EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Deel van Sommelsdijkse jeugd „woont" op het dak van de brandweerkazerne Grijsoordse Schetsen Dependance bedrljfsgezondiieiddjenst bij Ziekenhuis Dirksland JIKKEMIEN Krediet voor de bouw van 13 woningen op de piei( van liotei Spee Begrafenisonderneming „VOORZORG" Postzegel gewijd aan Willem van Oranje Raad Middelharnis: Beklimmen gemeentetoren M. Breen nieuwe schaakkampioen 2e Blad VRUDAG 15 JUNI 1984 No. 5304 „Blazen, plooien en scheuren" in de dalibedekking van de Sommels dijkse brandweerkazerne, zo is door Gemeentewerken geconsta teerd en donderdagavond werd de raad voorgesteld een krediet van 11.500,beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een nieu we twee-laagse bedekking. Aan de suggestie van dhr. W. Villerius de kazerne van een nieuw puntdak te voor zien zal waarschijnlijk i.v.m. de hoge kosten daarvan geen gevolg kunnen wor den gegeven al zal een en ander wel worden onderzocht Met het plaatsen van een puntdak zou een einde komen, zo beredeneerde dhr. Villerius, aan de klimpartijen van de daar voetballende jeugd. „De jeugd woont en leeft gewoon op het dak van de brandweer kazerne", zo verzekerde dhr. Villerius. Door mevr. van Eek werd de brandweer gecomplimenteerd voor het succes op de gehouden wedstrijd in Maassluis. Mevr. van Eek zou het toejuichen wanneer van de zijde van de gemeente acte de precense wordt gegeven tijdens de Sommelsdijkse deelname aan de landelijke wedstrijden in Mijdrecht. Weer werd een deel van de openbare weg in gebruik gegeven voor het houden van een lunapark en weer verklaarde de SGP fractie zich op principiële gronden tegen. Ditmaal gaat het om een lunapark op 27, 28 en 29 september te houden door de voetbalvereniging „Flakkee" op de para lelweg bij de Sporthal te Middelharnis. Er werden voorts een aantal voorberei- dingsbesluiten genomen, o.a. voor de plaatsing van een duivenhok door dhr. Bolle op het perceel Kon. Julianaweg 11 te Middelharnis, voor de stichting van een kerk op het perceel Oost Voorgors 52, voor de verandering en uitbreiding van de woning Vingerling 37 door dhr. S. F. Vis, voor de oprichting van een berging op een perceel in het gebied „de Wildeman" te Sommelsdijk, door dhr. T. van Eijken en voor de oprichting van een bedrijfsloods door dhr A. C. Nout op het perceel Klin- kerlandseweg 9 te Nieuwe Tonge welke laatste beslissing bij de raad de vraag opriep of toch niet daar, aan de Klinker- landseweg, het nieuwe industrieterrein in wording is....? Subsidie „de Motte" Een subsidie van 754,zijnde één vierde deel van het geraamde exploitatie tekort werd beschikbaar gesteld aan de amateur-archeologenvereniging „de Mot te". B en W stelden de raad voor als norm te hanteren de subsidie aan „de Motte" tot maximum 1000,te beperken. In een ander agendapunt kwam „de Motte" ook nog ter sprake. Bij afspraak van hotel Spee te Sommelsdijk zal de Ver. in de gelegenheid worden gesteld bodem onderzoek aldaar te plegen. Er zal in dat geval tijdig contact worden opgenomen. Beroepschrift ongegrond Een beroepschrift van dhr. Ph. Vijf- huizen tegen de weigering van een ver gunning voor de bouw van een schuurtje en een broeikas op het perceel Oost Voor- gors 69 werd ongegrond verklaard. Dat gebeurde overigens pas na „ampele" be spreking waarin een deel van de raad bepleitte dhr. Vijfhuizen ooit aller gisch geworden voor de ambtenarij zoveel mogelijk terwille te zijn, overigens niet vanwege zijn allergie maar omdat in zijn direkte omgeving tal van andere bouwsels worden gedoogd en hij de be schikking heeft over duizend vierkante Grijsoord is oud en grijs; geboren op 22 juni 1284 zag hij de