverheid te kennen heeft gegeven in het kader van de decentralisering van verdere subsidiëring af te zien.... De eilandelijke Colleges van B en W zijn niettemin van mening dat het niet aangaat dat de Gemeenten nu met alle kosten van de Stichting worden opgezadeld en zij willen hun gemeentebesturen sterk maken voor de gedachte dat de Stichting Jeugd werk onder de verantwoordelijkheid van het Provinciaal bestuur wordt gebracht. Het Stichtingsbestuur is dan ook tegen de beëindiging van de subsidie in beroep gegaan en de gemeentebesturen wordt gevraagd dat beroep te steunen. Middelharnis' gemeentebestuur, althans een groot deel daarvan wilde méér dan dat en, geïntroduceerd door dhr. Joppe, werd een initiatief op touw gezet om als ge meente de subsidiëring voort te zetten. „Ik heb het bange gevoel dat het anders met de Stichting gedaan zal zijn wanneer de Provincie met subsidiëring stopt" liet dhr. Joppe weten en dat bleek ook de visie van het College dat in de toelichting had laten weten dat in dat geval „de over levingskansen van de Stichting niet te hoog moeten worden ingeschat". Die idee leefde ook in de fraktie van de SGP, zoals dhr. v.d. Ketterij vertolkte. In tegenstelling tot anderen die twijfelden aan nut en ftinktie van de Stichting bezag dhr. v.d. Ketterij dat alleen in Middel harnis al zo'n 550 jongeren in het werk van de Stichting zijn betrokken. Hij vond daarom dat de gemeentelijke subsidiëring, a 15.000,per jaar gewoon door zou moeten gaan teneinde de Stichting niet „tussen wal en schip" te laten komen. Door Mevr. Mouw (PvdA) werd verdere subsidiëring afgeraden, vooral omdat zij, na getrokken informatie, haar grote twij fels heeft over de werkzaamheid van de Stichting. Haars inziens maken er maar heel weinig verenigingen, zelfs die die identiteits gebonden zijn, gebruik van de diensten van de Stichting. In zijn beantwoording stelde weth. L. C. Kievit dat het in de huidige discussie nauwelijks relevant is in hoeverre de Stich ting functioneert, al liet ook hij niet na te verzekeren dat er heel minimaal gebruik van de diensten van de Stichting wordt gemaakt. Het gaat om de nadrukkelijke verdediging van de stelling dat de Stich ting destijds door de Provincie in het leven is geroepen en dat de verantwoordelijk heid voor het voortbestaan van de Stich ting derhalve bij de Provincie berust. Het gaat zo verdedigde dhr. Kievit niet aan de gemeenten die tot dusver een aan vullende subsidie verstrekten nu met het hele kostenpakket te belasten. Na een kort beraad liet het College die intentie heel nadrukkelijk doorklinken waarom ze er tegen waarschuwden de subsidiëring voort te zetten waarmee de gemeente een deel van de verantwoorde lijkheid zou erkennen terwijl het beroep dat is ingezet juist de verantwoordelijk heid van de Provincie vast zou moeten stellen. „Wanneer de Provincie haar sub sidie terugtrekt zal de Stichting toch wor den onthoofd; het zou voor de eilandelijke gemeenten een te zware last worden alle kosten te dragen" zo bezag weth. Kievit, de raad daarmee bepalend bij het enige redmiddel, de gerechtelijke vaststelling van de Provinciale verantwoordelijkheid. „De Stichting is een kind van de Pro vincie en wij hoeven niet andermans kin deren te onderhouden" vergeleek dhr. de Vries. „We moeten ons standpunt op scherp blijven houden.!" riep vanuit het College ook weth. Koppelaar op; „als we nu een ander standpunt iimemen kan dat een ave rechtse uitwerking hebben", waarschuw de hij. Overigens begreep dhr. Koppelaar dat afzien van subsidiëring sommiger mis schien de schijn