eeuwen aan zich voorbijgaan. De Hoekse en Kabeljauwse twisten, een tachtigjarige oorlog. De Watergeuzen, die ons onder leiding van Oranje de vrijheid, vrede en welvaart brachten; en ook weer oorlog met Frankrijk, Enge land, Munster en Keulen. Keizer Napoleon zag hij komen engaan. En in de nacht werd Grijsoord besprongen door z'n erfvijand, de zee. De Elizabetsvloed zette een kwart miljoen H.A. land onder water. De laatste stormramp van 1953 kostte ons dorp 325 doden. Met gepaste eerbied gedenken wij hen. Het waren onze ouders en onze vrienden. Steeds meer wist de bevolking met een onvoorstelbare energie de slagen op te vangen. Er werd gesproken om de verjaardag van 700jaar met een feest te vieren, 't Bleef stil, weinig reactie. Maar dan ineens worden de handen ineengeslagen, iedereen doet wat, of doet mee. De eerste avond vrijdag 22 juni worden alle oud-Oude Tongenaars verwacht. Er wonen abon nees van Eilanden Nieuws in bijna alle werelddelen, soms wordt de krant doorfamilieleden opgestuurd. Aan hen die hier geboren zijn, ook aan hén wordt gedacht en ook zij zijn hartelijk welkom, ze bellen of schrijven nu! Verlof; vakantie; verzet; we komen ook! We komen naar huis. Want hij trok naar verre landen, met groene wandel staf (nog jong). Na jaren kwam hij weder, toen viel 't herfst loof af. En voor 't huisje van z'n moeder daar bleef de zwerver staan. Herinnert zich z'n jeugd in 't lieve ouderhuis. In z'n eenvoud en gezelligheid; en, er moestworden gewerkt; zwaar en lang, maarniemand was overspannen, ieder was gelukkig en tevrêe met een pijp en een bakje thee. Er komen er veel, er worden duizend gasten verwacht. Familie en vrienden, ze zullen elkander na vele jaren wederzien. Iemand schrijft, waar het lied der branding ruist bij dag en nacht. Waar 't vertrouwde huisje altijd op me wacht waar de meeuwen schreeuwen, boven 't golfgedruis. Ja, daar wil ik wonen. Daar voel ik me thuis. Op 22 juni vrijdagavond aan de haven. De eerste dag van een langdurig feest; dat program komt nog in de krant. Maar hen die een lange reis moeten maken naar hun geboortegrond roepen we toe: Welkom, welkom in het oude, zeer oude Grijsoord. meter grond. Een daarop staand schuurtje heeft dhr. Vijfhuizen i.v.m. de slechte kwaliteit daarvan al afgebroken en de raad meende dat het daarom in de lijn ligt hem de bouw van een nieuwe schuur en des- gewild een kas mogelijk te maken hetgeen echter in strijd blijkt met de stedebouw- kundige voorschriften. Op grond van de voorschriften mag dhr. Vijfhuizen wel een kas bouwen van 25 m maar daarbij zal het moeten blijven. Die kas-bouw zou niet mogelijk zijn wanneer het schuurtje gehandhaafd zou zijn. Reconstructie kruising Een krediet van 135.000,— werd be schikbaar gesteld voor de reconstructie van de kruising Pr. Marijkestraat - Stene weg - Kon. Julianaweg te Middelharnis. Het is de bedoeling de kruising veiliger te maken dan die in de huidige opzet is. Een en ander houdt verband met de komst in die omgeving van de nieuwe openbare school en het feit dat dagelijks veel school kinderen van die kruising gebruik zullen gaan maken. Financiële Nota Geruime tijd heeft de raad gesproken over de financiële nota waarin een aan tal beleidsvoornemens worden uitge sproken zonder bindend karakter ove rigens. M.b.t. de bibliotheekvoorzie ning wordt in de nota geconcludeerd dat op dit moment geen sprong in het diepe mag worden gewaagd door aan te sturen op een nieuwe bibliotheek. B en W willen eerst de definitieve contouren van het te hanteren bekortingssysteem afwachten en voorshands wordt dan ook, tot en met 1987 geen bedrag voor de bouw van een nieuwe bibliotheek opgevoerd. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD Met ingang van woensdag 20 juni is de gemeentetoren van Ouddorp te beklim men op woensdagmorgen, vrijdagmiddag en zaterdag de gehele dag. Elk uur zijn er vanaf het museum. Raad huisstraat 4 groepsrondleidingen onder leiding van een gids, 's morgens vanaf half 11 en 's middags vanaf half 3. Rectificatie: Ook de heer P. Jansen, kunstschilder te Rotterdam, maakte deel uit van de jury die het werk van de amateurschilders, die momenteel in het museum exposeren, beoordeelde. Dam- en Schaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Moest vorige week nog worden gemeld, dat in Ouddorp nog geen schaakkampioen kon worden begroet, thans is de nieuwe kampioen bekend. De heer M. Breen wist beslag te leggen op de titel doordat de heer Soeteman, die geen punt meer mocht ver liezen in de resterende zes partijen, remise speelde tegen de heer van der Wende. Deze wedstrijd gold tevens voor de Flak- keese competitie en de bekerronde. Voor de bekerronde is de stand: 1. Kr. van der WendeVA-2 2. J. Soeteman'/i -1 3. C. Wassenaar0-1 De wedstrijd C. Wassenaar-J. Soeteman moet nog worden gespeeld. Wint de heer Soeteman deze wedstrijd dan zal nog een beslissingswedstrijd tussen de heer van der Wende en Soeteman volgen. In de Flakkeese competitie hebben de spelers uit Ouddorp uit zes ronden de volgende punten behaald: 1. K. v.d. Wende3 uit 6 2. J. Soeteman3 uit 6 3. J. Grinwis3 uit 6 4. J. van Alebeek2'/2 uit 6 5. C. Wassenaar2 uit 6 6. A. van HuizenVA uit 6 7. J. Dijkstra1 uit 6 Op het terrein van het ziekenhuis te Dirksland heeft de BGD (be- drijfs Gezondheidsdienst) Euro poort-Botlek de beschikking gekre gen over een dependance, onder gebracht in een fraaie unit. De BGD behartigt de preventieve ge zondheidszorg bij werknemers in industrie en bouwnijverheid en in principe zijn het derhalve geen zie ken die het spreekuur van bedrijfs arts dokter Krüger en bedrijfsver- pleger van Anen zullen bezoeken. Wie er wel worden verwacht zijn werk nemers of sollicitanten daartoe uit de industrie en de bouwnijverheid voor wie, via hun werkgever, een medische keuring is gevraagd. Veelal zullen het zgn. „in diensttredingskeuringen" zijn waarnaast er ook periodieke onderzoeken zullen worden gepleegd. Bij de keuringen wordt onderzocht of de betreffende man of vrouw geestelijk en lichamelijk in staat is zijn/haar functie blijvend te vervullen of, bij sollicitatie de verlangde funktie aan te kunnen. Het ver zoek tot keuring zal in de meeste gevallen van de werkgever uitgaan niaar het initia tief daartoe zal ook door de werknemer genomen kunnen worden. In het verlengde van de keuringen zal ook een zgn. werk plek-onderzoek kunnen worden gedaan om de arbeidsomstandigheden van de gekeurde na te kunnen gaan. De BGD doet derhalve niet aan ziektecontrole-, wél aan ziektebegeleiding en de BGD is derhalve evenmin het instituut om iemand arbeidsongeschikt te verklaren; daarvoor is de verzekeringsgeneeskundige aan gewezen. De BGD zal waar nodig wel adviezen geven ter verandering, c.q. ver betering van de werkomstandigheden. Bij keuringen wordt door de bedrijfs- verpleger een biometrisch onderzoek uit gevoerd naar het gezichtsvermogen, het gehoor, de longfunktie, er wordt een hart- Dokter Krüger (r) en bedrijfsverpleger van Anen voor de unit waarin de dependance is gevestigd. film gemaakt, bloed en urine worden on derzocht en ook wordt de lengte vast gesteld omdat ook die heel belangrijk kan zijn voor het kunnen functioneren in een bepaalde baan. Dokter Krüger pleegt daarna een lichamelijk onderzoek. Bedrijven die een periodieke medische controle van hun werknemers en keuring van hun