geeft dat de Stichting in de steek wordt gelaten maar dat is allerminst de bedoeling. Opzet is een duidelijke uitspraak te krijgen over de vraag bij wie de verantwoordelijkheid ligt en met de overige Collegeleden meent dhr. Koppe laar dat dat zeker niet bij de gemeente is. Om de goede wil te demonstreren en duidelijk te maken dat het hen niet om het gesubsidieerde bedrag van vijftienduizend gulden gaat werd vanuit het College voor gesteld dat bedrag te reserveren voor het Jeugdwerk om aan het bedrag een be stemming te geven wanneer er een duide- üjke uitspraak is gevallen. Het voorstel werd aangenomen; dhr. Joppe die voor zijn voorstel steun ondervonden had uit. CDA en SGP kring en naar het leek ook van de fractie Hoogzand, had zijn voorstel teruggetrokken, overtuigd door de logica die schuilt in de opstelling van het College. Mogelijkheden tot lidmaatschap en unieke uitvaartverzekering. VERVOER IN BINNEN- EN BUITENLAND DAG EN NACHT OVERAL TE ONTBIEDEN Uitvaartleider: A. J. Kievit, 01877 - 331 O Aan de Christelijke Gemeenschap van Scholen „Angelus Meruia" te Hellevoet- sluis slaagden de Flakkeese leerlingen: voor HAVO-5: Leo Breen, Ouddorp; Lijdy Breen, Oud- dorp; Mark van Herpen, Stellendam; Ron de Ruiter, Stellendam; Carolien Visser, Stellendam; Desiree Zuurmond, Stellen dam. Voor MAVO-4: Kees Keijzer, Stellendam; Catolijne Kie vit, Stellendam; Peter Soeteman; Oud dorp; Jacqueline Tanis, Stellendam. GOEDEREEDE In verband met de landelijke Anjeraktie ten bate van het Prins Bernhard Fonds zal er tussen 11 en 23 juni in Goedereede en op Goedereede-Havenhoofd worden ge- koUekteerd. Tijdens de koUekte op Goe dereede-Havenhoofd zal er door de Kon. Fanfare „Apollo" een mars worden ge maakt, en wel op zaterdag 16 juni a.s. om 18.30 uur. 12e Ouddorpse Avonddriedaagse Sportvereniging „de Kriekel" organi seert op 19, 20 en 21 juni a.s. weer haar jaarlijkse avonddriedaagse. Start dinsdag 19 juni 19.00 uur bij Café de Meulblok te Ouddorp. Inschrijven vanaf half 7. Kos ten 3,50 p.p. We hopen dat vele sportie- velingen aan onze prachtige tochten door het Ouddorpse land mee zullen doen. THOLEN Concordia krijgt steun Anjerfonds De Kon. Muziekvereniging „Concordia" uit Tholen en de Muziekvereniging „Con cordia" uit Sint Philipsland krijgen finan ciële steun van het Anjerfonds. „Con cordia" Tholen krijgt 6000,voor instrumenten en 1000,voor evene menten bij het 100-jarig bestaan in augus tus. „Concordia" Sint Philipsland krijgt ook 6000,voor instrumenten. De zangvereniging Maranaüia te Sint Phi lipsland krijgt van het Anjerfonds 1000,- voor aanschaf van een nieuw orgel. Inbraak met diefstal Uit het kan toorvan incassobureau Wittenbols aan de Botermarkt werd door onbekenden in gebroken en 800,gestolen. De tech nische recherche van de rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. SINT PHILIPSLAND Vijfhonderd gulden boete Gelijk aan de eis van de officier van justitie kreeg A. K. uit Sint Philipsland van de rechter een boete van 500,en voorwaardelijk één week gevangenisstraf Zijn zendappa ratuur werd in beslag genomen en ver beurd verklaard. K. had zich bij herhaling schuldig gemaakt met illegaal zenden on der de naam Zeelandia. Vorig jaar mei werd hij gesnapt en bij zijn aanhouding sloeg hij zelf met een steen de zaak in elkaar. In juni begon hij weer illegaal te zenden tot last van vele luisteraars en tv. kijkers. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Een wedvlucht vanuit Orleans d.d. 9 juni 1984. Afstand 456 km. In concours 154 duiven, gelost om 9.00 uur met een N. W. wind. Aankomst eerste duif 15.33 uur. Laatste prijsduif 16.09 uur. C. Vroegindeweij: 1, 21, 37; C. Looij: 2, 18, 26; K. Groenendijk: 3, 17, 30; Gebr. Kieviet 4, 9, 23, 24, 36; J. Groenendijk: 5, 11,13, 20, 35, 39; A. Meiaard: 6,10, 25, 29; J. v.d. Slik: 7; P. Verkerke: 8, 27; A. de Gans: 12, 32; P. v.d. Boogert 14, 28, 33, 34; A. v.d. Linde: 15, 38; M. A. van Nimwegen: 16; C. Blom: 19; H. A. W. van Rees: 22, 31. Het Comité Goeree-Overflakkee van „Woord en Daad" organiseert een zangavond met liet Chr. Urker Visserskoor „Crescendo" in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, morgen, zaterdag 16 juni. Aanvang 18.30 uur; kerk open 17.45 uur. Toègangskaarten a 7,50 verkrijgbaar bij alle plaatselijke comitéleden. Het 125 leden tellende koor staat o.l.v. dirigent Meindert Kramer. Orgel/piano: Henk van Putten. Sopraan: Femmy v.d. Weg. Bariton: Klaas Bakker. Comitéleden: Middelharnis: 1. J. van Hoorn Jul. van Stolberglaan 21 Tel. 01870-2560 2. J. P. de Bakker Berkenhof 6 Tel. 01870-5756 3. D. van Spronsen Rembrandtiaan 8 Tel. 01870-2940 Ouddorp: W. de Winter Hermansweg 17 Tel. 01878- 1197 Goedereede: M. van Heest Doelweg 11 Tel. 01879- 1416 Stellendam: J. van Veen Mr. Iman Caustraat 17 Tel. 01879-2384 Nieuwe Tonge: C. J. Arensman Burg. Overdorpstraat 4 Tel. 01875 - 1933 Melissant: J. J. Menheere Fabiusstraat 82 Tel. 01877-2081 Dirksland: Mevr. P. A. Grootenboer-vanDijk Philipshoofjesweg 82 Tel. 01877-3086 Herkingen: A. van Eist Adoptieplein 11 Tel. 01876-457 Sommelsdyk: Mej. K. Mulder Azaleastraat 19 Tel. 01870-2443 Stad aan 't Haringvliet: L. J. Visser Molendijk 48 Tel. 01871 - 1696 Ooltgensplaat: J. C. v.d. Laan Dorpsdijk 2 Tel. 01873 - 1733 Oude Tonge: A. Heemes Oudelandsedijk 30 Tel. 01874-2083 De opbrengst van deze zangavond willen we bestemmen voor de bouw van een ziekenhuis in San Lucas. Hiervoor zijn al meerdere akties ondernomen: De aktie van het Van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirksland op Koninginnedag 1983; op brengst/6500,— G. Koudijs, Wat ik zag en hoorde". Boekhandel G. J. van Horssen, Barneveld. 140 pagina 's. Prijs f 19,75 De heer Koudijs was gedurende dertig jaar ambtsdrager in de hervormde ge meente van Ederveen. Op aandrang van velen zette hij zijn heriimeringen op pa pier. Ds. G. H. Abma die een woord van aanbeveling schreef, typeerde deze me moires als getuigenissen van levenserva ring en belevenissen vanuit de pastorale praktijk in het licht van het Woord van God. Boven elk van de ruim honderd stukjes is een bijbeltekst afgedrukt De inhoud van dit boekje bekoort door zijn eenvoud en authenticiteit Chronologisch noch thema tisch is er een orde te ontdekken. Dat hindert echter niet „Wat ik zag en hoorde" toont ons een ouderling die kan luisteren èn doorgeven. Zelf schreef hij als het hoofddoel van zijn bundel meditaties, „dat de HEERE ver heerlijkt wordt Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen. Men loof Hem vroeg en spa". S. J. Sietsma, „Spoorwijzerin het Nederlands onderwijs". Uitgeverij Vijlbriefte Haarlem. 154 pagina's. Prijs f 14,65 Voor niet-ingewijden komt het onderwijs stelsel in Nederland als onoverzichtelijk over. Met name door (ouders van) de schoolgaande jeugd die op bepaalde mo menten een keuze moet doen, wordt het dikwijls als een doolhof ervaren. In deze situatie wil dit boek een weg wijzer zijn. „Wat ik u raden mag...." zo luidt de ondertitel. Het spoor dat de auteur wijst is overigens niet alleen bedoeld ten behoeve van „een goede toekomst, een goede positie, het levensgeluk hier-en- nu", maar ook tot bevordering van het geestelijk welzijn van het kind „hier-en-nu èn ginds-en-straks". Deze positieve benadering die op veel plaatsen in dit boekje uitkomt, verleent het een extra waarde. Hoewel vooraf voor de eigen (vrijgemaakte) kring bedoeld, kan het velen als richtingwijzer dienen. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 A. C. Breen, „Het Licht overwint". Uitgeverij Vijlbriefte Haarlem. 67pagina's. Prijs f 9,85 De heer Breen is leraar Nederlands, bij belkennis en kerkgeschiedenis aan een christelijke school voor MAVO. Dit werk je valt in twee delen uiteen, te typeren met de begrippen „Liefde" en „Literatuur". De auteur beziet beide in het licht van de Schrift. De intentie van de schrijver is „de roei- spanen van het Evangelie" aan de jeugd aan te reiken, om zodoende te kunnen oproeien tegen de vloedgolven van de tijd geest Het korte bestek van dit boekje laat niet meer toe dan een verkeiming in vogel vlucht Toch presteert Breen het een aan tal fundamentele opmerkingen te maken en nader uit te werken. De literatuur lijsten en de bijlagen, inclusief instructieve schema's, maken dit werkje extra aan trekkelijk. Pat Alexander e.a., „Kinderbijbel in woord en beeld". Uitgeverij Lannoo/Voorhoeve te Tielt/Den Haag. 256 pagina 's. Prijs f 24,90 Hebt u het begrip „kinderbijbel" ook altijd wat merkwaardig gevonden? Alsof de „ge wone" bijbel niet voor kinderen bestemd zou zijn. Hoe dan ook dit boek presen teert zich als zodanig. Het zoveelste.... „In woord en beeld", aldus de titel. Dat laatste is zeker waar. En hoe! Er is vrijwel geen bladzij zonder illustratie. Heel mooie, kinderlijk-naïeve, fleurige, veelzeggende, dikwijls ontroerende plaatjes zijn het. Hiervoor alle waardering. De kinderen zullen er kostelijke uren aan beleven. Over de verbale inhoud (het „woord") kan ik minder enthousiasme opbrengen. De inhoud is bijbelgetrouw, dat wel. Al thans in die zin dat deze vrij is van de moderne schriftkritische benadering. Ik zoek de achtergrond van de schrijvers eerder in de fundamentalistische hoek Helaas brengt dit kennelijk een vlakke en op diverse al te optimistische beschou wing met zich. „Abel was een goede man en dus was God blij met Abels ge schenk", zo lezen we. En over de zalving van David: „Je moet niet kijken of iemand knap van uiterlijk is", zei God (tegen Samuel). „Ik ga af op zijn karakter en kijk of hij goed is en vriendelijk en of hij veel om andere mensen geeft". Hier en op andere plaatsen ontbreekt het aan inzicht in de bijbelse motieven van genade en verkiezing. Verder is het boek niet vrij van enkele profane uitdrukkingen (b.v. op blz. 110). De verteltrant is overigens plezierig en vlot De uitgever zorgde voor een hand zaam en vriendelijk ogend boekwerk. Tot slot nog aandacht voor een uitgave die aan de „scheepvaart-redaktie" van onze krant werd toegestuurd. Het boek heet „Visserijschepen" en werd samen gesteld door/an Schokker Uitgeverij De Alk b.v. te Alkmaar/Oudorp. 240 pagina 's. Prijs 25, Het geeft een kompleet overzicht van alle Nederlandse en Belgische vissersvaar tuigen met alle specifieke technische ge gevens en volledige adressen van reders, schippers en/of eigenaren. Verder is veel adresseimiateriaal van leveranciers op genomen. Het boek is geïllustreerd met een honderdtal foto's. Een ormiisbaar boek voor liefhebbers en geïnteresseerden. En niet het minst na tuurlijk voor onze vissers zelf J. K. „Gae je mee, dan gaen we bevertjes plokke!" In de maand juni kon men in de dorpen van ons eiland deze vraag annex uitnodiging, door de kin deren