adspirant werknemers voorstaan dienen bij de BGD te zijn aangesloten tegen een jaarlijkse contributie die in grootte afhankelijk is van het aantal werk nemers. Het contributiebedrag ligt in de orde van grootte van 200,per werk nemer per jaar. Alle flakkeese bouw ondernemingen zijn via een centrale rege ling aangesloten. Geen van de flakkeese industrieën of instellingen is nog aan gesloten maar de BGD neemt aan dat daar een gunstige verandering in zal ko men nu men de beschikking over een voor treffelijk geoutilleerde accomodatie in Dirksland heeft. Voorheen werd Goeree- Overflakkee „bediend" met een diep- lader door de BGD Alkmaar, gedurende één dag per week. De Dirkslandse dependance zal voor lopig twee halve dagen per week in gebruik zijn. Raad Middelharnis: In zijn donderdagavond gehouden vergadering heeft de gemeenteraad een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van 13 woningen op de plaats waar nu nog het veelbe sproken hotel Spee staat. De ge meente zal zelf het complex reali seren en de woningen daarna over dragen aan de Woningbouwvereni ging Sommelsdijk die de woningen, naar weth. Jacobs verzekerde, „graag" zal overnemen. De fractie Hoogzand en dhr. de Vries ver klaarden zich tegen het (woning)- bouwplan. ,,Na zes jaar gehannes hoop ik dat dit de eindbespreking kan zijn", was de wens van dhr. G. C. Joppe (RPF). Hij wilde de woningbouw-mogelijkheid zo snel moge lijk aangrijpen om van de ongewenste toestand aldaar verlost te raken. Dhr. Hoogzand was duidelijk minder enthousiast. Liever zou hij het dorpsbeeld aldaar bewaren en in het voormalige hotel de gemeenschapsbibliotheek onderbren gen. Weinig perspectief zag hij voor wo ningbouw omdat de huren zo hoog zullen zijn dat zich geen huurders ervoor aan zullen melden. In zijn beantwoording van deze en meer dere vragen verklaarde weth. Jacobs dat Monumentenzorg akkoord is met het aan gepaste bouwplan en dhr. Jacobs durfde dan ook beweren dat de woningen een aanwinst voor de omgeving zullen wor den. De Middenstand heeft er ook alle belang bij dat er gebeurt wat de raad daar wil, de bouw van nieuwe woningen. Gevraagd naar de mogelijkheid tot be houd van het gekregen extra contingent van 13 woningen, wanneer die niet bij Spee worden gebouwd, verklaarde de voorz., burg. van Welsenis, zich daar weinig gerust op. „Bij wijze van heel bijzondere uitzonderingstoestand hebben we het extra contingent gekregen en het is de zeer grote vraag of we die elders mogen bouwen; ik denk dat we ze in dat geval kwijt zijn", liet de voorzitter weten. De raad, minus dhr. de Vries en de heren Hoogzand en Kemner, besloot het krediet beschikbaar te geven en daarmee een vervolg te geven aan een eerder gedane be slissing daar woningen te bouwen. PREDIKBEURTEN ZEELAND Hervormde Gemeente op Tholen Zondag 17 juni 1984 THOLEN - 9.30 en 18.30 uur ds. A. Schaap uit Amemuiden. POORTVLIET - geen opgave. SCHERPENISSE - 9.30 uur dhr. Kraak uit Numansdorp en 14.30 uur ds. D. Budding uit Nederhemert SINT MAARTENSDIJK - 9.30 en 14.30 uur ds. J. van Loon. STAVENISSE - 10.00 en 18.00 uur ds. B. den Butter. SINT ANNALAND - 10.00 uur ds. L. Quist uit Middelharnis, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur ds. G. C. de Jong, Middelharnis. OUD VOSSEMEER- 10.00 uur ds. G. Voortman uit Halfweg en 1830 uur ds. C. Korevaar uit Rotterdam. SINT PHILIPSLAND - 9.30 en 14.30 uur ds. A. Cysouw. Op 10 juli 1984 geeft de Nederlandse PTT een bijzondere postzegel uit ter her denking van de sterfdag van Prins Willem I van Oranje in 1584. De zegel heeft een waarde van 70 cent. Het ontwerp van de postzegel werd ver zorgd door Guus Ros uit Amsterdam. Op de zegel is een portret van Willem van Oranje afgebeeld naar een schilderij van Adriaen Thomaszoon Key dat zich be vindt in het Mauritshuis te 's-Graven- hage. Verder komt de tekst voor: Willem van Oranje en de jaartallen 1584-1984. De zegel is uitgevoerd in de kleuren oranje, rood, blauw en zwart. VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz G. F. Callenbach B.V. Nijkerk 44 ------------------------------------ Ze kreeg dan een harde stem en maakte scherpe verwijten omdat Arend iets ver teld had van wat bij de school gebeurd was en waar Kee liever thuis niet over wilde spreken, of als hij per ongeluk één van haar knikkers had kwijtgemaakt. Het was nu stil geworden, heel stil, vooral 's avonds. Arend bracht altijd een boek mee van de bovenmeester, hij zat op de stoel naast het kammenet met z'n voeten op de bovenste sport en het boek op z'n knieën en als het te donker werd, schoof hij aan de tafel, steunde zijn hoofd tussen zijn ellebogen en de toppen van z'n middel vingers in z'n oren. Jan ging nu naar Leune als Jikkemien niet thuis w3s en een enkele keer kwam Leune zelf, maar ze was nieuwsgierig en Jikke mien wist zeker dat ze de schuuven van het kammenet open deed en er in rommelde en alles bekeek wat in de spinde stond. En ze sloeg dikwijls rare taal, die Jan wel niet begreep, maar het kwam toch niet te pas. De eerste kuirdag van Kee was een feest dag. Jikkemien had die dag op Zeeduin moeten werken, maar vrouwe van Hoeve vond het goed dat ze een dag later kwam. Het meisse was gegroeid en schraal ge worden. Haar nek leek nog langer en ze had een heel andere kleur gekregen. Kee lachte toen ze dat zeide. Oe kan dat noe, in vier weken gegroeid? Maar Simen vond het ook. Jie ei zeker veê op de teen moete stae om ruuten te zeemen of zó, gekscheerde hij, je bin een bitje uut de foefe (fatsoen, model) gerekt. Kee had veel te praten en Jikkemien merkte wel dat ze alles goed opnam en haar best deed om al het werk goed te leren. Ze zat zelf, tegen haar gewoonte in, met lege handen. Simen had al een paar keer gekeken, het leek wel Zondag, de enige dag dat haar handen niet zonder ophouden bezig waren. Maar Jikkemien luisterde, ze hoorde niet eens precies wat Kee vertelde, maar het deed haar goed de stem weer te horen. Ze had naar deze ogenblikken liggen ver langen als ze 's nachts niet kon slapen en er steeds aan moest denken, of het meisse nu ook sliep op dat vreemde hof en of ze net zoveel aan thuis zou denken als Jikke mien aan haar dacht. Want het was toch nog maar een kind, al praatte ze eigenwijs mee over de koeien, die deze zomer nog zouden kalven. En de boerinne verwacht een kind an 't ende van de zeumer, ik zal weer wel aan 't guus oppassen moete, zei ze bitter, maer dan gaen 'k mee October weg, ik doen dat schoolguuswerk nie meer. Jikkemien schrok. Zij had over die dingen nooit met Kee gesproken. Oe weetje dat, Kee, over zukke dingen mag je niet praate, dat past nie. Kee was verwonderd, ze haalde haar schouders op, onverschillig en een beetje spottend. Ik diene toch, de meid wist et... en waerom mag je daer nie over praate, je praat toch ook over een paerd dat een kachel (veuien) moe geê, dat is toch zóveè anders nie? Simen kuchte een paar keer. Je moe je fesoen gebruuke, Kee. Is dat dan onfesoendelijk?.... Haar stem klonk verontwaardigd. Ons bin d'r toch ook gekomme, dan bin julder ook onfesoendelijk geweest. Jikkkemien zat sprakeloos. Ze moest in eens aan de woorden van Leune denken. De waereld loopt op z'n ende, de menschen ebbe gin schaemte meer en d'r bin al meissen, die op fietsen rieën, je kiek ze zó tegen ulder gat en in stad ebbe ze koesen zonder paeren. De boóze tieden