vaak horen stellen. Niet ver van het dorp, merendeels langs de dijken kon men inderdaad de bevertjes volop plukken. Ook langs de voormalige trambaan waren ze pleksge- wijze te vinden. Bevertjes is een typisch Flakkeese naam voor de grassoort Trilgras (Briza). Bevertjes hebben een losse pluim. De aartjes han gen aan gekronkelde steeltjes en zijn ongeveer even breed als lang. De kleur is groen met violet Bij de geringste beweging van de grashalm begint de hele pluim te trillen, te beven. Van huisje tot deur stond vroeger in de woonkamer, op de kast of op de schoorsteenmantel, wel een vaasje met daarin een bosje bevertjes. Weliswaar stonden ze dan verder doodstil, maar ze bleven in gedroogde toestand jaren achtereen pron ken met hun onvergelijkbare schoonheid. Het stof moest er wel eens uitgeblazen worden, doch dat had men er graag voor over. Trouwens dat geldt voor alle droogboeketten welke vandaag aan de dag een ware bloeiperiode onder gaan. Bevertjes kunnen ook gekweekt worden, maar deze worden veel groter en hebben grovere aartjes uiter aard. Niet alleen bevertjes kuimen worden ge droogd en in boeketten worden verwerkt Vrijwel alle grassoorten lenen zich daar voor. Denk maar aan het hooi en aan de voedsel verschaffende graansoorten. Tarwe is immers ook een grassoort! Van gedroogde tarwe-aren wisten de Ar meniërs, die tijdens de oorlog op Flakkee waren, schitterende kransjes te vlechten en zelfs fotolijstjes. Vroeger omwikkelden de kinderen ook de aartjes van de haverpluimen met gekleurd zilverpapier, een bezigheid die men van elkaar leerde. Zo ziet u, dat met gedroogde grassen veel gedaan kan worden. Toch zijn er grassen die zich daar niet voor lenen o.a. het overbekende straatgras. Dit geldt ook voor de draviksoorten, die zijn te veel naar beneden gebogen. Van de vele grassen die men op Goeree en Overflakkee kan vinden, lenen zich zowel de grote als de mmder grote soorten. Juist in juni zult u ze moeten plukken, liefst kort vóó of net in de bloei. Van de grotere soorten kunt u het bunt- gras, kropaar, kweekgras, frans raaigras (met zijn zilver-glanzende, sierlijke plui men) en Vossestaart gebruiken. Riet is ook heel goed te drogen, maar daar moet u nog tot september, oktober geduld mee hebben. Van de wat minder hoog- opgroeiende soorten, zeg zo'n dertig tot veertig centimeter, zijn er te vinden: het (harde) engels raaigras, kamgras, het be kende kruipertje, de zeegerst e.v.a. In siertuintjes wordt tegenwoordig ook wel het uit Zuid Amerika afkomstige Pampas gras gekweekt Deze vormen grote bos sen, waaruit de bloeistengels met grote zilverwitte bloempluimen komen. In een klein tuintje- passen ze overigens niet zo. De groeihoogte en grootte van het Pam pasgras staan wel in fel contrast met het zo gewaardeerde Trilgras. Kon men vroeger in deze tijd van het jaar de bevertjes vrij algemeen vinden, thans is dat niet meer het geval. Ik weet nog maar enkele vindplaatsen, met maar een gering aantal planten en ook deze worden naar mijn vaste overtuiging met de ondergang bedreigd. Bevertjes verlangen een niet al te voed zame grond. Tegenwoordig wordt de be mesting intensief ter hand genomen. Gelukkig zijn er nog landen o.a. Oosten rijk waar de b-e-v-e-r-t-j-e-s met dui zenden en duizenden in de dalen nog te plukken zijn.... Met dank aan de heer P. Vroegindeweij voor zijn karakteristieke pentekening en aan de Redaktie. Hoogachtend, D. Hoogzand. ------- O ------- ------- O ------- ------- O ------- O C^^(.^^(.^^t.^^(^^(^V,^V.^<^^(^^'|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 6