komme over ons. Ze had toen maar half geluisterd, Leune voorspelde zo dikwijls en later sprak ze zichzelf weer tegen. Maar dat haar eigen kind zó zou durven spreken, had ze nooit kunnen aannemen. Wil je op dat 'of bluuve? vroeg ze ineens. Kee knikte. Natuurlik moeder, waerom nie, ik verdiene d'r veê geld en 't is 't er goed. Je bin zó dichte bie de stad en daer bin.... Ze zweeg en kee wachtte belang stellend wat er komen zou.... ik be- doele.... Jikkemien hakkelde, want nu durfde ze Kee niet eens goed aan te kijken.... de zeden bin d'r êel anders as bie ons. Ik komme nooit in de stad, antwoordde Kee droog. Na de vier-uren-boterham moest ze lang zamerhand weer weg. Jikkemien liep met haar mee tot de krom ming van de weg. Luuster is, Kee.... je moe nie alle praat gloove en nae vertelle, die ze tegen je zegge....je kan ook te veê je mond gebruuke. Je bin nog gin vuuftiene. Ik zegge nooit wat as een ander praat en ze zegge ook niks biezonders. Ze gaf haar moeder een hand en keek nog een paar keer om, tot Jikkemien naar het dorp terugging. Die avond was ze voor het eerst ernstig bezorgd voor Kee. Als de oogst kwam zou het vreemde volk er weer zijn en ze had wel gezien dat het kind er fris en goed uitzag. En weer moest ze aan Leune denken, die over het mansvolk harde dingen zeide, toen het meisse van Joosje Tatenhove met een vreemde knecht trouwde, die twee weken op Berkenbosch gediend had. Ze leeve as de beesten, buurvrouwe, niks gin schaemte. Kai je begriepe, de meissen bin zó kittelig as een netel, maer versmoord voor ze waeter gezien ebbe, en de ouwers zitte mee de nisten. Zou 't nie beter zien dat Kee nog maer een zeumer thuus bleef? zei ze tegen Simen, die een droog beschuitje stond te eten omdat hij 't zuur had. Waerom? 'tMeisse is goed uut de deure enje kan ze noe nie weg-aele, dan moei je wachte toet Annetjeliesje, anders is 't gin stiele. Ze is veê te wies vor d'r jaeren. Ze zei het maar half verstaanbaar, want Arend stond vlak bij haar. Zó'n ekster van een meisse.... Simen lachte een beetje.... je moe nie overal mee tussen zitte, 't zal wé schikke. Jikkemien legde haar hand op het hoofd van Arend en keek diep in z'n ogen.Twee had ze er nog thuis, en als die weggingen zou ze niet zo bezorgd zijn, met jongens was dat anders. En toch wist ze niet wat gemakkelijker was, dat je altijd moest scharrelen om ze allemaal genoeg eten en kleren te kunnen geven, of dat je ze ergens onder vreemden moest laten gaan. Een paar weken voor stadse kermis kreeg Simen regenverlet. In de ochtend had hij zijn bezigheden in het geitekot en in het hofle. Er was onkruid genoeg en moei zaam, de balksmande (hoge tenenmand) naast zich plukte hij de helgroene plantjes van het oezemoes (onkruid) en de brede ge kartelde blaren van het melkwiet. Tussen de suikerboontjes groeide strekgos, (kweek- gras) hij had werk om de taaie slierten er uit te krijgen. Met een baalzak dubbel over zijn schou ders, voor de overdrijvende buien, defelde hij door de slikkerige paadjes en over de akkertjes. Leune Schietekatte kwam kijken, ze stond met haar armen onder haar schort en een blauwe neusdoek over haar muts ge bonden. 't Is een bokke-werk, buurman, maer je moet ook wieë as de zunne schient, dan is 't medeem weg. Dat is zó, gaf Simen gelijk, maer as de zunne d'r is dan werk ik op Zeeduiin en Jikkemien ei glad gin tied om op 't ofje te passen. (wordt vervolgd) Tevens Taxi (dag en nacht bereikbaar). P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis Tel. 01870-2996 J^0.l^:^J^J^^^,^4.J^l^4■'^*4*¥4■***********4■¥*¥****¥*****4■*4^4■***>^****'*■*********4■********^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 5